Blokkade Tito probeert gulden middenweg om Joego-Slavië de gladde DE VRIJHEID IN O.-EUROPA Atoomenergie voor genezingen Talrijke experimenten in de V.S. Aloude geest op de Nederlandse scheepswerven SPAAK heden weer te Brussel W eerbericht Vergaande overeenstemming op Inter-Indonesische conferentie De burgeroorlog in Griekenland ENORME PRODUCTIE LEVENS- VERZEKERINGBEDRIJF Nieuwe rode offen sieven in China Motorsleepboot laten zinken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN faste JAARGANG DINSDAG 2 AUGUSTUS 1949 No. 20994 Grenzenoorlog op de Balkan De ontvluchting op de Jangtse BEVELHEBBER VAN DE «AMETHYST" ONDERSCHEIDEN HANDEL MET RUSSISCHE ZONE R.K. Soc. verenigingen in Roemenië ontbonden Belgen krijgen geen dagpassen meer GOEKOPERE AMERIKAANSE TARWE Lijk van gezagvoerder Plesman gevonden Op de hoek van de Herengracht en Utrechtsestraat te Amsterdam is gisteren een zware iepenboom omgevallen. Een geparkeerde auto werd ernstig beschadigd. Men vermoedt dat de boom door de iepenziekte vermolmd was. Tegelijk krachtiger bommen KNAPPE SCHEEPS- REPARATIE Grote Britse motortanker wordt .otechtgebogen" Onregelmatigheden bij militaire keuring? In de Stormhoek MEESTRIJDEN OF ONDERGAAN ROERGANGER. Eyskens wacht op rapport over consulten te Pregny NU EN DAN BUIEN Ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Hattem zijn Maandag de feestelijkheden ter viering van dit feit begonnen. In de voor deze gelegenheid opgerichte stadstaveerne rookt de burgemeester, de heer K. Toornstra, een pijpje met zijn collega van 650 jaar geleden „schout Suermondt". Truman optimistisch Luchtpost naar Indonesië DE ONTMANTELING IN DUITSLAND DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven u, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.90 per kwartaal, i 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie- Prof. Dr. ST. TESSER O.P. xlootureciactierroQ HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ddvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Sinds enkele weken gaan er in bepaal de kringen geruchten dat de kominform d.w.z. het communistische instrumen dat de verordeningen van het Krem buiten de Sovjet-Unie ten uitvoer moei brengen een rechtstreekse actie «8= het Joegoslavië van maarschalk Tlto aan het voorbereiden is. In officiële Br Amerikaanse kringen worden ruchten echter met die grootste reserve OPInen°Londen erkent men welgat Sl O&Kla J wijkende rebellen voor Moskou een iNiet Tileen w^lXardoT/wofdt gedemonstreerd, dat 3$ SSdVevenz/e^ïl daardoor de posifie van ie nog (hoe lang nog') aan de kominform getrouwe staten Albani en Bulgarije precair wordt, in dit verband zou er niets commumstisch- onlogisch in behoeven te worden gezien, dat de Griekse communistische opstan delingen instructie zouden hebben ga- kregen zich op de GrieksBulgaarse grens in Oost-Macedonië terug te trek ken °m van daaruit met behulp van Bulgarije een offensief te beginnen tegen Joegoslavisch Macedonië. Deze actie zou dan gesteund worden door een belang rijke Joegoslavische vijfde koionne, die aan de waakzaamheid van de politie van Tito zou zijn ontsnapt en Bulgaars grond gebied zou hebben bereikt. In Londen merkt men op. dat men daar buiten de berichten, welke uit Al banese, dus ter zake onbetrouwbare bron opwellen, geen enkele inlichting be. zit, welke er op zou wijzen, dat momen teel militaire voorbereidingen worden getroffen om een tegen Tito gerichte re bellie van buiten af te steunen. Overigens is men reeds gewoon geraakt aaD soort- eeliike geruchten, maar dan van gemeen schappelijke acties van Griekenland en Joegoslavië tegen Albanië om een Alba nese nationalistische rebellie tegen de kominforrn-regering van Albanië zelf kracht bij te zetten. De Balkan is altijd een vulcaan van dergelijke onbetrouw baarheden geweest, en momenteel is die vulcaan in volle werking. Om tot de diepere grond van al der gelijke verleden, tegenwoordige en toe komstige geruchten door te dringen, be hoeft men werkelijk niet diep te graven. Maarschalk Tito is het sinds geruime tijd niet meer eens met maarschalk Stalin; hij is en blijft communist in hart en nie ren, maar meent, dat Joegoslavië ais mede-overwinnaar in de tweede wereld oorlog het volle recht heeft zijn eigen belangen te behartigen en niet zijn land aan de aspiraties van Moskou op te otte ren. Dat neemt men natuurlijk in het Kremlin niet en zo werd Tito geëxcom municeerd. uit de kominformistische ge meenschap gestoten en werd als straf een strenge blokkade tegen Joegoslavië afgekondigd, waaraan stevig de hand werd en wordt gehouden. Joegoslavië lijdt economisch zwaar on der deze blokkade, welke zijn zo nood zakelijke heropbouw praetisch volkomen remt. Voor Tito was er dan ook slechts het alternatief: of zich voor de eisen van Moskou buigen, of zich tot het Westen om hulp wenden. Het eerste wil en kon Tito, de vurige nationalist, niet; daarom bleef hem slechts het tweede over Niet omdat hij ook maar de geringste sym pathie voor het Westen koestert, maar wijl hij daartoe door de harde noodzaak wordt gedwongen. Enige tijd geleden heeft Tito aan de Internationale Bank een lening van 250 mill'oen gevraagd, terwijl met Engeland onderhandeld werd ovei een handelsver drag ten bedrage van 300 millioen pond sterling over viif iaar De moeilijkheid was. dat er van Westerse zijde onover komelijke politieke bezwaren tegen Tito bestonden en dat anderzijds ue maar schalk resoluut afwees, dat van hem politieke concessies zouden worden ge- eist. De wijze middenweg was, dat hij uit zich zelf bepaalde toezeggingen deed. welke de Westerse eis-en zouden voor komen. Zo ziedde Joegoslaven niet af van hun rechten" op Oostenrijks Karinthië, maar zij begrijpen de tegenwoordige situatie ën zullen geen stappen doen, die de vrede in gevaar kunnen brengen". Wat Triest betreft, verklaart Tito, dat de Italianen niet moeten doen, of zij reeds heer en meester over het gehele gebied zijn, maar voor zöne-B, welke hij zelf begeert, voert hij de dinar in, door welke munthervorming hij, zonder een beslis sende stap te zetten, op de gang van zaken vooruitloopt. Formeel hebben Amerika en Engeland hiertegen ge protesteerd. Maar het hoofdpunt toch is de Griekse grens, waar in klein formaat een daad werkelijke oorlog tussen West en Oost wordt gevoerd En ook daar komt Tifo in de breedste mate aan de Westelijke verlangens tegemoet: de grens is her metisch naar beide kanten afgegrendeld; met de motivering, dat hij niet langer kan dulden, dat bij de door de monarchis tische fascisten geënsceneerde grens incidenten het leven van Joegoslaven op het spel werd gezet. In volle werkelijkheid heeft Tito zelf met al deze „verklaringen" een soort hazard-spel gespeeld: hij heeft Rusland van zich vervreemd; hij krijgt nu zijn lening en zijn handelsverdrag, maai heeft geen enkele zekerheid meer, waar, als het ooit tot een oorlog zou komen' zijn plaats zal zijn. Bovendien wordt het voor het Kremlin langzaamaan meer dan een prestige-kwestie om Joegoslavië van Tito en de andere z.g. aan 't Westen verkoch te „Trotzkyïstische fascisten" te zuive ren. Het nationalisme is bij de satellieten allerminst d-ood en Tito's voorbeeld werkt aanstekelijk: er zijn reeds veie Balkan-communisten door dit nationa lisme op het schavot terecht gekomen. Koning George VI heeft zijn goed keuring verleend aan de onmiddellijke toekenning van de medaille voor „distin guished service" aan lieutenant comman der J. S. Kerans, die het bevel voerde over de .Amethyst" bij de gewaagde ontsnapping van dit vaartuig uit de communistische val op de Jangtse. Marine-auotriteiten zijn bezig, ook voor de andere lede» van de bemanning onderscheidingen te verkrijgen. Goederenuitwisseling f 34 millioen Een woordvoerder van de Nederlandse fbilitaire missie te Berlijn, heeft mede gedeeld dat er Zaterdag aldaar een han- elsovereenkomst is getekend tussen Ne erland en de Russische zone van Duits land, welke voorziet in een goederen- uitwisseling ter waarde van 34 millioen gulden. De Roemeense staatscourant van gis teren bevatte een decreet, waarbij alle R. K. sociale organisaties met ingang van dezelfde dag verboden en ontbon den verklaard werden. Dit decreet treft ongeveer 15 sociale verenigingen, waarvan de meest bekende de St. Vincentius-vereniging is. Religieusen die bij dit sociaal werk hielpen hebben vijftien dagen de tijd om te kiezen tussen de volgende drie moge lijkheden: 1) zich terug te trekken in de daarvoor aangewezen vijf kloosters; 2) zich te vestigen in een tehuis voor ouden van dagen; 3) zich als leek aan fe melden bij de arbeidsbureaux voor een betrekking. „De Standaard" verneemt, dat de dag passen, die de laatste jaren door de Ne derlandse grenskantoren aan Belgische toeristen werden verstrekt om een uit stapje in het Nederlandse grensgebied te kunnen maken, thans op bevel van de Belgische regering afgeschaft zijn. Dui zenden badgasten van de Belgische kust, die anders de gelegenheid hadden om met tram of autobus een tochtje langs S'.uis of Walcheren te maken, zien zich dit genoegen nu ontzegd. Maandag zijn nog twee lichamen uit het wrak van de bij Bari verongelukte „Roer mond'" opgehaald. Een van de stoffelijke overschotten is herkend als dat van ge zagvoerder Hans Plesman. Het andere is nog niet geïdentificeerd. Drie van de 33 verongelukten worden thans nog vermist. Gistermiddag zijn op Schiphol gearri veerd de heren Van der Maas, Malum, al gemeen chef-vlieger van de K.L.M.," en Kamminga van de rijksluchtvaartdienst, die hebben deelgenomen aan het order- zoek naar de oorzaak van de ramp van het K.L.M.-vliegtuig „Franeker" nabij Bombay Genoemde heren hebben 'n onderzoek in New Delhi, de laatste landingsplaats van het vliegtuig voor de ramp, ingesteld. Bij hun aankomst op het vliegveld kon den de deskundigen geen mededelingen doen over hun bevindingen, omdat het officiële rapport, dat door de commissie van India moet worden uitgebracht, nog niet beschikbaar is. De Ned. commissie hoopt evenwel op zeer korte termijn haar verslag te kunnen uitbrengen. In N.-China hebben zes communistische legers een nieuw offensief ingezet, dat be„onnen is in de provincie Shensi en zich ontwikkelt in de richting van het bergachtige Kansoe Het doel schijnt te zijn: het breken van de kracht der strijdmacht van de Mohammedaanse generaal Ma Poe-Feng. wiens nationalistische troepen in de af gelopen twee maanden de communisti sche strijdkrachten in het gebied van Sian de oude nationalistische hoofd stad van de provincie Shensi krach tige slagen hebben toegebracht, waarbij vooral de verbindingswegen der commu nistische troepen werden bestookt. In Zuid-China blijven de communis tische troepen oprukken door de provin cies, bekend onder de gezamenlijke naam: „Rijstschuur van China". De val van Tsjangtsja, de hoofdstad van de pro vincie Hoenan, wordt elk ogenblik ver wacht. De plaats Tsjangteh, op een af stand van ongeveer 160 km. t. N.W. van Tsjangtsj.1 gelegen, is door de communis tische troepen bezet. Amerikaanse exporteurs hebben aan Engeland en de 18 andere landen, die de internationale tarweovereenkomst hefo- ben geratificeerd, tarwe aangeboden te- gen heel wat lagere prijzen dan de gel- Nederland zal vetzuren, rubber, copra, dende marktprijs in de V.S. De prijs textielgoederen en haring leveren in ruil waartegen werd aangeboden was 1.80. voor machines, tegen hitte bestand glas i hetgeen 40 tot 50 dollarcent per bushel en optische producten. «under is dan de lopende marktprijs. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft gisteren in haar zesde halfjaarlijkse rapport bekend ge maakt, dat nieuwe en krachtiger atoombommen, waarmede te Eniwetok proeven zijn genomen, op het ogenblik worden aangemaakt. Uranium en plu tonium voor bommen en andere doel einden op het gebied van de atoom energie worden „in groter hoeveel heden dan ooit tevoren" geproduceerd. Onder de titel: „Vorderingen in alle fasen van het nationale program voor atoomenergie" vermeldt het rapport vor deringen op medisch gebied, zoals de uitwerking van een rog in het stadium der proefnemingen verkerende behande ling, welke ten doel heeft, pijn en be nauwdheid te verlichten bij twee soorten hartaandoeningen, nl. angina pectoris en congestie van het hart. Ook zijn de eerste proeven op mensen genomen met radio-actief kobalt, dat een weinig kostbaar vervangingsmiddel oe- Looft te worden voor radium bij de be handeling van kanke- De onderzoekers van de staats-universi- teit van Ohio hebben ongeveer 15 ge vallen van vijf verschillende typen van kanker fnet kobalt behandeld, met het resultaat, dat sommige tumoren werden vernietigd en andere tijdelijk in hun voortwoekering gestuit. Ook veiligheidsmaatregelen voor de Dij de vervaardiging van atoomenergie be trokken personen zijn in onderzoek Zo wordt gezocht naar de mogelijkheid om bacteriën te gebruiken als hulpmiddel voor het verwijderen van gevaarlijke radio-actieve stoffen uit afvalproducten van de atoomenergie. De commissie onthult voorts in haar rapport, dat zij in de Ver. Staten uranium heeft gevonden, waaruit eventueel kan worden geput voor mili taire doeleinden ingeval het uranium, dat de Ver. Staten thans uit het eigen land en uit het buitenland (Belgische Congo en Canada) krijgen, zou zijn uit geput. Wel zijn de gevonden ertsen van een zeer laag uraniumgehalte en is de bewerking zeer kostbaar, maar in tijd van nood kunnen zij dienen. In het rapport wordt niets gezegd over de besprekingen, die op het ogen blik worden gevoerd over de Amerikaans CanadeesBritse betrekkingen op hst gebied van de atoomenergie. Aan het rapport gaat een voorwoord van president Truman vooraf, waarin deze o.m. verklaart, dat de uitvoering van het programma voor de ontwikkeling van atoom-energie „met onverminderde kracht en doelmatigheid dient te worden voortgezet". De president voegt hieraan nog toe: „Ik ben van mening, dat onze nationale politiek, die gericht is op een krachtige ontwikkeling der mogelijk heden van de toepassing der atoom energie, gezond is. Het is een evenwictt- tige politiek, die ons in militair opzient sterker maakt, terwijl er tezelfdertijd vredesdoeleinden mede worden bevor derd". De Turkse regering heeft een ontwerp handelovereenkomst voor TurksNeder landse handel opgesteld, die door de re geringen van belde landen zal dienen te worden goedgekeurd. Het ontwerp voer- ziet in de export van wijn, cigaretten, ta pijten, katoen, mineralen, tabak, rozij nen, noten en vijgen uit Turkije. VERSLAG DER VERZEKERINGS KAMER OVER 1947 lewn^e?LiferIngbfedrm binnen]andse ductie te zien. Het versla? -.f1101?1® pro" keringskamer over dat jaar het SsY6"6 slag, dat door de Kame"'woldt uLT bracht, maakt melding van een productie van 1.6 milliard. De netto vooruitgang bedroeg j milliard, zodat het totaal verzekerde bedrag steeg van 9,2 tot 10,3 mil liard. De totale premiereserve bedroeg per ultimo 1947 2,6 milliard en bo vendien beschikten de gezamenlijke maatschappijen over een extra zeker heid van 4 pet. der premiereserve. De in 1947 gemiddeld gekweekte rente liep iets terug, in hoofdzaak als gevolg de conversie van effecten met een ren type van 4 of 3% pet. in de 3 tot 3/3 pet. staatslening 1947. I)oor de verded doorgevoerde omreke ning der premiereserve op lagere rente voet bleef de tussen gemaakte en benodigde rente bestaande marge vrijwel gehandhaafd De m 1947 waargenomen sterkte was laag te noemer, m vergelijking met die m voorgaande jaren. De verwachting, dat het probleem van de instandhouding der In dische verzekeringen en de uitbetaling daarop spoedig tot oplossing zou worden gebracht is nog niet in vervulling gegaan en ook thans laat een definitieve regeling nog op zich wachten. Het is het bestuur van de verzekeringskamer echter bekend, dat dit probleem de volle aandacht van de betrokken instanties heeft en het be stuur vertrouwt, dat thans spoedig een definitieve afdoening tot stand komt De spaarkassen, die zich ook in 1947 -pi— aanleiding tot uitvoerige beschouwingen. De resultaten van de bouwkassen wa over het algemeen niet bevredigend. Dt oorzaken daarvan ziet de Verzekerings kamer in onvoldoende efficiency, m de m verhouding tot de omvang van de bouw kassen te hoge vaste lasten en in te ge ringe productie. Van de 63 onder toezicht staande bin nenlandse levensverzekeringmaatschap pijen waren 46 naamloze vennootschappen 12 onderlinge maatschappijen 4 vereni gingen en 1 coöperatieve vereniging. Omtrent de verzekeringsstand van alle ondernemingen merkt het verslag nog op, dat zonder aftrek van herverzeke ring bij anderen, het verzekerdte bedrag toenam van 9,5 in 1945 tot 9,5 in 1946 en tot 10.6 milliard m 1947. Wilton-Fijenoord te Schiedam is aan een belangrijk en zeer ongewoon karwei bezig, nl. het recht maken van een grote tanker, die door stranding een z.g. „katterug" had opgelopen Zoals men weet, werd verleden week door de „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst de 8179 b.r.t. grote Britse motortanker „Nucu- lana", die na vele vergeefse pogingen bij Ferrol was vlot gesleept, naar de Schiedamse werf gebracht. Deze aan de Anglo Petrol Co." te Londen toebeho rende tanker had tengevolge van de stranding op de rotsachtige kust van Spanje zeer enstige schade opgelopen. De vlakke bodem was midscheeps circa 2.50 M. naar boven gedrukt. Het schip was dus geknikt; toch werd, voordat het doorbrak, van de rotsen getrokken. Al vorens het schip naar Wilton-Fijertoord werd gesleept werd in Spanje een nood- reparatie verricht, om doorbreken te voorkomen. De definitieve reparatie, welke door Wilton-Fijenoord wordt verricht, is op zijn minst genomen ongewoon Dit wordt duidelijk, als men zich realiseert, dat bij een normale dokking de gehele scheeps bodem zoveel mogelijk gelijktijdig tot dragen wordt gebracht. Door de knik in het schip de „katterug", zoals dat in scheepsbouwkringen heet zou het schip slechts voor en achter op de bo dem van het dok kunnen rusten. Indien men het dok veder in deze toestand leeg pompte het schip moet immers droog komen te liggen zouden de stoppings vóór en achter door de dokvloer druk ken. Er waren dus zeer bijzondre maat regelen nodig om ernstige ongevallen te voorkomen. In grote trekken werd als volgt te werk gegaan: in het dok werd achter een vaste onderstopping en vóór een beweeg bare aangebracht, nl. door een goot slee, zoals bij stapelloop gebruikelijk is De achtersteven werd geplaatst op de vas te en de voorsteven op de beweegbare onderstopping. Door berekening moest te voren worden vastgesteld, hoe het schip geballast moest worden, opdat de twee scheepshelften zo zouden drijven, dat in de ligging geen verandering zou komen, zelfs indien men het schip op de plaats van de knik geheel doorsneed. Toen men eenmaal zover was, werd de tanker in het dok gevaren en voor en achter geboeid met een kracht van een paar honderd ton. Indien men het schip in deze situatie zou droogleggen, zou net direct slagzij gaan maken, omdat door de „katterug" geen verder deel van de bo dem tot dragen zou kunnen komen. Ten einde de stabiliteit te verzekeren werden nu aan bakboord en aan stuurboord vier stevige staaldraadkabels tussen schip en aok aangebracht, zodat elke liggingsver- andering direct kon worden gecorrigeerd. De gedachtengang was nu zo, dat het schip onder water, van de bodem af naar boven, losgebrand zou worden. Hierdoor zou de „katterug" iets gaan verminderen. Door vermindering der doorzakking in het midden zou de reactie voor en ach ter iets minder worden, omdat de tanker Reeds geruime tijd zijn geruchten in omloop over onregelmatigheden bij keu ringen voor de militaire dienst in Made (N. Br.) Defe zijn voor de Koninklijke Marechaussee aanleiding geweest tot het instellen van een diepgaand onderzoek, dat thans in volle gang is. De bevolking in deze streek heeft zich reeds geruime tijd geërgerd over de re sultaten van enige keuringen waardoor het geval ontstond dat met ongelijke ma ten werd gemeten, zodat zij zich thans voldaan toont, dat een ernstig onderzoek wordt ingesteld. Daar het onderzoek in deze kwestie nog niet is afgesloten kon de Koninklijke Marechaussee over de stand van zaken geen nadere mededelingen verstrekken. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Ook de bewering, als zou een officier in verband met deze kwestie uit de mili taire dienst zijn ontslagen, wordt van bevoegde zijde tegengesproken. De Franse vurigheid heeft verleden week in Rijssel de Sociale Week tot een v/eek van vlammende aanklachten en protesten gemaakt. Kajotters en Kajot- sters hébben er op ondubbelzinnige wijze getuigd van hun moeilijkheden', hun te leurstellingen en.... hun verbeten wil tots strijden. Nóg heeft men het niet helemaal afge leerd de hartstocht van de jeugd te ba gatelliseren en te verlagen tot pure bom bast of oproerig geschreeuw. Wat zou het daarom niet waard zijn geweest, wanneer al die sceptici eens op die Sociale "Week aanwezig waren geweest! Hoe zouden ze bekeerd zijn Het is bekend, jongeren zijn geen di plomaten; ze zeggen wat ze menen en soms zelfs eens iets te veel. Maar wat moet dan het zwaarst wegen? Moet men „ach" en „wee" kermen over de ver trapte lange tenen, de ingekegelde hei lige huisjes of de gekwetste gevoelens voor tradities? Of moet men niet veel meer bewondering hebben voor het ene, grote doel, waarvoor men hard, maar eerlijk vecht; het bouwen van een betere wereld. Helaas wordt nog maar al te dikwijls vergeten de felheid van de jeugd te ver klaren door de teleurstellingen, welke haar veelvoudig hebben getroffen. Is dat gescherm met teleurstellingen een doekje voor het bloeden? Als ge dat denkt, hadt ge vooral in Rijssel moeteïl zijn! De jon gens en meisjes hebben er verteld, welke tegenstand zij ondervinden, in hun werk als leken-apostel! Ge hadt moeten hroen, hoe zij met hand en tand tegen de ont kerstening van het arbeidsmilieu moeten ingaanMisschien had een opsomming van de moord met sociale, economische en menselijke wapenen, welke kopstuk ken dagelijks plegen, overtuigend ge werkt Dan hadt ge misschien begrepen, boe getracht wordt de evolutie van het Christendom tegen te gaan, zodat men wel naar het wapen van de revolutie móet grijpen. Jongeren hebben een grootse taak op de schouders gekregen, niets meer of minder dan het leggen van de basis voor een betere wereld. Deze doelstelling heeft vcor niemand iets angstaanjagends, wan neer ingezien wordt, dat het zo niet ver der kan gaan. Wat voor de arbeidersjeugd geldt, is ook van toepassing 'voor de jeugd van andere groeperingen. Iedere jongere, iedere werker moet zich inlij ven in het leger, dat strijdt voor God. Het is kfachtens Zijn bevel ,dat het ge vecht op alle fronten ziuitbreken. Zij, die dit niet inzien en vasthouden aan be krompen en beledigende eigen belange tjes, zijn reeds bij voorbaat verloren in het midden meer water ging ver plaatsen. Door dan het dok weer iets hoger te pompen kon men evenwel de druk voor en achter constant houden en zo in samenwerking met de branders het schip weer recht buigen en getieel tot dragen brengen op alle kielblokken. Het was een fantastisch gezicht, de duikers van Van den Tak's Bergingsbe drijf. gewapend met hun vlammende brandapparaten, in het duistere water der tanks te zien afdalen en net licht langzaam te zien verdwijnen, totdat nog slechts de opborrelende afgewerkte lucht van de duikers aan de oppervlakte zicht baar was. Reeds de eerste dag slaagden deze j mannen erin de gehele bodem door te branden. Uit de metingen bleek toen. dat beide helften van de tanker heel be hoorlijk met elkaar in evenwicht waren. „Als men zo de samenwerking tussen duikers, scheepsbouwers, branders en dokpersoneel gadeslaat", aldus verklaar de een der leiders van de werf, „krijgt men gelukkig weer het gevoel, of er iets van die oude geest in de mensen begint terug te komen, die oude geest, die door de oorlog met zijn nasleep niet geheel kon worden verwoest. Voor vele mensen, die aan dit karwei werken, zal de dag zeer vlug en met een gevoel van vol doening zijn voorbij gegaan". De reparatie van de „Nuculana" zal vermoedelijk ongeveer honderd dagen in beslag nemen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Tot nog toe hebben de drie socialisti sche ministers Spaak, Merlot en Spi- noy. die Zondag en Maandag te Pregny met koning Leopold geconfereerd heb ben, de eerste maal gedurende twee en de tweede keer gedurende vier uur, niets van het besprokene openbaar ge maakt. Tot journalisten aan de Zwit sersFranse grens zeide Spaak, dat de delegatie haar rapport voor haar partij moet reserveren. De gedelegeerden worden vandaag te Brussel terug ver wacht, na de afgelopen nacht ergens in Frankrijk te hebben gelogeerd. Het is de derde maal in de loop van een jaar, dat Spaak de koning te Pregny i i De verwachting, geldig van he den- tot morgenavond, luidt; Zwaar bewolkt met vooral van nacht en morgenochtend buien, sommige met onweer en flinke windstoten. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde Zuid-Westelijke wind, later rui mend naar Noord-West tot Noord. In het uiterste Noorden van het land mogelijk tijdelijk afnemende wind. Morgen enige daling van temperatuur. Woensdag 3 Augustus: Zon op 5.04 onder 20.28 uur; maan op 16.48 r, onder 23.54 uur. heeft ontmoet, eenmaal samen met de prins-regent. De heer Eyskens wacht nu op het re sultaat van de reis der socialistische de legatie. Het comité der twaalf van de C.V.P., alsmede de liberalen vergaderden gisteren, doch konden eveneens weinig doen De liberalen schijnen te hebben afgezien van het voornemen, een dele gatie naar Pregny te zenden.' Vernomen wordt, dat in verband met de regerings crisis en de daaruit voortvloeiende toe stand de socialistische partij Donderdag een buitengewoon congres zal houden. Vorige week gingen er te Hansweert hardnekkige geruchten, dat er een jacht overvaren zou zijn door een coaster. De bemanning zou zijn opgenomen door dat zelfde schip en naar Antwerpen meege- I nomen. Dit bericht verstomde echter al I spoedig, doch toen dook er weer een ander bericht op, als zou de Belgische motor sleepboot „Olze" overvaren zijn en gezon ken. De Wit's bergingsbedrijf trachtte de positie van de boot vast te stellen. Toen hieromtrent zekerheid bestond, werd de verzekering er van in kennis gesteld. De kapitein-eigenaar, een zekere J. uit Ant werpen, die eens kwam kijken hoe het er met het bergen bij stond, werd om teen t de toedracht ondervraagd door de rijks politie te water. Daar het geen gewoonte is, dat een mo torsleepboot, die via Zeeland vaart, een roeiboot bij zich heeft, en bovendien bleek dat het 's morgens om drie uur gebeurd was, terwijl hij alleen aan boord was en verder nog bleek, dat het bootje zeer hoog verzekerd was, was er aanleiding genoeg de eigenaar voorlopig in verzekerde be waring te stellen. De verzekering gaf op dracht het bootje te lichten kost wat het kost. Zaterdagmorgen werd een poging gedaan, doch deze mislukte. Zondag werd opnieuw geprobeerd en nu met volledig succes. Het bootje werd te Hansweert binnen gebracht en in beslag genomen. Tijdens de commissie-vergaderingen van de inter-Indonesische conferentie werd aldus verneemt de politieke cor respondent van Aneta uit de kringen der delegaties een vergaande overeen stemming bereikt op tal van punten, waarvan de resultaten zullen worden be kend gemaakt in een hedenavond te 18.30 uur te houden plenaire vergadering. De resultaten, in de commissie-vergade ringen bereikt, zijn hedenmorgen voor gelegd aan de agendacommissie en zul- President Truman heeft het Congres medegedeeld, dat 'de Griekse regering met Amerikaanse hulp „flinke vorde ringen" maakt in de richting van de overwinning in de burgeroorlog met de communisten. Hij schreef dit toe aan verbetering in de aanvoering der Grieken, de toeneming van de Amerikaanse militaire voorraden de verbeterde opleiding van de Griekse soldaten en „de vastbeslotenheid, be sluitvaardigheid en aanvalsgeest" bij het Griekse opperbevel. De guerilla-strijdkrachten zijn echter nog sterk en ontvangen nog steeds hulp van Albanië en Bulgarije- De Griekse regering is nog steeds „geheel afhanke lijk van de V. S.", wat betreft de wapens Truman bracht het Congres verslag uit over de operaties in het eerste kwar taal van dit jaar. Op 31 Maart, zo' zei hij, werd de sterkte van de guerillastrijd- krachten op 19.830 geschat, tegen 26 000 een jaar tevoren. Hij schatte de verliezen van de guerilla's tussen Juni 1946 en Maart 1949 op 70.028 aan doden, over lopers en krijgsgevangenen. De regeringsverliezen in dezelfde periode bedroegen 37.934 aan doden, gewonden en vermisten. len dan vooraf worden besproken in een hedenmiddag te houden besloten plenaire vergadering. Moh. Hatta zal Woensdagmorgen naar Djogja gaan om daar een kabinetsbijeen komst te leiden, waarin de veranderin gen in het republikeinse kabinet zullen worden gelegaliseerd. De correspondent van Aneta te Djogja verneemt voorts, dat de volmacht, die aan de sultan van Djogja was verstrekt ten tijde van de voorbereidingen voor de terugkeer der republikeinse regering naar Djogja, thans door president Sukar no is ingetrokken. Bij presidentieel be sluit zal de residentie Djogja vallen on der de bevoegdheden van de militaire gouverneur, de Paku Alam, die de rang van kolonel bekleedt. Tijdens de afwe zigheid van moh. Hatta gedurende diens verblijf in Nederland voor de Ronde-Ta felconferentie zal waarschijnlijk de sul tan van Djogja als minister van defen sie, belast zijn met de leiding van het re publikeinse kabinet. Dr. Van Royen, die, zoals gemeld, he denavond een afscheidsreceptie houdt, zal Donderdag naar Nederland vertrek ken, vergezeld door de heren Blom, Gie ben van Van Schelle. In verend met het feit dat de tijd zulks niet meer toelaat zal Moh. Rum post de Vier maal per week vliegt de thans weer naar Indonesië en over oude snelle route elke Maandag, Woens dag, Donderdag en Zaterdag vertrekt een machine van Schiphol. De beperkingen, die in de afgelopen maanden noodzakelijk waren, konden worden opgeheven. Dit wil dus zeggen, dat thans weer postpakketten per lucht post kunnen worden verzonden en da voor portvrije verzending c.q. verzen ding tegen binnenlands tarief de brieven weer 10 gram mogen wegen 1. p. v. a ^Behalve de bestaande tarieven van post pakketten tot 500 gram en 1000 gram is nog een tussentariefingevoerd voor een pakket tot 750 gram. Het Britse militaire bestuur heeft de arbeiders van de „Hochfrequenz"-staal- fabrieken te Bochum in het Roergebied, bevel gegeven Woensdag a.s., de 25ste verjaardag van de stichting der Jabrie- de Veijaaiuwg v t*" o -I a niet vooruit reizen naar Nederland voor ken ~r^®,ï3®slvn"nend™etf^ber?ktmheeft de het treffen van de nodige regelingen al- i(1 aaneesnoord volledige disci- daar. gelijk aanvankelijk in het voorne-j arbeidws^gespoord, men xag>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1