Indonesië naar eigen basis Staatkundige resultaten verstrekkende aard van wapenprogram goede VREDESKANS MILITAIR GEZAG KOSTTE f 100 MILLIOEN Op weg naar de Rover Moot Go GS Italië's deelneming aan het Noord-Atlantisch pact ECONOMISCHE SAMENWERKING MET INDONESIË De „Amethyst te Hongkong NAAR NIEUWE VERKIEZINGEN IN BELGIE? Een groet uit het vliegtuig boven Jutland N Per 1 September 45 textielpunten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM'EN OMSTREKEN Nederlandse troepen naar huis mm Harriman pleit voor opschieten Amerika's troepen in Duitsland Staakt het vuren! I Kliif Weer Brits-Roemeens conflict Druk overleg met koning Leopold Eyskens ziet nog wel lichtpunten Aanmerkingen over het beheer v.j LAGEN De drie Westelijken verwerpen Russisch protest Sigaren en tabak vrij in prijs 71ste JAARGANG WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1949 No, £0995 Sultan Hamid, de voorzitter van het tweede gedeelte der Inter- Indonesische conferentie te Batavia, constateerde gisteren in zijn slotrede dat deze bijeenkomst een volledig succes is geworden. De voorzitter der agenda-commissie, Anak Agung, deed mededeling van de genomen besluiten. De vlag der „Republik Indonesia Serikat" zal rood-wit zijn, de taal zal zijn de „Bahasa Indonesia" en het volkslied het „Indonesia Raya Kon. Landmacht weg uit Indonesië Onderdelen van de „Blauwe" infanterie zijn bezig zich in te graven, waarbij de inwendige mens niet wordt vergeten. Op elke noodtoestand voorbereid Toen het voetbalelftal van B.V.V. in Curagao aankwam, werden de spelers o.m. begroet door Curaqaose meisjes, die ieder een K. L. M.- vlaggetje uitreikten. Op de voorgrond de heer Karei Lotsy. HET NAKOMEN DER VER PLICHTINGEN AAN NEDERLAND Positie der ondernemingen Ecnoomische samenwerking VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Overdracht van activa en passiva Chinese beschuldiging tegen^ gesproken In de eerste correspondentie, die ons uit Oslo bereikte, vertellen de verkenners Urbanus en Palm ons van de fjjne reis met de PH-T.F.L. van de Aero-Holland. Hieronder moge hun verhaal volgen. De fietstocht naar Schiphol HERINNERINGEN van een donkere etappe NIET LATEN RINGELOREN Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum vcyt het Historisch Genoot schap Oud-West-Friesland werden twee Westfriese dagen gehouden. Een Speelwagenmet boeren en boerinnen in Westfriese kleder dracht tijdens het ringsteken. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE vROERMOND" AFNEMEND BUIIG DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13.00 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Inzake de procedure de vast stelling van een voorlopige mc°°St1" zijn beide delegaties tech oordeel dat een gemeenschappelijke teen. nisohe commissie een ontwerp de voorlopige constitutie zal °Ps^*elJ: zal in Den Haag worden vo°ygelegd aan de leden der beide delegaties, die het zullen behandelen en Daarna wordt het ontwerp ter ratificatie aange boden aap de volksvertegenwoordiging van ieder deelgebied. Na ratificatie zui len d»e vertegenwoordigers de voorlopige constitutie ondertekenen. Binnen een jaar na de overdracht der souvereiniteit zal de constituante bijeen komen welke zal zijn samengesteld na vrije en geheime verkiezingen. Wanneer de president en de ministers zijn benoemd, is de republiek Indonesia Serikat gereed om de souvereiniteit van Nederland te ontvangen. De samenstelling van de senaat en de volksvertegenwoordiging zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. De leden van de senaat zullen vertegenwoordigers van deelgebieden zijn; elk deelgebied zal twee vertegenwoordigers afvaardigen. De pre sident zal drie kabinetsformateurs be noemen, die andere ministers bij president ter benoeming voordragen. Belde delegaties ztin eenstemmig van oordeel, dat de gering de Souvereiniteit niet slecnts landse zijde zal ontvangen, doch op hetzelfde tiidstip U van de Republik Indonesia. Inzake de NederlandsIndonesische Unie hebben de delegaties van gedachten gewisseld hetgeen geleid heeft tot een aanzienlijke overeenstemming van in zicht, die tot voldoening stemt. De be sprekingen hierover zullen in Nederland worden voortgezet. Aldus luiden de resultaten van de inter-Indonesische conferentie op staat kundig gebied in de grote lijnen. Voorts zijn nog resultaten medegedeeld ten aanzien van kwesties betreffende economie, veiligheid, cultuur, onderwijs en opvoeding. Het hoofdstuk Veiligheid vermeldt oa dat de Ned. strijdkrachten, (Kon. Land macht) in haar geheel uit Indonesië zul len worden teruggetrokken. De wijze en het tijdstip van de terugtrekking zullen op de Ronde-Tafelconferentie worden vastgesteld. yerder wordt gezegd dat de vorming van de strijdkrachten van de R I s de zaak is van de Indonesiërs en dat zij door de R I S gevormd zullen worden. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van de T N I als kern, tezamen met Indonesiërs die deel uitmaken van het K N I L de mili- lair| LUf,tVaart' de kon- marine, de veilig, heidsbataljons, de territoriale bataljons en andere eenheden. De leden van het ■riin m 6i^ a eren> die geen Indonesiërs ctnatcK genegen zijn Indonesische staatsburgers te worden, kunnen ook in de strijdkrachten van de R I S worden opgenomen. K N I L-leden en anderen. geen Indonesiër zijn en dat ook niet willen worden, kunnen als instructeurs Averell Harriman, de reizende am bassadeur van het plan-Marshall, neet voor de commissie van buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaardigden aangedrongen op spoedige goedkeuring van het wapenprogram voor het bui tenland, „teneinde de opgroeiende Se' neratie voor oorlog te vrijwaren", „Ik geloof ernstig", aldus Harriman, „dat wjj bezig zijn de strijd voor vrede en vrijheid in Europa te winnen. Ver traging bij de verzending van wapens zou twijfel wekken, die de kansen zou knnnen doen keren". Intussen heeft de Amerikaanse senaat besloten, het aanhoren van verklaringen van deskundigen over het door president Truman voorgelegde militaire hulppro gram tot Maandag a.s uit te stellen. Oor spronkelijk zou de behandeling in de Se naat heden, Woensdag, beginnen. De Senaat zal ongetwijfeld pogen Tru man's programma te beperken. Minister Acheson en zijn collega John son (defensie) hebben gisteren achter gesloten deuren besprekingen over de militaire hulp gevoerd met de leiders der senaatsmeerderheden. Men meent, dat enige se?^°ren d* de ministers openlijk debbe f deeld, dat het militaire bl^a"APté ir. zijn huidige vorm de preside:n gr bevoegdheden verleent en dat het is dan een programma ter ov.. van de tijdelijke situatie. Zij vooral bezwaar tegen de in het program ma opgenomen bepaling, volgens welke president Truman het recht heeft wapens ter beschikking te stellen van elk land ter wereld. (Telefonisch van onze Londense correspondent) ne Amerikaanse stafchefs, die zich thans in Europa bevinden in verband met het voeren van besprekingen over de militaire kwesties der pact-landen, zijn gisteravond per vliegtuig u t Frank fort te Londen aangekomen, alwaar zij een ontmoeting zullen hebben taire leiders vun Groot-Brittann.é, Noorwegen en Denemarken. Vóór hun vertrek uit Duitsland nan3®£ de Amerikaanse stafchefs te Grafenwach een défilé af, waarbij 17.000 Amerikaanse soldaten een van de meest indrukwekken de demonstraties sinds de oorlog gaven -^n^d?, kracht der Amerikaanse troepen Duitsland. vaiw sta'chefs zullen Donderdagavond ochtend"^ n "aar ParÜs eaa«- Vrjjdag- ontmoeten ->zi' de Franse stafchefs uur confp^." volgende morgen drie België N»o n met de stafchefs van Vandn rIand en Portugal. Vandaag vangen t j besprekingen aan tA Londen geheime militaire, marine, en T chefs Van de V. S. en de Britse chef^, taV.en van de de organisatie der verd«rf1»wV<in °Ier kader van het Noord-AtlannJ Generaal VandenbergZeidfhJte^rag rika spoedig een luchtmacht 'zal hebben met bases in Duitsland, een luchtmacht die geheel bestaan zal uit jet-machines en dat die luchtmacht op de tegenwoor dig sterkte gehouden zal worden, afge zien van de verminderingen in verband met de opheffing van de luchtbrug op Berlijn. tewerk worden gesteld naar behoefte. De regering van de R I S zal besprekin gen voeren met de Ned. regering aangaan de de mogelijkheid om een gedeelte van de Kon. Ned. marine voor een bepaald? periode ten behoeve van de R I S gereser veerd te houden. Het bevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht zal in handen van Indonesiërs zijn en de negara's zullen geen eigen strijdkrachten hebben. Moh. Rum heeft aan Aneta meege deeld dat de order tot het staken van de vijandelijkheden op Java binnen een week en op Sumatra binnen elf dagen van kracht zal moeten worden. Moh. Rum zal Zaterdag a.s. naar Den Haag vertrekken als vice-voorzitter van de republikeinse delegatie. Mr. A. K. Pringgodigdo, de secretaris-generaal der rep. delegatie, vertrekt 4 Augustus voor het treffen van voorbereidingen. Dr Van Royen zal op zijn reis naar Nederland een bezoek brengen aan Pandit Nehru. Van de Maandag te Batavia bekend gemaakte resultaten van de inter-Indone sische conferentie op financieel en eco nomisch gebied heeft Aneta een overzicht gegeven, waaraan wij het volgende ont lenen: De verplichtingen der ondernemingen zullen binnen redelijke grenzen worden geregeld. Het vernieuwen en het ver lengen van rechten en concessies dient te worden bezien uit een oogpunt van algemene economische planning, met in acht neming van de belangen van de oude investeringen. Het wordt noodzakelijk geacht dat de domicilies van ondernemingen, welker hoofdwerkzaamheden in de Republik Indonesia Serikat (R.I.S.) liggen in de R.I.S. zullen zijn gevestigd, terwijl on dernemingen, die alleen een deel harer werkzaamheden in de R.I.S. hebben, minstens een gevolmachtigde directie in de R.I.S. dienen te bezitten. De onder nemingen dienen haar medewerking te verlenen bij het opleiden van deskun dige en leidinggevende krachten op economisch-, financieel, sociaal enbank- gebied. Over de samenwerking tussen Neder land en de R.I.S. binnen het raam der unie wordt in het financieel-economische hoofdstuk o.a. gezegd, dat de samenwer king tussen de twee leden der unie ge- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen te volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Marine: Gesneuveld 23 Juli: tijd. korp. mar. H. Bosma, uit Amsterdam; le lt. der mar. L. M. Teeken uit Zwolle; korp. der mar. H. Roepers uit 's-Gravenhage. Kon. Landmacht: Gesneuveld 6 Juli; huzaar J. M. Lobato uit Amsterdam. Gesneuveld 22 Juli: le luit. J. Blaauw uit 's-Gravenhage; soldaat A. v. d. Boogaard uit Bandoeng; korp. J. J. B-iys uit Hilversum. Gesneuveld 23 Juli: sold. L. J. Strijbosch uit Geidrop. Gesneuveld 25 Juli: soldaat J. J. Grootveld uit Gouda. Gesneuveld 26 Juli: sold, le klas P. J. van Nijnatten uit Oud-Gas tel; korp. J. H. J. Sieben uit Vaals. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 10 Juli: sold. 2e kl. infie Bisri Bin Ojo. Gesneuveld 14 Juli: Jav. sold, infie Sarman; sold. 2e kl. Amir Moechsin; Mal. sold, le kl. infie Soekardi; Mal. sold. 2e kl. infie Amsir; Mal. sold. 2e kl. infie Doe- loh. Jav. sold, le kl. infie Pardi is op 14 Juli aan zijn op 1 Juli beko men verwonding overleden. Alle hierboven vermelde geval len militairen van het K.N.I.L. wa ren afkomstig uit Indonesië. richt moet zijn op de welvaart van beide landen. Bij het tot stand brengen van buitenlandse betrekkingen, waarbij de belangen van een der leden zijn betrok ken, zullen daaromtrent eerst besprekin gen worden gevoerd. Als middel tot het bereiken van sa menwerking tussen Nederland en de R.I.S. moeten wederzijds preferenties worden verleend, welke voor geen en kele zijde nadelig zijn en in overeen stemming zijn met het internationaal recht. Er zullen faciliteiten worden gegeven in de regelingen van de geldzaken van Indonesië naar Nederland en omgekeerd. Voor het gehele gebied der R.I.S. zal slechts één wettig betaalmiddel bestaan. In principe dient er in de R.I.S. slechts éen circulatiebank te bestaan. Het is nood zakelijk, een deviezen-instituut voor de R.I.S. te stichten, dat alleen verantwoor delijk zal zijn tegenover de regering der R.I.S. Met betrekking tot de verplichtingen tussen Nederland en de R.I.S. als gevolg vna de overdracht der souvereiniteit wordt o.a. gezegd: Ten aanzien van de activa de passi va van Indonesië (Nederlansch Indië) zal de overdracht tot stand worden gebracht van NederlandschTndienaardeR.I.S., na dat men het hierover van beide zijden eens zal zijn geworden. Eventueel moet als ultimum remedium onteigening ten algemene nutte bij de wet worden toegepast, met vergoeding van geleden verliezen. Indien hierbij uit het buitenland afkomstig kapitaal be trokken is, zal de mogelijkheid tot transfer worden toegepast volgens de deviezenregeling van de R.I.S. Zo lang de R.I.S. schulden heeft, aan gegaan ten tijde van het voormalige Nederlandsch-Indië, zal de regering der R.I.S. eerst besprekingen voeren met de Nederlandse regering, alvorens zij be langrijke veranderingen aanbrengt op het gebied der financiële wetgeving en de koers der munt. Het aflossen der buitenlandse schul den of het nakomen van de verplich tingen van de R.I.S. aan Nederland zal zodanig worden geregeld, dat daardoor de financiën en de economie der R.I.S. niet te zeer zullen worden gedrukt. Naar in Londen vernomen wordt, heeft Roemenië het terugroepen geëist van Ro derick Sarrel, de Britse zaakgelastigde te Boekarest. Op 28 Juli werd door een Roe meens persagentschap beweerd, dat Sar rel getracht had, Roemeense burgers te helpen, het land te ontvluchten. Het bs- rioht van zijn arrestatie ontlokte een Brits protest. De„Amethyst", het gehavende Britse oorlogsschip, dat aan de Chinese commu nisten wist te ontsnappen, is hedenoch tend vroeg in Hongkong aangekomen. De kruiser „Jamaica" en de torpedojager Cossack escorteerden het schip. Spitfires van de R.A.F. vlogen laag over, terwijl het de haven binnenstoomde, begroet met sirenegeloei van allerlei schepen en het geknetter van vuurwerk. Een grote me nigte Chinezen en Europeanen was ge tuige van de aankomst van de „Ame thyst". Zodra de loopplank was neergelaten, begaf de gouverneur van Hongkong, Sir Alexander Grantham, zich met hoge mi litaire en civiele autoriteiten aan boord, om de kapitein, de officieren en beman ning van de „Amethyst" zijn gelukwen sen aan te bieden. Het communistische omroepstation van Peking beweerde gisteravond, dat de „Amethyst" tijdens haar ontsnapping een Chinees passagiersschip tot zinken zou hebben gebracht, waardoor „honderden passagiers" om het leven zouden zijn ge komen. Volgens de radio dwong de „Ame thyst" het Chinese passagiersschip „Kiang- ling" langszijde te komen, waarna het Britse schip de „Kiangling" als schild zou hebben gebruik tegen de beschietingen door de artillerie der communistische strijdkrachten. „Terwijl communistische soldaten bezig waren de drenkelingen te redden", aldus radio-Peking: „voer de „Amethyst" snel voorbij, intussen vurend op jonken, wel ker opvarenden bezig waren met het red dingswerk". De Britse admiraliteit heeft de bewe ringen van radio-Peking tegengesproken. Telefonisch van onze Brusselse correspondent. Het maakte het effect van een kleine coupe de théatre, toen men gisteren in de Wetstraat vernam, dat koning Leo pold, na de socialistische delegatie te hebben ontvangen, die zich letterlijk aan hem had opgedrongen, geheel uit eigen beweging via zijn secretaris Pirenne per telefoon uit Pregny aan kabinetsformateur Eyskens liet weten, dat hij een conferentie met gedelegeer den van de CVP en van de liberale partij op prjjs zou stellen. Aldus heeft de koning plotseling, met de vastbera denheid en de bezonkenheid, die hem kenmerken, de balans weer in even wicht gebracht, welke de socia!i\'en hadden getracht, in hnn voordeel te doen overhellen. Eyskens ging onmiddellijk aan het werk en het duurde niet lang of hij had de delegaties bijeen. Onmiddellijk werd een vliegtuig gereed gehouden, om de beide delegaties naar Genève te brengen- Toen de CVP en de liberale delegaties gisteravond te Genève landden zou de CVP-voorzitter, minister van Staat De Schrijver, aan journalisten hebben ver klaard, dat de delegaties zich naar Pregny begaven om met de koning de middelen te bespreken voor het houden van een referendum over zijn terugkeer. De beide delegaties zijn gisteravond elk afzonder lijk door de koning ontvangen. Volgens een Belga-bericht uit Genève zou het gesprek tussen de koning en de Verschenen is een ontwerp van wet tot vaststelling van de niet ten laste van de rijksbegroting gebrachte uitga ven en ontvangsten van militair gezag. Hoewel het M.G. reeds op 4 Maart 1946 buiten werking gesteld werd, heeft de administratieve liquidatie zoveel tijd ge vorderd, dat het thans pas mogelijk is te komen aan een overzicht betreffende de financiële gevolgen. Gebleken is, dat het totaal der uitgaven van het militair gezag beliep 123.881.607,29 en het totaal der ont vangsten 27.089.047,72, zodat de kosten van het M.G. op een kleine 100 millioen te rekenen zijn. OSLO, 30 Juli 1949 Onze eerste vliegreis is werkelijk een evenement voor ons. Wat al nieuwe ge waarwordingen. Terwijl we dit schrijven, zijn we juist Jutland gepasseerd en weer boven zee. Met een vaart van 275 km doorklieven we het luchtruim op een hoogte van 3000 m. Eerst hadden we het koud, doch de ingeblazen warme lucht heeft 'n behaag lijke temperatuur gescha pen voor de 23 man, die het vliegtuig bevolken. Zon en wolken geven heel andere as pecten dan beneden. Je vliegt boven die gevaarten, je vliegt dwars door die glijdende flarden. Ook het landschap had voor ons natuurlijk znn speciale effecten. De reis was onvergetelijk. Maar ook alle hulde aan Aero-Holland voor zijn service. De eerste etappe van Rot- teraam naar het vliegveld was, zoals met een enkel woord nog kon worden be richt, niet zonder avontuur. Om 9 uur werd gestart met het doel Leiden binnendoor te bereiken. Tot Zoetermeer ging het goed. Maar daar werd een verkeerde weg in geslagen. De mooie rijweg hield spoedig op en ging over in 'n karrespoor, dat we bleven volgen in de hoop zo te Zoe- terwoude aan te komen. De weg liep in ieder geval in Noordelijke richting. Na korte tijd stonden we voor een draaibruggetje, dat onder ons gewicht angstig piepte en kraakte. De vaste wal werd veilig bereikt, maar de weg leende zich niet meer voor fietsen, zodat we verder lie pen. Na twintig minuten kwamen we op een grindpad dat van Oost naar West liep. We wilden verder gaan in Oostelijke richting, maar wielrijders maakten ons erop attent, dat we juist de andere kant uit moesten. Het was aardedonker des avonds. Plotseling een hevig geplons. Aad was in de sloot gereden. Hij was spoeuir het water weer ontvloden, doch het duurde wel even dank zü de medewerking van 'n Stomp- wijker, eer deze mannelijke slootnimf kroos- en modder- vrij was gemaakt en volledig in droge kleren was gestoken. Te middernacht werd de reis naar Leiden voortgezet De Leidenaars wisten allen een andere weg naar Schip' hol, zodat we tenslotte hele maal geen weg meer wisten. Om drie uur waren we in de Nieuwe Wetering. Hier daag de redding. Een employé, die om 4 uur op het vliegveld met zijn arbeid moest begin nen, werd op ons pad gezon den. In 't bezit van 'n vracht wagen inviteerde de man ons, verkenners, tot meerijden. Om kwart over vier arriveer den we op Schiphol, harte lijk begroet door onze broe ders, die zeer verontrust wa ren geworden door ons uit blijven. Maar het leed was geleden. Zes uur steeg het vliegtuig op. Na een donkere nacht lag voor ons een lichte nieuwe dag open. In totaal hebben er 66 commissariaten van het M.G. bestaan. Met betrekking tot een 30-tal maken de accountants geen speciale opmerkingen, 2odat het financieel en algemeen beheer de omstandigheden in aanmerking genomen redelijk kan worden geacht. Met betrekking 'tot de overige commissariaten valt wel het een en ander op te merken. Het kasbeheer was over t algemeen normaal, ofschoon zowel voor- als nadelige verschillen geconsta teerd werden. Er is veel renteverlies ont staan. doordat de nodige gelden niet tij dig werden aangevraagd. Ten aanzien van verschillende uitgaven als gratificaties, toeslagen op salarissen, representatiekos ten is op sommige commissariaten niet de nodige zuinigheid betracht. Verder wor den nog opmerkingen gemaakt over on juist materieel beheer, b.v. ten aanzien van auto- en fietsbanden, terwijl bij de transportsectie van het districts militair commissariaat Eindhoven zelfs van wan beheer wordt gesproken Ook het beheer* van het motorvoertuigenpark is op zeer ondeskundige wijze geschied, zodat dit op vrij belangrijke uitgaven kwam te staan. Als onderdeel van de sectie voorlich ting werd in Maart 1945 te Brussel het fototechmsch bureau „Anefo" opgericht. Het nadelig resultaat hiervan heeft bedra gen 242.146,77. socialistische delegatie uitsluitend zijn ge gaan over de kwestie der percentages voor een volksraadpleging. Het socialistische hoofdorgaan „Peuple" zegt, dat dit on juist is en dat de socialistische delegatie met klem heeft betoogd, dat de socialis tische partij de troonsafstand van Leo pold III beschouwt als de enige oplossing, die overeenstemt met de belangen van het land, de monarchie en de dynastie. Inmiddels blijft de heer Eyskens ver klaren, dat hij nog steeds goede hoop heeft in het samenstellen van een rege ring te zullen slagen: een driepartijen- regering ais het kan, een katholiek- liberale regering indien mogelijk of een homogene CVP-regering. Deze laatste dan om regelrecht op parlementsontbin- dlng en nieuwe verkiezingen aan te stu ren. Wellicht de enige oplossing. De crisis kan niet blijven duren. „Arbeiders" en zij niet alleen, zou den foe eraan willen toevoegen „moe ten zich voor de brandende kwesties in teresseren en de bestudering daarvan niet aan hun leiders overlaten". Aldus de heer Andriessen, nog zo pas op een studiedag der aartsdiocesane K.A.B. Het gebrek aan belangstelling is juist een van de oorzaken van slecht bezochte vergaderingen, waar de prachtigste on derwerpen worden behandeld, van ver geten bijeenkomsten, waar de slagvaar digheid wordt gescherpt. Ernstige artike len of boeken zijn veelal te zwaar of al spoedig te duur. Want op tabak bijv wordt niet gauw wat bezuinigd. En toch eist de nieuwe maatschappij door en door getrainde mannen en vrou wen: Zowel voor de verdediging als voor de aanval, 't Is gisteravond nog betoogd door Roerganger in zijn „Stormhoek". Radio-Moskou, dat over het ex-com municatie-decreet niet raakt uitgepraat heeft verklaard, dat het Vaticaan met deze verordening geen succes zal hebben, want dat de arbeiders niet van plan zijn „zich langer door de Paus te laten ringeloren" Als wij echter geen inzicht hebben in onze taak, zullen we binnenkort door Moskou worden geringeloord. Met onze beginselen behoeven we trouwens voor niemand en nooit uit de weg te gaan. Aan daad, maar ook aan het woord moet men ons katholieken herkennen. Ofschoon we in onze gelederen heel wat papegaaien hebben, die duidelijk laten blijken hoe ze naar anderen, buiten de eigen groepering, hebben geluisterd en hun „spraak" hebben overgenomen. Wij zijn voorts dikwijls te goedmoedig of te onbenullig 'tls permanent op onze tellen passen. Een voorbeeld. Gisteren ontvingen we het overigens onschuldige blad der volkstuinders „De Volkstuin". Een orgaan ter voorlichting van het tuinieren enz. Toch hebben we de wenkbrauwen gefronst. In dit nummer komt nl. een verslag voor van een „humftnistische" radio lezing. uitgesproken voor de Vara-micro- foon. De causeur sprak o.a als volgt: „In het u bekende oude verhaal over de eerste mens lezen we, dat zijn woonplaats het Paradijs was". En voorts nog: „Ge kunt begrijpen, dat de dichter van het oude verhaal als woonplaats van het eerste mensenpaar zich een tuin verbeeld heeft". En tenslotte nog: „Maar volgens de oude mythe heeft de mens het paradijs verloren". Ziet U, dat zijn verklaringen, die wij niet zonder meer kunnen„laten passeren. Zo komen we via de weg der zg. neutra liteit op een verkeerd spoor. We kunnen niet allen de filosofie, de theologie en de economie vólkomen be heersen Doch we behoren toch wel ter dege de wijs van het „Te Deum" van de tonen der „Internationale" te kunnen onderscheiden. HENK VAN DER MAZE. t Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 September wederom 45 textiel punten zullen worden geldig ver klaard. Te zijner tijd zal nog worden bekend gemaakt welke bonnen zijn aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de per 1 September aan te wijzen punten wederom over een periode van vier maanden zul len strekken. De Russische protestnota, waarin 6e deelneming van Italië aan het N.-Atlan tisch pact een schending van het ïtali aans vredesverdrag werd genoemd. Is gisteren door de regeringen van Enge1 land, Frankrijk en de V, S. verworpen, Het Russische protest wordt „volkomen ongegrond" genoemd, daar het gebaseerd is „op een verkeerd begrip van de aard van het pact, dat geen enkele agressieve strekking heeft en louter bedoeld is als afweermiddel tegen een gewapenderhand uitgevoerde aanval". „De tekst van het verdrag zelf is de beste weerlegging van de Russische be schuldigingen", aldus heet het in de Ame rikaanse nota: „De standpunten der sov jetregering vloeien niet voort uit een onderzoek naar het karakter en de tekst van het pact maar uit andere over wegingen". Nederlandse en Italiaanse duikers heb ben gisteren opnieuw een slachtoffer van de ramp met de „Roermond" gevonden. Het lichaam is nog niet geïdentificeerd. Men hoopte gisteravond ook de lichamen van de twee nog niet gevonden slacht offers op te halen. ïn de Staatscourant van Dinsdag is afgekondigd een beschikking, waarbij met ingang van heden de prijzen voor sigaren, kreftabak, tabaksafval, si garettenpapier en andere rokersbeno digdheden worden vrijgelaten. De prijs- voorschriften voor hier te lande ver vaardigde sigaretten blijven echter nog ongewijzi f\ van kracht. w eerberieht De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met nog hier en daar enkele buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde Noord-Westelijke wind, overigens matige tot krachtige, maar gelei delijk afnemende wind tussen West en Noord-West. Tamelijk koel weer. Donderdag 4 Augustus: Zon op 5.05 uur, onder 20.26 uur; maan op 18.06 uur, onder middernacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1