R. T. conferentie is startklaar SOCIALISTEN BELOOFDEN NIEUW BERAAD Gong^lageni GROTE SLAG tegen Kerk en geestelijkheid 18e Sociale Studieweek te Rolduc W eerbericht éSsnsss ssws Aan veiligheid van Europa wordt hard gewerkt Minister van Maarseveen presideert Geteisterd Ecuador in zware zorgen Belgen hebben andere oplossing voor de practijk in de vernieuwing Vlaardingen's Hof als droomland Amerika's wapen program DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Formosa doel van nieuw rood offenief? Heden kabinet met of zonder socialisten? wordt verwacht als de oogst binnen is Is staat of werknemer gevaar voor onder neming Mgr. Huibers' gouden feest vandenberg wil gelden VOOR EERSTE jaar halveren Platina bruiloft Weer een stem voor snelle hulp P. Tlste JAARGANG WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 No. 21001 lm m De journalisten zullen van tijd tot tijd in de kelders van de Ridder zaal moeten afdalen, want ter worden de telefooncellen en wat dies meer zij ondergebracht. De vergaderingen INDIA'S AMBASSADEUR IN NEDERLAND AANGEKOMEN VAN OORLÖGS- NAAR VREDESDOEL KLACHT VAN EEN MOEDER Be voorbereidingen voor de Ronde-Tafelconferentie zijn in volle gang. Be Lairesse-zaal wordt hier door nijvere handen omgetoverd in een postkantoor. bevolking ANDERMAAL IN ALARMTOESTAND Ecuador staat thans NOG VRIJ koel weer Hep noodzakelijkste Gift voor de armen VERZOEK TOT SLUITING OP 15 AUGUSTUS RAPPORT VAN DE AMERI KAANSE STAFCHEFS VERKLARING VAN MONTGOMERY In het kader der vacantie-besteding is aan 't park door samenwerking tussen het Vlaardingse en Rotterdamse G. E. B. een fantastiscn verlichting geschonken. Over de prestaties is inderdaad maar een roep. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST.TESS LEO J- M-- HAZELZEl Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur) De Ronde-Tafelconferentie staat voor de deur. Sultan Hamid de Tweede, de heren R«m en Van Royen zyn reeds gearriveerd en door minister Van Maar seveen persoonlijk op Schiphol verwel komd. Voor de twintigste Augustus ko men de overige Indonesische deelnemers en 2° Jj,°JPt men op 22 Augustus de Ronde-Tafelconferentie te kunnen ope nen. Van Indonesische zijde worden niet minder dan 150 deelnemers verwacht, dat wil zeggen leden der conferentie en deskundigen. De Nederlandse delegatie zal echter uit met meer dan twintig leden bestaan, waarbij dan nog komen de adviseurs en deskundigen. Als voorzitter der Neder landse delegatie zal optreden de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, mr. X an Maarseveen. De Nederlandse dele gatie zal beschikken over twee vice- voorzitters en wel de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. D. Stikker en dr. Van Royen, Ned. ambassadeur in Canada, die de befaamde besprekingen voerde met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Rum, in Batavia, welke besprekingen leidden tot de be kende Van Royen-Rum-overeenkomst. Voorts zullen o.a. als leden van de Nederlandse delegatie aan de conferen tie deelnemen de ministers Joekes en Götzen, de Commissie van negen man nen, de leden van de Tweede of Eerste Kamer de heren Van der Goes van Na- ters, Jonkman, Logeman, Romme, Bers tens, De Graaf, Vonk, Meyerink en Ti- lanus en de heren Thomson, plaatsver vangend chef van de Generale Staf in Batavia, Gieben, adviseur-generaal van het departement van Justitie in Batavia en Blom van het ministerie van Buiten landse zaken. Met het Nederlands als voertaal zullen door middel van tolken vertalingen wor den geleverd in het Indonesisch, Frans en Engels, het laatste, omdat ook de leden der Unci aan oe conferentie zullen deel nemen. Door de regering zijn acht Indone sische journalisten uitgenodigd om de R.T.C. voor Indonesië te verslaan. Het reglement van Orde van de R.T.C. zal bepalen op welke wijze de minderhe-, den haar stem zullen kunnen doen horen. Momenteel zijn reeds 35 mensen werk zaam op het secretariaat der conferentie en dit aantal zal wel to'. vijftig worden uitgebreid. Het onderbrengen van al deze deelnemers in de verschillende hotels ver eiste eveneens de nodige zorgen. Hiervoor heeft men beslag gelegd op een aantal kamers in de hotels Palace in Schevenin- gen. Centraal en Des Indes in Den Haag, Pomona in Den Haag, Bali in Schevenin- gen en het kasteel Oud-Wassenaar, waar de leden der Unci zijn ondergebracht. Na tuurlijk zijn de nodige auto's ter beschik king om de deelnemers te /ervoeren. In ieder hotel is een vertegenwoordiger van het secretariaat aanwezig or. de leden der conferentie bij voorkomende kwesties en moeilijkheden van dienst te zijn. Ten behoeve van de vergaderingen is de beschikking verkregen over de grafelijke zalen op het Binnenhof omvattende de Ridderzaal, waar de plenaire zittingen zul- ien worden gehouden, de Rolzaal, de Weeskamer, de Lairessezaal en de Hoo- gerbeetskamer. De Ridderzaal kan plaats bieden aan ongeveer 150 deelnemers, waarbij zich nog de adviseurs en de des kundigen kunnen voegen. Voor pers, radio en filminstallatie is eveneens gezorgd. Het ter vergadering gesprokene zal door de Stenografische dienst van de Tweede Ka mer worden opgenomen. In de Rolzaal zal een postkantoor voor de deelnemers worden ingericht benevens een informatiepost van het secretariaat- generaal. De kleinere zalen, alsmede de Trèveszaal, de Statenzaal en de Rode zaal in de Witte of Litteraire Sociëteit zullen voor commissievergaderingen worden ge- Het secretariaat-generaal zal worden gehuisvest in de bovenzalen van de „Witte" waar de beschikking is verkregen over een zestal locaiiteiten. Het secreta riaat van de B.F.O. wordt ondergebracht in een viertal vertrekken van het gebouw der Eerste Kamer en dat van de Republiek in een aantal kamers van een vleugel van het Palace-hotel. Ook voor ontspanning voor de deelne mers zal worden zorg gedragen en wel door de afdeling culturele samenwerking van het ministerie van Overzeese gebieds delen, dat een aantal excursies door het gehele land zal organiseren. Voor de deel nemers hebben de Ned. Spoorwegen vrij vervoer per spoor toegezegd. Wat het protocol betreft, ligt het in de bedoeling in overleg met de voorzitters van de delegaties en de afdeling protocol van het ministerie van buitenlandse zaken een préseance op te steilen. Overwogen wordt tenslotte om ook een aantal echtge noten der gedelegeerden als gasten der regering uit te nodigen. Geen waarnemer uit Suriname In een geheim behandelde corres pondentie over de vertegenwoordiging van Suriname op de Rondetafel-conferentie, welke thans is vrijgegeven, zeggen de Staten van Suriname, dat zij zich, con form de motie van 23 Juli, onthouden van verder overleg met Nederland terzake van het vestigen ener nieuwe rechtsorde zolang in Nederland de gebleken opvat ting van het begrip „gemeen overleg" en het nakomen van toezeggingen wordt ge handhaafd. Dientengevolge kunnen de Sta ten ook niet medewerken tot het aanwij zen van personen door Suriname tot het treden in zodanig overleg. Zij „zijn van oordeel, dat onder de huidige omstandig heden evenmin waarnemers kunnen wor den afgevaardigd naar de rondetafel-con ferentie, zodat niet ware terug te grijpen naar de eerdere beslissing tot het aanwij zen van mr. dr. J. C. de Miranda, en mr. dr. R. Pos als zodanig". De Staten verzoeken eveneens dringend opheffing van het geheime karakter van het tele gram van minister Van Maarseveen van 27 Juli in verband met bedoelde motie. Aan de Nieuwe Waterweg te Poorters haven bouwden de Duitsers een enorme bunker. Thans is deze ingericht als koel huis voor groenten en fruit, voor het Westland van grote betekenis. 18 Augus tus a-s. zal de ingebruikstelling met enige plechtigheid plaats hebben. De Chinese communistische opperbe velhebber Tsjoe Teh heeft alle beschik bare manschappen in de strijd geworpen voor een opmars in acht richtingen op een front van twee duizend kilometer, aldus wordt uit Hongkong gemeld. Het offensief strekt zich uit van N.W.-China in een grote boog Zuid- en Oostwaarts naar de kust van Foekien, tegenover het eiland Formosa, waar gen. Tsjang Kai Sjek zijn „hoofdkwartier" heeft. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de troepen, die optrekken naar Foetsjou aan de kust van Foekien, deze plaats als springplank zullen ge bruiken voor een invasie in Formosa, dat 240 km uit de kust ligt. Een groot deel van de nationalistische strijd krachten is op 't eiland gestationneerd. Te Kanton is officieel meegedeeld, dat in de buitenwijken van Kantsjou, 37ü km t. N.O. van Kanton, zware gevechten aam de gang zijn. Verder naar het Westen maken andere communistische troepen uit Zuid-Hoenan snelle vorderingen in de richting van de provincie Kwangsi. een van de zuidelijkste provincies van China, grenzend aan Indo-China. „Ik ben van mening, dat de hulp van Nederland voor het souvereine Indonesië van grote betekenis zal kunnen zijn." Al dus verklaarde de gisteren in Nederland gearriveerde ambassadeur van India, dr. H. S. Mehta. „De Nederlanders hebben inderdaad een grote ervaring in Indonesië, maar het is moeilijk nu reeds voorspellingen te doen. Immers wij moeten het resultaat van de Ronde-Tafelconferentie afwachten. Hier van zal afhangen, wat de toekomst in dit opzicht kan brengen". Dr. Mehte was in gezelschap van dr. Chhabra, die enige dagen tevoren in Ne derland arriveerde teneinde de nodige regelingen te treffen. Dr. Chhabra is een oud-leerling van de Leidse universiteit, waar hij in 1934 promoveerde bij prof. Vogel, oud-hoofd van de archeologische dienst in Brits-Indië. (Telef. van onze Brusselse correspondent.) Vandaag zullen we vernemen, of de zeer drukke besprekingen, gisteren in de Wetstraat gevoerd, de onverkwikke lijke regeringscrisis nader tot een op lossing hebben gebracht. Nadat de socialistische delegatie het kabinet van de heer Eyskens had ver laten, verklaarde haar woordvoerder Bu- set, dat niets veranderd was sedert Za terdag, maar dat, om eens te meer de opinies te peilen, het hoofdbestuur der socialistische partij vandaag andermaal zal worden bijeengeroepen. De liberalen vergaderden gisteren even eens; óók de C.V.P. en zij zullen dit van daag herhalen. Er zullen dus heden in en om de Wetstraat weer ware vloedgolven van woorden los komen. De C.V.P.-voor- zitter. De Schrijver, is op zijn beurt even met de journalisten komen praten. Het is hier dikwijls op deze manier, dat de ene partij aan de andere haar standpunt doet kennen... ha$r ware zienswijze wi verbloemen, al naar gelang de omsta"~ digheden der politieke strategie al(- hier zelden boven boerenbedrog uitgaan; zulks eisen. De Schrijver verklaarde dat de konings kwestie niet alleen niet langer uitgesteld kan worden, maar dat zij zelfs een on middellijke oplossing moet krijgen. Zij is niet alleen een regeringskwestie, maar vooral een parlementair probleem. De CVP bevestigde haar voorzitter, wil niets van een zgn. wettig percentage bij een eventuele volksraadpleging weten, waardoor een nationale raadpleging eigen lijk in een volksstemming zou omgezet worden, wat strijdig zou zijn met de grondwet. Niet alleen de C.V.P., zo besloot De Schrijver, maar heel België wil het koningsprobleetn eindelijk zien opgelost. Volgens de laatste berichten zouden de liberalen vandaag een ernstige poging doen om, als de socialisten blij ven weigeren, in een tweepartijenrege- ring met de CV.P. te treden. De libe ralen voelen n.l., dat het geduld van de C.V.P. teneinde is en dat, als niet spoe dig een einde komt aan hun politiek gesjacher met de socialisten, de C.V.P. de knoop zal doorhakken met het sa menstellen van een homogene C.V.P.- regering, die regelrecht op parlements- ontbinding en nieuwe verkiezingen zou aansturen, waar de liberalen en natuur lijk ook de socialisten alles bU te ver liezen zouden hebben. Eyskens heeft dat gisteren, het wach ten moede, onomwonden te kennen ge geven Het woord is dus vandaag voor al aan de liberalen. Gisteren begonnen zij al over de verdeling der portefeuilles te spreken. Elk land heeft zijn ontmoetingscentra, waar door vertegenwoordigers van de ver schillende maatschappelijke groepen ge dachten worden uitgewisseld. Deze dis cussies zijn als een lafenis voor de dors tige grond, waarop het gewas van deugd, wet en levenshouding moet tieren We kennen Luik, Angers, Rijssel en, ook Rolduc. In kolommen hebben we de besprekingen in ons vaderlands centrum weergegeven. We kunnen nu alleen maar hopen, dat het daar gesprokene ook ge lezen is en wordt overdacht. Het zou nog mooier zijn, wanneer we in de grote s^e- den of per district tot dergelijke bespre kingen konden komen. Een centrale u.. de leiding der onderscheidene organisa ties zou hierbij goede hulp kunnen bie den. Doch elke organisatie heeft het nog al druk met zich zelf. In de huidige situatie moet men con stateren, dat wij katholieken, nog vee), te weinig van de grote principes afweten met als gevolg op de onderscheidene plaatsen der wereldmarkt te weinig fi guren. die op grond van hun kennis een. lichtbaken kunnen zijn. Met wat brood en spelen is ons volk. is de wereld niet te redden. Wanneer de vrouwelijke minister van Volksgezondheid in Thüringen, Fr au Thurhaus op een vergadering van school- inspecteurs durft te verklaren, dat het voor de jeugd belangrijker is op de hoogte te zijn van de ontwikkeling der volksdemocratie dan van de geschieden.s Adam of het leven van Christus, De Tjsechoslowaakse autoriteiten hebben tot nu toe geweigerd een visum te verstrekken aan mgr. Paolo Bartoli, die benoemd is tot opvolger van de zaakgelastigde van het Vaticaan te Praag, mgr. Gennaro Verolino. Hier door hebben alle diplomatieke betrek kingen tussen Praag en het Va ticaan in feite opgehouden te bestaan. Mgr. Verolino vertoeft reeds drie we ken te Rome. De enige vertegenwoor diger op de nuntiatuur te Praag is mo menteel een secretaris. onderdak te verschaffen aan 100.000 personen, die dakloos J blj worden door de aardbevinge 50 gemeenten werden verwoest en zenden personen de dood vonde regering heeft Amerika verzocht ten ten naar de getroffen gebieden te zen den. De materiële schade, die aanvankelijk was geraamd op 20 millioen dollar, zal vermoedelijk veel hoger blijken te zijn. De regering is voornemens een 20-jarigs lening uit te schrijven voor de financie ring van de wederopbouw. Voorts is door een commissie van senatoren en af gevaardigden een hulpprogram ontwor den waarin wordt aangedrongen op bui tenlandse leningen, obligaties op lange „rntir, on tegen lage interest, een mo- ratorium voor schulden van de door de aardbeving getroffen personen en ophrf- ifngen getouden en hulpcomité-s opge- nNaar Reuter uit Quito meldt glüdt de helft van de verwoeste stadPel o zaam naar beneden een dal in. Vele o levenden van de ramp sterven nog aan koudvuur. Het grootste gevaar dat zij lopen is echter longontsteking, omdat veel mensen de nacht zonder dekens m de open lucht moeten doorbrengen. Het kabinet van Ecuador heeft gisteren toestemming gegeven in het gebied van de ramp de militaire wetten toe te pas sen ten einde plunderingen te voorkomen. ,e c!viele garde en de politie zullen bij plundering schieten zonder waarschuwing. i? en sPeciaal cavaleriedetachement naar net gebied van Pelileo gezonden om ÏVhIÏI®11 aldaar onder controle te hou den. Het leger had nl. vernomen, dat leden va" van Plan waren in de ver schrikkelijk vernielde stad te gaan plun- deren. Dezestam ge„iet een reputatie wat plunae en betreft, vooral wanneer er zwaar gedronken is. Vandaag vertrokken vier viermotorige vliegtuigen uit Buenos Aires naar Ecua dor met 20 ton eerste-hulpgoederen, ver strekt uit het sociale hulpfonds van Eva Peron, echtgenote van de Argentijnse pre sident Deze uitrusting zou meer dan 3 million pesos kosten. Het Argentijnse Rode Kruis heeft een speciaal fonds ge- vomd voor het zento van verdere hulp naar het getroff -= 7„M»n van Quito heeft vannacht vrij sterke aardschok de een nieuwe, vr i jkt De bevolking ^r^Ul^vincie Toengoerahoea De verwachting van heden- tot morgenavond luidt. Koude nacht met weinig bewol- Weinfg verandering in temperatuur. Donderdag U AugustusiZonop: onder: 20.13 uui van de provincie --larI^toestand) daar keert ^.'ïïïnde plaatsen zwavelhou- op verschillende jwuw» heuvels in- dende bronnen ontspringen, (Van onze redacteur) Alle oud-Rolduciens speelt nog bij tjjd en wjjle in het hoofd, ook nadat zij al een leeftijd lang dit kostelijk oord, waar zij een vorming voor heel hun leven heb ben opgedaan, hebben verlaten, het lied „Adieu Rolduc, séjour de mon enfance". Gisteren hebben de grote scharen, die de gangen en zalen van Rolduc voor drie dagen hebben bevolkt, ook aan Rolduc hun „Adieu" toegeroepen. Zij zien met voldoening terug op die dagen, die z« in dit uitverkoren plekje van ons va derland nebhen doorgebracht. De dagen waren vermoeiend door de eisen die aan de congressisten werden gesteld maar het was zichtbaar hoe door fllen die inspanning gemakkelijk werd opgebracht tot aan de laatste dag, een tosoanning die verast werd om de in teressante betogen van de verschillende nd ondergronds zakken en voortaurenu „ere-ezeld gerommel wordt gehoord, da gaat van nieuwe aardverschuivmge SPGtteenewalgde Vlaming, prof. dr. R. H^benaan het woord over gezagsver- houdingen en van de Eerw. Heer sen CM hoorden wij een interessante, enthousiasmerende rede over nieuwe in stellingen en mensen. „„~v,nionri België-Nederland, - t verschülend standpunt. Het is interessant va.st de stel len hoe in België de opvatting over d sociale hervormingen, die het economisch leven meer menselijk moeten maken dan zij in het verleden geweest is en ook he den nog is, tegelijk een overeenkomst ver toont met opvattingen van de katholie ken in Nederland, waar het de beginse len betreft en tegelijk afwijkt daarvan, wanneer die beginselen worden toegepast op concrete problemen, die moeten wor den opgelost- Die problemen stellen ons voor de vraag op wier schouders de nieu we taken moeten worden gelegd, waar door aan de arbeiders een rechtvaardig loon, sociale zekerheid en medezeggen schap worden gegeven en het daaraan aangepaste economisch beleid wordt ge voerd Tenslotte is de vraag in welke mate bij dit alles de individuen aan ban- den mogen worden gelegd. Prof. Houben verwierp de oplossing, die het marxisme geeft, dat voor de vervulling van deze taken alleen de politieke gemeenschap aanwijst Hij betoogde verder, dat de uit oefening van deze taken zo mm moge lijk beperking moet opleggen aan de on vervreemdbare rechten, die de mens als persoon heeft. De uitoefening van boven genoemde taken moet volgens spr. ge schieden overeenkomstig het princiep van het verticale pluralisme, waarmee hij, ais wij hem goed hebbe. begrepen, het sub sidiariteitsbeginsel in het geding bracht Ook bracht spr. nog een ander beginsel naar voren, namelijk van het horizontale pluralisme, dat is de eis, dat meer onder nemingen zich met dezelfde taak mogen belasten; dit laatste princiep deed hem alle monopolistische strevingen veroor delen. Tenslotte kwam de spr. tot het interes santste deel van zij- rede, waarin duide lijk bleek dat de Belgische katholieken lang niet die voorname taken aan be drijf ssohappen en nog hogere organen toe wensen te kennen, die de katholieke sociologen in Nederland voor deze or ganen bestemmen. Men wil in België, dat ten opzichte van de lonen het bedrijf, respectie-elijk de hogere organen alleen de bevoegdheid hebben minima vast te stellen, geen maxima. Ten aanzien van de sociale zekerheid wil men de maat regelen, die daartoe strekken, volledig toevertrouwen aan et bedrijf respectie- v lijk aan de hogere organen Ten aan zien van het economisch beleid wil men aan de boven de onderneming staande organen in het geheel geen regulerende bevoegdheid geven- Het economisch be- leid is geheel een zaak van de onderne mingen. Haar dit betekent met dat dit beleid alleen een zaak is van de onder nemer Men wil de arbeider tenvolle in schakelen in het beleid van de onderne ming Wat deze medezeggenschap betreft gaat dus het Belgisch standpunt verder dan men hier ln Nederlai.d vooralsnog. -zien het wetsontwerp op de onderne mingsraden, wil gaan. Het karakteristieke van het Belgische standpunt, vergeleken met het Nederlandse, schijnt ons dit te zijn, dat n in België meer de gevaren vreest voor de zelfstandigheid van de onderneming, die van bovenaf dreigen dan de gevaren, die bij de medezeggen schap der arbeiders de juiste uitoefening van de ondernemerstaak door de onderne mer bedreigt. De eerw. heer Colsen, een van de be kendste sociale werkers in Limburg, spraK over de nieuwe mens, die er moet k°me wil niet heel het gebouw van sociale Her vormingen op los zand zijn moet een nieuwe geest ontstaan, de g van Christus en van Zijn Kerk ^e ®eeS van eenvoud onthechting. richtte een speciaal appel aan de ^ugte om zioh niet te verkopen, maar zien schenken. Naar Reuter's correspondent te Praag van hooggeplaatste Tsjechoslowaakse ka tholieke geestelijken verneemt, zijn de katholieke geestelijken en gelovigen er op voorbereid het hoofd te bieden aan de intensieve regeringscampagne, die in September tegen de Kerk verwacht wordt. Het Tsjechoslowaakse episcopaat en de overgrote meerderheid der lagere gees telijkheid zijn trouw aan de H. Vader en zouden liever de gevangenis ingaan dan toegeven aan de eisen der regering. Zij rekenen op de steun van de Tsjeehoslo- waakse katholieke bevolking van 8 mi! lioen zielen. Daar de Kerk in Tsjeohoslowakije in het bijzonder op de boeren steunt, zou de regering wachten tot de oogst is binnen gehaald om daarna toe te slaan. De in vloed van de Kerk op de boeren zou uitgeschakeld moeten worden, vóór de regering haar plannen tot collectivisatie van het boerenbedrijf ten uitvoer zou kunnen leggen. Men gelooft, dat eer uitgebreid pro gram voor import uit de Sovjet-Unie en Roemenië de regering een reserve van ongeveer 300.00' ton graan zal ver schaffen. Als de oogst, die dit jaar 20 percent boven het gemiddelde ligt, is binnengehaald, zal de regering in Sep tember voldoende sterk staan om de communistische politiek ten opzichte van de boerenbedrijven ten uitvoer te leggen, aldus de woordvoerder. Een communistisch dagblad in Praag meldde gisteren, dat de. politie een op stand heeft onderdrukt in de Slowaakse stad Streeno, waar de katholieken om hun priesters tegen arrestatie te bescher men een eigen bestuur hadden opge richt. De bewoners waren, aangevoerd door een groep boerenvrouwen, de voorzitter van de door communisten geleide plaat selijke commissie te lijf gegaan. Twee personen zouden gewond zijn en verschil lende gearresteerd. Het blad meldde niet, wanneer het in cident plaats vond- van dan moeten wij daar onze opvattingen, wetenschappelijk en godsdienstig gefun deerd alsmede op grond van eigen hou ding tegenover kunnen stellen. We troffen nog een ander typisch be wijs in een Engels blad. Een dokter had daarin enkele weken geleden beweerd, dat vrouwen gemiddeld 15 20 jaar bez'g zijn met kinderen groot te brengen. Een moeder kwam nu tegen die stelling op en „deed een boekje open" over wat een vrouw nu eigenlijk aan haar leven heeft. „Van 1 tot 14 jaar", aldus de schrijf ster. „weet de vrouw eigenlijk niet wat leven is, van 14 tot 21 begint ze te be merken, wat het leven kan zijn en be sluit dan te trouwen. Twintig jaren brengt ze door met kinderen groot te brengen. Dan is ze 41. Dan trouwen haar kinderen en verlaten de een na ide ander het huis. Tegen die tijd is ze te versleten om zich over het leven te kunnen verheugen en wacht zo'n beetje af of ze het ouderdomsgeld (wat wij de uitkering-Drees noemen), nog waard is, om haar in het leven te houden". „Ik ben de jongste van negen kinde ren en moeder van één kind. Ik weet wat me te doen staat" De Engelse krant merkte in een on derschrift op, dat inzéhdster maar op felle tegenkanting moest rekenen van lezers, die in hun kinderen een ruime beloning zagen voor de „lasten" van het oudersschap. Gelijk genoemde moeder oppervlakkig maar een „eindweg" praatte, worden vele gesprekken gevoerd. Wij laten ons der gelijke verwarrende „kletskoek" nog dik wijls welgevallen ook. Daarom Neen, laten we nu weer niet op die plicht van lezen en studeren gaan wij zen. Woorden wekken, we hopen, dat bo venstaande voorbeelden van Frau Thur haus en de Engelse moeder-van-een-kind -en-niet-meer tot nadenken in de goede richting trekken. HENK VAN DER MAZE Z. H. Exc. Mgr. Huibers heeft ter ge legenheid van zijn Gouden Priesterfeest een belangrijke gift geschonken aan de Deken van Haarlem en de Burgemeester van die stad, ten behoeve van de armen. Mgr. is heden in retraite gegaan ter voorbereiding van zijn Jubileum. De Ned. Kath Middenstandsbond en de Ned. Kath. Bond van administratief-, verkopend- en verzekeringspersoneel „St. Framciscus van Assisië" hebben een be roep gedaan op alle katholieke onderne mers, op Maandag 15 Augustus, het feest van Maria ten Hemelopneming hun win kel en bedrijf gesloten te houden. 5.16 uur; zon - „„j™ Maan op: 21.23 uur; maan onder. 7.56 uur. Senator Arthus Vandenberg heeft gis teren voorgesteld, om de gelden over het eerste jaar voor het Europese wapen programma te halveren. De Amerikaanse minister van defensie, Louis Johnson, ging met tegenzin hiermee accoord. Het plan van Vandenberg zou geen ver laging betekenen van het totale bedrag van 1.450.000.000 dollar, dat in het ont werp van de regering is opgenomen. Het zou ook geen invloed uitoefenen op de toewijzing van gelden voor de bewape ning van Korea, de Philippijnen, Grie kenland en Turkije. Het zou alleen tot gevolg hebben, dat dit najaar. de toewijzing van contant geld voor de bewapening van West-Europa zou worden verlaagd, en dat in ruil voor deze ver laging een volmacht voor het afsluiten van contracten zou worden gegeven. Een tweede plan om het programma van president Truman drastisch te besnoeien werd ingediend door afgevaardigde John ivr Vorys, die voorstelde, de toewijzing hpüerken tot 300.000.000 dollar in con tanten en ongeveer hetzelfde bedrag in oude of nieuwe wapens. Vorys stelde ook voor, deze uitgaven te beperken tot een periode van zes maanden. Een gouden huwelijksfeest is een gedenk waardig feit een diamanten dito een zeld zaamheid, maar een platina-bruiloft hoort beslist in de krant. Willem van den Hazel en Gerritje van Steeg hebben elkaar ze ventig jaar geleden trouw beloofd en gaa dat feit Zaterdag 13 Augustus te Nukerk feestelijk herdenken. De bruidegom is ne- I gentig jaar en moeder de vrouw wordt het De Amerikaanse minister van defensie, Louts Johnson, heeft op een gemeenschap- neliike vergadering van de senaatscom missie voor de strijdkrachten en die voor de buitenlandse betrekkingen aangedron; sen on sDoedige uitvoering van het pro gram van Truman inzake militaire hulpi verlening aan een aantal iandem vooral aan Engeland, Frankrijk en de Benelux landen, „die bij agressie de spits zouden moeten afbijten". Johnson verzekerde, dat de Westerse Unie geen „papieren organi satie" is, doch „een werkende realiteit met een gemeenschappelijke defensiepolitiek Het gevraagde bedrag van 1.450 millioen dollar noemde hij een minimum. De Amerikaanse stafchefs zijn na hun tiendaagse reis door Europa gisteren te Washington aangekomen. Zij brachten heden aan de senaatscommissie voor de strijdkrachten rapport uit van hun bevin- 1 dingen. Rradley noemde de besprekingen in Europa een goed begin" van het tot «tandbrengen van eenheid en collectieve veiligheid in het kader van het Atlantisch Dact De Europese leiders beschouwden ons bezoek als een bewijs van onze bereid heid het pact te doen werken", zo zeide hij „Wij hopen dat de openhartige be sprekingen en gedachten wisselingen onze respectieve regeringen van nut zullen zijn en de nog te houden conferenties over de defensie van de pactlanden zullen bekor ten". De perschef van de permanente com missie van de landen van het pact van Brussel te Londen heeft meegedeeld, dat veldmaarschalk Montgomery volkomen accoord gaat met de verklaring van gen. De Lattre de Tassigny, waarin berichten over onenigheid te Fontainebleau werden tegengesproken. Montgomery had de ver klaring gezien vóór zij werd gepubli ceerd. Naar de mening van de veldmaar schalk was er niets aan toe te voegen. In gewoonlijk welingelichte kringen blijft men echter aan een persoonlijk verschil van mening tussen de beide mi litaire leiders geloven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1