Om de wapensmidse van Europa NOG STEEDS AANVALLEN OP SOLO Harde noten o„R.T.-conferentie Keren van communistisch getij eerbericht Noordzee of Elbe defensie-linie Een stap vooruit REGERING VAN TWEE PARTIJEN IN BELGIË op Weer 28 deelnemers op Schiphol Tsrs. xsa De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ls-Franse meningsverschil] en Engeh NDER DE LOUPE Het einde nu daar? Kolenproductie in Juli Trein liep op trekbom Weinig geestdrift bij Katholieken Gesprekken met delegatieleden Defensie stelsel maar geen vrees voor nabijzijnde oorlog K.L.M. stopt binnen lands luchtverkeer Nog geen zekerheid over aanvangsdatum R. T. G. Indonesië voor de V eiligheidsraad Zware brand in Tilburg Zo oud als zijn huisnummer 71ste JAARGANG DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1949 No. 21002 V N. OPENT MET GEBED De raad van Europa heeft ook zijn vlag gekregen. De schoonzoon van mr. Churchill, Duncan Sandys, wordt er van verdacht dit slordig stukje wasgoed aanbevolen te héb ben als dundoek voor het federale Europa. Gemiddelde dagproductie iets gedaald Gistermiddag kwamen voor het eerst de tien ministers van Buitenlandse Zaken, behorende tot de Europese Raad, onder voorzitterschap van Spaak in besloten bijeenkomst in het „Hotel de Ville" te Straatsburg bijeen. Een overzicht van de bijeenkomst. Gaston Eyskens lanDde 'totale' «oTsooAan™™' (364 800) ton, zodaTin tt?8 357f°t De harde noten Gisteren kwamen weer vele Indonesische gedelegeerden ter R. T. C. op Schiphol aan. Moh. Rum begroet dr. Ali Sa stroamidjojo, lid van de republikeinse delegatie. Delegaties zullen hierover heslissen indien R.T.C. geen resultaat brengt binnen twee maanden KNOPEN TELLEN De heer Honnerlage Grete werd 103 jaar De bijzonder fraaie uit 1779 daterende visbank te Vlaardingen zal worden gerestaureerd en ingericht tot museum. Het schilderachtige gebouwtje zal dan ongetwijfeld vele bezoekers trekken. EEN H. CONSISTORIE AANGEKONDIGD AANHOUDEN KOEL WEER DE KANTOREN zijn tijdelijk gevesügd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KU1JPERS Hoofdredactie' Prof. Dr. ST. TESSER O.P. Hoofdredactie, kw. y jjazELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Fransen, wat in dit geval wil zeg-. gen de Franse regering en vooral ds Franse legerleiding, voelen, schreven wij reeds de vorige week. er niets voor om, als ooit het noodlot van een derde we reldoorlog over Europa zou komen, een tweede Duinkerken, een zoveelste bezet ting, een tweede Normandië en een nieuwe bevrijding te beleven. Zij wil len West-Europa voor d- overweldiging behoeden, en daarom minstens de eerste verdedigingslinie en dan zonder voor af beraamde terugtochtplannen zo ver mogelijk naar het Oosten verplaatsen, derhalve op de ElbeNeisse-linie. Of de Fransen bereid zijn alle conse- quSües van dergelijke strategische plannen te aanvaa nY)uitsiand maar ming niet alleen van Duitsland, maar ook van de Duitsers zelf m deze opzet, U een tweede kwestie, waarover men in het officiële Parijs voorlopig liever heen- glijdt, ofschoon gezaghebbende persorga nen als de Monde ei sinds geruime tijd aandacht aan schenken Te zijner tijd als de thans nog slechts theoretische over wegingen in het stadium van de verwe zenlijking vaste vormen gaan aannemen, zal men aan de Duitse kwestie niet meer kunnen ontkomen. Dan echter zal dit probleem in groter verband moeten worden gezien, en on getwijfeld ook gezien worden Op dit ogenblik toch ontwerpt men plannen in het kader van de Westerse Unie; straks zullen deze de kern vormen van de ver dediging in het kader van de Atlantisch gemeenschap en zodra men daartoe P jecten ontwerpt, zal van zelf büjk®"' enerzijds Denemarken en Noorweg^. anderzijds Oostenrijk en Ilf de oos- behouden kunnen worden, en het telijkste linie behouden 6'1J ta hebben Westen, na de eerstei ®cn0ffensief over- opgevangen, zelf tot het t> „beveling van Trygve Lie om i-mene vergadering der Ver. Na- /voortaan te beginnen en te beëindi- n met een minuut stilte om de gedele geerden in de gelegenheid te stellen te bidden of te mediteren, is gisteren door een speciale commissie van de algemene vergadering goedgekeurd. De stemverhouding is niet bekend ge maakt, maar volgens gewoonlijk be trouwbare bron is het voorstel goedge keurd met zes tegen nul stemmen en zes onthoudingen. De Ver. Staten zouden hebben voorgestemd, terwijl men meent, dat de sovjet-unie en Frankrijk zich van stemming hebben onthouden. gaat. Oorlogen op vaste linies zijn nau welijks of niet meer denkbaar; de toe komstige oorlogen zullen automatisch alle bewegingsoorlogen, niet alleen met het snelste wapen in de lucht, maar ook te land, zijn. In het Atlantische kader vormt Scan dinavië de uiterst belangrijke noorde lijke vleugel met een buitengewoon lang en strategisch uitermate gewichtig front aan de Atlantische Oceaan, op betrek kelijk korte afstand van Noord-Amerika en met perfecte havens voor de strijd ter zee. Oostenrijk 's een bolwerk in het hart van Europa en Italië's betekenis in de Middellandse Zee. derhalve voor alle verbindingen door 't Suezkanaal, wordt al duidelijk bij een eerste blik op ae wereldkaart. In dit complex '*an gegevens ligt het fundament van alle meningsverschillen, scherper geformuleerd: van de vaak bit tere conflicten tussen het boven alles toch nog insulair denkende Engeland met een over alle wereldzeeën verbreid imperium, en de continentale mogend heid, Frankrijk. De afwijkingen in de opvattingen tus sen deze twee landen liggen niet alleen in het feit, dat Engeland er het meest voor schijnt te voelen om bij een even tuele militaire aanval van Rusland En geland zelf en Spanje achter de Pyre neeën tot de bastions, van waaruit de eindoverwinning zal bevochten worden, te maken. Zij bewegen zich ook op een ander niveau: Parijs stelt als eis, dat het industriële potentieel var West-Europa en dan denkt het o. de eerste plaats aan de wapensmidse van Europa: het Roergebied niet in handen van de vijand zal vallen. In geval van nood kan een dergelijk gebied door strategische bombardementen (in Engeland schijnt men veelal te menen, dat deze de beslis sende factor in een nieuwe oorlog zul len zijn) waardeloos voor de tegenstan der gemaakt worden: maar het is van veel hoger betekenis, dat dit arsenaal ten volle in de eigen oorlogvoering kan worden benut en uitgebuit; te meer daar een verlies van het Roergebied ook ter ritoriaal een bedreiging voor het gehele overige westelijke Europa zou vormen. Van Engelse zijde wordt tegenover deze Franse ideeën opgeworpen, dat ze veel te hoogdravend zijn; wijl er een afgrond gaapt tussen de materiële machtsmiddelen van Frankrijk en de eerzuchtige doeleinden van zijn mili taire leiders. Want eer verwezenlijking er van zou betekenen dat di land net militaire leiderschap over continentaal West-Europa zou krijgen. Na de ervarin gen van Mei-Juni 1940 bestaat er echter zeer weinig vertrouwen in de Franse weermacht, terwijl de materiaal-positie eenvoudig bedroevend is. Deze laatste zou door de Amerikaanse bewapenings hulp op peil kunnen worden gebracht, maar het moreel van het Franse leger blijft weinig bemoedigend, mede wijl het door communistische infiltraties wordt ondermijnd. De moeilijkheden tussen Frankrijk en Engeland op militair gebied worden nog verscherpt door de sterke contrasten in karakter en temperament van de presi dent van het permanente militaire comité der Westerse Unie, maarschalk Montgomery, en de chefcommandant der landstrijdkrachten, generaal De Lattre de Tassigny, welke laatste voor politieke en diplomatieke overwegingen nauwelijks toegankelijk schijnt te zijn. Hun conflic ten zijn zelfs niet geheim en daarom laat het Dinsdag gepubliceerde communiqué van de Franse generaal heel wat speel ruimte voor zeer uiteenlopende interpre taties. In hoeverre de reis van de Ameri kaanse stafchefs op deze mededeling in vloed heeft uitgeoefend, is natuurlijk on bekend. Het blijft In Solo uiterst onrustig, zo verluidt in berichten, die te Batavia binr/mkomen. Al werd de aanval van Zondag, die door een 2000 man werd ondernomen, na een hevig gevecht afge slagen, de benden zijn teruggekomen en Maandag, Dinsdag en Woensdag hebben zij hun aanvallen voortgezet. Van officiële Nederlandse zijde wor den over deze gevechten geen inlichtin gen verstrekt ingevolge de bepalingen omtrent de cease fire met de republiek getroffen. Wel is men uiterst benieuwd hoe het nu verder zal gaan in verband met het feit, dat in de afgelopen nacht om 12 uur voor Java de order tot staking van het vuren van kracht werd. Sommigen nemen aan, dat de bedoeling van de republikeinse aanvallen zou zijn geweest de stad nog voor de cease fire te heroveren in verband met de dan intredende status quo. Ook Ngawi aangevallen Eerst thans is bekend gemaakt, dat n de nacht van 3 op 4 Augustus een uit gebreide aanval heeft plaats gehad op de stad Ngawi. De Kali Madiun en de Kali Solo, die beide door de stad stro men, hebben thans de laagste waterstand bereikt waardoor de benden in staat waren 'door de kalibedding de stad ot dichtbij te naderen. Nadat alarm was gemaakt hebben de Nederlandse troepen zonder verliezen aan Nederlandse zijde de aanval afgeslagen. T,ine ste^nkolenproductie in de maand 943 600 lep 111 t(>taal 978.000 ton (Juni Juli wa» b aantal werkdagen m de gerniilS iter tegen 25 in Juni, zodat voor Juïi i/ggDer WerkdaS foTinn we/ Vier doden, acht zwaar gewonden Vier personen werden gedood, acht zwaar gewond en velen licht gewond, toen Maandagmiddag de trein van Mglang naar Surabaja ter hoogte van Wonokerto op een trekbom liep en ontspoorde. De voorzitter van het centraal comité van het Ned. Rode Kruis, afd. Indonesië, mevr. E. Ramaer Sibinga Mulder, is op haar verzoek eervol uit deze functie ont heven. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Even over zeven uur gisteravond kwam de heer Eyskens, die de gehele dag de ene personaliteit na de andere had ontvangen, ons aankondigen, dat in principe was besloten tot het samen stellen van een twee-partijen-regering waarin de C.V.P. en de Liberalen elk zeven portefeuilles zouden hebben, terwijl Eyskens zelf het premierschap zonder portefeuille zou waarnemen. Drie uren later gaf de premier ons de samenstelling van de nieuwe regering. Eerste .ninister: Gaston Eyskens (kath.) Plaatsvervangend eerste minister en minister van landsverdediging: Albert De- veze (lib.). Minister van staat zonder portefeuille: Carton de Wiart (kath.). Minister van staat: Octave Dierckx (lib.). De andere portefeuilles zijn als volgt verdeeld: buiten-land :e zaken en buiten landse handel: Paul van Zeeland; koerswezen: FW. Sogers; economische zaken et) middenstahd: Jean Duvieusart; arbeid: Oscar Behogne; binnenlandse za ken: Albert d> Vleeschauwer; landbouw: Maurice Orban; koloniën: Pierre Wigny. Deze zeven ministers zijn alle katholiek De zes jverige ministers zijn de libera len: Henri Liebaert, financiën; Albert Li- lar justitie; Leo Mui.deleer, openbaar onderwijs; Buisseret, publieke werken; Adolphe /an Glabbeke, volksgezondheid, en Jean Rey, wederopbouw. Eindelijk dus, na 45 dagen crisis, heeft Beligë weer een regering. Tot op het voor Juli bfi Produc.ie per werkdag seval wU !er u«ötwam dan in Juni het 38 000 ton iZ -r °P 37.600 ton tegen generaal van de R.T.C., mr. Hamelink, van de mijnen af'h totale verzendin" minister van Oost Indonesië en de enige (Van onze Amsterdamse redacteur) De K.L.M. Constellation „Gouda" bracht gisterenmiddag niet minder dan 28 deelnemers van de R.T.C naar Schip hol. Het grote gezelschap besto .d uit vier leden van de Nederlandse delegatie, waaronder kolonel Thomson, zes leden van de republikeinse delegatie, waaron der dr. Ali Sastroamidjojo, oud-minister van Onderwijs en verder leden van de B.F.O.-delegatie, waaronder dr. Ateng Kartamahardja uit Oost Java en Djumna- na Wiriaatmadja van Oost Indonesië Het gezelschap werd welkom geheten door de heren Rombach, Bot, Van Meeteren en Prajogo van O.G., dr. Prinsen secretaris- (7^.3M) ton waa//a^°y8 JfJ1*-6°° kwam T-081.900 Ook gen. Bradley, die met de an dere Amerikaanse stafchefs een be zoek aan Europa heeft gebracht, heeft gisteren met kiem aangedrongen op époedige aanvaarding van het wets ontwerp tot militaire hulpverlening aan de pact-landen. Hij verklaarde te geloven, dat het wapenprogram de basis zal vormen voor „een zich steeds uitbreidend systeem van collectieve verdediging, welks kracht niet alleen de waarschijnlijkheid van oorlog zal doen afnemen doch ook da crises zal uitsluiten, waaronder wij zo vele jaren achtereen geleden hebben". „De Europese naties tonen een toene mende eensgezindheid in het maken va^ vredesplannen, doch zij hebben dringen de behoefte aan het materiaal om de vrede te kunnen handhaven. Hulp in wa. penen zal niet alleen bijdragen tot haar kracht, maar ook tot haar zelfvertrou wen". Bradley meende, dat het communis, tische getij in Europa wordt gekeerd „„ton om méér hulp dan den wU verzoeken „nnrziet" waarin dit wetsontwerp Furo Het merendeel van de a - verstrekken militairehulp^^ "gSFSSLT*, SU de generaal Hij dacht dat het vijf h tI/' dJedi2ingsl tor» alvorens Europa een verdedigmgs stelsel had opgebouwd,dat l®g"et®a£" val uit het Oosten zou kunnen tegen- h°Tensl'otte deelde Bradley mede, dat hij zijn collega's de ontworpen verdedi_ ging van de Westerse Unie m stemming met het strategische van de Amerikaanse militaire had bevonden. Vóór Bradley zijn verklaringen ai- legde, deelde de minister van defensie, Johnson, mede, dat de militaire staf erin heeft toegestemd 60 procent van net wapenembargo in contanten, te ontvan gen en 40 procent op contract. Hierdoor zouden de kosten van het program over twee 5 drie jaar worden gespreid, om dat deze contracten niet betaalbaar zou den zijn vóór 1951-52. Overeenkomstig de aankondiging, ge daan bij het ingaan van de zomerdienst, zal de K.L.M. haar zomerdiensten op hel; binnenlandse luchtnet met ingang Van 1 September stopzetten. De voortzetting van de exploitatie ge- curende de wintermaanden stuit name ly °P ernstige practische bezwaren. ,7-. vraagstuk van de exploitatie van lnnenlands luchtverkeer in het al- noS een onderwerp van 4 ministerie van Verkeer en Waterstaat en de KLM dagen geleden gearriveerde minister Rum Hel gezelschap werd, nadat vooral van de inentingspapieren tegen pokken zeer veel nota genomen was, naar het passa giersrestaurant geleid, waar zich een ge animeerde conferentie aan vele ronde tafeltjes ontspon. Wij hadden daarbij de gelegenheid enige gesprekken te voeren met de delegatie-leden. De heer Djumhana van Pasoendan vertelde ons, dat hij 18 jaar geleden in Nederland gestudeerd had. Sedertdien was hij hier nooit meer geweest en hij was erg blij hier weer eens rond te kun nen kijken. Hij was zeer hoopvol over de R.T.C. Zeker er zouden wel moeilijke punten zijn en nog komen, maar die wa- ren er in het verleden al zo vaak ge weest Van het grootste belang is nu eehter, hoe zal het gaan met de uitvoe ring van de cease-fire-order, daar staat of valt volgens deze gedelegeerde alles mee. Maar ook wat dat betreft, was hij niet pessimistisch. Aan dr. Ali Sastroamidjojo, oud-mmis- ter van onderwijs van je republiek heb ben wij gevraagd of het de opvatting van de gehele republikeinse delegatie is dat er „harde noten zullen worden ge kraakt". „Ja zeker", zei hij toen, „er zul len zeker harde noten gekraakt worden. Bij het bespreken van economische en financiële kwesties vooral". Verder be spraken wij met dit delegatielid de taal kwestie. Hij vertelde dat men bij de Inter-Indonesische conferentie ook op cultureel gebied tot overeenstemming was gekomen Hij geloofde niet dat het Nederlands algemeen onderwezen zou worden. „De jongeren spreken het haait niet en Indonesië ligt omgeven door Angelsaksische landen", zo besloot hij. Een zeer sympathieke indruk maakte dr. Ateng Kartanahardja van de dele gatie van Oost-Java. Dit is dr. Ateng s eerste bezoek aan ons land en hij was blij hier te zijn. Zijn medische opleiding genoot hij aan de Medische Hogeschool te Batavia en hij vertelde ons, dat veel medici deel uitmaken van de delegaties. Hij schatte in het geheel wel ongeveer tien En gaat u zich ook op de hoogte stel len van de medische vraagstukken in ons land „Dat is natuurlijk niet het hoofddoel van mijn bezoek, maar ik zal zeker van de gelegenheid gebruik maken om de laboratoria, de ziekenhuizen en vooral de sanatoria hier te bezoeken en te bestuderen". In een lange file auto's werd het ge zelschap vervolgens naar Den Haag ge bracht. Van bevoegde zijde wordt ons naar aanleiding van in de pers verschenen be richten, als zou de aanvangsdatum der Ronde-Tafelconferentie door de Neder landse regering zijn vastgesteld op 22 Augustus a.s. medegedeeld, dat vaststel ling van de aanvangsdatum der Ronde- Tafelconferentie geen aangelegenheid is. welke door de Nederlandse regering een zijdig kan worden beslist. Hierover zal overleg gepleegd moeten worden met de republikeinse delegatie, de delegatie van de B.F.O. en de U.N.C.I. In verband daarmee verdient het op merking, dat de voorzitter der republi keinse delegatie eerst heden hier te lande wordt verwacht. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse regering om zodra mogelijk in de centrale com missie van de Ronde-Tafelconferentie overleg te openen omtrent de naaste V00J- bereidingen en de aanvangsdatum van de Ronde-Tafelconferentie. Dr. Mohammed Hatta, op weg naar Den Haag om aan de Ronde-Tafelconfe- rentie deel te nemen, heeft te Karatsji tegenover de pers verklaard, dat, indien de Ronde-Tafelconferentie er niet binnen twee maanden in zou slagen de toekomst van Indonesië te regelen, de kwestie aan de Veiligheidsraad zou worden voorge legd. Hatta verklaarde niet te weten, wat dan in Indonesië zou gebeuren De re publiek eist volledige en onvoorwaarde lijke overdracht van de souvereiniteit en zal zich niet gebonden achten door enige verbintenis, aldus meldt Reuter. Over de communisten in Indonesië zeide Hatta, dat er twee fracties zijn, waarvan één loyaal tegenover zij'n rege ring was. Het communisme zou zich in Indonesië uitbreiden zolang de economi sche toestanden er slecht zouden blijven. „Wij kunnen onze economische toestand echter niet verbeteren", zo zeide hij, „als wij niet vrij zijn om onze economi sche plannen uit te voeren". Gisterenmiddag heeft dr. Hatta een onderhoud gehad met de Pakistanse pre mier Liaquat Ali Khan. Later ontmoette hij Pakistanse ministers en leden van het corps diplomatique bij een lunch. laatste ogenblik was de toestand zeer ge spannen. Na de herhaalde socialistische weigering hebben de liberalen gisteren tweemaal drie uur lang vergaderd, om een beslissing te nemen voor of tegen een twee-partijen-regering. Het ging er soms nog al hevig aan toe. Tenslotte werd met 70 tegen 51 stemmen besloten met de C.V.P. een regering te vormen. De stem ming heeft een ernstige splitsing in de liberale rangen veroorzaakt, die niet gauw zal kunnen worden hersteld. Er is begrijpelijk, bij de C.V.P. weinig geestdrift over de nieuwe regering. Velen hebben geen vertrouwen in de liberale bondgenoten, die te lang met uiterst links hebben gecoquetteerd en teveel deloyale ideale partners te kunnen worden be schouwd. Het gekonkel om de koningskwestie vooral is nu nog niet tot klaarheid ge bracht en het is ook die troebele toestand, die de C.V.P.-vrienden wantrouwig stemt. De socialisten, die een jaar geleden bij monde van hun fameuze Buset verklaar de, dat zij de katholieken honderd jaar lang buiten de regering zouden houden, zij.n natuurlijk uitermate teleurgesteld over de gang van zaken. Het is met Bu- set's profetie gegaan zoals met die over het duizendjarige Reich van een andere profeet. De socialisten zijn dan nu in de oppo sitie en het zal de moeite lonen, om na te gaan, in hoeverre Spaak nu met de communisten zal samengaan, waarover hij op internationale assemblees zoveel kwaad heeft gezegd, terwijl hij hier in het land het hoofd moest buigen voor zijn partij, die met diezelfde communisten samenwerkte. Het feit, dat bij alle onder handelingen van de katholieke informa teurs en formateurs van Zeeland, Van Cauwelaert en Eyskens geen seconde met de communisten werd onderhandeld, de naam van die partij zelfs niet werd uit gesproken, wjjst er op, dat de katholieken van dit land die partij, afgescheiden nog van haar goddeloze leer, niet als een na tionale partij beschouwen. Knopen tellen was een geliefkoosde bezigheid tijdens de thans op haar laat ste benen lopende distributie. Periodiek doemden de serichten op, dat bepaalde artikelen van de bon zouden gaan en de „bevoegde zijde" placht dan een orakeltaaltje uit te ^laan, hetwelk eerst suggereerde, dat zulks wel eens waar kon zijn, doch later oleek veelal, dat de laatste knoop op „neen" uitkwam. En ook ditmaal komen zij, die meen den, dat wij nu eindelijk spoedig bon- af zouden zijn, op de koffie. Want nu is weer medegedeeld, dat koffie en rijst op de bon blijven, ofschoon eerst was j aangekondigd, dat wij binnenkort op de koffie zouden kunnen gaan zonder de gastvrouw te ontrieven .n haar rantsoen mokka. Deze visites zullen wij dus nog wat moeten uitstellen en mede zal het „geef mij maar rijst" slechts symbolische betekenis houden Vervelend tochdie distributieMen sen, die bijzonder gecharmeerd zijn op koffie en rjjst", zijn genoodzaakt zich in deze charme te beperken, omdat bedoel de lekkernijen gedistribueerd blijven. Maar anderen, die koffie noch rijst kun nen zien, zijn veroordeeld om deze in grediënten te verorberen, aangezien die artikelen nog steeds op het bonnenlijstje paraderen en men als goed consument geen bonnen laat verlopen. Dat de ministers de laatste bonnen, niet laten lopenOok hier blijkt weer dat de laatste loodjes in dit geval koffie etc. het zwaarst wegen. Als nu maar met vlees en kaas niet hetzelfde spelletje gespeeld wordt, zodat wij ons de kaas, welke wij reeds op de boter ham droomden, er af moeten laten eten. Het zou tevens een waarschuwing zijn om niet te denken, dat het een mens binnen kort naar den vleze zal gaan, voor men afgewacht heeft, of de minister vlees in de kuip heeft Wanfteer men bedenkt, hoe in het ver leden vaak al heel gemakkelijk distri butieartikelen werden vrijgegeven onder het motto: „wie waagt, die wint", komt men vanzelf tot de gedachte dat de be trokken autoriteiten momenteel wel erg bang zijn om een gokje te wagen. Of valt scheiden zwaar en geeft men de laatste bonnen niet graag uit handen 7 Doch laat ons niet wanhopen Vroeger bleek al meer, dat er plotseling een knoop was bijgenaaid aan het pakje van de minister, zodat een nieuwe telling het verlossende „ja" als uitkomst gaf, nadat het kort tevoren nog „neen" moest zijn. ANALYST. Opslagplaats van wol in-vlammen Vannacht heeft een zware brand ge woed in een der gebouwen van de wol- lenstoffenfabriek der fa. L. E. van den Bergh in Tilburg. De schade is zeer aanzienlijk. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Misschien moet die worden gezocht in broeiing in de balen wol, welke sedert ongeveer 14 dagen hier waren opgeslagen. Er werd deze week in verband met de vacantieweek voor de Tilburgse indus trie in de fabriek niet gewerkt. (Van onze correspondent.) Aan de Baronielaan 103 te Breda woont sinds jaren Schiedam's oud-burgemeester, de heer M. Honnerlage Grete. Zijn huis nummer stond gisteren gelijk met het aantal jaren, dat hij bereikte en die ouder dom was te merkwaardiger, omdat hij nu voor de eerste maal jarig was als Nederland's oudste inwoner. Het is won derlijk te zien. welk een vitaliteit nog uit zijn persoon naar voren treedt en hij vond het geenszins een bezwaar, dat nog zo velen uit stad en land hun op wachting kwamen maken. Om 9 uur werd in de H. Hartkerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, die door zijn naaste familieleden werd bijgewoond en maar amper waren de huisgenoten weergekeerd, of er werd al aan de bel getrokken en kwamen de eer ste belangstellenden hun gelukwensen aanbieden. Dat heeft zo vrijwel de hele dag geduurd en pas tegen de avond kreeg de heer Honnerlage ook eens gelegenheid de bloemenpracht te bewonderen, weike hem op deze gedenkwaardige dag had omringd. In het tijdvak van 14 t/m 27 Augustus zijn de volgende bonnen aangewezen: Voedingsmlddelenkaarten 909. 261 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees. 262 Vlees (A, B): 300 gram vlees. 263 Vlees (D): 100 gram vlees. 266 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 272 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas- 267 Algemeen (A, B): 125 gram koffie. 274 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen) Bonkaarten Zb, Zc, Zd, Ze, Md, Mf, Mh 909. Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter V. De niet aangewezen bonnen 245, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 255, 256, 257, 258 en 259 algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen worden vernietigd. Naar te Vaticaanstad verluidt, zal Z. H. Paus Pius XII in November of begin De cember een Consistorie bijeenroepen voor de benoeming van kardinaal-legaten voor de opening van de deuren der Romeinse basilieken voor het H. Jaar. Het is moge lijk, dat in dit Consistorie tevens 15 kar dinalen worden benoemd in de plaats van de 15, die sinds het laatste cohsisto- rie in 1946 zijn overleden. De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Meest matige wind tussen West en Noord. Koel weer. Vrijdag 12 Augustus: Zon op 5.18 uur, onder 20.11 uur; maan op 21.33 uur, onder 9.07 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1