Hatta heeft veel hoop op goede resultaten R.T.C. begint onder gunstige voortekenen AJV eerbericht Nieuwe Slowaakse bisschoppen Positie van oliën en vetten Er stond een schuur in brand Op de IRIBUNE J/ertrouwen in Nederlanden werd grotendeels hersteld Dollargebrek belet voldoende invoer Niet langer bondgenoot DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Order van „staakt het vuren" zal nog moeilijkheden opleveren g> sSLf?' Vertrouwen eerste vereiste tot slagen SSS'to» R™1" "S? «5». sebm«< Hatta naar Londen? Indringers in Surabaja Pauselijk schrijven aan Mgr. J. P. Huibers Werkloosheid in België Worden zonder regeringstoestemming Zondag gewijd Naar meer varkens iii Europa Staking dreigt bij Ford Hulpbehoevende vrouw overvallen Kassier gearresteerd riste JAARGANG VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1949 No. 21003 teiten v.,w«lkomd CoiuMlMtoJ Op hartelijke wijze begroette min. Van Maarseveen de republikeinse vertegenwoordiger op de R. T. C., mr. Hatta. De zwervende benden tyOG STEEDS KOEL WEER Met commandant en staf gevangen De president van de Franse assemblee, Edouard Herriot, wenst Paul Henri Spaak geluk met zijn benoeming tot voorzitter van de raad van Europa. BIJ TWEE BESLUITEN VAN FANNY BLANKERS Gebrek aan dollars Het aaat er van komen! Engelands grootste vliegtuig: de Bristol „Brabazon" is nagenoeg voltooid. Kortgeleden is men met het proef draaien der acht motoren begonnen. Duidelijk komen de enorme af metingen tot uiting bij het zien van de personen onder de vleugel. Over enige weken hoopt men met de eerste taxiproeven te beginnen. Hoe het evenwicht te herstellen Directie dreigt terug Moskou heeft alliantie met Belgrado opgezegd GEEN OPENBARE SUHOOL MEER IN LEIDSCHENDAM RECORDPOGING MAJOOR FLINTERMAN UITGESTELD OPSTAND VAN CHINA'S BOEREN TEGEN DE COMMUNISTEN? Brandstichting en geweldpleging in Tilburg Toen hij v^n vacantie terugkwam DE KANTOREN zjjn tijdelijk gevestigd in het GebouwR.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J- KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. 1ST. TESSER O.P. LEO J- M- HAZELZET Algemeefi redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ckivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Amsterdamse redacteur) De kleine, gemoedelijk lac^f|atiefe1- zeer slimme republikeinse delega»eiei der mr.' Moh. Hatta, werd gistermiddag op Sphiphol omzwermd door J ten. Bij tientallen hingen ze °ver hem om maar wat op te zijn zachte antwoorden op d Tevoren was hij door ee« StlrSnwSrd'&r v.» de Nadert der waren er nog vier republikeinse de- lesatTeleden%n een groot gezelschap van O Behalve minister Van Maarse- veen waren op het platvorm, mr. Fock namens dr. Drees. mr. Boon namens mi nister Stikker en dr. Prinsen de secr.- ceneraal van de R.T.C. Mevrouw Dia, hoofdredactrice van het weekblad Mer- deka, bood Hatta een boeket rode en witte bloemen aan. Toen begonnen de vragen: „Waarom benadrukte u de laatste tijd steeds dat de overdracht van de souvereiniteit onvoor waardelijk moest zijn?" rk meen hjet zo begrepen te hpbben uit de verklaringen van dr. Van Royen voor de Veiligheidsraad. De overdracht moet onvoorwaardelijk zijn, en zoals daar gezegd is: real and complete". Het heeft sterk de aandacht getrok ken dat u dit zo benadrukte, is er dan verschil van inzicht? „Wij hebben daarover nog niet gespro ken, dus dat weet ik niet, maar wij bedoelen met onvoorwaardelijk, zonder voorwaarden". Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag vertelde mr. Hatta dat zijn be zoek aan Pandit Nehroe zowel van poli tieke als van particuliere aard was ge weest. Men had elkaar lang niet gespro ken en was blij geweest weer eens e kunnen praten. „Verder bespraken wij onze toekomstige samenwerking en ver kreeg ik inlichtingen over de toekomsti ge constitutie van India en over de toe komstige verhouding tussen India en Ne derland, ik bedoel Engeland", herstelde de republikeinse minister zich snel. Wat zijn uw vooruitzichten van ae R.T.C.? Wel heren ik heb veel hoop op goe de resultaten gullen er veel moeilijkheden zijn? „Och dat zullen we tijdens de confe rentie wel onder ogen zien". Leeft er nog veel wantrouwen je gens ons? "Ik.ka? wel zeggen dat het vertrou wen m de Nederlanders voor een groot deel is hersteld. Maar natuurlijk hebben de vier jaar. dat wij aan het bakke- iiToil Z1i|n' j wel hun sporen nagelaten. Maar als de R.T.C. goed verloopt, dan geloof ik, dat dat wel in orde zal ko men'. Minister Hatta was zeer bereidwillig. Na iedere vraag dacht hij even na, maar h'J weigerde nooit te antwoorden. Ook zijn toon was vriendelijk, zij het gere serveerd en diplomatiek. Op de vraag over de harde noten van Rum had hij echter weinig commentaar". Op alle con ferenties worden zulke noten gekraakt", zei hij en hij ging er ook niet op in of die noten van financiële, economische of andere aard zouden zijn. Belangwekkend was zijn antwoord op een vraag over de aard van de samen werking tussen de Indonesische delega ties. „Wij zijn het voor een groot deel eens. Tijdens de twee conferenties, die wij hielden, hebben wij de belangrijkste punten doorgenomen en wij hebben zeer snel overeenstemming bereikt. Een aan tal punten moet nog besproken of uit gewerkt worden, maar dat zal wel voor elkaar komen". „En de toekomst van Nieuw Guinea?' „Daar zullen we wel eens over praten" Inmiddels was minister Vail Maarse veen afscheid van minister Hatta komen nemen en direct daarop volgde een heel (Van onze redacteur). Wij hebben na de oorlog reeds heel wat persconferenties meegemaakt, maar nooit waren zoveel belangstellende journalisten waren zoveei u Royen, zijn belof- ?1Jeon' Schiphol gestand doende, de Ne- te op Schipno om haar over de derlandse pers ,s—Indonesische on- stand der Nederlands en plaats van eindeloze dagen aan handelingstafel te hebben gezeten een zonnekuur in Scheveningen hadao s maakt gaf op de eerste plaats Uiting de hem geheel beheersende gedachte, een dergelijke conferentie als de K.1 wil zij vruchtbaar kunnen zijn en tot ia* tere duurzame samenwerking leiden, op de allereerste plaats op vertrouwen moet steunen. Hij wees er op, dat het wantrou wen wederzijds was en aan geen van beide kanten nog geheel was verdwenen. „Wij kunnen echter na de besprekingen te Batavia en Djogja met gerustheid zeg gen, dat het vertrouwen op dit ogenblik aan het herstellen is, omdat zowel de re publikeinen als de B.F.O. meer en meer overtuigd geraken, dat Nederland inder daad bereid is de souvereiniteit voor het einde van het jaar over te. dragen". Van republikeinse zijde kan men nog steeds niet geloven, dat het reeds zo ver is maar de houding van Nederland toont grote doel wil komen. Dat heeft dr. V an Royen ook aan Pandit Nehru in Delhi duidelijk doen uitkomen, waarbij slechts één voorbehoud mogelijk was, nl. dat de staakt-het-vuren-order op redelijke en tot voldoening stemmende wijze zal worden nagekomen. De samenwerking waarover zal gespro ken worden, d.w.z. de samenwerking in de Unie tussen Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië, is voor beide par tijen van het allergrootste belang. Niet alleen voor ons maar ook voor Indonesië. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Koude nacht met weinig bewol king Morgen overdag: Geleidelijk toenemende bewolk#ig, later mo- ,"r. „ovnlfri door enige lichte regen of motregen. zwakke tot regen oi hoofdzakelijk tus- matige win Weinig ver- sen Noord en andering in tempera Zaterdag 13 Augustus. Zon op 5.20 uur, onder 20.09 uur. Maan op belangrijke vraag: „Wat denkt u van de uitvoering van de order cease fire?" Langzaam en zeer bedachtzaam zei minister Hatta: „De uitvoering van die order zal veel moeilijkheden met zich brengen, door verschillende oorzaken, maar vooral door de grote verspreiding van de troepen. De Indonesische troe pen liggen op 2000 verschillende plaat sen, de Nederlandse op wel 90 plaatsen. Dat zijn slechts practische moeilijkhe den, die te boven te komen zijn en wij doen ons best. Maar er zijn ook andere troepen, die nooit met de republiek wil len samenwerken en die maar rond zwerven". „Is hun aantal groot?" „Neen, hun aantal is niet groot, maar ze kunnen moeilijkheden genoeg geven". „Nog een vraag: Waarom toonde u zich niet geheel tevreden over de laatste nota van minister Van Maarseveen?" „Die stelde mij in zoverre teleur, dat ik er geen toezegging van een bepaalde datum voor de R.T.C. in vond; ik kreeg daardoor geen zekerheid". „Maar die heeft v nu toch wel?" Minister Hatta trekt de schouders op, kijkt zeer nadenkend en zegt: „Ik weet van niets, ik ben op reis geweest, ik weet het niet".... Een Indonesische regeringswoordvoer der te Londen heeft verklaard, dat Hatta mogelijk nog vóór de Ronde-Tafelconfe rentie een bezoek aan Engeland zal bren gen. Alle besprekingeft, die met de leden van de Britse regering zouden worden gevoerd, zouden voornamelijk betrekking hebben op de economische toestand van de nieuwe staat. Indonesië heeft buitenlandse valuta nodig voor zijn herstel en wederopbouw, aldus de woordvoerder. Buitenlandse kapitaal investering zou worden aangemoedigd door prioriteitsyergunningen en verlich ting van belastingdruk, in het bijzonder van dubbele belasting op winsten. Hij achtte het ook mogelijk, dat Hatta Londen na de Ronde-Tafelconferentie zou bezoeken, wanneer hij als hoofd van een nieuwe souvereine staat met groot gezag zou kunnen spreken- De woordvoerder van de republikeinse delegatie in Den Haag deelde ons naar aanleiding van bovenstaand bericht me de, dat Hatta waarschijnlijk niet voor het begin der R.T.C. naar Londen zal gaan. Wel wordt door hen overwogen een reis naar Engeland te maken gedurende of na afloop van de conferentie. Ook is niet uitgesloten dat de republikeinse vice- president dan nog andere Europese hoofd steden, b.v. Parijs zal bezoeken. Over de infiltraties in Surabaja meldt Aneta nog, dat een groep bestaande uit 175 man met commandant en staf werd gearresteerd en hun wapens in beslag werden genomen. Van een groep, bestaande uit 65 man onder bevel van twee onder-luitenants van de TNI, is bekend, dat zij circa 10 Km. van de stad een personeelstruck van de BPM aanhield en de chauffeur dwong naar de stad te rijden. Even voor midder nacht bereikten zij de stad en werd de groep in het oostelijk deel daarvan ver spreid. De eerste nacht (Woensdag op Donderdag) werden 10 man gearresteerd. Deze groep was afkomstig van het con centratiepunt ten Zuiden van Surabaja, waar in verband met de cease-fire-order, welke die nacht inging, de guerillatroepen waren samengetrokken. Volgens te Djogja ontvangen berichten is de journalist Sudarjo Tjokrosi Sworo bij de schietpartijen te Solo Zondag door een scbot gedood. De overledene was secretaris van de journalistenvereniging en lid van de partijraad van de PNI. Overval op onderneming In het Blknbingse nabij Malang zijn tien ondernemingswachters slaags ge raakt met een grote bende en hebben een uur lang een vuurgevecht geleverd, waarbij de bende automatische wapens gebruikte. Nadat militaire assistentie was komen opdagen, vluchtte de bende. Van de zijde van de ondernemingswacht werden twee personen gedood en een ontvoerd. De verliezen, die de bende heeft geleden, zijn onbekend. Z. H. Paus Pius XII heeft een zeer hartelijk felicitatie-schrijver gericht tot Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers ter gele genheid van diens gouden priesterfeest. Aan het slot van dit schrijven geeft Z. H. de Paus aan de jubilerende bisschop de volmacht na de Pontificale Hoogmis op 15 Augustus a.s. de Pauselijke zegen met volle aflaat te verlenen. Kort voordat de bisschop in retraite ging, kwam de Pauselijke Internuntius mgr. P. Giobbe hem persoonlijk dit bij zonder document ter hand stellen. Blijkens de Belgische statistieken om trent de verzekering tegen werkloosheid zijn in de week van 31 Juli tot 6 Aug per dag gemiddeld 161.183 volledig werk lozen gecontroleerd, benevens 64.634 ge deeltelijk en toevallig werklozen. Tegenover de vorige week is dit een vermeerdering met 4.055 volledig werk lozen en een vermindering met 8.698 ge deeltelijk en toevallig werklozen. Van gezaghebbende kerkelijke zijde werd gisteren te Praag medegedeeld, dat de R.K. Kerk a.s. Zondag twee bis schoppen wil wijden zonder de door de rode regering geëiste goedkeuring. De twee nieuwe bisschoppen werden enkele weken geleden door de H. Vader aangewezen Zij zullen te Trnava (Zuid Slowakije) plechtig gewijd worden. Het zijn mgr. Ambrose Lazik, voormalig apostolisch beheerder van het bisdom Trnava, en mgr. Robert Pbozny, deken van Roznava. eveneens in Slowakije. Volgens de kortelings in het leven ge roepen voorschriften van de communis tische regering moet aan Praag toestem ming worden gevraagd voor het benoe men van nieuwe bisschoppen. Volgende maand komt een wetsontwerp van de re gering in de nationale vergadering, waar bij alle bevoegdheden in kerkelijke zaken aan de staat komen. De Kerk is zich er van bewust, dat de twee nieuwe bisschoppen niet door de regering zullen worden erkend, maar zij heeft gisteren uitdrukkelijk verklaard, dat de bisschoppen „volledig geestelijk gezag" zullen hebben. De plechtigheid van a.s. Zondag zal de eerste zijn, die zelfstandig door de Kerk js georganiseerd na het ontstaan van de openlijke breuk tussen Kerk en staat in Juni j. 1. De seminaries in Tsjechoslowakije zijn niet in overeenstemming met de volks- democratische geest van het land en schenden daarmede artikel 14 van de grondwet", verklaarde onlangs de com munistische minister van Opvoeding èn hij heeft daarom aan alle rectoren van seminaries en theologica opdracht ver strekt, een spoedcursus in de commu nistische sociale wetenschap in te stellen, te geven door een professor, door de minister zelf aangesteld. Deze moet zijn colleges beginnen, ongeacht de goed keuring der kerkelijke autoriteiten. Zijn colleges zullen ook onder de vacantie worden voortgezet. Wanneer de studen ten voor dit examen, dat op 18 Septem ber zal worden afgenomen, zakken, wor den zij niet bevorderd. Ieder verzet zal worden beschouwd als sabotage en de minister behoudt zich het recht voor, om andere maatregelen te nemen, wanneer zijn richtlijnen niet ten volle en onmiddellijk worden na geleefd. Het besluit van Fanny Blankers om dezer dagen niet deel te nemen aan de damesinterland EngelandFrankrijk Nederland, omdat dan haar zoontje jarig is, gaaft ons weer een argument in handen om te blijven geloven, dat een prominente sportvrouw ook tevens een goede moeder kan zijn. Nochtans zijn er velen, die het niet in de haak vinden, dat deze sportieve huisvrouwen nogal eens vah huis zijn. Och, de ene moeder heeft op diaar weekprogramma een of meer avonden genoteerd voor congregatie, vrouwenbond, bioscoop of bridgepartijtje; en de andere moeder gaat op zulke avonden een paar uurtjes haar sport beoefenen; dat maakt, geloven wij, toch geen verschilWat de buitenlandse reizen van onze „vliegende huismoeder" betreft: adel verplicht, sport-adel óók, de toumées van Fanny hebben elders mooie en nuttige propaganda gemaakt voor de vrouwensport, wat o.i. een goed werk is; bovendien: men noemt onze reizende en vaak lange tijd buitenlands verblijvende ministers toch ook geen slechte echtgenoten of vaders, omdat hun verplichtingen hen van huis houden Nog een ander besluit van Fanny Blankers is van belang om even te becommentariëren: haar besluit om in 1950 bij de Europese athletiekkampioen- schappen te Brussel te trachten de ere titel in de vijfkamp te veroveren- Zij zou dat als de bekroning van haar sportieve carrière beschouwen en dat zou het ook inderdaad zijn. \tfhnt (zoals wij na de de Olympische Spelen een jaar geleden reeds schreven) het winnen van een wedstrijd met vijf onderdelen heeft aan zienlijk meer waarde dan het uitblinken op één gespecialiseerd nummer. De vijfkamp van 1950 bestaat uit: 80 meter horden, 200 meter vlak, hoogspringen, verspringen en kogelstoten. Het is duide lijk, dat het deelnemen daaraan méér een veelzijdige lichamelijke ontwikkeling bevordert dan een beperking tot één onderdeel. Er is geen tak van sport die zo veel mogelijkheden bevat als de athletiek. Men late dan al deze mogelijk heden niet gescheiden naast elkaar liggen, maar brenge ze in een meer rentegevend verband samen. Fanny Blankers heeft ir, ons land veel voor de beoefening van de athletiek in het algemeen gedaan. Moge haar vijfkamp-prestatie een er,'en grote propaganda maken, opdat na de athletiek in het algemeen ook de vijf- en tienkamp in het bijzonder in mate van beoefening mogen stijgen. SUPPORTER. hun verantwoordelijkheden en hun be langen en daar de factoren wijzen naar samenwerking is er de grootst mogelijke kans, dat deze ofschoon natuurlijk heel wat moeilijkheden zullen moeten woiden overwonnen tot stand zal komen. Men behoeft zich echter niet te verhelen, dat verhaalt"3110"31® drUk dit pr0CeS h6eft RTC kan men zeggen, dat do- der gunstige voortekenen begint d» mite gunstigste voortekenen is eiko ate van overeenstemming. hereikt rcPub"<* en de B.F.O. •Ikolt ia^d deZe zich verder ont wikkelt zal de huidip grote scheidings lij11 verdwijnen en zullen slechts de orde lievende en de ordevorstorende elemen ten tegenover elkaar staan. Het is van groot belang, dat de accoorden van Bata- via op gulle wijze worden uitgevoerd, niet schoorvoetend of met zuur gezicht. Indien M va" „b®ide kanten gedaan wordt, kan de R-T-c. e®n volledig succes wnrdpn en een heel nieuwe samenwer- kingtussen de twee delen van het Ryk inleiden. 21.42 uur, onder 10.17 uur. De meest opvallende ontwikkeling op de olie- en vetmarkt is in de laat ste 2 jaar wel geweest de steeds dieper wordende kloof tussen de twee delen van de wereldmarkt, een markt met sterke en een markt met zwakke valu ta, aldus verklaarde dr. Paul Rykens in de algemene vergadering van aandeel-' houders van Lever Brothers en Uni lever, Het heeft weinig zin de zaken te ideali- j Sedert 1947 heeft een aanzienlijk seren De volkeren laten zich leiden door hoewel nog geenszins volledig herstel van de productie plaats gevonden. De ciifej-s voor de gehele wereld tonen aan, dat de productie, hoewel thans weer op het vooroorlogse peil, niet voldoende is toegenomen om de bevolkingsaanwas, die sinds 1939 heeft plaats gehad, op te van gen. Voor de oorlog was er voor alie doeleinden per hoofd beschikbaar 9.8 kg., in 1947 slechts 8.2 kg.; het vorig jaar steeg de hoeveelheid tot 8.6 kg., dit jaar schatten wij, aldus dr. Rijkens, dat er 8.8 kg. beschikbaar zal zijn. Van land tot land zijn er grote verschillen. In lan den buiten de V. S. en Canada zal het te kort t.o.v. het verbruik van voor de oor log circa 13 pet. bedragen. Aan het be toog van de heer Rijkens ontlenen wij nog het volgende: Het voornaamste punt dat op het ge bied van de wereldvoorziening van oliën en vetten de aandacht vraagt, Is het feit dat er niet één wereldmarkt bestaat. De hoogte van de prijzen is afhankelijk van de sterkte van de va luta's van de verschillende landen en van de mate waarin zij al dan niet een overschot voor export beschikbaar hebben. De moeilijkheid ligt in het gebrek aan dollars in zovele van de importerende lenden. De weerslag hiervan op de prij zen is opvallend. Philippijnse copra, die in dollars betaald moet worden, kost 487 per ton c.i.f.; copra, afkomstig uit Malakka, een sterlingproduct kost 668 per ton c. t. f. Soja-olie kost in de Ver. Staten 737 per ton; in het sterlingge- bied kost de goedkoopste vloeibare olie 1421 per ton. Het meest prekende voor beeld levert talk. In de V. S. kost talk 474 per ton, in Engeland wordt 1157 betaald voor talk afkomstig uit Austra lië en Nieuw-Zeeland. Deze situatie is gedeeltelijk een ge volg van de oorlog, die enerzijds, door Amerika af te snijden van zijn vroegere leveranciers, aldaar de stoot gaf tot een krachtige verhoging van de productie, anderzijds een aanzienlijke achteruitgang van de productie in de landen met zwak ke valuta's teweeggebracht*. Gedeelte lijk ook is deze situatie een gevolg van het feit dat Mandsjoerije en India, die samen voor de oorlog oliezaden expor teerden overeenkomend met een hoeveel heid van 1 millioen ton, nagenoeg van de markt verdwenen zijn. In de landen met sterke valuta is de vetvoorziening ruim, terwijl de landen met zwakke valuta hun gezamenlijke behoeften niet geheel kun nen dekken. Tot op heden is een volkomen uit eenvallen van de wereldolie- en vet markt met zwakke valuta nog tegen gehouden door de invloed van het Marshall-plan, op grond waarvan van April 1948 tot Mei 1949 S 250 millioen voor de olie- en vetvoorziening van Europa is beschikbaar gesteld. Het vinden van een middel om dit verstoorde evenwicht te herstellen is wel het belangrijkste probleem waar voor de leiders van de economische po litiek zich heden ten dage gesteld zien. Dit probleem is immers van meer alge mene aard. Indien het dollargebied geen oplossing kan vinden om zijn overschot aan de rest van de wereld te verkopen tegen een aanvaardbare valuta zal het zijn productie moeten inkrimpen. Indien de landen buiten het dollargebied zich niet blijvend willen neerleggen bij tekor ten en rantsoenering, moeten zij ofwe! door export en dienstverlening voldoende dollars- verdienen om de in het dollar gebied bestaande overschotten te kunnen kopen, ofwel hun eigen olie- en vet- productie vergroten. Vergroting van de- productie biedt hier weinig uitzicht op snelle verbetering. Enige verdere voor uitgang is mogelijk in Indonesië en vac het Oost-Afrikaanse Grondnotenplan kan eveneens een bijdrage worden verwacht. Voorts zou de productie» van oliezaden in India en elders opgevoerd kunnen wor den. De enige mogelijkheid om op korte ter mijn enige verbetering te bereiken ligt in een verhoging van de productie van spek en reuzel door herstel van de Euro pese varkensstapel. Ook dit is weer ten dele afhankelijk van de aanvoer van voedergranen uit het dollargebied. Intus sen wordt het probleem meer en meer benauwend naarmate het bedrag aan Marshall-dollars, beschikbaar voor de aankoop van oliën en vetten, geleidelijk daalt tot nul. De arbeiders van de Fordfabrieken ifi de staat Michigan hebben met zeer grote meerderheid besloten zo nodig te gaan staken ter verkrijging van pensioenrech ten, ziekteverzekering en loonsverho ging. Het bemiddelingsbureau van de staat Michigan heeft medegedeeld, dat 60.585 arbeiders voor en 8.710 tegen sta king waren. Dit betekent echter niet, dat de arbeiders onmiddellijk in staking zul- Moskou heeft weer een nota naar Belgrado gedirigeerd, ditmaal, naar radio-Moskou vanochtend omrieD, om de Joegoslavische regering te zeggen, dat Stalin de bewindvoerders van Bel grado niet langer als geallieerden van de Sovjet-Unie kan beschouwen. De Sovjet-Unie beschuldigt de Joego- slaven van „lasterlijke, verzinsels" tegen de Sovjet-Unie in de kortgeleden door UC CtJ. UC1UC1 UUUilUUi-Iiijn. ill "w"*»»0 T len gaan. De president van de vakverem- Joego-Slavie aan Rusland gerichte nota 1 nvpr nn n-OrtorriorirTnliM nrr/\« k a4 In October 1948 besloot de gemeente raad van Leidschen-dam tot algehele op heffing van het openbaar onderwijs omdat de openbare school nog slechts 16 leerlin gen telde en aldus geen noemenswaardig bestaansrecht meer had. Hoewel door de voorstanders van open baar onderwijs protest tegen het raads- besluit was aangetekend, hebben Led. Staten thans het opheffingsbesluit goed gekeurd waardoor de goed-ingerichte school voor andere doeleinden vrijkomt. De Kath. Ver. tot bevordering van.land en tuinbouwonderwijs in het bisdom Haarlem heeft reeds een verzoekinge diend om de school met ambtswoning te kopen voor de inrichting van een streek- landbouwschool. ging United Autoworkers heeft medege deeld, dat de vakvereniging bereid is de onderhandelingen met de Ford Motor Company voort te zetten. In een mededeling van de Ford Com pany wordt gezegd: „Wij willen een over eenkomst bereiken, die de beste belofte inhoudt voor het grootste aantal stand vastige posities voor de arbeiders van Ford. Wij zijn van mening, dat stijging van de kostprijs op dit ogenblik de prij zen van het product zou verhogen, de omzet verminderen en tot gevolg zou hebben, dat grote aantallen arbeiders ontslagen zouden moeten worden. Wij hopen, dat de arbeiders zullen inzien, dat wanneer de vakverenigingsleiders een staking afkondigen, deze van lange duur kan zijn". De majoor-vlieger Flinterman heeft zich, in verband met de weersomstandigheden, genoodzaak gezien zijn poging om van daag het Nederlands hoogterecord te ver beteren, uit te stellen. Als richtdatum is thans weer 17 Augustus vastgesteld. over de onderhandelingen over het vre desverdrag met Oostenrijk. In de Sovjet-nota wordt er aan toe gevoegd, dat de Sovjet-Unie „niet langer de aanspraken van de Joegoslavische re gering kan ondersteunen, speciaal wat betreft aanspraken, die de Joegoslavi sche regering zelf heeft opgegeven, of schoon zij dit feit voor het Joegoslavi sche volk verbogen houdt". In de Sovjet-nota worden verder de beschuldigingen herhaald, dat Joego slavië achter de rug van de Sovjet-Unie om met Britse vertegenwoordigers on derhandeld zou hebben en zou hebben afgezien van zijn aanspraken op Slove- nisch Karinthië. Reuter seint uit Kanton: De Chinese nationalistische woordvoerder generaal Teng Wen-Yi heeft gisteren verklaard, dat in de provincies Hoepei, Honan en Anh- wei, in centraal-China, 240.000 Chinese boeren in opstand zijn gekomen tegen de communisten. Omstreeks vier uur gistermiddag za gen bewoners van percelen aan de weg van Tilburg naar Goirle rook en vlam men te voorschijn komen uit een tegen een huis aangebouwde schuur. De omwo nenden gingen het huis, dat bewoond werd door het echtpaar Delien, binnen en vonden tot hun ontsteltenis in een fier kamers de ongeveer zestigjarige echtgenote die gewond .was aan het hoofd. De vrouw, die hulpbehoevend en zich bijna niet kan verplaatsen, zeide. dat zij was aangevallen door de 38-jarige L. H. S„ die in het naast haar huis staan de café in de kost is. Deze S. zou d* vrouw onverhoeds hebben overvallen, na dat haar man en een bij het echtpaar inwonende kostganger met een wagen met negotie op stap waren gegaan. Hü zou naar enige slagen op het hoofd heb ben gegeven en er daarna met spaarpen ningen van het echtpaar vandoor zijn gegaan. S. heeft vermoedelijk na zijp daad brand gesticht in de aan de woning grenzende schuur. De gewonde vrouw werd naar het zie renhuis gebracht. De brandweer stelde oogingen in het werk om de brand mees ier te worden en de politie begon on middellijk met het onderzoek. Zij vond S. in een grote kolenkist. Hij .heeft zich niet meer uit de voeten kuniren maken, omdat de brand zo snel werd ontdekt S. werd in verzekerde bewaring gesteld Hij had een doos bij zich, waarin zich een busje met geld bevond. De brandweer kon niet verhinderen, dat het huis verbrandde. Een in de schuur gestald paard en een groot aantal duiven, dat zich op de zolder van het aangrenzende woonhuis bevond, kwa men in de vlammen om. Nader vernemen wij nog, dat de ge arresteerde S„ die door de vrouw is de aanslagpleger en brandstichter werd aangeduid, aan de politie meedeelde, dat hij de vrouw na een woordenwisseling had neergeslagen. Hij ontkende echter ten stelligste brand te hebben gesticaf. De vrouw werd naar het ziekenhuis ver voerd; haar toestand bleek niet ernstig te zijn De Arnhemse politie heeft gisteren een juist van vacantie terugkerende kas- sier van een bekende bankinstelling al- daar gearresteerd, omdat hij ervan ver dacht wordt zich te hebben schuldig ge maakt aan oplichting. Voordat de kassier met vacantie ging, had een loodgieter gedisponeerd over een bedrag van 16.000. De kassier had de loodgieter er toen opmerkzaam op ge maakt, dat dit geld reeds was uitbetaald. Hij legde een door de oodgieter onder tekende kwitantie over als bewijsstuk. De politie dacht aanvankelijk, dat deze handtekening echt was, maar later reef echter twijfel. De omstandigheid, dat de kassier veel geld verteerde met allerlei vrienden, ver sterkte het vermoeden, dat hij ander geld dan zijn salaris voor dit doel gebruik"?. Hij heeft inmiddels een volledige beken tenis afgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1