Bedrijf sle ven diene gemeenschap „De ERFENIS van de gravin" hoogterecordpoging van majoor flinterman t' Weer vrije keuze in Germanje Morgen kiest West-Duitsland zijn parlement W eerbericht Bedrogen Amerikaan knapte het alleen op Regering wil benzineprijs van 31V2 cent per liter Vrees voor medezeggenschap is gevaar voor arbeidsvrede „Oorlog verklaard aan de Kerk' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geheel nieuwe vestigingsregeling op komst SiïïT.1— LAGEN Marshall-hulp hangt nog in de lucht Konijnenburg-zegels uit de koers Nederlandse valsmunter werd hinderlaag gelokt m Voorstel tot 10 procent verlaging van belasting voor autobussen BERICHT Wm 4 "71ste JAARGANG ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949 Nou W>4 Nadat de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie in Mei van dit jaar verschenen was, is door een Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer mondeling met de Staatssecretaris van Economische Zaken over dit onderwerp overleg gepleegd. Het verslag van dit overleg is thans gepubliceerd. Tevens is er een Nota van Wijzigingen op het oorspronkelijk wetsontwerp gekomen. Aan bet verslag over het mondeling overleg ontlenen wjj het volgende Positie van de werknemers Representatieve vertegen woordiging ZWENDELAAR MAAKTE 2000 SLACHTOFFERS Op het nationaal concours-hippique van de stichting rijcentrum Hofstad gaven H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard en de prinsesjes, die zelf aan de dressuurproef voor de jeugd deelnamen, blijk van hun belangstelling. Prinses Beatrix behaalde met Peggy een zevende en Prinses Irene met Ponny een vijfde prijs. minder koel weer VOOR het vaderland GEVALLEN ROND 30 MILLIOEN STEM GERECHTIGDEN 29 partijen met 2297 candidaten BLIKSEMAFLEIDERS VRIJ Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet. Het wetsontwerp voorziet in een verhoging van de benzine-belasting van f 11. per H.L. tot f 16.65 per H.L., hetgeen de benzineprijs aan de pomp zal doen stijgen tot ongeveer 31% cent per liter. Hl De stoffelijke resten van 120 gedurende de oorlog in Nederland gesneuvelde Franse soldaten werden gisteren naar Frankrijk over gebracht. Nederlandse strijdkrachten te Roosendaal defileren langs de met bloemen en kransen bedekte kisten. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OH. LEO J- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs biji de administratie of bij de erkende jüvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Volgens staatssecretaris zal slechts van overeenstemming kunnen worden ge sproken, indien een voldoend aantal or ganisaties met de instelling van een Ue- djrijfslichaam instemt. Indien er in een bedrijfstak meer ongeorganiseerden zijn dan georganiseerden, zullen deze laagten niettemin als voldoende representatief kunnen worden beschouwd. Enkele leden hadden bezwaren tegen de strekking van de memorie van ant woord, welke hierop neerkomt, dat de werknemers alleen competent zouden z,jn }n sociale vraagstukken. Dit Is onjuist, gezien de ontwikkeling van de laatste twintig jaar. Het maken van een te scherpe scheiding tussen econo mische en sociale aangelegenheden zou niet bevorderlijk zijn voor de arbeids vrede. De werknemers dienen ook op economisch terrein medezeggenschap te verkrügen. Andere leden konden zich evenmin met de memorie van antwoord verenigen. Een deel der commissi® hlüverf'-Jd ook na lezing der Mw A. U de opvatting, dat de vpo« commissi VanSdTvenavoor estelde taakomschrij- n Qer r m deze commissie beDekt'q taatssecretaris wasvan mening, dat het de taak der beturijfslichamen zal tne te ^en- dat de gemeenschap door de werkzaamheid van het bedrijfs leven wordt gediend. Dit kan geen over spanning worden geacht van de aan het bedrhfsleven te stellen eisen. Fnkele leden waren va- oordeel, dat de mogelijki1 tot instelling van een hoofdbedrijfschap of bedrijfschap bij al gemene maatregel van bestuur niet in de wet dient te worden opgenomen en dat moet worden vastgehouden aan de oor- gpronkelijke redactie, pe staatssecretaris was van oordeel dat, uit 'n oogpunt van gged beleid, instelling bij de wet niet vereist is. Bovendien achtte hij het argument van de vertra ging wel degelijk van belang. Er zal een groot aantal bedrijfslichamen, van be trekkelijk geringe omvang tot stand moeten worden gebracht, in totaal zullen er wellicht een honderdtal moeten k°" men. De instelling hiervan zal reeds D' ren vergen, indien zij bij algemene m regel van bestuur geschiedt. Enkele leden wezen er op. dat ook een jinxeie leaen w kunnen worden m- bedrijfslichaam het initiatief daartoe gesteld, zonder desbetreffetide bedrilfs- voortkomt uit ae u snjjpn dP <5 F R tak Weliswaar zal er indien de b. E. K. initiatief neemt, steeds overeenstem- 'ne met deze bedrijfstak moeten wor- verkregen, do-'h het maakt wel de gelijk verschil, van wie het initiatief uit gaat. Het zal de bedrijfsgenoten vaak mee de man hun geld afperste, onder gedoken is geweest. Meer dan 2000 Amsterdammers heeft V. in de loop der jaren opgelicht en zü allen behoorden tot de trouwe volge lingen van de „profeet", zoals hij zich noemde. De man vertelde zijn slacht offers, dat hij eens in Duitsland een rijke gravin het leven redde door een trein, die haar op een onbewaakte overweg stilstaande auto zou hebben ge ramd, juist op tijd te laten stoppen. De gravin benoemde hem als dank tot universeel erfgenaam van haar groot ver mogen. V. wilde zijn slachtoffers laten Pariteit moet beginsel zijn en niet pri mair een questie van doelmatigheid. Het merendeel der commissie was t.a-v. de pariteitskwestie van mening, dat het niet alleen gaat om de toekenning van een redelijke invloed aan de werknemers, zoals in de M. v. A. wordt gezegd, doch dat het pariteitsbeginsel in de wet be hoort te worden vastgelegd. Afwijking moet slechts mogelijk worden gemaakt, indien zich bijzondere redenen voor doen. Deze leden drongen op een zoda nige aanvulling aan. De staatssecretaris wilde deze sugges tie nog nader overwegen- De commissie was van oordeel, dat de instellingsbesluiten verdere voorschriften zullen moeten bevatten, welke waarbor gen, dat de belangen van ondernemingen, welke gegevens verstrekken of gecontro leerd worden, niet zullen worden ge schaad. De staatssecretaris bevestigde, dat ook hij waarborgen noodzakelijk acht. De regering is zich zeer wel bewust van het belang van deze zaak. Het verdient evenwel aanbeveling de regeling op dit punt te doen afhangen van de uitkom sten van het onderzoek ener onlangs ingestelde speciale commissie naar de wijze, waarop de opsporing en bestraf fing van overtredingen het beste kan worden geregeld. In de instellingsbeslui ten zullen in ieder geval sterke waar borgen worden opgenomen. De staatssecretaris deelde voorts mede, dat het in de bedoeling ligt tot een geheel nieuwe wettelijke vesti gingsregeling te komen. De commissie wees er op, dat in de M. v. A. wordt gezegd, dat de regering met name niet algemeen zou willen voorschrijven de vergaderingen, waarin verordeningen worden gemaakt, open baar te maken. De commissie was van mening, dat de voordelen van openbaarheid zwaarder wegen dan de eventuele nadelen. De staatssecretaris verklaarde zich be reid te overwegen of moet worden be paald, dat alle vergaderingen van bedrijfslichameij, waarin de verordenin gen worden behandeld, openbaar zullen zijn- De Amsterdamse centrale recherche heeft de hand weten te leggen op L. V., een zwendelaar, die zij nu al ettelijke jaren zocht, maar die al die tijd bij zijn slachtoffers, die onvoorwaardelijk ge loofden in de baarlijke nonsens, waar moeilijk vallen zich tegen een initiatief van regering of Sociaal Economische Raad te verzetten, ook al gevoelen zil zelf weinig voor de instelling van een bedrijfslichaam. De staatssecretaris verklaarde, dat bet niet zou juist zijn, indien de regering en de S.E.R. steeds zouden moeten wach ten op het initiatief van een bedrijfstak. Vooral de S.E.R. zal vaak het initiatief moeten nemen. Gevraagd werd, wanneer er sprake zal zijn van een voldoende representatieve organisatorische vertegenwoordiging. delen in het onverwachte geluk, dat hem ten deel was gevallen en daartoe ver enigde hij hen in de „N. V. Erf en Wedererf van Geslacht op Geslacht". Men kon lid worden van deze vereniging a raison van een rijksdaalder, met de plicht tegenover iedereen te zwijgen. Op gezette tijden verzamelde de zwendelaar zijn „volgelingen" op een afgesproken plek, meestal ergens op de Veluwe, waar hij hen sprak over het geluk, dat hun stond te wachten. Om zich te dekken, vertelde hij, dat vele vooraanstaande personen zitting hadden in zijn comité en dat eens de Koningin hem gevraagd had 10 pet. van de erfenis af te staan ten bate van de Stichting 194045. Toen zijn geld begon op te raken, ver zon de slimmerik weer iets anders. Hij gaf actes weg, waarop t.z.t. als de erfe nis eenmaal gekomen was, huizen, meubilair, kleding e.d. te verkrijgen zou den zijn. Al deze actes bracht hij weer voor enkele guldens per stuk onder zijn volgelingen aan de man. V. moet yoor ongeveer 3 ton van dit soort „aandelen" in omloop gebracht hebben. De politie, die enigszins van deze zaak op de hoogte was af en toe liet één der slachtoffers, die het niet vertrouw de, wel eens iets los kon V. niet te pakken krijgen. Totdat nu enige dagen geleden, op al reeds gedane publicaties, weer enkele aangiften volgden, zodat V ingerekend kon worden. Zijn boekhou ding is hopeloos in de war; toch heelt men nog de namen van alle slachtoffers kunnen achterhalen. Ook foto's van de gravin en haar kasteel zaten tussen de rommel, doch bij nader inzien bleken het ansichtkaarten te zyn. Binnenkort zal de man zich voor het gerecht voor zijn zwendelpraktijken, waar zo menig goedgelovig Amsterdammer ingevlogen is, te verantwoorden hebben. Op Zaterdagochtend 17 September a.s. zal wederom een défilé worden gehouden langs de dodencel 601 in het „Oranjehotel" Van Alkemadelaan 850 te Gcheveningen. Des middags volgt een reünie in het Kur- haus te Scheveningen, welke toegankelijk is voor nabestaanden en leden en begun stigers van de stichting „Oranjehotel" 1 cellenbarakken). Ten behoeve van de aanstaande hoogte- Tecord-poging van majoor Flinterman is bij het Nationaal Luchtvaart Laborato rium te Amsterdam de meetapparatuur, welke in de Gloster Meteor 4 zal wor den aangebracht, grotendeels vervaardigd en geheel gemonteerd. De voor deze gelegenheid in de Gloster aan te brengen speciale automatische waarnemer bestaat uit twee voor dit doei geijkte hoogtemeters met een maximaal bereik van 18.000 M., twee thermometers voor de meting van de temperaturen van de buitenlucht, waarvan een een reer moderne electrisdhe thermometer is, die door 't N. L. L. zelf werd ontwik keld en een thermometer voor het me ten van de temperatuur der meetappa raten zelf. De buitenlucht- thermometers kunnen temperaturen registreren tot 60 a 65 gra- j)e weerv er wachting tot Zondag- Droog weer met weinig bewol- hogere temperaturen. in nrden van hel land zwakke het Noorden Westelijke rich_ tot matige jneest zwakke wind tingen, elder r;chtingen. uit uiteenlopen augustus: Zon op tingen, Maandag 15 g Ar 20 05 uur; i onder uur. 5.23 uur, onuc -4(l UUr. 22.04 uur, onder maan ip r>. Augustus Zon np Dinsdag 16 A maan op 5.24 uur, onder 20.02 52.20 uur# onder den Celsius onder nul. Voorts is in' de automatische waarnemer een snel- neidsmeter met een klokje aangebracht, terwijl een filmcamera gedurende de vlucht de stand der meters vastlegt, waaruit dan later het verloop der record- poging kan worden berekend. De heer H. Droge, chef van de werk- plaatsen van het N. L. L. biji dei appara tuur, die onder zijn leiding bedrijfsklaar werd gemaakt. De gemengde conferentie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat, die getracht heeft een compromis te vinden over het wetsont werp tot toewijzingen voor de Marshall hulp, is gisteren tot volgende week ui - eengegaan. De conferentie slaagde er niet in om op enig belangrijk verschilpunt tussen de versies van het wetsontwerp van beide huizen overeenstemming te bereiken. De directeur-generaal der P.T.T. maakt hekend, dat met ingang van 1 October 1949 be frankeerzegels van het type Konijnenburg, uitgegeven in 1940, als mede briefkaarten en postbewijs-formu- '"fvm voorzien van een zegeiafdruk van vype, buiten gebruik worden gesteld lj?r, de frankering waardeloos wor- resel* tot inwisseling van die geven. bncfkaarten wordt niet ge- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 14 Juli: soid. H. Kroezen, Rotterdam. Gesneuveld 29 Juli: sold. G. Bos- ma Ooststellingwerf (Fr.) Gesneuveld 1 Augustus: huzaar J. van Limburg, Epe (Gld.); sold. Ie kl. G. Smits, Opheme# (Gld.) Gesneuveld 2 Augustus: sold. J Averdijk, Hengelo; sold. H. Bar- mentloo Voorst; korp. O. een stra, Leeuwarden: sold. W. Hahn, Weerselo (Ov.); sold. J- Jensma, gem. Menaldumadeel; sold. J. Root, Amsterdam; korp. Th Smak- ™an. Haarlem; sold. R- Snijder, Hoogeveen; 2e It. J. Visser, Am sterdam. Gesneuveld 3 Augustus: sold. L. Rruggeman, Heerde; sold A. Lou- wers, Amsterdam. Gesneuveld 4 Augustus: korp. A- Froeling, Haarlem. Gesneuveld 6 Augustus: sold. Ie kl. J. Heinsdijk, IJzendijke (Z.): sold. G. Keupers. Enschede: sold. Ie kl. W. Vermeulen Westdorpe (Z.) Gesneuveld 7 Augustus: huzaar J. Faber, Amsterdam. Gesneuveld 8 Augustus: sold. A. Deckers, Etten; korp. A. v. d. Hei de. Hennaarderadeel (Fr.) Kon. Marine: Overleden t. g. v. oorlogsver wonding op 7 Augustus mar. Ill T. Kruiswijk, Utrecht. Kon. Ned. Ind. leger: Overleden t. g. v oorlogsver wonding op 21 Febr. Jav. serg. Paimin uit Indonesië. Een paar weken geleden schreef de „Stuttgarter Zeitung": „Het is zeer waar schijnlijk, dat in een nabije toekomst Engelands waarde als bondgenoot voor Amerika zeer sterk zal dalen. Dit zou voor ons, Duitsers, van enorme betekenis zijn. Als de wrijvingen tussen Engelsen en Amerikanen nog toenemen en ae Britse positie verder wordt verzwakt, kunnen wij verwachten, dat Amerika Duitsland een steeds belangrijker functie op het Europese continent zal toewijzen en dat men te Washington met een steeds williger oor naar de Duitse wensen zal luisteren". Men kan o.i. geen scherper geformu leerde uiteenzetting van de Duitse ge dachte geven op het moment, dat de West-Duitsers voor de eerste maal, ni. morgen, Zondag 14 Augustus, naar de stembus zullen gaan om het eerste na oorlogse federale parlement te kiezen. Men schat, dat in de drie Westelijke zones ongeveer 42 millioen Duitsers wonen (van de 60 millioen in het over gebleven Duitse gebied). Van hen zijn rond 30 millioen kiesgerechtigd en allen kunnen zij, eindelijk na zestien jaar, op vrije, democratische wijze hun keuze bepalen op een van de negen-en-twintig partijen, welke naar de meerderheid, ol ten minste naar een plaats in de Bundestag welke naar men verwacht rond 420 leden zal tellen, dingen. Deze negen-en-twintig partijen, nl. vier nationaal erkende en vijf-en-twintig kleinere en splinterpartijen, hebben te zamen 2297 candidaten, o.w. 202 vrou wen, gesteld (de vrouwen vormen echter de grote meerderheid van het kiezers corps). Ofschoon natuurlijk de partijtjes enkele zetels zullen veroveren, gaat de volle belangstelling toch uit naar de vier grote, nationale partijen: de Christelijk democratische unie (de C.D.U.), de socialisten (S.P.D.), de vrije liberaie democraten (F.D.P) en de communisten (K.P.D.). En onder deze vier weer bovenal naar de eerste twee, die beide de mogelijkheid dat zij een zelfstand'Re meerderheid zullen halen, onder de ogen zien; hoewel buitenstaanders menen, dat de kans daarop uitermate gering is en dat derhalve een coalitie-regering za) moeten worden gevormd. De C.D.U., welke haar aanhang vooral onder de katholieken en enkele progres sieve protestantse groepen, vooral uit de Duits-Evangelische kerken telt. heeft in Beieren naast zich de Christelijk sociale unie (C.S.U.), welke het program van de C.D.U. practisch geheel onderschrijft, doch bovendien als programpunt heeft: een zelfstandig Beieren. In zekere zin vindt zij tegenover zich de exclusief katholieke Centrumpartij met een zeer progressief program. Geruime tijd zijn tussen deze twee onderhandelingen ge voerd om tot een fusie te komen, doch ten slotte heeft men alle pogingen moe ten opgeven, waarbij niet alleen pro grammatische, maar ook persoonlijke motieven een ingrijpende rol hebben ge speeld. De S.P.D. is sterk geconcentreerd en heeft practisch geen concurrentie van splinterpartijen te duchten. Zij is de op volgster van de partij van voor het Hitler-regiem, al heeft zij haar marxisme sterk getemperd en haar na-oorlogse program meer ingesteld op de British labourparty. De S. P. D. is scherp anti-communis tisch, maar tegelijkertijd zo fel tegen de andere, rechts van haar staande partijen, dat men zich nauwelijks kan indenken, dat zij, als zij de absolute meerderheid haalt, 'met andere groepen een coalitie' regering zal vormen. Vandaar, dat men verwacht maar enige voorspelling is in dergelijke aangelegenheden steeds uitermate riskant dat tenslotte de C. D. U. met andere partijen een kabinet zal moeten vormen, dat dan helaas! op de voortdurende oppositie van de socia listen zal stuiten. De F. D. P. recruteert haar volgelingen vooral uit de middenstand en de meer gematigde burgerlijke kringen, terwijl de communisten, naar het schijnt, vrij veel aanhang hebben in het Roergebied en Hamburg, doch overigens niet veel stem men zullen halen. Een belangrijke factor op zich zijn de vaak in de ellendigste toestand verkeren de vluchtelingen en verdrevenen, die bijv. in Sleeswijk-Holstein meer dan vijftig procent der bevolking uitmaken, en daar dan ook met eigen candidaten uitkomen. In andere streken hebben deze ongelukki gen, voor het overgrote deel katholieken, hun toevlucht in de bestaande partijen gezocht. Deze millioenen stemmen blijven Naar aanleiding van de studiedagen in het ontmoetingscentrum Rolduc heb ben we de gedachte gesuggereerd, dat 't schoon en nuttig zou kunnen zijn, wan neer de grote problemen per grote stad of per district en op initiatief van een centrale der onderscheidene organisaties zouden kunnen worden besproken. „De Volkskrant" maakte nu een sug gestie in dezelfde richting. Zij wil na de Limburgse Studieweek, die eigenlijk de Rolducse studiedagen vormen, een n a- t i o n a 1 e studieweek met de leidende figuren van alle standen. Ook deze krant voelt o.i. aan, dat de grote principes en de opduikende problemen bij de maat schappelijke ontwikkeling voor breder kring op tafel moeten komen. Enerzijds is daarvan het voordeel, dat gefundeerde oplossingen gemakkelij ker in de practjjk zullen worden door gevoerd, anderzijds wordt voorkomen, dat voorstellen als gloednieuw naar vo ren worden gebracht, die al tien, twin tig jaar oud zijn en als onbruikbaar of minachtend zijn afgewezen. Samenspreking verheldert eigen in zicht en voorkomt vastroesten in per soonlijke ideeën, omdat de visie van an deren soms een openbaring kan zijn. Tenslotte blijft het christendom een hoofdpijler ook voor de maatschappelijke structuur, maar dan is het noodzakelijK, dat dit Christendom echt leeft en be vruchtend kan worden. Heeft pater Colsen in datzelfde Rolduc van dê week niet gepleit voor de nieuwe mens, voor een nieuwe geest?! Volgens zijn ervaring is van een nieuwe levens houding, die zich in evangelisch chris tendom en werkelijke liefde moet mani festeren, nog heel weinig te bemerken. Deze aanklacht is niet mis! Gisteren hebben we een bericht ge publiceerd over het vrijkomen van vele werkzaamheden o.a. het aanleggen van bliksemafleiders, het slopen van bouw werken en het taxeren van machines. In verbami met het bovenstaande zou den we willen opmerken, dat het aan beveling verdient bij het vaststellen van de a.s. winterprogramma's voor de no dige bliksemafleiders te zorgen. Men roemt de arbeidsvrede in Nederland, maar in de bovenste en laagste kringen kolkt en gist en onweert het. Er moeien voorts nog verscheidene bouwwerken van uit-de-tijdse-geest worden opge ruimd, terwijl we ook oude maatschap pelijke machines getaxeerd zouden wil len zien. Het jaar 1950, het Heilige Jaar, moet ook een sociaal constructief jaar worden. Stoffeerderswerkraamheden zijn ook vrij in prijs. We kunnen dus heel wat klaar maken. HENK VAN DER MAZE .99 De Italiaanse communistische partij heeft de R.K. Kerk de ideologische oor log verklaard. Het partijbestuur heeft aangekondigd, dat een „cultureel offen sief" zal worden ingezet, met het doel „millioenen Italianen van de Kerk af te trekken". Het „cultureel offensief' zal bestaan uit het organiseren van communistische lezingen, bibliotheken, debatten en film voorstellingen. Voorts zal worden ge- echter een grote onzekerheid bij de ver- I streefd naar versterking van de Italiaans- kiezingen van morgen. Russische vereniging. „Mijn geld of jouw leven" zei de revol ver in de hand van de Amerikaan, die zoals het „Algemeen Dagblad" vanmor gen meldde, in de buurt van Nijmegen op eigen houtje afrekende met een valsmunter, die hem met valse dollar biljetten voor 6000 gulden goed Neder lands geld had opgelicht. Deze Amerikaan, die aldus zijn eigen rechter speelde, verscheen kort geleden bij het Amerikaanse consulaat in Rotter dam, waar hij vertelde valse dollar bil jetten in zjjn bezit te hebben. Hij zou er Deze prijs zal, vergeleken met de prij- kelijk, dat naar enige compensatie voor argeloos zijn ingelopen en de biljetten hebben gekregen van een onbekende man te Luik. Hoewel de politie weinig waar de hechtte aan zijn verhaal, reisden enige rechercheurs van de centrale ter bestrij ding van falsificaten met de Amerikaan, die zijn hulp aanbood, naar Luik, waar men evenwel geen enkel spoor vond. Men reisde onverrichterzake terug naar Nederland, waar de gangen van de Amerikaan nauwkeurig werden nage gaan en men tot de ontdekking kwam, dat deze bij de Nijmeegse politie van een soortgelijke affaire aangifte deed. De Amerikaan deed hier een nieuw verhaal over de ontvangst van valse dollarbiljetten, die hij gekocht had van een zekere B te Nijmegen, die op zijn beurt weer in contact zou staan met een zekere de G., eveneens te Nijmegen woonachtig. De politie wilde de aangever zelf nog niet arresteren, doch zocht in een ander» richting, die tenslotte leidde tot de ar restatie van een aantal leden van een grote internationale bende valsmunters, die voornamelijk in Frankrijk en België opereerden. De Amerikaan wilde echter zijn 6000 gulden terug hebben die hij had uit gegeven voor de aankoop der valse dol larbiljetten. Hij wist een garagehouder te Nijmegen te bewegen met hem naar een stille weg te rijden, waar men de man, van wie hij de valse biljetten had gekocht, hoopte te bewegen de duistere handel ongedaan te maken. Met het voor wendsel dat de Amerikaan nog meer valse dollarbiljetten wilde kopen, kreeg de garagehouder de valsmunter B. ook in zijn wagen. Toen de wagen op een eenzame weg stilstond en de garagehou der aan B. vertelde, dat direct de Ame rikaan zou komen om de zaak even ,.af te handelen", hoorde B. plotseling een vreemd gerommel in de bagagebak. Een paar seconden later stond de Amerikaan in uniform en met een geladen revolver in zijn hand voor de verblufte valsmun ter, die zijn leven lief had en tot alles bereid was, indien zijn „afnemer" van de valse biljetten hem maar zou laten leven. Hij tekende een schuldbekentenis voor de 6000 gulden en stelde de Ame rikaan nog een flinke partij bankbiljet* ten ter hand, die echter.ook vals waren Later konden B, en diens handlanger de G. door de politie worden gearres teerd, terwijl voor duizenden guldens aan valse dollarbiljetten, valse Rijks- marken en valse Zwitserse francs in be slag konden worden genomen. zen in een aantal andere landen, nog altijd tot de laagste behoren, aldus de toelichting. De regering acht het niet verantwoord met de invoering van de verhoging van de benzinebelasting te wachten tot het tot stand komen van een conventie met België en Luxemburg, inzake de unifi catie van de benzinebelasting. Enerzijds maken n.l. de verschillende voorgeno men maatregelen ter verlaging van enkele andere belastingen gedacht wordt o.m. aan het ontwerp van wet belastingherziening 1949 het noodza- Ter gelegenheid van het feest van O. L. Vrouw ten Hemelopneming zal dit dagblad Maandag a.s. niet verschij nen. De eerstvolgende editie verschijnt der halve Dinsdag. DE DIRECTIE, s rijks schatkist wordt gestreefd, terwijl anderzijds een prikkel tot beperking zo veel mogelijk van onnodig benzinever- bruik in verband met de zorgwekkende I In deviezenpositie op haar plaats is. Om te voorkomen, dat het beoogde doel, door het vooraf inslaan van grote hoeveelheden benzine, voor geruime tijd niet zou worden bereikt zullen de ben zinevoorraden, welke bjj het in werking treden van de verhoging Doven een rede lijk kwantum in het vrije verkeer bij handelaren en gebruikers aanwezig zijn, aan navordering worden onderworpen. Tenslotte voorziet het wetsontwerp in een verlaging van de motorrijtuigen belasting voor autobussen met ongeveer 10 pc-, weike verlaging haar oorzaak vindt in de wenselijkheid deze cate gorie van vervoermiddelen in verband met de voorgestelde verhoging in de benzinebelasting enigszins tegemoet te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1