Naar rustige bedding voor RTC Kamer wil echter op de hoogte blijven Weiter zorgde voor onweersbui ElJROPA'S WEG OM DOLLARS TE VERDIENEN Militair Gezag kostte f150 millioen Goederenbeheer zeer gebrekkig geweest ±us oorzaak van de de Roermond Electrische automatische piloot op non-actief Mogelijke met ramp „Vierdaagse" voor K.A.B.-kader T.N.I. moet cease fire opvolgen Weerbericht Met het hele gezin op vacantie Dreigement van Slowaakse boeren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Meer export, maar geen vermindering van import Amerikanen naar de Ark van Noë Nieuwe mode voor de padvinders KSnKwi» Zeven brandende problemen in het licht der wereldbeschouwing „Misschien met leedwezen, maar discipline eist het" Geslaagd experiment van de Cultuur- dienst K.A.B Totale rust op Sumatra Kassier stal een vermogen JAARGANG WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 No. 2100(5 (Vergadering van 16 Augustus) De zeilweek in Sneek trekt vele deelnemers en belangstellenden. Deze opname, welke vanaf de starttoren gemaakt werd geeft een goed overzicht van de heersende drukte. Hier overhandigt Charles Frey, burgemeester van Strasbourg, aan "SSSfSSS? 32ZÏSSX Winston Churchill het diploma, dat hem tot «eburger van deze stad - - maakt. In het midden mevrouw Churcniu. Vreemde uitzonderingspositie Als de rode regering voortgaat de Kerlf te vervolgen Geweckt vlees was gUtlg dragen 27.0.089.047.72, het totaal der uit- Niet uitgesloten, dat zij in de toekomst baretten gaan dragen Belangstelling voor het Indone sische debat in de Tweede Kamer. In de loges woonden leden der republikeinse delegatie de ver gadering bij- WISSELEND BEWOLKT van de vermogens-opsporings dienst DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. f-^XzELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. Scheen liet tot voor enkele dagen mogelijk en zelfs niet onwaar schijnlijk, dat de Tweede Kamer om tactische redenen geen prijs zou stellen op een openbare beraadslaging over de nota van minister Van Maarseveen betreffende de resultaten van de Prelimi naire Conferentie te Batavia, reeds Maandag tijdens de zitting van de Kamervoorzitter met het seniorenconvent bleek, dat slechts de Partij van de Arbeid er de voorkeur aan gaf niet op het voorstel tot publieke behandeling van 't Indonesische vraagstuk in te gaan. spanning tegemoet geziene debat over, dat de gehele middag en de gehele avond in beslag nam. Rond middernacht schor ste de voorzitter de vergadering, welke hedenmiddag om één uur zou worden voortgezet. Men verwacht, dat de rege ring hedenavond de sprekers van giste ren en van vandaag zal kunnen beant woorden.' Namens deze groep gaf de heer Bui- Eer in de plenaire zitting van Dmsda0 te kennen, dat zij het onjuist achtte de zaak nu nog. vlak voor het begin van de Ronde-Tafelconfer -tie aan te snijden. Een wijziging in de regeringspolitiek was toch niet meer mogelijk, tenzij men een ministercrisis aandurfde en anderzijds leek het weinig kies tegenover de reeds in ons land aanwezige Indonesische ge delegeerden een debat te beginnen, waar in voor hen zeker zeer onaangename din gen zouden worden gezegd. Het tegenovergestelde standpunt namen in de heren Wagenaar (communist) en Tilanius (C.H.), welke laatste o.i. zeer te recht betoogde, dat een rustige en kalme uiteenzetting van alle bezwaren en moei lijkheden, welke aan de huidige stand van het Indonesische vraagstuk verbon den zijn, verhelderend zou werken. Er heersen in ons land vele misverstanden en wanbegrippen over hetgeen in Indo nesië gebeurt en zich aan de R.T.C. zal afspelen. Eerlijke en ronde taal kan en zal veel hiervan wegwerken. De heer Tilanus had hieraan nog kun nen toevoegen, dat hier in de bezadigde Kamersfeer veel zou worden gezegd, wat de bijna voltallig aanwezige Indonesische delegatie er van kan overtuigen, dat Ne derland loyaal naar de verwezenlijking van de Koninklijke boodschap van 7 De cember 1942 streeft. Ook bij deze gedele geerden kan misverstand worden wegge nomen, wat bevruchtend op de aanstaan de besprekingen zal inwerken. Daar van de kant van de Partij van de Arbeid geen voorstel werd gedaan om de openbare beraadslaging niet te doen doorgaan, werd er niet gestemd, en gleed men bijna ongemerkt in het met veel Paul Hoffman, die een onderhoud had leiders der O.E.E.S. Deze orea- nisatie zo voegde Hoffman er aan toe, nisaue, Europese samenwerking m°et wende werkelijkheid" maken, een ",eV®" wenst tastbare bewijzen Het congres van die samenwerking- ,.,n 't plan-Marshall, De administrateur va -man en van die vergezeld was vau de nadruk verscheidene adviseurs, v00r de gelegd op de noodzakelijke de Europese landen meer goe zoveel Ver. Staten te verkopen, mogelijk dollars te bekomen. douar- „Weliswaar", zo zei hij, v-'ar dit tekort van Europa verminderd, ma resultaat is niet te danken aan een hoging van de uitvoer, maar aan beperking van de invoer. De Europe regeringen moeten haar industrieën er to brengen zich op de Amerikaanse markt een plaats te veroveren. Wat dit betreft, heb ik de indruk, dat de meeste Euro pese landen deze zaak niet ernstig onder ogen hebben gezien". Reuter meldt nog, dat, naar de me ning van Paul Hoffman, Europa zijn inkomen uit tourisme zou kunnen ver drievoudigen en aldus het dollartekort belangrijk verminderen. Hoffman drong er verder op aan, dat de landen de vorderingen, die zij in de richting van het economisch herstel heb ben gemaakt, publiceren. „Gij moet iets mededelen over wat ge tot stand - gebracht en over wat ge doet tot n<= bereiken van economisch succes. O.E.E.S. moet haar voorlichtingsmoge lijkheden vergroten. In Amerika gelooft men, dat het plan-Marshall een politiek succes is, maar geen economisch succes. Het is thans de tijd om te vermelden, wat Europa heeft bereikt en het Ameri kaanse volk enig idee te geven van wat er door de Marshall-hulp tot stand werd gebracht". Wij zullen allerminst beweren, dat gis teren veel nieuwe gezichtspunten naar voren zijn gekomen. De sprekers, allen de voorzitters of de Indonesische deskundi- gen van hun partijen, hebben veeleer er naar gestreefd in dit laa' 'e Kamerdebat voor de R.T.C. de inzichten en opvattin gen van hun fracties zo scherp mogelijk nogmaals te formuleren in de verwach ting, dat de onderhandelaars daarmede, zo ver dit in hun vermogen ligt, reke ning zullen houden. Juist wijl het er allen om ging als het ware een resumé van al hun vroegere uiteenzet ngen te geven en daarbij zaten tot zeven overdruk bezette minis ters „rustig" naar de lange, al te lange redevoeringen te luisteren kon men te voren zeggen, dat de h,. en Schouten (A.R.) Welter (eigen partij) en Gerbran dy (AR) alle nadruk er op zouden leg gen dat naar hun mening de gang van zaken zoals die docr de regering werd gevolgd, in strijd was met de grondwet. Vooral de rede van de anti-revolutio naire fractie-leider schijnt, wijl zij van alle felheid gespeend was, op de Indone sische delegatie-leden indruk te hebben gemaakt. Het conflict met de grondwet zag ae heer Schouten bovenal in het ten, aat vervroegde souvereiniteitsoverarac.ru moet plaats hebben, zonder dateraan - donesische zijde een staatsrechtelijk geordende organisatie is tot stand gekomen. Wordt dit, zoals te verwachten valt, het resultaat van de R T.C. dan zou wellicht een nieuwe grond wetswijziging noodzakelijk zijn om de feitelijke en de juridische situatie met elkaar in overeenstemming te brengen. De heer Schouten vroeg de regering de verzekering te geven, dat zij niets zal doen wat met het veertiende hoofdstuk van de grondwet in strijd is. Terwijl de spreker meende, dat de po sitie van de Republiek veel gunstiger is dan die van de deelstaten, stelde hij de vraag, wat er gedaan moet worden met de gebieden, welke tot de B.F.O. be horen, maar het met de door deze ge volgde politiek niet eens zijn: en met de gebieden, die noch tot de B.F-O., noch tot de Republiek behoren De regering moet in elk geval zorgen, dat ook deze hun stem kunnen doen horen, en dat met hun belangen en wensen rekening wordt ^Bijzondere aandacht schonk hij voorts aan de positif van ,,d' negen-mannen de parlementariërs, die een eigen plaats in of naast de regeringsdelegatie zullen innemen. Hij wenste echter, dat de re gering zich te dien opzichte duidelijk zal uitspreken om elk misverstand over de rol van dit orgaan te voorkomen. Gelijk oo'i de volgende sprekers dit deden, verklaarde de heer Schouten, dat Nieuw-Guinea, hetwelk In geen enkel opzicht bij Indonesië behoort, niet aan de Federatieve Staten mocht worden toegevoegd. Hij besloot met de behartigenswaardige opmerking, dat als de R.T.C. tot een goed resultaat wordt geleid, de cease-fire-order vanzelf de meeste kansen maakt in be langrijke mate te worden uitgevoerd; en met de paradox, dat hij hoopte, dat de regering, die op de verkeerde weg is, zo weinig mogelijk schade zou aanrichten. De redevoeringen van de heren Weiter en Gerbrandy bewogen zich in hoofdzaak langs dezelfde lijnen. Zij waren beide ech ter veel feller, en de heer Weiter verzocht de regering zelfs heen te gaan, opdat een nieuwe politiek zou kunnen worden inge luid. Beiden vonden, dat het zeker nog niet te laat was om nieuwe wegen in te slaan. De heer Weiter meende, dat ons leger in Indonesië de actieve steun van het grootste deel der Indonesische bevol king zou vinden, als men deze opriep zich aan de zijde van Nederland te scharen; terwijl de heer Gerbrandy wees op de Angelsaksische vastberadenheid in de Berlijnse kwestie, welke een keerpunt in de Europese politiek heeft gebracht. De heren Oud en Van de Wetering con centreerden zich heel sterk op de staats- rechtelijke zijde van de overeenkomst of overeenkomsten, welke op de R.T.C. zul len worden gesloten. Deze zullen geen geen verdragen met volkenrechtelijk ka rakter tussen vreemde staten zijn, maar I veeleer charters, welke naast en boven het Nederlandse en Indonesische burger schap een Unie-burgerschap zullen waar borgen. Evenals de heer Weiter wees ook de heer Oud op de economische en financiële problemen, welke met de ontwikkeling in Indonesië verbonden zijn. Het zijn vraag stukken, waaraan de R.T.C. niet mag voorbijgaan. Een zeer belangrijke practische kwes- beraadt tot de Kamer zou wenden om de nieuwe lijn te doen sanctionneren. Zó alleen Is een waarlijk democratisch regiem te handhaven. Uit de rede van de communistische lei der Paul de Groot citeren wij slechts, dat hij de woorden „zonder onnodig bloedver gieten" interpreteerde met „dus met het nodige bloedvergieten." Verwacht werd, dat hedenmiddag het woord zal worden gevoerd door de profes soren Schermerhorn en Romme. Vooral de rede van de laatste wordt met grote span ning tegemoet gezien. A. I. Terwijl, zoals men weet, aan anderen, die het initiatief namen tot een expediUe ter opsporing van de ark van Noacb op de berg Ararat, door de Turkse regering toestemming tot die onderneming werd geweigerd, is Turkije thans definitief over zijn vroeger geopperde bezwaren, ontstaan o.a door verzet van de kant van Rusland, heengestapt en heeft het besloten, aan dr. Aaron Smith, van het „Peoples Bible College" te Greensboro (N. Carolina) verlof tot de ark-opsporing te geven. Met hem hebben thans 3 andere Ame rikanen officiële toestemming gekregen om op de Ararat naar de overblijfselen van de ark te gaan zoeken. De Amerikanen waren zes wek«n ge leden in Turkije aangekomen Het beeft hun echter veel moeite gekost, het ver eiste verlof te krijgen. Zij hebben de Turkse autoriteiten geen dag met rust gelaten. Smith zal de expeditie leiden. Newton uit Colfax (Noord-Carolina), Wood uit Long Island en Ogg, eveneens uit Long Island, zijn de overige deelnemers. Reuter seint uit Praag: Kerkelijke] autoriteiten te Praag hebben verklaard, dat de Slowaakse boeren hebben ge dreigd, hun oogsten in brand te steken, als de communisten de Katholieke! geestelijkheid blijven mojesteren. Naar gemeld wordt, vormt de oppositie I Niettemin heeft het Militair Gezag een van de boeren in Slowakije een ernstige b langrijke voorsprong op de afwerking belemmering voor de communisten bij de bet beheer van de Nederlandse re- uitvoering van hun politiek tegen de gerbig in Londen. De rekenkamer maakt Kerk. „ok met waardering melding van de In Praag is meegedeeld dat de boeren werkzaamheid yan het hoofd der subsec- van Bohemen en Moravië „niet zo fel zijn tie comptabiliteit, de inmiddels overleden als de Slowaken", maar dat reeds talrijke lt.-kol. H- J. C. Kamsteeg, wiens energie branden in boerderijen en graanopslagen en ordenende geest een zo groot aandeel zware schade hebben aangericht. hebben gehad in het overwinnen van de moeilijkheden. r\ i.i rJ Het totaal der ontvangsten heeft be- gaven bedrc eg 123.881.607.29. Het nadelig Vader en dochter gestorven I saldo beliep aldus een bedrag van r uuki l ie 'V e j 96.792.559.57. De jaarwedden der milr In' Helden Panningen heeft zich een tairen, die deel uitmaakten van het m_i. zeer noodlottig geval voorgedaan van utair gezag, zijn in het bovengenoemde voedselvergiftiging. Waarschijnlijk ten- uitgavencijfer met begrepen. van een huisslachting, is daar Zaterdag De algemene rekenkamer heeft op 3 Augustus een verslag ter griffie van de Tweede Kamer gedeponeerd ten aanzien van de werkzaam heden betreffende het Militair Gezag. Aan dit verslag ontlenen we, dat het in September 1944 werd opgezet met minder dan 800 man personeel; binnen negen maanden na zijn oprichting was dit aantal veste "en tot meer dan 16.000 werkkrachten, waarbij niet gerekend worden de burgers, werkzaam in bewarings- en verblijfskampen. De weinig stabiele verhoudingen, waaronder het M. G. moest werken, hebben hierop haar stempel gezet. Met name voor de administratie en vooral voor de financiële administratie hebben zij kwade gevolgen iirehad. w nuvuvzs, Een groot aantal afwijkingen in het lam. w. °"w" beheer 6van gelden en goederen is voor- - i" het zieken" gekomen: zowel in formeel als materieel huis te Venlo moest worden opgenomen, opzicht jjoe verklaarbaar deze afwijkm- A net mrorlooH 7,OHm „ommi cro CTovallfll Vei"- de 18-jarige dochter van de fam. W. onwel geworden, zo zelfs, dat zij in het zieken- j gekomen waar zij nog dezelfde dag overleed. Zon dag werden de vader en de 17-jarige zoon ernstig ziek. Ook zij werden naar het ziekenhuis overgebracht. De vader is gis teren overleden, de toestand van de zoon is zo verbeterd dat de jongen waarschijn lijk spoedig naar huis zal mogen. Ook de moeder en een klein kindje zijn ziek geworden maar niet zo ernstig. De dienst voor de volksgezondheid heeft de zaak in onderzoek. gen en zelfs in sommige gevallen ver schoonbaar zijn, zij vormen voor de al gemene rekenkamer een beletsel om üe rekening van het M.G. zonder meer goe te keuren. Het college heeft daarom voor gesteld, dat de regering de ontvangsten en uitgaven van het M.G. over ^n ^ehe bestaansperiode in een afzonderlijk wets voorstel aan de wet,ever zou voorlegden ter vaststelling. De regering heeft zich hiermee verenigd. Bezwaren De rekenkamer acht het beheer van goederen door het M.G. over de gehele lijn gebrekkig. Voor zover de controle daartoe aanleiding gaf, werden gegevens omtrent v jrmoedelijke fraude doorgege ven aan politie en justitie. Veroordelingen zijn in enkele gevallen gevolgd. Het kasbeheer werd over het algemeen normaal gevoerd. Enkele kleinere ver schillen worden aangegeven en de opmer king wordt gemaakt, dat enkele posten, o.a. een van ruim 25.000, als „geheim" werden verantwoord. M. G. als St. Nicolaas In dezelfde lijn ligt de uitgaaf van 25.800 voor het gratis verspreiden van 500.000 sigaartjes in de noordelijke ge bieden van het land, terwijl voorts nog melding wordt gemaakt van een uitgaaf van bijna 15.000 voor de aankoop van Franse francs voor de aankoop van cog nac. De cognac werd echter door de douane in beslag genomen wegens de- viezenovertreding, zodat de aankoop ge heel nutteloos was. Ondanks veel nasporingen Is men er niet in geslaagd een sluitende verant woording van de beheerde auto's op te stellen. Het blijkt dat 329 motorvoertui gen nog onverantwoord zijn gebleven. Voor zover de accountants een oordeel hebben uitgesproken over de beloningen van het personeel was dit in het alge meen geruststellend. Als uitzonderingen worden genoemd, dat bij het commissa riaat Noord-Brabant een adviseur werk zaam was op een beloning van 844 per maand (salaris, toelage en verzekerings premie); het districtscommissariaat Apel doorn betaalde aan de financieel adviseur 735 per maand, later hetzelfde bedrag per drie maanden, doch toen werd de werktijd teruggebracht tot twee dagen per week. De kindertehuizen hebben over het algemeen ook een onvolledige admini stratie gevoerd. Bijzonder ongunstig is het rapport omtrent het centraal ma gazijn van de provinciale inspectie bij zondere jeugdzorg Noord-Holland. •ïen bedrag van 200.000 is op zodanige wijze besteed, dat geen zekerheid be staat dat de daarvoor gekochte goede ren hebben gediend voor het doel, waarvoor de gelden werden verstrekt. Een typisch voorbeeld van een organi satie, welke alle gebreken vertoonde van de na-oorlogse verwarring, vormt het bureau nationale veiligheid. Volgens de inlichtingen, welke de re gering aan de Tweede Kamer heeft ver strekt, moest dit bureau overhaast wor den ingesteld om een groot aantal per sonen, die door onze bondgenoten in hechtenis waren gesteld, van dezen over te nemen en de tegen deze personen ingebrachte bezwaren te onderzoeken. Het behoort niet tot de taak van de algemene rekenkamer, te beoordelen in hoever dit is gelukt. Zij kan zich slechte uitspreken over de financiële admini stratie en het geldelijk beheer, waarvan deze de neerslag is. Het padvinders-uniform, dat over heel de wereld bekend is, zal worden ge- wijzigt- In het hoofdkwartier der Padvinderij aan Buckingham Palace-road in Londen is dezer dagen een uniform-commissie hiipen geweest, welke een besluit heeft Benomen met betrekking tot de wijzigin gen welke in het uniform zullen wor- den aangebracht. De leden wensen er fehter nog niets over los te laten. Zij zullen op 1 September a.s. worden be- k N^ar €d™aaDaily Herald" verneemt, zal het model van de beroemde hoed naar het voorbeeld van de hoed dm Baden- Powell droeg in de dagen van Mafeking, worden veranderd. Het is zelfs niet uit gesloten dat de padvinders in dei toe komst baretten zullen dragen. Bovend.en zullen de knieën van de leiders waar schijnlijk worden bedekt. na het verongelukken van de Sm,Me piloot '"7,,"',', schuldige zou Het onderzoek naar a er thans toe geleid, dat P uitgernst landse vliegtuigen, d»e met een automatische P nieuwste type - de ele f matische piloot tot naaer stuurinrichting niet zal vanen bruikt. Onder deze maatreg niet de vliegtuigen voorzien van een hydraulische automatische pi' Bij het onderzoek naar de ramp bij Bari zijn zeer nauwgezet alle moge"Jy heden nagegaan, die geleid ku?"f" ben tot het neerstorten van het g tuig. Een defect in de automatische piloot is één van de overgebleven mogelijk heden Men heeft derhalve zeer uit voerige proeven hiermede genomen en onder meer storingen in de electrische automatische piloot trachten op te wek ken. De ondervindingen, die bij deze proefnemingen zijn opgedaan, gevoegd bij andere ervaringen met de electrische automatische piloot, hebben geleid tot het besluit deze stuurinrichting enige tijd buiten werking te stellen hangende de proefnemingen, die er op het ogen blik mee worden genomen. De C.A.A. (Civil Aeronautics Association) is van deze beslissing op de hoogte gesteld. De proeven met de electrische auto matische piloot worden thans In ons land en door de Lockheedfabrieken in de Ver. Staten met kracht ter hand genomen. BU de onderzoekingen is reeds gebleken, dat hij onder bepaalde omstandigheden afwijkingen kan ver tonen, welke men tot op heden niet had geconstateerd. Dit heeft mede ge leid tot de genoemde beslissing. °P grond van deze ervaringen is be sloten met de electrische automatische piloot bepaalde vliegproeven uit te voe ren. Ter coördinatie en ter voorkoming van onnodig risico zullen deze vlieg proeven alleen worden uitgevoerd door de Lockheedfabrieken in de Ver. Staten. Volgens een traditie, die thans reeds 18 jaar oud is, organiseert de K.A.B. ta het diocees Haarlem ook dit jaar weer haar belangwekkende studiedagen van 20 tm 23 Augustus a.s. In de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout zullen 250 kaderleden van de K A.B. onder leiding van een zeven- tel eminente inleiders de actuele proble men van deze tijd bestuderen. Voorop staat een inleiding va J- M. Boelen onder de biel »De men Gods scheppingsplan". Belangwekkend in deze tijd van u - gebreide overheidszorg is het onderwerp „Staatsbemoeienis of gemeenschapszorg door dr. M van Deysselbloem. Steeds nieuwe ideeën worden opgeworpen rond het probleem van de „Bezitsspreiding" welk onderwerp behandeld zal worden door dr. F, C. Boogaers Van bevoegde zijde werd in dit ver band medegedeeld, dat het voor.optg buiten werking stellen van deze auto matische piloot nog niet mag worden uitgelegd als een vaststaande conclusie, dat een defect in de automatische stuur inrichting definitief door de deskundigen wordt beschouwd als de oorzaak van de ramp met de „Roermond". Dit behoort wel tot de mogelijkheden, weshalve de electrische automatische piloot tnans aan dergelijke intensieve proefnemingen wordt onderworpen. T. De maatregel treft de meeste K.L.M.- toestellen, die bijna alle met een elec trische automatische piloot zijn u pa rust. Er is nog niet bekeno of andere buitenlandse maatschappijen tot derge lijke maatregelen zullen overgaan. Mr. W. C L. v. d. Grinten, staatssecr. van Ec Zaken, bij uitstek deskundig op het gebied van de komende P B zaï „De organisering van het bedrijfsleven behandelen. Pater Euthymius van Iersel, O.M. Cap die werkt onder de arbeiders m Velzen- Noord en IJmuiden, zal het onderwerp vol apostolaatsgedachten „Mag Christus buiten de onderneming staan' bespreken. Mej. C. Strings, voorzitster van de diocesane K.A.V. zal de mannen onge twijfeld een aangenaam uurtje bezorgen met de opvoedkundige les: „Gezinsbe schaving is geen kwestie van geld". Als slot zal mr. dr. Keulemans O.C. In het onderwerp „Federalisme" een be schouwing geven over de mogelijkheid van een harmonische samenleving tus sen de verschillende staten. De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met in het Noorden van het land een enkele regenbui en in het Zuiden overwe gend droog weer. Meest matige wind tussen Noordwest en Zuid west. Weinig verandering van tem peratuur. Donderdag 18 Augustus: Zon op 5.28 uur; onder 19.59 uur; maan op 23.15 uur; onder 16.25 uur. Aan de vooravond van de nationale vrijheidsdag van Indonesië heeft generaal Sudirman, de opperbevelhebber van de T. N. I. een rede gehouden, waarin hij tot de troepen zeide, dat acht maanden geleden de Nederlandse aanval de strijd lust van de T. N. I. slechts heeft aan gewakkerd. Hij wees er op, dat de inter nationale wereld zich bemoeid heeft met het Indonesische probleem, omdat zij vreest, dat geheel Indonesië aan de strijd ten gronde gaat. Hoewel de internationale wereld zich mengt in ons conflict met de Nederlanders, ligt in wezen het lot van Indonesië in onze eigen handen. Wanneer de overeenkomst wordt ge schonden, mag de T. N. I. niet afwachten, maar moet men zich verdedigen. De om standigheden kunnen veranderen en het regeringsprogramma kan veranderen, maar het is voor het leger het voornaam ste, dat de basis van de Indonesische re gering de nationale vrijheid is. Op de De gezins-vacantieweek, die op initia tief van de Cultuurdienst van de K A B op het gemeenschapsoord „Drakenburg" te Baarn is gehouden, is een groot succes geworden. Hiermede Is de bedoeling van de Cul tuurdienst der K.A.B. om een aantal ge zinnen van K.A.B.-leden in staat te stel len er samen eens een hele week „uit" te zijn in een prachtige omgeving, op uit stekende wijze verwezenlijkt. Kon het aantal gezinnen, ln verband met de beschikbare plaatsruimte slechts beperkt zijn 18 gezinnen met in totaal 130 personen, waaronder 40 kinderen, namen aan deze vacantieweek deel het succes was daarom niet minder groot De deelnemers hebben genoten van de unieke omgeving van bos en heide van de prima verzorging. De stemming was, niettegenstaande de soms minder prettige weersgesteldheid, opperbest! 's Morgens woonden allen de H. Mis bij, opgedragen door pater Engelbertus O F M Cap., aan wie de geestelijke ver zorging was toevertrouwd. Overdag maakten zij uitstapjes in de omgeving, o m naar de K R O -studio in Hilversum, het Koninklijk Paleis, de St. Jans Basi liek in Laren etc. De avonden werden gevuld met toneel, film, causerieën, voor dracht en muziek, waaraan o.a mede werkten Bert Brugman met zijn mario nettentheater, de Wagenspelers van Ton Ros, Ton Cup en het K.R.O -Klein- ensemble o l.v. Ad. Vermeulen. Ook de kinderen, die aan de hoede van 3 jeugd leidsters waren toevertrouwd, hebben zich kostelijk geamuseerd. De leiding van deze K.AB.-gezins- vacantieweek, die in handen was van het gemeenschapsoord „Drakenburg" en de Cultuurdienst van de K A B. kan met voldoening op dit geslaagde experiment terugzien en de verwachting, dat de K.A.B. in de toekomst meerdere gezins- vacantieweken zal' organiseren is. gezien het enthousiasme van de deelnemers en de grote belangstelling, die hiervoor in arbeiderskringen blijkt te bestaan honderden aanvragers moesten worden teleurgesteld - zeker gerechtvaardigd en te realiseren. inter-Indonesische conferentie zijn de federalen en republikeinen het eens ge worden, zij hebben één streven, n.l. dat de T. N. I. de kern zal worden van het aanstaande'nationale leger. Ik vertrouw dat u als goed gediscipli neerd leger de order tot het cease fira zult opvolgen. Ik kan begrijpen, dat u deze order wellicht met leedwezen moet opvolgen, maar de discipline eist het He cease fire betekent niet, dat de vrede is teruggekeerd, maar juist, omdat zoveel of fers gebracht werden is de T. N. 1. dicht tot zijn doel genaderd, n.l. één leger voor geheel Indonesië",aldus Sudirman. Gezaghebbende militaire kringen te Ba tavia gaven volgens A. F. P. gisteren uit drukking aan hun grote tevredenheid over de wijze, waarop van republikeinse en Ne derlandse zijde de order tot staken der vijandelijkheden op Java en Sumatra wordt uitgevoerd. Van Nederlandse zijde wees men er op, dat de toestand op Java aanmerkelijk ver beterd is, terwijl op Sumatra totale rust heerst. Slechts vallen enige weinig belang rijke incidenten te melden in midden- e Oost-Java. In hoofdzaak zouden deze te wijten zijn aan de activiteit van ong gelde benden, die ontvoeringen en aan vallen met wapens uitvoeren. De Ned. zegsman zeide voorts, dat op 11 Augustus nog een Nederiands officier is gedood. Er was echter geen enkele aan wijzing, dat dit door republikeinse solda ten zou zijn gebeurd. Volgens een andere woordvoerder, die zojuist uit Surakarta terug wasis d situatie daar gespannen maar rustig- De Nederlandse en republikeinse troepen P Het Britse ministerie van ooriog meldt, dat het proces tegen ex-veldmaarschalk Fritz von Mannstein op 23 Augus u Hamburg zal beginnen. Hij wordt schuldigd van 17 oorlogsmisdaden. trouilleren samen. De republikeinen heb ben zich volgens de woordvoerder op grens van de stad teruggetrokken. Op vermoeden van verduistering is te Amsterdam de 26-jarige kassier A. C. A. iff van de Centrale Vermogens-opspo ringsdienst C.V.O. te Amsterdam gearres teerd. De fraude betreft een bedrag van ongeveer 60.000. De Kassier heeft een volledige beken tenis afgelegd. Tot dusver is niet geble ken, dat hij medeplichtigen had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1