Kamer staat achter regering Leidraad, voor nog moeilijke weg I Of Sukarno's voorwaarden voor definitieve oplossing Hatta over onafhankelijkheid Exploitatie van goedgelovigen Het gaat om beleven van heilig geloof Mgr. Beran protesteert tegen hem aangedaan onrecht Weerbericht De Nederl. delegatie ter R.T.C. Famine eiste het voorkomen van nadelig saldo" nieuw Hij bemint de Nederlanders Vrijheid is in de Volksdemocratie wel aanlokkelijk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 4 NDER DE O U P E Verjaardagrecepties hier en in t buitenland Ondanks cease-fire Pauselijk baken op de tweesprong van waarheid en duisternis Mgr. Huibers ontroerd over jij11 feest van liefde en een iheid Dinsdag liegint de R. T. C. Voorzitter is mr. Van Maarseveen minister van O. G. Echtpaar Power in ons land 71ste JAARGANG DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 No. 21007 Alkmaarse kaasdragers, gekleed in de traditionele witte pakken, bezochten gisteren Amsterdam. Per boot gingen zij naar het stadhuis, waar de burgemeester hen heeft ontvangen. Op de achtergrond de O. Z. Kolk, een der mooiste oude plekjes van de hoofdstad. Dr. Adenauer, die genoemd wordt als de toekomstige kanselier van de West-Duitse republiek. Bewapende troepen trokken op naar Semarang v> Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, heeft na twee maan den zijn stilzwijgen verbroken door te protesteren tegen zijn „huisarrest" in zijn paleis door de Tsjechoslowaakse regering. Tevens protesteert mgr. Beran tegen de aanwezigheid van de regeringsagent dr. Honska in zijn paleis en tegen de in beslag neming van de fondsen en goederen van het aartsbisdom, zonder dat hjj hiervan zelfs werd verwittigd. Dit protest is vervat in een brief van de aartsbisschop aan de staatsprocureur. Zonder toestemming van de regering mag mgr. Beran geen verklaringen doen publiceren, of in contact treden met zijn geestelijkheid, zodat de aartsbisschop deze manier heeft aange grepen als de enige, waarop hij zijn protest kan uiten. VIT DE VORIGE EEUW"' VERANDERLIJKE BEWOLKING Linda Christian, die vroeger juffrouw Welter heette, gaat haar vader bezoeken DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt i 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. In de vergadering der Tweede Kamer zijn gistermiddag de beraadslagingen over de nota betreffende de resultaten van de preliminaire conferentie te Batavia en de brief van de minister van Overzeese Ge biedsdelen met betrekking tot de uitvoe ring van de orders tot staking der vijan delijkheden voortgezet. De heer Romme (KVP) verklaart een openbaar debat juist te achten, omdat daardoor als volksvertegenwoordiging en als delen daarvan rekenschap kan wor den gegeven omtrent het standpunt ten aanzien van de gebeurtenissen der .laatste maanden en vervolgens omdat duidely - heid geschapen kan worden omtrent de houding tegenover de Ronde-Tafelconfe rentie. Voor de „Negen Mannen geidt het in het openbaartreden evengoed als voor de andere leden der Kamer. Met de regering is spr. het eens, dat een zich voortijdig vastleggen op bijzon derheden ten aanzien der RTC schadelijk moet zijn voor de sfeer waarin de onder handelingen gevoerd dienen te worden. Hij hoopt, dat de verschillen in gevoelens zullen vervagen en verdwijnen en er voor in de plaats zal komen de weldaad van de vrijheid. Op 17 Mei hebben de heren Schouten en Schermerhorn de toen ingeleide poli tiek aangeduid als een waagstuk. Die qualificatie komt spr. niet onjuist voor. maar de vraag was en is of de regering het bereiken van haar einddoel er niet door heeft bemoeilijkt. Z.i. is het in con fessie of behoort het dat te zijn, dat de strijdkrachten in Indonesië alleen voor het handhaven van rust en orde niet vol doende zijn. Daartoe is nodig combinatie met actieve medewerking der bevolking, waartoe weer vertrouwen nodig is. De vraag is of de gevoerde politiek geschikt is dat vertrouwen te vergroten en spr. meent, dat voor belangrijke delen der be volking di® vraag in ontkennende zin moet wórden beantwoord. De regering heeft z.i. het bereiken van haar einddoel moeilijker gemaakt Zy heeft de nieuwe weg ingeslage:n weet dat er geen mogelijkheid is daarin wijziging te brengen. Een onherroepelijke weg Velen hebben de vraag gesteld of het niet gewenst zou zijn het kabinet m de gelegenheid te stellen andere wegen te bewandelen. Wij geloven en zijn over tuigd, dat anderen dat ook zullen doen, dat men zich moet realiseren, dat de weg, <Jie gekozen is onherroepelijk is met de «evolgen, welke daaraan voor Indonesië in eigen huis zijn verbonden Wij ston- r'°n voor een nadelig saldo daarbij mag tweede nadelig saldo gevoegd wor- j„ zodat het internationale vertrouwen 0llze politiek geschokt zou worden j,ejLaa*»vaarden geen verantwoordelijk- veramï!lteraf' maar wij aanvaarden wel delen va°ordeltfkhe,d voor het afwan" ons con";1* opgegane weg. Wij willen door de r„ bef inzetten, opdat het Kering gestelde doel bereikt wordt. Wij zijn in een positie gekomen, dat wij moeten zeggen: „Right or wrong these countries". De weg welke wy be wandelen moge verkeerd zijn, maar er is geen terug en wij moeten vooruit. Daarby is ons doel een politiek duur zaam samengaan tussen beide landen. Wil de vrijheid voor Indonesië en voor Nederland geen loutere leuze worden, dan is noodzakelijk samenwerking van de twee delen van het ryk om een zelf standige gemeenschap te worden op de basis van perfecte gelijkheid. De tweede spreker van de middag was prof. Schermerhorn, die een uitvoerig overzicht gaf over de periode van vier jaar sinds de capitulatie van Japan op 14 Augustus en de proclamatie van de repu bliek op 17 Augustus 1945. We zijn nu zo ver, dat de Indonesiërs bereid zijn gevon den naar de R.T.C. te komen om de ginds geschapen toestand in een wettelijke te doen overgaan. Hand in hand met Neder land moet en zal Indonesië nu werken om zich een plaats in de volkerenwereld te veroveren. Spr. verklaarde, dat in de massa van de republikeinen het bewustzijn leeft, dat zij reeds onafhankelijk en zelfstandig zijn. De psychologische betekenis van de afkon diging der Indonesische souvereiniteif door de Kroon kan inderdaad groot zijn, doch wij moeten ons niet vergissen en denken dat de Indonesiërs daarin een ge schenk van de Nederlanders zullen zien. Nieuw-Guinea Vervolgens besprak' prof. Schermer horn de kwestie Nieuw-Guinea. Hij was van mening, dat veler standpunt eenvou dig is: laten wij Nieuw-Guinea houden, dan hebben we tenminste nog wat over. In deze gedachtengang ligt echter een minachting voor Indonesië en het grote belang voor Nederland ligt niet op Nieuw- Guinea, maar in de samenwerking met de V.S. van Indonesië. Alles wat wij of feren om Nieuw-Guinea te behouden is waarschijnlijk zeer duur te duur betaald. Alleen wanneer ginds geweldige kapita len kunnen geïnvesteerd worden, zal er enig resultaat te bereiken zijn. En daar om lijkt het 't beste, dat beide partijen bij het bewind over Nieuw-Guinea be trokken worden. Spr. deed tenslotte een beroep op de verschillende kringen in Batavia om te vergeten, dat er ooit een koloniale po litiek is gevoerd en zich in te leven in de gedachte van de nieuwe orde in de rijkseenheid. Ds. Zandt (S. G. P.) kwam daarna aan het woord, die mededeelde, dat alles uitgekomen was 'wat hij vier jaar gele den had voorspeld. Wij hebben nu on voorwaardelijk gecapituleerd en onze eer, waardigheid en onze belangen ver speeld. De regering antwoordt De avondzitting van de Kamer was geheel gewijd aan de beantwoording door de minister van Overzeese Gebieds delen, van Maarseveen, van de vragen, welke door de sprekers bij het vooraf gaande debat over het Indonesische vraagstuk waren gesteld. In zekere zin had de minister geen al te zwaar werk. Wel was het aantal vragen, welke naar voren waren geko men, zeer groot, .maar de afgevaardigden van de verschillende fracties waren daar bij zo vaak in weinig genuanceerde her halingen vervallen, dat de antwoorden, kort en, bondig, meerdere sprekers tege lijk konden bevredigen Of wellicht ook: niet bevredigen. De minister begon met de verklaring, dat de regering, in tegenstelling met de vrees, welke aanvankelijk bij haar be stond, dankbaar was voor de kiese wijze, waarop het debat was gevoerd. Er waren bovendien constructieve bijdragen gele verd, welke voor de verdere gang van zaken van groot belang kunnen zijn. De minister legde er, tegenover e heren Schouten, Gerbrandy en wener, de volle nadruk op, dat de regering voor nemens is zich strikt aan de houden, maar dan aan de grondwet, de regering kan echter geen rekening hou den met iedere particuliere opvatting en interpretatie. Zo staat met in de eJond- wet dat vervroegde overdracht verboden is- óf dat de overdracht aan een nog met geheel georganiseerde Staat uitgesloten is De overdracht van <je souvereiniteif zal geschieden overeenkomstig het ac- coord van Renville; dus op grond van beginselen, in overeenstemming met de bepalingen van de grondwet. Spreker verklaarde, dat de negen man nen als vertegenwoordigers van de eigen regering kunnen optreden, echter met een voldoende gewaarborgde onafhanke lijkheid en vrijheid als kamerleden- Wat Nieuw-Guinea betreft, behoudt de regering zich alle rechten voor. De Kamer zal op de hoogte worden be houden van de naleving van de cease nre order. In verband hiermede verklaarde de minister, dat de gunstige sfeer voor de Ronde Tafel Conferentie door een stipte naleving van bedoelde order moet worden geschapen De minister keerde zich hier in merkbare verontwaardiging tegen de heer Welter die gezegd had, dat de regering de eerloosheid bevordert met de scherpe opmerking, dat geen politiek eerlozer en schandelijker is dan die, welke een gegeven belofte breekt en slechts door sentimentsoverwegingen wordt geleid. De regering is niet van mening, dat de Unie een supërstaat is. De Unie be staat uit twee zelfstandige, paritaire delen: in een superstaat zouden zij geen onafhankelijkheid bezitten. De minister besloot zijn antwoord met warme instemming te betuigen met de visie van prof. Romme over de samen werking tussen West en Oost Nederland en Indonesië zullen tot een blijvend samengaan en tot een duurzame samen werking moeten komen, tot heil van bel de volken. Daar de Kamer niet tot replieken wenste over te gaan, werden de nota en de brief, welke onderwerp van het open baar debat waren geweest, voor kennis geving aangenomen. Zo heeft deze tweedaagse gedachten- wisseling tenslotte €r toe geleid, dat de regering geruggesteund door de volks- vertegenwoordiging, aan de R.T.C. kan deelnemen. Er heerste de laatste dagen enige spanning, njet dat het tot een ministercrisis zou komen dat werd onmogelijk geacht maar dat de Kamer door een motie zeer moeilijk te volgen richtlijnen zou vaststellen. Daar dit laatste niet is geschied, staat de regering vrij, zo lang zij zich aan de grondwet houdt. Haar verzekering, dat zij dit wil en zal doen, en dat zij tot dus verre ook niets heeft gedaan wat een afwijking van de constitutie betekende, moge een leidraad blijven voor de Neder landse delegatie in de moeilijke uren, welke haar wachten. Ter gelegenheid van de vierde ver jaardag der republiek Indonesia heeft, president Sukarno een radiorede gehou den. Nadat hij daarin dank had gebracht aan de republikeinse strijdmacht verklaarde hij o.a. „De republiek staat niet meer alleen, zij is gebonden door internationale v - houdingen. De Indonesische kwestie is geen interne Nederlandse zaak. lot nu toe troffen de Nederlanders maatregelen, die eigen prestige en moraal benadelen. Door deze maatregelen is er in Indonesië thans wanorde en is een bloedbad aange richt. Het valt niet te verwonderen, dat de strijdende jeugd van Nederland zich nu afvraagt, wat eigenlijk de bedoeling rs van de oorlog, die de Nederlanders voeren". Met stemverheffing verklaarde hij, dat Hi' tl Nederlanders helemaal niet haat. rtn h ern'n^ ben zelfs als zijn medemensen, ffciien hGt geweer en het kanon worden om vrede te scheppen, zo^vfrTolgdtflp? onafhankelijkheid, vorderd, nu er g'een ióTiJ .belanSrlJk S'e: *jjn» s n mtenm-periode zal Twee belangrijke punten v.- vervolgens voer het welslagen ™an de HaagSe besprekingen: „Ten eerrieï ondtt goede resultaten zul en worden be?eikt moeten alle potentiele politieke leiders tot saamhorigheid zien te komen. Volgas politieke fatsoensbegrippen mogen de partijen niet overgaan tot militaire acties en ook geen politieke troebelen veroor zaken. Het cease fire kan alleen tot zijn volle recht komen, indien o.a. rekening gehouden wordt met de politieke en psychische situaties. Ook zal het afhan gen van de politieke status quo of het cease fire een succes wordt. Ten tweede: de kern van de oplossing van het ge-hele probleem ligt in het zoe ken van een algehele oplossing. Beide partijen moeten volgens een vaste reso lutie en volgens vaste lijnen te werk gaan Men zou goed doen niet te veel aan dacht te schenken aan bijkomstige secun daire factoren. De souvereiniteitsover- dracht moet wezenlijk volledig en on voorwaardelijk zijn. Slechts onder deze voorwaarden kunnen verder bloedvergie ten en verdere haatgevoelens voorkomen worden. Gisteravond recipieerden in Den Haag de republikeinse delegatie en de dele gatie van de B.F.O. ter gelegenheid van de geboortedag van de republiek. De beide voorzitters der delegaties. Moham med Hatta en de sultan van Pontianak, namen een groot aantal gelukwensen in ontvangst. Onder meer waren er: dr. Van Royen, de oud-ministers Jonkman en Logemann, enige leden van het centrale secretariaat van de R.T.C. en vele Kamerleden van de P. v. d. A. In Londen gaf de tegenwoordigheid van baron Bentinck op de receptie de vertegenwoordiger van de republiek, de heer Soebrandio, aanleiding tot de op merking, dat deze herdenking blijkbaar niet langer wordt beschouwd als een subversieve actie. „Ik hoop, dat met de voltooiing van onze onafhankelijkheid de bitterheid, haat en desillusies van de afgelopen vier jaar voorbij zijn", aldus de heer Soe brandio. Hy deed een beroep op de meer fechnisch ontwikkelde landen om be grip te tonen voor de noden van de nieuw gevestigde naties in Zuid-Oost- Azië. „Investering van kapitaal alleen is niet voldoende om onze ex-kolonie te veranderen in een waardig lid van de familie der naties. Gelijktijdige investe ring van technische kennis op grote schaal is ook nodig". In Canberra, de hoofdstad van Australië, verscheen o m. de Australische minister van buitenlandse zaken. dr. Evat, ter receptie. Deze verklaarde, dat er „ge noeg plaats was voor een oorlog in In donesië tegen onwetendheid, armoede en andere dingen, die zoveel moeilijkheden in Zuid-Oost-Azië en de rest van de wereld hebben veroorzaakt". Hij zeide. dat Australië vrienden wil zijn met de Indonesiërs zowel als met de Neder landers. Te Amsterdam In de grote zaal van het Minerva- paviljoen te Amsterdam werd gisteravond eveneens de onafhankelijkheidsverkla ring van de republiek Indonesia gevierd. Ook Mohammed Hatta. met een geest driftig applaus begroet, hield een korte rede. „Reeds 20 jaar geleden, toen ik ook in Nederland was en zelfs in Den Haag veroordeeld ben wegens mijn strijd lust, was ik er van overtuigd, dat de verkrijging der onafhankelijkheid voor Indonesië nog slechts een kwestie van tijd was. Nu is het zelfs geen kwestie meer- Wanneer de R T. C niet in enkele weken tot een definitief resultaat zou leiden en er geen overeenkomst wordt bereikt zal dit nimmer meer gebeuren. Wij móeten de overdracht der souvereini- teit zo gauw mogelijk bereiken. Dit jaar moet Indonesië een vrij land worden, maar deze vrijheid heeft geen zin, wan neer ze niet tevens sociale rechtvaardig heid brengt. Het werk, dat ons nog wacht, is misschien nog veel zwaarder, dan de strijd, die wij hebben gestreden. Nu moeten wij zorgen, dat ons ideaal: vrij heid, welvaart en rechtvaardigheid, wer kelijkheid wordt." Naar Aneta verneemt, zijn op 16 Augus tus twee sterk bewapende groepen naar Semarang opgerukt. De eerste groep werd voor het bereiken van de stad opgevangen en verspreid. De tweede groep, die ver scheidene malen groter was dan de eer ste, bereikte in de ochtend van 17 Aug. de stadsrand en beschoot het militaire kampement met mortieren. Ook deze groep werd met verliezen teruggeslagen. In aanvulling aan hetgeen in de brief van minister Van Maarseveen aan de Tweede Kamer werd gemeld over de infil traties te Modjokerto, verneemt Aneta, dat de geïnfiltreerde groep, die op 2 km ten Zuiden van de stad was doorgedron gen, de aanzegging tot terugtrekken van de militaire waarnemers niet wenste op te volgen. Na ontvangst van dit weigerend antwoord hebben Nederlandse troepen een actie ingezet, tengevolge waarvan circa 50 personen werden gearresteerd en een aan tal wapens, waaronder machinegeweren, in beslag genomen werd. By de ontvangst te Castel Gandolfo van de nieuwe Peruviaanse ambassa deur bij de H. Stoel, heeft Z. H de Paus in een toespraak verklaard, dat het onlangs door het Vaticaan uitge geven excommunicatie-decreet tegen de communisten „de noodzakelMke scheiding tussen de scharen van Christus en Z«n tegenstanders" heeft teweeg gebracht. Tot de ambassadeur, dr. Felipe Porto- carrero, zeide de H. Vader in het Spaans: „Uwe Excellentie komt tot Ons in een tijd, waarin sommige landen der were.d de tragedie doormaken, die voor de vol ken opdoemt, wanneer de anti-gods dienstige beginselen en doeleinden van sommige moderne sociale stromingen er in slagen de goedgelovigheid van som mige klassen te exploiteren". „Het geweten van de Katholieke ge lovigen. dat dorst naar waarheid en licht, hebben Wii nu gewezen waar de waarheid en de zekere weg naar de ver lossing is en waar de kronkelachtige en duistere voetpaden, die naar dwaling leiden", zo vervolgde de H. Vader. Groter dan ooit was volgens de Paus de gerustheid, welke de Kerk gevoelde, nu Haar moederlijke stem door de wereld heeft weerklonken en Haar zonen te beslissen hebben, welk antwoord zij in hun geest, hun hart en hun geweten zullen geven op Haar woorden, die zijn geuit als een waarschuwing, welke alleen is ingegeven door de liefde en door het verlangen naar hun behoud. (Van onze speciale verslaggever) „Nooit had ik kunnen denken zulk een feest te zullen vieren. Daarom ben ik dankbaar, dat het is geschied en dat het zó is geschied. Hoe benauwd waren we niet tijdens de bezetting, hoe dank baar moeten we zijn nu we weer zo feest kunnen vieren. Dit feest heeft veel goed gedaan, het was uiterlijk zeer ver zorgd. maar het was geestelijk goed voorbereid, want wat is er niet gebeden en geofferd. Dit feest was een uiting van geloof er. liefde, van hechte een heid met de Bisschop", aldus mgr. J. p. Huibers in rijn dankwoord, na de hul digingsavond in het Haarlemse concert gebouw. De jubilerende kerkvorst vervolgde: ff J ujerbii n<et om de persoon, „Het ga de Bisschop. Er is bij ons het gaat om eenheid en wat zijn wel degelijk ie» eenheid En a]s het we gelukkig m feest is, dat de een- de vrucht van [ng en de gelovigen heid tussen de dan zou ik zeeT er door gewonnen Jjnfllg,de met gelukkig zijn. Mgr rede met een ontroering uitgesp waarlijk te oproep het H. Geloof tochJ beleven, omdat het oaa toch gaat. n» hiWlaris was op het podium geklom- De jubilaris-w^te tonen van Bruck_ men, nadat de k]onken waren. De ners Te Deum met het prachtige avond was ingezet dezelfde componift Ecce Sacerdos van A Kuilman de Daarna had deken J welkom ge- Bisschop en de af *isschien niet groot, heten. „Haarlem is gelukkige stad, zo zei hy, „maar het is is b, het is de Bisschopsstad e ;eke Haarlem_ menstad. De 60.000 katn hun Bissch mers zijn er trots op.'Qa den feest niet bij gelegenheid van zijn go niet-katho- alleen katholieke, maar o M lieke instellingen bedacht heeft .^Me^een daverend applaus stemde mei Maria Nadat het Prachtige „SanctaMaria Mater Dei" van Mozart wa^_ f™*. hield de heer H. W. M. van Os de feest rede, waarbij hjj aan de hand uitvoerige analyse van de g®scb van het Haarlemse diocees tot de - clusie kwam, dat deze tijd metff0/? moeilijkheden voor de Kerk gebracht nad. Tijdens zijn feestpredicatie heeft de Bis schop gezegd, dat alle eer aan God toe- il da^ kij alleen wierook rond het altaar wenst te ruiken. Spr zal zich aan we„?ens ,onderwerpen en eindigen met het uitspreken van de overtuiging, dat de vruchten. tijd zal weten te be" ders opdracht hadden gekregen om zich van hun fabrieken naar de kathedraal te begeven. Mgr. Beran beklaagt zich erover, dat geen der demonstranten gearresteerd of in staat van beschuldiging gesteld was en vraagt, of de wet, waarbij verstoring van kerkdiensten verboden is, nog geldt. Mgr. Beran deelt tenslotte in zijn schrij ven nog mede, dat hij een verzoek aan het ministerie van binnenlandse zaken ge richt had om de zaak van de ongeregeld heden in de St. Vituskathedraal te doen onderzoeken. Hij had echter geen ant woord ontvangen. In de inleiding tot zijn eigenlijk protest had de aartsbisschop geschreven, dat hij vreesde, dat de vorm van dit protest niet wettig was. Hij was echter niet in staat zijn advocaat te raadplegen, immers: „nie mand wordt bij mij toegelaten en boven dien is iedereen bang, dat hij het recht zal verliezen, om rechtskundige bijstand te verlenen, wanneer hij mijn verdediging op zich neemt", aldus mgr. Beran. Zoals we hebben gemeld, zal van daag de formele beslissing vallen over de aanvangsdatum van de Ronde-Tafel conferentie. Gisternamiddag is intussen reeds bekend geworden, dat de voor zitters der drie delegaties het erover eens zijn, de RT.C. op 23 Augustus a.s. te openen. De vacantie, welke toch door het be grip van het woord zelf inhoudt: een zich onthouden van inspanning, geeft ons door de ingezonden stukken, heel wat werk. Sinds wij een brief behandelden van iemand, die ons advies vroeg hoe hij met weinig geld met zijn gezin de vacantie kan besteden, kwamen verschil lende pennen in beweging en voor een deel werden de daarin gemaakte opmer kingen gereleveerd en besproken. In dit verband moeten wij echter nog even terugkomen op de brief van de eerste inzender. Een ander nam n.l in een ons toegezonden schrijven het opgegeven inkomen onder de loupe, Z.i. kan dat niet kloppen, tenzij de betrok kene niet in loondienst is. Trekt men er n.l. de kinderbijslag af, dan houdt men een loon over zo laag als nergens momenteel betaald wordt. Is hij niet in loondienst, dan kan hij beter in betrek king gaan, daar hij er steeds beter van zal worden. Hierin heeft de tweede inzender onge twijfeld gelijk; onzerzijds echter de vol gende opmerking. Wij meenden uit een en ander te kunnen opmaken, dat de bewuste inzender wel in loondienst is, al weten wij het niet zeker- Verder hebben wij stilzwijgend aangenomen, dat de kinderbijslag niet berekend was in het opgegeven inkomen, ook al weer zonder zekerheid te hebben. Doch evenals de tweede briefschrijver achten wij een dergelijk inkomen met de kinderbijslag inbegrepen, niet bestaanbaar. Wat er van zij, o.i. blijft het waar en inzender wil ook geenszins het tegen deel beweren dat met een inkomen als opgegeven plus de kinderbijslag, een vacantie voor een wat groter gezin niet valt te financieren. Een bewijs hiervoor levert ons een derde inzender, die het volgende onder onze aandacht wil brengen: Dezer dagen vertrok een mijner kennissen met zijn gezin (4 kinderen resp 15, 13, II en 7 jaar), voor vacantie naar Twenthe, (dus 6 personen.) Op een zijner onderduik-adressen kon hij ge durende een week zeer voordelig ge huisvest worden. Nu echter de reis kosten. Deze bedroegen 5 X ƒ6 -f ƒ3 ƒ33, en voor de terugreis natuurlijk hetzelfde, dus totaal 66. Ik vraag mij echter af, welke motie ven aan de tarieven der Spoorwegen ten grondslag liggen. WaaiKdhijnUjk het gewicht In KG. van de passagiers. Over het woord sociaal zal wel nooit gedacht zijn. In elk geval lijkt mij dit echter een regeling, uit de vorige eeuw. Ik meen te weten, dat b-v. in Frankrijk daaromtrent geheel andere regelingen bestaan, en dat gezinnen aanzienlijke reducties op reiskosten genieten Dit zal u echter wel beter bekend zijn dan my. Daar dit echter ook een punt is, dat grote bezwaren oplevert, wilt u dit misschien nog wel eens belichten. Wij zouden zo zeggen dit geval be hoort tot die zaken, welke geen commen taar behoeven. Inderdaad zijn de reis kosten niet gering en de betrokken huisvader is dan nog bevoorrecht, door dat hem een voordelige huisvesting wordt aangeboden. Wat een verblijf in andere gevallen kost, zullen wij maar niet eens onder getallen brengen. Wat de tarieven van de Spoorwegen betreft, hierover is door de Katholieke Bond voor het Gezin al verschillende malen geadresseerd, echter zonder succes Het gevoel voor moderne bedrijfsvoering schynt daar groter te zyn dan het sociaal besef, dat een dergelijk overheidsbedrijf op dit terrein ook plichten heeft. Een be roep op de moeilijke omstandigheden gaat o i. hier niet op. De kinderen mogen als regel toch niet zitten en worden letterlijk in een hoek geduwd tijdens hun uitstapje En dat dan veelal tegen de volle prijs, want de reductie naar leeftijd is veel te laag gesteld Hopelijk zal de aandrang tot voorzie ningen ten deze het tenslotte winnen, zodat de Spoorwegen op dit sociaal terrein hun sporen gaan verdienen. In navolging inderdaad, zoals inzender opmerkt, van andere landen. ANALYST- De tekst van de brief is door kerkelijke kringen bekend gemaakt. Mgr. Beran ver klaart in zijn brief, dat zijn eerder gezon den protestbrieven aan het departement van opvoeding onbeantwoord zyn geble ven. Hij beklaagt zich over zijn „huisarrest en over het feit, dat geen bezoekers tot hem worden toegelaten. „Alle persoonlijke en officiële corres pondentie voor de aartsbisschop en het paleispersoneel wordt achtergehouden zo schrijft dr. Beran. Ik ben beroofd van alle persoonlijke vrijheid en alle rechten, die ik als aarts bisschop heb, en dit zonder enige vorm van poütineel onderzoek en zonder enig besluit van een gerechtshof of andere of ficiële instantie". De aartsbisschop protesteert tegen „de liquidatie van de bezittingen van het aartsbisdom, zonder dat de aartsbisschop hiervan mededeling is gedaan", en hij noemt met name verschillende landgoede ren, die door de staat zijn genationali seerd. pelijk paleis heeft de banktegoeden van het aartsbisdom geblokkeerd, aldus mgr. Beran, die hieraan toevoegt, dat dr. Hous- ka als regeringsagent in zijn consistorium is benoemd krachtens artikel 60 van de Habsburgse wet no. 50, die dateert van 1874. Deze wet machtigt de regering om in spectie, of toezicht uit te oefenen op het werk van het consistorium, doch de aarts bisschop ontkent, dat de regering erdoor gemachtigd wordt om gebruik te maken van het officiële zegel en postpapier van de aartsbisschop, om zonder machtiging hiertoe van de aartsbisschop het werk van het consistorium over te nemen, om fondsen te blokkeren, betalingen aan per soneel stop te zetten, of het werk van het bureau te belemmeren door de correspon dentie achter te houden. Mgr. Beran vraagt de mening van de staatsprocureur hierover. Tenslotte beschuldigt mgr. Beran de communisten ervan, dat zij de tegen hem gerichte demonstraties in de St. Vitus kathedraal op 19 Juni georganiseerd heb ben. Hij verklaart op 18 Juni te hebben De regeringsagent in het aartsbisschop-vernomen, dat de communistische arbei- De verwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen. Zwakke wind. Temperatuur ongeveer dezelfde als vandaag of iets hoger. Vrijdag 19 Augustus: Zon op 5.29 uur, onder 19.57 uur; maan op middernacht, onder 17.34 uur. Bij Kon. besluit van 16 Augustus is de Ned. delegatie voor het te 's-Graven- hage te plegen overleg overeenkomstig artikel 208 van de Grondwet als volgt. Lid en voorzitter: mr. J. H. van Maar seveen, minister van O. G.; lid en eer ste ondervoorzitter: mr. D. U. Stikker minister van buitenl. zaken; lid en tweede ondervoorzitter: dr. J. H. van Royen, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Ottawa. Leden: L. Götzen, min. zonder porte feuille, mr. A. M. Joekes, min. van Soc. Zaken, mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecretaris van oorlog, H. C. W. Moor man, idem van marine, mr. J. H. de Pont, adv. en proc. te Amsterdam, mr. N. S. Blom, buitengew. gezant en gevolm. min., commandeur A. de Booij, plv. chef ma rinestaf, mr. H. A. M. Van den Dries, plv. thes.-gen. van het ministerie van finan ciën, dr P. J. A. Idenburg, laatstelijk dir.- gen. van alg. zaken te Batavia, L. Kort- hals, hoofdambt, min. van Overz. Geb„ D. P. Spierenburg, dir.-gen. voor de bui tenlandse econ. betrekkingen van het dep. van econ zaken, A. A J J. Thomson, plv. chef. v.d. gen. staf bij 't alg. hoofdkwar tier te Batavia, de leden van de Commis sie van Negen, nl. jhr. mr. M. van der Goes van Naters, mr. Th. M. J. de Graaf, mr. J. A. Jonkman, P. A. Kerstens, prof. dr. J. H. A. Logemann. H. J. W. A. Meije- rink, prof. mr. C. P. M. Romme, N. W. Tilanus en mr. G. Vonk. Het echtpaar Power Tyrone Power en Linda Darnell brengt op het ogen blik een bezoek aan ons land. Een familie bezoek kan men wel zeggen, want Linda heette eens juffrouw Weiter en zy wil met haar man haar vader nog een bezoek brengen, vóór zij naar Amerika teruggaat. In het Amsterdamse Amstelhotel heb ben wij gisteren een heel gesprek met het echtpaar gehad en daarbij kregen wij een heel andere indruk dan wy door de publiciteit rond het huwelyk in Januari j.l. hadden. „Ja", zegt mevrouw Power, „er is toen, tegen onze wil in, door de filmmaatschappij een heel kabaal van ge maakt. Er zyn duizenden foto's genomen voor de kranten, maar wij hebben met één foto van onze bruiloft. Een paar da gen na het feest zijn wij door Z. H. de Paus in particuliere audiëntie ontvangen en dat onderhoud heeft veel goed ge maakt. Wij waren beiden diep onder de indruk. Mevrouw Power is, zoals gezegd, Neder landse van geboorte. Zy was in Amers foort op de kostschool van O. L. Vrouw ter Eem. „Gelukkig, dat ik een Neder landse opvoeding heb gehad zegt zij, „want het onderwys is .nergens zo goed als hier" Zij spreekt vijf talen behalve haar moedertaal en de basis daarvoor werd op school gelegd. Het echtpaar Power is nu ruim een jaar in Europa geweest. Binnenkort gaat het, na een vacantie in Zuid-Frankrijk, met de .Nieuw Amsterdam" terug naar Ame rika. Het echtpaar was liever in Europa gebleven, maar ginds wachten nieuwe contracten. „Als je alleen bent", vervolgt Lmda, „is Hollywood vreselijk, maar het land is erg mooi. Wij zijn nu wel getrouwd, maar de familie moet nog wat groter worden en daar is alle hoop op". Tenslotte vertelt zij nog, dat een oude dienstbode van de familie de leiding over de Holly- woodse huishouding op zich zal nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1