Brand in zinker stagneerde Haarlems gasvoorziening Teerschip van Breda zette stad in licht en donker Gongc Finse leger moet Om werkwilligen te beschermen tegen terreur ingrijpen Jeugdvorming in en buiten gezin weerbericht Weer pokken op troepenschip REGERINGSBELEID VAN 1940-'45 hg2S.«"SV: -».■ Koningin danste zevensprong Boeiende expositie in het RAI-gebouw r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Laaiende gastoorts hij Cathrijnenbrug fjiiqu ête-commissie onderzoekt England Spiel Voor liet vaderland gevallen Maria s ï^nielvaart dogma? LAGEN J 24 Doden in tunnel Invoer van Frankrijk Trein op rubberbanden Kijkspel, waarvan men stil wordt v Hulp aan jeugd onder Gods leiding Radiodistributie wordt duurder Twee vliegtuigen verongelukt 7Jste JAARGANG ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 No. »KW9 De brandweer stelde alles in het werk om de geweldige steekvlam, welke na de aanvaring omhoog schoot, te blussen. Ook meest fantastische aanwijzing niet verwaarloosd MGR. GROEN NAAR DE MISSIE In het Kurhaus te Scheveningen ontving gisteren de Nederlandse Regering de gedelegeerden der R. T. C. V.l.n.r. dr. Drees, minister Van Schaik, sultan Hamid II, dr. Hatta en achter deze minister Van Maarseveen. Gepaard met steeds driester terreur, grijpt de communistische stakingsbeweging in Finland om zich heen. De Finse regering heeft het leger opgeroepen om mannen en vrouwen te bescher men, die naar het werk terugkeren. De ongeregeldheden van Donderdag te Kemi, een pulp-centrum aan de Westkust, maakten ingrijpende beschermingsmaatregelen wenselijk. „Heb je wel gehoord van de zevende zeven Wie zegt, dat ik niet dansen kan c door verstikkende rook Formaliteiten voor vele producten opgeheven Herrie en schokken verdwenen II-. M. de Koningin bezocht gisteren op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" te Amsterdam ook het. kindercircus. Op diens verzoek werpt zij de jeugdige jongleur de bal toe. Indrukwekkende woorden van Koningin Juliana EEN BETERE EDITIE GELEIDELIJKE WEERS- VERBETERING DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: 3KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze speciale verslaggever). Gisterenavond om kwart over acht wilden twee sleepboten te Haarlem een tot teertankschip omgebouwd groot lan dingsvaartuig, toebehorende aan de As- faltfabriek Haagh te Breda en komende uit de richting Spaarndam, door de reeds geopende Cathrijnenbrug b(j de Haarlemse Groentenveiling slepen, toen het 5 meter hoge schip met de boven bouw tegen de met een deksel afgeslo ten zware gebogen kop van de zinker stootte, die deel uitmaakt van de hoofdgasleiding naar de binnenstad en omgeving. Het schip had een behoor lijke vaarsnelheid, zodat de botsing bij zonder stevig uitviel, met het gevolg, dat het gehele boven water stekende gietijzeren buisdeel, dat met een krom ming in de wallekant verdwijnt letter lijk in duigen werd gestoten De gevolgen waren bijzonder ern stig, want onmiddellijk schoot een gloeiend hete steekvlam van ongeveer 20 meter de lucht in. Dit bleek te zijn veroorzaakt door het brandende z.g. „dagpitje" van een P&1 boven de buis op een der brughoeken geplaatste gaslantaarn, die midden in de omhoog schietende' gasstroom kwam te staan en deze deed vlam vatten. On- middellijk schoot het vuur daarop terug naar de pijpopening en er ontstond een niet meer te blussen gastoorts, die hui lend en laaiend omhoog warrelde. De voor de brug staande personen en de brugwachter kozen hals over kop het hazenpad voor de laaiende gloed en de brandweer werd gealarmeerd die met twee motorspuiten ter plaatse verscheen en met drie stralen water gaf m de hellegloed. Intussen trachtten de sleepboten de tank- boot weer achteruit te tiekken. Deze was geladen met 50 ton teer en bevatte bo vendien juist in de boeg, die tegen de zinker was gestoten.9 ton dieselolie! Deze was weldra gloeiend heet en begon te borrelen. Een begin van brand kon door de eigen bemanning worden geblust. Autoriteiten verschenen op de plaats des onheils. Radio greep in Intussen werd het raadzaam geacht, via de Hilversumse Radio te laten omroepen, dat de Haarlemmers hun hoofdgaskra nen dienden af te sluiten, teneinde het door de sterke zuiging aanwezige ge vaar van naar binnen slaan van gasvlam men in de hoofdleiding, waardoor ern stige ondergrondse ontploffingen zouden kunnen ontstaan, te vermijden. Talrijke mensen kwamen op deze meldingen aan gelopen en de politie moest met verstel king deze nieuwsgierigen op een veilige afstand houden. De brand zelf kon men niet blussen door middel van afsluiting der^ hoofdleiding op de gasfabriek om dezèlfde overwegingen. Daarom moest de brandweer trachten door het volspui- trokken families zijn ingelicht. Tivee gevallen op „De Waterman' Van militaire zijde wordt ons ge meld, dat zich op het troepentrans portschip „Waterman", dat onder weg is van Indonesië naar Neder land, twee gevallen van pokken heb ben voorgedaan. De patiënten wor den te Aden ontscheept en opgeno men van de onderwater-lopende zinker men jn een hospitaal aldaar. De be de vlammen te doven, hetgeen pas om- r streeks kwart over tien gelukte! Toen was reeds voor enkele tiendui zenden guldens aan gas verloren gegaan Door de brand bleken zowel de Haar lemse binnenstad als HoofddorpHaar lemmermeer zonder gas te zitten! De hele straat-gas-verlichting in tal van Haarlemse wijken en straten bleek niet te kunnen werken, de ziekenhuizen zaten zonder gas en epkele uren later ook in de binnenstad werkende broodbakkerijen, die om 4 uur moesten beginnen Bij de brug werd een electrische noodverlichting aangebracht, waarna men de schade kon opnemen, die zich beperkte tot de ver nielde zinkerelleboog met een doorsnede van ruim een halve meter en een zwaar geblakerde en door de hitte verwron gen brugleuning en gaslantaarn. Hedenochend tussen zes en achj uur reden politie-radiowagens met luidspre kers door Haarlem's straten om de bur gerij te waarschuwen de gaskranen na te zien. omdat om acht uur de gasleve ring zou worden hervat. In de loop van de nacht is de opening in de zinker met cement gedicht. Van de draaibrug, gebouwd in 1902, blijken thans de voedingskabels te zijn door gebrand, zodat de brug slechts door middel van handkracht kan worden ge opend. Het doorgaand verkeer naar Am sterdam moet thans via Spaarnwouder- straat of via Kampersingel gaan. Nietroken De totale schade aan het gasbuizennet en aan de brug wordt reeds geschat op verschillende tonnen. In de omgeving van de brug hangt nog een sterke gas- lucht en de politie houdt streng toe zicht, dat er in de buurt niet wordt gerookt. De brandweer blijft ter plaatse om eventueel direct te kunnen ingrij pen. Verschenen is het vievMamheden T1" trent de stand van werl^Swi 1940? enquêtecommissie regerirLg d 1945. Hierin wordt medegedeeld, dat het derde deel van haar rapport, bevattende de resultaten van het onderzoek Mar net financiële en economische beleid, onder de aankoop- en de scheepvoar politiek, reeds voor een belangrijk geaeex- te gereed is. Dit zal in de loop vaP najaar kunnen verschijnen. Verdere deien zullen volgen. Gedurende de verslagperiode werden voor het eerst buiten het Kamergebouw De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 30 Juli: serg. E. J. ten Hulzen, uit Doesburg. Gesneuveld 8 Aug.; serg. j. Goedemans, uit Amsterdam. Gesneuveld 9 Aug.: sold M. J. J. Ohms, uit Heino; sold. Chr. Wijnstra, uit Maastricht. Gesneuveld 10 Aug-: sold. J. Dikken, uit Enschede; sold. G v. Dijk. uit Maassluis; sold. G. Geurts uit Dodewaard. Gesneuveld 12 Aug.; sold- J. H. Bruis uit Schinnen (L.); sold. J. Jonker, uit Zaandam; sold. R- Spreij, uit Abcoude. Gesneuveld 13 Aug.; sold. H- Nijholt, uit Oldemarkt (O.); korp. j. J. H. Peerbooms, uit Geleen. Gesneuveld 4 Aug: korp. A. N. j. v -d. Berg, uit Schiedam. Gesneuveld 15 Aug.: sold. Ie kl. G .j. van Krevel> uit Ede; sold le kl P A- v 'd- Putten uit Haarlem. Kon- Ned.-Ind Leger: Gesneuveld 28 Mei: Jav. sold. 2e 2e kl M P- E' Telapary' Gesneuveld 27 Juli: Amb. sold. 2e kl. int J. Bakar Y Men Gesneuveld 29 2e oR B^n Hok .Men. sold. 2e kl. inf. W. Kumentas. Al dezen afkomstig nesië. Gesneuveld 12 Aug: lei Frenks, uit 's-Gravenhage, se g. inf. J. A. van Overmaire, uil Zuid dorpe (Z.) en zelfs buiten Nederland getuigen ge hoord, n.l. in het ambassadeursgebouw te Londen. Het onderzoek betreffende de verbin dingen met het bezette Nederlandse ge bied, in 't bijzonder de militaire en civiele inlichtingendiensten, werd in de verslag periode met kracht voortgezet, zowel ten aanzien van de verbindingen in het alge meen als ten aanzien van het England- Spiel in het bijzonder. Vooral dit laatste heeft, gelijk bekend, de gemoederen in ons land sterk bezig gehouden. Van aller lei zijden zijn hieromtrent de meest uit eenlopende theorieën verkondigd. De oommissie acht het haar plicht, deze ^aak zo nauwkeurig mogelijk te onder teken en aandacht te besteden aan elke nnSWbzing, hoe fantastisch deze wellicht het klinken. Mede hierdoor heeft - jomen een ërote omvang aange- hrmnt T-f1?'15510 bad aanvankelijk ge- omtrent1 hef' ge voo,rjaar van 1949 stukken, dat SeJ,e ComJ van Vraag' hanfit verslat de verbindingen samen- haar ieedweJL -kunnen uitbrengen. Tot oebleken Omtav, tdit echter onmogelijk g verdkg h tijdstip, waarop tan ze thane 2al kunnen verschij- deli'ngen doen. nog «een nadere mede- Naar Reuter in welingelichte Vaticaan se kringen verneemt zal Maria's Heme,_ vaart, de leer, dat dc H. Maagd met ziel en lichaam ten hemel is opgenomen - door de H. Vader tot dogma w0lden geproclameerd in het a.s. II. Jaar. De nieuwe Apostolisch Vicaris van Bandjermasin, mgr. Groen, hoopt op 1 September naar zijn vicariaat te ver trekken. Mgr. Groen zal zich inschepen op de „Willem Ruys." Houthakkers, houtvlotters en loodgie ters hebben zich gisteren bij de door de communisten georganiseerde stakingen aangesloten. Volgens berichten uit ver schillende delen van bet land zou de loodgietersstaking algemeen zijn. In en kele belangrijke houtgebieden zou de bedrijvigheid echter normaal zjjn Intussen zouden Vrijdag te Kemi, waar f v Op de vrolijke tonen van een harmonica danStè Vrijdagmiddag op de tentoonstelling Jeugd van Nederland" te Amsterdam een groep' jongeren de zevensprong. Plotseling werd de kring verbroken en Koningin Juliana, in hei grijs gekleed, greep de hand van een jongen en een meisje en danste vrolijk mede. Haaf voorbeeld werd terstond door enkele in deftig zwart geklede heren en dames in namiddagtoiletten gevolgd. Dit ongedwongen deelnemen aan deze reidans vormde wel het hoogtepunt van de ruim z% uur lange rondwandeling der Koningin, die geen enkele afdeling oversloeg Vol belangstelling bekeek zij elk der vijf groepen en liet zich inlichten door dr. Mettrop en de leden van het tentoonstellings- bestuur. Ook het kindercir cus „Vrije Dressuur" o.l.v, mevr. Last werd met een bezoek vereerd. De Koningin werd verzocht op een versierde stoel aan de rand van de piste plaats te nemen. Na een vlot welkomstspeechje van de 12-jarige directeur-1 ikeur werden in snel tempo enkele nummers afgewerkt, die alle een hartelijk applaus kregen van de Landsvrouwe en de vele genodigden. Tijdens haar rondwandeling werd de Koningin voor haar oudste dochter de maquette aangeboden van een houten landhuisje, de z.g. Beatrix-prijs van de loterij ter bate van de tentoonstelling. houtvlotters een maand geleden al in staking gingen, 50 pet. van de arbeiders weer aan het werk gegaan zijn. Vijfhon derd soldaten en politiemannen bescher men de Werkwilligen. Ook vele arbei ders van brouwerijen en bakkerijen, die Donderdag staakten, zijn Vrijdag weer op hun werk verschenen. Alle Finse havens, met uitzondering van Frederiksham en Borga aan de Zuid kust, zijn nog door staking stilgelegd, ook Hangoe. De bouwvakarbeiders zijn bijna allen in staking Vrijdagochtend vroeg heeft de politie een inval gedaan ln het hoofdkwartier van de communistische partij te Kemi. Er werden 17 personen gearresteerd, waaro'frder de burgemeester. Zij worden beschuldigd van het uit lokken van de schietpartij die Donder dag plaats vond en waarbij een staker werd gedood. In Helsinki werd de oud-commissaris van politie Hautojaervi gearresteerd op grond van de beschuldiging, de leiding te hebben van de stakingen. De 500 man troepen te Kemi zijn m de parken en op de pleinen gelegerd. Zij hebben opdracht om eventuele onge regeldheden onmiddellijk te onderdruk ken Het hoofd van de Noord-Finse politie heeft zijn hoofdkwartier naar Kemi overgeplaatst en er is een recht streekse telefoonverbinding met het ministerie van binnenlandse zaken ge legd. In opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken stelt de politie een onderzoek in naar de herkomst van de geweren, pistolen en andere wapens, welke door sommigen der stakers ge bruikt werden. Er zijn huiszoekingen naar verborgen wapens gehouden. De Finse premier, Fagerholm, heeft zijn vacantie onderbroken en is naar Helsinki teruggekeerd. In een 1600 meter lange tunnel bij Tsjoekiong in Zuid-Korea zijn 24 personen de verstikkingsdood gestorven en anderen ernstig ziek geworden. Van een trein raakten zes wagens m de tunnel los. Toen de machinist achter uit reed om de verloren wagens weer aan de trein te koppelen, werd de tunnel met dichte rook van de locomotief gevuld, zo dat de passagiers geen verse lucht méér konden krijgen. De Franse regering heeft besloten machtiging te geven voor de invoer van voedingsmiddelen en gereedschappen in een poging de prijzen omlaag te krijgen. Boter, kaas, wijn en groenten, zowel als textiel, ijzerwaren en landbouwmachines zullen ingevoerd kunnen worden zonder licenties, formaliteiten of douanerechten.' Door het record aantal toeristen dat Frankrijk bezoekt, hetgeen buiienlandse valuta doet binnenstromen, is het de regering mogelijk dergelijke importen te kunnen betalen. De B.F. Goodrich Company, Akron, U.S.A. heeft een treinonderstel gefabri ceerd op rubberluchtbanden. Dit onderstel is thans in gebruik op de Lijn ParijsStraatsburg. Op ieder der 5 assen is een stel banden gemonteerd. Het voorste en achterste stel zijn voorzien van een wielschijff terwijl de andere ban den grote overeenkomst vertonen met ge wone autobanden. Het succes van deze nieuwe toepassing van rubberluchtbanden is niet alleen, dat het lawaai en het stoten van een nor male trein is verholpen, doch ook dat de slijtage zowel van het spoor als van de wagens zeer belangrijk wordt verminderd. (Van onze Amsterdamse redacteur)' „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. De jeugd is de toekomst van Nederland", staat er in grote letters te lezen boven de vijf wandschilderin gen, die de tentoonstelling Jeugd van Nederland" in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam openen. Deze vijf schil deringen stellen voor: het gezin, de kinderhygiene, het ondewijs, de kin derbescherming en de vorming buiten schoolverband, de vijf secties waaruit de tentoonstelling bestaat. Het is een zeer boeiende en zeer mooie tentoon stelling, die vooral daarom zo indruk wekkend is, omdat zij een geheel vormt. De machtige, maar lelijke K.A.I.hallen zijn geheel opgenomen in de architectuur van de met durf en fantasie opgezette expositie; men wordt gedwongen van de ene wand naar de andere wand te gaan en na het ene probleem, het volgende onder het oog te zien. Niet alleen boeiend en mooi is deze tentoonstelling, zij is bovenal instruc tief. Zij laat heel veel zien op een zeel aanschouwelijke manier, maar zij over laadt niet. Belangrijke feiten en cijfers worden ons getoond, maar op een zo indrukwekkende manier, dat men kan zeggen: onder de neus geduwd. Zo leert men de problemen van de jeugd kennen van voor de geboorte tot aan de vol wassen leeftijd. De grondslag van de samenleving is het gezin. Men laat een huiskamer zien: geen ideale huiskamer, maar de kamer van een gezin met idealen. Men moet zich er in verdiepen welke deze idealen zijn, men moet dus denken en goed kij ken. Kinderen zal dat snel vervelen, maar de ouderen kunnen veel leren hier. Deze kamer is sober, er is echter eec piano in, een speelhoek in plaats van een box, er zijn boekenkasten, het is fris en fleurig. „Wiens jeugd was warm en goed, draagt later leed met groter moed" staat er boven een aantal wandschilderingen, die illusteren wat liefde, volle zorg en met elkander meevoelen is en men geeft verder een beeld van het kind en de muziek, van spel en speelgoed, van de deelname van de ouders aan het gezins leven. En bij een aantal met smaak en fantasie en toch met weinig middelen gedekte en aangeklede tafels staat: „Laat het leven sober zijn, maar vol zijn van feesten". Dergelijke paedagogische trek jes vind men overal: „Als moeder ja zegt en vader nee, breekt voor het kind een eenheid in twee". Ja, ouders vooral kun nen in deze afdeling hun hart ophalen, moeder kan er op aanschouwelijke wijze zien hoe haar „vak" geleerd moet wor den, maar zij kan ook zien, waar zij terecht kan als zij hulp nodig heeft. Nooit de zon zien De kinderhygiene is eveneens een veel omvattend onderwerp en daarbij laat het Rotterdamse Bouwcentrum o.m. zien welke invloeden de woningtoestanden op het kind hebben. Dit is een waarlijk imposante inzending, die leert, dat van de bewoners van een groepje van 33 woningen, 18 nooit en 7 soms de zon te zien krijgen. Men heeft hier gewone ge vallen uit de praktijk gehaald en ze in beeld gebracht en dat beeld is niet bepaald verheffend, hoewel wij op het gebied van de volkswoningbouw toch vooraan gestaan hebben. School en onderwijs Bij de grote, men kan wel zeggen, grootse, sectie „Onderwijs" krijgt nier, een indruk van wat ons onderwijs be reikte enwat er aan ontbreekt. De drie kleuterklasjes van 1898, 1920 en 1948 leren, dat we veel vooruit gegaan zijn, maar cijfers tonen weer aan, dat er nog te weinig scholen zijn. Er zijn veel mooie scholen in ons land, maar de beelden laten zien dat er nog heel wat onbruikbare, muffe, donkere ge bouwen ook zijn. Ouders en opvoeders kunnen verder weer leren wat de voor delen zijn van de verschillende systemen van onderwijsvernieuwing, wat de be langrijke verschillen zijn tussen de ver schillende vormen van middelbaar on derwijs. De ideale Montessori-school die in maquette te zien is, lijkt ons van het goede wel wat teveel, men zou het hele land nodig hebben voor scholen, als men het zo ging doen. Een prachtige inzending is hier van de kunstnijverheidscholen, die laten zien wat men er leert en hoe en wat de resultaten zijn. Dan vragen andere belangrijke onder werpen onze aandacht, de zorg voor het misdeelde, voor het verwaarloosde kind. „Kinderbescherming" is een veelomvat tend begrip, het is goed dat de vele facet ten ervan eens op duidelijke wijze onder de aandacht van de massa gebracht wor den. Men maakt ook duidelijk dat zelfs in de meest ideale maatschappij, kinder bescherming nodig zal zijn, omdat er nu eenmaal altijd kinderen zullen zijn die zich niet kunnen aan- en inpassen, die af wijkingen hebben of wat ook. Op indruk wekkende wijze toont men hoe de mis standen ontstaan, welke factoren het kin derleven bedreigen. Maar ook wat de ge volgen van de ontsporingen zijn en vooral hoe het mogelijk is verder leed op te vangen. Jeugdvorming De sectie Vormir buiten schoolver band begint met een groots diorama, dat de geestelijke achtergrond van de vrije jeugdvorming uitbeeldt, verder ziet men de verschillende methoden van jeugd vorming naast elkaar. Deze afdeling is niet de minst belangrijke, integendeel, het is immers een van de grootste pro blemen van deze tijd hoe de z.g. „onge- grepen jeugd" te kunnen pakken en te leiden. Het percentage der bij een jeugd vereniging aangeslotenen is nog steeds bedroevend laag, het is goed, dat ook dit probleem eens goed doordringt. Wij hebben uiteraard slechts een sum mier overzicht kunnen geven. Is men eenmaal op deze tentoonstelling, dan zal men gegrepen worden en dan is er ook gelegenheid genoeg zich verder te ver diepen. Er zijn „activiteiten" genoeg, er is een poppen- en een marionettenthea ter, er zijn twee filmzalen, volksmuziek' scholen demonstreren, evenals leerlingen van middelbare scholen die gymnastiek oefeningen laten zien. Er zal spel, zang en dans te bewonderen zijn van leden van alle jeugdorganisaties en driemaal in de week zal een kindercircus optreden. Kortom door een gang naar het RAI- gebouw zal men zich grondig op de hoog- I to kunnen stellen van alle problemen, 'die met kinderen te maken hebben. En wie heeft er niets met kinderen te ma ken? (Van onze Amsterdamse redacteur.) „Het is goed, dat wij op de tentoon stelling „Jeugd van Nederland" alle problemen, die met de toekomst van de jeugd te maken hebben, bijeen kunnen zien. Want de toekomst staat of valt met onze jeugd. Onze allereerste ver antwoordelijkheid is dan ook. dat wij hier zo goed mogelijke oplossingen vin den. De wereld van nu stroomt, ja spoelt om ons heen; er is geen enkele uitweg, geen heilig huisje zal gespaard blijven. Toch zal van ons gevraagd wor den, onder Gods leiding, de jeugd te helpen en voor te gaan. Wij leven op een keerpunt van de geschiedenis, de oorlog heeft de gees ten van de mensen vreselijk geschon den; wil er nog iets van deze samen leving terechtkomen, dan zal er op bouw inplaats van afbraak moeten komen, en vooral zullen wij ons niet mogen laten meeslepen door de dode lijke sleur". Deze indrukwekkende woorden sprak Koningin Juliana gisteren te Amsterdam bij de opening van de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" met bewogen stem. Het lijkt ons een gezond beginsel, dat een vader werkt en adviseert, om van zijn zoon of zoons een betere editie te maken dan hij zelf is. Zowel naar de ziel als naar het lichaam hangt hier ontzettend veel af van vaders voorbeeld in godsdienstig leven, in per soonlijkheidscultuur en wetenschap of vakkenis. Kinderogen zien scherp. Aanmanen tot stijl in katholiscisme, tot arbeidzaamheid, in werkkring en tot studeren voor verbe tering van positie kan alleen tot succes leiden, wanneer de jeugd in die opzich ten in de voetstappen van de vader kan treden- Voor de jongeren komt daarbij nog de kwestie van de baan zelf. Er zijn nog sectoren, waarin een plaats krijgen niet zo moeilijk is, doch over het geheel ge nomen wordt vandaag de onzekerheid groter. Afwachtende houding, kankeren tegen de „staat" en kweken van een depressie stemming zijn factoren uit den boze, die de jongeren slechts kopschuw maken en bij onvoldoende gehardheid moedeloos heid in de hand werkt. Mensen van onderscheiden groepering, hersens en handen, wetenschap, ervaring, vastberadenheid en kapitaal moeten per manent samenwerken om uit te knobbe len, hoe aan Neerlands volk arbeid is te verschaffen. „De Waarheid"-methode der onruststo kerij kunnen we niet gebruiken. Deze krant bazuint aldus: „En daar zit de kneep: de regering is vastgelopen in het moeras. Nadat zij zich al deze jaren niet heeft be kommerd over het lot der militairen overzee, als zij in Nederland zouden zijn teruggekeerd, heeft zij thans met het grootst denkbare dilettantisme de tewerkstelling van deze Nederlanders aangepakt. Zij heeft geen plaats voor hen ge maakt en thans wil zij hen de plaats doen innemen van anderen. Wat die anderen dan moeten beginnen? Och, misschien worden voor hen dan wel weer oproepen gedaan of folders uit gegeven. Maar de werkers moeten weten, dat deze regering geen oplossing brengen kan. Dat zij niet in staat is alle Neder landers het brood te garanderen, omdat zij een kapitalistische regering is. Van haar kan men verwachten, dat zij mili tairen werk geeft ten koste van niet- militairen, dat zij de tewerkstelling van jongeren wil verhalen op de ouderen, en wanneer zij de ouderen een baan gunt, de jongeren hun kans ontneemt, dat zij de vrouwen bevoorrecht boven de mannen of andersom, dat zij blauwe arbeiders aanneemt en dan geen plaats heeft voor groene al naar het te pas komt". We beschikken in ons lafid niet over straf- en concentratiekampen gelijk in Rusland om op een goedkope wijze voor de binnenlandse en de wereldmarkt goe deren te produceren. Nu is zwetsen vóór het ijzeren gordijn gemakkelijker dan ingrijpen achter de ijzeren dito. Arbeidslust, ondernemerszin plus ka pitaal moeten hand in hand een weg zoeken, waarlangs nog productie is te maken. Zijn die drie elementen .beschik baar? Worden zij in hun functite belem merd? En waardoor? Dat zijn dè vragen van de dag. Alleen bij een sfeer van groots aan pakken zonder pietepeuterig individua listisch gedoe en op de basis van gecom bineerd vakmanschap is werk te verze keren. Zonder nieuwe parasieten van winkeltjes of scholing van mensen, wier sector al overbelast is. Arbeid voor ieder een maar dan op gezond inzicht van geest en hart gebaseerd. Dan kunnen de vaders op een betere editie rekenen. HENK VAN DER MAZE. Met ingang van 1 October as .wordt het abonnement op de radio-distributie op 2per maand gebracht. Dit betekent dat met inbegrip van de luisterbijdrage 3per maand zal moeten worden be taald- Deze maatregel moest worden genomen, aldus wordt medegedeeld, omdat de zeer sterk gestegen exploitatiekosten door de ontvangsten nie; konden worden gedekt. Hoewel het peil van deze kosten thans aanmerkelijk boven het voor-oorlogse niveau ligt, beperkt de wijziging in het abonnement zich tot het herstel van de oude toestand. Voor de aangeslotenen op eén radio distributienet, dat nog niet over een ontvangstmogelijkheid voor de 2 binnen landse omroepprogramma's beschikt, blijft het abonnement 1.25 plus 1.luister bijdrage dus 2.25 per maand. Bij twee vliegtuigongelukken in Noord- Engeland zijn 27 personen gedood. Een Dakota van de British' ^European Airways, vliegend op de normale lijn dienst van Belfast naar Manchester, stort te bij Oldham in Lancashire neer en ex plodeerde. Van de 29 passagiers en drie koppen bemanning kwamen 23 in de vlammen om. Zeven werden ernstig gewond. Onder de passagiers bevonden zich drie kinde ren en drie zuigelingen. In het nabijgelegen Yorkshire is even later een Proctor-vliegtuig, behorende aan de Lancashire Aircraft Corporation, m de lucht geëxplodeerd en neergestort. Alle vier inzittenden kwamen om hel leven. Het vliegtuig maakte een proef vlucht. De verwachting, geldig van he den- tot morgenavond, luidt: Minder bewolking dan vandaag, maar nog overdrijvende wolken velden. Droog weer. Iets warmer overdag. Meest zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Zondag 21 Augustus: Zon op 5.32 uur, onder 19.53 uur; maan op 1.08 uur, onder 19.10 uur. Maandag 22 Augustus: Zon op 5.34 uur, onder 19.51 uur; maan op 2.30 uur, onder 1939 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1