Nieuws uit STAD en OMTREK *%oete K oord-Puzzle LAATSTE BERICHTEN Republikeinen gaan protesteren Twee minnaars en één bruid Plan voor brandweerkazerne te Vlaardingen allerbeste appelsap s moist Aan wie zal de wuivende Peulen toebehoren? Schiedams€ Jeugd naar Jeugd van Nederland düUttkt H. A. V. Bank Opening perscentrum R.T.C. Tegen Nederlandse publicaties inzake Solo en Surabaja Gonzende stemmen in Giessendam Paul Van Zeeland in Den Haag Zweeds schip brandend IJnmiden binnen ren kanselboodschaf der k.l.m.-constellatiof PAGINA 2 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 ADM. b.d. HELFRICH Ni SCHIEDAM R. K. E.H.B.O. ST. LIDUINA Afd. Kethel 25 JAAR DRUKKER ZAKENJUBILEUM HET HAD ERGER KUNNEN ZIJN WHIPPET-KAMPIOENSCHAPPEN IN SCHIEDAM SCHIEDAM VERSLOEG WANDSWORTH MET 4 MINUTEN is do SCHIEDAM Zeer bevredigende productie MEDISCHE ZONDAGSDIENST GRADVS HAD TOCH TE VEEL WALDO NIEUWE VEEVOEDER REGELING Een kaartje van de Peulen. Links ziet men de Beneden-Peulen en rechts het grootste gedeelte van de Boven-Peulen en de Molenplaat. Boven: de bebouwing aan de Giessendamse dijk. Onder: Rijksweg No. 15 en daaronder de Merwede; a. is de z.g. Karnemelssloot: b. dt. Giessen; c. de Oude Haven; d. de Nieuwe Haven en e. het Diepje; x. is de nieuwe sluis. SNELHEIDSRECORD VOOR NED. VLIEGTUIGEN Maj. Flinterman stelt zijn poging uit tot September MAANDAG VOORTZETTING GROENTEN-EXPORT ALGERIJNSE HUWELIJKS- ZWENDELAAR AANGEHOUDEN PROTESTANTSE KERKEN „EINDHOVEN" HEËFT MOTORSTORING DE PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE In Amsterdam wordt de tentoonstel ling „Jeugd van Nederland" gehouden. Die tentoonstelling is natuurlijk op de eerste plaats bedoeld om de niet-jeugd voor te lichten over de stand van zaken bij de „hope van het vaderland". Maar voor de jeugd zelf is er nog veel te zien. dat haar een gids kan zijn op de weg: dat haar weer meer elan kan geven om door te zetten bij het werk. De Schie- damse georganiseerde jeugd gaat op Zon- De Koninkl. Ver „Oost en West" afd, Schiedam (Vlaardi'ngen c.a.) heeft een In verband met de E.H.B.O.-Zondag, die voor heel Nederland vastgesteld is dag 4 September naar Amsterdam. Er is i f"ch met onderwerp: ^specten van de een hele trip door de leiding georga.nl- zee- en luchtoorlog m Ned. Indie 1941-42 lezing georganiseerd op 14 September j °P 2® A"®', as- en *ot dofbeeft Katho- a.s in de grote zaal van gebouw „Irene" bek Nederland op te wekken het R. K. alhier EHBO-werk daadwerkelijk en financieel Het bestuur van de afdeling Schiedam te steunen, wordt er 21 Aug a.s. in cnze van de Nat, Bond van Oud-Gemobili- parochiekerk te Kethel ?en open schaai- seerden en Oud-Strijders „Het Mobllb collecte gehouden voor dit mooie werk. satiekruis", is met het bestuur „Oost en S Het. bestuur van de R- West" overeen gekomen, haar leden en j vereniging te Kethel mee t w donateurs uit te nodigen. mogen beschouwen als missie in eigen Spreker is admiraal b.d. C E. L. Hel- parochie en be veelt da arom dezecollecte de dringend in uw milddadigheid aan. seerd. Niet alleen wordt de tentoonstel ling bezocht, maar ook elders dan in de tentoonstellingsruimte zal gezocht worden naar een mooie uitgaansdag. De groep gaat per bus. Om kwart over 7 wordt in de kapel van Huiae Liduina de H. Mis gelezen, waarna er in de „Har monie" ontbeten wordt. De Vlaardingse Kajottersband gaat mee en zal in Amsterdam spelen Na het bezoek aan de tentoonstelling gaat de Schiedamse jeugd naar het grote Jeugdgebouw op de Stadhouderskade om koffie te drinken, een dansje te maken enz. enz. De terugweg gaat langs een om weg, om het Zuidhollandse landschap te bewonderen onder het licht van een val lende avond. De kosten van deelneming zijn 3,50, waarbij voor de tentoonstelling nog extra 60 cent moet worden gerekend. Men kan zich opgeven voor deze tocht zolang er nog. plaatsen over zijn. Men moet voor deelneming minstens 17 jaar oud zijn en men r/ag de 26 jaar niet hebben overschreden. Voor leiders en leidsters van de K.A.J. en de Jongeren Gemeenschap wordt naar de bovengrens een uitzondering gemaakt. Aanmeldingen bij: Annie Swartjes, le. Tuinsingel 29: Leny Putters, Prof. K. O. Laan 152a: Koos Elgers, Lange Singel- straat 17: Jan Stöpetie. Marconistraat 19a; Piet v. d. Ven. Spoorbaanstraat 19, Kethel; Kees Klapdoor, Stadhouderlaan 2a: Jan Collignon, Tollesstraat 30. Na 24 Augustus kunnen er geen in schrijvingen meer worden aangenomen. in verband met de huidige toestand" De wn. voorzitter van de afd Schie dam van het Mobilisatiekruis, de heer C, j van Pelt, is wegens zijn activiteit in de afd Schiedam en de bond, door 't hoofd bestuur candidaat gesteld voor 't hoofd bestuur. De heer C. van Pelt, heeft wegens zijn drukke werkzaamheden op militair ge bied en zijn studie, de candidatuur in overweging genomen. Heden, 20 Augustus, herdenkt de druk ker P- Kalden het heuglijke feit, dat hij gedurende 25 jaar in dienst is van N.V. Drukkerij „De Eendracht" aan de Westfrankelandsestraat, alhier. Ter gelegenheid hiervan werd de jubi laris in personeelskring gehuldigd- De jubilaris werd toegesproken door de heer A. van Pelt, die hem tevens een cadeau onder couvert overhandigde. Op 1 September a s- zal de banket- fabriek W. Kestér N.V, de dag herdenken, dat een halve eeuw geleden de heer W- Kester Sr. deze bekende Schiedamse firma oprichtte. De windhondenrenvereniging „Rotter dam" zal op Zondag 4 September de wedstrijden voor whippets om het kam- De Schiedamse Zwemploeg, bestaande uit leden van de Schiedamse Zwemclub, de R.K. zwemvereniging Start en de Schiedamse Reddingsbrigade, heeft Woensdag de officiële ontmoeting tegen de zwemploeg van Wandsworth met ruim verschil gewonnen. De zwemwedstrijden werden gehouden in het fraaie Strea tham High Road zwembad. Er was veel belangstelling en onder meer hebben burgemeester mr. J. W. Peek en mevrouw Peek de wedstrijden bijgewoond. Het programma omvatte niet minder dan twintig nummers, voor jongeren en ouderen, voor schoolslag-, rugslag-, borst crawlslag-zwemmers en zwemsters, voor estafettes en van deze twintig nummers legden de Schiedammers beslag op 15 eerste prijzen. In to'Ml hadden de Schie dammers 3645 seconden nodig tegen Wandsworth 3866 seconden. Dat scheelt dus nogal wat. Hat spreekt vanzelf, dat de stemming onder de Schiedamse zwem ploeg perfect was en zo mogelijk nog beter werd, toen het waterpolozevental, geheel samengesteld uit leden van de S.Z.C., de Wandsworth poloploeg inmaak te met 6-2 De stand met de rust was sJsiSi)r/rt*4 reeds 5-1 en na de hervatting deden de Schiedammers het wat kalmer aan om de débacle voor de gastheren niet al te groot te maken. Zij gaven toen een de monstratie van hun superieure techniek, zonder dat het in'de eerste plaats ging om doelpunten: Gisteravond werd nog een waterpolo- wedstrijd gespeeld tegen de Engelse kampioensploeg 1947, Avondale Swim ming Club en Zondagavond keert het ge zelschap naar Schiedam terug. Gisteravond om, ongeveer 12 uur ont dekte een der paters van de pastorie Hoogstraat een sterke rookontwikkeling In het pand van de buren. Onmiddellijk Veertigduizend Ruiters (Monopole) werd de brandweer gealarmeerd, die in, Het wag kjaarblijkelijk g€brek aan verband met de-situatie .op de Hoogstraat] ftjatgriaal v00r een film uit de nog uitrukte met de belwagen, de Magirys-j s begonnen tweede wereldoorlog, ladder en de materiaalwagen. Ter plaatse j dat Sherman Krellberg in Augustus 1941 gekomen, kon men geen vuur ontdekken i de f;im veertig duizend 'ruiters uitbracht Bij onderzoek bleek, dat in de keuken 1 jer herinnering aan de roemrijke daden een electrische plaat was blijven bran- Van de Anzacs, de Australische en Nieuw aardig Frans meisje blijkt. De rest snapt pioenschap van Nederland organiseren iden, terwijl op de plaat een deken en Zeelandse troepen in Palestina tijdens U wel. Reeds enkele malen werden er grey- 1 enkeie stukken wasgoed lagen. Deze wa- d° oorlog 1914—1918. hound-races in Schiedam georganiseerd,ren gaan ggjëülébpè rookhaard'is in het De film heeft merkwaardig goede pas-Na regen kojnt zonneschijn lijk in actie komt te gin de Turken, die geleid worden door enkele Duitse offi cieren. Na een afmattende tocht door de woestijn bereiken zij een oase en van daaruit slagen zij erin de Duitsers uit Beersheba en Gaza te verdrijven. Een der Australiërs wordt in de woestijn ge holpen door een jongen, die later een In de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. H.A.V. Bank (Hol- landsohe Algemene Verzekeringsbank) zijn de balans en winstrekening over 1948 goedgekeurd en is het dividend bepaald op 12 per aandeel van 1000 met 10 pet. storting (v. j. 10). Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: de productie was zeer bevredigend. Zij bedroeg 39.320.165, 30.975.618). Er verviel in totaal 13.058.510, zodat de netto vooruitgang 26.261.655 bedroeg 19.568.169). Het totaal verzekerd ka pitaal bedroeg op 31 December 1948 267.597.331 241.335.676). Aan premiën werd geboekt 6.239.479 5-768.290). Aan koopsommen werd ont vangen 1.004.736 932.191). De uitke ringen bij overlijden bedroegen 643.610 (jf 648.787). Bovendien werd nog in 1948 uitbetaald aan Jood: 2 polissen een bedrag van 170.629. Van de winst ad. 411.017 wordt 348.640 bestemd voor de verhoging van de extra reserve, 25.846 voor reserve sociale voorzieningen personeel, 6.531 voor re serve belastingen. Er resteert dan 30.000 24.000) ter verdeling. De extra reser ves bedragen nu amen 3.000-000. Nieuwe H. A. V. Bank In de gehouden vergadering van aan deelhouders der N.V. Nieuwe H.A.V. Bank zijn de balans en winstrekening goedgekeurd. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend: alle branches ontwik kelden zich in 1948 zeer bevredigend. De totale premie-ontvangst bearoeg 1.331.158 1.117.670). Als gevolg van een wijziging in de be lastingwetgeving werd van in vorige ja ren betaalde belas rxg-aanslagen ruim 130 000 gerestitueerd, zodat het in 1946 aan de extra-reserve onttrokken bedrag van 100.000 weder daaraan werd toege voegd. Het restant met toevoeging uit de winst ad 8.509 'ft voor de over 1948 verschuldigde belastingen gereserveerd. De exploitatiewinst bedraagt 110.193 45.125). Indien 16.684 aan de beleg gingsreserve wordt toegevoeg aan de extra-reserve 30.u00 teen reserve voor uitbreiding wordt gevormd van 15.000. voorts de reserve belastingen enz. wordl verhoogd met 8.509 blijft voor aandeel houders beschikbaar 10.000 hetgeen een dividend toelaat van 20 pet- De premie- REIZIGERS NAAR FRANKRIJK Mogen voortaan meer francs medenemen De reizigers naar Frankrijk mogen met ingang van heden 60.000 Franse trancs meenemen in plaats van 40.000. zo heeft het Franse ministerie van Financiën mee gedeeld. Kinderen beneden 15 jaar en personen die op een collectief paspoort reizen, mogen 10.000 in plaats van 5 000 francs meenemen. De toewijzing voor reizigers die Frank rijk verlaten, zal worden verhoogd van 4.000 tot 10.000 francs. waarbij ook enkele heats met whippets vvater geblust. Daarna kon de brandweer ver-rend werden. De bij-wedstrijden zul- [nrukken. len ook geheel in het kader van de whippet-races staan. Hieraan kunnen alle Nederlandse whlppet-eigenaren deelne men. De hoofdwedstrijden zullen alleen de allersnelste honden in de baan te zien gevep. De reuen zijn bijzonder snel en aangezien er in ons 'land een goede stam renhonden gekweekt is, kan de strijd zeer jpannend zijn. J. A. H- v.. d. Berg, Lange Nieuw- straat 175. tel- 68881: H- W- Casteren van Cattenburgh. Burg. Knappertlaan 41, tel. 69952; A- Hoogéhglijk, Tuinlaan 74. tel. 68785, Apotheek: Firma v. Westendorp, .Singel 81. sages doet als geheel de uitgebeelde heldendaden geen oneer aan treft daarentegen door een nogal naïef inge laste liefdesgeschiedenis Tegen massa-scènes heeft Krellberg niet opgezien en sommige realistische gevechts- en kroegscènes maken be perking tot bezoekers boven 18 jaar noodzakelijk. Het verhaal komt in het kort hierop neer, dat de Australische ruiterij na maanden van ellendig niets doen einde- t_j 1 Horizontaal: 1 leider, 6 getal, 12 roofdier, 14 lied, 16 landbouwwerk tuig, 13 gewricht, 21 zangnoot, 22 boom, 24 troefkaart, 25 groot, 26 lidwoord, 27 ernstig, 29 staaf, 30 voorzetsel, 31 gebied, 33 bundel, 35 zangstem, 36 Gelders dorp, 37 voorzetsel, 39 deel van een effect, 41 laatstleden, 42 gebogen, 43 hoofddeksel, 44 fout, 46 maanstand, 47 wapen, 49 geheel de uwe, 51 speelgoed, 53 zangnoot, 54 drank, 55a tijdperk, 57 telwoord. 58 boom, 60 kraan, 62 technicus, 63 aardvrucht, 64 Gel ders dorp, 66 stof, 67 riviertje, 68 lust, 70 familielid, 71 verwisse ling, 73 Europeaan. 76 lak, 77 hoogte. Verti caal: 2 getij, 3 Gelders dorp, 4 voorzetsel, 5 vreemde munt, 7 oever, 8 voertuig, 9 rivier in Frankrijk, 10 berg plaats, 11 klaar, 13 kleurstof, 15 waarde loos goed, 17 vogel, 19 onbekende, 20 maat, 21 lekkernij, 23 Brabants dorp, 25 godin, 28 opening, 29 godin, 32 vis, 34vlinder, 35 zuivelproduct, 36 keur, 38 zweertje, 40 productiviteit, 41 Europeaan, 45 hoop, 47 groot bouwwerk, 48 betekenis, 50 beveiligingsmiddel, 52 vloeistof, 53 groente, 55 vdwaas, 56 stuk leder, 58 parfum, 59 Germaanse godheid, 61 pries ter, 64 voegwoord, 65 titel, 68 meisjes naam, 69 lied, 71 zangnoot, 72 voorzetsel, 74 bijwoord, 75 voorzetsel. Oplossingen inzenden tot Dinderdag- middag. De oplossing van het anagram-raadsel van verleden week is: 1 orkest stoker koster; 2 stoer. ro.est roset;.. 3 panter parten praten.; 4 nestor storen torsen; 5 sterven venster streven.. De woorden verticaal op dé dub bele cirkels zijn: Rotte, koren, korst. Deze week was de gelukkige: Tr. Prein, Bommelsestraat 36, Schiedam. (Passage) Jerome („Smoke gets in your eyes", Who, Dearly belóved, Show Boat) Kern neemt in de na-oorlogse goll van chauvi nisme zo'n beetje dë plaats in van Men delssohn in het wereld-panorama der muziek. Zo goed als het onvergelijkelijk mooi is Amerikaan te zijn hetgeen het goed recht van de mensen is zo heerlijk is het om trots te kunnen zijn op componisten, die songs maken,welke millioenen mensen dagelijks zingen: Het nationale monument,dat Kern voor zijn patriottisch werk kreeg, was een Tech- nicolor. Daardoor kreeg het monument wel iets van een panopticumbeeld, maar gezien de tactiek van korte afschrijvings termijnen, welke aan de overkant van de Atlantische Oceaan geldt,' is duur zaamheid niet nodig; Het mag allemaal van was of suikergoed zijn;? Dit is niet het enige panopticum-ach- tige in deze terrqfoloze plaatjes-galerij. Alle groten van het Amerikaansë-veaude- ville en mtisic-hall-leven paraderen voor een vloeiend gehanteerde camera. De film heeft vijf minuten nodig om ze allemaal te noemen: June Dartelwind Allyson, Lena Karbonkeloog Home, Di nah Fluisterkweel Shore, Frank Echte Zeeuwse stroop Sinatra, Robert Pijnlijk eksteroog-gezicht Walker, Van flinke vent Johnson, Jüdy Knatiw maar raak Garland. Voor mensen boven de 18 jaar, die 137 minuten nodig hebbel) om in slaap te komen. GEHOOR De aangekondigde nieuwe veevoeder- regeling is thans tot stand gekomen, meldt het ministerie van Landbouw. Punt van uitgang bleef hierbij de gedachte, dat de voederbasis voor de veestapel op eigen bedrijf zal moeten worden gevonden. De nieuwe regeling ho dt in, dat naast een vrije handel in de hier te lande ge teelde granen (met uitzondering van tarwe, zaden en peulvruchten) een ver deling volgens toewijzing zal worden gevoegd van alle importgranen, alle soor ten veekoeken, schilfers en schroot, de dierlijke eiwitten en de tarwe-afvallen, welke producten alleen op toewijzing aan de fabrikanten van mengvoeder ter be schikking worden gesteld. De aan de veehouder toe te wijzen hoeveelheden voeder zullen worden be rekend op basis van de sterkte van de veestapel en een voor het type van beT drijf bepaalde norm voor de rantsoene ring. De voedernormen zijn zodanig, dat voor bedrijven, die onvoldoende mogelijkhe den bieden de economisch noodzakelijke veestapel uit eigen bedrijf te voeden (het kleine gemengde en het zuivere weidebe- drijf) een grotere hoeveelheid kracht- voeder beschikbaar wordt gesteld, dan voor bedrijven, waar vel op ruime schaal voeder gewonnen kan worden. In de rolzaal'van de Grafelijke» zalen :te 's-Gravehhage. waar -de ■F.T.T.- een post kantoor- heeft- ingericht, 'dat' mat de mo dernste ter wereld kan wedijveren, - -is hedenmorgen in tegenwoordigheid van de secretaris-generaal van -het .département van Overzeese Gebiedsdelen en 4e secre taris-generaal van de Ronde-Tafelconfe rentie door. de heer Landré, directeur van de regeringsvoorlichtingsdienst,. Het pets- centrum geopend. Hij weesér. in eèn geestige speech op, dat het perscentrum nu reeds openstaat, enkele dagen voor het begin der conferentie, omdat, zoals gewoonlijk, de pers eerder aan de slag gaat dan de autoriteiten. t Twaalf internationale én, interlocale telefoonlijnen zijn er aangelegd plus'nog acht locale; verder zijn er. drié telex-ver bindingen ter beschikking. Een, leestafel zal worden ingericht erj .'er za) alle "gele genheid bestaan vpor hef lobby-en, dat de journalisten iri staat moet' stellen de eenpansschotel" van de communique's te overgieten met bun eigen saus. Er werd tot slot een rondgang gemaakt door de vertrekken, -waar de journalisten gedurende de komende weken, misschien maanden, hun werk? zullen kunnen- ver richten. De oningewijde, die zich wil verdie pen in de grenswijzigingskwestie, die voor honderden Alblasserwaarders het gesprek van de dag is, moet naar Rijks weg No. 15 gaan. Tussen het Giessen damse viaduct en dat te Neder-Hardinx veld, heeft hij volop gelegenheid het befaamde grondgebied in ogenschouw te nemen. Het hele stuk rijksweg tus sen genoemde viaducten grenst aan De Peulen. De Peulen, een grondgebied van ongeveer 60 H.A. }s nu een vruchtbaar land, maar ruim tien jaar geleden vond men er niets dan uitgebreide griend landen, gorzen en graslanden. Het was toen onderworpen aan eb en vloed even als de gehele Giessendamse huizenrij aan de dijk. Bij iedere hoge vloed stroomde het land onder water, want het stond door drie mondingen in vrije verbinding met de Merwede. Ontelbare malen wer den de Giessendammers geplaagd door wateroverlast. Kelders en kamers ston den dan blank en er moest met man en macht „gekist" worden,- om grote schade te voorkomen. De kommen van Giessendam en Hardinxveld, die nog la gèr liggen, ontkwamen aan dit gevaar, door middel van een kleine slaperdijk én een sluisje. In die dagen heeft Gies sendam het oog reeds op De Peulen la ten vallen, maar exploitatie zou toen niet gemakkelijk zijn geweest. Dit was waarschijnlijk ook de reden, waarom Hardinxveld het grondgebied niet ge bruikte. De aanleg van Rijksweg No. 15 bracht ingrijpende veranderingen. De weg vormde een dam tussen het gehele Peu- lengebied en de Merwede, De monding van de Giessen in de z.g. Karnemelk sloot, werd afgedamd en de z. g. oude haven, een wijd gat, waardoor vroegpr de grotere vaart op de Giessen kwam eveneens. Meer naar het Oosten werd een nieuwe havengeul gegraven van de Giessen naar de Merwede. Er werd een Sluisschap (genaamd HardinxveldGies sendam) gesticht en onder de rijksweg werd een nieuwe sluis aangelegd. Hier mee had men niet alleen de belangen van de scheepvaart op het oog. maar met deze sluis kon men de waterstan den voor de ingedijkte gebieden rege len. Aan de scheepvaart werd door de nieuwe sluis zelf een zekere beperking opgelegd, want de kolklengte en -breed te waren volgens sommigen te bekrom pen. Het sluisschap kreeg ook de ver zorging van de watergangen voor zijn rekening. Van Giessendamse zijde wordt de laatste tijd veel crltiek op dit lichaam geuit, omdat de Karnemelkshaven, de dode staart van de Giessen, nodig uit gediept moet. worden. Het aanzicht van De Peulen heeft zich in deze tien jaren volkomen gewijzigd De grienden verdwenen, omdat hun waarde door de indijking sterk was ge daald (het werden z.g. binnengrienden) en het woeste land maakte langzamer hand plaats voor vriendelijke percelen bouwgrond, waaraan nijvere werkers veel vruchten wisten te onttrekken. De Peulengrond is van geheel andere struc tuur dan de poldergebieden, want men vindt hier rivierklei. Ook als bouwgrond is het zeer geschikt. De binnenste ge bieden liggen vrij hoog en waarschijn lijk zou opspuiting op de meeste plaat sen niet nodig zjjn, mede omdat de wa terstand nu goed is te regelen. Hardinx veld zag na de indijking natuurlijk veei meer perspectief in de Peulen en er I werden al plannen beraamd, maar de oorlog bracht een onwelkome pauze Maar ook Giessendam adoreerde dit land. Deze gemeente is door economi sche omstandigheden op dood spoor ge komen. De grote hoepelmakerijen rek ken haar kwijnend bestaan als kleine bedrijven met slechts enkele arbeiders Motoren verdrongen de paardentractie en de belangstelling voor het hooi taan de. De persen worden nu niet meer ge bruikt. De grienden daalden in waarde, de binnenschipperij moest het meer en meer afleggen tegen as-vervoer. De werfjes, die aken en platboomde schui ten maakten, verhuurden en herstelden, kregen het te kwaad ende arbei ders trokken naar elders, want Giessen- dam's industrie is van weinig beteke nis. Er zetelt hier en daar langs de Gies sen wat kleinindustrie, die floreert en er is nog één grote firma, die handelt in griendhout etc. Maar de bedrijvig heid van vroeger jaren behoort tot het verleden. Het is hoog tijd, dat in Giessendam het roer radicaal wordt omgegooid. Er moet industrie komen, om de verdwenen of kwijnende bedrijven te vervangen Er moet expansiemogelijkheid zijn. De enige scheepswerf en machinefabriek van betekenis heeft onlangs Giessen dam verlaten en in Sliedrecht zijn tenten opgeslagen. Dat is een kwaad voorteken In Giessendamse gemeentekringen is men zich van deze situatie bewust. Men ziet in „De Peulen" het grondgebied, dat men nodig heeft voor woningbouw industrie en recreatiegelegenheid. Want wel zijn in de polder woongelegenheden geschapen, maar die bebouwing is uiter aard niet ideaal Het verzoek aan de Kroon om toevoeging van De Peulen aan Giessendam, werd verworpen. Ged Staten menen, dat samenvoeging de oplossing is. Har.dinxveild gaat hier mee accoord en in Giessendamse gemeente kringen ziet men ook wel in, dat dit grote project in De Peulen gezamenlijk moet worden uitgevoerd. Maar tegen de afscheiding van het agrarische deei (Wijk A-Giessen-Oudekerk) maakt men algemeen bezwaar. Er is echter ook een comité van actie, dat geheel Giessen dam zelfstandig wil laten en de Bene den-Peulen wil annexeren. Dit is een uitloper van Hardinxveld. langs Giessen dam (de Giessen is de grens) die -O- grafisch goed bij Giessendam past. Of deze actie succes zal hebben, wordt in deskundige kringen sterk in twijfel ge trokken en deze oppositie heeft in Gies sendam ook geen officiële steun. En terwijl de gemoederen zich meer en meer in beweging laten brengen door de belangrijke zaken, ligt. daar de on schuldige Peulen in de zomerzon. Op het puntje langs Gièssendam worden de volkstuintjes van de Herv. Diaconie be bouwd en verder wordt de Beneden Peuten bijna geheel door Giessendam mers geexploiteerd. Er groeit ?erst en haver, er worden bieten, aardappelen en andere veldvruchten geteeld, In de Beneden Peulen, ligt ook de z.g. oude haven. Dit Peulen stuk wordt begrensd door de Rijksweg, de Karnemelksloo* en de nieuwe havengeul. Meer in de richting Hardinxveld ligt dan de Molen- plaat, waarop uitsluitend graan wordt verbouwd (tarwe en haver) en de z.g Boven-Peulen, waarop men het met bieten probeert. Ook hier loopt een vaargeul Ket z.g. Diepje, dat In verbin ding staat met de nieuwe haven. Dp z.g Molensloot is onbevaarbaar. De vraag is nu, wat er in de toekomst met de Peulen zal gebeuren Het waar- schijnlijkst is wel. dat de samenvoeging i van Giessendam en Hardinxveld. zoals Ged. Staten hebben voorgesteld, een fei I wordt, en dat beide gemeenten één I nieuwe dorpskern gaan bouwen De plan- nen zijn al in een vergevorderd stadium De kommen van Giessendam en Har dinxveld lopen boven de Peulen gehee' ineen, en het is zelfs voor een leek nie' moeilijk te zien dat de gemeenten ste •iebouwkundig bijeen horen Giessendam heeft de Peulen nodig, maar ook Har linxveld kan deze prachtige uitbreidings gelegenheid niet missen Om slechts een voorbeeld te noemen: het vekper in de nauwe Peulenstraat levert grote moei lijkheden op. In het nieuwe plan zijn wegen geprojecteerd, die hieraan een einde kunnen maken En zo zingen twee minnaars voor -le drempel van hef huis van de bruid, ter- I de goede voogden in Den Haag 1 het hoofd fronsen. Dp republikeinse delegatie heeft een communiqué uitgegeven betreffende de uitvoering van de order tot staken van de vijandelijkheden. Hierin wordt aan gekondigd, dat de republikeinse delega tie zal protesteren bij de centrale ge mengde commissie tegen „het feit, dat de Nederlanders een aanvang maakten met publicaties, die in strijd zijn met letter en geest van art. 17 van de hand leiding tot uitvoering der overeen komst". Het communique wijst erop, dat de or der werd uitgevaardigd nadat zeven maanden lang vijandelijkheden hadden plaats gehad, welke de verbindingsmid delen van de republikeinse strijdkrachten ontwrichtten. Hiertegenover stelt het communiqué het feit, dat de Nederlan ders beschikten over goede communica tiemiddelen. „De republikeinse regering vroeg aan de UNCI meermalen om as sistentie evenals aan de Nederlanders om haar in staat te stellen snelle ver bindingen met alle gebieden te hervat ten. Deze verzoeken waren tot dusverre tevergeefs". In het 'communiqué zegt dé délegatiê voorts, dat slechts twee bijeenkomsten van de centrale gemengde commissie plaats vonden, welke nog niet hebben geleidtot resultaten, die een duidelijke richtlijn aan de verschillende onderdelen konden gêVeh, speciaal wat betreft 't af bakenen van- patrouillézöhes. In verschil lende plaatsen'dient met de inStéllihg van locale gemengde commissies gewacht te worden op de aankomst van de mili taire waarnemers. De'minister van Buitenlandse Zaken in het pas opgetreden'Belgische, kabinet; de heer Paul van 'Zeeland,heeft vandaag op het ministerie van Buitefiiandsé Zaken in,Den Haag met verschillende autoritei ten besprekingen gevoerd ^opi zich te oriënteren 'over' 'de gërtieen'sclhappelijke pr.ohlëmen. van de beide lanqen. Naar wij vernemen, zal majoor-vlieger J. L. Flinterman zijn pogingen om een Nederlands snelheidsrecord voor vliegtui gen te vestigen, uit moeten stellen tot een dag in September. De trajecten die voor deze recordpogtag in aanmerking kwa men, blijken bij nader inzien hiervoor niet geschikt. Op de 24ste Augustus, welke dag als „richtdinum" was vastgesteld, zal de poging dus geen doorgang vinden. Men hoopt, dat begin September een baan is gevonden, waar majoor Flinterrnan met een Gloster „Meteor" zijn poging kan wagen. De groëntenexport naar West-Duitsland is weliswaar hedenmorgen stopgezet als gevolg van de uitputting van het beta- lingscontingent van 500-000 dollar'voor de afgelopen week, doch Maandag 22 Aug. wordt de export hervat, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Van de fruitaanvoer op de veilingen zal dan 50 pet voor export naar West-Duits land bestemd mogen worden. Op deze wijze zal een te snelle uitputting van het betalingscontingent van 500.000 dollar, dat voor de komende week voor de export van groenten en fruit beschikbaar is ge steld, voorkomen moeten worden. De vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie heeft Donderdag in Naarden een jonge Algerijn gearresteerd, die sedert enkele maanden in ons land vertoeft en zich in die tijJ met huwe- lijkszwendel heeft bezig gehouden. De man noemt zich Mohamed Begtache of Beighe, zegt millionnair en hoteleige naar in Parijs te zijn en voor onbepaalde tijd met vacantie in Nederland te vertoe ven. Hij spreekt alleen Frans, maar kan geen Frans lezen of schrijven Naar ge bleken is, komt hij uit Bougie in Algerije, maar omdat hij niet in het bezit is van papieren, beschikt de politie niet over verdere inlichtingen. Begtache zocht op alle mogelijke manieren contact met bij voorkeur jonge meisjes, die hij als hij de kans kreeg meetroonde naar Zandvoort. Hij gaf dan veel geld uit, gebruikte voort durend taxi's en kwam al gauw met een huwelijksaanzoek op de proppen Hoe het hem mogelijk is geweest ge ruime tijd de eerste klacht bereikte de politie reeds in Mei op tamelijk grote voet te leven, is de politie een raadsel. Bij zijn arrestatie had Begtache geen cent op zak. Om kwart over twaalf hedenmiddag is het 107-5 brt. metertda Zweedse vrachtschip s.s. „Thor'.' met, brand in het voorschip IJmuiden binnengelopen. Vanmorgen, had de kapitein reeds loods- assi'stentie. gevraagd om?'in IJmuiden te kunnen binnenvallenen levens medege deeld, dat er brand aan boord was. De bestemming van de „Thor-", was Calais. Morgen zal ii. alle kerken, die zijn aan gesloten bij de Oecumenische, Raad van kerken in Nederland, een kanselboodschap worden voorgelezen, die werd. samenge steld met het oog op de komende Ronde- Tafelconferentie. In deze boodschap wordt o.a. gezegd: De kerken in Nederland verenigen zich in" het biddend begeren, dat het overleg in Den Haag, na zoveel maanden van spanning en strijd, zonder- bitterheid en in een geeat van verzoening moge plaats vinden.'' De KLM-Constellation „Eindhoven", die met gezagvoerder Krouwel héden ijit Basra zou vertrekken om vanmiddag op Schiphol aan te komen, heeft een scoring aan een der motoren. Het toestel komt nu vermoedelijk Zondagmorgen om 11 u. op Schiphol aan. Met deze machine reist o.a. de echtgenote van de sultan van Pon- tianak met haar twee kinderen. s De voorzitter der Tweede Kamer heeft de leden verzocht er reeds thans rekening mede te willen houden, dat het in dé bedoeling ligt om met de openbare be handeling van het wetsontwerp „Toe passing ten aanzien van het bedrijfsleven van 4e artikelen 80 en 152 tot en met 154 van de grondwet (4e publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie) een aanvang te ma ken in de eerste week van de nieuwe zitting, dus waarschijnlijk op Donderdag 22 September Voorts heeft de voorzitter aan de Ka mer medegedeeld, dat het onvoorzient omstandigheden voorbehouden niet zijn bedoeling is de Kamer voor de slui- tins der lopende zitting nog bijeen te roepen. De huur van de garage, waarin op dit ogenblik de I andweer en de ziekendiens-t zijn ondergebracht, loopt 1 December 1950 af, terwijl de eigenaar niet bereid is, de huur na die termijn te verlengen. Hierdoor dreigen de brandweer en de ziekendienst op dat tijdstip dakloos te worden. n Enige maanden geleden hebben B. en W. het oordeel van de 'betrokken Raads commissies ingewonnen omtrent een ont worpen plan, omvattende een brandweer kazerne met slangen-toren, een vergader en leslokaal en vier woningen; een garage voor de ziekendienst met kantoor; een ontsmettingsgebouw; een woonhuis met kantoor, een schaftlokaal en kleedkamer voor de gemeen-tereiniging en een kelder met verwarmingsinstallatie voor het ge hele complex, In dit gebouwencomplex zouden tevens de auto's der politie en die ten behoeve van de algemene dienst wor den ondergebracht. Als plaats voor het gebouwencomplex werd gedacht het ge meente-terrein aan de Oostzijde van de Hoflaan, gelegen tussen de toegangsweg naar het terrein der gemeentereiniging en het terrein der licht- en waterbedrij ven, Het is niet mogelijk gebleken de twee op h- terrein aawezige dienstwo ningen te behouden; deze zullen vóór de stichting gesloopt moeten worden. De totale kosten van het werk werden geraamd op rond 90' 000. B. en W. hebben doen nagaan, of de ontwikkeling van het peil der prijzen aanleiding kon zijn tol het lager stellen van de oorspronkelijke raaiing der kos ten. Resultaat daarvan is geweest, dat de geraamde kosten met 100.000,— kunnen worden verlaagd en dus gesteld kunnen worden op rond 800.000,—.. B. en W. hebben voorts, toen kwam vast te staan, dat de verhuur van de ko- lenloods der gasfabriek geen doorgang zou vinden, een onderzoek doen instel len naar de mogelijkheid van een ver bouwing en inrichting van die loods als garage voor de brandweer en de zieken dienst. Resultaat van dit onderzoek is geweest, dat twee plannen zijn opge- maak.t Hij het eerste plan is gebruik gemaakt van de bestaande muren en spanten; de globale kostenraming hiervoor bedraagt 135.000,—. Daar de ruimte boven het plafond van de garage dus niet nuttig gemaakt kan worden en de bestaande muren zeer bouw vallig zijn, is een tweede plan opgezèt, waarbij de kolenloods tot op de funde ring zal worden gesloopt,, en alleen de fundering zal worden gebruikt. De glo bale begroting hiervoor bedraagt 156 000 De kosten van beide plannen dienen te worden verhoogd met de kosten van een aan te brengen centrale verwarming en kunnen globaal berekend in totaal ge steld worden op respee''evelijk 175.000 en 200.000. Het is vanzelfsprekend, dat bij een ver gelijking van het oorspronkelijke plan met de laatst-besproken noodoplossing, niet zonder meer de kosten van beide, zijnde 800.000 en 200.000 tegenover elkaar gesteld kunnen worden. B. en W. stellen de Raad voor.^ tot de uitvoering van het eerste plan óver te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2