Nog zorgt Nederland voor Indonesië Bijzonder welvaartsplan op stapel Ot ,IN EEN PRETTIGE SFEER" AUTOVERVOER van personen m PROPAG AND A-LAWINE TEGEN I Fildand ademt vriier HET VATIC A AN In vele streken is de toestand Weerbericht DE „PASTOOR VAN DE POOL OVERLEDEN Penicilline slecht voor kaas Jubelweek ter ere van Maria Hogere voedselproductie staat no. KANSEN van de UIENMARKT De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De muizenplaag NDER DE O U P E Rode kat in het nauw maakt rare sprongen Pater Girard werd Eskimo met de Eskimo's Een dure staking Export een zaak met vraagtekens Vijf commissies geconstitueerd Geneesmiddel doodt goede bacteriën Nog vele haken en scheve oogen Overheersingsdroom De taak van de Ouders bij bet Godsdienst onderricht Het lek bij Baarle- Nassau Antwerpentoneel van devotie en schittering JAARGANG DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 Landbouw op droge gronden Bij de Hoogovens te IJmuiden is gistermorgen een nieuwe cokes-oven batterij van 30 kamers in gebruik genomen. Het moment, waarop de nieuwe oven wordt aangestoken. Geen termen aanwezig voor schadevergoeding Goed zaaizaad voor rijst Visserij en veeteelt AANHOUDEND WARM WEER weer normaal GEEN KRULLENJONGENS HET HOREN VAN MINDER HEDEN OP DE R. T. C. PATIENTE „GROOTE BEER" GEDEBARKEERD VERVOER VAN ARBEIDERS IN VRACHTAUTO'S JESSUP WAARSCHUWT DE RUSSISCHE LEIDERS Actie van Katechetisch Centrum Canisianum in September Na aardappelen kunstmest als smokkelwaar aalfttev DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13.90 per kwartaal, 11.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST.azflzet* P' LEO J- M- HAZELZ.C. 1 Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In de eerste lielft van deze maand is in het Algemeen Proefstation voor de Landbouw te Buitenzorg een conferentie gehouden om een begin van uitvoering te geven aan bet Bijzonder Welvaartsplan voor Landbouw en Visserij 1949. Talrijke Negara's waren er ver tegenwoordigd en ook de Republik Indonesia. Voorts waren aan wezig de hoofden en medewerkers van de betrokken departementen en technische instituten. De H.V.K., de heer H. J. Lovink, opende de conferentie met de verklaring, dat geen kostbare tijd verloren ma" gaan bij de uitvoering van de plannen, die beogen een korte krachtige stoot te geven aan de economische bedrijvigheid De financiering der plannen zal via de begroting moeten geschieden en maxi maal per jaar 50 millioen vorderen. Het welvaartsfonds draagt een tijdelijk karakter, teneinde de sanering van de financiën der overheid niet blijvend te bemoeilijken. Als kern ligt op tafel, aldus de heer Lovink, bet agrarisch gedeelte van bet Welvaartsplan, dat de zwakste plekken van de economie van dit land wil aan- xriipen en wel het herstel van een vol waardige voedselproductie De voorzitter van de Commissie Wel- vaartsplaii 1949 M. Wisaksono Wirjodi- hardjo wees er op, dat van de hoofd voedingsmiddelen nog steeds onvoldoende geproduceerd wordt en dat de Consump tie van plantaardig en dierlijk eiwit in Indonesië het laagst is van de gehele wereld. Het streven moet dus zijn op voering van de productie van voedings middelen, in de eerste plaats rijst. De voorzitter wees er op, dat in donesië een neiging besjatt'lpV°biecten de landbouw, om op rendabel^ stel_ zoveel mogelijk mensen *®ndeei van de len, zodat een ieder zlJ"erkwijze is ech- opbrengst krijgt. Deze stTeven naar ter tegengesteld aan man en der- grotere overschot beter eike arbeider halve onjuist »emiddelen ter beschik- zoveel Pz0llen dat per man een maxi- king tfj-oductie', d.w.z. een overschot Sordt bereikt Voor de landbouw bete kent dit, dat gestreefd moet worden naar grotere bedrijven waarin op efficiënte wijze gebruik wordt gemaakt van ar beidsbesparende hulpmiddelen Voor de aanvulling van het volksinko- men is Indonesië afhankelijk van de ex port van grondstoffen, veelal van agra rlsche aard, welke zeer aan prijsschom melingen onderhevig zijn Andere grond stoffen zijn er betrekkelijk weinig. Indo nesië staat nog aan het begin van bin nenlandse interlocale goederenuitwisse- ling; de binnenlandse markt is nog zwak en de dichtheid van vervoer gering, Ontwikkeling is dus nodig van nieuwe op de binnenlandse markt gerichte tak ken van bedrijf, vooral nijverheid en handel. In de eerste plaats nodig voor het opvangen van de nadelen van een wisselvallig export-inkomen, maar ook. om werkkrachten en ondernemers uit de landbouwsector af te leiden. Het is d«s duidelijk, aidus besloot de voorzitter, dat wij er met een en_ kele sector van het economisch leven niet zijn Daarom zullen binnenkort ten zullen van de tani's terug gevorderd worden na de oogsten (event, m na - De totale uitgaven hiervoor zUl1®" *n 1952 e.v. 4.380.000 bedragen. De teng vordering beloopt dan 4000 e~ uitgaven dus 380.000. De meeropbreng sten bedragen echter minstens in 19Me v 100 000 ton t.w.v. 20.000.000. Hiervan komt als handelsrijst beschikbaar 46.000 ton padi t.w.v 11.504.000, Ook verbetering van de landbouw op droge gronden is dringend nodig, omdat onvoldoende maatregelen werden geno men tot behoud van de bodemvrucht baarheid, hetgeen geleid heeft tot de z.g. „stervende" en „dode' landen. Op den duur kan alleen via de land bouw op droge gronden het voedings probleem van Indonesië opgelost wor den. Laat men definitieve maatregelen achterwege, dan zal Indonesië binnen vrij korte tijd voor een instorting van de voedselvoorziening komen te staan. Men wil verbetering bereiken door het stuwen van de landbouw naar rendabele gemengde bedrijven en over geheel In donesië een net van proefbedrijven leg gen, die zichzelf kunnen bedruipen en na enkele jaren belangrijk grotere pro ducties zullen opleveren. Hier opgedane ervaringen zuilen dan moeten worden uitgedragen, terwijl de proefbedrijven als demonstratie-objecten dienst moeten doen. Vervolgens wil men de cacaocultuur in Oost Indonesië bevorderen. Proeven hebben uitgewezen, dat bijzondere cacao- varieteiten hier goede kansen maken. De bestrijding van enkele veel voor komende plagen in de rijst en het onder zoek naar de toepassingsmogelijkheden van insecticiden in de practijk zal wor den geïntensiveerd. Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Borst, betreffende de bestrijding van de muizenplaag heeft di minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening geantwoord, dat door de Planten- ziektenkundige Dienst herhaaldelijk is gewaarschuwd, dat er moeilijkheden zou den ontstaan, indien niet bij eerste waar neming van veldmuizen met de bestrij ding werd begonnen. Het opmerkelijk feit doet zich voor, dat thans naast zwaar aangetaste perce len van in dezen nalatige boeren andere percelen liggen, waar geen of slechts weinig schade valt waar te nemen. Op deze percelen blijkt dan veelal, overeen komstig de gegeven adviezen, in 't voor jaar of de vroege zomer de plaag te zijn bestreden. Thans wordt, met volle medewerking van de plantenziektenkundige dienst, ge tracht de plaag nog zo goed mogelijk t» bestrijden. Hoewel de minister er van overtuigd is, dat de schade voor de betrokken bóeren aanzienlijk is. meent hU op grond van de mogelijkheden, die in ruime mate bestaan hebben om de schade te voorkomen of te beperken, dat geen reden aanwezig is om tot schadevergoeding over te gaan. ook ontwikkelingsplannen in andere sectoren worden voorgelegd Hier volgen nu enige gegevens aan de plannen tot verhoging van de voedsel productie ontleend, waaruit men toch wel een indruk kan krijgen van wat men ginds wil bereiken en van de wijz waarop. In de eerste plaats komt bevordering van de reproductie door verspreiding van goed zaaizaad van hoog Produceren- de r ssen DU q» Proefstation^ voor de Landbouw (AP L.) door de stichting van regionale selec. testations en voorts op het stichten van een productie- en propaganda-organisa- tie voor de productie en het gebruik van goed zaaizaad en de invoer van betere rassen, waarbij gerekend is op de bouw van 200 za'adhoeven. Na het gereedkomen van alle zaadhoe ven in drie jaren, zal het ir. totaal 9 ja ren duren vóór alle 2 millioen ha. sawans geregeld van goed zaaizaad kunnen worden voorzien. In totaal is hiermee een investatie gemoeid van rond 73.000.000 verdeeld over 9 jaren. Hiertegenover staat echter een meeropbrengst per jaar van 600.000 ton riist en 100.000 ton aard- teelt is een absolute noodzaak. Betere re- z. -ii\ A lt_lja i 1 J 1 /lo hfl?lS V2tl Er is een afzonderlijk plan tot bevorde ring van de visproductie van de binnen visserij. Intensievere bevordering van de vee noten en kedele (gepeld product). Aan genomen mag worden, dal hiervan 360.000 ton rijst als handelsrijst beschik baar zal komen, dus aan tekortgebieden van Indonesië kan worden geleverd. Op het huidige prijspeil vertegenwoor digen de door dit plan uiteindelijk ver kregen meeropbrengsten een jaarlijkse waarde van 276.000.000. Indien hiervan 10 pet. realiseerbaar zal blijken in de be lastingen, dan zullen de openbare finan ciën daaruit jaarlijks rond 28 millioen ontvangen. Een volgend onderdeel van het pian is stimulering tot algemene repassing van fosfaatbesmesting bij sawahpadi in daartoe geschikte gebieden, d.z. dié ge bieden, waar bemesting meeropbrengsten geeft van migstens 10 q. per ha. De kos- sultaten op dit gebied zullen de basis van het boerenbedrijf aanmerkelijk verster ken en leiden tot een verbeterde eiwi.' voeding. Er moet komen een Algemeen Veeteelt Instituut met regionale foksta- tions. Deze laatste waren er voor de oor log wel, maar de top, het Instituut ont brak Voorgesteld wordt dit thans op te richten en de fokstations weer te rehabi literen. Een bijzondere verhoging var de mate- rialenvoorziening voor de binnen- en zee visserij zal naar verwachting binnen 5 A 7 jaren leiden tot een productie die de voor-oorlogse plus de voor-oorlogse in voer zal overtreffen, zodat deze maat regel dan tevens zal bijdragen tot een verbetering van de eiwitvoeding van de Indonesische bevolking. De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Mor- Vannacht plaatselijk mist- mot gen overdag op de meeste plaatsen vrij zonnig weer met s middag in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid optredende on weersbuien. Zwakke tot wind hoofdzakelijk tussen Oost Zuid. Aanhoudend warm weer. Vrijdag 26 Augustus: zon op 5-41 uur, onder 19-42 uur; maan op H.óo Uit de plotselinge .heftige lawine van propagandistische uitzendingen van Radio Moskou tegen het Vaticaan blijkt, dat Rusland niet van plan is het decreet van het H. Officie over de ex-communicatie zonder meer te accepteren. Ofschoon het aanvankelijk erop leek, dat het Kremlin weinig aandacht zou be steden aan het excommunicatie-decreet, kan men de laatste dagen Radio Moskou horen, die in minstens zes verschillende talen het Vaticaan aanvalt wegens de ex communicatie van communisten en com munistische meelopers. Een typerend voorbeeld daarvoor is een der Italiaan se uitzendingen, waarin het volgende werd medegedeeld: „A.F.P- bericht uit Rome, dat het Va ticaan thans na de publicatie van het decreet de priesters dwingt om door mid del van de biecht te weten te komen, toi welke partijen de parochianen beho renBerichten uit Romeinse politieke kringen wijzen er verder op, dat het Vaticaan van plan is om de Katholieke Kerk om te bouwen: tot een reusachtige politieke spionnage-organisatie in dienst van de Italiaanse minister van Binnen landse Zaken en Amerikaanse agent, Mario Scelba". Een uitzending in het Russisch ver telde: Volgens het decreet van het Vati caan zullen de 70 millioen leden*van vak verenigingen, die aangesloten zijn bij de wèreldfederatie van vakverenigingen en nogmaals 600 millioen personen, wier af gevaardigden met de communisten heb ben deelgenomen aan het wereld vredes congres, geëxcommuniceerd worden In een nieuwsuitzending voor de Bas- ken in het Spaans werd onder meer ge zegd: „Het decreet van het Vaticaan is recht streeks gericht tegen de machten, die werken voor vrede en democratie. Dit is in het bijzonder waar in die landen, waar de Kerk van Rome invloed bezit. Het decreet is de voortzetting van een diep reactionnaire en anti-volkse polit |k van de Prinsen van de,Katholieke Kerk, die reeds lang en nauw" verbonden is aan het fascisme' sen de Katholieke Kerk en het monopo listische kapitalisme altijd een jaloers bewaakt geheim van het Vaticaan is ge weest- Het budget van de Paus is nog nooit gepubliceerd. En de „leidende kliek" van de Katholieke Kerk heeft alle reden om dff. geheim te houden, aldus Radio Moskou in het Duits- Het Vaticaan zou alleen al m Italië de controle bezitten over zes banken. Tevens zou het Vaticaan belangen heb ben in Franse banken en nauw contact onderhouden met de „Morgangroep in de Verenigde Staten. De staking van de mijnliftm^chini'sten ir, r ancashire en Yorkshire, die het welk -eheel lamLgde en 75.000 mijnwerkers werkloos maakte, is gisteren opgeheven. Deze korte staking komt Engeland te stakn op een verlies van in totaal bijna 500.000 ton kolen. Gisteren is wederom een groot aantal Finse stakers aan het werk gegaan. In vele delen van het land is de toestand weer normaal. Het Finse verbond van vakverenigingen heeft gisteren vier door de communisten geleide vakverenigingen afgestoten, die het bevel van het verbond deze niet-of- ficiële stakingen af te gelasten niet zijn nagekomen. Het bestuur van het vakverbond, be staande uit zeven sociaal-democraten en vijf communisten, heeft de betrokken vakverenigingen een ultimatum gesteld. Men verwacht, dat de vier vakverenigin gen transportarbeiders, bouwvakarbei ders, bosbouwarbeiders en houtvlotters dit ultimatum verwerpen en een eigen communistische vakbond zullen stichten. P Finse premier, Fagerholm, vreest, dat hieruit nieuwe moeilijkheden zullen ontstaan. Op de leeftijd van 66 jaar is overleden Pater Primo Girard, Oblaat van Maria Onbevlekt Ontvangen, bekend als de „pastoor van de Pool". Hij had de uit- gestrektste parochie ter wereld: honderd veertig duizend vierkante '-Jlometer met één inwoner op iedere duizend vierkante meter. In 1937 werd Pater Girard door S.H. de Paus in particuliere audiëntie ont- vangen. Hij bood toen de H. Vader een interessant herbarium aan, waarin een collectie planten, die hij zelf geplukt had tijdens zijn lange reizen door het Pool gebied. Met de zegen van de H. Vader Keerde hij weer terug naar zijn Eskimo's, die hij na 22 jaar missie-arbeid op bevel van zijn superieuren voor enige tijd had moeten verlaten, zijn gezichtsvermogen had namelijk tengevolge van de lange poolnachten ernstig geleden Vurig verlangde hij weer naar zijn onrjpr 20 41 uur t Eskimos terug. Hij was Eskimo met de uur, onder 20.41 uur. j Eskimo's geworden. Bij hen voelde hij Generaal Kruis is blijkbaar, ondanks zijn naam, niet bepaald „kruis" aange legd. Hij heeft tenminste verteld, dat hij die lange haren, vaak met krullen, wel uit het hoofd van de soldaten zou kun- i.fc.. trekken. Het werd wel niet zo piat gezegd, doch hij bedoelde het in elk ge val zo'in overdrachtelijke zin. Over die lange haren van de militairen zit hv dus met zijn handen in het haar; gelukkig de man, die dat in de letterlijke beteke nis van het woord nog kan doen. Hd zrf daarom de soldaten eens bij de Karen nemen en zijn mannen niet langer met het geld van de kapper in hun zakken laten paraderen; wellicht is hij bang, dat zij aan één kant scheef gaan lopen, zoals wij na 't incasseren van ons week loon of maandsalaris. Nu zal men misschien denken, dat die afschuw van krullen voortkomt uit het verlangen om van de militairen geen „krullenjongens" te maken, ofschoon wij dan al heel wat verder zouden zijn dan op het ogenblik. Immers, d* generaal heeft ook verklaard, dat de militaire op leiding in Nederland tot nu toe slechts een soort fröbelschool was. De geoefend heid moet beter worden door ondervin dingen, opgedaan in het buitenland, het welk geschikter terrein bezit voor ma noeuvres. Deze verklaring van een des kundige zal wel juist zijn. al vinden wij, dat die „fröbeT'-kleuters het hier en daar toch aardig voor elkaar gebokst hebben- Maar laten wij ons bepalen tot de haar tooi van de militairen. Dat Pin-Up uit de baretten der soldaten vindt generaal Kruis helemaal niet leuk staan. Nu moe ten wij eerlijk bekennen, dat wij daar nooit zo bijzonder op gelet hebben. Ais man wij durven dit in alle eer en deugd vertellen konden wij do coquette krulletjes uit de baretten van leden van het Vrouwelijke Hulpcorps altijd meer waarderen dan pieken steil haar. Maar het is natuurlijk mogelijk, dat de militairen kort haar of helemaal geen haar uit de baretten meer flatteert. Misschien heeft mevr. Kruis haar man ten deze ingelicht. Die kan het ongetwij feld weten; zij is n.l. officier van het Vrouwelijke Hulpcorps en de jonge dames in uniform zullen haar mogelijk weieens hebben toevertrouwd, hoe het uiterlijk van militairen haar het meest bevalt. Enfin, de lange haren en krullen gaan er af; generaal Kruis heeft drastische maatregelen aangekondigd en de Grond wettelijke vrijheid schijnt de soldaten niet de vrijheid te waarborgen om het haar te dragen, zoals men dat zelf wenst. En het gevolg zal zijn, dat er dan nie mand anders in het leger „kruis" is dan generaal Kruis zelf. ANALYST De uienmarkt biedt voor de uientelers thans gunstiger perspectieven dan vorig jaar Men hoort op het ogenblik prijzen noemen van 12 cent per kg en er zijn al contracten afgesloten voor 10 cent per kg op December-levering. Wei zal de opbrengst van het gewas wat het aantai kg per ha betreft, belang- rijk beneden het vorige jaar blijven. Schattingen berekenen yoor Zeeland een opbrengst van hoogster-s 25.000 kg en voor Flakkee van hoogstens 30.000 kg per ha (vorig jaar hoogstens 40.000 kg per ha). Er zijn ondertussen al heel wat con tracten afgesloten, tegen prijzen die va riëren van 6 tot 10 cent per kg. Want vele uientelers verkiezen het zekere voor het onzekere en verkopen reeds nu geheel of gedeeltelijk. Een prijs van 10 a 12 cent die nog niet door nun eigen voorraden heen waren. De Engelse minister van Voedselvoor ziening zal, naar men aanneemt, dit jaar met de klachten van zijn eigen mensen rekening houden, al hoopt men van Ne derlandse zijde, dat door de mindere uit zaai en de mindere opbrengst in Enge land, de Engelse uienkwekers dit jaar geen al te grote moeilijkneden zullen ge ven en men b.v. op 15 November met de export zal kunnen beginnen. In ver band met de concurrentie uit Polen, Hon garije en Italië is een verschil van veer tien dagen vroeger of later van grote betekenis. Wie het eerst aan de markt kan komen, heeft een voorsprong. Behalve Engeland heeft ook Frank rijk nogal wat plantenuien rifgenomen (Van onze redacteur). der besprekingen ter D* T ^nnferentie is In 'n prettige Ronde-Taielc van samenwerking sfeer en m de geest meI) nog nlet verlopen. Natuurlijk dje komen aan de grote Probleme?ppnd'e dagen en pas in de loop der volgemle g weken. Toch is het belangrÜ*. goede Stemming aanwezig ,ing men het ten minste over ae v van functies en te behandelen zo gemakkelijk eens is kunnen wo De Centrale Commissie vergaderde in de middag in de Trèveszaal met als eerste punt de definitieve constituering van hit orgaan. De verschillende delegaties heb ban de volgende leden aangewezen; Ne derlandse delegatie; Mr. van Maarseveen, Mr Stikker en Dr. van Royen; Republi keinse delegatie; Drs. Hatta, Mr. Rum en Mr Pringgodigdo; en B.F.O delegatie: «gultan Hamid IK Ide Anak Agung Gde a Dr Soeparmo. i „p'ns werden vijf commissies in Tnor staatskundige en staatsrech- gestel voo en economische, mili- taire culturele en sociale aangelegenhe den. deze commissies zullen De leden va legaties worden aange- heden door de commissies Vrijdag wezen, waarna werkzaamheden morgen om tien uur zullen kunnen aanvang de Wat de werkverdelmgez.ghouden mefc eerste commissie zie vgn de verenig de voorlopige constitui e charter van de Staten van ïndorres Nederlands- de souvereiniteitsoverd faet nako_ Indonesische Unie, t°ez buitenlandse men der overeenkomsten, betrekkingen, zelfbeschikkingsrecht, con tacten met zelf bes turende landschappen, nationaliteit en burgerschap uitwisseling van hoge commissarissen en Nieuw- Guinea. Indien het werk van deze commissie Vlot verloopt, zullen van zelf de andere een gemakkelijker taak hebben, v°°ral wat betreft de terugtrekking van de Ne derlandse strijdkrachten en de rechts positie van de burgerlijke ambtenaren, die op het ogenblik van de souvereini- teitsoverdracht in functie zijn. Op het einde dezer eerste bijeenkomst spraken de delegatieleiders en de Unci eenstemmig de opvatting uit, dat de conferentie in de beste harmonie is be gonnen, en dat men alie vertrouwen heeft dat, als de conferentie in deze eest wordt voortgezet, zij een vlot verloop zal hebben. Een woordvoerder van d« P'^f^van mede, dat blijkens het reg^leim orde vertegenwoordigers van ue heden tot de algemene vergadering Ronde-Tafelconferentie kunnen woraen toegelaten, in-dier één der delegaties wens daartoe te kennen geeft. Ter voor koming van misverstand wordt er ech ter door de woordvoerder van de B.F.O. met nadruk op gewezen, dat blijkens bovengenoemd reglement deze vertegen woordigers alleen gehoord kunnen wor den na een daartoe strekkend, eenstem mig besluit van de centrale commissie. zich gelukkig, ondanks ontberingen en grote ongerieven, zoals de eindeloze pool nacht en de troosteloze eenzaamheid waaraan men nooit went. In de zomer van 1929 bevond hij zich te Ponds Inlet, het centrum van zijn „pa rochie", toen zijn bisschop hem het be vel gaf zich naar het Noorden van de Hudsonbaai te begeven, teneinde de Es kimo's overal op hun tochten te verge zellen. Zijn missiestatie droeg hij op aan het H. Hart en de eerste H. Mis werd daar opgedragen op 8 September. Hij slaagde erin een kapelletje en een on derkomen te bouwen voor de missiona rissen met uit Canada geïmporteerd hout. Het hele gebouw was niet groter dan zeven bij zes meter. Hij beheerste de taai der Eskimos vol komen en onmiddellijk begon hij de christelijke waarheden te verkondigen. Toen hij zijn reis naar Rome maakte, telde zijn parochie 108 Katholieken, van wie 69 volwassenen. In een jaar tijds had hij zesduizend H. Communies uitgereikt. De tijd, die hem overschoot van zijn mis- siearbeid, gebruikte hij voor zijn levens onderhoud. Het grootste Seel van zijn le ven heeft pater Girard verreisd, omdat de afstanden boven de Poolcirkel onme telijk zijn en afgelegd moeten worden te voet of per hondenslee. En zoals de Eskimo's steeds het spoor van het wild volgen, volgde pater Girard het spoor der Eskimo's om hen te benaderen en hen te bekeren. Het troepentransportschip „Groote Beer" heeft gisteravond een ernstig zie ke patiënte, waarvan opname in een ziekenhuis onverwijld nodig was, te Hoek van Holland gedebarkeerd. Het schip heeft daarna de reis voortgezet naar Amsterdam Het betreft hier geen geval van be smettelijke ziekte. Uitzendingen in het Tsjechisch en het December-levering is ondertussen voor eveneens over het decre .cr.pr.nintipf omdat Slowaaks, luiden: „Van de eerste dag af van het bestaan van de volksdemocratie in Polen hebben alle burgers zich kunnen verheugen in een volledige vrijheid van godsdienst en van geweten. Ook de Katholieke Kerk is volkomen vrij en de vijandige houding van de Kerk is zuiver politiek". Radio Moskou vertelde nog eens aan de Oostenrijkers, dat „de banden tus- de exporteurs nogal speculatief omdat men niet weet, wat onze grootste afne mer Engeland zal betalen.. De vraag is nu: Wanneer gaat de En gelse markt die op 15 Augustus voor Ne derland werd gesloten, weer open en hoe zal het zijn met de concurrentie? Vorig jaar bleef de grens feitelijk tot 1 De cember gesloten en ook toen kwamen er protesten van de Engelse uienikwekers, De gezondheidsdienst voor vee in Fries land heeft een ongewone ontdekking ge daan: penicilline is slecht voor de kaas. Dit moderne geneesmiddel wordt de laatste jaren ook steeds meer gebruikt ter bestrijding van een bepaalde vorm van uierontsteking, namelijk die, welke veroorzaakt wordt door de zogenaamde streptococcus agalactiae. Het penicilline wordt door het uierweefsel zelf practisch niet opgenomen. Het merendeel blijft on- veranderd aanwezig en met het melken van de koe verdwijnt het grootste deel der aanwezige penicilline in de melk emmer. Nu is penicilline een prachtmiddel om mastitis-streptococcen van hun schadelijke werking te beroven, doch het is even werkzaam of zelfs nog sterker tegen an dere streptococcen, die zo veelvuldig m de natuur voorkomen en die vaak zeer gunstig zijn voor onze samenleving, aldus de gezondheidsdienst. Tot de voor penicilline gevoelige bacte riën behoren ook de melkzuur-strepto- coccen en de melkzuurbacteriën, die voor de zuring en de rijping van de kaas van zo grote betekenis zijn. Het gevolg van een en ander is, dat m de kaas een sterke gasontwikkeling optreedt, waardoor te veel openingen in de kaas ontstaan, terwijl Verschenen is het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot herziening van de Wet Auto vervoer Personen. Hieraan is het vol gende ontleend: Verscheidene leden betreurden, dat de agitatie rond het wetsontwerp er toe heeft geleid, dat meer aandacht is besteed aan de verhouding tussen overheid en parti culier bedrijf, dan aan de verhoudingen in het wegvervoer. Opgemerkt werd, dat voor groepsver- voer en in het bijzonder voor het ver voer van arbeiders nog een groot aan tal vrachtauto's in gebruik is. Met be langstelling had men kennis genomen van de mededeling van de minister, dat ook zijns inziens dit vervoer, in het algemeen gesproken, sociaal ontoelaat baar is, zodra betere vervoermiddelen beschikbaar zijn. De bewindsman liet daarop echter volgen, dat thans de vrachtauto's voor dit doei nog niet kun nen worden gemist. Men vroeg zich af, of dit laatste wel in overeenstemming ook de smaak nadelig wordt beïnvloed, ja ze kan zelfs ongenietbaar en schadelijk voor de gezondheid worden. Reeds zijn aan verschillende zuivelfa brieken storingen bij de kaasfabricage op getreden, zodat de vraag gesteld wordt: hoe kunnen wij ontkomen aan deze be dreiging voor de kaasindustrie? Een afdoende methode zou zijn het ver bieden van de behandeling van melk koeien met penicilline, waarmee echter met het badwater, ook het kindje zou worden weggegooid. Een andere methode die even radicaal is in haar uitwerking, is het thuis houden van de penicilline-be- vattende melk, die, als de penicilline-be- handeling op een bedrijf niet te vaak wordt toegepast, aan de varkens en kal veren kan worden gevoerd. Voldoen de veehouders niet aan het hun gedaan ver zoek de penicilline-houdende melk thuis te houden dan zou wel eens kunnen blij ken, dat met dit geneesmiddel het paard van Troje is binnengehaald, aldus de con clusie van de gezondheidsdienst. Dr. Philip Jessup, Amerikaans ambas sadeur in algemene dienst, heeft en bij de Russische leiders op aangedron gen, „hun droom van wereldoverheer sing" te laten varen vóór zU eenzelfde lot ondergaan als andere adspirant- veroveraars, die door alle tijden heen uiteindelijk het onderspit moeten del ven. Hij verklaarde, dat de V. S. bereid zijn Moskou een „volledig aandeel in de in ternationale samenwerking'' aan te bie den, indien het in vrede wil samenwer ken met de andere landen. Hij waar schuwde echter, dat de V. S. niet van plan zijn. wapens uit te wisselen voor lege beloften. Bij het verschijnen van de nieuwe ka- techismus schreven onze bisschoppen: „Wij vermanen allen, die bij da opvoe ding van de jeugd een taak te vervullen hebben, ouders, priesters, onderwijzers, dat zij, ieder volgens hun roeping, de katechismus met veel zorg aan de kin deren zullen leren en verklaren en hen ook zullen helpen er naar te leven." Er zijn helaas nog maar betrekkelijk weinig ouders in Nederland, die naar dit bisschoppelijk woord luisteren. Daarom begint het Katechetisch Centrum Canisia num te Maastricht met ingang van Sep tember een grote actie om zoveel moge lijk ouders weer tot deze gezonde vader landse Katholieke traditie terug te voe ren. Tot alle priesters van Nederland wordt het verzoek gericht, om in de maand September één keer te preken over de taak, die de ouders hebben bij het gods dienstonderricht van hun kinderen. Aan alle scholen in Nederland wordt gevraagd, om gedurende het komende schooljaar eenmaal een ouderavond ta organiseren over hetzelfde onderwerp. Vier priesters stellen zich beschikbaar om in heel het land deze avonden te ko men geven. Tot alle ouders in Nederland richt het Centrum het verzoek, om zich voor da luttele prijs van tien cent de folder aan te schaffen, waarop vooi heel het school jaar, week voor week, staat aangegeven, wat zij te doen hebben. Alle nadere in lichtingen zijn te bekomen bij het Kate chetisch Centrum Canisianum, Tongerse- straat 53, Maastricht Als gevolg van de ontdekking van een aardappelsmokkelcomplot in de omge ving van Baarle-Nassau, waarvan wij onlangs melding maakten, heeft men thans 180 ton aardappelen kunnen achterhalen, die frauduleus naar België werden uit gevoerd en waarmede een aanzienlijk kapitaal aan deviezen gemoeid was Het is komen vast te staan, dat 4 van de 6 personen, die in verband met de aard- appelsmokkelaffaire gearresteerd werden zich met nog 4 anderen, die nu ook zijn gearresteerd, schuldig hebben gemaakt aan de frauduleuze uitvoer naar België van 90 ton kunstmest. De aldus uitge voerde kunstmest vertegenwoordigde een waarde van 13 a 14 duizend gulden. Verwacht wordt, dat nog meer smok- „VvSnen^e1 plaaZn" een'^grool keTJfaires als gWolgvan Je Jongste aantal autobussen buiten dienst staat. 1 arrestatie aan het licht zullen komen. De afgelopen week heeft Antwerpen een jubel-octaaf gevierd ter herdenking van de instelling der beroemde Maria- processi-e en van de 50ste verjaardag van de pauselijke kroning van Antwerpens beminde Lieve Vrouwe. Het 'oude Mariabeeld troonde in goud brokaten mantel in het midden der Kathedraal onder een majestueuse troon hemel, temidden van een weelde van bloemen. Iedere morgen om 10 uur werd er een plechtigé Hoogmis opgedragen, terwijl er iedere avond Lof was, waarin door Antwerpse orde-geestelijken feest predikaties werden gehouden. Donderdagavond trok een indrukwek kende kaarse-nprocessie door de straten der stad; tegen de gevels der huizen zag men her en der Mariabeeldjes met bloe men en illuminaties aangebracht. Gebed en gezang wisselden elkaar af: spontane Mariahulde recht uit het hart van jong en oud. Voor priesters en leken werden over dag Mariale voordrachten gehouden in het St. Jan Berchmanscollege aan de Meir. De laatste van die voordrachten, welke tot onderwerp had „Maria in het christe lijk leven", werd Zatercag gehouden door mgr Cruysberghs. Zij werd door het knapenkoor der Kathedraal omlijst met een uitgelezen program van geestelijke liederen. Z.Em. kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen. woonde deze zitting bij en gaf. na een korte toe spraak. aan de aanwezigen zijn zegen Zondagmorgen trok na de plecitige Hoogmis de grote jybel-processie met het Allerheiligste door Antwerpen, die twee uren duurde en waarbij Maria's beeld m feestdracht werd omgedragen. De pro cessie, bestaande uit drie afdelingen: gilden en ambachten; jeugdgroepen en Kath. verenigingen; broederschappen en kapellen, met een schittering van vtaS" gen, vaandels, blazoenen enz., leverde een aangrijpend schouwspel op en vorm - de een schitterend slot van het jubei- octaaf. Voor het tijdvak van 28 Augustus t.m. 10 September zijn de volgende bonnen aangewezen: 281 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees. 282 Vlees (A, B) 300 gram vlees. 283 Vlees (D) 100 gram vlees 284 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 286 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 294 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD MF, MH 910. Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. De niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269, 270, 271, 273 275 276 277 278 279 Algemeen kunnen worden vernietigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1