Woningen voor ouden van dagen Op dit terrein nog grootse taak 111 O Een Rood feest met duizenden politieagenten Troepenconcentraties aan de Joegoslavische grens Belgrado herbeleeft de spanning van voorjaar 1941 Meteor gierde over Ameland Soep met eigenaardige smaak Tocht naar Noes ark begonnen Dr. Smith meent zeker te zijn van succes Weerbericht I GEHEIME PROCESSEN IN DE SOVJET-UNIE Wederopbouw heeft alle waardering Flinterman en Wansink geslaagd in snelheidsrecord DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Prachtige oogst in de Noord-Oostpoldcr Plotselinge genezing te Lourdes NDER DE LOUPE Sloivaken toonden geen interesse Massamoord door middel van arsenicum Duits episcopaat over ban-decreet De kring van Leningradwordt geliquideerd Liftende meisjes in België omgekomen 71ste JAARGANG MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 N<* 21013 Pioniers komen aan «3c slag Van 7-jarig lam meisje TWEE MILITAIREN OP EEN MIJN GEMIDDELDE SNELHEID 955 K.M. PER UUR iCOLUMBUS GEZOCHT "V 'fw. i p Jw -r Gisteren bij het krieken van de dag zijn vijf Amerikanen met de beklimming van de berg Ararat begonnen om definitief uit te maken of de ark van Noe op deze berg ligt. Op zijn vroegst zal het enkele dagen duren voordat er resultaten kunnen worden gemeld. De Ararat is een brede berg van 4500 m. hoog. Men verwacht de ark, indien deze er is, op 3000 m. hoogte te vinden. De vijf hebben hun basis in een boerendorpje, dat 30 km van de Turks-Russisch-Iranse grens ligt. IETS MEER WIND DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie* Prof- Dr. ST. TESSER O.P. eaacue. y M HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In de „Analecta voor het Aartsbis dom van Februari jl. wijdt Zijne Emi nentie Kardinaal De Jong een beschou wing aan de behuizing van bejaarden. De Kardinaal wijst er daarbij op, dat er on geveer 260.000 katholieken van 65 jaar en ouder in ons land zijn, van wie er slechts ruim 15.000 in een katholieke bejaarden- inrichting konden worden opgenomen. Hier vraagt dus een belangrijk pro bleem om een oplossing. Allerlei ouden van dagen zoeken daarnaar voor zichzelf en vinden geen uitweg uit de moeilijk heden, doch zien deze veeleer oenemen. Dit geldt ook voor de beter-gesitueer- den. Het oude huis is stilaan te groot gewoi- den, de inwoning met gemeenschappe- lijk gebruik van keuken, het ontbreken van het voor bejaarden zo onmisbare huis. personeel, brengen zorg en onrust op de oude dag, die j"ist op het tegenoverge stelde aanspraak zou mogen maken. Om het probleem van de huisvesting der bejaarden een oplossing meer na derbij te brengen werd korte tijd gele den bij notanele akte opgericht de „Lan delijke Katholieke ^Stichting voor behui zing van bejaardenwelke stichting door het Hoogwaardig Episcopaat als advies college op dit gebied werd aangewezen. De overheidszorg, die zich in verband met het Voorontwerp-Ziekenhuiswet, ook op dit terrein reeds aankondigt, dient door tijdige samenwerking tussen allen, die de belangen der bejaarden willen dienen, bin nen beperkte banen te werden gehouden WÜ leven tegenwoordig in een tijd, dat de overheidszorg zich op schier elk ter rein des levens maar al te gemakkelijk uitbreidt, en zij betreedt zelfs het terrein der christelijke charitas, getuige het in het Voorontwerp-Ziekenhuiswet ontwor pen systeem, waarbij voor het oprichten en instandhouden van verpleeghuizen, waaronder ook de pensions en gestmme Voor bejaarden vallen, vergunning de overheid wordt v^eist.^ Centrale Deze Landelijk in de naaste Zaldus ongetwufeW toekomst jd^e, aan de aangeslo ft" afzonderlijke instellingen, welke zien t de huisvesting, verzorging en ver- "leging van bejaarden bezig houden. P Doch de Centrale zal niet alleen de belangen van algemene aard, doch ook de belangen van de afzonderlijke inrich tingen en haar belanghebbende bewo ners behartigen. Men zal dit toch onge twijfeld veel liever aanvaarden, dan wan neer de Staat zich hiermede gaat be- Indonesische afgevaardigden naar de R.T.C. bezochten Volendam. Twee meiskes waren niet afkerig van de chocolade van de heer Hatta Het gaat prachtig met de landbouw in de Noord-Oostpolder. Zolang het dag licht aan de hemel is, is men er thans druk met de oogst en de resultaten schijnen buitengewoon gunstig te zullen ziin Vooral de tarwe heeft het uitste kend gedaan. Op sommige kavels heeft men 75 tot 90 hectoliter binnengehaald, terwijl een normale oogst een derde tot de helft van deze hoeveelheden be- drinaghet komend najaar kan een aan tal pioniers voor eigen rek^lnS de slag. Onder deze pioniers, dat zijniper 6onen, die vóór 1 Augustus 1945 ste 2 jaar in de polder hebben |ev^ in dienst van de directie van de wie- rigermeer, wordt per 1 November ecu aantal bedrijven verpacht met een op pervlakte van 24, 36, 42 en 48 ha-, ter wijl bij enige nog eens 24 ha. kan wor den bijgepacht. Voor geschikte en bekwame, maar fi nancieel minder draagkrachtigen, wor den bovendien 10 bedrijven van 12 ha. aangeboden. De bijbehorende gebouwen worden pas per 1 Mei 1950 verpacht. dit jaar 6 dergelijke woning-complexen zullen worden gebouwd. De bewoners zullen worden geslecteerd naar culturele maatstaf, terwijl met het z.g. zaalsysteem volledig wordt gebroken. Daar er nog slechts voor een gering aantal ouden van dagen door de katho- De noodzakelijkheid van samenwer- lieke charitas in de huisvesting en ver moeien, omdat wij zelf in gebreke bleven De afzonderlijke inrichtingen blijven na tuurlijk overigens geheel zelfstandig. king is hier dus wel dringend en voor de nana liggend. De Kardinaal dringt hierop dan ook met kracht aan. waJL°Uden van da§en ziJn voor ons een tas Jn01 bezit en de katholieke chari- Df>r-u er zeker prijs op hen zoveel mo- s ijk en nodig onder haar vleugelen te nemen. Een van de eerste zorgen is die voor oe huisvesting. De Stichting beoogt het bouwen, buiten de financiën der Stich nng om, van woning-complexen, be knopt van indeling, speciaal voor bejaar den, met een centrum, een verzorgings huis. Zolang de bejaarden op zichzelf kunnen blijven wonen, geschiedt dat en wanneer zulks niet meer mogelijk, of ge wenst is, kunnen zij verhuizen naar de afzonderlijke woongelegenheden, die ook het verzorgingshuis bevat en profiteren van de grotere accommodatie die het biedt, omdat meer in de onmiddellijke nabijheid ook de verzorgsters gehuisvesc zijn. De woningen, in zeer kleine complexen gebouwd, en in het centrale verzorgings huis de kamers, zullen uiteraard van al lerlei geriefelijkheden voorzien zijn en meer speciaal worden afgestemd op de behoeften, welke bij bejaarden aanwezig zijn. Verder zal ermee worden rekening gehouden, dat hun zelfstandigheid zolang mogelijk moet worden ontzien. Het-ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft alle waardering- voor de beoogde doeleinden, zodat nog zorging is voorzien, ligt hier nog een grootse taak. Ouden van dagen, ook beter gesitueerden zullen daarmede ge baat zijn. De mogelijkheid om hierin te voorzien is aanmerkelijk uitgebreid door de Wet op de Noodvoorziening voor ouden van dagen. Hoofdzaak is voorlopig, dat de bestaar de en verdienstelijke inrichtingen op dit gebied zich niet afzijdig houden, maar dat zij zich aansluiten bij deze Landelijke Katholieke Stichting. Zij kunnen speciaai in de onmisbare verpleeg- en verzorgings huizen voor de meer lichamelijk hulpbe hoevenden haar zegenrijke, charitatieve arbeid blijven voortzetten in samenwer king met anderen, er met vereende krach ten naar strevende, om zo het beste op dit gebied van de Katholieke Charitas te bereiken, wat er maar te bereiken is. Laten wij er voor ijveren, zo zeggen de bestuurders van deze Landelijke Stichting, dat de bejaarden zich in een zoveel mo gelijk zorgen-vrije ouderdom kunnen ver heugen en zich aldus voorbereiden op „de Blijdschap van het Afscheid". Breda, A B. MICHIELSEN. Een klein gedeelte van de onverkoopbare of doorgedraaide appels wordt aan de koeien gevoerd. Wat nog zijn nut heeft, nu de veldmuizen in vele weiden het gras hopeloos hebben vernield. Het Franse „Journal du Dimanchc" publiceert een bericht van zijn corres pondent te Lourdes, volgens hetwelk het 7 jaar oude Belgische meisje Jac queline Gaudier, dat wegens een sedert haar geboorte bestaande verlamming van linkerarm en -been niet kon lopen, in Maria's genade-oord plotseling is genezen. Temidden van 5000 andene Belgische pelgrims had het Donderdag in de basi liek van Lourdes de Hoogmis bijgewoond, toen het plotseling tegen haar moeder zei, dat zij voelde te kunnen lopen. Nadat zij met haar invalidenwagen de basiliek was uitgereden, slaagde Jacque line er in om, steunend op haar wagentje 100 meter te lopen. De eigenares van het hotel, waar het meisje met haar moeder verblijft, ver klaarde tegenover een correspondent van Reuter, dat Jacqueline thans elke dag zonder steun een langere afstand kan lopen. Nabij Purwodadi, in midden-Java zijn twee Nederlandse militairen met een le gerauto op een mijn gereden en daarna aangevallen. Beiden nepen verwondingen op. Te Banska Bystrica, in midden-Slowa- kije, zijn leden der Tsjechoslowaakse re gering, Tsjechische en Slowaakse leden der communistische partij en partijleden uit de Sovjet-unie en uit buurlanden bij eengekomen voor een herdenkingsplech tigheid van de Slowaakse opstand tegen de Duitsers van 1944- Volgens Reuter wijzen geen tekenen er op, dat de bevolking grote bijval zal tonen voor de met zorg georganiseerde herdenking. Overal, waar zich vooraan staande communisten bevinden, zijn strenge veiligheidsmaatregelen getroffen en in de hotels, waar zij wonen,, worden geen andere gasten toegelaten. In Bansky Bystrica werd alle verkeer stil gelegd, toen president Gottwald in de stad kwam. Vertegenwoordigers van de westerse pers ontvingen geen facili teiten en hun besproken kamers werden hun ontzegd. Ten slotte bracht men hen onder in een hotel zonder comfort, op een afstand van 40 km. van de plaats Op de wegen nabij Zvolen en Banska Bystrica, waar Gottwald, premier Zapo- tocky en de communistische partijsecre taris, Slansky, zich vertoonden, bevon den zich duizenden gewapende politie mannen, leden van de militie en man schappen van het leger, het aantal Slo- waken, dat opgekomen was, overvleuge lend. De katholieke geestelijken werden in artikelen ter gelegenheid van deze dag vertegenwoordigers genoemd van de „imperialistische reactie, dezelfde reactie die in 1944 weigerde steun te geven aan de opstand". De opstand was een com munistisch succes, dat de waarde toonde van de nauwe banden tussèn de sovjet unie en de tegenwoordige regering van Tsjechoslowakije, zo heette het. In niet-communistische kringen ver klaart men echter, dat de opstand zijn oorsprong had bij het gewone Slowaakse volk en dat de sovjet-steun te verwaar lozen was en hoofdzakelijk bestaan had der gebeurtenissen. Er was geen telefoon. uit neergelaten politieke commissarissen. A.P. verneemt uit betrouwbare diplo matieke bron te Istanboel, dat maar schalk Tito steeds meer troepen in het Joegoslavische gedeelte van Macedonië Volgens „Borba", het orgaan van de Joegoslavische communistische partij, is in de Roemeense dorpen bij de Joego slavische grens een bevel tot „thuis concentreert, om eventueel te kunnen blijven" afgekondigd. Op de straten zou optreden tegen Kominform. de plannen van de Langs de grenzen van Bulgarije en Al banië zijn thans tien infanterie devisies, 1 gepantserde divisie en 1 divisie parachu tisten geconcentreerd, onder bevel van gen Vasa Jovanowitsj, wiens hoofdkwar tier in Skoplje is. Samen met de eenheden van de lucht macht bevinden zich thans 150.000 man goed gewapende troepen in Macedonië Ook de Sovjet-Unie bereidt zich op alle mogelijkheden voor De correspon dent van de „New ïork Times" te Bel grado verklaart uit betrouwbare bron vernomen te b»bben, dat drie sovjet- Russische gemechaniseerde divisies vanuit Rooeaenië naar Hongarije zijn gezonden e' stelling nemen langs de Joegoslavische grens. De correspondent, Sulzberger, voegt er aan toe: „De koude oorlog tussen Joego slavië en de sovjet-marionettenorgani-a- ties in de rest van Oost-Europa heefl. naar men meent, het ernstigste stadium bereikt sinds de Kominform een jaar ge leden met Belgrado brak In diplomatieke kringen te Belgrado heerst een sfeer van spanning, die «e vergelijken is met die in het voorjaar van 1941, toen Hitler Joegoslavië bin nentrok'. ia?ïssen Paal 17 en 22 aan het Ame- heet st'raTld> in de streek die het Oerd »„m' !s. gisteren luchtvaartgeschiedenis drie T„ .Daar was het, dat omstreeks teor be Y* do middag de Gloster Me- FlinWm=„ Ur-d dlC>or majoor-vlieger een gemiriri Yiermaal v°orbij raasde met 955 Ion Dit snelheid van ongeveer de ontwikke]in?geveer" omdat eerst na tijd bekend kan^wn^f de echter waarschih,]i^°rden f?e™aakt' dle dit getal af zaf li^ei?let al te ver van Zoals bekend, zou rik kelij'k Zaterdag gedaan poR'ng aanvan" tot drie maal toe fc gorden en we zicht onvoldoende en Was bet zee roet in het eten door inL 1? i werd over de kilometers ^"e dradtn van de meetapparatuur te spoelen Oo de lassen traden lekken op en toen de En zo was het de Zaterdagavond od Ameland vol met mensen, die direct of zijdelings wat met de luchtvaart te ma ken hadden en allep ondergebracht moesten worden. Wat tenslotte nog lukte ook! Zondagmorgen was het weer vroeg dag, vooral voor de mensen van ir c van Oostrum van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium (N. L. L.), welk lichaam, zoals bekend, de snelheidsme ting zou verrichten. Om deze meting draaide eigenlijk al les deze dagen op het eiland. Naast het normale fotografische systeem, dat werkte op de fotocamera's, had het N. L L als controle nog een tweede me- tliodê ingelast, n.l. die langs electromi- sche weg, met inschakeling van een fotocel. Aan de beide uiteinden van de De Franse justitie houdt zich bezig met de grootste vergiftigingszaak die ooit in Frankrijk is behandeld. Mane Besnard een vrouw uit Loudun, in het departement Vienne, is 21 Juli aan§®" houden in verband met de verdachte omstandigheden, waaronder haar echt genoot is overleden. Spoedig viel de aan dacht op de alleszins vreemde opeenvol ging van sterfgevallen, een veertien-aJ, in de familie Besnard. Getuigen hebben verklaard, dat sommige overledenen herhaaldelijk hebben geklaagd over „de eigenaardige smaak van door Marie klaargemaakte soep". De lijken van slachtoffers zijn opgegraven en in zes gevallen werd reeds de aanwezigheid van arsenicum vastgesteld. Verdachte houdt vol onschuldig te zijn. De familie Besnard was gefortuneerd. Onder de vermoedelijke slachtoffers be vinden zich ook de moeder en de schoonouders van verdachte. 3 kilometer lange baan was nl. een foto cel opgesteld, die het toestel „pakte" als het op bepaalde hoogte langs vloog en een belsignaal in werking bracht, dat bleef gaan tot het toestel de baan ver liet. Deze laatste methode gaf als uit slag de bovengenoemde officiële uitslag weer. Als tenminste de camera's het goed gedaan hebben en dat kan eerst gecon stateerd worden als de films ontwikkeld zijn. Zoals het zich uiterlijk liet aan zien, liep, zoals ir. Van Oostrom ver klaarde, de apparatuur bij de eerste vlucht uitstekend. Bij de tweede vlucht van lt. Wansink vloog het toestel bij het eerste traject te laag om door de fotocel opgepikt te worden en ook vreesde men, dat de camera's het bij deze tweede po ging niet al te goed gedaan hebben. Maar zekerheid hierover zal men eerst hebben als het filmmateriaal ontwik keld is. Het was een spannend moment, toen aangekondigd werd. dat Flinterman ge start was van het vliegveld Leeuwarden. Snel werd alles telefonisch nog even getest en toen was de Meteor al boven het parcours aangeland en nam hij zijn aanloop voor de eerste vlucht. In het Oosten gingen enige lichtko- gels de hoogte in, die de vlieger de richting van de baan moesten aangeven. Op de duinen ging ieder staan en toen de zeer enthousiasten riepen „daar komt-ie" en iedereen naar het Oosten keek, was de Popsy 10 al weer voorbij, gevolgd door een gierend en grommend geloei, als zaten alle duivels van de hel op zijn staart In 11,16 seconden gingen deze eerste 3000 meter- Even een ruk naar boven aan het eind van de baan en daar lag de kist al weer in de bocht, zich gereed makend voor de volgende sprong. Nu gingen op West de lichtkogels in de hoogte. Een zwarte stip met een zwarte wapperende staart van uitlaat gassen achter zich groeide razend snel uit tot een loeiende straaljager om even snel daarginds in het Westen weer te vervagen in het niets. 11,48 seconden gaf deze tweede vlucht als uitkomst. Weer rokten zich de halzen, eventjes maar.... en toen was het ui weer ge beurd, 11,16 seconden over deze 3000 meter. Nogmaals terug, nu voor de laatste keer. Een wijde bocht, zakken tot even onder 100 meter, recht voor de baan en daar schoot majoor Flinterman dit keer in 11,44 seconde over de baan. In de tenten van het nationaal lucht vaartlaboratorium ging een zucht van dankbaarheid op. Het. zaakje had ge klopt en Nederland had zijn snelheids record in de lucht verbeterd. Wie zich ook in de handen wreven waren de kleine -ïonderd luchtvaart mannen, die dagen voor het slagen van dit evenement gezwoegd hadden. Na de poging van majoor Flinterman kregen de toeschouwers nogmaals de sensatie van een vier maal langs gie rende Meteor met lt. Wansink aan de stuurknuppel, die ongeveer hetzelfde gemiddelde gehaald moet hebben als majoor Flinterman. En toen was het voor velen zaak om zo snel mogelijk van het eiland te ko men. Hiervoor zorgde weer de L. S. K., die met de regelmaat van een klok vliegtuigjes dirigeerde tussen het eiland en het vliegveld Leeuwarden en een respectabel aantal vermoeide, doch vol dane lieden na een paar inspannende dagen weer op het vasteland afzette. gepatrouilleerd worden, vele Joegosla- ven in die dorpen zouden aangehouden zijn Van 25 tot 27 Augustus werd te Sofia een bijeenkomst gehouden van de „raad voor wederzüdse economische bijstand" (het plan-Marsuall van Oost-Europa), aldus meldt Tass Vertegenwoordigers uit Albanië, Bulgarije, Hongarije, Polen. Roemenië, Tsjechoslowakije en de sov jet-unie waren aanwezig De aanwezigheid van verschillende ai ders uit Oost-Europa te Sofia gaf aanlei ding tot geruchten dat de Kominform in het geheim bijeen was om krachtige maatregelen tegen Tito te beramen. Het feit dat ook generaals de bijeenkomst bij woonden, versterkt de mening, dat het geval-Tito wel degelijk ter sprake is ge bracht Ook de Russische troepenbewe gingen wijzen hierop. Volgens mededeling uit Vaticaanse bron zal Donderdag a.s. een herderlijke brief van de Duitse bisschoppen worden gepubliceerd over het pauselijk decreet ten aanzien van excommunicatie wegens aanhangen van het communisme. De brief zal op Zondag 11 September in alle Katholieke kerken van Duitsland worden voorgelezen. Vandaag geven wij een „rondje" weg aan een inzender. Trouwens, wij komen er altijd rond vooruit, aangezien onze loupe nu eenmaal rond is. Wij moeten ditmaal plaats nemen aan de Ronde Tafel, ofschoon het volgens onze Haagse collega's aan de bittertafel heel wat gezelliger is. Als gastheer geven wij uiteraard aan onze gast het eerst het woord. Mijnheer de Analyst. Heden een foto in de courant gêzien van de „Ronde Tafel". Nu vind ik, dat er al niets van is terecht gekomen. De tafel is niet rond, doch ovaal. Dat viel mij tegen. Wat is ovaal? Ik denk nu aan een ei. Wat kan daar al niet mee ge beuren. Denk maar eens aan een koekoeks-ei. Of als de broedende vogel zijn plicht verzaakt en ontijdig de eieren verlaat. U kan wel meer analy seren uit dit geval, denk ik. Ei, ei, inzender heeft blijkbaar nog al een hoge dunk van ons, als zouden wij heel wat in ons ei hebben zitten en ziet hij ons tevens aan voor iemand, die zijn ei wel kwijt kan raken. Nu dan, laten wij 'm „van eieren geven". Eerst dient d® „ronde"-kwestie rond gemaakt te worden. De meesten onzer dachten ongetwijfeld, dat de gedelegeer den aan een cirkel-ronde tafel plaats zouden nemen, maar het was een ovale, zodat de Indonesische kwestie ons dadelijk al weer, zoals steeds in het verlede- voor een verrassing plaatste. Gelukk.., schijnen de gedelegeerden het er over eens te zijn, dat ovaal ook rond is: laten wij daarom dus geen moeilijkheden ma ken; die zijn er al genoeg. Speciaal is men bezorgd om de kip met de gouden eieren niet te slachten. Momenteel houdt het hoenderhok zich heel rustig en ieder wacht zich er wel voor om de eerste knuppel te werpen. Zo'n sfeer van koek en ei! Men draait rond de ei-ovale tafel, hoewel begerig om een graantje mee te pikken, toch zeer be hoedzaam, alsof men op eieren loopt. Er bestaat natuurlijk enig wantrouwen, wat de tegenpartij zal uitbroeden, maar men haalt niet meer bij voorbaat zijn neus op, menende, dat het een stinkei is, hetwelk wordt warm gehouden. Alleen de republiekeinse premier Moh. Hatta neuriet steeds: „Ei ei, Indo-lief je bent van mij". Zo hoorde men nog weinig gekakel; men kwam nog niet aan de leg. Straks is natuurlijk het „Tok, tok, alweer een ei" niet van de lucht en wil ieder eieren voor zijn geld kiezen, daarbij er op bedacht om voor een appel en een ei" klaar te ko men. Wij hopen uiteraard allen, dat er spoe dig Ünie-spiegeleieren op de Ronde Tafel kunnen worden opgediend. Nu kan men van mening zijn, dat men aan de Indone sische kwestie „een zacht eitje" zal heb ben, of men kan er een „hard ei" in heb ben. Doch laten wij in geen geval wan hopen. Het wachten toch is slechts op iemand, die het ei van Columbus op de kop weet te tikken. ANALYST. Majoor Flintermun rechtsin gesprek met luitenant Wansink. Volgens het Zwitserse weekblad „Die Weltwoche" worden op het ogenblik in de Sovjet-Unie een serie pocessen gevoerd, die in het geheim dqor het hoogste gerecht van de communistische partij geleid worden, en ten doel heb ben de zogenaamde „Kring van Lenin grad" te liquideren. In het totaal zou den 78 hoge functionarissen te Lenin grad en 94 te Moskou zich moeten ver antwoorden. Dertig zouden tot nog toe reeds tot in het totaal 710 jaar dwang arbeid veroordeeld zijn. De Leningradse kring is geheel samen gesteld uit aanhangers en medewerkers van de thans overleden Zjadanof. aldus het blad. Zdjanof. wiens macht in de Sovjet-Unie steeds groter werd, riep de Kominform in het leven en schaarde mannen om zich heen als Georgi Dimi- trof. minister-president van Bulgarije, die in April voor het opperste partijgerecht te Moskou zou verschenen zijn en wiens dood kortgeleden uit de Sovjet- Unie gemeld werd: Kostoff voormalig pi.v. ministerpresident van Bulgarije: Rajk, de voormalige Hongaarse minister van buitenlandse zaken; Gomulka, alge meen secretaris der Poolse communisti sche partij en Markos, de voormalige Griekse rebellenleider. Al deze mensey wilden een communisme van eigen na tionaal karakter, dat niet tot elke prijs aan het sovjet-Russische gelijk zou be hoeven te zijn. Eind 1947 werd Zdjanof reeds van „per soonlijke Balkanpolitiek" beschuldigd, aldus 't blad. 'n Half jaar later werden Tito en Dimitrof beschuldigd van onder handeling over een Balkanfederatie. De oppositie in het politiek bureau tegen Zdjanof nam toe. In Augustus 1948, en kele Weken nadat hij op een reis ter reorganisatie van de Kominform nog te Berlijn gesignaleerd werd, méldde Radio Moskou zijn dood, „na lang en zwaar lij den". Enkele maanden later volgden de arrestaties van Zdjanof's zoon. Kostoff, Markos en Rajk, aldus het blad. Twee Amsterdamse meisjes, die al lif tend een vacantiereis maakten zijn in België in de nabijheid van Bergen (He negouwen) door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Bij het douanekan toor van Bettignier hadden ze „een lift gekregen" in de auto van de Belgische heer D. Nauwelijks een kilometer verder echter is door onbekende oorzaak de wagen tegen een boom gereden. TT- v ■•.S&'-.S? Duizenden kilo's heerlijk Bctuws fruit liggen hier in het open veld te rotten Gepakt en gezakt trokken zij weg, vergezeld van een Turks militair escor e en van de secretaris van de archeolo gische afdeling van het Turkse minister e van onderwijs. Een uiterst \&arme zomer, die een groot deel van de sneeuw en het 'is op de Ararat heeft doen smelten, begunstigt de onderzoekers. De vijf Amerikanen zijn: dr. Aaron J. Smith. 61 jaar uit Greensboro (Noord- Carolina); Walter Wood, 36 jaar, een ingenieur uit Seacliff (Long Island); Wendell Ogg, 24 jaar, uit Knoxville (Tennessee), een natuurkundige van de atoomfabriek in Oakridge; E. J. Newton, 46 jaar, een binnenshuis-architect uit Colfax (Noord-Caroïina) en Edwin B. Greenwald, correspondent van „Ass. Press" Tevens waren in het gezelschap dr. Oecati Doiunay, hoofd van de archeolo gische afdeling van het Turkse leger en twee tolken. De vier eerstgenoemde Amerikanen zijn lid van de „Oriental Archeological Research Expedition". Zij hebben .n Turkije bijna twee maanden op toestem ming om de berg te mogen beklimmen, gewacht. De Ararat ligt nl. in militair gebied. Dr. Smith zei er zeker van te zijn, dat de expeditie de ark zou bloot leggen. Hij houdt vol over weten schappelijke gegevens te beschikken, die bewijzen, dat de ark op de Ararat ligt. Verschillende andere personen waren van plan geweest, de expeditie te ver gezellen, maar waren om verschillende redenen n:et aanwezig, toen de tocht be gon, vertelde dr Smith. Het zijn dr. Egerton Sykes, uit Londen, Fred Avery, een bouwer van s~heeps- modellen voor de Amerikaanse marina in Anapolis, dr. J. O. Kinnaman, een vooraanstaand archeoloog uit Long Bearh (Caldfornië) en dr. Clifford Burddck, een geoloog uit Tuscon (Arizona). Volgens dr. Smith kunnen anderen nu de tocht niet meer meemaken, daar het niet alleen uiterst moeilijk is om toe- stemrping van de Turkse regering te krij gen, maar ook omdat de winter in dit gebied spoedig zijn intree doet. Binnen, drie weken zal het hier al sneeuwen. Aldus het relaas van de A.P.-correspon dent, die de expeditie medemaakt. De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: Vannacht hier en daar nevel of mist. Overigens veranderlijke De- wolking maar bijna overal droog weer. Morgen later op de dag in het Noordwesten var het land plaatselijk enige lichte regen. Zwakke, later meest matige wind krimpend naar richtingen tussen West en Zuid- Dezelfde of iets no- gere temperatuur dan vandaag. Dinsdag 30 Augustus: Zon op 5.47 uur, onder 19.33 uur; maan op 14.36 uur, onder 21.55 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1