LAATSTE BERICHTEN Strijders tegen de rode haan Reclame VRIJE VAART OP DE RIJN? De FOKVEEDAG te DELFT Boycot op Nederl. Rijnschepen Maakt 45 NIEUWE v TEXTIELPUNTEN Djogjase persstemmen over de R.T.C. Hoofdstedelijk brandweercorps 75 jaar De nieuwe motor wagens van de Rott. El. Tram De Mintenta te Arnhem voor Uw zaak PAGINA S WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1949 Duitsers ivijzen beschuldi gingen af Rotterdam doktert aan zijn wegen. Een der toegangen tot de rijksweg naar Den Haag is weer eens echt Rotterdams opengebroken. Zodat 'de auto's evengoed als de fietsers hun weg moeten zoeken over het trottoir. Paul Hoffman: „NEDERLAND KOMT ER BOVENOP" MINISTER STIKKER NAAR WASHINGTON DODELIJK ONGEVAL IN SPEELTUIN TE ARNHEM NEDERLANDS MEISJE NIET OMGEKOMEN IN BELG IE Van moeders zijde een Vlaming NEDERLAND MAAKT CAMERA'S EN FILMPROJECTORS Pauselijke Internuntius zal haar bezoeken HET FRUIT IN DE BETUWE BLIJFT ONDER DE MAAT Gevolgen van de droogte CRICKETPLOEG UIT HULL IA' EIGEN STRIKKEN VERWARD Volgens een bericht van Ass. Press zou er een plan bestaan tot het bijeenroepen van een conferentie van vertegenwoordi gers van de oeverlanden van de Rijn ter bespreking van de huidige controversen op het gebied van de Rijnscheepvaart. Geallieerde functionarissen te Frank furt hebben echter verklaard, dat zij niet op de hoogte zijn van deze uit Den Haag gemelde plannen. John Logan, zeide. al dus een ander bericht van A.P., dat hem overigens niets bekend was van de schen dingen van de overeenkomst van 1948 met Nederland en België, waarvan de Nederlandse pers de autoriteiten in Duits land beschuldigt. Geallieerde functionarissen in Frank fort hebben ook de beweringen, als zou op Nederlandse schepen een „geleidelijke boycot" worden toegepast, tegengespro ken. Zij gaven toe, dat het aandeel van de Nederlandse Rijnaken en de Benelux- havens in het verkeer op de Rijn voor de oorlog groter was dan op het ogenblik. Maar zij zeiden, dat de verlading van erts via de Beneluxhavens toegenomen is en dat ook een groter deel van de tarwe- invoer naar Duitsland de laatste tijd over Beneluxhavens geleid wordt. Zij wezen erop, dat spoedig de nieu we West Duitse federale regering meer gezag over het Duitse scheepvaartver keer zal hebben en dat „dan het gehele beeld zich misschien zal wijzigen." Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 Sep tember 1949, van de texti^lkaart VA 905 geldig worden, de bonnen gemerkt „U een punt", „V een punt", „U vijf pun ten", „V vijf punten", „U reserve" ter waarde van 10 punten en „V reserve" ter waarde van 15 punten. Naar aanleiding van de opening van de R. T. C. in Den Haag, schreef het in Djogja verschijende dagblad „Kedaulatan Rakjat o.m. dat men nu veel meer aandacht moet schenken aan de binnen landse situatie. In de huidige besprekin gen zullen niet alleen het lot en de verplichtingen van de Republiek in de vrijheidsstrijd vastgesteld worden, doch ook het lot van het Indonesische volk in al zijn pogigen om een menswaardig be staan te leidenaldus het blad. Dat ver der schreef dat de Republiek thans de zware piicht heeft, aaun te dringen op een oplossing, welke aan de wensen van i het grootste deel van het volk tegemoet komt. zoals zij zijn vastgelegd in da grondwet. „Wij hebben vroeger ons zelf respect gebaseerd op het oordeel van an deren", aldus het blad, „laten wij nu ons zelfrespect baseren op onze eigen arbeid, en de waardering van de buitenwereld afdwingen". Het dagblad „Nasional" schreef in zijn hoofdartikel, dat indien de R. T. C. mis lukt, en geen volkomen vrijheid tot re sultaat heeft binnen een kort tijdperk, men nu reeds kan bedenken, wat er dan zal gebeuren. „Wij hopen thans, op het ogenblik van de opening van de R. T. C., dat alle be krompenheden van de Nederlanders zul len verdwijnen, en dat zij hun karakter eigenschap van te vèel vragen en te wei nig geven niet verder zullen doordrijv :n. Hs" te nu voor de Nederlanders de laat ste kans om iets groots te verrichten, op dat de smet van hun kolonisatie en hun koloniale oorlog verlicht zal worden. In- plaats van over allerlei soorten inciden ten hard te schreeuwen, doet Nederland beter de andere gebieden zo spoedig mo gelijk terug te geven en de gevangenen vrij te laten", aldus besluit het blad. (Van onze verslaggever.) Het oudste beroeps-brandweercorps in Nederland is dat in de hoofdstad en dit corps, dat thans een 350 manschap pen telt, gaat in de week van 5 tot en met 10 September op grootse wijze zijn 75-jarig bestaan herdenken. In die dagen zullen de spuitgasten danig ge- feteerd worden, terwijl de Amsterdamse bevolking mee kan genieten. Er wordt een brandweer-tentoonstelling georga niseerd, er zal een fantastische fakkel optocht met oud en nieuw brandweer- materieel door de stad trekken en drie avonden achtereen worden in de Boerenwetering spuitdemonstraties ge geven met verlichte waterstralen. Als besluit van hel festijn is er een sport middag op de Sintelbaan, waar o.a. een interland voetbalwedstrijd gehouden zal worden tussen de Antwerpse en de Amsterdamse Brandweer Sportvereni ging. De hoofdstedelijke brandweer heeft een goede naam, die zij niet ten onrechte verdiend heeft. Die goede naam heeft ze zich de laatste jaren meer dan eens waardig getoond door haar manhaftig optreden tegen vuurzeeën, die vnl. in de Amsterdamse pakhuizen woedden, en waardoor vernietiging van misschien wel hele blokken van voor de hoofdstad zo nodige opslagruimten werd voorkomen: Blaauwhoedenveem, Prinsen-eiland en Oude Schans! Voordat de beroepsbrandweer op 15 Augustus 1874 in functie trad. geschiedde de blussing van brandèn op vrij gebrek kige wijze. Men had de beschikking over 67 wijkspuiten, 5 schouw-spuiten en 2 stoombrandspuiten, terwijl het vrijwillig personeel uit 150 man bestond. Het op treden van de brandweer bjj een gewel dige brand in de nacht van 5 op 6 Aug. 1870 in de Utrechtsestraat, waarbij een zestal huizen in de as werd gelegd, was oorzaak, dat in beginsel werd besloten tot de oprichting van de beroepsbrandweer, die op militaire leest geschoeid zou worden. Enig in Europa Heel wat veranderingen zijn er in de loop der jaren gekomen. Door annexatie van een groot deel van Nieuwer-Amstel, in 1896 en later in 1921 van een groot stuk benoorden het IJ werd het bewa kingsgebied belangrijk uitgebreid. Eind 1901 werd de eerste bespannen mecha nische ladder, waarmee een hoogte van 22 meter kon worden bereikt, in dienst gesteld, terwijl een jaar later het. eerste electrische motorvoertuig voor 5 personen zijn intrede deed. De drijvende stoom spuit „Jason", die momenteel nog bij branden in de haven goede diensten bewijst, werd in 1904 in gebruik genomen In 1931 verschenen de rode melders aan de openbare weg. De omvangrijke werk zaamheden. die daarmee gemoeid waren, namen bijna zes jaar in beslag. Maar men kop toen en ook thans nog bogen op een alarmstelsel. dat in elk opzicht voldoet, en enig is in Europa. Van de bij de oprichting in gebruik genomen kazernes is nu alleen de hoofd wacht op de Prinsengracht nog in dienst. Uitbreiding van het aantal kazernes, dat momenteel 10 beloopt, waaronder 4 hoofd wachten, is wel nodig maar niet mogelijk. Daarom is thans een aanvang gemaakt met de modernisering van de bestaande kazernes door de brandweerlieden zelf! Gymnastieklessen, de z.g. „indoortraining" behoort al sinds enige tijd tot de dage lijkse plicht van de bestrijders van de rode haan. Tijdens de bezettingsjaren moesten veel moeilijkheden overwonnen worden; ge brek aan benzine stond altijd als een dreigend spook voor ogen. Op het laatst rukte men uit met een tweewielig spuitje dat door de manschappen zelf Werd getrokken. Vanzelfsprekend streeft men naar een perfectionnering van het materieel. Momenteel zijn er in de hoofdstad 10 motorspuiten, die geregeld dienst doen en 4 die in reserve worden gehouden. De nieuwe spuiten, waarvan er al 6 in ge bruik zijn, hebben een capaciteit van 2500 liter water per minuut. Op een van de autoladderwagens waarvan er 5 zij.n is onlangs nog een geheel stalen mechanische ladder aangebracht met een uitschuif- lengte van ruim 27 meter. De Amsterdamse brandweer kan dus op een rijke historie terugzien en de feest- week zal haar de kracht geven om steeds weer paraat te staan voor het heil der bevolking. Zoals reeds enige tijd geleden werd vermeld, is de keuze voof het systeem van de electrische installaties van de S4 door de R. E. T. bestelde motorrijtui gen gevallen op de electro-magnetische schakelinrichting. Van de in 1948 in dienst gestelde proefmotorrijtuigen 571 en 572 was het eerste uitgerust met een electro- pneumatische schaikelinric-hting en het tweede met een electromagnetische. Deze benamingen worden verklaard door de wijze van bediening van de schakelaars, waarmede de weerstanden van de fractie- motoren worden in- en uitgeschakeld. Bij de electropneumatische bediening worden de schakelaars gesloten door druklucht toe te laten in een cylinder, waardoor een zuiger verplaatst wordt; de hiervan afgeleide beweging doet de schakelaar sluiten De toe- en afvoer van de lucht wordt beheerst door een elec- trisch bediende klep. De electromagnetische bediening heeft plaats door 't bekrachtigen van 'n spoel Tengevolge van 't daardoor ontstane magnetische veld wordt een kern aan getrokken, door welke beweging de scha kelaar gesloten wordt. De electrische bediening van de klep pen bij de electropneumatische inrichting of van de m\;neetspoelen bij de electro magnetische inrichting geschiedt door de bestuurder. In de praktijk hebben beide systemen even goed voldaan. Tengevolge van het feit dat geen Zwitserse francs beschik baar waren voor de aankoop van de door de firma Sécberon in Genève vervaar digde electropneumatische lnstalaties, heeft de directie van de R. E. T. het electomagnetische systeem gekozen. De hiervoor benodigde installaties zullen ge leverd worden door de firma Vickers in Engeland. Toen aan Paul Hoffman, administrateur van de E.C.A. Maandag j.l. gevraagd werd wat hij dacht van de toestand in Neder land, antwoordde hij tegenover de pers: „De Nederlanders werken hard. Zij heb ben hun schouders er onder gezet. Het verlies van Indonesië en van de Duitse markten vormen problemen voor Neder land. Niettemin ben ik van mening, dat Nederland er bovenop zal komen". Tegen het eind van deze week zal minister Stikker per boot naar Amerika vertrekken om te Washington besprekin gen te voeren over het Atlandtisch Pact (Van onze correspondent). Een 13-jarig meisje is in de speeltuin van het Burger Dierenpark te Arnhem z ernstig gevallen uit een bakschomme' dat zij met een hersenbloeding naar het Gemeente Ziekenhuis moest worden overgebracht, waar zij heden aan de ge volgen is overleden. Naar wij vernemen is mej. H. Rodri- hetZ]pvei^vavda Uit Amsterdam n'et om ™i„v£ gekomen tijdens het auto-on geluk m Bergen. Zoals bekend maakte ZÏJ ,™et haar vriendin mej. M. de Groot al liftende een reis door België waarbij zij het slachtoffer werden van een onge luk, waarbij mej. M. de Groot op slag werd gedood en mej. Rodriguez de Mi randa zwaar gewond. Zij is echter niet aan de verwondingen bezweken. Op 15 November 1592 trouwt te Delft Willem Vermeer j(ong) g(ezel) met Maddaleentje de Swart j. dr. Deze Wil lem Vermeer is van beroep caffowerker (zijdewerker) en afkomstig van Lier in Brabant. Zijn vrouw is een Antwerpse Een jaar daarvoor in 1591 was hoogst waarschijnlijk te Delft geboren Reinier Vermeer Jansz. Op twintigjarige leeftijd is deze Reinier eveneens caffowerker van beroep. Hij verlaat Delft en vestigt zich in de Breedstraat te Amsterdam. Daar verkeert hij in een kring van Zuid- Nederlanders, want vier jaar later op 27 Juni 1615 trouwt hij er' Digna Baltha zars in de Ververijen, oud twintig jaren afkomstig van Antwerpen. Deze Reinier Vermeer en Digna Bal thazars zijn de vader en de moeder van de Delftse schilder Jan Vermeer. Dat er verwantschap bestaat tussen Dirk en Reinier Vermeer is met deze gegevens nog niet bewezen, doch de familienaam, hetzelfde beroep, dat vroeger meer dan thans door eenzelfde geslacht werd be oefend en dat beide een Zuid-Nederland se, een Antwerpse tot vrouw hebben, wijzen in deze richting. Daarbij komt, dat de Delftse families zich uitsluitend „van der Meer" noemen en nimmer Vermeer. En als in de latere Het nieuwste bewijs van de groeiende industrialisatie van Nederland zal op ie Jaarbeurs te zien zijn e wel camera's en projectoren voor het opnemen en ver toen van 16 millimeter geluidsfilm, die worden vervaardigd door J. Duiker en Co's Fabriek van apparaten en werktui gen N.V. in Den Haag. Binnen een jaar heeft deze fabriek, in overleg met de stichting „Nederlandse Onderwijsfilm" een projector ontwor pen. die volgens de deskundigen als een nouveauté op 16 mM.-gebied kan wor den beschouwd. Bij het ontwikkelen van projectors en camera's heeft de fabriek grote morele steun gehad van diverse ministeries. In een zitting,die gisteren tot laat in de avond duurde, en waarin 40 getuigen moesten worden gehoord, heeft de officier van Justitie bij de bfjz. strafkamer van de Leeuwarder rechtbank, tegen de 39 jarige V. Huiskes 14 jaar gevangenisstraf geëist. H. die in Friesland zeer gevreesd i was, heeft in samenwerking met zijn in middels beruchte collega Van Leur, in de bezettingsjaren jacht gemaakt op onde- duikers, illegalen en Joden, van wie er velen niet meer uit het concentratiekamp zijn teruggekeerd. (Van onze correspondent). De grote missietentoonstelling Mitenta. die van 24 September tot en met 3 Octa- ber in „Musis Sacrum" te Arnhem zal worden gehouden, nadert haar voltooiing. Buiten de verschillende missiebisschop pen, die ter gelegenheid van de Mitenta op Zondag 25 September in de verschil lende parochiekerken van Arnhem een pontificale Hoogmis zullen opdragen, heeft de Pauselijke Internutius, Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, meegedeeld een be zoek aan de tentoonstelling te zullen brengen. Z. H, Exc. zal, eveneens op Zondag 25 September, in de O. L. Vrou- wekerk een pontificale Hoogmis celebre ren. Op 13 October 1631 is Reinier Vermeer in Delft weergekeerd, want op die da tum laat hij zich als „meester constver- coper" inschrijven in het Delftse St. Lu- casgilde. In die dagen blijkt hij algemeen be kend te zijn onder de toenaam „Vos". Hoe hij aan deze bijnaam is gekomen, is onbekend. In het St. Lucasgildeboek staat hij aangetekend als Reynier Vos of van der Minne (Van der Minne is een verschrijving voor van der Meer). In een notariële 1) acte van 1651 wordt hij genoemd: „Reynier van der Meer anders genoemd Vos", en zelf onderte kent hij een andere notariële acte 2) met „Reynier Vos". Zo algemeen is hij onder de bijnaam „Vos" bekend, dat een nota risklerk ook zijn zoon Jan noemt: Sr. Johannes Reynierszoon Vosch Mr. Schil der, doch de' zoon laat „Vosch" doorha len en verbeteren door „Vermeer". Naast zijn metier van „constvercoper" blijkt Reinier Vermeer ook herbergier te zijn geweest. In 1648 leent „Reynier Jans Vos herbergier wonende opt Markt veld binnen deser stede 250 carolus gul dens tot 20 stuvers 't -,;ck". Nog duidelij ker blijkt zijn waardschap uit een ande re acte, waarin hij een wanbetaler laat 'vervolgen. In deze acte machtigt hij „Aernolt Sweers wonende in Sgraven- hage, specialyck omme in den naam van hem constituant van Reynier van Heuc- kelom te innen, heffen, beuren ende te ontvangen soodanige honderst ses en twintig gulden ende seven stuyvers als hem constituant volgens zijn Regt von- dên selven Heuckelom dauchelyck zijn competerende van teercosten ende an ders". Of het huwelijk van Re:nier Vermeer en Digna Balthasars vroegtijdig met kin deren is gezegend geweest of dat het lang kinderloos bleef is onbekend. Wij kennen met zekerheid slechts drie kin deren, twee dochters Elisabeth en Geer trui en een zoon Jan. De zoon werd geboren in het jaar 1632, toen zij reeds zeventien jaar waren ge huwd. A. VAN PEER De aanhoudende droogte berokkent de fruitteelt-, landbouw- en veeteeltbedrij ven in de Metuwe grote schade. De fruit bomen (nu nog appels en peren) hebben zeer te lijden van de droogte. De boom wortels kunnen niet voldoende vocht op nemen om de vruchten tot algehele ont wikkeling te brengen. Het grondwater peil is namelijk ongekend laag. Het ge volg is, dat veel fruit onrijp van de bo men valt en dat de rest te klein blijft. Het fruit „onder de maat" kan veelal de minimum-prijs van 5 cent per kg. ter veiling aangevoerd, niet opbrengen. Het gevolg hiervan is, dat dit fruit door de veilingen (speciaal Geldermalsen) in gro te hoeveelheden aan de handel worde onttrokken en „doorgedraaid" wordt. Het komt op de vuilnisbelt terecht of dient in het gunstigde geval als „bijvoeding" voor de koeien in de droge weiden. Had de droogte alleen al veel schade berokkend aan de veestapel, de veldmui- zenplaag vooral in West-Betuwe en Bommelerwaard heeft de velden ver anderd in een dorre, bruin-gele vinkte. Zo zijn West-Betuwe, Bommelerwaard en het land rond 's-Hetogenbosch tot aan de Maas. De meeste polders zijn bovendien nog verstoken van drinkwater voor het vee de sloten zijn reeds lang uitgedroogd en de kikkers verdwenen omdat ae boezem van dit gedeelte der lage landen „De Lige" nog steeds niet voldoende in conditie is om de hoger gelegen gronden van water te kunnen voorzien. Door rijk, provincie en wtf irschappen wordt ech ter hard gewerkt aan de voorbereidende plannen tot Linge-verbetering. In de Boven-Betuwe is de toestand al n:et veel beter. Daar hebben de veldmui zen nog wel niet zo veel vat gekregen, maar wel is de droogte en dorheid daar eveneens groot. Dat gebied is nog hoger gelegen. der zal de landbouwbevolking zeer in teresseren, temeer omdat vele inzendin gen reeds op andere te. toonstellingen de prijzen hebben weggehaald. Voorts zul len op het terrein vele firma's hun arti kelen exposeren, waarvoor de landbouw veel belangstelling heeft. Zijn we goed ingelicht, dan zal het machinale melken in de praktijk te zien zijn; zullen er ver schillende landbouwmachines worden ge demonstreerd etc. Ook voor de stedelijke bevolking van Delft en omgeving, blijft een dergelijke fokveedag toch altijd een spectaculair schouwspel. Maar vooral het hippische feest, dat aan deze dag verbonden is, zal de meeste belangstelling trekken. De in schrijving hiervoor is nog niet gesloten, zodat nog geen getallen van deelnemers en te rijden nummers kunnen worden vermeld. Wel belooft het iets moois te worden, dat zowel stedeling als landbouwbevol king zal voldoen. Uiteraard zal door deze tentoonstelling, die door de samenwerkende fok- en contro leverenigingen, die de drie standsorgani saties vertegenwoordigen, de bezoekers vakkundig worden toegelicht. Ook de leek zal zodoende iets meer horen kunnen krijgen over de ver schalende kwaliteiten van het fokvee en aan welke eisen dit moet voldoen. Een krachtige geluidsinstallatie zal hel pen om een en ander te vergemakkelij- 1) Notaris, Andries Bogaert Delft, 12 Augustus 1651: 2) Notaris, Simon Mesch Delft, 5 December 1648: 31 Notaris, Go- vert Rota Delft, 14 December 1655. Behalve de stedenwedstrijd tegen Rot terdam (die zij won zoals gisteren ge meld) heeft de cricketploeg van Huil Vrijdag en Maandag nog gespeeld tegen V.O.C. en Sparta. Van V.O.C. werd met grote cijfers gewonnen; 210 voor 10 te gen 120. Sparta echter is er in geslaagd om de Engelsen te verslaan en wel met 203 tegen 154.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3