Riikssteun alleen voor bouw van kleine woningen Tito vreest Stalins koude oorlog niet W eerbericht Duizenden Duitsers genoten van een dag vrijheid Neerlands telegraafverkeer in geheel nieuwe banen R.T.C.-besprekingenin kleine kring leidden tot resultaten Smokkelhandel tiert nog welig m 1 Duikers kwamen terug uit Bari Huren van nieuwbouw worden afgestemd op de bouwkosten Op de' IrIBUNË 11* DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Overleg met de Kamers volgt later pas Algemene staking in Bandjermasin Guerilla-activiteit wordt mogelijk geacht Duits kanon ontplofte Morgen vergadering der Centrale Commissie Vijf kilometer diep! Zoeken op 50 meter onder water 4 JAARGANG VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 No. 21020 «^desbetreffende vragenset Tweede DE STRIJD OM NIEUW- GUINEA Voortdurende onrust sinds staking der vijandelijkheden OPNIEUW ENIGE REGEN UIT SOVJET-ZONE GAAN ZIJ OP STAP IN AMER. ZONE Twee slopers ernstig gewond VERSTANDIGE OPZIENERS AUTOMATISERING VERDRIJFT HET MORSE-STELSEL Indonesië s grondwet „BLIJVER" NAAR DE R.T.C. MET NYLONS LANGS DE DEUR IN DE WIERINGERMEER En regenkledingstof onder de aardappels Nieuwe boorinstallatie op Ned. olieterrein Ziekteverschijnselen door zware druk en koude de KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 8095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Botterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr-.fTHA7m,7ET>'P' LEO «J- 31- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prys bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De minister van Wederopbouw en huisvesting is niet bereid het in werKing treden van zijn beschikking van 10 tus j.l., waarbij de financierings-regeling Woningbouw 1948 met inSa"®. „ewiiz;ed tember 1949 belangrijk weM gewijzigd, op te schorten totdat me d D tegenwoordiging in antwoord KD^0bedodderbe^cWkking, aldus de mi- werd uitgevaardigd op grond van ina dat het belang van een ~a* nvprweging, ciai ««««s van een zeer spoedige verbetering in de woon toestanden medebrengt, dat voorlopig in hoofdzaak kleine woningen worden ge bouwd, waardoor het met het beperkt bouwvolume voor woningen mogelijk is meer gezinnen te helpen. pe minister is van oordeel, dat genoemd belang z0 zwaar weegt, dat over de door de vragensteller vermelde bezwaren moet •worden heengestapt. Groepen van de be volking, die ln normale tijden grotere woningen Plegen te hebben, zullen zich bi deze tijd, nu tienduizenden gezinnen nog wonen in de meest kommervolle om standigheden, moeten behelpen, indien zij voor rijkssteun ingevolge de financierings regeling in aanmerking willen komen. Overwogen wordt een regeling, waar door het mogelijk is van woningen met bedrijven het woongedeelte te finan cieren op de voet van woningen zonder bedrijven. De huren van woningen met een In houd groter dan 325, onderscheidenlijk 875 m3, worden vrijgelaten. De zware lasten, die op de schatkist worden gelegd, maken het noodzakelijk de financiële steun van de overheid daar aan te wenden, waar deze in de eerste plaats nodig is. De door de regering gevolgde huur- oiitiek wordt naar de mening van de Minister niet doorkruist, wanneer voor de grotere nieuwe woningen de huren gijn afgestemd op de bouwkosten. Het huurprijsbesluit nieuwbouw 1944 heeft steeds de mogelijkheid opengelaten de huren van nieuwe woningen, gebouwd zonder financiële bijdrage van het rijk, op kostprijsbasis te bepalen. Tot 1 Augustus 1949 is aan jaarlijkse bij dragen ingevolge de financieringsregeling 1947 toegezegd 4.490.658 voor 11.721 wo ningen, terwijl tot dezelfde datum op de voet van de financieringsregeling 1948 f 2.024.034 voor 5637 woningen was vast gelegd. De minister heeft ernstig overwogen, of hij de wijzigingen in de financieringsre geling 1948 tegelijk met de datum van de beschikking van kracht zou moeten ver klaren, dan wel nog korte tijd de gele genheid zou kunnen openen de ongewij zigde regeling toe te passen om diegenen die bereids veel voorbereidend werk had den gedaan voor de bouw van woningen tussen 325 m3 c. q. 375 m3 en 500 m3, ai dan niet met bedrijfsruimte, niet te du peren. Hij heeft in het belang van deze groep tenslotte besloten de datum van 1 September 1949 te kiezen, daarbij het risico lopende, dat in de tussen gelegen weken getracht zou worden nog zovee' mogelijk plannen op de oude voet in te dienen. Het spreekt vanzelf, dat verrui ming van de termijn tussen de bekend making en de datum van indiening van plannen op de oude voet de maatregel effect zou doen verliezen en voor de ad ministratie grote moeilijkheden zou schep pen. Vandaar zijn bovenvermelde weige ring om de inwerkingtreding op te schor ten. In Batavia is dezer dagen weer een nieuwe Nieuw-Guinea-organisatie ont staan. Onder de naam „Nieuw-Guinea stamland" is daar nl. een comité opge richt, onder voorlopig voorzitterschap van F. Gouyn Stook, met het doel de krachten van Nederlanders, die „het stamland- ideaal onder de Kroon voorstaan, samen te bundelen en te coördineren en te trach ten hierdoor te komen tot daadwerkelijke uitvoering van een op deugdelijke basis geschoeide en in ordelijke banen geleide transmigratie en emigratie naar Nieuw- Guinea". Het comité wil niet gezien worden als een concurrerende organisatie van de reeds bestaande Nieuw-Guinea-verenigin- gen, waarvan de comité-leden trouwens ook lid zijn. Gisteren is in de havenstad Bandjer masin op Borneo een algemene staking uitgebroken. Het economisch leven ligt stil. Deze staking betekent de laatste fase in een lange reeks incidenten, aldus meldt Ass. Press. De Nederlanders hebben gedurende de afgelopen negen maanden in dit gebied heel wat last ondervonden Sinds het staken der vijandelijkheden tussen Neder landers en republikeinen is Zuid-Bor- neo, het meest onrustige gebied geweest. In verband met de staking noemt men de naam van Hasa Basiri, een voormalige onderwijzer, die in December de reeks van incidenten deed ontbranden door een algemene opstand tegen de Neder landers in dit gebied uit te roepen. Hasan Bari heeft zich onlangs tot gou verneur van het gebied verklaard in naam van de Indonesische republiek. De schepen in de haven van Bandjer masin werden gelost door gevangenen. Alle regeringsbureaux werden gesloten, aangezien geen enkele Indonesische em ployé zich op het werk meldde. In Bandjermasin was de toestand gis teren ondanks de staking rustig. De be langrijke industrieën worden bezet door het Nederlandse leger, dat vooral na het invallen van de duisternis intensief pa trouilleert De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt en OP de meeste plaatsen opnieuw en~j rjfen' "mrgen overdag ge- Vr m=+°r enkele opklaringen hoofd*' ,Uter iets afnemend» en Zufrf wlijk tussen Zuid Oost en Zuid-West Enige verdere daling van temperatuur. Zaterdag 3 September: Zon op 5.54 uur, onder 19 34 uur; maan 18.29 uur, onder 0.35 uur. op iiimllll"'"'* Tito is naar Belgrado teruggekeerd om zelf de leiding van de zenuwoorlog te gen het Kremlin in handen te nemen. In geheel Joego-Slavië worden protest- vergaderingen gehouden 'egen de Rus sische nota's. Gisteren hebben betogers aan de regering telegrammen gezon den, waarin trouw aan Tito wordt be tuigd en de handelwijze van het Krem lin „verraad aan de principes van Lenln" wordt genoemd. De Britse ambassadeur te Belgrado heeft de regering van Tito gevraagd, of zij voornemens is het geschil met Moskou aan de V. N. of Veiligheidsraad voor te leggen. De Joegoslavische regering heeft op deze vraag nog niet geantwoord. Lon den en Washington hebben besloten, de Joegoslavische regering nut van adv.es te dienen over-het al dan niet nemen van deze stap. Volgens het officiële orgaan van de Kominform heeft maarschalk Tito op net ogenblik een leger van 800.000 man op de been, zijn politiemacht en geheime diensten niet inbegrepen. Volgens het blad beschikte Joego-Slavië over 300.000 man, toen de partisanei strijd tegen de Duitser^ op zijn hoogtepunt was. „Cominform journal" w:odt zich vre selijk op over déze uitbreiding van de gewapende diensten in Joego-Slavië, dat „door Tito is herschapen in één groot Legerkamp" Volgens het Italiaanse persbureau „Astra" telt het Joegoslavische leger 600.000 man, maar de sterkte zou in geval van nood snel op 1 millioen kunnen wor den gebracht. „Astra" twijfelt er aan, of Joegoslavië in geval van agressie lang weerstand zou kunnen bieden, daar het gebrek heeft aan zware wapenen. De ar tillerie is hoofdzakelijk uitgerust met lichte wapens en slechts ongeveer 25 pet. der soldaen is uitgerust met auto matische wapens. In Belgrado noemt men de berichten over sovjet-Russische troepenconcentraties nabij de Joegoslavische grens „op z'a minst overdreven" en men hecht er geen betekenis aan. Wel acht men plaatselijke guerilla-activiteit mogelijk, welke in het geheim gesteund zou worden door Mos kou. President Truman ziet de toestand niet somber in. Volgens zijn mening, al dus verklaarde hij gisteren, was „de koude oorlog" in hevigheid verminderd. Hij hoopte op 'n spoedig einde, met een ne derlaag voor de communisten. Donderdagmiddag stroomde bU de grensovergang van Coburg een menigte van tien a vyftiendulzend Duitsers uit de sovjetzone. na de siagbomen ver- wijderd te hebben, over de grens naar Neustadt in de Amerikaanse zone, met voorbijgaan van de 20 a 30 Duitse grenswachten Deze invasie werd ui*, gevoerd, nadat een groot aantal Ameri leaanse P<»»'ejeeps en bewapende troe- penwagens, die het overgangspunt bezet gehouden hadden, waren ingerukt. De politiemacht was naar de grens ge dirigeerd ingevolge berichten, dat een duizendtal Duitsers sedert de vroege mor genuren illegaal de grens naar Beieren was overgestoken. De sovjetrussische autoriteiten hadden echter de Duitsers toegestaan vrijelijk de grens te overschrijden voor een periode van 24 uur ter viering van de eerste Sep tember als „vredesdag De Russisch» grenswachten keken geamuseerd toe bij ket?verschrijden van de grens door d» h»M Duitsers en kwamen niet tussen identiteitspapieren. °°k w de sovietzone gekomen Duitsers, T»n ™6rendeel armoedig in de kle J v°orzien van rugzakken en - gen in Neustadt allerlei voedingswaren en huishoudelijke artike len in voor Oostmarken of boden textiel - in het bijzonder zijden kousen - aan in ruil voor andere goederen. Velen maas ten van de gelegenheid gebruik om een bezoek aan familie of vrienden te bren gen. Van Amerikaanse zijde werd verklaard, dat men daar openstelling van de grens naar de sovjet-zone niet in overweging had genomen Slechts personen, voorzien van de ve-'eiste papieren, zouden de grens mogen overgaan naar de sovjetzone. Or ganisaties in de sovjetzone hadden d» Duitsers uit het Westen uitgenodigd de viering van „vredesdag" te komen bij wonen in de sovjetzone, waar verschil lende feestelijkheden zouden worden georganiseerd. Een hevige explosie in het centrum van Enschede heeft gisterenmiddag twee zwaar gewonden geëist, terwijl verschillende huizen ernstig werden beschadigd. De ontploffing deed zich voor tijdens de sloop van een oud Duits artillerie kanon, dat door de 58-jarige J. A. en diens 30-jarige zooh J., mét behulp van een acetyleen-apparaat in stukken werd gesneden. Toen zij aan het laatste stuk bezig waren, weerklonk plotseling een enorme knal. Het bleek, dat er nog een 15 c.M. granaat in de loop had gezeten. Van A. Sr. werd de rechterpols verbrij zeld, zijn zoon werd zwaar gewond aan ae linkervoet, die waarschijnlijk geam puteerd moet worden. Tal van huizen in de omgeving liepen ernstige schade op, Van één huis wed het dak weggeslagen; een stuk van het affuit van het kanon sloeg door het dak van een woning op 50 meter afstand, waarbij gelukkig at leen maar een kinderledikantje werd vernield. Mgr. J. P. Huibers begeeft zich door een haag van verpleegsters en vergezeld van de directrice van „Vronestein"Mej. M. J. A. Groothuizen, naar de school om de eerste cursus voor R.K. stafverpleegsters in Vrone stein te openen. Op grond van een onderzoek naar de mogelijkheid om de te hoge perso- neelkosten bij het Nederlandse tele graafverkeer te verminderen een vermindering, waardoor tevens de te- iegramkosten laag zouden kunnen wor den gehouden heeft men besloten dit telegraafverkeer te automatiseren. Als gevolg van deze automatisering zal in de toekomst het morse-stelsel uit het Ned. telegraafverkeer verdwijnen. De Morse-toestellen zullen dan plaats maken voor moderne zgn. „teletype"- toestellen, verreschrijvers. Een en ander deelde ons de heer J. Veen, adjunct-directeur van het tele graafkantoor te Amsterdam mede. Door de automatisering experimen ten met een reeds een half jaar geleden in Amsterdam gebouwde proef-automaat staven dit zal men van de diensten van de speciaal opgeleide ambtenaren, die in het huidige telegraafverkeer met de verzending en het in ontvangst nemen van telegrammen belast zijn, geen ge bruik meer behoeven te maken. Een P.T T.-ambtenaar in b.v. Delfzijl, zal over enige jaren slechts .enkele han delingen behoeven te verrichten om een G' constitutionele basis van 1 telegram te verzenden naar b.v. Maas tricht. Hij slaat dan op de toetsen van zijn teletype-toestel het nummer van 't telegraafkantoor te Maastricht aan. Via de cenrales te Zwolle en 's-Hertogen- bosch wordt deze verbinding dan langs automatische weg tot stand gebracht. Dc man in Delfzijl drukt op een toets en de teletype in Maastricht geeft automa tisch antwoord, dat zij gereed is het te legram te ontvangen. Het telegram wordt dan in Delfzijl getypt en komt op het zelfde ogenblik in Maastricht aan. Wan- reer het telegam is doorgegeven meldt Delfzijl het einde, drukt nogmaals op de zgn. „Met wie-toets", Maastricht meldt nogmaals automatisch zijn naam als te ken, dat ook aan het einde van het te legram alles nog in orde is en nadat Delf zijl dan op 'n knop heeft gedrukt, valt de verbinding automatisch weg. De lijn is dan vrij voor andere verbindingen. In Amsterdam en vermoedelijk in Den Haag, Rotterdam, Zwolle en 's-Hertogenbosch zullen teiegraafauto- maten komen. Een beslissing over het aantal dezer centrales is nog niet ge nomen, een beperking van het aantal van vfjf is in overweging. De levering van de definitieve auto maat is opgedragen aan een buitenlandse maatschappij. Zij zal het apparaat bou wen volgens aanwijzingeji van 't Staats bedrijf der P. T. T. Bij de bouw worden de vindingen van de Ned. P. T. T.-tech nici toegepast. Een leveringstijd van on geveer vier a vijf jaar werd vastgesteld. De sport moet het voor een gro el van haar uitblinkers hebben, ooi. e sterker dan voorheen op de spor stelde na-oorlogse tijd van nu. He e prestatie die het meest trekt en et schitterende voorbeeld dat het mees ot navolging leidt. Daarom zijn ook de g-o.e cracks onontbeerlijk om de propaganda die van hen uitgaat. We hebben het aan de athletiek gezien. Het jaar waarin Fanny Blankers de Olympische Spelen veroverde, zal voor de athletiek in ons land een mijlpaal blijven niet alleen om dit succes op zich, maar ook omdat daardoor vele honderden jonge lui zich aangetrokken hebben gevoeld om ook aan sport in casu athletiek te gaan doen. En het is zeer opvallend ook, hoe in deze tijd van Slijkhuis-publiciteit het aantal en de kracht van de middenaf- standlopers met sprongen vooruit gaan. Het is inderdaad belangrijk om de grote sportfiguren midden in de belangstelling te plaatsen. Want het is belangrijk, dat de mens aan sport doet. En de grootste propaganda voor de sport gaat van haar uitblinkers uit. En wie nu nóg van hel denverheerlijking praat, zal er nooit meer iets van begrijpen. Dat er inderdaad van geen verheer lijking sprake is, blijkt keer op keer. Want ook in de sport vindt men lieden, die ook tegenover de grootste kampioen rond uit durven zeggen waar het op staat. Verstandige taal en opgeschroefde op hemelarij gaan niet samen. Maar verstan dige taal is het, wanneer een athletiek- deskundige zonder terughoudendheid en in het openbaar aan onze grootste „ster" van nu durft voorhouden: „denk erom, je bent er niet alleen voor jezelf maar ook voor je sportgenoten." De athletiek in ons land heeft veel aan Fanny Blankers en Wim Slijkhuis te danken. Maar niettemin waarschuwt men Fanny Blankers, dat zij niet de schijn mag wekken alsof zij haar opvolgster uit de weg gaat, want dat het een deel van haar .sportadellijke" verplichtingen is, mee te helpen dat haar plaats over enige tijd zo goed mogelijk wordt overgenomen. En niettemin beveelt men Wim Slijkhuis aan, zich te omringen met goede raadgevers, opdat hij zijn uitzonderlijke capaciteiten meer rendabel zal maken, omwille van onze internationale sportreputatie en ons nationale sportpeil. In een land, waar de sportbeweging rijk is aan opzieners met een oritische en verstandige instelling als boven geschetst, behoeft men voor de degeneratie der verheerlijking niet bevreed te zijn, de altijd en overal voorkomende „uitzonde ringen der dwazen" daagelaten. SUPPORTER. V"'* o--- Prins Bernhard en zijn moeder Prinses Armgard bevonden zich gisteren middag onder de bezoekers van het concours hippique te Rhoon. (Van onze redacteur). Het voornaamste nieuws van de Donderdag was wel, dat, als de ver wachtingen niet bedrogen uitkomen, de Centrale Commissie morgen (Zaterdag) zal vergaderen. Dat immers betekent, dat de in leidende en voorbereidende, zuiver informele besprekingen, soms slechts van de commissoriale voorzitters der drie delegaties, andere keren van de kernleden, een enkele maal ook in ietwat groter verband, tot bepaalde resultaten hebben geleid en dat nu met de opstelling van de agenda der werkzaamheden kan worden begonnen. Welke deze resultaten zijn, wordt strikt geheim gehouden, maar we zullen er waarschijnlijk spoedig de weerklank en mogelijk ook de reactie van kun nen bespeuren in d-e working papers, de basis-documenten, welke nu langzaam aan op tafel zullen moeten komen. Overigens kon men gisteren reeds oe- merken, dat de conferentie op dreef gaat komen. Nadat in de voormiddag en ook in de namiddag de financiële »n economische commissie nog in klein ver band had vergaderd, kwamen andere commissies reeds op ietwat hoger niveau bijeen Zo begon, zij het weer informeel, de staatkundige subcommissie II haar werkzaamheden. De sociale commissie voor staatkundige en staatsrechtelijke aangelegenheden heeft nu drie subcommissies ingesteld. Subcommissie I is onderverdeeld in drie secties ter behandeling van ond er- scheidelijk: a. De voorlopige constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië, natio naliteit en burgerschap en het zelf beschikkingsrecht der volkeren; b. Nieuw-Guinea; c. De contracten met zelfbesturende landschappen. Subcommissie II (waarvan dus gisteren de leiders der drie delegaties en hun plaatsvervangers bijeen kwamen), zal behandelen het charter van souvereifli- teitsoverdracht, de Ned.-Ind-onesische Unie en de uitwisseling van hoge com missarissen. Subcommissie III zal behandelen de buitenlandse betrekkingen en de uit wisseling van hoge commissarissen, nadat dit onderwerp in subcommissie II is be sproken. Ofschoon men de goede sfeer der be- sm-ekingen nog steeds aanwezig acht, verheelt men in sommige Indonesische delegatiekringen niet, dat men met og- vreeïnding heeft kennisgenomen van het feit, dat vertegenwoordigers van de zg. „waardevolle belangen" naar Den Haag komen, zonder dat hierover met de Indonesische delegaties overleg is ge pleegd. De technische commissie, door Repu blikeinen en B.F.O, ingesteld tot voor bereiding van de voorlopige constitutie van Indonesië, zal haar werkzaam heden begin volgende week aanvan gen. Zij hoopt reeds in het midden van de volgende week met resultaten te kunnen komen. Het ligt in de bedoeling, dat alsdan reeds enige actuele onderwerpen zullen zijn geformuleerd, b.v. de procedure voor de verkiezing van een president, de wijze van verkiezing van de ministers met bij zondere positie en de departementen, welke deze zullen beheren. Men wil nl. van Indonesische zijde volgende week gereed komen met de opstelling van die hoofdstukken der constitutie, die de organisatie van de regering betreffen, om zodoende de constitutionele basis van het apparaat, dat de souverein-iteit zal moeten ontvan gen, zo spoedig mogelijk te kunnen vaststellen. Zodra dit werk gereed is, zo verklaar de een republikeinse woordvoerder, zal men van Indonesische zijde aandringen op spoedige bijeenkomst van de staat kundige commissie. In deze vergadering hoopt men dan de resultaten van de technische commissie aan de. Nederlandse sectie te kunnen voorleggen. In repub i- keinse kringen verwacht men niet, dat van Nederlandse zijde veel bezwaren tegeh deze resultaten zullen worden in gebracht. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon heeft besloten de heer A. F. J de Rozario, voorzitter der concentratie van vakverenigingen van*blijvers, toe te voegen aan de Nederlandse delegatie ter R.T.C. De heer De Rozario zal zo spoedig mogelijk naar Nederland vertrekken. De huldiging van ir. F. Otten bij zijn zilveren jubilé in dienst der N.V. Philips. V.l.n.r.: mevr. Otten, ir. F. Otten, prof. Halbertsma en prof. Bahler van de T.H. te Delft. (Van onze verslaggever) De smokkel van Belgische textiel naar ons land, dat een zeer goede af nemer is van de stoffen en de mooie nylons, is nog steeds niet gering. Dag in dag uit is de C.C.D. op pad om de smokkelaars bij hun winstgevend werk te betrappen en niet zelden worden er aardige successen geboekt. Zo heeft de Amsterdamse Controle-Dienst onder leiding van de districtscommandant Gehrels in ae afgelopen dagen, dank zij volhardend opsporingswerk, twee zaakjes tot een oplossing weten te bren gen. Het eerste begon in de Wieringer- meer. Daar werd een marskramer aan gehouden, die leurde met een koffer vol nylons en badhanddoeken. Zijn le verancier in Alkmaar was spoedig ge vonden en de man. een winkelier, had deerlijk pech: de inval werd gedaan teiwijl de verko. er. van wie hij de goé deren betrok, onder de toonbank zijn monsters toonde Het spoor leidde ver volgens via Amsterdam naar Hilversum. Drie man konden worden gearresteerd als piokkelaars: twee Amsterdammers en één Tilburger. De Belgen, die de tex tiel over de grens brachten, waren op het moment van de arrestatie der hoofd stedelingen ook in Amsterdam. Zij kre gen lucht van de val, die gezet was en namen als hazen de benen naar hun eigen luxe landje. Een belangrijke party textiel kon in beslag genomen worden. De tweede smokkel-affaire werd gis teren gedeeltelijk tot klaarheid gebracht. Een tip had de C.C.D. doen weten, dat er Donderdag tussen twee en vijf uui uit Utrecht een grote dump-vrachtauto, een oude legerwagen, met smokkelwaar Amsterdam zou binnenkomen. De man nen stelden zich bij de Duivendrechtse brug op en controleerden iedere leger wagen, totdat onder een lading aardap pelen in zo'n auto negen balen textiel badhanddoekenstof en regenkleding stof werden gevonden, voor een ge schatte waarde van ongeveer 10.009. De chauffeur werd in hechtenis geno men. Vandaag hoopt men de clandes tiene handelaren, voor wie- de stof be stemd was, in de kuif te pikken. Ver moed wordt, dat talrijke personen bij deze smokkeiz-ak betrokken zijn- Op de olieterreinen van de Ned. Aard olie-Mij. onder Coevorden, is een nieuwe Amerikaanse boorinstallatie aangekomen, waarmede men tot 5000 meter kan boren. Het bleek verleden jaar noodzakelijk deze installatie te laten komen, omdat men te Steenwijksmoer, 6 K.M. ten Wes ten van Coevorden, op 2785 meter aard gas aantrof, dat door de tot heden ge bruikte lichte apparatuur niet in juiste banen geleid kon worden. Met behulp van de nieuwe, zwaardere apparatuur zal het mogelijk zijn de on derzoekingen in het oliegebied, waarin een aantal nieuwe boringen zal geschie den, met kracht voort te zetten. Men verwacht, dat dit werk twee jaar in be slag zal nemen, alvorens definileve re sultaten bekend zullen zijn. Dieper dan ongeveer 3000 meter zal men waarschijnlijk niet gaan. Een kijkje op het Goudse Gemeente huis op de Markt, het enige Gotische en vrijstaande in Nederlanddat na vele jaren eindelijk gerestaureerd zal worden. Glanzend in het schijnsel van de vele lichten streek gisteravond even over ze ven uur op Schiphol neer de Convair „Pieter de Hoogh" uit Milaan. Aan boord bevond zich een deel van de expeditie, die in Bari een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp, welke daar de Constella tion „Roermond" heeft getroffen. De dui kers in het gezelschap hebben van 13 Juli tot 2 dagen voor hun vertrek in de zee tot op een diepte van 40 50 meter ge speurd naar de wrakstukken. Nadat Woensdag al twee van deze duikers wa ren thuis gekomen, keerden er thans drie terug n.l. de luit. ter zee J. Huiskens, A. J. Stobbe en v. Berkel. Verder waren aan boord gezagvoerder De Haas, die tijde lijk de leiding van het opsporingswerk heeft gehad, de off. van gezondheid W J. Parlevliet en de ziekenverpleger Borg- ström. Na de officiële begroeting in de ont vangkamer hadden we nog gelegenheid voor een praatje met de leider van de duikersexpeditie, luit. Huiskens. In het bijzonder legde deze de nadruk op de grote moeilijkheden, welke het duiken op zulk een enorme diepte op leverde. Vooreerst was de bodem zeer modderig en bij het lopen erover werd het water dikwijls zo troebel, dat elk uit zicht onmogelijk werd gemaakt Verder had men veel last van de zeestrominger. Normaal werd dan viei dagen gewerkt, die werden gevolgd dooi drie dagen rust. Maar eens kwam het voor, dat er acht dagen achter elkaar is gespeurd, terwijl het ook is voorgekomen, dat in tien da gen eenmaal kon worden gedoken. Toen eenmaal de plek waar de „Roer mond" in zee was gestort, was vastge steld. heeft men met behulp van draden, die over de zeebodem werden gespannen en waarlangs de duikers zicht voortbe wogen een oppervlakte van 80 bij 80 meter nauwkeurig afgezocht. Eo zo heeft men heel wat van de verspreid lige»v,de wrakstukken gevonden Etn K.L.M.-official noemde een per centage van 80 a 90. Sommige gedeelten, die voor het onderzoek van geen belang waren, heeft men laten liggen. Een op pervlakte van 1000 by 3000 meter is voorts afgedregd. Wegens de grote drukverschillen op verscheidene diepten iedere verdere daling van 10 meter veroorzaakt 1 at mosfeer meer druk. zodat een duiker beneden, dus on,der 5 atm.druk zijn werk deed geschiedde het ophalen naar de wateroppervlakte zeer langzaam. Ruim 2Yg uur had men hiervoor nodig, wan neer een duiker 5 h 6 kwartier op de bodem geweest was. Het werd dan ook een continubedrijf; als de een opgehaald werd, werkte de ander. Dezelfde drukverschillen zijn ook ver wekkers van de duikerziekte, die zeer gevaarlijk kan zijn. De stikstof in het bloed vormt dan n.l. bellen en deze zet ten zich vast in de gewrichten, wat met veel pijn gepaard gaat. Indien zo'n stik stof-bel het ruggemerg of een zenuw centrum aantast, kan verlamming het ge volg zijn. Bij het optreden van de ziekte wordt de duiker langer onder druk ge houden: Kooyman, die bij de eerste twee repatriërenden behoorde, heeft eens 10 uur on-der druk gestaan. Mochten zich bij een duiker na ophaling aan boord nog ziekte-verschijnselen voordoen, dan wordt de man in een tank gestopt, waar hij langzaam aan de normale luchtdruk moet gaan wennen. Dokter Parlevliet ontdekte bij een dor mannen een nieuw ziekteverschijnsel, dat tot nu toe onbekend was: een bo venmatige spierpijn, veroorzaak- door temperatuursverschillen; op dek was het 120 graden en op de bodem 42 gra den, een verschil dus van bijna 80 gra den. De Italiaanse duikers, die in de Ne derlandse ploeg opgenomen waren, had den hier minder last van, omdat zij be ter geacclimatiseerd waren. De K. L. M.-official vertelde nog, dat de belangrijkste wrakstukken van de „Roermond" nu geborgen waren. Zoals men weet, worden nog steeds twee slacht offers vermist: één buitenlander en de Nederlandse radio-telegrafist J. Hout.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1