R s ■M r- Monsterproces tegen Lages beëindigd Roerende, diep-menselijke film Ernstig incident bij Europees waterpolo-tomooi Een viool verdween MGR. DR. TH. VERHOEVEN TEN GRAVE GEDRAGEN ADIO programma De rassenpolitiek in Zuid-Afrika 4* nmmmm Als Duitser buig ik het hoofd Kanton ontkent opstand in Joennan „Er groeit een boom in Brooklyn Schoolslag naast vlinderslag Geen uitlevering van Badoglio en Graziani Nederland—Italië gestaakt WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 VERDRONKEN MEISJE AANGESPOELD EXPERIMENTELE TELEVISIE- UITZENDINGEN Malan kondigt verscherping aan In de St. Jacobuskerk in de Parkstraat te 's-Gravenhage werd gister morgen de plechtige Uitvaartmis opgedragen voor Mgr. Dr. Th. Ver hoeven. De ministers v. Schaik en Rutten tijdens de H. Mis. rf-1 W- «<v mM J0f i H v Mik U W li i *fp j 4 - Gen. Loe zou met Tsjang Kai Sjek onderhandelen GEVEDERDE KLEUREN PRACHT IN ALPHEN AAN DE RIJN Unieke vogelcollectie ter wereld VROEGE DIESELTREIN VLISSINGEN-ROTTERDAM Tussen het vroegwijze dochtertje en de toegewijde, maar zwakke vader is een innige liefde gegroeid. Peggy Ann Garner en James Dunn in de film Een boom groeit in Brooklyn", van Elia Kazan. MERKWAARDIG DEBUUT VAN ELIA KAZAN ALS REGISSEUR NIJMEGEN DRAAIT 10 TON PER DAG DOOR Maar voornamelijk mindere soorten Peggy Ann Garner als het vroeg rijpe wijsneusje in „Er groeit een boom in Brooklyn", de eerste film onder regie van Elia Kazan. Geen gescheiden wereld- recordlijst RESA - HILVERSUM PAUL SCHOTT DUITSE ATHLETE SPRINGT 6.21 METER nieuw wereldrecord KOGELSLINGEREN TURPIN VERLIEST TITEL Gisteren heeft onder grote belangstel ling van geestelijken en leken, van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, de plechtige Uitvaart en begrafenis plaats gehad van Mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven, in leven protonotarius apostolicus en directeur van het R- K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Om half tien des morgens werden in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat te Den Haag de Lauden gezongen, waarbij deken kanunnik W. Pompe als agens fungeerde, geassisteerd door pastoor \V. van Alphen en de hoofdaalmoezenier van de Katholieke Jeugd Beweging A. Ver hoeven, neef van de overledene. Om half elf werd met dezelfde assistentie als bij de Lauden de plechtige Requiem mis gecelebreerd deor Mgr. dr. P. van Gils, de vertegenwoordiger van de bis schop van Roermond, Mgr. dr. J. Lem- mens en diens co-adjutor Mgr. dr. J Hanssen. De Pauselijke Internuntius, Z. Hoogw. Exc. Mgr. Paolo Giobbe verrich te na de H. Mis de absoute bij de lijk baar. Het lcoor zong de vierstemmige Requiemmis van Perosi. Tijdens de plechtigheden hadden bin nen het priesterkoor o.a. plaats genomen Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, de Pauselijke Internuntius. Mgr. dr. Jan Olaf Smit, Mgr. Ammerlaan, vicaris- generaal van het bisdom Haarlem; dr. C. Henning, regent van het seminarie Hage- veld; Mgr. dr. W. Koenraadt, vicaris- generaal van het Bisdom Breda en ver der waren o.a. nog in de kerk aanwezig; Z. Exc. prof. dr. F. Rutten, minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen; die Hoogeerwaarde paters C. Kerremans, provinciaal der Jezuieten; Ch. Donker, provinciaal der Redemptoristen en dr. A. van Leeuwen, provinciaal der Francis canen; pastoor M. Gasman uit Kampen; de heer H. Kuijpers, oud-directeur van De Maasbode"; oud-minister ir. M. Bongaerts. als vertegenwoordiger van de Kath Economische Hogeschool te Til burg; Mgr. F. v. d. Loo, officiaal van het aartsbisdom Utrecht; de Zeereerw. heer W. van de Bergh, aalmoezenier van het jeugdwerk in het aartsbisdom; Mgr. dr. Th. Goossens, rector van de R. K. Leer gangen te Tilburg; rector A. Oomes, bis schoppelijk hoofdinspecteur van het R h. Onderwijs in het Aartsbisdom; prof mr. J. v. d Ven uit Nijmegen; mr. H. Tap, administrateur van het dep. van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen; H. de Boer, voorzitter van de R. K. Onder wijzersvereniging St. Augustinus; mr. B. van Spaendonck, secretaris van het cura torium van de Kath. Economische Hoge school te Tilburg; pater Hyacinth Her mans O.P.. Staatsraad mr. dr. L. bekers, G. Kampschöer, voorzitter van de L.T.B.; dr J Peutz, staatsraad mr. J. van Ange- ren mej. J. Geldens. secretaresse van H K. H. Prinses Wil'helmina; prof. Smeets, mr. W. Berger, procureur-gene raal bij de Hoge Raad; minister mr. J. van Schaik, mr. J. J- Winitermans, oud lid van de Tweede Kamer; pater dr. J. Rietra S.J., mr. J. Simóns, administrateur van het dep. van Justitie; kol. J. de Sain hoofd/v loota a lmoeze nierdr. S. baron van Wijnbergen, burgemeester va.i Wassenaar en vele eerwaarde zusters en broeders bij het onderwijs werkzaam, benevens enige deputaties van scholen. Aan de z.g. Kaloot onder Nieuwdorp (Zuid-Beveland) is gisterenmiddag het lijkje aangespoeld van het 13-jarige meisje C. M. Buysse uit IJzendijke, dat op 31 Augustus samen met haar 11-jarig nichtje onder de gemeente Biervliet in de Westerschelde door de stroom werd gegrepen en onmiddellijk verdronk. Het lijkje lag op een wat afgelegen plaats en werd dooreen bader gevonden. In verband met technische werkzaam heden aan de zendinstallatie zullen de er- perimentele televisie-uitzendingen van Philips voorlopig niet worden hervat Men hoopt begin 1950 weer met de uit zendingen te kunnen aanvangen. Des middags om ongeveer kwart over twee kwam de rouwstoet aan bij het R.K. Kerkhof aan de Prinsesselaan te Utrecht. Het was een zeer lange stoet met tientallen volgauto's, die van Voorbuig af door de Rijkspolitie was geëscorteerd en aan de grens van Utrecht overge nomen werd door de gemeente-politie. Tal van belangstellenden wachtten op het kerkhof de komst af en behalve de talrijke autoriteiten, drie ook bij de plechtige H. Mis van Requiem in Den Haag aanwezig waren, waren hier nog tegenwoordig Mgr. W. v. d Hengel, pater mag. dr. Stokman O.F.M., prof. J. Kors O.P.. Mgr. E. Lagerwey, bisschop van de oud-katholieke kerk; dr. H. Fortman, Amersfoort; ere-kanunnik pastoor B. de Groot, mr. Hellenberg Hubar, de be stuursleden van de Stichting voor Paeda- gogrische Instituten en Orthopaedrie, afge vaardigden van Katholieke jeugdvereni gingen en talrijke jeugdorganisaties en zeer vele geestelijken uit het Aarts bisdom. De stoet werd aan de ingang van het kerkhof opgewacht door Mgr. F. v. d. Loo, officiaal van het Aartsbisdom, die geassisteerd door de deken van Utrecht, de zeereerw. heer A. Wiegerimk en ere kanunnik pastoor M. Gasman uit Zwolle, de beaardiingsplechtigheid verrichtte. Fraters van het St. Gregoriushuis te Utrecht zongen de liturgische gezangen. Dr. Malan, de minister-president van Zuid-Afrika, heeft gisteren op het Trans vaalse congres van de nationalistische partij verklaard, dat de partij vastbeslo ten is haar politipk van „apartheid" door te zetten. „Om het blanke ras te beschermen", zo verklaarde hij, „moet iedere burger een identiteitskaart krijgen, waarop staat aan gegeven of hij blanke, naturel en Indiër is. Zoals de regering de vertegenwoordi ging van Indiërs in het parlement heeft afgeschaft, zal zij ook een einde maken aan het directe kiesrecht van naturellen in de Kaapprovincie. „De nationalisten zijn vastbesloten te gen het communistische gevaar te veen- ten. Zij willen een einde maken aan de invloed van de Sovjet-Unie op de niet- blanke bevolking, die een vruchtbare ak ker voor communistische propaganda vormt. De Unie van Zuid-Afrika zal in de eerste plaats het communisme in eigen land bestrijden, doch daarbij al het mo gelijke doen om het contact met alle an dere anti-communistische staten in de wereld te bewaren". DONDERDAG 8 SEPTEMBER HUverium I (301 M) KRO 7.00 Nws. ochtendgymn. gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nw». gram.; 8.00 V. d. vrouw; 9.05 Sympho- nette-ork. en Amusements-ork.; NCRV 10.00 Piano; 10.15 Morgendienst; 10.45 gram.; KRO 11.00 v d zieken; 11.45 Zigeunerklanken; 12.03 Zangrecital; 12.33 Metropole-ork.; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Amusementsork.; 13.48 Roeromme: NCRV 14.00 Strijkork.; 14.40 Even onder ons; 15.00 Pianoduo; 15.15 Sangh en Spel; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Ouv. „Mid- xomernachtsdroom", Mendelssohn; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Ens. Lachman; 18.00 Le ger des Heils-kwartier; 18.15 CNU; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Orgel; 19.30 ac tual.: 19.45 RVD; 20.00 Nws. gram.; 21.00 Lezing; 21.20 Residentie-ork.; 22.15 Vaart der volken; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. 33.15 Symph. no. 5 op 47, Shostakovitch. Hilversum II (415 m) AVRO 7.00 Nws.; gram.; 7.50 VPRO; 8.00 Nws. gram.; 9.00 Ra- vel-conc.; 9.35 „Soft and sweet"; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Zweeds radio-ork.; 10.50 v d kleuters; 11.00 kerk- en torenklanken; 11.45 Voordracht; 12.00 The Rhythmclub; 12 38 Hawalianmuzlek; 13.00 Nws; 13.15 Staf- muziek I R.I.: 13.45 Zang; 14.00 Knipcursus; 14 30 sonatenrecltal; 15.00 Klimop; 16.00 Bel canto- 16.45 Boston Promenade-ork.; 17.00 Kaleiioscoop; 17 30 gram.; 17.40 RTC; 17.50 Regerlngsuitz.; 18.00 Nws.: 18.15 Sport; 18.30 Melodieën v d dag; 19.05 Denemarken; 19.25 Nws' 19 30 Mozartconc.; 21.00 Hoorspel; 22.00 ork Maria Zamora; 22.30 Zangdeclamatie; 32.45 ork. Peter Yorke; 23.00 Nws.; 23.15 ork. André Kostelanetz; 23.35 gram. RADiaDISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram, 7.30 kron, n7lt0 jPTSp5" gram, 8.00 nws, 8.05 come, 9.00 Eng. L.P.. nws. 9.10 vera. pr„ 10.00 Robinson Cleaver (orgel), 10.30 v. d. sold, 10.45 voordr, 1L00 Honolulu hawadians, 11.45 voordr, l^.OO V^ Br.: ork. v. Peter Yorke, 12.30 weer, 12.40 ork. Henri King, 13.00 nws, 13.15 gram, 14.00 BBC Schots ork, 15.00 Eng. L.P.: miniatuur ork. 15.30 Eng. H.S.: Vogelzang v.d.maanh 15.45 BBC Midland Light och, 16.30 gram 17.00 Midiland light orch, 16.30 gram, 17.UU Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold 18.30 VI. Br.: u, d. Sold, 19.00 nws, 19.30 Eng. L.P.: „opportunity Knocks", 20.00 VI. Br.: verz. pr, 21.00 „De tabak verovert de wereld", klankbeeld, 21.30 Fr. Br.: symph. pr, 22.00 VI. Br.: nws, 22.15 lyrische suite v, Aïban Berg, 22.50 nws, 22.55 gr., 23.00 ddv. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws, 7.15 BBC revue ork, 7.50 „lift up your hearts", 7 55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws, 8.10 conc, 9.00 nws, 9.06 casimooonc, 10.00 div, 10.30 Eng. H.S.: Apache ork, 11.00 relais V. h. Int. festival Edinburgh, 12.15 Eng. L.P.: vacantiepr., 12.30 BBC opera ork, 13.15 „Pie ces of eight", 14.00 Eng. H.S.: rhythm. Cu baans ork. 14.30 „rendezvous players", 15.00 NWDR: v: d. kinderen, 15.30 tamgq ork, 16 00 Friedrich Quest (piano), 16.30 div, 17.10 Pr Br.: danamuz, 18.00 Eng. L.P.: orgel, 18 30 .Show time", 19.00 Fr. Br.: omr. ork, 19 30 VL Br.: 10 liederen voor tenor, 19.50 Pr Br nws, 20.00 Hing. L.P.: „Astral voices' ha in Citizen of the world 21.30 Rob. Far- nan en ork, 22.00 nws, 22.15 Victor Silvester 23,00 voordr, 23.15 Jack Byfield en ens, jfo-Jè >V*; .'I r? Het monsterproces tegen Kriminalrat W. Lages is met de achtste dag ten ein de gekomen. Nu is het wachten nog op de uitspraak van het Amsterdamse B. G. Om vijf uur gisteravond kreeg de pro cureur-fiscaal, mr. C. van Rij gelegen heid de verdediger op diens pleidooi van repliek te dienen. Hij besteedde aan deze repliek bijna 2 uur, waarna de verdedi ger, mr. O. Feenstra, met een dupliek, die nog anderhalf uur in beslag nam. het gevecht om het leven van Lages voortzette. Aan het einde van dit lange proces kreeg tenslotte de verdachte zelf gele genheid voor het uitspreken van zijn onder doodse stilte aangehoorde laatste woord, dat hij besloot met: „als officier en mens voel lk mi) geen misdadiger, als Duitser buig ik het hoofd". In zijn repliek merkte mr. Van Rij op, dat Lages stellig geïmponeerd moest zijn door de behandeling van zijn proces, dat in normaal opzicht zo ver boven de me thode stond, die de Duitsers volgden in de tijd, dat Lages zelf zijn brute politie macht in Nederland uitoefende. De raadsman kon hij voorts niet in het ge lijk stellen, waar deze meende, dat Lages van het lot der Joden niet op de hoogte zou zijn geweest. Lages gaf tijdens de repliek tweemaal zij het nauwelijks merkbaar teke nen van reactie. De eerste maal was, toen mr. Van Rij, sprekende over de Silber- tannemoorden, naar voren bracht, dat Lages nimmer pogingen had aangewend de onschuldige slachtoffers te laten ont komen. Berustend sloot Lages even zijn ogen en knikte instemmend met zijn hoofd, toen mr. Van Rij dit betoog be sloot met de woorden: „Lages heeft, zo als alles wat hem opgedragen werd, ook deze opdracht ^tipt uitgevoerd". De tweede keer, dat L9ges met zijn hoofd knikte, was tijdens een verhaal, dat de procureur-fiscaal vertelde, over een Duits generaal, die hem tijdens ziin eigen gevangenschap in Duitsland had on dervraagd. „Indien het Duitse leger, het zij door goede strategie, hetzij door élan van de troepen, weer eens een glansrijke overwinning had bevochten", aldus mr. Van Rij, „dan toonde deze generaal zich blij en tróts en zeide: wij kunnen op dit gebied toch wel wat. Maar hij voegde daar dan aan toe, dat Duitsland deze oorlog moest verliezen. Als wij winnen, zc meende deze generaal, dan is het niet alleen volkomen gedaan met het laatste restje vrijheid, dat er nog in Duitsland over is, maar in geheel Europa". 1Het laatste woord van Lages Om half negen stond Lages in de ver- dschtenbank op, om gebruik te maken van de hem volgens Nederlands recht toegewezen gelegenheid tot het houden van-het laatste woord. Allereerst bracht hij dank aan zijn bei de verdedigers, bezwerend dat alles wat zij gezegd hebben, op waarheid berustte. Hierna vervolgde Lages: „Ik kan niet anders doen, dan u mijn erewoord te ge ven, dat alles wat mijn verdedigers naar voren hebben gebracht, op waarheid be rust. Ik sta hier als Duitser voor een Ne derlands gerechtshof en ik voel mij mede schuldig aan de geweldige schuld, die het Duitse volk op zich heeft geladen tegenover het Nederlandse volk. Wij Duitsers hebben in dienst gestaan, en hebben onze beste krachten in dienst ge steld van een satanisch regiem en dat wij dat niet als duivels herkenden, be vrijdt ons niet van onze morele schuld". Toen haalde Lages diep adem, keek op uit de notities, die hij op een vel papier voor zich hield, en beëindigde zijn laat ste woord met: „Als officier en mens voel ik mij geen misdadiger als Duitser buig ik het hoofd. Dat is mijn laatste woord". De berichten uit de provincie Joennan, waar de nationalistische generaal Loe Han tegen Kanton in opstand zou zijn gekomen, zijn uiterst verward en geven geen duidelijk beeld van de toestand. In nationalistische kringen te Kanton wordt een opstand ontkend. De verbin dingen met Koenming, de hoofstad van de provincie Joennan, zouden niet ver broken zijn. Volgens het nationalistische Chinese persbureau bevindt gen. Loe zich op het ogenblik in Tsjoenking, waar hij besprekingen zou voeren met Tsjang Kai Sjek. Kanton schrijft 't ontstaan van geruch ten over een opstand toe aan „zekere voorzorgsmaatregelen", in de provincie Joennan genomen tegen „mogelijke troe belen". In buitenlandse kringen te Hongkong overheerst echter de mening, dat gen. Loe inderdaad in opstand is gekomen. Men ge looft zelfs, dait Kanton een gewapend op treden tegen hem overweegt. Het voor beeld van gen. Loe, aldus redeneert men te Hongkong, kan vérstrekkende ge volgen hebben, omdat het mogelijk door de legerleiders in andere provincies zal worden gevolgd. Kanton zou de weerslag ervan reeds nu ondervinden, daar de mi litaire en politieke leiders in West-China plots een onwillige houding hebben aan genomen bij de onderhandelingen, die Tsjang Kai Sjek met hen voerde. In verband met de berichten over de opstand van gen. Loe, heeft de Birmese minister van buitenlandse zaken, Maoeng, medegedeeld, dat de Birmese garnizoenen aan de Chinese grens zullen worden ver sterkt om „mogelijke infiltratie" van Chi nese communisten of bandieten tegen te gaan. Birma grenst aan de provincie Joen nan. (Van onze speciale verslaggever). Nederland, het meest prozaische land van Europa, heeft zich in Alphen aan de Rijn even vergist. In een romantisch lustoord voor vogels zijn de meest unieke vogelexemplaren bijeengebracht. Een kerncollectie van exotische kleuren van het zoetgevooisde vogeldom verrijkt de grauwheid van de Lage Landen. Een uni cum ter wereld. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Het zou ten enenmale niet stro ken met de handelsmentaliteit van Ne derland als hier de commerciële kant geen rol zou spelen. Hoe mooi het vogel paradijs ook is, de zakelijke grondslag is er niet minder hecht om. Het is n.L de bedoeling van de oprichter- vogelverza melaar de bekende hoedenfabrikant G. v. d. Brink, om zijn vogelpark te maken tot een centrum van internationale vogel handel. Wetenschappelijk onderlegde fok kers zullen de exemplaren zo nodig nog trachten te verfraaien en Nederland naast de kleurrijke bollen een nieuw export product verschaffen met een uitgebreid palet. Het initiatief voor deze onderneming heeft de heer G. v. d. Brink genomen toen hij na de oorlog, bij terugkeer in zijn villa te Alphen aan de Rijn ontdekte, dat de fraaie boipen rondom zijn woning ge diend hadden om een harder behoefte dan natuurgenieting te bevredigen. Hij heeft er niet om getreurd, want de gedachte, dat velen waarschijnlijk door deze bomen het gemis aan brandstof niet zo nijpend hebben hoeven te ervaren was een grote troost. Maar de kale stronken konden onmogelijk binnen afzienbare tijd tot de oude luister hersteld worden en daarom toog hij aan het werk om er een vogel park aan te leggen. Alphens Avifauna, zoals dit vogelpa radijs heet, is reeds gepatenteerd en bin nenkort zal de wereldfaam ervan een nieuwe glorie aan ons vaderland toevoe gen. Naar wij vernemen zal met ingang van de nieuwe dienstregeling door de Spoor wegen een Diesel-electrische trein Vlis- singenRotterdam worden ingelegd, die om 7.48 uit Vlissingen zal vertrekken en waarop de provinciale stoombootdiensten (veerdienst BreskensVlissingen) aan sluiting zullen geven. Deze trein rijdt niet op Zondag en Zaterdag. Daar de winter- dienstregeling Zondag 2 October ingaat zal men er dus voor het eerst op Maan dag 3 October gebruik van kunnen maken. voorname rol spelen bij de ontwikkeling van zijn filmwerk. Elia Kazan vertelt in zijn film van een doodarm gezin in het arme Brooklyn uit het begin van deze eeuw. De moeder (Dorothy Mac Guire) is een hard wer kende vrouw, die onder de zorg en ver antwoordelijkheid, welke uitsluitend op haar rusten, dreigt te bezwijken. De va der (James Dunn) is kellner, die meer drinkt naarmate bij minder verdient, een financiële mislukkeling, maar een man met een gouden hart en een hoofd vol optimistische dagdromen, wiens popula riteit pas na zijn tragische dood blijkt. Van de twee kinderen, een jongen en een meisje, is Francis (Peggy Ann Garner) een vroegrijpe wijsneus, die schrijfster wil worden. Rond deze prachtig gety peerde hoofdfiguren heeft Kazan een aantal personen gegroepeerd zoals de po- litieagen McShane (Lloyd Nolan) wiens plechtstatige huwelijksaanzoek conform wet en conventie een meesterlijk stukje film vormt, de liefdadige kroegbaas, de roddelende verzekeringsagent, de groot moeder en de lichtzinnige Tante Sissy (Joan Blond-ell), die onder zijn regie het geheel een zeldzaam intieme, diep-men selijke en waarachtige sfeer geven. Een film van onverwoestbaar levens- optimisme, waarvan de armetierige boom, die ondanks alles groeit in het be ton van Brooklyn, het symbool is. Een film, die tegelijkertijd boeit en ontroert en die personen boven 11 jaar beslist moeten gaan zien F. Is het op zich reeds een zeldzaamheid, dat Hollywood het aandurft, het leven van „arme" mensen tot onderwerp van zfln films te kiezen, nog zeldzamer komt het voor, dat het de omgeving, waarin deze mensen leven, laat zien zoals ze werkelijk is. Alleen daarom ls een film als „Er groeit een boom in Brooklyn" (A Tree grows in Brook lyn), waarin de makers zich hebben onthouden van alle verwringingen dei uiterlijke realiteit, meer dan gewone belangstelling waard. Er zijn echter nog meer redenen, die ons er toe brengen, aan deze film bij zondere aandacht te besteden, hoewel Hollywood met de keuze van hét onder werp ontleend aan de „best-seller" van Betty Smith, zodat een succes bij voorbaat verzekerd mocht worden geaent geen enkel commercieel risico heeft gelopen. De voornaamste van deze rede nen is wel, dat de regie is toevertrouwd aan Elia Kazan, die sindsdien naam heeft gemaakt met zijn later gemaakte, maar eerder in ons land vertoonde films „Boo merang" en „Gentleman's Agreement". Kazan debuteerde met „Er groeit een boom in Brooklyn", welke een vijftal jaren geleden gereed kwam. als regisseur en hij is het geweest, die in zijn eerste ling, zij het nog op bescheiden schaal, de naturalistische stijl toepaste, welke dank zij de geniale prestaties van da Italianen Roberto Rosselliini, Vittorio de Sica en Giuseppe de Santis sindsdien school heeft gemaakt. Waar het slechts enigszins mogelijk was, heeft Kazan zijn camera opgesteld tussen de sombere woonkazernes van Brooklyn. Hij heeft, de mensen, die er woonden en wonen, want zoveel is daar de laatste 40 jaar niet veranderd geobserveerd, hun gewoonten en levens- De aanvoer van de beste soorten fruit uit Maas en Waal, Betuwe en Land van Kuyk blijft op de Nijmeegse vei ling voortdurend toenemen. Er wordt dagelijks minstens acht uur geveild en gemiddeld zit er 150 man op de veilings- banken. Voor de export bracht de le soort peren 17 tot 18 cent per kilo op en deden appels 15 tot 20 cent voor de export. Hetzelfde fruit voor het binnen land bestemd bracht zeven cent per kilo minder op. Dagelijks worden er grote voorraden minderwaardig fm.1'- vooral afval, doorgedraaid, gemiddeld tien ton per dag. In Nijmegen worden door de uui kwekers nog tamelijk goede PrÜ^e" D," steed, ofschoon ook bij dit PrlJsP. kwekers altijd nog niet komento goede winst, zo zegt men m kwek kringen. Het zou n.L achteraf blijken, dat het onderhoud der b00™g f or en het arbeidsloon te hoog veilingprijzen te kunnen worden gedekt. wijze, hun kleine genoegens en hun grote leed, hun uiterlijke armoede en hun in nerlijke rijkdom, hun onverwoestbare optimisme en levensdurf, met liefde en toewijding in beeld gebracht. Toegegeven, hij belicht dr goede zijde van deze mensen misschien te sterk, het stelt het leven, dat deze mensen leiden, mooier voor dan het in werkelijkheid is, hij legt in zijn werk vele'gevoelige, zelfs tè gevoelige accenten. Maar dat is zijn goed recht, want tenslotte maakte hij niet een sociaal-historische documentai re, doch een speelfilm over het leven in Brooklyn. Daarentegen heeft hij zich, ondanks d9 knappe bewerking, welke de scenario schrijvers Tess Slessiinger en Frank Da- vis het boek van Betty Smith hebben laten ondergaan, niet voldoende kunnen losmaken van de door haar geïnspireer de dialogen, welke herhaaldelijk een te Het bestuur van de Fina heeft in zijn zitting van Dinsdagnacht besloten, dat de oude regeling inzake de orthodoxe schoolslag en vlinderslag, welke voor 1 Januari van dit jaar geldig was, we derom van kracht wordt. Dit besluit betekent dat alle recordpogingen, na 1 Januari 1949 op de schoolslagnumimers gedaan, ais vervallen kunnen worden beschouwd, tenzij de tijden, bij deze recordpogingen gemaakt, sneller waren dan de oude wereldrecords. Intussen heeft het bestuur van de Fina gevoeld, dat er binnen niet al te lange tijd eeh oplossing moet worden gevonden voor het probleem. Op het congres van de Fina, dat ter gelegen heid van de Olympische Spelen in 1952 te Helsinki wordt gehouden, zal een voorstel worden ingediend om of de vlinderslag of de orthodoxe schoolslag te schrappen, zodat er slechts één slag over blijft. Dit voorstel zal evenwel niet worden ingediend, indien het bestuur van het Intern. Olympisch Comité zal besluiten tot uitbreiding van het zwern- programma, waardoor enkele school slag en enkele vlinderslagnummers zou den kunnen worden opgenomen. Voorlopig is de situatie zo, dat de orthodoxe schoolslag naast de vlinder slag staat; dat beide slagen in hetzelfde nummer kunnen worden gezwommen, maar dat er geen gescheiden wereldre cords op de lijst zullen staan. Het Fina- bestuur heeft dus te Milaan teruggegre pen naar de situatie, zoals die bestond voor de besluiten van het congres van Augustus 1948 te Londen, De Abessijnse gezant te Londen heeft gisteren namens zijn regering de Italiaan se ambassadeur aldaar om uitlevering van de voormalige maarschalken Badog lio en Graziani verzocht, op grond van artikel 45 van het Italiaanse vredesver drag. hetwelk Italië verplicht tot uitle vering van oorlogsmisdadigers. De Italiaanse ambassadeur heeft het verzoek van de hand gewezen, daar Italië en Ethiopië geen diplomatieke betrekkingen onderbonden. Bekende Schriftelijke Cursus Reclame 35. Terwijl de detective in druk gesprek was gewikkeld met de Hadji, schoof een merkwaardige Turk, met een in het midden gescheiden snorretje, onmerkbaar naderbij om vooral geen woord van het gesprek te missen. Een vals lachje gleed over zijn olijfkleurig gezicht. Toen onze vrien den de Hadji dooi de nauwe straten volgden tot waar de oude Moeëzzin woonde, stond ook de man met het snorretje op en drentelde het koffiehuis uit. De Moeëzzin woonde in een oeroude toren in het meest vervallen deel van het stadje. „Hij leeft dus nog steeds", juichte Bim. „Allicht", zei Basli en zocht naar een sigaar. Op de eerste avond van het Europees waterpolo-toumooi, dat te Milaan ge houden wordt, is het tot een groot schandaal gekomen in de wedstrijd tus sen Nederland en Italië, welke drie minuten voor het einde gestaakt werd door de scheidsrechter, de Zweed Suckerman, m de stand 4—1 voor het Nederlands zevental. In de eerste helft van de wedstrijd werd het al spoedig 1—0 voor Italië, maar daarna was het Nederlands polozevental sterk in de meerderheid. Met snel en open spel werd ,het Italiaanse doel be laagd en toen een verre bal bij Rudy v. Feggelen terecht kwam, was de stand gelijk. (1—1). De Nederlanders bleven in de meerder heid en met een 31 voorsprong voor da Nederlandse ploeg kwam de rust, nadat Robini wegens vasthouden uit het water werd gezonden. Bokspartij In de tweede helft ontstond er plotse ling een ernstig incident. De Italiaan De -ormeMmering^ 1169, 1190 ■preDCVFLD 137-139 SCHIEDAM/ door 21) Dadelijk kunt u twee van onze nieuwste politieauto's naar de haven zien vertrekken, zodra ik toestemming van het Nederlandse gezantschap heb ge kregen. Wilt u niet zo lang wachten, Maestro? vroeg Felipepi nog, maar de violist zeide, dat hij moe was en naar huis wilde gaan. Met een nieuwe woor denstroom liet de markies de beambten dus vertrekken en met trippelende pasjes die zijn lengte nog beter deden uitkomen, begeleidde hij zijn bezoekers tot op de gang, waar hij hen aan een van de agenten overgaf, die de woorden rijke opdracht kreeg, hen uit te laten. Ik geloof niet, dat die knaap er veel van terecht zal brengen, zei Lena nadenkend. Ik ben blij dat we buiten zijn. Ik dacht niet dat ik me een ogen blik langer goed kon houden, toen u hem zo zonder enig respect toesprak, ant woordde Apt. In mijn hele leven heb ik nog nooit zo'n amusant persoontje leren ken nen als u, juffrouw Plischmuth. Is u wel ooit ernstig? Nooit, schudde Lena met een treurig gezicht en blikte even verscholen naar de violist, die echter afwezig naar het asfalt staarde. Nietwaar mijnheer? De reden is,dat ik een verterende en onbe antwoorde liefdcre voor mijnheer Grangg heb opgevat begrijpt u? Grangg en Apt keken haar beide aan- Haar toon was zo oprecht, dat het moeilijk was om aan een grapje te geloven Grangg zweeg en scheen weer tot zijn gedachten terug te keren, terwijl de ver zekeringsman zachtjes zeide; --Ik.weet niet of u dat als scherts of ernst be doelt?, Daarbij keek hü haar recht in de °gIn Ik ook niet. Zij lachte alweer en knikte hem vriendelijk toe. U bent even geheimzinnig als de Egyptische sphinx, zei hij. Zij lachte. HOOFDSTUK VII Grangg ontwaakte uit een zeer prettige droom. Hij had geen tijd om over de inhoud ervan na te denken, daar een piccolo van het hotel hem een briefje binnenbracht. Hij had dezelfde jongen gisteravond, na het concert, opdracht ge geven, juffrouw Lorenzetti enige regels te overhandigen, waarin hij haar vrpeg. of het haar mogelijk was, hem voor haar vertrek nog eenmaal te ontmoeten, al was het dan ook maar voor een paar minuten. En nu bracht de page hem dan een briefje, dat hem. vreemd ge noeg, door de Engelse dame was ge geven. De violist las de weinige regels in het regelmatige krachtige handschrift, blijkbaar met grote haast met potlood geschreven: „Ik kan u niet meer zien, nöoit meer! Wij vertrekken niet om elf uur zoals wij van plan waren, maar om half tien. Direct toen mijn oom het bericht van de diefstal in de krant las, zei hij, dat hij geen seconde rust meer had als hij niét bij zijn verzameling was. En het is zo beter. Ik heb het u gezegd het heeft geen zin. Waarschijnlijk zal ik trouwen. Ik moet. Addio 1 Addio En heel klein, onder aan de rand van het papier in het Duits: „Lebe wohl, lieber Mensch Grangg liep de gang PP en riep de jongen terug. Senti, wie heeft je dat voor me ge geven? Plotseling was alle moeheid h'J hem verdwenen. Zijn gedrukte stemming was voorbij. „Lebe wohl, lieber Mensen zei hij zachtjes voor zich heen en lacn zodat hij het antwoord van de jo g eerst niet verstond. Wat viool! Wat De- staan! Wat beroemdheid! Hier ®ing_ om iets heel anders. Er ^arel? Stradivari op de wereld. Men R kopen evenals piano's ofhïf® 'Maar d,i Hij was jong en kon wachten. Maar d:t hier, dat kwam toch siechts één maal Zo'n meiske. even mooi van a-^ van geest. Faustina! Eindelijk, nadat de jongen het enige malen herhaald had, drong zijn antwoord tot hem door: Die Engelse die dame met die uitgezakte wangen, de Inglesa! Grangg lachte nog steeds. Juffrouw Francis? Werkelijk? Deze brief? Hij keek de i°"ge" aan> drukte hem een paar Lire in de band, en belde via de huistelefoon de portier op: Welke kamer heeft juf£rC1fde gezel schapsdame van juffrrouw Lorenzettie? Nauwelijks had de man het nummer, ze- venendertig genoemd, of de violist, het horloge in de hand, sloeg een sjaal om, schoot een jas aan en rende de trap af. Het was nu kwart over negen. Om half tien zou Faustina met de wagen vertrek ken. De Engelse had voor de brief ge zorgd? Grangg klopte. Binnen!, zei een krakende stem en Grangg ging de kamer in. Juffrouw Francis was juist bezig met het sluiten van een ouderwetse, maar de gelijke linnen bagagerol, waartegen zij haar knie gezet had, terwijl zij met alle macht de riemen aantrok. Y,ert;rekt binnen enige minuten ik kan Faustina niet meer zien. Juffrouw Francis, waarom heeft U die brief laten bezorgen? Het was grappig het donkere gezicht van de Engelse nog roder te zien worden, hoewel men dat nauwelijks voor mogelijk zou hebben gehouden. De zin ..met bloed overgoten" schoot Grangg te binnen. Zij knipperde enige malen met de ogen en raffelde toen zeer vlug: Het zou niet fair zijn, als U mij zoudt verraden, mijnheer Grangg. Maar ik heb ook een beetje Schots bloed, weet U? En wij Schotten zijn niet alleen spaar zaam, maar ook een beetje muzikaal. Ik houd veel van Faustina. Zij heeft er mij dringend om gesmeekt en ik kan haar in zulke belangrijke dingen niets weigeren! Grangg knikte; deze vriendelijke vrouw zou zeker spreken, wanneer zü iets wist. Ademloos besloot zjj:OVfi^ns weetik niet. wat er in die brief staatik kan het niet dromen, wel* jk zal even eerlijk zijn als U, juf frouw Francis, zei Grangg en wenste zichzelf geluk dat hij, gedurende zijn tournee door Amerika zo goed Engels had leren sprekem Juffrouw Faustina schrijft mij, dat zij mij nooit meer kan terugzien. Oh, was alles wat de Engelse met gespitste lippen zei. Anders niet. Maar ik weet. dat zij anders voelt Oh, denkt U?, meende juffrouw Francis en keek dé andere kant op. Ik begrijp haar niet. Er moet iets zijn, wat haar erg bedroeft. Weet U wat het is?- Ik wilde zo graag dat het mij dui delijk werd. Juffrouw Francis snoof enige malen, doch bracht overigens geen geluid voort. Juffrouw Francis, U houdt van Faustina, luister U naar hetgeen ik nu zeg: Ik laat mijn Stradivarius en daarmee het middel voor mijn jacht naar roem in de stepk en zal Faustina volgen. Ik ben van mening, dat mijn geliefde viool een speelgoedding is, vergeleken bij hetgeen mij hier ontstolen kan worden. Vervolgens, na een pauze, waarin hij ademhaalde en een paar maal de han den door het haar haalde; Men kan mij alleen iets ontstelen, als ik er niets van af weet, maar niet voor mijn ogen iets van mij wegnemen. En veel vertrouwelij ker, terwijl hij even de hand op de dikke arm van juffrouw Francis legde: Juf frouw Francis, waarom is Faustina zo bedroefd? Waarom moet ze trouwen? Waarom? (Wordt vervolgd) Zanzuane gaf Stam zo'n hevige klap tegen het .gezicht, dat onze landgenoot met een bloedende mond uit het water moest. De wedstrijd werd even gestaakt natuurlijk werd de Italiaan uit het water geizonden. Italië had op dat moment dus nog vijf man over, Nederland zes. Opgezweept door het dolzinnige publiek speelden de Italianen zeer ruw en dreigden onze spe lers me tvuisten. Stam kwam even later weer in het water en nadat Braasem er met een ver schot 4—1 van gemaakt had, mocht de zesde Italiaan weer meespelen. De verhouding 7 Nederlandse spelers tegen zes Italianen was goed voor een Italiaans fluitconcert dat vijf minuten duurde. De wedstrijd moest onderbroken worden en omdat het fluitje van de scheidsrechter niet te horen was, nam deze de vlag. Het werd een gevecht, dat eigenlijk in een boksarena thuis hoorde. Bijlsma werd boven en onder aan het oog gewond. Tenslotte werd, toen er nog drie minuten speeltijd over waren, de wedstrijd gestaakt in de stand 41 voor Nederland. Onmiddellijk na het staken van de wedstrijd werd door de leider van het Nederlands zevental, de heer Planjer, een officieel protest ingediend bij het bestuur van de F.I.N.A. tegen het spel van de Italianen. Het bestuur zal nu moeten uit maken, of de stand 41 voor Nederland blijft, of dat de wedstrijd eventueel met 5—0 reglementair door ons zevental is gewonnen. Ook de Italianen, hebben een protest ingediend en wel tegen de leiding van de Zweedse scheidsrechter Zuckermann. Tijdens atletiekwedstrijden te Han nover won de Duitse athlete Elfriede Brunemann het nummer verspringen met 6,2i meter. Zij bleef hierbij dus slechts 4 centimeter onder het wereldrecord van Fanny Blankers-Koen, dat sedert 19 September 1943 met 6,25 meter op haar naam staat. Tijdens athletiekwedstrjjden te Kato- witz verbeterde de Hongaar Nemeth het wereldrecord kogelslingeren met een worp van 59.57 meter. Het oude record stond eveneens op naam van Nemeth en wel sedert 15 Juli 1948 met 59.02 meter Dick Turpln, Brits en Empire kam pioen middengewicht, verloor gisteravond zijn titel door een sensationele nederlaag tegen Dave Sands, Australisch kam pioen. Turpin, o.a, ook candidaat voor' de Europese titel, ging in de eerste ronde na nauwelijks 2 minuten, koek out na reeds tweemaal 9 tellen te zijn neer gegaan!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2