Dwars door snelbruisende rivieren R Er zijn nog evidente dingen, die de Duitsers niet begrijpen BONN IN VLAGGENTOOI HET BIER IN CIJFERS HAAS AZIJN Een viool verdween Avondlijke ervaringen in Macedonië ADI O Uit de sportwereld 150 Van Goghs naar New York Overpeinzing na de dagen van Bochum Doch er is een kernsterk en stoer van goede katholieken programma Het West-Duitse parlement is bijeen Borrel heeft bier verdrongen DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 (Van een bijzondere medewerker) HOOFDCOMMISSIE VOOR DE INDUSTRIALISATIE EIGENDOM VAN WONING WET-WONINGEN „JOHAN VAN OLDEN BARNEVELT" BRENGT MILITAIREN TERUG VERHOOGDE WATERLEIDINGS- KOSTEN DOORBEREKENEN OOK HONGARIJE KRIJGT NIEUWE SCHOOLBOEKEN Overzicht van de sluitingsplechtigheid op de Festplatz te Bochum. de 41 liter in Zweden. Het verbruik is in ons land vaak op en neer gegaan, maar het is zelden zo laag geweest als nu. Nederland aan de kop PAUL SCHOTT door (Wordt vervolgd). NED. WATERPOLOPLOEG WINT OOK VAN BELGIE VOETBAL IN ENGELAND UURRECORD ACHTER DE MOTOR SKOPLJE, Augustus 1949. De weg van Nisj naar Skoplje is een deel van de oude heirbaan van Belgrado naar Saloniki. Men zou het nu niet meer zeggen. Voorbij Nisj daalt de kwaliteit van de weg in angstwekkend tempo; en waar het dal van de Morava begint te versmallen begint men zich af te vragen of er inderdaad nog een weg bestaat. De bergen hebben hun groene tooi verloren en zijn kale rotsen geworden. Rotsblokken hebben over vele kilometers lengte de weg overspoeld. Onze Jeeps moesten nu eens hun weg over deze rotsblokken vinden, dan weer 'zonken zij diep weg in een vette bruine leem, die in volmaakte tegenspraak staat tot de magere tarweoogst. Ongeregelde berg stromen hebben de weg vernield en over lange trajecten moet men zijn weg zoeken door rivierbeddingen. Onze reis dreigde een expeditie te worden, die dwars door snelbruisende rivieren voerde. Vooraleer we tot deze sportieve erva ringen kwamen, waren we in Breskovatsj geconfronteerd met de communisering van het platte land. De maatregelen drin gen door tot in alle uithoeken van het land, ook daar waar de minaretten uit steken boven de lemen dorpen, waaraan de moderne beschaving is voorbij ge gaan. Er is geen dorp in Joego-Slavië's zes republieken, waar men niet de „Dom Zadruga", het tehuis van de collectieve boerderijen, ziet verrijzen. Zo ook in Breskovatsj, een dorp waar de tijd vele eeuwen lijkt te hebben stil gestaan. De uit leem gebouwde boerderijtjes zijn er rond een wijde brink gebouwd. Daar- middenin is een voetbalveld, een dier weinige tekenen van moderne civilisatie, die men overal in het land kan terug vinden. Wij stopten wijl er op de brink een groot aantal landbouwmacmnes ston den opgesteld. Het waren dors- en stro- machines, Duits, Hongaars en Engels van makelij en voor een deel nog stammende uit de vorige eeuw. Er stond een barre- voetse boer bij met een vervaarlijke hangsnor, die ons het geheim van deze museum-achtige verzameling spoedig dui delijk maakte. Hij raapte alle afschuw en alle Duits, dat hij bezat, samen om ons te zeggen: „Tito, partisanen, alles Rau- ber!". De oorzaak van zijn haat was gauw gevonden, want hij leidde ons naar een oude Deutz-tractor, die hij streelde als een trouw dier. Het was zijn tractor geweest en die was zoals al het andere materiaal ten offer gevallen aan een confiscatie ten behoeve van de collec tieve boerderij. Er kwamen enkele jon gemannen uit een huis aan de brink en onze boer zette zijn hand aan zijn mond en fluisterde: „Partisanen". Toen sloop hij weg, barrevoets. De jongemannen bleken het dorpscomité te vormen. Zij vroegen achterdochtig naar onze papie ren en prezen vervolgens de confiscatie als een stap op de weg naar socialisme. Zij waren allen jonge, krachtige kerels, met glimmende partisaneni-onderschei- dingen op en de glans van overwinnaars in hun ogen. Zij wezen naar hun „Dom Zadruga" aan de rand van het plein, een groot gebouw, do pas half voltooid. Voorbij de hindernissen, waarvan wij boven spraken, opent zich het dal. Er verschijnen weer akkers en sporadisch ook dorpen. Wij besloten in een klein stadje rond te zien, hoe het nieuwe be wind daar huis houdt. Het stadje heet Vranje, het heeft tienduizend inwoners en leeft van de boeren uit de omgeving envan een beetje industrie. In het gemeentehuis werden wij te woord gestaan door een jong meisje. Sta lin hing er eenzaam aan de muur. Wij vroegen waar Tito was en hij bleek in een andere kamer te hangen. Er werd een bode uitgestuurd om de burgemees ter en een tolk te halen. De burgemees ter bleek een bejaard en zachtmoedig kereltje te zijn, sympathiek van uiter lijk. Hij droeg de partisanenspeld en een grote medaille van „merite pour le peu- ple" Hij beantwoordde onze vragen over de toepassing van het vijfjarenplan in het stadje. Er was een theater ge bouwd. en er zou ook waterleiding ko men, maar het werk daaraan lag nu stop, omdat er geen buizen waren. Er zou een ziekenhuis worden gebouwd met 400 bedden en de industrie zou worden uitgebreid. Zulke huishoudelijke dingen werden ons door de burgemeester ver teld, doch zodra het politieke terrein be roerd werd, gaf hij een krachtige zwarte kerel van de om ons verzamelde leden van het dorpscomité het antwoord. De ze verkondigde politieke ideeën, die spoe dig familiair zijn aan regelmatige Borba- lezers. Er waren geen tegenstellingen tussen communisten en Volksfront, alles verliep in volmaakte harmonie, er was niets wat men niet kon als men het wil de, en Tito was onfeilbaar. Soms ant woordde de tolk, een potig manwijf, dat Frans sprak met een Luiks accent. Wü werden naar het theater ge bracht. Het zag er goed uit en zou in dit kleine stadje vrijwel avond aan avona speten, uogoi en Ualsworthy stonden er op het programma en voor de opening had men gekozen „Deep are the Roots". De bevolking van Vraif- je wordt ingeleid in de Amerikaanse rassenvraagstukken nog voor zjj water leiding heeft. Het theatertje had een keur van costuums en onder de attri- Een gedeelte van de van Gogh-collecte uit het Rijksmuseum KröllerMüller te Otterlo zal 24 September a.s. tegelijk met het bezit van ir. V. W. van Gogh te Laren met de „Westerdam" scheep gaan naar N. York. Door aanvulling uit het depot van het Kröller-Müller-meseum zal het slechts nodig zijn voor het afgstaan van deze collectie een van de vijf zalen, beschikbaar voor Van Gogh, te ontruimen. De over- blijvendfe vier zalen bieden nog een vol ledig overzicht van Van Gogh's ontwikg- kel/ing. Uit iedere periode blijven verscheidene hoofdwerken aanwezig. De vrijkomende zaal zal gebruikt wor den om dit het depot een aantal neo- impressionistische werken van Van Rijs- selberghe, Toorop, Gestel te exposeren, benevens werken van Ensor, en een keuze van gekleurde tekeningen en aquarellen uit diezelfde periode van Thorn Prikker, Jan Toorop en Paul Signac, die nog nimmer werden tentoongesteld. buten waren portretten van Tito en Stalin. Het was avond, toen wij verder reden en al vrij laat, toen wij de Macedoni sche vlakte binnenreden bij Kumanovo, een om zijn Turkse veldslagen beroemd moslem-stadje. Wij waagden het een restaurant binnen te gaan. Het was er onbeschrijfelijk vies. De keuken was in het restaurant en bestond uit een lange stenen tafel, waarin een gleuf was om vuur te maken. Het gerecht bestond uit aardappelen in paprikasoep, en boeren zaten er met hun vingers de aardappelen uit de soep te vissen. Wij produceerden blikken uit onze eigen voorraden, doch werden niettemin voorkomend ontvan- gengen. We kregen zelfs twee borden en een vork, waarvan we samen moes ten doen. Hoewel het laat was, liep de zaak vol met kijkers en er werd ook een voormalige krijgsgevangene uit zijn bed getrommeld om ais tolk te dienen. Hij sprak opgetogen over Duitsland: dat was een land met goede wegen en goed eten en Amerikaanse pakketten. „Was glauben Sie dass wir da gelebt habenl". Oh. die Amerikaanse pakketten, wat hebben die een goodwill voor de Yankees gekweekt! Er klonk melancholieke mohammedaan- sa muziek ergens in het kleine stadje.... Wij werden er heen geleid en kwamen verzeild in een kapperswinkel, waar een jonge man een gitaar bespeelde en zong tezamen met een jonge student uit Zag reb, die hierheen was gestuurd om spoor lijnen te bouwen. Dan werden wij Mn bijna feestelijke optocht door de myste rieuze lemen straatjes van het stadje geleid. Het enige licht kwam van de trans der minaret. Wij kwamen in een uitspanning, waar een sinister gezelschap dronkaards muziek maakte en waar Tito en Stalin aan de wand hingen als vreem de eenden in de bijt. Er werden Turkse liederen gespeeld, vol van een zware melancholie, Servisch met een lichtere klank en Macedonische, wild en onbeheerst. Wij dronken „Masti- ka", een drank die aan de plastis van Marseille herinnert, en wij voelden ons eerst weer op ons gemak toen wij een half uur later weer in onze Jeep zaten. Na middernacht arriveerden wij in Skoplje, de hoofdstad van de volksrepu bliek Macedonië. Wij werden er begroet door een politieman met de karabijn aan de schouder en na het overwinnen bepaald, dat deze regeling in het ver van de eerste argwaan werden we op- I volg ook voor niet-oorlogsslachtoffers zal genomen in het notel „Macedonia". gelden. Bij beschikking van de minister van Econ. Zaken is de hoofdcommissie voor de industrialisatie ingesteld, welke tot taak heeft de minister desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen omtrent aangelegenheden op het gebied van de industrialisatie en daarmede sa menhangende vraagstukken. Voorzitter van deze commissie is dr. A. Winsemius, directeur-generaal voor de industrialisa tie. Tot secretaris is benoemd W. Brakel. hoofd van de afd. algemene en finan ciële zaken van het ministerie van Econ. Zaken. Begin 1948 heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting uitslui tend voor oorlogsslachtoffers de mogelijk heid opengesteld om de door hen be woonde woningwet-woningen, die na de bevrijding gesticht zijn, in eigendom te verwerven. Nu aangenomen mag worden, dat deze categorie in dit opzicht zo goed mogelijk is geholpen, heeft de minister t Vrijdag 9 September HILVERSUM I (301 m.) NCRV 7.00 Nws, ochterMjgymnastiek, gram, 8.00 Nws, gram, Rimski Korsakoff ^ifsoïmindtend °li mi Icü" J-'!-ULSe rvamoiioKenaUig verwacmon Zarng, 11.30 Gram, 11.40 Celesta-ens.,' 12.15 Dr' E"6<rn Ko§on zijn magis- Orgel, 13.00 Nws, 13.13 Vrij en blij', isjis Ff? het wordende Europa. Psalmen symph., Strawinsky, 14.10 Doraau- Breed van visie, vaak wat te radicaal, (Van onze speciale medewerker). Er zijn nog vele dingen, die vele Duitsers niet begrijpen. Ook dat werd ons duidelijk in het grauwe Bochum, waar de 73ste Duitse katholiekendag bijna een week lang weer licht en kleu ren bracht, moedelozen hoop en geeste lijk ontredderden stof tot bezinning gaf. Dat niet begrijpen trof ons her haaldelijk, bü de behandeling van het congresthema: vrede door gerechtig heid en in de sectie voor internationale samenwerking. Het Duitse volksbestaan heeft, sedert de bevrijding, één diepe, overal schrijnen de wonde: de meer dan twaalf millioen verdrevenen uit het Oosten des lands. Deze millioenen berooiden, die eens be- zittenden waren, maar nu paupers, roe pen om sociale rechtvaardigheid, om een herverdeling van het aanwezige bezit, bedelen om Christelijke liefde van hun landgenoten en van de andere volkeren. Dat bij dit brandende probleem, dat van zulk een omvang is, de vlammen er in zekere zin uitsloegen bij de discussies, is te begrijpen. Hier riep, hier schreeuw de de ellende van millioenen, die na de oorlogsorkaan zijn aangespoeld op de oevers van ons uiteengeslagen wereld deel, om vrede door rechtvaardigheid. En het deed vooral ons Nederlanders, die een degelijke sociale wetgeving en goede Katholieke standsorganisaties bezitten, vreemd aan te bemerken, hoe de Duit sers ten deze nog onder aan de trap staan en wellicht nooit ver omhoog zullen ko men, omdat ze het nut van die dingen niet algemeen inzien, niet begrijpen. Eenzelfde vreemde gewaarwording had den we, bij voortduring, in de sectie voor internationale samenwerking, waar die meeste buitenlanders elkaar ontmoetten. Nadat de eerste dagen vele referaten enigszins onder het peil bleven, dat men op een Duitse Katholiekendag verwachten een slotwoord deze woorden nog onder streept, door zijn landgenoten er aan te herinneren, dat zij er wel op de allerlaat ste plaats aan konden denken, iets van het buitenland te vorderen, maar zich allereerst moesten afvragen, welke ver plichtingen ze hebben. Het was goed voor die wederzijdse ver standhouding, dat deze dingen werden ge zegd. De Nederlanders en zonder twijfel ook de vertegenwoordigers van de andere landen weten wel uit eigen ervaring, hoe veel edel denkende mensen dit volk heeft, Katholieken, die niets vuriger verlangen dan in gerechtigheid en liefde samen te werken aan het ene Europa, maar er zijn nog te veel Duitsers, die zekere, toch evidente dingen niet begrijpen. Zeer zeker is het samenzijn in Bochum vruchtbaar geweest; de Nederlanders zul len dankbaar aan die dagen terugdenken. Voor hen èn voor de Duitsers is weer duidelijker geworden, hoe aan beide zijden van de grens het hart der katho lieken samenklopt. Bochum blijft een schone en leerzame herinnering. Groots was Zondag de aanblik van het feestter rein, onvergetelijk voor iedereen. Hier werkten voorheen duizenden aan de oor logsmachine, 's Pausen vredeswoorden drongen er niet door; nu wapperden er om de gebinten de Pauselijke wimpels, klonk van uit het Vaticaan de Pauselijke stem, baden vele, vele honderd duizenden het Pauselijk vredesgebed. Wanneer deze Boohumse hallen straks worden uitgeleverd aan Joegoslavië, zal niets hier meer op deze plaats aan de oorlogsmachines herinneren. Moge aain het vredsgebed blijven doorklonken tot God Gisterenmorgen had te Amsterdam de debarkatde plaats van troepen, welke uit Indonesië zijn teruggekeerd met de „Johan van Oldenbarnevelt". Het schip heeft ruim 2100 militairen en hun vrou wen en kinderen naar Nederland ge bracht. Hieronder bevinden zich de batal jons 4, 5, 6 en 7 van de afd. veldartillerie van de Kon. Landmacht, die, behalve het kader, geheel uit oorlogsvrijwilligers bestaan. Voorts manschappen, die niet tot gesloten onderdelen behoren, mari niers, leden van de Kon. Marine en het K.N.I.L. Aan boord bevonden zich 114 zieken, waarvan de meesten chirurgische patiënten zijn. 300 Kinderen, waarvan ongeveer 100 beneden de leeftijd van 1 jaar, behoorden tot de „troep", die onder leiding stond van de c.o.t. luit.-kol_ F. L. Werdmoelder. Voor de debarkatie begon, werden de troepen toegesproken door luit.-kol. jhr. D. van Lawiek van Pabst namens H. M. de Koningin, door de minister van Oor log en Marine, mr. W. F. Schokking namens de regering en door majoor C. van Goor namens Z. K. H. Prins Bern- hard. De „Johan van Oldenbarnevelt" is op 8 Augustus van Surabaja vertrokken, deed Semarang aan en vertrok op Augustus uit Tandjong Priok 11 In aansluiting op een huurprijsuitvoe ringsbeschikking 1949, welke op 8 Sep tember in werking zal treden, deelt hei ministerie van Economische Zaken nog het volgende mede. De beschikking heeft betrekking op panden, waarin een bedrijf of beroep wordt uitgeoefend en welke zijn verhuurd onder de conditie, dat de kosten van het door de huurder gebruikte leidingwater geheel of gedeeltelijk door de eigenaar worden betaald. Zij opent de mogelijk heid, dat de eigenaren van genoemde huurobjecten het bedrag, waarmede hun waterleidingskosten sedert 9 Mei 1940 zijn gestegen, op de huurders verhalen, zon der voorafgaande toestemming van het prijzenbureau voor onroerende zaken. De beschikking is mede van toepassing op inclusief de waterleidingskosten verhuur de nieuwbouw, voor zover in de hoogst toelaatbare huurprijzen de volledige wa terleidingskosten niet zijn begrepen. De Hongaarse minister van openbaar onderwijs en erediensten heeft meege deeld, dat binnenkort nieuwe schoolboe ken zullen worden uitgereikt en een nieuwe regeling van de leerplicht zal worden doorgevoerd, voornamelijk ge richt op een verdere uitbreiding van het onderwijs in de Russische taal en „op de ontwikkeling bij de schoolkinderen van gevoelens van dankbaarheid en vriend schap tegenover Sovjet-Rusland, dat het land heeft bevrijd". Het eerste vrU gekozen Duitse parle ment, sedert Hitier een einde aan dc republiek van Weimar maakte, is giste ren te Bonn bijeengekomen en daarmede is de West-Duitse republiek ingeluid. De bondsraad, de senaat, vergaderde te elf uur Duitse tijd. Voor de aanvang der zitting waren kerkelijke diensten ge houden, waarbij vele van de 43 benoemde leden van de bondsraad en van de 402 gekozen leden van de bondsdag aanwezig waren. Kardinaal Josef Frings van Keulen droeg een H. Mis op in de kathedraal van Bonn en dr. Otto Dibelius, de evangelische bisschop van Berlijn, hield een diens' in de Lutherse kerk der stad. Van de openbare gebouwen in de stad woei de zwart-rood-gouden vlag. In de vergaderzaal van de bondsraad hingen de vlaggen van de Westduitse staten naast die van de republiek. Ook de vlag met de Berlijnse beer ontbrak niet en dit werd opgevat als een aanduiding, dat Berlijn de twaalfde lidstaat is van de West-Duitse republiek, ondanks de wei gering van de geallieerden, om Berlijn officieel vertegenwoordigd te laten zijn. .Intussen heeft Adenauer, de toekomstige kanselier van West Duitsland, in een in terview met de Mainzer Allgemeine Zei- tung reeds verklaard, dat hij zou aan dringen op opneming van Berlijn in de nieuwe West-Duitse federatie als twaalfde staat. De bondsraad heeft dr. Karei Arnold, de christelijk democratische premier van Noordrijn-Westfalen, met de stemmen van tien staten, bij onthouding van Beieren, tot zijn voorzitter gekozen. Heinrich Wilhelm Kopf, de socialistische premier van Nedersaksen en dr. Gebhard Müller, de christ.-sociale minister-president van Zuid-Wurtemberg, werden met algemene stemmen tot vice-voorzitters gekozen. Karl Arnold drong in zijn inaugurele rede aan op eenheid tussen regering en oppositie in kwesties van buitenlandse politiek, op spoedige gelijkberechtiging van Duitsland in internationaal opzicht en op matiging bij het naar voren bren gen van nationale eisen. Hij noemde de bondsraad een bemiddelaar tussen de fe derale regering en de staten en een rem op de politieke hartstochten. De vergadering was geopend door het oudste aanwezige lid, de zeventigjarige senator Johannes Boell van Hamburg. Deze verwelkomde de drie geallieerde hoge-commissarissen, die alle drie in bur ger verschenen waren en op een der ach terste rijen hadden plaats genomen. Ook was er tegenwoordig mgr. Alois Muench van Fargo (Noord-Dakota), de apostoli sche visitator in Duitsland. De Berlijnse delegatie, onder leiding van professor Ernst Reuter, had een plaats gekregen volgens alphabetische volgorde en werd bij het aflezen van de eresentie- lijst afgeroepen, doch niet bij de stem mingen. Des middags hield ook de bondsdag zijn eerste zitting. De 73-jarige Paul Loe- be, de nestor, die zo lange jaren president van de rijksdag was, voor Goering hem de voorzittershamer afnam, opende de vergadering. Loebe is een van de acht (Van onze Amsterdamse redacteur) „Het bier is weer best" zegt een reclame-slogan. En deze slogan bewijst dat het bier eerst niet zo best was, maar ook dat er iets met het verbruik aan de hand is. Er wordt inderdaad tegen woordig minder bier gedronken in ons land, dat toch al de kleinste verbruiker van deze drank was. Dat is te merk waardiger daar de kwaliteit van ons bier aan de spits staat Nederland is de grootste bierexporteur van de *we- reld, in de eerste helft van dit Jaar werd bijna een kwart van de productie uitgevoerd. In de oorlog heeft men het bier ver dund, om de spoeling groter te maken.' Na de oorlog beschikte men aanvankelijk niet over de meest geschikte grondstoffen. Maar nu is alles weer als vanouds. Doch het verbruik van bier per hoofd van de bevolking is hier teruggelopen van 20 liter in 1939 tot 14 liter in het vorige jaar. Die 14 liter is een laag getal, als men het vergelijkt met het verbruik van 150 liter in België. Maar het is ook laaig over de 65 liter in Denemarken, die 61 liter in Engeland, de 67 liter In Amerika. klanken, 14.40 Causerie, 15.00 Kamerork, 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers, 16.00 Vioolduo, 16.30 Gram, 16.40 Voordrachten, 17.00 Koor. 17.20 Zigeunerkwintet, 17.35 Gram 17.50 Pianoduo. 18.15 Lezing, 18.30 Ned. Str. krachten, 19.00 Nws, 19.13 Geest, liederen, 19.30 Act. geluid, 19.45 CMB, 20.00 Nws, 20.15 Omroepork. 21.15 Lezing, 21.35 Metropole- ork, 22.00 Peer Gyntsuite no. 2, Grieg, 22.15 Koor, 22.45 AvondoverdenMing, 23.00 Nws, 23.15 Operamelodiieën. HILVERSUM II (413 m) VARA 7.00 en 8.00 Nws, gram, 8.50 V. d. vrouw, 9.00 Mozart- conc, 10.00 VPRO, 10.20 Piano, 10.30 V. d. vrouw, 10.45 Koor, 1105 Voordracht, 11.25 Accordeom-ork, AVRO 12.00 „Paris vous Cbainte", 12.33 Sport, 12.45 Melaehrino-ork, 13.00 Nws, 13.15 Zigeunermuziek, 13.45 Gram, 14.00 Kookkunst. 14.20 Solistencomc., 15.00 Boekenschouw, 15.20 Amusementsork, VARA 16.00 Orgel, 16.30 V. d. jeugd, 17.00 Film land, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nws, 18.15 Felicitaties. 18.45 Silvestrikwartet, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Regeringsuitz, 19.30 VPRO, 21.00 Gram, 21.30 Orgel. 22.00 Buit. weekoverz., 22.15 Swing and sweet, 22.00 VP RO, 23.00 Nws, sport, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram. 7.30 Kron. 7,40 gym. 7,50 gram. 8,00 nws. 8,05 Conc. 9,00 nws! 9,05 gram. 10,00 Eng. L.P.: orgel. 10,30 Eng. H.S.: Nat Allen en ork. 11,00 Eng. L.P.; Zigeunerork. 11,45 voordr. 12,00 VI. Br.: Middagconc. 12,30 weerber. 12,32 verv. conc. 13,00 nws. 13.15 orgel en zang. 14,00 werken 17e eeuw. 15,00 Eng. L.P.: Frank "Walker en Miniatuur ork. 15,30 Jack Leon en ork. 16,00 NWDR: Recital fluit en piano. 16,30 Eng. H.S.: gram. 17,00 Koot wijk: Batavia. 18,00 Fr. Br.: v. d. sold. 18,30 VI. Br.: v d sold. 19,00 nws. 19,30 Eng. L.P.: „Ignorance is bliss". 20,00 „Welsh Rarebit". 21.00 BBC Opera ork. 21,30 Fr. Br.: gr. 22,00 VI. Br.: nws. 22,15 Dansmuz. 22.50 nws. 22,55 gram. 23,00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7,00 Eng. H.S.: nws. 7.15 gram. 7,50' „Lift up your hearts". 7,55 weerber. 8,00 Fr. Br.: nws 8,10 conc. 9,00 Eng. L.P.: nws. 9,10 Verz. pr 10.00 div. 11,00 Eng. H.S.: „Talk your- aelf out of this", 1130 Harry Isaacs en York Bowen (2 piano's). 12,00 muz. 12,30 Eng. L.P.: BBC Welsh Orch. 13,15 Paul Fenoulhet en ork 14,00 Eng. H.S.: „Pa- ganini Players" 14,45 „Country Magazine". 15,15 BBC Schots ork, 16,15 Eng. L.P.: BBC Midi. Light rch. 16,45 Arb. ork. 17.15 Geraldo. 18,00 orgel. 18,30 „Walford Hyden en „Café Colette Orch". 19,00 nws. 19,15 Fr. Br.: gram. 19,30 VI. Br.: zang. 19,45 Filmmnuz. 20,15 Flimoverz. 20.30 Omr. Symph. Conc. 22,00 Eng. L.P.: nws. 22,15 „Panamania"; 23.00 voordr. 23.15 Louis Mordish (orgel). 23,56 nws. maar van een rijke inhoud. Dait deze eminente redenaar zo geestdriftig is voor de idee van het éne Europa moge zijn landgenoten ten goede komen. In het wordende Europa kan Duitsland niet worden gemist. Maar voor het moment vragen de meeste Duitsers zich tooh op de éérste plaats nog af, wel'ke voordelen zij van het buitenland kunnen verwach ten en niet welke verplichtingen zij tegenover het buitenland hebben. Het bleek nodiig, bij de discussies na Kogon's rede, dat Dr. Wolff, de praeses van het Duitse Akademiker Verband uit Bonn, er, speciaal wat Nederland betrof op wees, welke morele overwinningen wij in ons eigen gemoedsleven hebben moeten behalen, vóór wij tot contact en steun aan Duitsers vergingen. En hij wees op het feit, dat de Duitse kranten nog nooit hebben verteld over de gruwe lijke schanddaden der SS je-gens het Ne derlandse volk. De Bisschop van Hildesheim heeft tn 36. Terwijl onze vrienden de wenteltrap in de toren be stegen, klom Tiram, de man met het snorretje, langs de buitenkant naar boven. „Het wordt de moeite waard", siste hij. „Is u daar eindelijk heren", vroeg Moeëzzin tot grote ver bazing van Birn en Basli. „Verwachtte u ons dan?" vroeg Bim. „Mijn bet-bet-betovergrootvader, die ook Moeëzzin was, verwachtte al vreemdelingen, die met een schip uit een ver land zouden komen om te spreken overHierJ t oude man plotseling op. „Vult u het zelf maar aan, da et ik ot ik mij niet heb vergist", zei hij. „Over de schat op het eiland", zei Basli onmiddellijk. De oude man knikte, „mnae- lijk zijn ze gekomen", mompelde hij en greep een zware perkamenten rol, die met lakzegels was dichtgema „Deze rol mag pas op volle zee worden geopend", gebood hij. Daar op wenkte hij met zijn hand ten teken, dat het ge prek was afgelopen. Die export heeft na de oorlog een grote opgang gemaakt, vooral doordat men de Duitse overzeese markt geheel heeft weten te winnen. Duitsland is weer als concurrent op de markt verschenen, maar het Nederlandse bier is er overal zo „in", dat men geen teruggang meer vreest. Men moet niet te gering over deze export den ken want het ging in 1948 om 228 duizend hectoliter, terwijl in de eerste zeven maanden van dit jaar reeds 181 duizend hectoliter zijn uitgevoerd. Wij zijn verre weg de grootste bierexporteurs; na komt Engeland met 210 duizend hectisnier dan Denemarken met 135 duizend necu)- liter. Wij exporteren dit jaar van onze productie, Denemarken 0/0, üe andere landen nog geen Pr£?? J vfr" dienden meer dan f 20 millioen aan de viezen met het bier. Bier is een belangrijk product voor onze economie: de Nederlandse brouwe rijen geven 3500 mensen werk en betalen f 13 millioen aan ionen. De bierhandel geeft 5000 mensen werk en verloont f 23 millioen. In de brouwerijen is een bedrag van nlet minder dan f 100 millioen ge stoken, terwijl de brouwerijen enorme be dragen in hotels, restaurants en café's hebben geïnvesteerd. Men heeft een Ne derlandse gerstsoort ontwikkeld, die heel goed is voor bier. Nederlandse boeren «veren ieder jaar 20 k 30 duizend ton van dat gerst aan de brouwerijen en expor- heto"1 bovendien een belangrijke hoeveel- De vraag waarom de mensen hier zo vleiinigv. drinken kan men niet gemak- tin "eantwoorden. Er wordt meer ge distilleerd gedronken; de jeugd doet veel aan sport en drinkt geen bier. Van der gelijke argumenten kan men er tientallen verzamelen Maar de brouwers zien de toekomst niet al te zwart in. Zij ver wachten dat hun propaganda uiteindelijk een goede uitwerking zal hebben. NATUU&AZUN OF ZN BEST. 22) Het gezicht van de Engelse was steeds bleker geworden. Nu zag het bijna vaal grijs en Grangg vond het akelig om er naar te kijken. Ik moet gaan, mijnheer Grangg. Mijn heer Lorenzetti verwacht mij in de hall met Faustina. Grangg waagde het zonder zich rekenschap te geven van hetgeen hij deed, de pols van de Engelse te grij pen. U moet sprekenU weet? Plot seling boog juffrouw Francis zich naar hem over, alsof zij om zou vallen, haar wenkbrauwen raakten hem bijna, en zij fluisterde: Zeker weet ik ook niets. Maar er moet stellig wat zijn. Zij houdt van haar oom en is toch bang voor hem. Het moet iets met haar vader zijn, waarover zij bijna nooit spreekt, de broer van oom. Als iemand zijn naam noemt, begint ze dadelijk te huilen. Ik weet niets, werke lijk niet. Het is natuurlijk een geheim. Misschien zou men in Vicenza, waar de familie lang gewoond heeft en waar ook Faustine als kindBij gebrek aan adem kon zij niet verder spreken. Zij zuchtte en 'steunde, nam vlug een pil letje, dat zij zonder iets naar binnen slikte, viel in een stoel neer, haalde lang en diep adem, stond eindelijk op, zette een zeer mannelijk hoedje op en zeide nog: In Vicenza misschien.... Faustina is arm, niet waar? Daarna drukte ze op nieuw blozend Grangg's hand en ver dween met het valiesje uit de kamer Enige minuten daarvoor was Zubiaurre, zonder kloppen bij Faustina binnen ge treden. Zij was erg geschrokken en had verschrikt naar de deur van haar oom's kamer gestaard. De Spanjaard was direct zachtjes en vlug beginnen te spreken, druk met de lippen bewegend, om ieder woord, niettegenstaande de zachtheid te articuleren. Faustina, ik ben nog een keer ge komen. om je iets belangrijks m®de te delen. En om nog eens je stem te horen, daar ik nog minstens een week hier moet blijven Faustina wendde haar buk van de deur en moest weer In zijn ogen kijken, ogen die de hare dwongen zoals men door middel van een magneet electrische stromen kan bedwingen- Wilt u dus werkelijk naar Montisola komen? vroeg hij, nauwelijks hoorbaar. Zeer zeker, zo gauw ik hier klaar ben. Ik zal mij in de buurt in een villa installeren en u zien, wanneer u wilt. Onmogelijk! Het is een eiland en onze villa is de enige. Zubiaurre lachte kort en liet zijn tanden zien: Dan huur ik een motorboot of een roeiboot, of ik zwem naar de overkant. Laat dat maar aan mij over. Maar iets anders. Ik zal. De Spanjaard hield even op en kuste Faustina's vingertoppen- ....Ik zal zeer spoedig de viool hebben, of als enige weten, wie haar gekocht heeft. Dat wilde ik u nog even zeggen. Faustina verbleekte. Werkelijk? Spreekt u de waarheid? Zij lachte opge wonden en haar hand. die in de zijne rustte, voelde opeens slap aan- Ik wil er op zweren, ik ben de enige die de handelaar ken, die haar gisteren gekocht heeft, Of hij haar nu nog in zijn bezit heeft weet ik niet. Op dit ogenblik klonk in de kamer ernaast de stem van haar oom: Faustina vlug. ben je klaar? Het meisje zei met vleiende stem. dat ze direct klaar kon zijn. Zubiaurre kustte haar haastig in de hals, ging de kamer uit. de trap af en de straat op. Hier kocht hij verschillende ochtendbladen en bladerde ze opgewon den door. Ze bevatten allemaal ongeveer hetzelfde: de aangifte bij de politie, een korte beschrijving van de violist en zijn loopbaan. Een korte verhandeling over Stradivari in het algemeen en over die van Grangg in het bijzonder- Alle kranten brachten het bericht op de eerste pagina, sommige zelfs met een oude archieffoto van Grangg, een viool in de handen, erbij. Overal werd de beloning van dertigduizend lire geprezen als het zekerste middel om het kostbare mstru' ment terug te vinden. Zubiaurre, die aan een tafeltje in de hal van het hotel zijn kranten nalas en daarbij diep nadacht, bemerkte plotse ling, dat een gr°'e wagen met chauffeur in livrei, voorreed. Lorenzetti, zijn nicht Je en de Engelse juffrouw, stapten in, zonder dat l4iustina de Spanjaard een blik waardig gekeurd had Men zou haast zeggen, dat zij iets scheen te zoeken en Zubiaurre omklemde krampachtig de le deren armleuningen van zijn stoel, als bij een aardbeving, toen hij op het ogen blik dat de wagen zich in beweging zette de violist, omgeven door drie verslagge vers, de trap af zag komen en tussen hem en Faustina een korte blik gewis seld werd, kort maar zoveel zeggend, dat het Zibiaurre een ogenblik rood voor de ogen schemerde: Wacht maar, vriendje, dacht hij woedend, wij zijn er ook nog Met zulke papjongetjes zullen wij het ook nog wel klaarspelenDuitse fiede laar. hemelsblauwe verleiderPas maar op, binnen drie dagen zullen wij alle troeven in handen hebben en jij niets meer Plotseling stond hij op en begaf zich naar Marguerite, waarmede hij 'n kort gesprek had. Zij vertelde hem, dat Go mez zonder twijfel op eigen gelegenheid gewerkt had; ja, zij was reeds 's morgens vroeg bij hem aan boord geweest en had hem bleek van woede gevonden, nog ble ker en valer dan anders. Hij spatte bijna uit elkaar over de beloning, lachte zij. Iedere keer op nieuw begon hij daar Weer over. Wat voor een waanzin het was, om een der gelijk bedrag voor een doodgewoon stuk hout uit te loven. Natuurlijk heeft hij slechts een paar honderd lire voor de viool gekregen, de ezel Met een lief lachje keek zij hem aan. Zeg eens, Hjalmar, waarom heb je mij gisteren eigenlijk niet meer opge beld, zoals wij afgesproken haddep? vroeg zij Jaloers. Ik had te veel te doen. Morgen of overmorgen ga ik dus de grote Caval- canti aanboren. Natuurlijk pas. nadat het zonder twefel vaststaat, dat hij de koop verzwegen heeft. Als hij de viool nog heeft, zal hij betalen tot wij er helemaal bovenop zijn. Hou Je nog van mij? vroeg zij en streelde hem over zijn haar, wat hij zich zonder enige beweging liet welgevallen. Natuurlijk maar luister verder. Hij kuste haar onverschillig op het voor hoofd. Als Cavalcanti de viool alweer verkocht heeft, dan gaan wij naar zijn koper .begrijp je, een prachtige en toch eenvoudige zaakZIJ keek hem opge wonden aan. Wij worden rijke lui, wij kunnen tenminste weer ademhalen. Wij kopen dat prachtige restaurant in de Avenue de Clichy. Geloof je dat het zoveel op zal leveren, en dan trouwen we. Zubi aurre scheen het laatste niet gehoord te hebben. Hij stond op, streelde met een gewoontegebaar Marguerite's geverfde wangen en ging naar de deur. Waar. woont die Gomez? met stemgerechtigde afgevaardigden uit Berlijn. In zijn openingsrede hield Paul Loebe een pleidooi voor het herstel van de eenheid met Berlijn en met de Ooste lijke zóne en voor de integratie van Duitsland in Europa als gelijkgerech tigde. Na zijn dank betuigd te hebben voor de geallieerde hulp aan Berlijn en West- Duitsland, deed Loebe een beroep op de openbare mening, de Duitse democraten recht te doen wedervaren voor hun op offeringen in de strijd tegen de nazi's. „Het Duitse volk verwacht van dit parle ment een stabiele regering, een gezonde economie, een nieuwe sociale orde en vei ligheid voor het particuliere leven. Wij kunnen dit niet op eigen kracht alleen presteren, doch zullen nog lange tijd bui tenlandse steun nodig hebben", aldus Loebe. Dr. Erich Koehler (chr.-dem.) werd ge kozen tot president van de bondsdag, met 346 tegen 15 (communistische) stemmen bij 41 onthoudingen. Prof. Carlo Schmid (soc.-dem.) werd met slechts enkele stem men van uiterst rechts tegen tot eerste vice-president gekozen. Tweede vice-pre sident werd dr. Hermann Schaeffer, een vrije democraat. De communisten onthiel den zich van stemming. Koehler verwees naar de 20 millioen Duitsers in het Oosten, „voor wie lid maatschap van deze bondsrepubliek thans onmogelijk is". Hij hoopte, dat het West- Duitse parlement vroeg of laat een parle ment voor geheel Duitsland zou worden. Koehler betuigde tenslotte „in dit histo rische uur onze gehechtheid aan Europa en de wereld, niet alleen met ons verstand maar ook met ons hart". Het Duitse volk wenste niets liever dan de vrede. Hij sprak de hoop uit, dat „uit deze taak van het werken voor een nieuw Europa" een nieuw Duitsland van recht en rechtvaar digheid zou mogen verrijzen". Toen Koehler op het punt stond de zitting te sluiten, stond het communis tische lid Renner op voor het indienen van een motie tegen de ontmanteling. Onder rumoer zeide Koehler, dat deze te gelegener tijd in behandeling geno men zou worden. Erich Ollenhauer, plv. fractieleider van de soc.-dem. slaagde er in, een socialisti sche motie tegen de ontmanteling voor te lezen, niettegenstaande interrupties van rechts. Hij diende deze met twee andere moties in voor plaatsing op de agenda van de volgende zitting. Hierop stoot Koehler de eerste zitting van de bondsdag. Beieren ontstemd De Beierse afgevaardigden in het West- Duitse parlement toonden zich buiten gewoon teleurgesteld over de verkie zing van Karl Arnold tot president van de Bundesrat. Zij protesteerden erte gen, dat zij „op oneerlfjke wijze van het presidentschap waren uitgesloten" Volgens hun mening was de benoeming van dr. Ehard, minister-president van Beieren, zo goed als zeker geweest, maar hadden de chr. dem. en socialis ten dit „met intrigues" ongedaan we ten te maken. Zelfs hoorde men het dreigement, dat Beieren zich van de nieuwe republiek zou afscheiden, maar dit leek onwaar schijnlijk. Anderen zeiden, dat zij wat betreft de keuze van een West-Duitse hoofdstad hun stem aan Frankfort zou den geven om zodoende wraak te némen- op de aanhangers van Bonn, die tegen de Beierse candidaat stemden. De sterk-nationalistische „Duitse partij", de meest rechtse groep der partijen, die eventueel deel zullen nemen aan dr Adenauer's coalitie-regering, heeft ge protesteerd tegen de rede, waarmee Paul Loebe, als oudste lid, gisteren de Duitss bondsdag heeft geopend. De partij beklaagt zich er over, dat Loebe (sociaal-democraat) „een eenzij dige beschouwing over de Duitse schuld" heeft gehouden en dat hij de slachtoffers der nazi s eerst heeft genoemd. „Wij be- treuren het, dat Paul Loebe eerst de slachtoffers uit de kringen, die dicht staan by de politiek van zijn partij, heeft vermeld, in plaats van te beginnen met de slachtoffers, die in alle kringen voor Duitsland vielen, zonder onderscheid van partij", aldus een door de partij uitgege ven verklaring. De Duitse party zal zich verzetten tegen het spreken over Duitslands schuld in welke vorm ook. Internationaal tomooi te Milaan Nederland heeft in Milaan een over winning op België behaald in een wed strijd die wat spelkwaliteiten betreft, te leurstelde. Nederland begon met een aanval uit de achterhoede die echter iets over het midden strandde. Na 2 min. kregen de Belgen een doelpunt cadeau na een mis verstand tussen Bijlsma en Stam bij een uitgooibal van Rohner. Issele Was er als de kippen bij om te scoren (0—1). Daar na ontworstelde Nederland zich aan de druk, de achterhoede BijlsmaBraasem stuwde steeds naar voren en Van Fegge len had twee maal achter elkaar succes in de 3e en in de 5e minuut (2—1). Na zes min, maakte Issele gelijk uit een. en onrechte toegekende directe vrije worp op doel (22). In de tweede helft was Nederland vrijwel voortdurend sterker. Na 2% min. bracht Van Feggelen de stand Op 32 en een minuut later zorgde Smol voor 42, waarna Smol en Martin, en Van Feggelen en Leenheere het water uit gestuurd werden. De ploegen speelden tot het einde met vijf man, maar in de stand kwam geen verandering meer. De verdere uitslagen van de tweede dag waren: Frankrijk—Zweden 3—1, Hon- garije—Italië 13. Nederland leidt nu met. 4 punten, Frank rijk. België, Hongarije en Italië hebben 2 punten, Zweden staat onderaan met 0 pnt. Gisteren werden de volgende wedstrij den in de Engelse league gespeeld: Eerste divisie: Chelsea—Sunderland 31, HuddersfieldCharlton Athletic 21, LiverpoolManchester United 11, Manchester CityEverton 00, Middles brough—Fulham 12, Westbromwich Al bion—Arsenal 12. Tweede divisie: BarnsleyCoventry Ci ty 43, BradfordLuton Town 10, Bu ryChesterfield 20, Grimsby Town Swansea Town 21, Queenspark Rangers Preston Northend 00. Schotse leagueIerse league 81. De Franse wielrenner José Mielfret verbeterde gisteren het wereld-uurrecord met motorgangmaking. Hij legde 87,918 K.M. af. Het oude record stond met 82.300 K.M. op naam van zijn landgenoot Cla- verie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2