Priesters aanvaarden liever gevangenis dan Kerkwet Een ultimatum van Malta aan Groot-Brittannië Het eiland in hevige beroering m J Onderzoek naar overtredingen van het „staakt het vuren" Sultan Hamid II was te voorbarig over Nieuw-Guinea Nederlandse hulp gebhiikt voor cadeau aan de republiek? \Weerbericht f Pestepidemie in Djogja De interim-regeling voor Suriname DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN O.-Duitsland wordt een „volksdemocratie" Atoombom kinderspel De Kerkvervolging Ts jechoslowakije Ook onderwijzers trouw aan het Episcopaat Minister Lieftinck naar Ver. Staten /T R.T.C. geeft haar eerste verslag uit Stichting Nederland Helpt Indië beperkt voorlopig zendingen Arbeider in vuurzee omgekomen Kinderbijslag voor zelfstandigen Pater Bogenberger tot provinciaal herkozen Precaire kwestie V 71ste JAARGANG ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 No. 21027 Sag,Eriorea-Je '«H, Sa»"»"» En nieuw lid van de Kominform Vergeleken met nieuw biologisch product VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Mgr. C. JURGENS IN NEDERLAND KIPPETS-SERVICE Dit was de villa van de Italiaanse bandiet Giuliano, voordat hij naar de heuvels van Sicilië vluchtte om zich de Italiaanse politie van het lijf te schudden. Op de foto houden de Carabinieri nog steeds de wacht bij Giulianos villamisschien in de hoop, dat hij nog eens komt kijken, hoe zijn huishouden er aan toe is Lederfabriek te Rijen afgebrand Nieuw Guinea Ministers tot voorlopige conclusies gekomen In Augustus 74 gevallen niet dodelijke afloop SJAHRIR: Politiek beleid van republiek inzake R.T.C. niet juist Te Amsterdam werd het 25-jarig bestaan van de Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek herdacht. In tegenwoordigheid van min. prof. dr. R. J. M. van den Brink, min. D. G. W. Spitzen, Z. Exc. mr. R. J. H. Patijn, burgem. J. A. d'Ailly en vele andere autoriteiten werd een monument onthuld, een geschenk van de gezamenlijke Forddealers in Nederland. Regering trekt het ontwerp in AMERIKA'S VLOOT IN DE MIDDELLANDSE ZEE WEINIG BEWOLKING DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Haasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPER® Hoofdredactie: Prof. Dr. ST TESSERO.P. r.*1Q J. M. HAZELZL1 Algemeen redacteur: H. A- PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende alvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Sterke politiecordons bewaakten gisteren het paleis van de gouver neur, terwijl het parlement van het eiland Malta zitting hield. De politie was opgeroepen, om tijdens de avond- en nachtzitting het gebouw te beschermen tegen de volksmenigten, die betoogden tegen dr. Paul Boffa, de premier. Deze had juist in het parlement bekend gemaakt, in antwoord op een motie van wantrouwen, die tegen hem was ingediend, welke details een ultimatum aan Groot-Brittannië bevatte, opgesteld voor hij een maand geleden naar Londen vertrok tot het voeren van besprekingen met de minister van koloniën. Dit ultimatum was voorbereid door Dom Mintoff, de voormalige minister van openbare werken, die tijdens de Lon dense besprekingen aftrad. In het ultimatum werd voorgesteld, dat een referendum zou worden gehouden over de vraag, of Malta zou blijven onder de souvereiniteit van Engeland of dat het zich tot de V.S of „enige andere grote mogendheid" zou wenden om hulp. Alvorens de politie gisteren opgeroe pen werd ter bescherming van het ge bouw, verliet Mintoff de vergadering en werd door de volksmenigte in triomf door de hoofdstraten van Valette gedragen. De politie moest van wapenstokken gebruik maken om de betoging uiteen te jagen en verscheidene personen werden hierbij gewond, terwijl een soort paniek ont stond. Dr. Boffa zeide in het parlement, dat «et kabinet het zg ultimatum verzacht had, alvorens het aan Creech Jones, de Britse minister van Koloniën, werd voor gelegd. In het ultimatum werd gezegd: De Britse regering moet beseffen, hoe onmogelijk het voor Malta is, zijn over weldigende economische moeilijkheden zonder hulp op te lossen, maar de enige reactie van de Britse regering is tot nu toe geweest, de dreigende ramp te ver haasten door ontslag te geven aan lzuu arbeiders in de dokken van Malta. Een zorgvuldige en ernstige beraad- slaeins? heeft het kabinet er toe geleid, Sll verdere uitstel der hulpverlening (aJLteeaan door de Britse regering met Malta'! voornemen bekend te maken, vnor het geval het delen in de Marshall hulp tot na Augustus werd uitgesteld. Hierop kwam het voorstel een referen- dtmTte houden en de relatie met Enge land te veranderen in een met-Amerika of enig ander groot land, dat bereid zou zijn, economische hulp te verlenen in ruil' voor bases op Malta. Het kabinet schrapte tenslotte de toespeling op een ander groot land, zodat in het ultimatum alleen de naam van de V.S gehandhaafd werd. Dr. Boffa zeide gisteren, dat met dat „andere grote jand" geen ander bedoeld kon worden dan sovj et-Rusland, iets wat de moesten reeds vermoedden. BenJ"iSlult werd gisteren niet geno- van vertrouwen in de reKf«? ran w!m als tegenwicht tegen de Clm nog ?Uwen werd ingediend. waarschUnlijk,datn stermning en het is slissing zal worden t Maandae een be" senomen De correspondent Va_ weer schreeuwden, het parlement ver daagd werd zonder dat de motie in stem ming werd gebracht. De eerste minister was zeer vertoornd en schreeuwde even hard als andere leden van het parlement. Het feit, dat Mintoff, die het middelpunt was van de opwin ding, niet alleen lid is van de partij van Dr. Boffa, maar bovendien, vóór hij in verband met de Londense onderhande lingen aftrad, minister van openbare werken en bovendien plaatsvervangend premier was, is kenmerkend voor de scherpte van het conflict, dat ontstaan is in verband met het besluit van de Britse regering, het personeel van dokken te Valette belangrijk te verminderen, het geen ter plaatse beschouwd wordt als een ramp, welke Malta in de grootste moeilijkheden zal brengen en dat in wer kelijkheid de aanleiding geworden is tot het reeds vele weken slepende conflict. Welingelichte woordvoerders te Berlijn voorspellen, dat de Sovjet-Unie binnen zes maanden Oost-Duitsland tot een nieuwe satelliet-staat zal maken. De re gering van deze Oost-Duitse staat zal na tuurlijk in handen komen van communis ten en zich direct bij de Kominform aan sluiten. Als hoofdstad zal, aldus meent men, Berlijn worden gekozen. „De atoombom is waardeloos gemaakt door een biologisch product, waarvan en kele onsen voldoende zijn om ieder mens in de wereld te doden", aldus heeft dr. Broek Chisholm, de Canadese directeur- generaal van de wereldgezondheidsorga nisatie gisteren verklaard. Volgens Chisholm is, bij wijze van spreken, de atoombom kinderspel verge leken met biologische wapens. Enkele fanatici zouden de mensheid door biologi sche oorlogvoering kunnen vernietigen. Arbeidskrachten zouden een te verwaar lozen factor zijn en de zware industrie hoegenaamd niets uit te staan hebben met deze vorm van oorlogvoering. Kerkelijke kringen te Praag bebben medegedeeld, dat het Vaticaan de Tsje choslowaakse geestelijkheid heeft laten weten, dat, mocht in de komende dagen van de katholieke priesters een loyali teitsverklaring geëist worden in ver band met het wetsontwerp op de Ker ken, zij slechts één voorgeschreven be lofte mogen afleggen. Deze luidt als volgt: „Ik beloof, als een trouw onderdaan trouw te blijven aan de Tsjechoslowaakse republiek en niets te ondernemen, dat tegen haar belangen, veiligheid en souvereiniteit zou indruisen. Getrouw zal ik mijn plichten als priester vervullen en ik zal mijn best doen om actief mee te werken aan alle weder opbouwwerkzaamheden, teneinde de Tsjechen en Slowaken grotere welvaart tenere"fSe'rs mogen geen loyaliteitsver- i>e PncsLKia „f,ke in vorm of inhoud Afwijkt vin bovenstaande verklaring. Mocht hun gevraagd worfen o® ^ge drukte loyaliteitsverklaring gt doQrJ dan moeten zij de gedrukt l ing halen en de bovenstaande verklaring daarvoor in de plaats aan„^, 1 a rochie- Ongeveer 5000 van de 7000 Pa j. geestelijken, die het land telt, heb De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 1 September: serg.- maj. J. Hoefs, uit Uden. Kon. Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 21 Augustus: Men sold. Ie kl. Z. Tairas. Gesneuveld 24 Augustus: Jav. sold le kl. inf. Kastanom, Jav. sold. Ie kl. inf. Toewoeh Overleden t.g.v. oortogwerwon- ding op 25 Augustus: Soend. sold, le klas inf. Engkar. Gesneuveld 25 Augustus: Men korpl. inf. G. Karisoh; Jav. sold.2e kl. inf. Tjatiwa; Jav. sold. 2e kl. mi. Wakit. Allen afkomstig uit Indonesië. in J'* reeds laten weten, dat zij liever voor?„.n?enschaP zouden gaan dan het Tot di?« lde wetsontwerp te aanvaarden, het onenK?"e heeft de regering niet in deling vai?a;ü gereageerd op deze mede- Verd geestelijken, de kathoUefcdt ,uit Praag vernomen, dat godsdienstles.. ,ekenonderwijzers, die waakse openhf*Ven in ^sjechoslo- paat hebben iaw scho,en- hetEpwco- weigeren zich te w?ten' dat zij zullen jurisdictie van d„ erwerpen aan de onderwijs. regering over hun Voorts weigeren zij j;H de Tsjechoslowaakse bond ra^0rd5n V-.B zers, indien met gegarandeeA deze zich met zal mengen in id7Xa:'c!hI en godsdienstige aangelegenhedenofme4 de competentie van de Kerk me Het aantal katholieke onderwijzers wordt geschat op 7 a 10 duizend, o'n de Tsjechische openbare scholen is Xweejur godsdienstonderwijs i week verplicht. „De gulden goed op weg harde valuta te worden Ter bijwoning van de jaarlijkse verga dering van het Internationale Monetaire Fonds te Washington, is gisterenavond de minister van financiën, prof. mr. P. Lief tinck, per K.L.M.-machine van Schiphol vertrokken. De minister, die laat op het vliegveld arriveerde, verklaarde aan de aanwezige journalisten, dat de agendapunten voor de komende vergadering dit jaar zeer laat zijn vastgesteld, zodat hij nog niet kon bepalen wat het voornaamste onder werp van bespreking zou worden. Inzake een mogelijke devaluatie van sommige valuta meende de minister, dat dit vraagstuk waarschijnlijk niet ter sprake zal komen, temeer niet daar de besprekingen openbaar zijn. Op de vraag, hoe het zou staan met de gulden ten opzichte van de dollar nadat de besprekingen in Washington zijn gehouden, antwoordde de minister: „De gulden is goed op weg harde valu ta te worden". De minister begaf zich daarop naar het toestel dat om ca. 8.15 uur de lucht in ging. i Mgr. C. Jurgens van de Congregatie van Scheut, bisschop van Tuguegarao, is behouden in het vaderland gearriveerd en heeft verleden Woensdag een bezoek gebracht aan Z. E. Exc. mgr. Mutsaerts. Donderdag bracht mgr. Jurgens een be- zcek aan het Bisschop Hamerhuis te Nij megen. In de buurtschap Zuna (Juist Tussen Nijverdal en Rijssen) woont een kippenfokker, die door een zijner kippen wel bijzonder wordt vertroeteld. Tegen het aanbreken van de dag klautert en fladdert de kip nl. tegen de voorgevel van het woonhuis op en gaat ze door het raam de slaapkamer van haar baas binnen. Op het voeteneind van het bed deponeert ze dan voorzichtig haar morgen-eitje. Door met veel lawaai te vertrekken, bespaart ze haar baas nog een wekker ook Na de formele vergadering, die gister middag te Batavia is gehouden, heeft de Centrale Gemengde Commissie het vol gende communiqué uitgegeven: ,,De Centrale Gemengde Commissie heeft heden haar zesde formele vergade ring in het Hotel des Indes onder voorzit terschap van de Unci gehouden. De com missie nam er nota van. dat alle dertien plaatselijke gemengde commissies over heel Java en Sumatra zijn ingesteld en in functie zijn. De commissie zal geheel op de hoogte gehouden worden van haar werkzaamheden. Er zijn vier van deze commissies op Sumatra (te Medan, Si- bolga, Bukittingi en Palembang) en ne gen op Java (te Senang, Bandung, Pur- wokerto, Semarang, Magelang, Solo, Ke- diri, Bodjonergoro en Surabaja). De commissie heeft voorts rapporten van de plaatselijke gemengde commissies in Midden- en Oost-Java met betrekking tot beweerde inbreuken op de overeen komst tot staken der vijandelijkheden behandeld Sommige van deze inciden ten zijn nóg in onderzoek, daarom werd overeengekomen, dat thans van de zijde van de commissie in afwachting van ver dere rapporten geen stappen zullen woi- (Van onze redacteur.) Gistermorgen reeds om 9 uur arri veerde Z. H. Sultan Hamid II van Pon- tianak op het Perscentrum der R.T.C. om de organisatie in ogenschouw te nemen en zich aan het vragenspel der journalisten bloot te stellen. Sultan Hamid is een charmeur; zijn ogen beginnen te tintelen wanneer hem een vraag wordt gesteld en hij wordt ondeugend, als een dergelijke vraag een innerlijk beraad noodzakelijk maakt tussen de drievoudige persoonlijkheid in hem als plaatsvervangend voorzitter der conferentie, voorzitter der B.F.O.- delegatie en voorzitter van de Centrale Commissie. Soms kan dit beraad zo lang duren tot een plotseling opduiken de vraag als een verlossing werkt. Sultan Hamid opende het journalisten convent met een geestig speech je, waarin hij verklaarde, dat ofschoon hij niet wars is van publicity, hij toch vreesde zijn (Van onze redacteur) Na de oorlog heeft het Nederlandse volk bij voortduring op aanzienlijke wijze bijgedragen in het lenigen van de nood, welke onder de Indonesische bevolking heerst. Een der belangrijkste bemiddelaars tussen het gulle Neder landse medeleven en het overzee heer sende grote gebrek vormde de Stich ting „Nederland helpt Indië". Deze Stichting, welke voor haar werk uit sluitend aan particuliere giften reeds acht millioen gulden van het Neder landse volk ontvangen mocht, verzond grote partijen levensmiddelen, medica menten, kleding etc. overzee, waar haar bureau in Batavia (in de laatste tijd werden ook zending en missie in geschakeld) verder voor distributie zorgde. De laatste tijd deden echter geruchten de ronde, als zou door overmacht de dis tributie dezer goederen de Stichting uit handen zijn genomen. Voorraden na de bezetting van Djogja aldaar aangelegd, zouden thans in handen der republikei nen terecht gekomen zijn;. terwijl de re gering van Oost-Indone6ië eigenmachtig over een grote te Makassar gevormde voorraad goederen zou hebben beschikt en deze als felicitatiegeschenk cadeau zou hebben gedaan aan de republiek ter gelegenheid van haar terugkeer naar Djogja. De Stichting, verontrust door deze niet met de aanvankelijke opzet strokende gang van zaken, heeft zich in een be stuursvergadering, welke gisteren in Den Haag gehouden werd, beraden over de thans te volgen gedragslijn. Aan het daarover uitgegeven commu niqué ontlenen we, dat het hoofdbestuur, Met de restauratiewerkzaamheden van de St. Laurenstoren te Rotterdam is een aanvang gemaakt. Zoals men zich kan herinneren, brandden het tschip van de kerk en de toren tijdens het bombardement van 1940 geheel uit. De inwendige constructie van de toren bleef staan, dank zij het feit, dat men reeds voor de oorlog tijdens herstelwerkzaamheden de nodige versteviging had aangebracht. De toren is geheel omgeven door steigerwerk, doch eerst bij voldoende aanvoer van de benodigde hoeveel heid zandsteen kunnen de restauratiewerkzaamheden op grote schaal ter hand worden genomen. na Informaties te Batavia te hebben In gewonnen, tot dusver over geen andere positieve mededelingen kan beschikken, dan dat de mogelijke juistheid van deze geruchten voorshands niet categorisch kan worden ontkend. Ten aanzien van het' tweede gerucht (Djogja) kan hieraan nog worden toegevoegd, dat dit in een persoonlijk schrijven van een der naaste medewerkers der stichting in Batavia als „waarschijnlijk onjuist" wordt gekwalifi ceerd. Uit aan enige leden van het hoofdbe stuur ter beschikking staande informa ties zal bovendien wellicht kunnen wor den afgeleid, dat een en ander, indien deze geruchten niettemin juist mochten zijn, geen betrekking zouden hebben op goederen van de stichting „Nederland helpt Indië". Daar de stichting echter tot elke prijs ook in toekomst haar contribuanten wil kunnen garanderen, dat juist ook haar naar Indonesië gezonden schen kingen, evenals haar hulpverlening aan gerepatrieerden hier te lande, in derdaad terechtkomen bij diegenen, die voor deze goederen in aanmerking kunnen worden gebracht, waarbij de stichting ook de spreiding van haar zendingen over de gehele archipel en de distributie daarvan onder de be- hoeftigen, geheel in eigen hand wenst te behouden, heeft het hoofdbestuur besloten, voorlopig alleen versche pingen te doen plaats hebben van z.g. „„orichte" verstrekkingen, zodat het aanleggen van grote voorraden of het verzenden van ladingen in bulk, waarvan nog niet vaststaat, wie daar uit zal worden geholpen, voorshands achterwege zullen blijven. Inmiddels wordt een diej gaand onde' zoek ingesteld naar de uiste toedracht van een em ander en het hoofdbestuur hoopt en vertrouwt, dat het resultaat daarvan van die aard zal zijn, dat deze pijnlijke maatregel spoedig zal kunnen worden ingetrokken. Gistermiddag is te Rijen (N. Br.) een lederfabriek der Fa. A. Buys aan de Stationsstraat tot de grond toe afge brand. De 22-jarige arbeider J. Raay- makers uit deze gemeente kwam daarbij in de vlammen om. Juist tegen het einde van de werktijd om 5 uur ontstond een hevige ontplof fing in de fabriek, waardoor een grote hoeveelheid brandbare chemicaliën, die voornamelijk gebruikt werden voor het vervaardigen van kunstleder, in brand vloog. Hoge vlammen ontwikkelden zich en in enkele minuten stonden de gebou wen in lichter laaie, terwij] door de ver zengende hitte de brandweer aanvanke lijk op een afstand moest blijven. Spoedig arriveerden nog 2 wagens met schuim- blussers van het nabij gelegen vliegveld, alsmede de brandweren van Tilburg en Gilze. Twee gewonden werden in het ziekenhuis te Breda opgenomen. De scha de is aanzienlijk. Hoewel de windrichting gunstig was. is toch nog van een fabriek I in de nabijheid het dak afgebrand. doodvonnis te hebben getekend nu hij in dit centrum kwam, van waaruit reeds zulke luide klachten over onvoldoende voorlichting waren opgestegen. Hij meen de echter zich toch aan dit experiment te moeten wagen en binnen het raam der mogelijkheden zou hij mededelen, wat hij kon zeggen. Men moet echter in het oog houden, da» de inwendige moeilijkheden dermate groot zijn, dat met zoveel poli tieke stromingen rekening moet worden gehouden, dat het onvoorzichtig zou zijn en onverantwoordelijk al te veel uit de geheime besprekingen mede te delen, waarbij hij nog opmerkte, dat de repu bliek nog niet de sociale rust van Neder land heeft bereikt en dat om die redenen een bijzondere voorzichtigheid geboden is. Wat de B.F.O. betreft, moet men er re kening mede houden, dat deze bestaat uit 15 deelgebieden met ieder vaak een eigen mening, zodat de leden wel eens hoofdpijn krijgen als zij voor al deze uit eenlopende opvattingen worden gesteld. Toch is de conferentie voornemens van nu af aan uitvoeriger communiqué's te gaan verstrekken, waarin meer voorlich ting wordt gegeven, dus langere commu niqué's en minstens eens per week een persconferentie. Daarbij liet hij door schemeren, dat het eerstvolgende commu niqué van de Centrale Commissie wel eens uit 8 of 9 gestencilde vellen zou kunnen bestaan. In het vaak bliksemsnelle vraag- en antwoordspel op een persconferentie komt het noga! eens voor, dat dingen ge zegd worden, welke heel sensationeel klin ken, in werkelijkheid echter volkomen in de lijn van de bekende gebeurtenissen en opvattingen liggen. Zo is het gistermorgen even gegaan in het vraaggesprek met Sultan Hamid II. Sprekend over Nieuw-Guinea zeide hij, dat dit probleem „ons niet langer moei lijkheden geeft. Nieuw-Guinea blijft bij Indonesië". Deze boute woorden, welke de schijn konden wekken, dat dit vraagstuk op de R.T.C. reeds beslist was, wekten verbazing onder de journalisten. Desge vraagd voegde de Sultan dan aan zijn eerste opwelling toe: „Ik veronderstel, dat de Nederlandse delegatie het hiermede niet geheel eens is". De zaak is derhalve, zoals ons bij na dere informatie werd bevestigd, dat de voorzitter van de B.F.O.-delegatie het standpunt van de Indonesiërs, maar bij zonder van de Grote Oost heel sterk heeft willen accentueren, daarmede te kennen gevend, welke betekenis zij aan dit ge bied hechten. Van een besluit over Nieuw- Guinea is echter bij lange na nog geen sprake. In de loop van de morgen kwam voorts de commissie voor culturele aangelegen heden bijeen, waarin, naar wordt gemeld, van gedachten werd gewisseld over vorm en aard van de culturele samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Eenstem mig bleken de delegaties van oordeel, dat de culturele betrekkingen tussen Neder land en de R.I.S. gebaseerd behoren te worden op volkomen vrijheid, vrijwillig heid en wederkerigheid: dat zij een uni verseel karakter moeten dragen en ge richt behoren te zijn op de verwezenlij king van de vrije ontplooiing van de men selijke geest. :s Middags om drie uur vergaderde ten vierde male de Centrale Commissie om het verslag van de sub-commissie over het horen van de vertegenwoordigers der „gewichtige belangen" te bespreken. De behandeling van dit verslag was in de bij eenkomst der Centrale Commissie van j.l Dinsdag aangehouden, teneinde de leden gelegenheid te geven dit te bestuderen. Goedgekeurd werd voorts een concept- verslag over de vorderingen der Confe rentie. dat ter beschikking van de pers zal worden gesteld. In haar vergadering van j.l. Dinsdag had de Centrale Commis sie besloten dat dergelijke verslagen over de vorderingen op het gehele terrein van werkzaamheid der Conferentie in den vervolge zullen worden gepubliceerd, zo vaak als de omstandigheden zulks wense lijk maken. De Centrale Commissie zal op Dinsdag Zoals bekend heeft het vraagstuk van de kinderbijslag voor zelfstandigen sinds zijn optreden de aandacht van het kabi net. De bij dit vraagstuk meest betrokken ministers zijn tot voorlopige conclusies gekomen met betrekking tot een regeling van deze even belangrijke als ingewik kelde materie. Het is de bedoeling deze voorlopige conclusies thans te bespreken met de daarbij betrokken organisaties. 13 September te 15.00 uur haar volgende vergadering houden. Het horen van de minderheden Bij het vragenspel kwam natuurlijk de kwestie der minderheden op de allereer ste plaats ter sprake, vooral in verband met de van die zijde veelvuldig komende klacht over gebrek aan contact. Sultan Hamid meende echter dat het mogelijk zou zijn een regeling te treffen b.v. door het opnemen van de minderheden in de verschillende delegaties, om alle minder heden op hun waarde te horen. Boven dien kunnen zij in de delegaties alles mee maken wat daar wordt behandeld en aldus zullen ongetwijfeld vele moeilijkheden worden weggenomen. Voor de waarde volle belangen is reeds een doeltreffende regeling getroffen. Op de stoute vraag of sultan Hamid geen belangrijk onderscheid zag in de opvat tingen van de B. F. O. en de republiek, merkte hij op, dat er natuurlijk nuances bestaan en tot uiting komen. Maar der gelijke nuances, welke nog geen conflic ten behoeven te zijn, komen ook intern voor in alle delegaties. Zou men b.v. me nen, dat in de Nederlandse delegatie de verschillende politieke stromingen ook geen enigermate verschillende standpun ten innamen? den ondernomen. De commissie heeft voorts bepaalde kwestie, betreffende de vaststelling en afbakening van pa- trouillezönes in de gebieden van Purwo- kerto en Surabaja besproken", aldus dit communiqué. In het gebied van Djogja is een pest epidemie uitgebroken, aldus werd. naar Reuter meldt, vandaag van republikeinse zijde medegedeeld. Doctor Mardjaban, het hoofd van de republikeinse gezond heidsdienst, zei, dat de epidemie ge vaarlijke afmetingen heeft aangenomen. Reeds zijn in de maand Augustus 74 doden gevallen. Aan het Pasteur-instituut te Bandung is een dringend verzoek gericht om ent stof. Een woordvoerder van de Neder landse gezondheidsdienst heeft bekend gemaakt, dat vandaag per vliegtuig medicamenten naar Djogja zouden wor den verzonden. Bij het te Rome gehouden generaal kapittel der P. P. Oblaten van de Heilig? Franciscus van Sales werd de Hoogeer waarde pater Franciscus Xaverius Bo- gefiberger (Nederlander) herkozen t(4 provinciaal der Nederlandse provincie. In aansluiting op hetgeen wij schreven ter zake van de pensioenregeling voor de H.V.K. maken wij hier melding van de mededeling door prof. Romme in „De Volkskrant", waarmee althans radicaal een einde gemaakt wordt aan de erg- denkendheid welke, gelijk wij opmerkten, bij deze nieuwe tam-tam rond de persoon van prof. dr. Beel voorzit. Dat n.l. dr. Beel zich van meet-af op het stand punt heeft gesteld en daarvan ook tegenover derden terstond uiting heeft gegeven het hem toekomende pen sioen niet te willen toucheren, zolang er voor zover hij het geluk zou hebben in een hem passende functie door ar beid te kunnen voorzien in wat zijn gezin nodig heeft. Sjahrir heeft in een interview met het Chinese blad „Keng Po" verklaard, dat hij nog steeds van mening is, dat het po litieke beleid van de republiek t.a.v. de R. T. C. niet juist is. Het vertrek naar Den Haag is te overhaast geweest, want er zijn vele onderwerpen, die niet vol doende duidelijk zijna Sjahrir verklaarde voorts, dat de buitenlandse druk nog steeds zeer groot is, doch dat het hem niet duidelijk was of deze druk de Indo nesiërs bevoordeelde of niet. Aangaande de interim-regeling voor Suriname zegt de regering in haar memo rie van antwoord in zake het betreffende wetsontwerp aan de Eerste Kamer o.m.: De loop van zaken heeft de Eerste Ka mer voor een moeilijke beslissing ge plaatst. Uit het voorlopig verslag mag worden afgeleid, dat 'n niet onbelangrijk deel der Kamer geneigd schijnt het wets ontwerp niet in zijn tegenwoordige redac tie te aanvaarden. Nu de voorgestelde regeling door de loop der gebeurtenissen in stede van de verhoopte wederzijdse bevrediging voor één der partijen een steen des aanstoots blijkt te zijn gewor den. acht ook de regering met de hand having van het ontwerp geen enkel be lang gediend. Dit heeft het kabinet tot de conclusie geleid, aan H.M. de Koningin machtiging te vragen, het ontwerp in te trekken. De Amerikaanse marine zal haar vloot in de Middellandse Zee met vier schepen uitbreiden, zo is gisteren te Washington medegedeeld. Achttien schepen zullen de huidige vijftien vervangen en later zal nog een torpedo-jager wonden toegevoegd. Tot de schepen, die thans uit havens aan de oost-kust op weg zijn naar de Mid dellandse Zee behoren het vliegdekschip ..Leyte", de zware kruiser „Desmoines' de lichte kruiser „Worcester", de onder zeeboot „Tigrone" en tien torpedo-jagers. i i'IÜ De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Tamelijk heldere en koele nacht met weinig wind en plaatselijk ne vel oi mist. Morgen overdag o-'er het algemeen zonnig en droog weer met een zwakke wind, hooftzako- lijk tussen Zuid Oost en Zuid-West en iets hogere temperatuur dan vandaag Zondag II September: Zon op. 6.07 uur; zon onder: 19.06 uur; maan op: 20.11 uur; maan onder: 10.36 uur. Maandag 12 September: Zon op: 6.08 uur; zon onder: 19.03 uur: maan op: 20.25 uur; maan onder' 11.40 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1