TELEVISIE behoeft een snelle DRAAIT DE RODE WIND IN ANTI-PAPISTISCHE HOEK? Verliezen 63 Noordhollandse gemeenten haar zelfstandigheid? Broeders van Huybergen gaan herbouwen Actualiteit stelt bijzondere eis het Hays-office genoemd, dat tot Conclusie der commissie-Ter Veen Belangrijke onderwijsinstelling in Brabant herrijst Het huis Van Looy als museum Een macabere lijst gATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 PAGINA 4 „KLASSIEKE BIBLIOTHEEK" GIULIANO'S NAASTE MEDE WERKER GEARRESTEERD 'mcamera soorten films en de macht dezer organi- -w- -f I saties, dwongen de filmproductie-maat- I Ba I m "ik Ij lil schappijen tot het erkennen van be- V/V/l V7WXX JL VV paalde normen en tot het instellen van een bureau, aanvankelijk onder rj 7 .1.1'' 1 leiding van Hays en naar hem tooLr Irropp rie toenassin.e en na- loyaal beantwoord. Zij die zelf met 16 ze tels drie wethouders eiste, weigerde aan de rechtse groep van 14 leden, meer dan één zetel af te staan. Boven de katholiek gaf zij de voorkeur aan de liberaal, welke gfoep nu met 4 raadsleden 2 man in het college kreeg. Het argument, dat de burgemeester niet meetelt, is volkomen terecht in het jongste nummer van de „Gemeenteraad" door de hoofdredactie van dit gezaghebbend blad als onjuist afgewezen. Trouwens in Bolsward, waar een katho. liek burgemeester is, weigerde de P. v. d. A. de kath. candidaat te steunen, ofschoon de KVP daar de grootste fractie vormt, omdat de kath. groep reeds voldoende door de burgemeester vertegenwoordigd was. Dat overigens naar uitvluchten werd ge, zocht om een Katholiek te weren, bleek ook wel uit de andere argumenten n.L dat de KVP tegenwoordig zo fel anti- csocialistisch was, wat ook het geval zou zijn met de persoon van de voorgedra gen kath. candidaat. Om dit op zijn juist heid te toetsen, werd de P. v. d. A.-frac- tie gepolst over een andere kath. candi daat, maar ook deze kon geen genade in de ogen der heren vinden. Men was een maal sterk geporteerd voor een liberaal, die men de voorkeur gaf boven een Ka tholiek. Ook het argument, dat in het Zuiden de P. v. d. A. door de katholieken geweerd wordt, is in het land, waar de leer „oog om oog en tand om tand" wordt toege past misschien aanvaardbaar, maar als politiek beginsel mist het toch zeker wel alle waarde. Het is bovendien in zijn algemeenheid onjuist en men zou elk ge val afzonderlijk moeten toetsen aan de Groninger omstandigheden. En dan zou spoedig blijken, dat iedere vergelijking hier mank gaat. Het was duidelijk, dat de P. v. d. A. in Groningen geen katholiek wilde, zo als ze trouwens in Bolsward demonstreer de en in Leeuwarden en Sneek, waar men jaren een kath. wethouder had. Ook in al deze Noordelijke gemeenten kon nu geen katholiek meer genade in de ogeu van de P. v. d. A. vinden. In Onstwed- de ging men zelfs een accoord aan met de CH om de jaren zittende Kath. wet houder te wippen. Uit dit alles blijkt wel duidelijk, hoe de rode wind gaat waaien en hij meer en meer gaat draaien in de antipapis tische hoek. In dit opzicht is wat nu in het Noor den gebeurde voor heel het land wel in hoge mate leerzaam. Ten aanzien van het visuele beeld heeft de Nederlandse Overheid altijd een ander standpunt ingenomen dan ten aanzien van het gedrukte woord. Dit laatste is grondwettelijk vrij. Be houdens ieders aansprakelijkheid ook die van de journalist voor de wet. Ieder kan zonder voorafgaande controle drukken en uitgeven wat hij wil; hij kan eerst achteraf worden ver volgd omdat zijn artikel, zijn pamflet of zijn boek hem als een middel diende tot het begaan van een bij de wet straf baar gesteld misdrijf. Zo is het echter niet bij de film. Geen stukje film mag in ons land openbaar worden vertoond indien het niet eerst door een daartoe van Rijkswege ingestelde Centrale Commissie is gekeurd. Deze commissie zetelt in Den Haag en telt een vijftig of zestig leden uit alle, althans de voor naamste levensbeschouwingen. De feiten hebben uitgewezen, dat het vrijwel steeds mogelijk is in gezamenlijk overleg normen te vin den, waaraan de film in Nederland moet voldoen wil zij uit een oogpunt van moraal, openbare orde en bescher ming van de jeugd aanvaardbaar zijn. Voor het vraagstuk van de controle op de televisie-uitzendingen volgen uit de toestand, zoals die ten opzichte van de film bestaat, twee belangrijke din gen: ten eerste, dat ons volk ten aanzien van het visuele beeld een voorafgaande controle aanvaardt; ten tweede, dat het mogelijk is om zekere normen te vinden voor het visu ele beeld, waarmee het overgrote me rendeel van ons volk zich kan vereni gen, zij het dan dat sommigen in eigen kring wat meer strengheid of wat meer souplesse zouden wensen. Voor een nieuwe uitgave van de Druk kerij de Spaarnesitad te Haarlem zij hier bijzondere aandacht gevraagd, In een se rie van twaalf delen wil deze „Klassieke bibliotheek" de ontwikkelde leek die geen gymnasiale opleiding heeft ontvangen, in staat stellen kennis te nemen van de meesterwerken der klassieke oudheid door hem een bloemlezing voor te leggen uit de Griekse en Romeinse literatuur, in geleid, vertaald en van commentaar voor zien door vooraanstaande katholieke psy chologen. Het reeds verschenen eerste deel is ge heel gewijd aan Homerus' „Ilias" en „Odyssee" en bevat een keuze van frag menten. metrisch vertaald en van een verbindende tekst voorzien door dr. W. E, J. Kuiper, hoogleraar aan de universi teit van Amsterdam en geïllustreerd door W. v. d. 'Berg, hoogleraar-directeur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. In volgende delen komen o.m. Plato, het Griekse Treurspel, Plutarchus, Virgi- j tius. Cicero, Ovidius en Griekse en La- tijnse historici aan de beunt. Toch is de filmkeuring, zoals zij in Nederland functionneert, geen ideale instelling, zelfs niet voor de film Dat zij echter aldus en niet anders werd ingericht komt door de betrekkelijk geringe mogelijkheden, die ons land voor de keuring van de film biedt. Behoudens een héél enkel product uit de eigen studio's mitsgaders het natio nale filmjournaal, komen alle films, zo als zij in ons land worden vertoond, uit het buitenland, grotendeels uit Amerika. De films komen dus als af gewerkte producten kant en klaar bin nen. De intrige, de gesproken tekst, de décors, de costumes, de dansen, daar kan de keuringscommissie gean en kele wijziging hoegenaamd in bren gen. De film is opgenomen en daar valt verder niets meer aan te doen. Daarom gebeurt het herhaaldelijk, dat de commissie contrecoeur een beslis sing neemt ten gunste van een film omdat zij nu eenmaal ten koste van veel geld is vervaardigd en ingevoerd een beslissing, die anders en beter ware uitgevallen, indien de keuring in een vroeger stadium van de film- vervaardiging had kunnen ingrijpen. De mogelijkheid van ingrijpen In een vroeger stadium bestaat nu bij de tele visie wèl. Voorlopig tenminste zeker. De actie-radius van een televisiestation zal de eerste tijd nog wel beperkt blij ven en ook al wordt hij uitgebreid dan nog mag men toch verwachten, dat het grootste deel van de belangstelling der ontvangers naar de nationale program ma's uitgaat. Een aanzienlijk deel van De Arnhemse Orkest Vereniging be staat 1 October zestig jaar. In Arnhem en in de provincie Gel derland zijn in verband hiermee 'n ere- comité en een werkcomité opgericht, die zich ten doel stellen de A. O. V. op haar jubileumdag een geschenk aan te bieden in de vorm van een harp, een instrument dat het orkest ten zeerste behoeft en dat naar schatting 6000 zal kosten. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft toestemming verleend tot net houden van een straatcollecte op 10 September a.s. De federatie van mu ziekgezelschappen te Arnhem heeft al haar verenigingen opgeroepen op die dag, elk in haar eigen omgeving een muzikale rondgang te houden, waarbij collectanten de oogst aan bijdragen zul len binnenhalen. Het orkest zal zijn jubileum vieren met drie bijzondere concerten. Op 4 October wordt de reeks geopend met een gala-concert, waarop Alexan der Uminsky het pianoconcert van Tschaikofsky zal uitvoeren. Op 7 Oc tober volgt een tweede concert met Herman Krebbers als solist en op 16 October besluit een opera-ooncert de reeks waarvoor Greet Koeman en Theo Baylé hun medewerking hebben toe gezegd. De beide eerste concerten staan onder leiding van de aftredende dirigent Jaap Spaanderman, het laat ste onder Leo Pappenheim. Ook in de provincie zullen speciale concerten worden gegeven. In het thans verschenen eerste deel van het rapport tier Commissie-Ter Veen, welke een onderzoek moest in stellen inzake de indeling van de Gemeenten is Noord-Holland, komt ze o.m. tot de conclusie dat het aan tal gemeenten in die provincie zal moeten worden teruggebracht van 121 op 58 plaatsen met een gemeentebe stuur. De Commissie was in 1941 door Ged. Staten van Noord-Holland ingesteld. Het onder auspiciën van de Ver. vas Ned. Gemeenten uitgegeven eerste deel van het rapport beschouwt de algemene lijnen van het probleem en bevat enige conciusies; hoe de gemeentegrenzen moe ten worden, zal in het tweede deel wor den ontwikkeld. De commissie acht verdoorgevoerde industrialisatie van het platteland onge wenst tenzij het industrieën betreft, waarvan de grondstof zich ter plaatse bevindt of die er historisch gegroeid zjjn. demici ontvingen hier het voorbereidend onderwijs voor seminarie of middelbare school. De naam van Broeder Servatius mag hier niet opgenoemd blijven. Er was 'n Juvenaat in dit complex ondergebracht een noviciaat en ook een weeshuis; alle rangen der maatschappij ondervonden de weldoende werking de zer congregatie. Onder de oudstudenten noemen wij mgr. Hopmans en dr. Gielen, terwijl de algemene betekenis van dit huis ook tot uiting' kwam in de hier jaarlijks terugkerende congressen van Nederlandse Katholieke kunstenaars. Thans is deze krachtcentrale van Ka tholieke culturele arbeid uiteengeslagen naar alle kanten. Zo is in de nog geredde of herstelde gebouwen te Huybergen on dergebracht de ULO van het pensionaat; een deel van de lagere school is op 3 plaatsen rondom Bergen op Zoom ge huisvest, terwijl het juvenaat werd ge voegd bij de kweekschool der broeders te Breda. Als de nieuwe gebouwen gereed zijn hoopt men echter de oude toestand, al thans gedeeltelijk, te kunnen nerstellen. Het nieuwe complex, naar ontwerp van architect Hurks, wordt zo gebouwd, dat het zal aansluiten bij een der weinige bosparken in dit, gebied, dat de oprui mingswoede der Duitsefs heeft kunnen overleven. De onkosten van de bouw zullen bijna een millioen gulden bedragen. Het werk is aangenomen door de fa. Wortel te Tilburg. Het huis, waar eens Jacobus van Looy leefde en werkte is thans gemeentemu seum. Om de herinnering aan Van Looy levendig te houden en zijn nagedachtenis te eren, liet de weduwe van de kunste naar in de tuin een klein museum bou wen, waar zijn nagelaten werken wer den ondergebracht. Van Looy's nalaten schap werd echter geveild, waardoor veel ruimte vrij kwam, die nu benut wordt voor afwisselende tentoonstellin gen van hedendaagse kunst. De eerste gast is de Haarlemse schilder Th. Groene- veld, die 122 werken plaatste. Dat veel heid kan schaden, wordt ook hier beves tigd, we hebben namelijk wel een* een kleinere tentoonstelling van Groeneveld's werken gezien, die meer indruk op ons maakte dan deze. Wie zelf weet te selec teren, zal niettemin erkennen, dat de gastvrijheid van de museum-directie niet misplaatst is. Hiermede is echter oQk weer met gezegd, dat voor de „openings show" geen belangrijker Haarlems schil der te vinden was. Dit varder buiten be schouwing latende, schenken we Groene- veld gaarne onze waardering voor zijn serieus en aantrekkelijk werk, dat be staat uit landschappep, bloemen, stille vens en enkele portretten. Opmerkelijk zijn vooral de frisse studies, die de schil der uit België en Zuid-Limburg mee bracht Felice Milazzo, een der meest geduchte leden van de bende van Guiliano, is te Poggio Reale door gendarmes aangehou den. Hij werd bij verrassing gegrepen alvorens hij gebruik kon maken van de pistolen en granaten, welke hij bij zich droeg. De aanhouding had plaats, toen hij zich in de nacht naar zijn ouderlijke woning begaf. De Staatscourant van gisteravond was wel wat dikker dan gewoonlijk. Er zat n.l. een bijvoegsel ln. Een mededeling van de mi nister van Justitie, dat op gisteren, 8 Sep tember, een aantal Nederlanders als overle den zijn aangegeven bij de ambtenaren van de burgerlijke stand van hun voormalige woonplaatsen. Vermisten betreft het hier en het is een lange, lange, nuchtere lijst van alsmaar namen wel een acht honderd achter elkaar. Toch zal de Staatscourant zelden een meer sinister document bevat hebben dan dit. Want dit bijvoegsel is het slot van de levensdrama's van deze ongelukkigen, bijna alle Joodse Nederlanders, die ln de oorlogs jaren naar de vernietigingskampen zijn ver voerd. Sobibor (Polen) staat als plaats van overlijden gemeld, bijna honderd keer ach tereen, steeds maar Sobibor. Het is beklem mend om deze namen eens langs te gaan: men ziet hele families vermeld, allen met dezelfde datum van overlijden, kennelijk he le gezinnen tegelijk uitgeroeid. Kaatje Bloe mendal, een Joods vrouwtje uit Oude Pekela geboren ln 1861, bltjkt op 82-jarige leeftijd ten offer gevallen te zijn aan de wilde Nazi- moordlust; maar ook Brammetje Bloemko- per uit Den Haag, 4 jaar oud, moest op ellendige wijze omkomen, tezamen met een broertje en zusje, enkele jaren ouder. Het ls een navrant stuk, dit nuchtere Staats- eourantbtjvoegsel, dat nog door vele gevolgd zal moeten worden, v U tienduizenden ver misten uit de kamrnullen nog „officieel" moeten overlijden. Naar aanleiding van de pogingen om het Nederlandse publiek in contact te brengen met klassieke filmwerken, is het misschien niet ongedienstig hier het een en ander te vertellen van het Bri tish Film Institute, een unieke instelling ofschoon er elders in ons land de Stichting Nederlands Filminstituut ook organisaties worden gevondene wel ke eenzelfde doel nastreven. Het British Film Institute js opgericht met het doel „het gebruik en de ont wikkeling van de film als een middel tot ontspanning en onderrichting aan te moedigen". Gedurende de vijftien jaar van zijn bestaan heeft het Instituut, volgens het officiële orgaan van de Nederlandse Bi oscoopbond, zijn activiteit moeten be perken, voornamelijk wegens geldge brek. Op de eerste plaats heeft het een nationale filmottoeek gevestigd, waarin films zijn opgenomen, met behulp waar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4