Volksdemocratie wil de Kerk gaan besturen Mgr. Beran grijpt opnieuw in Opnieuw beperking van electriciteitsverbruik FEEST ixi het 750-jarige Rhoon Het geschenk van O.-Indonesië aan de republiek PAUSELIJK WOORD OVER DE VAKORGANISATIES \V eerbericht Ot MILITAIRE TREIN REED OP STOOTBLOK BRUISEND BLOED op Sicilië sa» Koeien-export rf-w m Pestepidemie Djogja DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe veerboot voor Zeeland I Ark-expeditie gestaakt Geruchten inzake goederen van Nederland Helpt Indiëtegengesproken Doel blijft een christelijke orde Machtsmisbruik moet worden vermeden NDER DE O U P E Twee botsingen op route Utrecht-Arnhem De kat en de biji Géén klassen meer bij begrafenis Acteur werd bijna „gelyncht" Geurige vangst Giulano wordt nu een held De stem van de S.S. friste JAARGANG MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 No. M038 De aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Beran, heeft in een brief d.d. H Augustus, die Zaterdag te Praag werd gepubliceerd, de Tsjechoslowaakse regering beschuldigd van wetsschennis. Regeringsagenten gingen hun bevoegdheid verre te buiten door dispensatie te verlenen en andere functies te verrichten, die uit sluitend de Kerk waren voorbehouden, aldus zegt de brief, Mgr. Beran zegt verder van oordeel te zijn, dat, niettegenstaande de ^staande wet de staat de bevoegdheid van toezicht op de Kerk geeft, een agent van de regering daarom nog niet gemachtigd is de bevoegdheden van een aartsbisschop uit te oefenen. NEDERLAND LEVERT 3000 STUKS MELKVEE AAN PERU SK ALLEEN OP SPITSUREN IN DE WINTERMAANDEN 2500 Officieren en manschappen woonden aan hoord van het Amerikaanse slagschip „Missouri" de vierde gedenkdag van de overgave van Japan hij. In het midden de gedenkplaat op de plaats waar de docu menten betreffende de overgave werden getekend. Deze foto werd gemaakt op zee, 200 mijlen van San Salvador, terwijl de „Missouri" een tocht maakte op de route, welke Christoffél Columbus 41/2 eeuw geleden volgde, toen hij Amerika ontdekte. OUDE KASTEEL EEN sprookjesslot 7 1?allons zich d°or het AANHOUDEND DROOG NAZOMER WEER HARD GELAG DRIE ERNSTIG GEWONDEN Reeds 120 doden Buurman ernstig gewond Gevolg van echt spel 300.000 SIGARETTEN IN BESLAG GENOMEN DE KANTOREN zgn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, i 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A- PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende, alvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Hij deelde het ministerie van onder- Wijs mede. dat de regeringsagent in zijn bureau, dr. Miroslav Houska, dispensaties verleende en kerkelijke functionarissen aanstelde, hetgeen in strijd was met de bestaande wet die, aldus de aartsbisschop, de bevoegdheden van de staat beperkte tot het toezicht op de Kerk. De wet gaf de Kerk het recht haar interne zaken onaf hankelijk te regelenen. Door een kerkelijk woordvoerder is I voorts medegedeeld dat de Tsjechoslo waakse katholieke autoriteiten krachtig hebben geprotesteerd tegen een beslui* van het ministerie van onderwijs om in de seminaries lezingen te doen houden over de volgende onderwerpen: volksde mocratie, economie in een socialistische staat, kapitalisme en socialisme, de Tsje choslowaakse grondwet, scheppende ar beid in het kader van de twee jaren— en vijfjarenplannen, de internationale toe stand en Tsjechoslowakije. de samen werking van de Kerk met de volksdemo cratie. Er is geprotesteerd tegen „deze inbreuk °P de rechten der Kerk", aldus verklaarde de woordvoerder. Intussen heeft de Tsjechoslowaakse mi. nister van justitie „Cepicka, weer één van zijn misleidende redevoeringen gehouden verklarende de Tsjechoslowakije „alles Zal doen opdat de eodsdienst een progres sief en niet een reactionnair onderdeel Van ons leven wordt". „Het werk van onze Katholieken en hun geestelijken bewijst, dat godsdienst een gezonde en progressieve kracht kan vormen bij het herstel van onze samen leving", zo zeide hij. Intussen maken de berichten uit Praag melding van nieuwe regeringsacties te gen de Kerk: In kringen van de diocees van Olomouc wordt vernomen, dat de Tsechoslowaakse autoriteiten de Mo ravische aartsbisschop, dr. Josef Mato- cha, met politiemaatregelen hebben om ringd. Mgr. Matocha is de op een na hoogste geestelijke autoriteit in het land. Twee leden van de veiligheidspolitie en een speciale wacht staan bij de deur van het aartsbisschoppelijk paleis en onder vragen alle bezoekers. Uit de berichten valt op te maken, dat mgr. Matocha zich in ongeveer dezelfde toestand bevindt als de aartsbisschop van Praag, dr Josef Beran. Alleen is Mato cha blijkbaar nog vrij om te gaan waar heen hij wil, zij het dan ook met bewa king. Medio December zal de vloot der pro vinciale bootdiensten in Zeeland met een zusterschip van de „Koningin Juliana" Europa's grootste veerboot worden uit gebreid. Ook dit schip wordt door de N.V. Kon. Mij „De Schelde" gebouwd. Het zal ca. 2600 passagiers en 75 auto's kunnen vervoeren. Z. K. H. Prins Bernhard heeft goed gevonden, dat dit nieuwe schip zijn naam zal dragen. Voor het eerst in de geschiedenis van de vee-export van ons land zullen Neder landse runderen naar Peru worden uit gevoerd De Peruaanse regering heeft nl. goedgekeurd, dat 3.000 stuks melkvee •vaarzen) in Nederland mogen worden aangekocht. Hoogstens 20 pet. van de de^2en zal stamboekvee zijn. Een vee- eezonrt 8e zal naar Nederland worden kwaUteU °m toezicht te houden op de Deze v Van het te exporteren vee. T-V*\\\VV Terwijl het productie-apparaat van de electriciteitsbedrijven nog niet aan de sterk gestegen vraag kon worden aangepast, beweegt het electriciteits verbruik zich nog steeds in stijgende lijn. Daarom, zo deelt het departement van Economische Zaken mee, zullen in November, December en Januari a.s. wederom maatregelen dienen te worden genomen ter beperking van het electri citeitsverbruik tijdens de z.g. spitsuren Deze spitsuren vallen van Maandag tot en met Vrijdag 's morgens tussen en 9 uur en 's middags tussen 4 en b uur. 's Zaterdags uitsluitend 's morgens van 7—9 uur. In verband hiermede heeft de minis ter van Economische Zaken dezer dagen een verzoek gericht tot alle grootverbrui kers van 'electrische energie om de be lasting in de spitsuren zo veel mogelijk te beperken. Dit zal, wil men produc tieverlies in de industrie voorkomen, veelal slechts mogelijk zijn door ver schuiving van de werktijden en verplaat sing van veel energie-vragende werk zaamheden naar uren van lagere belas ting. In de overheidsgebouwen zal het elec triciteitsverbruik tot een minimum wor den beperkt. Zuinigheid met reclame- en etalageverlichting In de staatscourant van heden zal wor den bekend gemaakt, dat gedurende de spitsuren het electriciteitsverbruik voor verlichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt dient te worden, voorts dat reclamever- Iichting, buitenverlchting van openbare gebouwen, van Horeca-bedrijven en van amusementsinrichtingen als ook etalage- verlichting, tijdens de spitsuren is ver boden. Etalageverlichting is wel toege staan aan die winkelbedrijven, welke een afspraak hebben gemaakt met het elec- triciteitsbedrijf om in de spitsuren slechts de helft van de verlichting, zoals die het vorige jaar in bedrijf was, voor eta lage en winkel te ontsteken. Reeds nu moge erop worden gewezen, aldus het departement, dat teneinde te voorkomen, dat nog ingrijpender maatre gelen worden genomen, de medewerking van iedereen nodig zal zijn. Ook de par ticuliere verbruikers moeten er rekening mede houden, dat in de maanden Novem ber, December en Januari in de spitsuren de uiterste zuinigheid met electriciteit geboden zal zijn. Naar het Turkse nieuwsbureau meldt, heeft dr. Aaron Smith, de leider van de Amerikaanse expeditie, die reeds twee weken naar overblijfselen vap de ark van Noë heeft gezocht, verklaardx. dat de pogingen zullen worden opgegeveif en de reis naar de V.S. zal worden aanvaard. De expeditie was .zeer teleurgesteld", zo zeide Smith Hij was er echter nog steeds van overtuigd, dat de ark zich in de buurt van de berg Arakat aan de Ar meense grens moest bevinden en wel licht in een bergkloof verborgen was. verkeer Versterkte politie kan Ret bijna niet aan Een eindeloze rij fietsers trok y dagavond een feestelijke guirlande rood-flonkerende achterlichtjes la7an de weg van Rotterdam naar Rh00n! Een voorproefje voor de honderden in de propvolle bussen, extra-bussen en trams van hetgeen zij in het kleine jubilerende plaatsje mochten verwach ten. Want Rhoon had zich in het feestkleed van licht en kleur g om de duizenden Rotterdammers "it „Zuid" die het grootse festijn van de 50-jarige, maar nog altijd lon® energieke gemeente, kwamen meevieren, °P waardige wijze te ontvangen. Het oude kasteel van Rhoon was fl - het G.E.B. van Rotterdam omgetoverd een sprookjesslot, dat zich, even trow als zijn zwanen in de slotgracht, weer spiegelde in het gladde water, dat de eeuwen door tegelijkertijd een vriend en SÜLoT A*ïd van de kasteelheren is ge- van eW? stmgerde het wit en oranje plaatsje, een illuminatie, welke herinne ringen wekte aan de Jubileumfeesten die Rotterdam verleden jaar September op zo luisterrijke wijze heeft gevierd. Maar de inwoners van Rhoon zélf warén niet achtergebleven en vele huizen, vooral in de nabijheid van het uitgestrekte feest terrein, waar de dr\kte en vreugde zich concentreerden op een ouderwetse ker mis, waren fraai verlicht en versierd, "e slager vlak bij het feestterrein, had bijzonder zijn best gedaan. In zijn t alage prijkte het kasteel van Rhoon. bewondering van de vele kijkers, op ,nstige wijze nagebootst van reuzel en hakt. j ^es middags waren de feestelijkheden, tegenwoordigheid van vele genodigden, hder wie de burgemeester van Poortu- gasl, door de heer J. C. van Es, burge meester van de jubilerfende gemeente, officieel geopend, waarna men gezamen- 'bk naar het feestterrein trok om ge lige te zijn van een voetbalwedstrijd tussen Rhoon en W.C.R., welke door Rhoon met 10 werd gewonnen. Nadat vervolgens de Rhoonse muziek vereniging „Volharding" had geconcer teerd, volgde een voetbalwedstrijd tus sen een uit oud-internationals samenge steld elftal en de voetbalclub „Excelsior- Pernis", welke, na een aanvankelijk overwicht van Pernis, door de grotere routine van de vroegere internationale spelers met 21 werd gewonnen. Tot slot van de middag werd een con cert gegeven door „Volharding gevolgd door een demonstratie van de Rhoonse |ymnastiek- en sportvereniging „Ener- fc Heeds de eerste dag van de feestelijk- terd» in Rhoon, welke tot en met Za- déizeL17 September duren, heeft vele plaatste n naar het anders zo rustige lit ie dp ?ebracht, zodat de versterkte po- zonder ai yden vol had om het verkeer zonder onJ grote stagnatie en vooral De volksfo ken te doen doorgaan, openluchtspel Tteiten' de concerten, het wedstrijden 'de tentoonstellingen en de ma staan en de™ nog °P het Program" deze week zonde?0.016 illuminatie, zullen naar Rhoon trekken fel nog 2661 De verwachting geldig van he ten, tot morgenavond luidt: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Mee., matige wind uit Oostelijke ricn- :ingen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als de afgelopen 24 uur. Dinsdag 13 September: Zon op 6,10 uur; onder 19,01 uur: maan op 20,44 uur, onder 12,55 uur. Naar aanleiding van geruchten in Ne derlandse bladen als zou de regering van Oost-Indonesië waarschijnlijk een hoe veelheid goederen en levensmiddelen van de Stichting „Nederland helpt Indië", be stemd voor de bevolking van Oost-Indo nesië en verzonden naar Makassar, de republiek hebben cadeau gedaan ter ge legenheid van haar terugkeer in Djogja ook wij maakten Zaterdag j.l. melding van deze geruchten heeft een woord voerder van de Oost-Indonesische dele gatie ter R. T. C. medegedeeld, dat deze geruchten elke grond van waarheid mis sen. De regering van Oost-Indonesië heeft, aldus de woordvoerder, kort na de terug keer van de republikeinse regering in Djogja aan deze regering een hoeveel heid goederen aangeboden, bestaande uit textiel, medicijnen, melk e. d. voor uit deling aan behoeftigen, in het bijzonder van Oost-Indonesische origine, in Djogja. De regering van Oost-Indonesië besloot tot deze geste om uitdrukking te geven aan haar vreugde over de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja, welk feit door haar gezien werd als een gebeurtenis van bijzondere betekenis voor het herstel van de sfeer, welke voor de oplossing van het Indonesische vraagstuk noodzakelijk was De bedoelde goederen werden door de Oost-Indonesische rege ring, met volle medewerking van het de partement van Economische Zaken van de voorlopige federale regering te Bata via, aangekocht. Zij konden dank zij de welwillende medewerking van de betrok ken autoriteiten op Java, op snelle wijze van Batavia naar Djogja worden ver voerd. Het wordt, zo vervolgde de woordvoer der, bijzonder betreurenswaardig geacht, dat een kwaadsappig bericht als het on derhavige in Batavia kon ontstaan en in de Ned. pers is gepubliceerd, omdat de aankoop en de verzending allerminst in het geheim heeft plaats gehad, doch is geschied met volledige pöblicatie in pers en radio van het karakter en de bedoeling van deze zending en van de wijze, waar op aankoop en verzending heeft plaats gehad. Z. H. de Patre heeft op de audiëntie, die Hij zo pas verleende aan de be devaarders van het Belgisch Algemeen Christelijk Werkers verbond, een toe spraak gehouden. Hij wees de arbei ders „op het gevaar, dat er In bestaat, misbruik te maken van hun organi saties". Hü zeide, dat het nuttig zou zijn, een publiekrechtelijk statuut van het economisch leven uit te werken, om dit gevaar te weren. In Zijn begroeting zeide de Paus, dat die bedevaarders gekomen waren ,,uit een land, dat door omvang en kracht van zijn industriële ondernemingen aller bewondering afdwingt". De Paus sprak verder over de arbeidersbeweging en verklaarde: „De vakbonden zijn ontstaan aan het gevaar, dat zowat overal de ar- bedersbeweging bedreigt. „wtj winen zeggen: ae verleiding om misbruik te maken van de macht aer organisatie, aie wsven gevaarlijk is als de bekoring om misbruik te maken van de kracht van het parti culier kapitaal. Van dergelijk misbruik verwachten, dat het voor de staat of de gemeenschap een stabiele toestand 'al schepjjen, zou iin elk geval een be- jjoseheling, om niet te zeggen verblin ding ijft, een begoocheling en een dwaasheid, dte <routrens fataal zouden I weg gevlogen, blijkbaar bang. anders het In een gezelschap werd verteld, dat volgens de krant minister Lieftinck naar Amerika is gevlogen. „Fijn", merkte er een op, „die zijn wij dan kwijt". Doch deze enthousiasteling werd beduid, dat ,.de vogel niet gevlogen was" en onze Lieftinck natuurlijk zal terugkomen, want hij kan zijn trouwe belastingbetalers niet als fiscale wezen in de steek laten. Neen, als dat ontaarde belastingkind zijn fiscale vader ver loochenen wilde, dan moest hij zich zeif door Uncle Sam laten adopteren. „Wat de Nederlandse minister van Financiën dan in de Nieuwe Wereld ging uitspoken" Wel, blijkbaar eventuele devaluatie- spoken helpen uitbannen, want zijn be zoek aan het Dollar-land geldt het bij wonen van de jaarlijkse vergadering van het Internationaal Monetaire Fonds .e Washington. Reken maar, dat op dat „partijtje" voor een slordige duit bij een is „En zei Lieftinck nog wat bij zijn ver trek oveT onze duiten"? Natuurlijk, ministers doen altijd bij het komen en gaan een duit in het zakje, al is het vaak slechts een penningske der weduwe. De ministers zei o.m., dat „de gulden goed op weg is een harde valu'a te worden". „Dus", zo bracht de persoon, die minis ter Lieftinck blijkbaar met het oog op de deviezen-nood zo graag naar Amerika verdollarde, in het midden, „verdwijnen de papieren guldens en krij gen wij weer harde guldens van een of ander metaal. Wat zwaar in je porte- monnaie, doch de fiscus zal wel zorgen, dat men zich geen breuk tilt aan zijn harde guldens". Wij moesten de optimist ten tweede male opmerken, dat hü niet in de roos geschoten had. Dat „harde valuta" be tekent niet, dat de guldens weer zullen kunnen rollen. Hetgeen algemeen door het gezelschap betreurd werd, nademaal het papieren-geld de onhebbelijkheid heeft om het huis uit te vliegen. Gelukkig vroeg niemand, wat „harde valuta" dan wel precies betekentU weet het natuurlijk allemaal. Dus daar geen hard woord meer over. Men bleek overigens wat de harde- valuta-kwestie betreft vertrouwen 'e hebben in minister Lieftinck: „ja, ce gulden zou hü wel hard maken; immers van belasting weet hij ongetwijfeld wat en belasting is „hard geld", want wie gaat het niet aan 't hart om de fiscus op een rondje te tracteren? „Een hard gelag", noemde men dat. Een der aanwezigen betoogde, dat wij als goede vaderlanders geen wan-betalers mogen zün en dus de gelagen dienen te betalen, welke wij zelf zetten. Hij vond het een schandaal, dat men jegens de fiscus zo hard als een spüker is. Toen is die vrijmoedige spreker hard zijn voor het bezit en de vrijheid van de arbeider, die zichzelf in slavernfl zou begeven. De kracht van (je organisatie, hoe machtig men deze zich ook voorstelt, is uit zichzelf en op «zichzelf geen element van orde: de jongste en huidige geschie denis levert daarvan voortdurend het tragisch bewijs. Wie ogen neefi om te zien, kan zich als een spontaan en noodzakelijk gevolg i daarvan gemakkelijk vergewissen. Van ii 1:i - i: onn Ortonn- onort nsion r*lf nininKAM 1 _1 4 1_- van het kapitalisme, dat tot een econo misch stelsel is uitgegroeid. Als dusda nig heeft de Kerk aan de bonden Haar goedkeuring gebiecht, op voorwaarde echter, dat zij, steunend op de wetten van Christus als onwankelbare basis, trachten de christelijke orde in de ar beiderswereld te bevorderen. Dat is, wat uw vakbond wil als dusdanig zegenen wij deze", zeide de Paus. De Paus sprak verder de wens uit, dat deze zegen de Christelijke arbei dersklasse zou helpen om te ontsnappen Om ongeveer tien minuten over half twaalf reed Zondagavond een militaire trein, komend uit Amsterdam, door tot nu toe onbekende oorzaak bjj Wolf- heze tegen een stootblok. De eerste coupé van de kop-wagon werd bijna geheel vernield; van de vier zich hier bevindende militairen werden er drie ernstig gewond. Ook de machinist van de militaire trein liep verwondingen op. De perso- nentrein, die om half twaalf uit Arnhem was vertrokken, doch die geen passa giers vervoerde, kon niet meer worden gewaarschuwd en ramde de militaire trein. Deze trein werd echter slechts licht beschadigd. Spoedig waren reddingsploegen uit Wolfheze op de plaats van het ongeluk aanwezig. De militairen uit de trein van Amsterdam, die waren gestrand, werden later met inmiddels gerequireerde bussen naar hun standplaatsen vervoerd. Vanochtend verkeer over één spoor Tengevolge van dit treinongeluk, on dervond het verkeer op de lijn Utrecht- Arnhem enige vertraging, daar slechts over één spoor kon worden gereden. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, was nog hedennacht op de plaats van het ongeluk aanwezig, om zich van de toestand op de hoogte te stellen. oon, het aan het water van de Maas ontworstelde plaatsje op hét eiland IJsselmonde onder de rook van otter am, viert van 12 tot en met 17 September zijn 750-jarig bestaan met een feestelijke illuminatie, clii ope/i^uc i/spe tentoonstellingen en volksspelen. Links de molen van Rhoon in de schijnteer pers; rechts o en et oude kasteel; links onder een beeld van de repetitie van het openluchtspel. In het gebied van Djogja is een pest epidemie uitgebroken, aldus werd, naar Reuter meldt, Zaterdag van republikeinse zijde medegedeeld. Doctor Mardjaban, het hoofd van de republikeinse gezond heidsdienst, zei, dat de epidemie ge vaarlijke afmetingen heeft aangenomen. Aan het Pasteur-instituut te Bandung is een dringend verzoek gericht om ent stof. Een woordvoertiei van de Neder landse gezondheidsdienst heeft bekend gemaakt, dat Zaterdag per vliegtuig medicamenten naar Djogja zouden wij den verzonden. Een zegsman van de republikeinse ge zondheidsdienst te Batavia verklaarde Zondag, dat de bestrijding van de in de residentie Djogjakarta uitgebroken bui- lenpest-epidemie in ernstige mate wordt belemmerd door een tekort aan vaccin, injectie-middelen en andere medische hulpmiddelen. Het aantal dodeiüke ge vallen is thans gestegen tot 120. daag evenals gisteren, in de toekomst evenals in het verleden, kan een vaste en stevige toestand slechts opgebouwd worden op bases, die door de natuur zün gelegd in werkelijkheid, door de Schepper als grondvesten van de enige werkelijke stabiliteit. Ziedaar, waarom Wij nooit moe worden, de uitwerking van een pu- bliek-rechtelijk statuut van het be drijfsleven en van het gehele maat- scnapueiijKe leven in het algemeen, volgens ae beroepsorganisatie, met klem aan te bevelen", aldus de Paus. (Van onze correspondent.) De 32-jarige fabrieksarbeider L. H„ wonende aan de Czaar Peterstraat tè Maastricht, zat Vrijdagavond naar zqn duiven te kijken. Een kat kwam op de afrastering van de tuin en H„ bang voor zijn duiven, gooide haar weer over de afrastering heen. De 49-jarige F. M., eigenaar van de kat en nevenbuur van H„ maakte zich daar over zo kwaad, dat hij een bql nam en deze naar het hoofd van H. wierp, H. werd aan het achterhoofd zeer ernstig gewond en viel bewusteloos neer. De da der sloeg op de vlucht en kon Zaterdag gearresteerd worden. De toestand van H. is zorgwekkend. De bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Théas, heeft, in navolging van het geen al in andere bisdommen, onder meer van Italië, is geschied, ook voor zijn dio cees eenheid gebracht voor alle kerke lijke begrafenissen. Er wordt geen onder scheed meer gemaakt in verschillende klassen bij uitvaart en begrafenis. Voor het gehele bisdom geldt voortaan slechts één klasse. Aan de nabestaanden wordt dan verzocht naar vermogen en volgens eigen goeddunken voor de begrafenis een bijdrage te geven. gelag te zliiïeii WCftem betalen. Wy vroegen, wie de maü, dié de moed had, was. „Een belasting-ambtenaar..,."! Zo gaat het nu eenmaal; harde waar heden mogen niet altijd gezegd worden. Zulks bleek ook hier, want enigen uit het gezelschap verzekerden op harde toon: „Goed, dat hü hard wegging, andeis was hij hard gegaan". ANALYST. Dat het artisten-beroep niet zonder ri sico is, ondervond het gezelschap Jan van Ostade, toen het een voorstelling gaf in een kamp van de N. O. Polder te Vol- lenhove. Het programma vermeldde na de pauze het zingen van een liedje door een der artisten. Tijdens zün nummer werd hü echter onderbroken door een man achter in de zaal, die met Amster dams accent ongezouten zün mening gaf over de zangkunst van de man op het toneel. Het publiek werd daarover zo kwaad, dat het de Amsterdammer te lijf wilde en de politie moest tussenbeide ko men om hem voor een geduchte afram meling te behoeden. Hardhandig werd hij daarna door de politiemannen uit de zaal verwijderd. Even later stond hij echter op het toneel, dat hij via de noodingang had bereikt en toen bleek, dat de man in kwestie de leider van het gezelschap, Jan van Ostade, was, die zün rol dus wel meesterlijk moet hebben gespeeld Niet minder dan 300.000 Amerikaanse Lucky Strikes", verpaikit in 16 balen, nam de Amsterdamse politie Zaterdag in be slag op een binnenvaartuig, dat gemeerd lag aan de P.H-kade nabij de Kromme Waal. Vier personen, die er van verdacht worden bü de smokkel betrokken te zijn werden gearresteerd. Twee van hen be vonden zich op het vaartuig, de twee anderen waren een Chinees en een café houder. Naar gebleken is, was het binnenvaar tuig over het IJ naar het s.s. „Amstel- kerk" gevaren, nadat dit de haven van Amsterdam was binnengekomen. Aan de IJ-zijde van dit zeeschip werd een touw ladder uitgehangen, via welke de balen een voor een in het binnenvaartuig wer den geladen. De Siciliaanse nationalisten hebben in feite „de oorlog aan Italië verklaard" door zich te verbinden met de bandie tenleider, Salvator Giuliano. In 'n ver klaring van het separatistische hoofd kwartier wordt Giuliano als ,held van de Siciliaanse onafhankelijkheid" beti teld en worden hem „broederlijke groe ten" gezonden. Deze mededeling vormt een bevesti ging van hetgeen de separatisten jaren lang tegengesproken hebben, namelijk, dat zij Giuliano met wapens en geld gesteund hebben om het de Italiaanse regering lastig te maken. Giuliano, die zich thans in de bergen bij Palermo bevindt, heeft reeds ver klaard „openüjk oorlog" tegen de politie te zullen voeren, indien men hem niet met rust laat. Thans zal hü de steun hebben van duizenden nationalistische Sicilianen, die vroeger reeds zelfs een onafhankelijke Siciliaanse republiek eis ten. Een geheel leger van vrienden en spionnen is thans bereid om de bandiet tie beschermen en de maatregelen der politie tegen te werken. Tü'dens het proces tegen de vroegere veldmaarschalk Von Manstein werd gis teren de volgende melding voorgelezen, afkomstig van een SS-divisie in Rusland en gericht aan het hoofdkwartier: „Weer, mooi en droog. De burgerbevol king werd doodgeschoten". Deze melding zal door de prosecutie als bewijsmateriaal gebruikt worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1