Nieuws uit STAD en Een golf Marialiefde spoelde uit de Middeleeuwen over LAATSTE BERICHTEN Ruime investering uit dollar gebied naar sterling-area Speciale verkoopstrategie de Ver. Staten voor MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 DOS-Hermes DYS 0-0 Schiedam gaf nieuive luister aan oude devotie Nederlandse actie tegen „Darul Islam" Hevige gevechten zonder eigen verliezen GESLAAGDE FEESTEN Financiële besprekingen te Washington Leningen van Ex-Impo-bank voor sterling-gebied AUTORIJSCHOOL 5sw WALDO Brand in woonbarakken maakt zes gezinnen dakloos grotere britse export naar dollar gebied Heropening Sluisbrug MAAK SOUVENIRS VOOR TOURISTEN EEN HONDSEGEWAARWORDING ding van Pater J. Martin O.P. op keu rige wijze de diverse gezangen uit. Na de plechtigheden kreeg het publiek de gelegenheid langs het beeld te défi- leren; de glas-in-loodramen werden door schijnwerpers beschenen. Ten slotte verenigden zich de geeste lijke en wereldlijke autoriteiten met het St. Liduina Comité en dé Gildemeesters in de grote zaal van de Pastorie. De President van O. L. Vrouwe Gilde, de heer P. Groenendaal, bedankte in een hartelijke toespraak allen die aan de bouw van de kapel hun beste krachten hadden gegeven in het bijzonder de ar chitect, de aannemers, de beeldhouwer en de glazeniers. Speciaal werd Koster Roeling bedankt voor de buitengewoon goede zorgen, die hij steeds vanaf 1943 voor de kapel had gehad, vooral geduren de de laatste maanden van de verbou wing. Hij hoopte, dat dit steeds zo mocht zijn. Schiedam kan weer terugzien op een mooi feest en grootse hulde aan de Lieve Vrouwe van Schiedam. Mogen do gelovigen door een veelvuldig bezoek en een steeds vurig gebed tot haar in de haar toegewijde kapel veel genaden ont vangen. De kapel is thans dagelkijs ge opend, terwijl des Zaterdags om kwart voor 7 een H. Mis daarin wordt opge dragen. Volgens een rapport van de Nederland se autoriteiten hebben in de laatstver- lopen vier dagen bittere gevechten plaats gehad tegen guerillastrijders van de „Da- rul Islam" nabij Garut en Tasikmalaja, waarbij volgens opgaaf van Nederlandse zijde de Darul Islam 80 man hebben ver loren zonder verliezen aan Nederlandse zijde. Deze actie volgde op een overval der guerillastrijders op een Nederlands convooi in de vorige week en vormt een onderdeel van een algemene zuiverings actie in deze streek, welke plaats heeft in samenwerking met republikeinse strijd krachten. Uit republikeinse legerkringen wordt vernomen, dat ongeveer 8000 gue rillastrijders van de „Darul Islam" die zich niet aantrekken van de order tot het staken der vijandelijkheden, in West Java zowel republikeinse troepen als Ne derlandse convooien aanvallen. wereldlijke autoriteiten deelgenomen. De devotieka;/jen werden door de Misdie naars gedragen. Er waren buitengewoon veel kaarsen geschonken o.a. door de kin deren van het Weeshuis; de grote stands organisaties, diverse Jeugdverenigingen, Wit Gele Kruis Kath. Thuisfront van Ha ven en Singelparochie Collectantencol leges, Zangers, Congregaties St. Lid. Co mité enz. enz. Na afloop van de Processie ging een gedeelte daarvan w.o. ook een deputatie uit het St. Liduina Comité naar de ka pel alwaar het beeld van O. L. Vrouw van Schiedam op de definitieve plaats werd gezet. Onmiddellijk daarna luidden de klokken en werd het lied: Wij groeten U o Koningin aangehe ven. Tijdens de processie werd het Pro cessielied naar woorden van P. Groenen daal en getoonzet door Jos. Vranken ge zongen; -na het Lof werd het feestlied getoonzet door H. Strategier, eveneens naar woorden van P. Groenendaal, ge zongen. Tijdens - het Lof voerden het kerkkoor met de Gildezangers onder lei- landen waar de investering geschiedt. De commissie zag in, dat het particu liere kapitaal slechts dan aan het beroep op investering zou voldoen, wanneer het voldoende kansen en stimulansen zou krij gen. Daarom werd overeengekomen, dat de aard van de belemmeringen, kleine zowel als grote, voor de toevloeiing van kapitaal en de maatregelen, die tot ver betering zouden kunnen leiden, een on derwerp van voortdurende bestudering en bespreking zouden vormen. Overeengeko men werd, dat bijzondere aandacht zou worden besteed aan de bevordering van directe investering, o.a. door uitwisseling van technische kennis en ervaring op het gebied van bedrijfsleiding, in het bijzon der met de economisch minder ontwik kelde landen van het sterlinggebied. De Amerikaanse minister van Finan ciën deelde nog mede, dat Maandag een nieuwe plenaire bijeenkomst van de ministers en hun staven gehouden zou worden. Getracht zou worden de con ferentie Maandagavond met haar werk zaamheden gereed te doen zfjn. van gezaghebbende zijde te Was hington werd vernomen is de laatste weken de onttrekking aan de Britse goud- en dollarreserves belangrijk ver minderd. In de afgelopen week kwam zij zelfs tijdelijk tot staan en nam de reserve, naar verluidt, met drie millloen dollar toe. Men wijst er echter op, dat de toeneming in de afgelopen week geen aanwijzing van de algemene trend IHSTRUCTEURS-DIPLOMA K.H.A.C Zes gezinnen zijn dakloos geworden door een brand, die Zaterdagavond ont stond in het Noordelijke gedeelte van een der zeven Zweedse barakken op Den Dries te Groesbeek. De brand greep snel om zich heen. Hoewel omwonenden on middellijk te hulp snelden en ook de brandweer direct ter plaatse was, kon niet worden verhinderd dat de houten woningen, met bijna alle meubilair in de as werden gelegd. Door het kordate op treden der buurtbewoners konden twee kinderen, die reeds te bed lagen en wier ouders niet thuis waren, worden gered. De inboedels der bewoners waren laag of niet verzekerd. De Britse uitvoer naar de dollarzone is in Juli gestegen met 1.600.000 vergele ken met het gemiddelde van het tweede kwartaal van dit jaar. Deze stijging houdt voornamelijk verband met het aantal naar Canada uitgevoerde auto's. De Britse uitvoer naar de Ver. Staten gaf eveneens een lichte verbetering te zien ten opzichte van het gemiddelde van het vorige kwartaal, doch bleef onder het gemiddelde van het eerste kwartaal van dit jaar. Zaterdagmiddag te drie uur had de officiële opening plaats van de sedert maanden voor alle verkeer afgesloten brug over de sluis, tussen de Dam en Korte Dam. De brugwachters lieten de brug neer en onder vrolijke muziek van de Harmo nie „St. Ambrosius" betirad dit corps,, dat zich voor het Beursgebouw had opgesteid de vernieuwde Sluisbrug. Even de Korte Dam op, de Hoogstraat en rond het stad huis. Daarna werd dezelfde route geno men, terug en bleef het corps tot genoe gen van de honderden en nog eens hon derden concerteren. Dat de feestelijk getooide Dam, die des avonds, óók gedurende de volgende week verlicht is met kleurige lampslingers, be zoekers trok, behoeft geen betoog. De kinderen werden met 1500 luchtballonnen nóg niet tevreden gesteld. De Dam- en Korte Dam-winkeliers waren tevreden; ze waren na hun maan denlange isolatie het publiek verkeer ont wend. Dat deze beide straten in Schiedams centrum zo'n ouderwetse bestrating heb ben is te betreuren. Mocht de gemeente nog eens klinkers over hebben voor een nieuw wegdek, dan was er weer iets ten goede in onze stad te verrichten. En dan zijn er een paar van die paal tjes met kettingen op de trottoirs, die ter plaatse zeer hinderlijk zijn voor voorbij gangers. Wellicht ware met medewerking van de eigenaars daar iets te verbeteren. markt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2