Electrische hersens op de Jaarbeurs Voortreffelijke fragmenten filmkunst R n-arKT» D\E ^.A^E wereld Zwitsaletten Valuta-positie van Frankrijk HAAS AZIJN Een viool verdween fTs Nieuwe meubelen voor kleine ruimten Uitvoer naar dit gebied bepaalt onze af te geven invoervergunningen I Sinkel verkoopt weer van alles Handel met Duitsland ADIO iramma Ergens in Europa De H. Jaar-aflaten Belangrijke verbetering ingetreden pavl schott N.V. „Noord-Braband" PAGINA 5 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 Eieren van Columbus De meubelafdeling DOOR BETON-RING GEDOOD HERBEGRAVING OORLOGS SLACHTOFFERS IN INDONESIË AMERIKAANSE BOEREN NAAR ONS LAND 1.- VOORUITZICHTEN DIENSTENVERKEER zeer teleurstellend progi Een beeld van verwoesting en ontreddering uit de Hongaarse film Ergens in Europa" van Geza Radvanyi. si Gashaarden, O.l.v. dr. Mansur heeft de Oost-Indonesische delegatie een bezoek gebracht aan de Najaarsbeurs te Utrecht. Mr. J. Milius, voorzitter van de Mij. tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen N.V., spreekt dr. Mansur en de leden der delegatie toe. door getnmr+aZbeMe ahhten' Lena! Je Staat toch Financiële resultaten over 1948 •waren gunstig (Van onze Utrechtse redacteur). Het is ™aa;, St°0Ctd,dea jafrbcTrs, wan" toegang heeft tot de P geschokt het kmderlijk an het costuum worden bu het z,en woon van St Nicolaas, dat als een gewoon handelsartikel tussen de vele andere PFDe"na-laars beurs preludeert altijd op in gemeentedienst genomen. Men staat versteld van de fraaie kleedjes, die ge maakt zijn of andere weefsels als bed spreien en gordijnstoffen. Ja, op de jaarbeurs is er meer dan één ei van Columbus te tikken en dat is juist het verrassende bij een rondwandeling, dat men altijd nieuwe dingen ontdekt, die vaak een grote verbetering betekenen en in de grond meestal heel simpel zijn. Zo wordt er een rijdende koevoet ge demonstreerd, die een zware last veel Bovendien is de vracht nu bestuurbaar geworden. Een andere nouvauté is de kleinste vorkheftruck te wereld, die eenvoudig bediend kan worden, een grote capaciteit heeft en zowel voor trekkracht als voor het verplaatsen en opstapelen van goe deren benut kan worden. Een derde practisch transportmiddel en voor iedereen dienstig is een rijwielaan hanger, zo licht van gewicht, dat een kind hem kan opvouwen. En als u thuis waardevolle papieren veiliger wilt opbergen, dan is er op de jaarbeurs voor u een heel aardig kluisje, dat heel gemakkelijk achter een schilde rij in de muur weggewerkt kan wor den. Nog een snufje, dat u te pas komt, een lessenaartje bij uw telefoon, dat geen plaats behoeft in te nemen, omdat het de huiselijke feesten in de komende g3makkelijker'en vlugger doet verplaatsen, winter als St. Nicolaas en Kerstmis. Men vindt een uitgebreide collectie kerstboom versierselen. doch vooral speelgoederen, welke afdeling men op de 3de verdieping aantreft, zijn er te kust en te keur. Ook nu valt weer op. koe uitstekend de Nederlandse speel goedindustrie voor de dag komt, die zich in luttele jaren enorm ontwik keld heeft. Op het gebied van houten speelgoed werd in ons land reeds lang mooi wem gemaakt, dat uitmunt door degelijkheid en echt aan de fantasie van het kind be antwoordt. Tegenwoordig wordt in ons land ook veel mechanisch en metalen speelgoed vervaardigd, dat voor de pro ducten uit het buitenland niet behoeft onder te doen. Wat meer zegt, het buiten land interesseert zich zeer voor het Neder- landse speelgoed en wij spraken een fa- ueuucil 1It brikant. die een van de eerste dagen reeds opgeklapt kan worden. een mooie order voor ^ejhka mocht Met alles is men er tegenwoordig op boeken. De h0 1p° t n uit omruimte te besparen. Als wij er zelf maar niet bij in verdrukking ko zijn vreugde echter sterk getemperd. Aan poppen is er al evenzeer een rijke sortering. Bijzonder aardig zijn die in nationale klederdrachten, poppen, die als speelgoed geleverd worden en ook op theemutsen worden geleverd. Met een enkel woord wezen wij reeds eerder op de betere aankleding van de meubelafdeling in de Beatrixhal, waar voor uniforme stands beschikbaar zijn gesteld, die echter nog een frissere kleur verf moeten krgijen. Ook zijn lang niet alle deelnemers er in geslaagd de stand aardig in te richten, zodat men bij meni geen eerder de indruk krijgt met een ma gazijn te doen te hebben dan met een showroom. Veel beter is het op de galerij, waar zich de toonkamers bevinden, met een gekartelde glazen wand aan de voor zijde. die het aardig doet. Bijzonder veel nieuws aan modellen moet men niöt verwachten. Het is voor het merendeel bij het oude gebleven met overwegend Gothische meubelen en Old Finish, die blijkbaar erg in trek blijven. Wel beijveren de fabrikanten zich steeds meer en dat is natuurlijk een verdienste tegemoet te komen in het gebrek aan woonruimte door allerlei practische in- schuifbare, opklapbare en uittrekbare meubelen op de markt te brengen, die vaak voor verschillende doeleinden kun nen dienen, alsook kleine meubelen, dia weinig plaats Innemen. Een aardig voorbeeld Is een tafel met drie toepassingsmogelijkheden, n.l. als zit. tomertafel met één druk op de knop te veranderen In een huiskamertafel en Je€r met een enkele handbeweging om te toveren tot eetkamertafel. Een nieuwtje zijn verder ook meubelen, die volgens een geheel ander systeem dan tot nu toe vervaardigd worden en door hoog-frequent verhitting verlijmd waarvan het bijzondere vooral is, dat zij door middel van bouten of 85hf°£v*?t monteerd znij en dus gemakkelijk ultel- kaar gehaald kunnen morden. Vooral voor Verzending overzee is dit een uitkomst. -tCne wijzen wij op destandv gemeentelijke Dienst voor S°clale beUn Den Haag, dte voor het eerst met we>^n va„atwee afdelingen van de uitkom?at«n voor blinden op de beurs weverij.' van de borstelmakerij en de j,pv*cdtig streven van deze dienst ffven te *ün plaats in het bedrijfs- «mritte?teTSn en «en groot deel van de Tp werkUerfn werd in 1948 als nor male werktieden 0p arbeidsovereenkomst menRuimtebesparing is ook een der voordelen van een klemhaak voor het ophangen van melkbussen en melkem mers. Een gebied, waar het nooit eenvoudig genoeg kan, is zeker dat der administra tie en als men de ingenieuze kantoor machines ziet, die in Amerika reeds druk gebruikt worden, kan men terecht van electrische hersenen spreken. Een hele boekhouding in één enkele machine, de aUes noteert, copieert, mul tipliceert en uitrekent. Maar er ls ook meer eenvoudige appa ratuur, als kasregisters en nieuwe opberg systemen en wat hetkleingoed voor het kantoor betreft, wordt de aandacht ge vraagd voor een nieuwe uitvinding car bonpapier, dat aan de rugzijde met di verse wassoorten en harsen geprepareerd is. Dit papier geeft uitstekende afdrukken die na een lange reeks van jaren nog niet verbleken. Voor een eerbiedwaardig instituut als de Jaarbeurs, iI de vergelijking wat on eerbiedig, maar als men de verscheiden heid van artikelen nagaat, die geëxpo seerd worden denkt men onwillekeurig aan de winkel van Sinkel uit het beken de kinderversje. De 20-jarige enige zoon van de land bouwer J. uit 't Veulen, een gehucht onder Venray, hielp Zaterdagmiddag zijn vader hij het vervaardigen van een be tonnen drinkput nabij de boerderij. Door het verplaatsen van een der zware rin gen kantelde er een om, waardoor de zoon onder het beton werd bedolven en op slag werd gedood. Het hoofd van de legergravendienst te Bandung verzoekt te willen bekend ma ken, dat 8 Sept. jl. is begonnen met de overbrenging van de stoffelijke resten van de tijdens de Japanse bezetting over leden en op de begraafplaatsen Rantau Prapat, Aek Paminke, Si Rengo Rengo, Wingfoot en Padang Halaban begraven oorlogsslachtoffers. Tenzij anders wordt beschikt door familieleden, zullen deze stoffelijke overschotten worden herbe graven op het ereveld Noord-Sumatra te Medan. Aanvragen voor andere erevelden dan Medan kunnen per toelichtend schrijven worden ingediend bij het hoofd van de legergravendienst, Riouwstraat 167 te Bandung tot 15 October, terwijl uiteraard terzake ook rechtstreeks inlichtingen kunnen worden gevraagd bij de gedele geerde van de legergravendienst te Medan, Demmenieweg nr. 7, Later ontvangen aanvragen kunnen niet meer in behandeling worden geno men. Ook dit jaar zal een aantal Amerikaanse landbouwers een bezoek aan Europa bren gen teneinde de Europese landbouw na der te leren kennen en een internationaal begrip tussen de landbouwers te bevorde ren. Het uit 175 man bestaande gezelschap, dat op 7 Sept. j.l. uit New-York is ver trokken, wordt einde September in Euro pa verwacht. Vier van de zes groepen, waarin de deelnemers zijn ondergebracht, zullen een bezoek aan ons land brengen. Drie ervan zullen een ééndaagse excur sie ondernemen, de vierde groep zal een rondreis van twee dagen maken, voorg?- melijk naar landbouwbedrijven en -in stellingen in Noord-Holland en Friesland. Het nieuwe handelsaccoord dat dezer dagen tussen Nederland en Duitsland ls afgesloten, heeft reeds enige malen ln ons blad een onderwerp van be schouwing uitgemaakt. Uit nadere gegevens, welke ons in middels ter beschikking staan, blijkt, dat de nieuwe regeling in het kort hierop neerkomt, dat Nederland be houdens voor enkele artikelen, zijn goederen vrij kan invoeren in Duits land. Duitsland zal zonder meer in voervergunningen afgeven. De artike len moeten echter van oorsprong zijn uit Nederland of de Nederlandse over zeese gebiedsdelen. Onze regeling wijkt dus in sterke mate af van de regeling tussen Duitsland en Zwitserland, welke gisteren in ons blad werd uiteengezet door schade aan Duitse vloot zou kunnen worden toegebracht De ontwikkeling in de dienstensector is tot dusverre zeer teleurstellend ge weest Het vorig jaar heeft deze een deficit opgeleverd. Dit jaar zal er in de sector van de zgn, onzichtbare posten (invisibles) naar verwachting weer een deficit voor Nederland zijn van circa 4,5 millioen. Wat het dienstenverkeer betreft is af gesproken, dat er in September een con ferentie zal worden bijeengeroepen van belanghebbenden van de Rijnoeverstaten. Het wordt geen regeringsconferentie, maar een conferentie van vertegenwoor digers van de bedrijven zelf. Deze zullen aanbevelingen moeten doen. Men moet dus afwachten wat er van terecht zal komen. Voorts is er afgesproken, dat er overleg zal plaats vinden over een mo dus vivendi, om te voorkomen/ dat men elkaar in de wielen zou rijden met aller lei maatregelen. t.a.v. van bet vrij maken van het han delsverkeer. Een van de redenen waarom men dit systeem aan Nederland heeft aangeboden is ongetwijfeld de verklaring vam Minis ter Stikker onlangs afgelegd over onze relaties met Duitsland. De Duitse land bouw is van deze regeling enigszins ge schrokken. Men voelt zich n.l. zwak ten opzichte van de Ned. landbouw. Er is echter van Nederlandse zijde contact ge houden met Duitsland over deze rege ling. Afgesproken is dat er evenals voor de oorlog zullen optreden twee Ke- gierungsausscihüsse, die met elkaar zullen overleggen b.v. als de agrarische uitvoer van Nederland de Duitse positie in het gedrang zou brengen. Wat de transitohandel betreft hiervoor zijn geen veranderingen ingetreden. Deze blijft dezelfde als vorig jaar. dinsdag, u sepTiem HILVERSUM I (301 7.00 Nws„ ochtendgyrnm. Morgengebed; 8.00 Nws.; 8.15 op «O Strijkkwartet >££utfrs; 10.^ "jjwfc; 10.00 10.00 v- Rimsky-Korsakotf. a^ad? 99 De na-oorlogse film, in het bijzonder de Europese na-oorlogse film, heeft zich intensiever dan de cinematografie ooit te voren deed, bezig gehouden met actuele problemen en toestanden. De ver woestende oorlog en zijn catastrofale gevolgen zijn bij herhaling de grote medespelers in de huidige filmproductie en deze hebben geleid tot een realistische filmstijl, die door het onderwerp werd voorgeschreven. 30 ."J Iforak: in V. d. k Promenade-oik., 15 00 Liederen v ner; 14.30 "°ndem.; 16 00 v. d. zieken; i7.„ó Schubert; 15.15 Gr Beringsultz.; 18.00 Amu. V. d. jeugd; 11.» ^rt; 18,30 Ned. Strijdkr.; Sements-ork.; 18 2 ?E,sements-ork.; 19.30 Dit i9.oo Nws.; 19.15 Amus z 20 00 Nws ls leven; 19.45 Regering» Harp; 20,15 20.405 - "Bn: Symph, van deze tijd; Kodaly21.45 Actual.; 21.55 éaib-J,. 22.45 C, gr. t., J. Chr.jFT.jtP e opera,s 20.405 De gewone man- ck: 21.00 Vragen Symph. in d. kl. t., C. Fr Hungaricus, r I., J- 11 jp e lTPndSebed; 23.00 Nws.; 23.15 u Leoncavallo en Mascagni HILVERSUM I (415 M.) AVRO. 7-°° y' giam., 7.50 VPRO.; 8.00 Nws., gram.; 858 a' m9;00 Scarlattiana, A. Casella.J-85 Aubade, 10.oo Morgenwijding; 10.15 ^ra 10.5° V. d kleuters; n.00 Zang en piano; li 38 „De Wekker .18,00 Orgel; 12.40 „The Rhythm Club' 13.00 Nws I3.ig Ens. John Renova; 13.45 Gram., 14.00 Knipcursus; 14.30 Lezing over Mozart; 16.25 „Gustav Mahler"; 16.40 V. d 1 eUgd«BTC-uï:m17'30 Surinaamse muziek; 17-50 R.T.C., 18.00 Nwe.; ia.15 Plano; 18.30 Jazz muziek, 19.00 ..Paris vous psrle"; 19.05 Franse chansons, 19J5Toneelbeschou- wing: 19.30 Piano-recital, 20.00 Nws.; 30.05 in 't zoeklicht; 20.15 A damse Polltiekapel20.45 Cabaret- 21.20 Hammond-orgel; 21.35 Buiti overz.; '21.50 Strijktrio v Beethoven; 22.3„ Strijkork.; 23.00 Nws.; ,23.15 °Peningsconc. Muziekfestival te Venetie. RADIO-DISTRIBUTIE "I: Jo'gymn B^0 nws.; 7.05 gram.; "O kron. T.40 graom.; 8.00 nws.; 8.05 gramn H. S.: Stradivari ork.; 9.00 Eng. H g 9.10 verz. pr.; 10.00 orgel; 10.30 E 8- Portland Light Orch.; 11.00 Eng. L. _h en ens.; 11.45 voordr.; 12.00 VI. f/' v. sons; 12.30 weerber.; 12.32 musette Cappelle; 13.00 nws.; 13.15 gram;; «-w Br.: symph. muz.; 15.00 Eng. L. P- "c?' King en ens.; 15.30 Bill Savlll en ork.; 1"-™ NWDR.: piano; 16.30 Eng. H. S.: gram.; 1'<w Kootwijk; Batavia; 18.00 Eng. L. P.: orgel; 18.30 VI. Br.; v. d. sold.; 19.OO nws.; 19-30 gram.; 19-50 Fr. Br.: nws.; 20.00 Eng. L. P-: MelaqhrlnO O'k.j 20.30 verz. pr.; 21.00 Fr. Kr.: fragm. uit „Mignon"; 22.00 Eng. L. P.: hWs.22.14 „Topte lor to-night"; 22.20 „Olde Tyme Dance Ork."; 23.00 voordr.; 23.15 Rae- burnork.; 23.56 nws. RADIO-DISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H. 8.: nws.; 7.15 BBC North Ireland Light Orch; 7.50 „Lift up your hearts 7.55 weerber.; 8.00 Fr. Br.: nws.; 8-10 cone,; 9.00 VI. Br.; nws.: 9.05 operamuz.10.00 div.; 11.eo Eng. H s -J voordr.; H-ls Santiago en „Latin Music"; 11.45 „Stargazers": 12-°° Victor Sil vester strijkork.; 12.30 Eng. L. P BBC Schots ork.. 13.15 BBC var. ork.; 14.00 Eng. H. S.: BBC Welsh Orch.; 15-45 v. d. vrouw; 16.00 Eng. L. P.: voordr.; 16.15 ens. „Dulcet Strings"; 17.00 Norman Griffith's en sextet; 17.10 Fr. Br.: verz. pr.; 18.00 V. d. sold.; 18.30 omr. koren; 18.45 causerie; 19.00 gram.; 1930 Eng. L. P.: „Luck's way"; 20.00 VI. Br.: „The Rescue", van Benjamin Britten; 21.35 gram.; 22.00 nds.22.15 Br. Br.cone. v. piano en ork. v. Gershwin; 22.45 gram.; 22.55 nws.; 13.00 div. TerwijJ Hollywood bleef doorgaan met een naïeve dramatisering van diverse as ceten der voorbije oorlogsjaren en meestal slechts uit het recente verleden putte sensationele onderwerpen met een schijn van „waar gebeurd" bij de hand te hebben, trachtte de Europese productie de realiteit van de oorlog en van de daarop volgende weinig vreed zame vrede zoveel mogelijk te benade ren, althans niet_ te loochenen. Dat ze daarbij vaak niet verder kwam dan het geven van een afschrikwekkend beeld, zonder tot een conclusie of op lossing te komen, was te begrijpen. Er was geen tijd ona afstand te nemen van het onderwerp. Men kon niet, als bij voorbeeld in de literatuur, wachten op een bezonken oordeel, een meer objectie ve kijk op het complex van gebeurte nissen die zich onder onze ogen hadden afgespeeld. Wilde men de honger, de vernieling en de rumes zo authentiek m°gelijk vastleggen op de filmband, dan moest men zich haasten of anders later Vervallen in studio-reconstructies, die S?®'! het uiterlijk van de gruwelijke Werkelijkheid kunnen benaderen. voordeel van de authenticiteit met verm an verbonden nadeel van de 6 nge bezonkenheid is het best merk baar in de Hongaarse film „Ergens in Europa" van Geza Radvanyi, die na een magistrale eerste helft een bijna niet te vermijden inzinking krijgt daar, waar zij een oplossing van het aange sneden probleem moet voorbereiden. De film van Radvanyi en van de sce narioschrijver Bela Balazs gaat ni. over de verweesde, losgeslagen en verwilder de oorlogsjeugd, die door het krijgsge weld uit de steden is verdreven en in militante benden door Hongarije zwerft, levend van roof en plundering. Een van deze benden wil de ruïne van een oud kasteel betrekken als hoofdkwartier. De ruïne blijkt bewoond door een oude mu sicus, die zich teleurgesteld heeft terug getrokken uit een beschamende samen leving en nu overvallen wordt door een groep uitgehongerde en voor niets te rugdeinzende kinderen van uiteenlopen de leeftijd. De brooddronken knapen willen hem, na een rooftocht door zijn voorraadkast en wijnkelder, van het le ven beroven, maar dit wordt op het laatste ogenblik voorkomen door een paar meer bezadigde leden van de ben de. En dan blijkt de oude slotbewoner geheel aan de kant van de revolution- naire jeugd te staan en onder het zingen en fluiten van de Marseillaise wordt be gonnen de kasteelresten te verbouwen tot een soort Jongensstad-in-het-kiein. De politie komt tenslotte achter het be staan van de bende en na een belege ring, waarbij een der kinderen dodelijk wordt getroffen, komt een soort verzoe ning tot stand. De eerste helft van de film geeft in een stroom van dramatische beelden het ontstaan van een der jeugdbenden weer en deze inzet is van een directheid van expressie en van een meeslepende mon tage, die een meesterwerk doen ver moeden. De genadeloze eerlijkheid, de wrede reportagestijl is de bewust toe gepaste vorm, waardoor deze aanklacht tegen een oorlog, die de jeugd tot klei ne beesten maakt, een maximum aan overtuigingskracht krijgt. Maar op de helft van de film vraagt men zich al af, wat de oplossing moet zijn voor deze totaal verwilderde en voor geen moord terugdeinzende kinderen, die de grenzen van opvoedbaarheid schijnen te hebben overschreden. In de geest van dit eer ste gedeelte schijnt alleen een totale zelfvernietiging tot de enige mogelijk heid te behoren. Dóch met net optreden van de milde musicus verandert het as-1 peet van de film geheel, de bende blijkt onverwacht snel tot nijvere en ordente-1 lijke knapen herschapen te kunnen wor den en men geraakt tot een soort jon- gensboeken-romantiek, die van meer op timisme dan van realiteitszin getuigt. Men kan deze gang van zaken ener zijds betreuren, omdat ze aan een scherp gesteld probleem een te simplistische op lossing geeft en daardoor de oorspron kelijke aanklacht verzwakt, anderzijds houdt dit optimisme een hoopgevend element in, dat ook zijn waarde kan hebben in deze tijd van herstel en op bouw, In ieder geval is de winst van „Ergens in Europa" aanzienlijk. De film geeft een beeld van verwaarloosde jeugd op een wijze, die men niet licht zal verge ten. Meedogenloos scherp, maar tegelijk vol liefde en medelijden getekend; zij geeft fragmenten van filmkunst, die her inneringen oproepen aan de vroegste Russische films en zij ontluistert het oorlogsbedrijf, zoals geen pacifistische film met heldenmoed cn geromantiseer de veldslagen dit zou kunnen. Tot de uitzonderingen, welke niet vrij mogen worden ingevoerd in Duitsland, behoren de volgende artikelen en de daarbij vermelde contingentsbedragen: verse groenten 15 millioen (evenals vorig jaar doch toen waren verse vruch ten (fruit) inbegrepen); zeevis en haring 1 millioen 4 millioen); consumptie aardappelen $3 millioen (onveranderd), pootaardappelen 1 millioen (onveran derd), zaden $500.000 ($3.3 millioen), spiritualiën $500.000 (nihil). Voor radio artikelen is het contingent ongeveer ge lijk aan dat van vorig jaar. De invoer van vers fruit van Neder land naar Duitsland is thans volkomen vrij. Het vorig jaar was deze begrepen in de 15 millioen voor verse groenten. Naar schatting zal Nederland circa 7 millioen fruit en 2 millioen pulp leve ren. Hoe technisch de regeling voor de groenten-export zal plaats vinden met name t.a-v. de uitvoer onzer contingen ten zal nog nader moeten worden vast gesteld. De plafonds, die voor deze artikelen zijn vastgesteld, zijn soms behoorlijk hoog gedeeltelijk echter teleurstellend laagnl. voor vis. haring en zaden. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat er in Duitsland van sommige artike len zeer grote voorraden zijn binnen gebracht door de Amerikaanse autoritei ten. Deze moeilijkheden doen zich ook bij enkele andere artikelen voor. zoais b.v. bij vetzuren, technische vetten en glycerine, lompen en tin. waarvoor een embargo tot 1 Januari 1950 geldt. Nederland heeft de verplichting op zich genomen: le de inkomsten aaa Duitse marken uit de uitvoer naar Duits land weer te besteden in Duitsland en geen goud of dollars te vragen als er een deficit voor Duitsland zou ontstaan; 2e. 8 millioen invoervergunningen te geven per kwartaal voor artikelen, die meer tot de sector van de fabricage behoren. Raming onzichtbare posten De raming van het totaal van de in visibles geeft inkomsten voor Duitsland aan van 25,5 millioen en inkomsten voor Nederland van 20,7 millioen. Met na druk wijzen wij er op, dat al deze cijfers hier genoemd slechts schattingen zijn. De schattingen voor Nederland wijzen voor de inkomsten uit de binnenvaart 7 mil lioen aan, waartegenover Nederland zal uitgeven voor vrachten, bunkerkolen, enz. 4 millioen. Een lelijke debetpost is ech ter voor ons de kosten, welke wij in Duitsland moeten maken voor het spoor wergvervoer. Deze worden geschat op circa 8 millioen. Wat de zeevaart be treft, wordt gerekend op inkomsten uit vrachten en havenrechten van $,5 mil lioen en de Ned. uitgaven van 4 mil lioen. Voor wegtransport zal op de be staande voet worden doorgegaan. Wat de totale omvang vam het te ver wachten handelsverkeer betreft dient er op gewezen te worden, dat aanvankelijk gesproken werd over contingenten. Daar na is men echter tot de huidige regeling overgegaan en gezien de cijfers welke aanvankelijk genoemd wenden voor de contingenten lijkt het niet overdreven dat Nederland voor 130 a 140 millioen zou uitvoeren naar Duitsland, terwijl Duitsland meer zou leveren omdat Ne derland nog over 17 5 millioen dek- kingsrechten op de trizone beschikt. De Ned. industrie krügt de gele genheid om wat te doen in Duitsland, maar men moet zich er geen overdre ven voorstelling van maken, want de Duitse invoerrechten zijn vrij hoog. Het nieuwe systeem van de handel Neder- Ïand-Duitsland neergelegd in het ac- coord is gekozen om tegemoet te ko men aan de wensen van de O. E. E. C., De gelovigen van landen, die zich in .buitengewone omstandigneden bevin den. waardoor zij onmogelijk ter gele genheid van het H. Jaar naar Rome kun nen komen, kunnen de jubileum-aflaat verdienen onder de voorwaarden, die hun zullen medegedeeld worden door hun bisschoppen of biechtvaders", aldus luidt één der drie „apostolische consti tuties", welke thans zijn uitgegeven om trent de jubileumaflaten. In de eerste constitutie komt de lijst voor van de aflaten, die zullen kunnen worden verdiend tijdens het hele H. Jaar. In de tweede constitutie wordt ge sproken over de bevoegdheid van de te Rome gevestigde biechtvaders, die geen absolutie kunnen geven aan personen, die geplaatst zijn onder een censuur, welke voorbehouden is aan de H. Stoel. Ook worden nadere bepalingen meege deeld betreffende personen, die vallen onder het jongste decreet van het H. Officie in verband met het communisme of aangaande personen, die zich eigen dommen of rechten van de Kerk hebben toegeëigend. De derde «institutie bepaalt, hoe kloosterzusters, gevangenen, zieken enz. de jubileumaflaat kunnen verdienen. De gedachtengang is dat de Ned. in voer uit Duitsland geheel afhankelijk is van de Ned. uitvoer naar Duitsland, alleen door uitvoer kan Nederland vol doende middelen verkrijgen voor im port. Nederland is echter vrij om te manipuleren met import-vergunningen en behoeft dus niet alle Duitse invoer toe te laten behoudens de 8 millioen per kwartaal. De regeling ls een zeer belangrijke stap op de weg naar een gezond handelsver keer. Vooral is er een groot verschil met de huidige politiek van Duitsland, welke alleen de invoer van essentiële goederen toestaat. Duitsland wil thans echter weer graag gaan exporteren, doch moet daarvoor ook goederen importeren. Het heeft ook een veel grotere leverings capaciteit dan vorig jaar b.v voor staal. Dienstenverkeer een moeilijkheid De moeilijkheid is het dienstenverkeer. Helaas hebben onze onderhandelaars er niet in kunnen slagen dit verkeer in de overeenkomst vast te leggen. Het is heel duidelijk gebleken, dat de reden waarom men het dienstenverkeer vart Nederland aan banden wil leggen niet is gelegen in monetaire overwegingen, maar in de vrees voor de Ned. concurrentie, waar- De heer R. Olprent, wereldberoemd producent van de eerste Nederlandse Bachfilm in kleuren voorlopige titel „Zingende Zielen" schrijft ons: Dezer dagen ontving de charmante Nederlandse filmster Hetty van Hemel- dingen een paard cadeau, dat achteraf uit twee acrobaten bleek te bestaan. Hetty begon argwaan te koesteren, toen het paard naar haar knipoogde en kreeg zekerheid, toen een stem uit de omgeving van de staart riep: „Hallo Hetty!" Het bleek, dat het paard een geschenk was van de heer Timoteus C. van Wl- nang Jr-, president-commissaris van de Mammoet Handel Mij, teneinde reclame te maken voor kaplaarzen voor schoot hondjes. Iedere acrobaat had een pakje schoothondenkaplaarsjes bij zich. Een alleszins nobele en menselijke film dus, die ondanks het zwakke slot duidelijk blijk geeft van haar eerlijke en prijzenswaardige bedoelingen en van het talent van haar maker, Geza Rad vanyi. C. B. -r- ■-FpW77"illr Ruime keus v.a. f. 119.-. Speciaal adres BROERSVEID 137-139 SCHIEDAM 'EGEN PIJNEN 39. Nadat Tiram en Alef aldus waren aangemonsterd, koos de Don Quichotte zee. Het doel van de reis was nog niet bekend, want de oude Moeëzzin had immers opdracht gegeven de rol, waarop bijzonderheden over het sohateiland vermeld zouden staan, pas in volle zee te openen. Het was een plechtig ogenblik, toen de Zoute Zee Zwer vers ir. de kajuit bijeenkwamen, om tegenwoordig te zijn bij het openen van de rol. De twee gehuurde zeelieden mochten er natuurlijk niet bij zijn, want zij behoorden niet tot de orde. Maar Tiram boorde een gaatje in het dak van de ka juit en miste geen woord van het gesprokene. „Ik moet die rol te pakken krijgen voor zij wordt geopend" besloot Tiram De Franse minister van Financiën Maurice Petsche, heeft op een perscon ferentie te Washington verklaard niet te geloven, dat de Britse crisis het France dollartekort zou vergroten. Hü- voegde hieraan too, dat Engeiands po sitie niet van werkelijke invloed zou zijn op de valutabetrekkingen tussen Frankrijk en de Ver. Staten. Frankrijk heeft „niet veel belang" bij een stgijing van de goudprijs als oplos sing van de tegenwoordige problemen, daar deze „weinig invloed" zou hebben op de Franse positie, zo zeide hij. De minister deelde verder mede, dat de Franse regering de Franse industrie zou helpen zich op concurrerende basis te or- NATUU&AZUN Of Z N BEST. 25) Over minstens acht dagen zien wij elkander weer, zei Lena, terwijl ze Grangg aar"ort ze boog zich uit het raanipje en greep nogmaals haar ijskoude hand. Hopelijk heb je succes hier, en verder nog met beide benen vast op de grond nietwaar. Niet altijdlachte het meisje flauw. Tot ziens! Ik telegrafeer direct naar Milaan hotel Continental, als wij iets ont dekken' riep Apt en met een grappig blozen:' Ik zal juffrouw PUshmuth goed beschermen! De treir1 reed alvanweers zijden werd gewuifd, het laatste wat Grangg van Lena zag, was haar opnieuw vertrokken meisjesgezicht. Arm kind, dacht hij, wat is zij moedig! Arm kind.... zou ik haar kunnen helpen? HOOFDSTUK VIII. iptf3 ^r\e dagen gaf Zubiaurre voor zich- bewanki hëeriover Mar«derite, die Gomez de toestand .n°Bmaals een overzicht van het café Italia06" "J tegen de avond in de krVln °P Piazza da Ferrari kranten zaten door te bladeren: Drie dagen, die stomme politie hier beeft niets ontdekt, wat die prutsers haar niet verteld hebben. Hier staat dat de jonge Modena niet precies de verkoper van de Stradivarius-viool beschrijven kon. Heb je zoiets ooit gehoord? Hij droeg een grote hoed met overhangende rand, wat ook een vergissing kan zijn, daar een lange mantel zijn gestalte verborg. Ezels koppen! Verder sprak hij zeer slecht Ita liaans. Zelfs ik had op de „van Houten" na dit signalement onze dikke vriend di rect herkend, maar detectives moesten eigenlijk stamgasten in een blindeninsti tuut worden. Herinner je ie nog die knaap in Semarang, die nachten lang voor onze bungalow de wacht hield? Zibiaurre lach te luid en dronk zijn Orzata uit. Ga je nu naar Cavalcanti? vroeg het meisje en maakte haar sigaret uit. Ach Hjalmar, ik ben zo somber! Hoeveel heb je eigenlijk nog? Moeten wij wanneer de zaak verkeerd gaat....? De Spanjaard stond op rekte zich uit. knipte met zijn vingers en riep: Er zal niets verkeerd gaan! Wat ls dat toch voor onzin! Je kunt op mij wachten. Cavalcanti woont hier vlak bij in de Via> Petrarca, naast het Creditó Italiano in een huis dat in geheel Genua beroemd is om zijn kunstschatten. Maar nu zal ik helaas de avondrust van Mijn heer de Consul moeten gaan verstoren! Met deze woorden verdween hij haastig. Ook Cavalcanti bestudeerde de avond bladen nadat hij rijkelijk genoten hed van een uitstekende Pasta al sugo en PolpetU. Hij stak. in een hoge Renais- sance-stoel lui achteroverleunend, genot vol een van zijn cigaretten aan en las nogmaals de weinig succesvolle pogingen van de politie, die zq door een uitvoerig weergeven van de details Modena was tienmaal verhoord en Bozzi evenzo vaak trachtte te bemantelen. De hele ge schiedenis had zich gunstiger ontwikkeld, dan hij had durven hopen: Lorenzetti zweeg, zoais hij verwacht had, evenals Salimbeni, die maar al te gelukkig was. dat hij de Staat via de loterij weer van geld kon voorzien. Bozzi had die zoge naamde graaf (of hij werkelijk een graaf was, zou nQS moeten blijken) naar hem toegestuurd omdat hij zelf in alle op zichten gedekt wilde wezen Niet dom En wat handig, dat hij die schelvisachtige domoor naar de verzamelaar had gezon den inplaats van zelf te gaan! Nu had de slimme Bozzi de beroemde, ditmaal ech ter waarschijnlijke „onbekenden" inge schakeld en alle nasporingen liepen op niets uit. Gisteren had nij de Augsbur- ger speeldoos geheel betaald en heden had hij reeds een telegram ontvangen van een vertegenwoordiger van een Duits museum, dat het instrument voor een zeer voordelige prijs van hem wilde overnemen. Cavalcanti nam een van zijn grote rode handen in de andere en bekeek ze na denkend. Het was natuurlijk niet geheel correct wat er gebeurd was, maar dat bracht che vuole het beroep me* zich mee. Men had in goed geloof ge kocht en verkocht. Zou, wat hoogst on iets meer van de gang van zaken ontdek ken, dan was hij op reis geweest en had geen krant gelezen. Een brede glimlacn verspreidde zich over zijn gezicht. Op dat ogenblik kondigde zijn knecht een bezoeker aan, Alfonze de Montai- legere. Er stond niets anders op het visi tekaartje gedrukt, maar met een fijn doch flink handschrift was er met pot lood opgeschreven, „de heer van hei Sèvres". Ah, de klant die het Sèvres porselein wilde kopen en gedurende de laatste dagen vier of vijf maal in de winkel geweest was. Wonderlijk dat hfi hem nu in zijn woning opzocht! Caval canti trad de bezoeker tot de deur tege moet: Mijnheer Montallegre? Hoe vriende lijk van U mij hier te komen opzoeken hier kunnen wij ons tenminste rustig alles bespreken. Of mag ik u mijn eigen porceleinverzameling laten zien, en is l) daarom hier gekomen? Ik heb twee prachtige Nijlgroene vazen uit 1804. Zubiaurre, die voor deze gelegenheid van zijn geloofwaardigste pseudoniem ge bruik maakte glimlachte en zette zich tegenover zijn gastheer in een kleine go tische stoel; Neen, ik kom om geheel andere redenen commendatore zei hij terwijl hü om zich heen keek en bedacht dat deze kamer alleen reeds een vermogen waard was, Uit puur financiële redenen. Ik oefen sedert vele jaren het beroep uit waarschijnlijk was, de politie toch nog 1 van een man die gelegenheidszaken doet. Ah. een bemiddeling, riep Caval canti met zijn luide stem van een pro fessor uit de oude school. In geen geval. Mijn zaken zijn meestal van die aard, dat mensen van eer en consuls er niets mee te maken willen hebben. U ziet, ik ben zeer open hartig, Cavalcanti hield de man aanvan kelijk voor een grappenmaker, het vol gend ogenblik voor een waanzinnige, om nog enige seconden later zo bleek te worden alsof men hem het bloed uit de wangen had weggezogen. Ja U had het ongeluk Commendato re, dat juist ik als enige in Europa er achter kwam, waar de gestolen Stradi varius tenslotte terecht kwam. Ik heb bewijzen in handen, dat Cavalcanti sprong uit zijn stoel, zwaai de hevig met zijn reusachtige handen en brulde; Spreekt U niet verder! Ik verzoek U ogenblikkelijk mijn huis te verlaten. Ik hoor eerst vanavond voor het eerst van die vioolgeschiedenis, daar ikHÜ wilde zeggen dat hij een week op zijn landgoed geweest was, maar Zubiaurre maakte de zin af. Daar U op reis geweest bent. Weliswaar zocht ik U gedurende do laatste drie dagen meerdere malen in Uw winkel op, met het enige doel, mij zelf van Uw aanwezigheid te overtuig gen. Laten wij alles rustig bespreken. (Wordt vervolgd.) ganiseren, teneinde de Amerikaanse en andere markten binnen te dringen. Wij kunnen het dollartekort niet over bruggen door export alleen, wij zullen ook moeten zorgen voor handel met an dere landen, aldus Petsche. De Franse regering is voornemens nieuwe pogin gen te doen, om te komen tot een gelei delijke vrijmaking van de buitenlandse handel en tot transfer van fondsen eo kapitaal. Zij heeft reeds maatregelen ge nomen tot opheffing van invoerquota en tot het tot stand brengen van vrije re patriëring van buitenlands kapitaal in het franc-gebied. De valutapositie van Frankrijk is be langrijk verbeterd. Van Deoember 1948 tot Juli 1919 ziin zowel de goudprijs als de prijzen op de zwarte markt van buitenlandse valuta's van maand tot maand gedaald. De vergroting van de Franse export tot 90 pet. van de invoer is een belangrijke factor geweest voor de verbetering van de betalingsbalans en eind Augustus van dit jaar bedroeg het totaal der Franse sehulden op korte termijn aan andere landen 225 mil lioen, hetgeen ten opzichte van No vember 1948 een vermindering met 185 millioen is. Volgens het jaarverslag over 1948 van de N.V. Noord-Braband" Maatschappij van Verzekering op het Leven teWaai- wijk was de productie zeer bevredigend. Zij bedroeg 20.551.173,96 (vorig jaar 19 975.066,61). gevende een netto voor uitgang van 9.975.056,83 tot een totaal verzekerd bedrag van circa 160 min. De uitkeringen bij overlijden bedroe gen 725.655,08 719.817,76), terwijl het bedrag der afkopen toenam, als gevolg der tijdsomstandigheden tot 809 881.01 (f 453 264,91). Aan premiën werd om vangen een bedrag van 5.562.497,80 5.085.652,56). De op veilige grondslagen berekende wiskundige reserve steeg met 1.745.417,64 tot 29.734,524,95. De berekening heeft plaatsgevonden met een gemiddelde rentevoet van 3.28 (3.29), terwijl de ge middelde rente der beleggingen 3.34 pet. (3.20) bedroeg. De financiële resultaten waren gunstig, zodat het mogelijk was de vrije reserves met 264.913,86 te verhogen tot het totaal-bedrag van f 1.147.432,24.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5