VEILIG naar Alle geschilpunten weekend bekeken het eindpunt worden op speciaal Welk weer krijgen we eerbericht Flinterman's snelheidsproef G GS Distilleerderij werd één vuurzee Politieke macht en misbruik Praag over het Bisschoppelijk memorandum ON Hatta fel tegen import van Japannezen Bevin en Acheson overleggen Opvoeding der massa door vakbonden en het Pauselijk maanwoord Mr. Frans Teulings DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Annestie in het Heilig Jaar 1; Viermaal daags telefonisch antwoord Ook voor luchtstrijd Critiek Wereldbank op Nederland krachten dient Zondag een rustdag te zijn Neerlands eerste gas turbine wordt gebouwd Productie in Juli iets gestegen LAGEN Atlantic-pier in brand Angsttonelen in Parijse voorstad Ook Noord-Limburg levert suiker Een delicate taak Het is natuurlijk niet juist In Juli kwamen 3203 woningen gereed friste JAARGANG WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 No. 21030 (Van onze redacteur) Het kranige waterpolo-team, dat in Milaan zovele lauweren oogstte hij het bemachtigen van de Trofea Italia. Boven v.l.n.r. Stamtrainer Kuyper, v. Feggelen en Bijlsma. Onder v.l.n.r. Rohner, Brasem, Cahout en Vis. Plannen voor het Verre Oosten De H. Vader gaf dezer dagen Zijn zegen aan een groep Belgische mijnwerkers, die in hun mijnpakken op audiëntie kwamen. Zij maakten deel uit van ongeveer 1200 pelgrimsdie de Paus in Zijn zomerverblijf kwamen bezoeken. TIJDELIJKE OPKLARINGEN Meer opofferingen van bevolking! nodig c Voor B.P.M.-terrein in Venezuela Daggemiddelde verder terug gelopen VIT- EN THUISPROGRAMMA wordt Minister van Binnenlandse Zaken k. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd tn het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maiasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per:,kwartaal, f 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZFlT Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De journalisten ter R.T.C. wenden gistermiddag aangenaam verrast door het plotselinge en gelie el onverwachte verschijnen van de leider der Nederlandse delegatie de minister van Overzeese Gebieden Van Maarseveen. Hij kwam, z ei de hij, om de technische kant van de juist beëindigde zitting van 'de Centrale Commissie toe te lichten. Dat zal in de toekomst, zo ruiogelijk, steeds worden gedaan door de voorzitter van de week. Of het echter Vrijdag zal kunnen.s staat niet vast, want.... de Centrale Commissie gaat op weekend en het mo-etj niemand verwonderen, als zij deze in spanning want een recreatie-perioae zal het allerminst zijn buiten de lands- grenzen (vermoedelijk dus buitengaats) h om hij er tegen was. dat Japannezen ziel zal doorbrengen. vestigden op Indonesisch gebied: De idee van dit weekend is reeds twee-rij Ten eerste, de bittere gevoelens, die weken oud en hangt dus niet me tl' in Borneo nog steeds bestaan tegen de overigens niet bestaande spanningen op;, Japannezen, die geleidelijk vooraanstaan de R.T.C. samen. Bedoeling van d'ït contact, waaraan uitsluitend de leden van de Centrale) Commissie deelnemen, is op het hoogs'e!| niveau een overzicht te krijgen van de reeds in commissies en subcommissies afgelegde weg; en te onderzoeken, wat nog gedaan kan en moet worden om veilig het eindpunt te bereiken. Alle nog bestaande geschilpunten kunnen daarbij op informele wijze onder de loupe worden genomen; zoals reeds vaak gebleken is de beste wijze om oveit moeilijkheden heen te komen. Aan deze j trip zullen ook de voorzitter der confe rentie. dr. Drees, en de Unci deelnemen., Aan het na de zitting van de Central»' Commissie uitgegeven communiqué ont-i lenen wij nog, dat de leden van de Nederlandse minderheidsgroep ter R.T.C.; hebben medegedeeld, welke aangelegen heden, naar hun oordeel, hun belangen raken, waarover zij op de vergaderingen der RT.C. gehoord zouden willen wor den: zij hebben daartoe een dertigtal punten opgegeven. De ingestelde sub commissie heeft aan de hand daarvan een eenstemmig advies aan de Centrale Commissie uitgebracht hetwelk werd: aangenomen; conform dit advies zal aan de vertegenwoordigers der minderheden worden geantwoord over welke onder werpen zij gehoord zullen worden. De wenselijkheid werd besproken om de werkzaamheden van de onderschei dene commissies meer te coördineren, door de Centrale Commissie daarbij iri meerdere mate in te schakelen. Besloten werd, dat deze aangelegenheid in de volgende vergadering nader zou worden besproken aan de hand van een door de voorzitter in overleg met 't secretariaat- generaal van de conferentie op te stellen rapport. Japan, Indonesië en Nieuw- Guinea. Drs. Mohammed Hatta, leider van de republikeinse delegatie ter R.T.C. heeft verklaard, dat de toekomstige R.l.S. elk plan voor emigratie van Japan nezen naar Borneo, Celebes of Neder lands Nieuw-Guinea „volkomen zou verwerpen". Hatta verklaarde dit met betrekking de families en intellectuelen van Borneo hadden uitgemoord gedurende de bezet ting. De familie van sultan Hamid van Pontianak was eveneens vermoord. Wij zouden de haat niet verder willen aan wakkeren door Indonesiërs te dwingen met de Japannezen om te gaan. zeide hij Als tweede reden noemde Hatta, dat de toekomstige Indonesische regering geen besluiten wenste te nemen betreffende de te ,'olgen immigratie politiek, voordat de plannen voor herstel en wederopbouw waren uitgevoerd en het nieuwe bestuur goed functionneerde Ten derde zou het niet mogelijk zijn de levensstandaard in Indonesië op fe voeren, indien een groo+ aantal Japan nezen toestemming kreeg zich in Indo- nesië te vestigen; een dergelijke immi gratie zou namelijk de levensstandaard nog meer drukken, aldus Hatta. Hij wees er op, dat de haat tegen de Japannezen het sterkste is op Borneo, doch, zo zeide hij. hun gedrag geduren de de bezetting heeft een bitter gevoel nagelaten in geheel Indonesië. Wij zou den slechts moeilijkheden tegemoet tre den, vervolgde hij, indien wij instemden met dergelijke grootscheepse immigratie plannen. Hatta zeide, dat hij niet op de hoogte was van de bijzonderheden der in om loop zijnde plannen, maar hij was er zeker van, dat de nieuwe R I S. er niets mee te maken zou willen hebben. HU voegde er aan toe, dat hU met grote belangstelling de verklaring ge lezen had, volgens welke Australië elk plan voor eventuele Japanse emigratie zou dwarsbomen. Hatta wenste hierop geen conimentaar te leveren, doch het bleek, dat hij verheugd was. dat een van Indonesië's naaste buren eveneens niets van deze plannen wilde weten, zij het dan ook om andere redenen. „Last testimony" verschenen Bij Knickerbocker Magazine is Dinsdag verschenen de brochure: „Last testi mony", die de posthuum gedrukte artike len over Indonesië bevatten van S. Bur ton Heath van de Newspaper Enterprise Association; William H. Newton van net Scripps Howard Concern en radio-com mentator H. R. Knickerbocker van het New Yorks Station W.O.R.. die met de „Franeker" zijn omgekomen De uitgave werd mogelijk gemaakt door particulier initiatief in Nederland en Amerika in samenwerking met het Knickerbocker Magazine. De eerste oplaag van 10.000 exemplaren is gratis verspreid onder de leden van het Amerikaanse congres en regerings personen, 5000 exemplaren zijn toegezon den aan Amerikaanse kranten, tijdschrif ten, bibliotheken, scholen en universi teiten. tot recente berichten uit Tokio, vol- gens welke de adviseurs van generaal Mac Arthur een dergelUk plan voor stonden. Drs. Hatta noemde drie redenen, waar- De Britse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken, Ernest Bevin en Dean Acheson, hebben bekend gemaakt- dat hun landen bijna gereed zijn met plannen, die betrekking hebben op ur gente problemen in het Verre Oosten en het Midden Oosten. De conferentie der beide ministers was het begin van een poging om de beide regeringen samen te brengen in een gemeenschappelijke politiek tegenover het communistische China en ten aan zien van andere urgente politieke kwes ties. Het centrale comité voor het H. Jaar heeft bekend gemaakt, dat de Braziliaan se regering de uitvaardiging van een am nestie voor het H. Jaar overweegt. (Van onze Utrechtse redacteur). Toen prof. Bleeker, een der directeu ren van het K. N. M. I. in De Bilt in 1938 eens bij een vriend in Den Haag logeerde, hoorde hij tot zijn grote verrassing, dat men daar met de te lefoon een nummer kon draaien en prompt een weerbericht ontving. Op het K. N. M. I. wist men daar niets van en toen prof. Bleeker een onderzoek instelde, bleek de Haagse gemeente te lefoondienst een eigen weerbericht sa men te stellen, dat een cocktail was van gegevens, die men opving uit De Bilt, Londen. Brussel en Hamburg. Het bracht de leiding van het K. N M. I. op de gedachte serieus telefoniscii weerberichten te verspreiden Men was reeds voor de oorlog met een machinerie bezig, doch de Duitsers zijn zo welwillend geweest het apparaat leeg te plunderen. Moeilijkheden met deviezen waren oor zaak, dat eerst nu uit Zwitserland een neuwe machine kon aangeschaft worden, die het mogelijk maakt met ingang van 1 October althans voor de abonné's in het district Utrecht, wanneer zij K 01 w« De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien en in de nacht tijdens opklaringen plaat selijke vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Donderdag 15 September: Zon op 6.13 uur, onder 18.56 uur; maan op 21.51 uur, onder 15.20 uur. In het jaarverslag: van de Wereldbank ■wordt milde cntiek op Nederland uit geoefend. Gezegd wordt, dat de Neder landse regering meer opoferingen van de zijde van de bevolking moet vragen indien Nederland zijn dollartekort wil wegwerken. De bank beseft, dat de economische positie van Nederland moeilijk is, maar niettemin moet zij aan de Nederlandse bevolking vragen niet terug te schrikken voor een drastische actie, indien dit noodzakelijk zou zijn om het land op een bijzondere econo mische grondslag te plaatsen. rapport wordt niet vermeld, of lenSg aan bv?rsïrekken van een nieuwe Nederland aan het overwegen De minister van oorlog en marine heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid Roosjen, in verband met de op Zondag 28 Augustus j. 1. gehouden snelheidsproe ven met een straaljager der Ned, lucht strijdkrachten geantwoord, dat met zijn goedkeuring op Zaterdag 27 Augustus snelheidsproeven zouden worden onder nomen. De proeven konden op die Zater- ri vt, nJet doorgaan wegens weersomstan digheden. Zonder voorkennis van de mi- frls t°en Zondag 28 Augustus daar- Men heeft niet gewacht em Sl !l,as of een daarna volgende dag zJTlaaJhet verblÜf °P Ameland zo laag mogelijk te houden, mede in ver band met onzekerheid over het weer op Maandag, De minister heeft waardering voor het streven naar zuinigheid, dat aan die be slissing mede ten grondslag iag: 0p zich zelf ook voor de opdracht, die was ge geven, de proef niet tijdens kerkdiensten en in verband met de Zondagsrust op voldoende afstand van het bewoonde ge deelte van Ameland te houden. Toch kan hij zich niet met de genomen beslissing verenigen, omdat zonder op dienstbelang gegronde noodzaak de Zondagsrust ge schaad werd en velen onnodig tot Zon- dagsarbeid genoopt werden. De minister is van oordeel, dat ook voor het personeel der luchtstrijdkrachten de Zondag een rustdag moet zijn, tenzij dienstbelang zulks verhindert. Hij heeft de chef-luchtmachtstaf op dracht gegeven in den vervolge met deze opvatting rekening te houden. Naar wij vernemen, heeft de B.P.M. aan de „Gasturbine Maatschappij N.V." opdracht gegeven een gasturbine te le veren bestemd voor een boorterrein in Venezuela. Dit is de eerste opdracht die de Gasturbinemij ontvangt. De opdracht- wordt uitgevoerd door de vijf in de „Gasturbine Maatschappij N.V." samenwerkende ondernemingen, te weten de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" de R. D. M„ Wilton, Werkspoor en Stork. Zij kan van groot belang worden voor de toekomstige ontwikkeling der Neder landse machine-industrie. De ondernemingen zullen ieder een deel van de opdracht voor haar rekening nemen De onderdelen worden dan sa mengevoegd. Daarna zal het geheel wor den beproefd op de raffinaderij van de B.P.M. te Pernis, waar gas beschikbaar is van ongeveer gelijke samenstelling als op het boorterrein in Venezuela. De gasturbine-generator moet een ma ximum vermogen hebben van 2000 K W. Hij heeft een grondvlak, dat gelijk is aan dat van een gasmotor-generator van 500 K.W. draaien, een vriendelijke dames- of he- renstem te horen verkondigen, hoe het met het weer gesteld is. Een praatje, da: hoogstens 3 minuten duurt en waarvan de tijd afhankelijk is van de omschrijving die De Bilt bij een bepaald bericht- nodig oordeelt. Het K. N. M. I. geeft het bericht 4 maal per dag via de telex door en wel om 6 uur Cs Zondags en gedurende he- tijdvak van 1 November tot 1 Maart om 7 uur), om 12 uur, omstreeks 18 uur en het laatste bericht om ongeveer 23 uur Dit laatste bericht geeft de weerverwach- ting voor de volgende dag, met een tame lijk uitgebreid weeroverzicht. Deze berichten worden in Utrecht op het telefoonkantoor op een staalband, die 18 M. lang en enkele millimeters breed ts, door de telefonist(e) vastgelegd, a.h.w! ingesproken, waarbij men eenvoudig voor een microfoon plaats neemt, waarvan de stroom de band magnetiseert Er zijn twee rollen staalband, waarbij de over schakeling vrij vlot verloopt. Maximaal kunnen 10 abonné's gelijktij dig bediend worden. Belt men, terwijl juist aan een andere abonné het wee- bericht wordt doorgegeven, dan valt men er natuurlijk midden in en hoort men. eerst een gedeelte, waarna het bericht volledig herhaald wordt. Zodra de deviezen-positie zulks toelaat hoopt de P. T. T. een tweede machine te betrekken, zodat er een continu-dienst ingesteld kan worden. In October worden ook proeven geno men met een nieuw model machine u't Engeland en men hoopt dan tot gebieds uitbreiding met de verstrekking van het weerbericht over te gaan. Voorlopig blijft Utrecht alleen bevoorrecht, doch in het voorjaar zal Den Haag volgen. Het C. B. S. heeft de productie-index cijfers van de industrie over de maand Juli van dit jaar gepubliceerd. Het blijkt, dat bij een aantal arbeidsdagen van 23% (in Juni 23) een iets hogere productie werd bereikt, zodat het algemeen index cijfer gestegen is tot 123 (1938 100). vergeleken met 122 in Juni. De gemid delde dag-productie is gedaald van 126 in Mei tot 123. Hieronder laten wij de productie-index cijfers van de verschillende bedrijfstak ken volgen: 1949 Ie kw. Mei Juni Juli Bouwmater 104 102 107 110 Chem. producten 110 106 103 104 Confectie 79 87 Leder, rubber, schoenen 162 138 Steenkolen- 84 85 84 87 Metaalprod 136 146 143 149 Papier 126 107 129 Textiel 116 117 119 106 Openb. nutsbedr. 162 154 144 144 Voed. en genotm. 92 103 104 De beroemde pier van Atlantic City, die bijna 600 meter in de Atlantische Oceaan steekt, is gisteren in de vroege ochtenduren geteisterd door een zware brand, die de op de kust staande gebou wen bedreigde. De pier, die een groot amusementscen trum is en een millioen dollar gekost heeft, vatte omstreeks half vijf vlam. In minder dan een uur tijds was het gedeel te bij de kust volkomen vernield. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Gisteravond, precies half tien sloeg tij dens een kort onweer de bliksem in de Puteaux, aan de Seine, op de stads grens van Parijs, waar de grote distil leerderij La Madone, de grootste van Frankrijk, gevestigd is. De distilleerderij was onmiddellijk een vuurzee daar tal van vaten alcohol on middellijk tot ontploffing kwamen. Par:js werd bedreigd met °en ontzaglijke ca tastrophe, aangezien bijna 60.000 liter a1- cohol van 100 pet. aanwezig waren. 45.009 Liter waren geborgen in drie reusachtige betonnen tanks, die bij wijze van veilig heidsmaatregel door een evacuatiebuis- leiding met de Seine zijn verbonden. Het gelukte een drietal nachtwake, s van de onderneming, de kleppen te openen en de alcohol in de rivier te laten afvloeien. Behalve verspreid opgeslagen hoeveelheden waren er nog 12.000 liter op vruchten, die eveneens in de lucht vlogen, zodra de vlammenzee haar ba- reikte De brand leverde weldra de grootste vuurzee op, die Parijs ooit gezien heeft De vlammen laaiden tot 200 meter hoog te op en waren in heel Parijs zichtbaar. De politie liet onmiddellijk de b'ewonert van de omliggende, zeer volkrijke stra ten evacueren, wat tot angsttonelen aanleiding gaf, aangezien de brandende alcohol in de goten dreef. Twee grota drijvende spuiten en het materiaal van veertien brandweerkazernes werden op de vuurhaard geconcentreerd. Het vuur sloeg over naar de Dion Bo»iton Automobielfabrieken, waar grote schade werd aangericht. Even voor mid dernacht was men de brand meester. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen, maar de schade be loopt tientallen millioenen. De verbouw van suikerbieten heef" zich gedurende de laatste jaren in Noord.' Limburg sterk uitgebreid, sinds is geble ken, dat ook op de betere zandgronden deze teelt met succes kan worden toege past. Men verwacht thans van half Sep tember tot eind October 'n grote drukke aan de haven te Wanssum, waar naar schatting 7.000.000 k.g. suikerbieten zullen worden aangevoerd Veertien schepen zijn gecharterd om deze bieten van Wanssum naar de suikerfabrieken te Puttershoek te vervoeren. Waarnemers te Praag spraken giste-1| Van regeringszijde werd gisteren ver ren de mening uit, dat het memorandum Kjaard dat .,te gelegener tijd" een ver dat de Tsjechoslowaakse bisschoppen Ial W°rden uitgegeven, waarin aan de regering te Praag hebben doen toekomen en waarvan de inhoud Maan dag te Praag werd gepubliceerd, waar schijnlijk tot gevolg zal hebben, dat dei strijd tussen Kerk en staat in Tsjecho-, Slowakije een scherper aspect zal ltrgj-j gen. i De Belgische katholieke arbeiders, die in groten getale op bezoek geweest zijn bij de Paus, zijn door Zijne Heiligheio gewezen op een gevaar, dat bijna overal de vakbonden bedreigt, n.l. het misbruik van de rpacht, die de vakorganisaties zich in onze moderne tijd hebben verworven. Blijkbaar doelde de Paus hier aller eerst op de uitspattingen van machtswel lust, waaraan communistische en hier en daar ook socialistische vakbonden zich in het verleden hebben schuldig gemaakt door min of meer algemene stakingen aan te wenden als middel tot omverwer ping van een bepaalde regering, maar evenzeer zal Hij bij die woorden liet oog hebben gehad op iedere andere aanwen ding van de macht der vakbonden, waar door deze zonder voldoende oog te heb ben voor gezonde economische voorwaar den van de hele gemeenschap slechts uit zijn op eigen onmiddellijk economisch voordeel. Misbruik van macht is immers altijd dan aanwezig, wanneer deze wordt ge bruikt niet ten bate van het algemeen welzijn, maar slechts ten bate van het eigen belang. Heeft zulk een misbruik plaats op privaat terrein, in de verhou dingen dus van de individuen onderling, dan zijn daarmede vaak reeds de rust en de orde in de samenleving gemoeid; hoe veel te meer zal dit echter het geval zijn wanneer politieke machten zich aan zulk •""".vinnig wera me- een misbruik schuldig maken. In dat ge- „So Miams geen verder offi- i val loopt de samenleving waarlijk haat commentaar zou worden gegeven. ondergang tegemoet. Vio.t «4- 7 vvuiut'ii uiugtrgeven, wcicuui ®rfndipunt der wereldlijke autoritei- sWhte t n,zaI worden gezet. Thans werd van hot kennen gegeven, dat de inhoud nfet on v^e^0r-;*,nd'um der bisschoppen het minis te r?o, ls §ebaseerd". Namens r,^SHte^LVatS--bchting werd me- Tocfh is dit verschijnsel, dat men zich in politicis aan machtsmisbruik schuldig maakt, er een van alle tijden. Reeds de Grieken wezen er op. dat dit misbruik van macht het wezen uitmaakt van die staatsvormen, waarvan de mensheid van ouds zoveel heeft geleden. Zij hebben zelfs op vernuftige wijze de verschillende wijzen, waarop dit kon geschieden geclas sificeerd in drie groepen: de tirannie, de oligarchie en de ochlokratie. In de Griekse gedachtenwereld ls ti rannie dan aanwezig, wanneer in een po litieke gemeenschap één mens de volheid van het gezag heeft, maar dit misbruikt ten eigen voordeel. De tiran is onder dit opzicht tegengesteld aan de monarch: in tegenstelling daarmede wordt in de mo narchie, waar de macht ook bij één per soon berust, deze door hem aangewend ten bate van het gehele volk. Zoals de Grieken een tegenstelling zagen tussen tirannie en monarchie, zo bestond er voor hen een gelijksoortige tegenstelling tussen oligarchie en aristo cratie. Terwijl immers de aristocratie een regering betekent van de „aristoi" d... van de „besten" ten bate van allen, is de oligarchie een regering van enige weinigen ten bate van zichzelf. Ochlokratie tenslotte is tfïj de Grieken de negatie van de democratie. Is deze laatste een regering van het volk voor het volk, de ochlokratie is de regering van de menigte, waarin ongeordende in stincten de overhand hebben, de regering dus van de massa, die haar voordeel zoekt ten koste van het algemeen wel- zijn. Naar aanleiding van deze verdeling der verschillende mogelijke staatsvormen is zowel door de Grieken, als in navolging van dezen in latere tijden, door anderen de vraag gesteld welke staatsvorm van die drie, waarin de machtsuitoefening plaats hesft ten bate van het algemeen welzijn, de beste is. Het is bekend, dat de wijsgeren Plato en Aristoteles het standpunt verdedigden, dat de aristocratie het verkieslijkst ,s van alle politieke vormen. In de middeleeuwen was men van mening, dat de beste garantie voor de bereiking van het algemeen welzijn ligt in een gemengde staatsvorm, die de goede elementen van monarchie, aristo cratie en democratie in zich besluit. Wat hier van zij, het is voor ons, die in het tijdperk van democratische ge dachte leven, alleen maar belangrijk te verhinderen, dat niet onder het mom van democratie de ochlokratie ons deel zal worden, de heerschappij van de menigte. De sociologen wijzen ons er op, dat in feite de elite-democratie van de 19e eeuw is omgezet in de massa-democratie van de 20e eeuw. In deze nieuwe vorm van democratie hebben hoe langer hoe meer de organisaties van de arbeiders een beslissende betekenis gekregen. De bezoldigde leiders dezer organisaties oefenen in onze tijd niet alleen een ge weldige invloed uit op sociaal-economisch gebied, maar ook op politiek gebied spelen zij direct of indirect een zeer voorname rol. Door middel van verte genwoordigers in het parlement wordt een politieke macht verkregen, die als één van de machtigste middelen om so ciaal-economische belangen te beharti gen gebruikt kan worden. Dit is een ontwikkeling, die op zichzelf geenszins behoeft te worden betreurd. Het is in overeenstemming met de voor uitgang van de samenleving en van het intellectuele peil der massa dat de za ken van de staat ook de zaken van het volk zijn geworden en dat elke burger zijn verantwoordelijkheid voor de ge meenschap beleven kan. Evenmin mag het een misgroeiing genoemd worden dat door de stuwing van de arbeidersorgani saties dc staat er steeds meer op uit is behoorlijke, verantwoorde voorwaarden op sociaal-economisch gebied voor ieder, die werkt, te garanderen. In feite echter heeft de massa-demo cratie in onze tijd helaas vaak tot een ochlokratie geleid. De democratie staat of valt met het gqweten of gezond oor deel van het volk, met de verantwoor delijke en soepele wijsheid van de lei ders. Arbeidersorganisaties kunnen in het volk een gewetenloos egoïsme aanwakke ren. Zij kunnen door propaganda met be drieglijke leuzen de massa begoochelen er op de diverse instincten werken die in haar aanwezig zijn. Zij kunnen, anders gezegd, de massa massa laten blijven en de massificering integendeel in de hand werken door haar af te stompen d. m. v. het voortdurend beroep op het ressenti ment in plaats van op het inzicht in de veel omvattende verhoudingen der ge hele samenleving. Zij kunnen daarente gen ook als haar doel beschouwen de vor ming van plichtbewuste burgers, die langzamerhand een gewetensoordeel kun nen vormen niet alleen over de dingen die onmiddellijk hun eigen belang ra ken, maar ook over zaken die door hun algemenere aard het belang van de ge meenschappen die boven het bloot par ticuliere uitliggen, vormen. Het is vooral de plicht van de katholie ke organisaties haar leden op deze twee de manier op te voeden. De paus heeft gezegd dat Hij ter voor koming van het machtsmisbruik veel ver hoopt van de instelling van een publiek rechtelijk statuut voor het bedrijfsleven. Wil deze hoop niet beschaamd worden, dan zal de opvoeding van de arbeiders tot de bovengenoemde zedelijke houding door de organisaties als een roeping moeten worden beschouwd. De KAB en de ande re arbeidersorganisaties mogen zich van deze delicate taak t. o. v. de democratie bewust zijn. Zacht zingt de radio een gezellig lied. De lamp werpt haar schijnsel over de hoofden der kamerbewoners. Schaduwen tekenen zich af langs de wanden. Ik peins en gevoel me behageljjk tussen gezin en de vertrouwde bekende meube len en voorwerpen Na een dag van werk, van uithuizigheid is het heerlijk, moet het heerlijk wezen in gezin te zijn verenigd al of niet met een kennis of gast. Wat schoon als thuis een steunpunt, een rustpunt betekent, hoe heerlijk wan neer in een woning door mens en object een sfeer heerst, waaraan men zich te goed kan doen en die verwarmt. De goede, de fijne sfeer zelfs, waartoe ieder gezinslid het zijne moet bijdragen kan uit verschillende elementen worden opgebouwd. Er is immers verschil in aan leg, er moet al dan niet nog worden ge studeerd, er is gevoel voor genieten, er is drang tot eigen activiteit. Maar nog maals, op vele manieren is sfeer te schep pen, een noodzakelijk karwei overigens, teneinde te voorkomen, dat de woning een knekelhuis of kosthuis wordt. Het spreekwoord van die thuis tik kende klok heeft werkelijk een diepa betekenis. Maar er is toch veel te doen. Er moet toch veel actie worden gevoerd. We moe ten toch onze mensen scholen. Niemand die beter weet dan de jour nalist, wat een „uithuizigheid" al die bijeenkomsten, vergaderingen, cursussen, conferenties en contactavonden veroor zaken. Jeugd en volwassen #1 zullen binnen kort via talloze programmaboekjes wor den opgetrommeld, om de winteravonden elders dan thuis door te brengen. Maar voor ons staat het vast, dfft bij al die acties het kostbare gezinsleven, dat zo schoon en zo rijk kan zijn, wordt uit elkaar geruktt Het uit- en thuisprogramma is niet in evenwicht. We moeten studeren .n scholen, wil men als burger zijn politieke, sociale, charitatieve, culturele en niet te vergeten zijn godsdienstige plichten ver vullen. We moeten er wel eens uit ten bate van onszelf en misschien nog meet ten voordele van onze naaste. Maar de aanbiedingen zijn te talrijk, de program ma's te gelijkluidend en zeker te weinig in onderscheid op onderdelen,, om die uithuizigheid te kunnen rechtvaardigen. Er gaan per jaar geestelijke en materiële kapitalen verloren aan vergaderingsdrift, die personen en organisaties bezielt met air gevolg voor het „berrokken slachtoffer een convocatieregen voor alle dagen van de week of twee avondgj tegelijk, omdat er geen overleg is, omdat men :*een ver leg wil, omdat de eigen haar moet koning kraaien. Via vergaderingbezoek wordt men geen geleerde of geharnast strijder Er is aanvuring nodig, er 'moet geest drift zijn in de gelederen, maar de erva ring heeft nu wel bewezen, dat men de wereld niet redt door bijeenkomsten. In het gezin worden de mannen en vrouwen gevormd. De rest is aanvulling, welkom soms, soms ook noodzakelijk. We hebben leiders nodig, maar vooral thuis. Thuis moet sfeer worden gescha pen, thuis ook moet men kunnen stude ren en zich ontwikkelen. Het uitprogramma moet minimale af metingen aannemen, het thuisprogramma de maximale Het thuisprogramma hebbe in de eerst volgende weken nog eens bijzonder de aandacht. Het geld daaraan besteed brengt zijn rente volledig op. En voor de rest, combineer bijeenkom sten en pleeg overleg om het kostelijke gezinsleven niet te knakken. HENK VAN DER MAZE. Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. F. G. C. J. M. Teulings, lid der Eerste Kamer, tot Minister van Binnenlandse Zaken. fBBSTOSa^WT.. Mr. Teulings, die geboren is op 15 November 1891, bezocht het gym nasium en stu deerde aan de ge meentelijke uni versiteit van Am sterdam, waar hij in 1916 promo-i veerde tot doctor in de rechtswe tenschap. Hij was directeur van de afdeling dag- en weekbladen der N.V. C. N. Teulings' Koninklijke Drukkerijen. Vele jaren was hij lid van de Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij (later Katholieke Volks partij) en als financieel deskundige van de katholieke fractie heeft hij daar uit stekend werk verricht. Hij is verder voor zitter van de vereniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant" en woont te Vught. Sedert kort is hij lid van de Eerste Kamer. Volgens de voorlopige cijfers van het Ce/.traal Bureau voor de statistiek kwa men in Juli j.l. 3203 nieuwe woningen gereed. Deze woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de de finitieve cijfers over Juni 1949): Groningen 59 (112), Friesland 54 (106). Drenthe 206 (185), Overijssel (excl. N. O Polder) 208 (195), Gelderland 409 (558)' Utrecht 137 (89). Noord-Holland (excl'. Amsterdam) 380 (319), Zeeland 247 (203), Noord-Brabant 530 (826), Lim burg 400 (442). Amsterdam 63 (89'. Den Haag 98 (123), Rotterdam 181 (203), N.O.- Polder 50 (2). In de eerste zeven maanden van 1949 kwamen 22.700 woningen gereed. In Juli werd begonnen aan 4225 wo ningen (in Juni aan 4384 woningen'. Daar er aan meer woningen begonnen werd dan er gereed kwamen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen van 37.676 eind Juni tot 38.695 eind Juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1