In vele gevallen schijnt valuta koersherziening noodzakelijk R Heuss vertolker van de Duitse wens Tegen Viermann 12 jaar De toestand op Zuid-Borneo Palestina's heilige plaatsen UIT DE SPORTWERELD BIM Een viool verdween Ter opvoering van export naar dollargebied ADIO programma Lid zijn der „Grote Europese gemeenschap" Verdachte: Ik kwam niet naar Nederland om te moorden Stakingen te Bandjermasin duren voort Ned. voetbal-elftal in training Intern, niotor-zesdaagseS WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 j MAAR LONEN MOGEN DAARNA NIET STIJGEN :38ste RUSSISCHE VETO VERLENGING DISTRIBUTIE- WET POLITIEKE EN KRIJGS GEVANGENEN IN INDONESIË herkrijgen hun vrijheid Godsdienstige wijding Geen moord, maar represaille PLAN INZAKE BESTUUR VAN JERUSALEM KATH. STUCADOORS- PATROONS IN BREDA BIJEEN SLUITING DER STATEN- GENERAAL en de orde van i .p*m Ned. A-team nog zonder straf punten,.; '"pWg uitgeschakeld NATIONAAL KEGELCONCOURS TE HAARLEM PAUL SCHOTT WIELERWEDSTRIJDEN IN IIET OLYMPISCH STADION NIEUW WERELDRECORD 3 x 800 METER DAMES GONZALES WIL PROF WORDEN PRINS IN TEPLICE Het belangrijkste probleem dat in net jaarverslag over 1948/1949 van het Inter nationale Monetaire Fonds wordt behan- ,deld is ongetwijfeld dat van het niveau van de valutakoersen. Na er op gewezen te hebben, dat de deficitlanden (d.w.z, de landen, welke een tekort hebben t.o.v. het Westelijk Halfrond op hun betalings balans) hun export naar de dollarlanden moeten opvoeren, verklaart het Fonds, dat zulks slechts mogelijk zal zijn door: vermindering van de binnenlandse vraag, te bewerkstelligen door vermijding van inflatie: 2. overschakeling van de pro ductie naar goederen, welke exportkan sen hebben in het Westelijk halfrond en 3. het creëren van een afzetorganisatie. Dan moeten de goederen echter nog te gen concurrerende prijzen worden aan geboden, Concurrerend zowel t.o.v. de prjjzen van de binnenlandse produ centen in het Westelijk Halfrond als t.o.v. die van andere importeurs in dit half rond. Zelfs indien de prijzen in de V. S. en enkele andere markten de laatste tijd niet zouden zijn gedaald dan nog zou het handhaven van het tegenwoordige niveau van exportprijzen en kostprijzen in de zg. deficitlanden waarschijnlijk niet de noodzakelijke verbetering in hun con currentiepositie hebben gebracht. Ter wijl de groothandsprijzenlndex in de V. S. voor fabrikaten ep circa 175 (1937 100) lag in Mei 1949 beliep de index van exportprijzen in dollars van de voornaamste West-Europese landen, die fabrikaten exporteren circa 210. Daze hoge exportprijzen vormen een ernstige handicap voor de deficitlanden wat be treft de uitbreiding van de export naar het Westelijk halfrond. Verlaging van de prijzen door grotere efficiency is een langzaam proces. Enig algemeen deflaiio- nistisch program tot verlaging van de kostprijzen en prijzen zou formidabele weerstand ontmoeten. Bij devaluatie moet bevolking offers brengen Waar een prijsverlaging van de boven- aancegeven om»a"t noodzei-elijk is om de export uit te breiden schijnt zulk j in vele gevallen slechts mogelijk te zijn door 'n herziening van de valutakoer sen, dus een devaluatie. Wil 'n devalua tie succes hebben, dan is 't noodzakelijk dat de verwachte voordelen niet te niet worden gedaan door een compenseren de stijging van locale prijzen en kosten. Zij moet derhalve de steun van de be volking hebben en gepaard gaan met doeltreffende fiscale en credietpolitieke maatregelen. Indien de bevolking inziet dat een uitbreiding van de export nood zakelijk is om de importstroom te hand haven en bereid is de hogere importprij- zen te aanvaarden zonder aan te dringen op een corresponderende verandering van de inkomsten, zal een zalutaherzie- ning slechts een betrekkelijk kleine stij ging van de kosten van levensonderhoud tengevolge hebben. Indien de bevolking er echter op blijft aandringen, dat zelfs een bescheiden stijging van de kosten van levensonder houd moet worden gecompenseerd door hogere inkomens, dan zal het gevolg zijn dat de voordelen van de valuta herziening vrijwel geheel verdwijnen. Zelfs indien na de valutaherziening geen stijging van betekenis van prijzen en kosten intreedt, zou zij toch nog nut teloos zijn indien geen groter aanbod van exportgoederen beschikbaar komt. Daar om zal, tenzij de binnenlandse vraag be perkt wordt, de uitbreiding van de ex porten, welke alleen een valutaherzie- ning kan rechtvaardigen, tot tot stand komen. Gevaar van inflatie bij derden Zelfs indien de pariteit van een valuta van een land zijn totale exporten niet ernstig schaadt, dan kan toch het bestaan van een inflatie of onjuiste valutakoersen elders dit land belemmeren in zijn pogin gen om een groter deel van zijn uitvoer Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. naar het Westelijk halfrond te zenden. De te hoge prijzen op de niet-dollarmarkten zijn een van de belangrijkste redenen, dat de exporteurs in Europa, het Midden Oosten en het Verre Oosten hun exporten niet in grotere omvang naar de landen van het Westelijk halfrond richten. Deze moeilijkheid kan slechts worden over wonnen indien het algemene beeld van de valutakoersen aangepast is aan de re latieve prfjzen en vraag. Verderop in zijn verslag wijst het Int. Monetaire Fonds er nog eens op dat indien de aanpassing, welke in ver band met een radicale verandering van de internationale economische positie van een land nodig is, niet tot stand kan komen via de binnenlandse prijzen en kosten, het noodzakelijk kan zijn een valutakoers te wijzigen. Het kan voor een land wenselijker zijn een onjuiste wisselkoers te veranderen dan zijn economie bloot te stellen aan een ernstige deflatie en werkloosheid, of restricties in te voeren die de invoer zo laag houden dat de welvaart en efficiency er door in gevaar komen. Hogere goudprijs geen oplossing Ten aanzien van de goudprijs wordt opgemerkt dat een verhoging sommige landen zou kunnen helpen, in het bijzon der de goudproducerende landen en die landen welke van de export van de goudproducerende landen afhankelijk zijn. Voor de V. S. zou het gevolg zijn dat zij meer exporten moeten leveren voor de verdere verhoging van hun goud voorraden. Een algemene verhoging van de goudprijs kan niet de maatregelen in öe sfeer van valuta's en betalingspolitiek vervangen, welke moeten worden geno men, wil het internationale evenwicht hersteld worden. Indien het Europese deficit in 1948 met het Westelijk halfrond door vergroting van de uitvoer uit de weg zou moeten zijn geruimd, dan zou de uitvoer 2.8 maal zo groot hebben moeten zijn als hij in wer kelijkheid was. Tot dekking van het defi cit van 't midden en Verre Oosten had de uitvoer van deze gebieden 1,6 maal de uitvoer van deze gebiede 1,6 maal zc, groot moeten zijn dan de bereikte uit voer. Wat betreft de gelegenheid tot het openstellen van de mogelijkheid van in wisselbaarheid der valuta's en de geva ren van een te snel hiertoe besluiten ver klaart het fonds, dat er geen reden valt aan te voefen om de uitbreiding van de inwisselbaarheid uit te stellen totdat deze in haar meest volledige vorm kan ge schieden. De landen moeten zich steeds met zorg afvragen, welke maatregelen, hoe gering in omvang ook, geleidelijk ge nomen kunnen worden ter verhoging van de mate, waarin hun valuta's inwissel baar worden gemaakt. Bij de behandeling van het vraagstuk d,er inflatie wordt opgemerkt, dat het inflatie-probleem in West-Europa niet als opgelost kan worden beschouwd zolang als vele landen afhankelijk zijn van een groot lmportsurplus gefinancierd met bui tenlandse hulp. Inflatie kan terugkeren tenzij 't binnenlandse verbruik en de in vestering in verhouding tot de productie worden beperkt, zodra de buitengewone buitenlandse hulp wordt gereduceerd. De stand van het Sovjet-veto in de Veiligheidsraad is gisteren van 31 op 38 gebracht, doordat de Russische afgevaar digde zeven maal achtereen zijn stem verhief tegen het meerderheidsbesluit om Portugal, Italië, Oostenrijk, Finland, Eire, Transjordanië en Ceylon voor het lidmaatschap van de V. N. aan de Alge mene Vergadering aan te bevelen. Rus land wilde deze zeven landen wel in de V. N. opnemen, als gelijktijdig Bulgarije. Roemenië, Hongarije .Albanië, de Mon goolse Volksrepubliek en Nepal en bloc dus niet per. afzonderlijke stemmisg werden aanvaard. De Westelijken voelden niets voor dit voorstel. Bij de Tweede Kamer zijn twee wets ontwerpen ingediend strekkende tot be krachtiging van de Koninklijke Beslui ten tot hernieuwde inwerkingtreding van enige artikelen van de Distributiewet 1939 en van de Prijsopdrljvings- en Ham- sterwet 1939. Genoemde wetten zouden anders na 26 September a.s. niet meer van kracht zijn. Donderdag werden in Pekalongan 327, gsteren werden in Ambarawa 75 en deze week zullen in Semarang 40 politieke ge vangenen en krijgsgevangenen worden vrijgelaten. Omstreeks 20 Sept. wordt een groot contingent van gevangenen uit Nu- sakambangan in Semarang verwacht. In totaal worden uit Nusakambang circa 3000 man vrijgelaten. In geheel midden-Java zullen voor 1 Nov. circa 4000 gevangenen hun vrijheid herkrijgen. Alle vrijgela tenen ontvangen van het departement van sociale zaken kleding, voeding, een vrije reis naar huis en tien gulden zakgeld. Een zegsman van het Britse departe ment van buitenlandse zaken spreekt de geruchten over een conferentie der Grote Vier tijdens de V. N. vergadering tegen Mogelijk echter zullen de „vier" wel van gedachten wisselen over de datum van een nieuwe bijeenkomst, zoals tijdens hun bijeenzijn te Parijs werd afgesproken De nieuwe West-Duitse president Theodor Heuss, heeft gisteren in ant woord op de tijdens een receptie ont vangen gelukwensen met zijn verkiezing te Godesberg verklaard, dat het Duitse volk oprecht wenst wederom lid te worden van de „grote Europese gemeen schap." In het bijzonder antwoordend op de door Francois Poncet overgebrachte goede wensen van de geallieerde hoge commis sarissen, zeide hij: „Wij zijn volgens de nieuwe grondwet bereid, zekere souvereine rechten over te dragen aan internationale instellingen. Wij zien in de uitvoering van de plannen hiervoor een verwerkelijking van een groot vredesideaal. Wij hebben met vreugde van u vernomen, dat gij bereid zijt, ons te leiden op de weg terug naar deze gemeenschap. Wees ervan verzekerd, dat ik alles zal doen om eerbied te winnen voor de nieuwe g-indwet, die de voor waarde voor een dergelijke vredespolitiek behelst." Behalve de drie hoge commissarissen waren aanwezig de ministers-presidenten van de West-Duitse staten, kardinaal Frings, de visitator Mgr. Muench, Kurt Schumacher en Heinz Renner, communis tisch afgevaardigde in de Bundestag. Heuss begroette Schumacher, die slechts één arm heeft, aan de deur en sprak enige tijd met hem. Toen Poncet Heuss gelukwenste, zeide hij over de historische betekenis van Heuss' verkiezing: „Voor het eerst na de verschrikkelijke gebeurtenissen in de af gelopen jaren begint uw land weer vaste vormen te krijgen. De inspanningen van het land en zijn hoop vinden hun belicha ming in uw persoon, vrij en op democra tische grondslag gekozen. Hierdoor zijt gij moreel, zowel als juridisch gerechtigd, dit land te vertegenwoordigen." Poncet zeide te betreuren, dat niet ge heel Duitsland verenigd was en hij zegde Heuss alle steun toe bij het vervullen van zijn taak. In verband met de verkiezing van de Duitse bondspresident valt er op te wij zen, dat de nieuwe Duitse grondwet waarop Heuss de eed aflegde met de erkenning van Gods oppergezag begint. Zo werd ook het nieuwe Duitse parle ment bij zijn opening ingeleid door een plechtige kerkdienst, waarbij alle niet- marxistisohe afgevaardigden voor het be gin van hun parlementaire werkzaamhe den luisterden naar de vermanende woor den vain hun bisschop. En zo droeg ook de eerste huldiging van de nieuw gekozen Duitse president prof. Theodor Heuss op Dinsdag 13 Sep tember een treffend godsdienstig karak ter. treffend vooral door haar kennelijke sponitameiteit. Toen de nieuwe Duitse president de ambtseed had afgelegd in handen van de voorzitter van de Duitse Bondsdag, dr. Kohier en het parlement had toegespro ken, begaf hij zich in optocht naar het vermelde eis besloot, zei de adv -fheaalé o.a., dat er naar zijn mening eên aan zienlijk verschil bestond in verantwoor- Nu het proces tegen Lages achter de rug is, moeten zijn naaste medewerkers zich verantwoorden Een van hen stond gisteren voor het Amsterdams bijz. ge- delijkheid tussen Viermann en zijn hoog- rechtshof terecht. Het was de 50-jarige ex-Kriminal-Sekretar bij de S.D. te Am sterdam, F. Viermann, tegen wie de adv.- fiscaal 12 jaar gevangenisstraf eiste. Het was een lange lijst beschuldigingen, die de adv.-fiscaal, mr. J. Louet Feisser, de in een'keurig grijs costuum gestoken Viermann voorlas. Volgens deze lijst had V. twee leden van het Sonderkommando Feldmeijer, die in Purmerend een Silber- tanne-moord moesten uitvoeren begeleid. Voorts had V. executie-pelotons gecom mandeerd in Overveen, Zaandam-Zaan dijk, Wormerveer, Purmerenn en aan de Apollolaan in Amsterdam, waarbij in totaal 55 verzetstrijders werden gefusil leerd. Tenslotte had V. zijn mirderen opdracht gegeven in Laren eer. tweetal Nederlanders neer te schieten Verdachte bekende het hem tenlaste- gelegde, behalve het gebeuren in Laren. Een aantal getuigen *gde hun verkla ringen af. Onder hen was de 24-.iarige H. K., die vertelde, hoe hij op 19-jarige leeftijd als lid van het F ndeikommando Feldmeijer de Sübertannemnord in Pur merend op de heer J. Koiijn had ge pleegd Viermann was, zijn uniform be dekt door een regenjas, m de auto mee gereden om, zoals de ondraent van Lages luidde: „Het commando te begeleider, en eventueel te beschermen" Toen ae president, mr. A. Lubbers, verdachte vroeg of hij zich riet bewust was geweest medeplichtig te zijn aan een moord, antwoordde V.: „Dit was voor mij geen moord en ik zie het nu ngg niet als een moord, het was represail'e". Willi Lages, als getuige gehoord over de executies, verklaarde, dat V van hem de opdrachten had ontvangen deze exe cuties uit te voeren. „Viermann heeft mij verschillende malen gevraagd niet met deze opdrachten te worden belast en heeft ook gevraagd of het niet mogelijk was, dat een andere instance dan de ste chef. De verdediger was in zijn pleidooi van, mening, dat V. een beroep kan doen op.' overmacht en ambtelijk bevel. In zijn laatste woord zei Viermann: „Ik! was er destijds van overtuigd, dat ik voor een rechtmatige zaak streed Ik heb in» mijn volk geloofd en ik geloof er nog in U moet niet denken dat ik naar Neder land ben gekomen om te roven en te<^ moorden". Het hof zal op 27 Sept. uUspraakjj doen. raadhuis van Bonn, waar hij een rede gx). die executies kon uitvoeren Daar- hiel'd tot de hier samengestroomde be volking. Daarna viel er even een stilte. Iedereen voelde instinctief, dat nu toch het nationale lied moest volgen. Er was een niet te miskennen aarzeling, want, zoals men weet, heeft het Duitse volk op het ogenblik geen erkend nationaal lied. Toen opeens echter werd ergens de oude kerkelijke wijs van het Duitse „Te Deum" aangeheven, die in een ommezien werd overgenomen door alle aanwezigen. Weldra zong de menigte met ontbloot hoofd het bevrijdende lied: „Grosser Gott, wir loben Dïch!" Spontaan had het Duit se volk aan de eerste huldiging van zijn nieuwe president bij ontstentenis van een nationale hymne een godsdienstige wij ding gegeven.. over heb ik met Rauter gebeld, maar „der Alte wollte es nicht". Ook anderen hadden ter zitting een goed woord voor Viermann. Dit was een tiental getuigen a décharge, die o.m. mededeelden, dat verdachte, die altijd correct optrad, een. enkele maal zijn be middeling verleende om gevangenen vrij te krijgen. Ex-gevangenen vertelden, dat V. hurt eten en sigaretten gaf en briefjes uit en in de gevangenis smokkelde. De raads man van verdachte legde het hof ten slotte een aantal brieven over, waaruit bleek, dat V. ca. 200 personen uit de gevangenis heeft gehaald of op anders wijze heeft geholpen. In zijn requisitoir, dat hij met boven DONDERDAG 15 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nws., ochtendgymn., gram., 7.45 Morgengebed: 8.00 Nws.; 8.15 Promenadeconc.; 9.00 V. d. vrouw; 9.05 Filmfragm.; 9.40 Schoolradio; 10.oa NCRV; 11.00 V. d. zieken: 11.45 Liede ren v. Mozart; 12.03 Piano: 12.33 De Zeven klapper: 12.53 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Septet Johnny Ombach; 13.45 Roeromme; NCRV 14.00 Metropole-ork.; 14.40 „Even onder ons"; 15.00 Kamerork.; 16.00 Bijbelle zing: 16.45 Cello-soli; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Koor; 18.00 Leger des Heiis; 18.15 Land- en tuinbouw; 18.30 Ned. Strtjdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Orgel; 19.30 BBC Symph. ork.; 20.45 Gram.; 21.00 Lezing; 21.20 Ens. Selecta; 21.50 Danse Macabre op 40, Saint Saëns; 22.00 Kwartet; 22.15 Vaart der volken; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15 Residentie-ork. HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7.00 en 8.00 Nws., gram.; 8.55 V d vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Soft and sweet; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Metropoleork. en „The Romancers"; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Uit opera's v. Von Gluck; 11.45 Causerie; 12.00 Spaans progr.; 12.38 Piano en orgel; 13.00 Nws.; 13.15 Zigeunermuziek: 13.45 Gram-; 14.00 Knipcursus; 14.30 Solistenconc.; 15.00 Klimop"; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 fealeidoscoop; 17.30 Gram.; 17.40 RTC; 17.50 Regeringsuitz,; 18 00 Nws.; 18.15 Sport; 18.30 The Skymasters 19.00 Boekbespr.; 19.10 Le zing: 19.30 Piano en zang; 20.00 Nws.; 20.05 In 't zoeklicht 20.13 Radio Philh. ork.; (Tschaikowsky*en Sibelius): 21.00 Hoorspel; 22 15 Gram.; 22.45 „Ik dacht zo 23.00 Nws.; 23.13 Avondconc. RADIODISTRIBUTIE III; 7.00 VI. Br.: nws. 7.05 gram., 7.30 kron., 7-40 gym., 7.50 gram.. 8 00 nws, 8.0' gram.; 9.00 Eng. L.P.; nws, 910 verz.pr. 10.00 orgel, 10.30 v. d. sold., 10 45 voordr.', 11.00 „Rendezvous in Hawaii", 11.45 voordr.; 12.00 VI. Br.: ork. conc., 12.15 Hans Flower en Gina Madson (12.30 weer- ber.), 13.00 nws., 13.15 orgel en zang. 14.00 omr. symph. ork.; 15.00 Eng. L.P.: Reg. King en ens., 15.30 Carroll Gibbons ork; 16U0 NWDR: Corda kwartet, 16.30 div.; 17.00 Koot wijk: Batavia; 18.00 Eng. L.P.: orogel, 18 30 VI. Br.: v. d. sold., 19.00 nws., 19.30 Eng. L.t*.. „Opportunity Knocks"; 20.00 VI. Br.: verz. pr„ 21.00 „Roer, roer romme-de-pot zi.zu lied. v. Schubert, Brahms en Schumann, 21.43 act., 22 00 nws.; 22.15 Fr. Br.: gram; 22.55 nws.; 23.00 div. DISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws, 7.15 BBC Midi. Light orch., 7.50 „Lift up your hearts", 7.53 weer; 8.00 Fr. Br.: nws, 8.10 conc.; 9.00 VI. Br.: nws.. 9 05 Franse muz., 10.00 div.; 10.30 Eng. H.S.: „Bohe mian Players", 11.00 voordr., 1115 Sidney Davey en ens., 12.00 Leslie Baker en ens.; 12.20 Eng. LP.: v. d. kinderen. 12.30 BBC MidL Light orch; 13.15 Tito Burns en sextet; 14.00 Eng. H.S.: „Rumbaleros", 14.30 „Ren dezvous Players", 15.00 div.; 15.15 Kalund- borg: Calle Martin's kwartet: 15.30 Eng. H.S.: BBC opera ork., 16.30 gram.; 17.00 Fr. Br.: her.. 17.10 dansmuz., 18.00 v. d. sold., 18.30 omr. ork., 18.45 causerie, 19.00 Verv. omr.ork.; 19.30 Eng. H.S.: operaconc.; 20.00 ,Eng. L.P.: .Scotl. Yard 20.30 verz. pr„ 21.30 Robert Farnon en ork., 22.00 nws., 22.15 „Topic for to-night". 22.20 Victor Silvester, 23.00 voordr., 23.15 Jack Byfleld en ens., 23.58 nws. De verzoeningscommissie vooy Pa lestina van de V. N. heeft een plan ge publiceerd voor een internationaal be stuur van Jeruzalem, volgens hetwelk de stad permanent verdeeld zou blijven in twee gedemilitariseerde zones, die een hoge graad van zelfbestuur genie ten. Volgens het plan zou er een com missaris van de V. N. voor Jeruzalem komen en een bizonaal parlement van Joden en Arabieren met een ver.egen- woordiging van dc minderheden. Het plan zal worden ingediend bij de algemene vergadering van de N.. welke 21 September te Lake Success begint. Volgens het plan zal de V. N.-commis- saris 'n toeziende en coördinerende taak hebben, terwijl de andere bevoegdheden bij de plaatselijke autoriteiten in beide zones zullen berusten. De commissaris zou door de algemene vergadering moeten worden benoemd. Hij zou een garde mogen vormen voor de bescherming van de heilige plaatsen in Jeruzalem en voorsteden en voor gebruik als lijfwacht voor zichzelf en zijn staf. Geschillen tussen de commissaris en de plaatselijke zöne-autoriteiten zouden voorgelegd moeten worden aan een inter nationaal hof, samengesteld uit rechters, die door de algemene vergadering zou den moeten worden aangewezen. Een gerechtshof, samengesteld uit door de Joodse en de Arabische autoriteiter. aangewezen rechters en door het interna tionaal gerechtshof benoemde rechters, zou de burgerlijke en strafzaken moeten behandelen, waarbij Joden of Arabieren zijn betrokken. Het plan zegt niets over de wijze, waarop de Joodse en Arabische autori teiten aangewezen zouden moeten wor den. A. P. meldt uit Tel Aviv, dat de rege ring van Israël de voorstellen van de V. N.-verzoeningscommissie om een inter nationaal bestuur in Jeruzalem te stich ten zonder meer heeft verworpen, omdat zij „onuitvoerbaar" zouden zijn. Men neemt aan, dat de regering van Israël waarschijnlijk een eigen ontwerp statuut aan de Verenigde Naties zal voor leggen dat in andere vorm toezicht op de H. Plaatsen beoogt. De stakingen te Bandjermasin duren onverminderd voort. Het stadsbeeld is rustig, dank zij intensieve patrouillegang door de politie en militairen. Hoewel de incidenten, waarbij militai ren betrokken waren, beperkt bleven tot één geval, waarbij een Ned. patrouille bij het opruimen van. borden werd be schoten, wijst aller er op, dat de poli tieke strijd onverminderd Wordt voort gezet. De Alri (republikeinse marine) streeft naar erkenning van door ha&r ingestelde comité Nasional Indonesië als bestuursorgaan, terwijl het K. N, I. op zijn beurt aansluiting van Borneo c. q. Zuid-Borneo bij de republiek voorstaat. De bevolking van Kandangan en Ran- tau in het district van de Ulu Sungai is vrijwel geheel weggetrokken, terwijl gue rilla's in dit gebied een. sterke druk uit oefenen ter handhaving van hun invloed op de bevolking. De resident van Zui^-Borneo en de territoriale commandant hebben op 12 September een gezamenlijke bekendma king doen uitgaan aan de bevolking van de Ulu Sungai. waarin zij er op wijzen, dat Hassan Basri niet als gouverneur er kend wordt door generaal Suhardjo en dus niet gerechtigd is de bevolking eniger lei opdracht te geven. Derhalve raden zij de bevolking en de ambtenaren van Rantau, Kandangan en Barabai aan terug te keren en mede te werken aan het her stel van het normale leven, waarbij ieder een hunnerzijds gevrijwaard wordt te gen elke represaillemaatregel, Intussen werd door Hassan Basri nog steeds geen contact opgenomen met de resident en de territoriale commandant, zoals hem bij de overeenkomst van 2 Sep tember werd opgedragen. In verband hier mede heeft de territoriale commandant op 12 September bekend gemaakt, dat hij Hassan Basri tot en met Donderdag 10 September de datum waarop de 'order tot staken der vijandelijKheden van kracht dient te worden nogmaals ver voer aanbiedt en volledige persoonlijke veiligheid garandeert om persoonlijk of door bemiddeling van gemachtigden het staken der vijandelijkheden te bespreken. De territoriale commandant constateert, dat, indien het opgedragen contact niet gelegd wordt, Hassan Basri in gqbreke gebleven is de hem opdragen orders naar behoren uit te voeren en wijst op de gevolgen daarvan. Breda is tot en met vandaag congres-»' stad van de Ned. R. K. Bond van Stu-« cadoorspatroons „St. Antonius". De jaar-* vergadering van deze bond gisteren ge-, houden, stond tevens in het teken varaj het koperen jubileum van bondsvoor zitter F. Jansen uit Venray, die zoveeDj jaren bestuurslid is van de landelijke,! organisatie en die nu hartelijk werd ge huldigd. De algemene vergadering wasi; voor het overgrote deel gewijd aan be-*' sprekingen met betrekking tot een ver-,j hoging van de tarieven in het bedrijf In dit verband heeft het hoofdbestuur' meer dan eens vergaderd met het col lege van rijksbemiddelaars, doch uit eindelijk verkreeg men geen enkel gun stig resultaat. De actie wordt echten') met alle ter beschikking staande mid delen voortgezet, evenals die tegen dft^ z.g. „zwarte" lonen. Na de middag gingen 'bestuur en le den op excursie naar de „Cambrinus bierbrouwerij te Etten. De eerste con gresdag werd besloten met een feest- avond. Voor vandaag stonden op het pro gramma een H. Mis in de St. Antonius- kerk, een bezoek aan het landgoed „An- J neville" onder Ulvenhout en een offi - zen niet overschrijdt, toe te juichen ver- Geen poging tot monopolisering van de markt In antwoord op hem gestelde vragen betreffende berichten, volgens welke de grootste vier olie-maatschappijen in Ne derland de benzine-verkoopprijs met een halve cent per liter hebben verlaagd, deelt de minister van econ. zaken mee, dat de voor benzine vastgestelde kleinhandels prijs is een maximumprijs. Deze prijs was niet- te hoog, doch in overeenstemming met de richtlijnen, voor de prijspolitiek vastgesteld. De minister is niet van mening, dat in de door de grote olie-maatschappijen toe gepaste prijsverlaging een poging tot mo nopolisering van de binnenlandse markt moet worden gezien. De vastgestelde maximumprijs, die voor het gehele land geldt, Is gebaseerd op de gemiddelde kos ten voor vervoer en distributie. Deze kosten zijn echter niet voor het gehele land gelijk, De dicht bij de aanvoerhavens te leveren benzine vereist een geringer bedrag aan kosten dan die, welke in meer afgelegen gedeelten van het land wordt verkocht. De levering van benzine aan grote afnemers vereist minder kosten dan die aan kleine afnemers. Het kan dus commercieel aantrekkelijk zijn om in dicht bij de aanvoerhavens gelegen plaat sen en aan grote afnemers beneden de vastgestelde en voor het gehele land gel dende maximumprijs te verkopen. Deze omstandigheid heeft een aantal onder nemingen er toe geleid een verkoopmetho de te volgen, die ook voor de oorlog niet ongebruikelijk was, waarbij het zijn prij zen voor bepaalde afnemers vrijwillig verlaagde beneden de in het algemeen geldende prijs. Op haar beurt hebben de vier grote olie-maatschappijen hierin aanleiding gevonden om voor het gehele land haar prijs met een halve cent te reduceren. Deze reactie van laatstge noemde ondernemingen beschouwt de mi nister als een in de handel gebruikelijke methode om het hoofd aan de concurren tie te bieden. Als zodanig acht hij dit een normaal en, voor zover het bepaalde gren- ciële ontvangst ten stadhuize. j| schijnsel. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn in verenigde vergadering bijeen ge roepen, ter sluiting van de Staten-Gene raal, in het gebouw van de Tweede Ka mer, op Zaterdag a.s., des middags te kwart voor drie. I mm- 41 Zodra de kust uit zicht was, holde Alef naar de verschansing en gooide een zware steen overboord. De steen plonste in het water. Daar het een vrij kalme zee was, kon iedereen op het schip die plons horen. „Man over boord!" riep Alef toen uit alli» macht. „Laat hem met verdrinken, mannen. Hij leeft nog, hij ademt nog, hij blaast belletjes naar de oppervlakte! Man over Juist toen Basli onder doodse stilte de rol zo P klonk de plons en drongen de kreten van A Zoute Zee Zwervers door. De leden van ,z"r„""u!'.n ipv„n als een wervelwind naar het dek, gereed om te wagen. De centrale training van de topspelersi) van Nederland is Dinsdagavond op hetii VUC-terrein weer begonnen. De beide„ doelverdedigers Kraak (Stormvogels) en,; Saris (BW) waren reeds om 6 uur aan-*-1 wezig waar zij speciaal door coach Van.1! der Lek onder handen werden genomen. Om 7 uur traden verder aan Everse, (Neptunus), Van Bun (MVV), Schijve' naar (EDO), Van Steenbergen (SVV) Van Schijndel (SVV), Terlouw (Spar ta), De Vroet (Feijenoord), ijtoffelen (Ajax), Van der Tuyn (Hermes DVS), Schaap (Gooi), v. Roessel (Longa), Tim-t mermans (ADO), Clavan (ADO) en. Lenstra (Heerenveen). Slechts één van. de uitgenodigde spelers ontbrak op het. appèl, Kees Rijvers, die medegedeeld, had, dat hij door drukke werkzaamheden; en studie voorlopig niet in de gelegen heid was de training der topspelers mee» te maken. Coach Van der Lek nam de spelers stevig onder handen; oefeningen werden gemaakt zonder en met de bal, individuir eel en gezamenlijk. De volledige technische commissie van de KNVB was op deze avond aanwezig alsmede hoofdconsul Boeljon. Na afloop van de training verzamelde^ die officials en de spelers zich in dia VUC-tent, waar de voorzitter van cle keuze-commissie, de heer Herberts, eeni toespraak hield. In het afgelopen seiV- zoen is het Nederlandse elftal ongesla gen gebleven, een prachtig resiiltaatv maar dat legt ons, aldus de K C.-voou- zitter, tevens verplichtingen op'. In dl£ jubileumjaar van de KNVB zullen wQi ons beste beentje voorzetten om m heft. zware internationale seizoen goede re sultaten te kunnen behalen. Slechts t-wefi thuiswedstrijden staan voor de boeg, te-, gen België en Denemarken, maar daazj komen drie, indien mogelijk vier uitwed strijden bij, n.l. België, Zweden, Fin^» land en wellicht als er een datum gq* vonden kan worden, ook Zwitserland. De heer Herberts memoreerde nog hejfc vertrek van Wilkes, „«et zal niet metv vallen, de haast onvergetelijke Wilkes te vervangen", zo meende de heer Herberts, „maar het zal moeten gebeuren en daar bij reken ik °P de medewerking van alle spelers". Hierna b'sW Van der Lek een inlei*» ding over de wyze van voorbereiding ed training- K' M. V. meldde uit Llandrindod.' officieel na de eerste dag de este Nederlanders nog strafpuntvrij v aren Alleen Drikus Veer viel door pech hit (103 strafp.) zodat het Nederlandse "-team op Jawa voor de Zilveren Vaas is uitgeschakeld. Cees van Rijssel (Vep Kaag) en Bennie Jansema (Hengelo) rij den individueel verder. De 2 strafpunten. voor het A-team, welke Flinterman op- üep, zijn kwijtgescholden. Dit team1 digde de eerste dag met 0 strafpunten. Harry van Dinter liep 8 strafpunten op en Herman Zuur 10. Volgens niet-officiële berichten van de KNMVmanagers is na de tweede dag het A-team nog steeds zonder strafpun ten, terwijl de overgebleven rijders van het B-team, alsmede Bestebreurtje (Ba- rendrecht), Haaker (Badhoevedorp), Zuur (Voorburg) en Lichtenbelt (Den Haag) eveneens deze dag geen strafpunten oplie. pen. Zoontjes (Tilburg) kreeg door ket- tingpech 4 strafpunten op zijn naam. Helaas is de Hagenaar Pellikaan uit gevallen. 7en onderdeel van de versnel lingsbak raakte in zijn ketting, waardoor de motor vastliep en een val veroorzaak te. Pellikaan kwam er met een paar lich te ontvellingen af, doch de schade aan de motor is niet te herstellen. Harry van linter heeft strafpunten opgelopen door 'n gebroken gaskabel, die niet tijdig gerepa reerd kon worden. Hij tobt erg met zijn machine. Vandaag arriveerde hij 45 u nuen-te-laat aan de finish. Tot dusvere zijn ongeveer 60 define* mers uitgevallen, ongeveer 28 pet. dus. De tweede dag was, mede door 't prach tige weer, niet buitengewoon zwaar, doch enige vrij steile klims en kleine beekjes leverden over het algemeen de rijders nogal wat moeilijkheden op. Aan het eind van de tweede dag zijn de standen: korpswedstrijd vijftallen heren; 1 50 Kegeleirs, Maastricht 33, 2 S. T. I. K Maastricht, 313 (47—13), 3 Köllefit, Maas tricht, 313 (478); korpswedstrijd drie tallen dames; 1 V V V, Den Haag 183. Rondom de Koning, Delft 179, 3 W K C Wageningen 177. Korpswedstrijd vijftallen dames: 1 To- gido Hengelo 255. 2 Willén is kunnen. Alkmaar 250; korpswedstrijd drietallen dames: 1 Willen is kunnen. Alkmaar 142. 2 Togido. Hengelo 132; Jubileumwedstrijd heren: 1 De Haas, Schagen 115; Vastebaan heren: 1 Leufkens Maastricht 45; Vrije baan heren 1 Wijnands Maastricht 3 x 45: Vrije baan dames; 1 v d Werf, Haarlem 43; Hamburger telling heren; 1 Stubbe. Hengelo 2 x 120. door 27) Cavalcanti viel met gesloten ogen in zijn stoel neer en het was hem te moede alsof hij in dit halve uur twintig jaar ouder was geworden. Het idee was oorspronkelijk van Lena uitgegaan. Men was er vele uren mee bezig geweest, om de zevenendertig door de politie verschafte adressen van men sen, die Salimbeni heetten, na te zoeken. Men was in het Noord-n in het Armen huis geweest en in het Zuidelijkste deel van de stad in een wijk. waar een scheepstimmerman van die naam woon de. Men was in oeroude, muffig ruiken de huizen, gevuld met katten en kinde ren naar boven gegaan en had een Giogorio Salimbeni, schrijfmachinehan delaar in het middelpunt van de stad ondervraagd, alles tevergeefs. En toen had Lena, in een klein restaurant haastig haar ravioli nuttigend, na lang stilzwij gen gezegd: Zullen wij die Gomez te gen Cavalcanti uitspelen? Je bedoelt, dat ik naar Gomez moet gaan? Wat bedoel je met uitspelen? Oh. ik begrijp het! riep Apt, je bent toch een slimmerd. Ik zal Gomez op Cavalcanti loslaten! Die dikzak zal dol van woede zijn. dat hij nog ts van de beloning over houdt. nog iets van de paar nonderd lire, die Modena hem gegeven heeft. Men zou hem moeten vertellen, dat hij naar Cavalcanti moet gaan, die de viool hei melijk gekocht of verkocht heeft. Go mez moet hem het vuur zo na aan de schenen leggen, tot Cavalcanti zijn ko per noemt, of totdat wij tenminste te weten komen, wie Salimbeni is. Maar Cavalcanti zal liegen, precies zoals hij tegen mij gelogen heeftl Lena, die in deze dagen zeer veel treu rig voor zich uit had zitten staren, vond nu plotseling haar oude vrolijkheid te- rug. Gomez moet zeggen, dat hij het hem bewijzen kan. Indien de oude han- delaar hem er dan uit laat gooien, heb ben we pech gehad, ma^r ik geloof, dat hij veeleer angst zal hebben. Wat denk jij ervan? Misschien heeft hij boter op zijn hoofd. En met die zon hier Misschien heeft Cavalcanti helemaal niets met de viool te maken en wal ik bij Bozzi gehoord heb, was volkomen onbelangrijk. In elk geval is dat met Gomez een goed idee. En op zijn zekere toon: Dat klopt. Je bent niet alleen vrolijk en aardig, maar ook listig en verstandig, zoals die oude Griek, waarvan ik voeger op school leerde Odysseus, of hoe heet hij ook weer. Zeg, vertel mij eens. ik heo niet precies verstaan wat zich daar op het station afgespeeld heeft? Waarom heb je eigenlijk gehuild met die mooie blauwe ogen? Lena zweeg en beantwoordde zijn eer lijke blik. Toen zei ze afwijzend: Dus ik ga, terwijl jij op kantoor bent, naai- de vier Salimbeni's, die hier aan deze kant op onze lijst staan. Dan blijven er nog twaalf over, die zullen we morgen afwerken: «r krijg, het adres van Gomez wel op het kantoor van de scheepvaartmaatschappij, oF, aad de haven, waar de „Van Houten zeker, nog wel liggen zal Misschien is hij nog wel aan boord? En jij gaat 's middags naar hem toe. Let maar eens op, wij zullen resultaat hebben met onze speurtocht. Zo kwam het-, dat Apt voor het kleine havenhotel „Rissorgimento" 's avonds om acht uur van Lena afscheid nam en naar signer Gomez vroeg, die, zoals hij ver nam op de tweede étage een kamer had. Terwijl hij de smalle trap onging, waar diverse keukenluchtjes walmden, vonn hij voor de eerste maal in deze drukke dagen gelegenheid om zijn toestand te verleid een blik te werpfn in «m geheel andere wereld, een wereld van dromen en abstractheden, de wereld waarin ook dit meisje leeft. eraan want het heeft je reeds stevig beet en het zou je nu reeds moeite kosten, er jezelf van los te maken. Je bent verliefd op Lena en je wilt haar met alle geweld be- wijzen, dat je ook wel iets anders kunt dan alleen rekensommetjes maken. On dertussen was hij in een smal schemerig gangetje uitgekomen, waarin een raam aan het eind uitzicht gaf op scheeps masten en schoorstenen. Hij zocht naar nummer twaalf. Op zijn kloppen bromde een stem „binnen" en een ogenblik later bevond Apt zich tegenover de halfbloed, die met een krant in de handen naast het kleine venster zat Goede avond zei Apt in het En gels. Spreek ik mét de steward van de „Van Houten"? Lena had hem precies verteld hoe h'ij d.e ijdele Portugees moest' aanpakken. Ja, dat was hij en waarmee hij mijnheer van d enst kon zijn. knikte overdenken En aan het slot van die dikzak Vragend terwijl hi-: op een overdenking vroeg hij zichzelf af: In wai wa„kele fauteuil egen ver hem -ees vobr een dolle zaak ben je ju te eent gekomen? Wat heb je eigenlijk te maken met meesteroiolen en antiquiteitenMaak jezelf niets wijs mijn waarde. Ogen schijnlijk, uit zakelijke redenen en om je firma van dienst te zijn, heb je een zaa.k aangenomen, d'ie ver boven je be voegdheid gaat. Het is niet waar, dat ie het alleen doet, om de maatschappij te bewaren voor het moeten uitkeren van Ik ben kennis van het meisje, dat u enige dagen geleden hebt leren kennen. Wij werkten vroeger samen ergens. Zij zendt mij naar u toe Ah Marguerite? lachte Gomez, waarbij.een rij bruine tanden zichtbaar werd. Ja, Marguerite zendt mij naar u toe, dat zij zelf niet kon komen. de verzekeringssom, maar het heeft je I Zo, dat was voorlopig alles. Wist die Donderdag 15 Sept. sluit het wieier- seizoen in het Olympisch Stadion te Amsterdam met een programma dat ieder wat wils geeft. De stayersliefhebbers zul len kunnen genieten van de strijd tussen Leseur, de wereldkampioen Frosio. de Nederlanders Pronk, Bakker en de Best, de Belg Meuleman en de Fransman Berthery. In de achrtervolgmg zal men Gerrit Schulte in actie zien tegen de Belg Rik van Steenbergen en van Est tegen Van Beek. En dan last not least de revanche der sprint wereldkampioenschap amateurs. In het sprintnummer komen uit de Australiër Pattarson, de Amerikaan Heid. voorts Scharndorf en Bellenger en de Nederlan ders Hijzelendoorn en Willekes. Marguerite, dat Gomez de viool gestolen had7 Hoogstwaarschijnlijk. Maar of; Gomez wist wat zij wist? Apt aarzelde! even Toen zeide hij zeer voorzichtig;; - Zij heeft hoe weet ik niet ont dekt, wie de laatste koper van de ge stolen viool was. Gauw. gauw, men moest die knaap» geen tijd laten: U heeft natuurlijk wel, van die diefstal van dtie waardevolle» viool gehoord? Hoewel hij plotseling bleek werd, wisti zijn Oosterse natuur zich toch te be heersen. Hij trok diepe rimpels in ziim voorhoofd, deed alsof hij nadacht en zei* eindelijk: Natuurlijk, zeker, ik heb toch zelf! de politie, toen die hier aan boord kwam de weg gewezen. Toen, na een pauze: En Marguerite heeft ontdeisi; wie de viool heeft? Dan kan zij toch dö beloning krijgen, al dat geld.... Zijn kleine ogen schitterden s;ieng, alsof hij1 na dagenlange hongerkuur zich nu vopj; een welvoorziene rils'afel zette NatuurlijkMaar dat is niet noi eenvoudig bracht Apt gl mlachend ',tïi het midden en verwonderde zich ovqj' zlin eigen handigheid, zij moest vandaag' absoluut weg en morgen kan iemamd anders de zaak ontdekt hebben. Zij weeit namelijk niet waar de viool is.... eni dat zult u moeten uitvinden. Ik? Gomez knipperde opgewonden met zijn oogleden. (Wordt vervolgd.) Een Russische dames-estafetteploeg heeft gisteren het wereldrecord 3 X 800 meter verbeterd en gebracht op 8 min. 54 sec., 't Oude record stond sedert 3 Oc tober 1944 op naam van Frankrijk met een tijd van 7 min. 15,8 sec. Op 7 Augustus 1,1. verbeterde een En gelse dames-ploeg eveneens het record 3 x 600 meter en noteerde een tijd van 7 min. 6,6 sec., welke echter nog niet door de I.A.A.F. als wereldrecord is er kend. De Amerikaanse kampioen t.ennis-en- kelspel Gonzales heef; verklaard dat hy prof zal woraen indien hem guristige aanbiedingen word-r. gedaan Kort gele den» was hij gepolst door Bobby Riggs die hem enigszins een idee »ad gegeven van wat hij verwachlcn kon „Alles hangt nu af van de definitieve offerte", zei Gonzales. In de 15e ronde van het schaaktornoo, te Trencianske Teplice speelde onze landgenoot Prins remise met Foltys. Hij bezet thans de zevende plaats met 8V2 punt. Aan de leiding staan Pachman met 11% pnt., Stahlberg met 11 en Szabo met 10 pnt. en een afgebroken partij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2