Katholieke bakkers bijeen in Delft Cultureel zwoegen zonder resultaat LAATSTE BERICHTEN men De stand van de Arbeidsmarkt Adenauer kanselier Politieagent heeft volkomen gelijk Bandieten overvallen boerenleenbank PAGINA 3 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1949 U iteenzetti ngen DEZE MILITAIREN KOMEN THUIS REPUBLIKEINSE LEGER OVERSTEN WEER NAAR ZUID-BORNEO W AAR HET EEN ZIT, KAN HET ANDERE NIET ZITTEN en dat dit brood alleen afgehaald aan de winkel mag worden verkocht. Besloten werd, dat het hoofdbestuur deze zaak in het georganiseerd overleg zal brengen, nadat eerst de andere werk geversorganisaties zijn geraadpleegd. De andere voorstellen waren hoofd zakelijk van interne aard, die volgens het prae-advies van het hoofdbestuur werden behandeld. Ir Schuilenburg, techn. adviseur van de Ned. Bakkerij Stichting uit Den Haag. heeft vervolgens een koïte technische voorlichting gegeven. Spr. gaf een over zicht van de voorlichting, die de Ned. Bakkerij Stichting geeft, wanneer een bakker bij haar komt. die hetzij bepaalde artikelen wil kopen, hetzij een oven wil aanschaffen. Voorts -worden adviezen ver strekt, wanneer voor het aanschaffen, hiervan een regeringscrediet wil worden aangevraagd. Ook wordt vaak een contract tussen beide partijen opgemaakt bij het laten bouwen van een oven, zodat beide par tijen de nodige waarborgen hebben, het geen ook geldt voor het leveren van machines. De voorzitter dankte spreker voor zijn uiteenzetting en drong er bij de aan wezigen op aan in hun afdelingen deze zaak de leden onder het oog te brengen. Alvorens aan de rondvraag te begin nen heeft de voorzitter de herkozen be stuursleden gefeliciteerd met hun her benoeming en de nieuwe bestuursleden met hun toetreding tot het bondsbestuur, waarbij hü de hoop uitsprak, dat zij zich in het hoofdbestuur op hun plaats zui len voelen en hun schov.ders zullen blij ven zetten onder het werk, dat op deze plaats van hen gevraagd zal worden. Pater Commandeur heeft daarna een kort maar krachtig beroep gedaan op de weldadigheid van de aanwezigen om een collega te steunen, die door ziekte niet in staat is zijn werk te verrichten. Nadat nog even de aandacht was ge vestigd op het Santosfonds, werd een collecte gehouden, die royaal door de bakkers werd bedacht. Vervolgens werd tot slot een geani meerde rondvraag gehouden. Na afloop van de vergadering heeft de jubilerende afdeling Delft de collega's in de zalen van de fa. Koot ontvangen, waar menige dronk op deze 30-jarige afdeling werd uitgebracht. Een gezellig diner kwam tot slot van deze geslaagde bondsdag. Met het troepentransportschip „Siba- jak", vermoedelijke aankomst op 1 Oct. a.s. te Rotterdam, keren de volgende Schiedamse militairen terug: G. A. Dorsman, Rotterdamsedijk 248, J. C. 't Hart, Wm. Brouwerstraat 14a, H. F. M. Meijers, Copernicusplein la, J. F. Scheffer, Aleidastraat 24a, G. Schippers, Jac v. Lennepstr. 16b, G M Winterswijk Breedstraat 60b. Dr. Conrad Adenauer, christen-demo eraat, is heden door de bondsraad van West-Dultsland tot kanselier gekozen. Adenauer kreeg 202 stemmen. Er werden 44 blanco-stemmen uitgebracht en er waren 142 tegen-stemmen. Eén stem was ongeldig. In totaal stemden dus 389 van de 402 afgevaardigden. Adenauer was de enige candidaat. Hij heeft zfjn benoeming aanvaard. De positie van de kanselier in het nieuwe Duitse ssteem is zeer sterk. Een maal gekozen, wijst hij zijn ministers aan, bepaalt de politiek en draagt de verantwoordelijkheid voor het gehele kabinet. Hij kan slechts dan worden afgezet, sis een meerderheid van de bondsdag het eens is ovej- een opvolger en niet door een motie van afkeuring. Deze bepaling werd in de grondwet opgenomen, om een herhaling te voorko men van de toestanden, die zich in de dagen van de republiek van Weimar veel vuldig hebben voorgedaan, als afgevaar digden van uiterst rechts en uiterst links samen een meerderheid vormden en een normaal bestuur onmogelijk maakten. Het door Adenauer behaalde aantal stemmen is maar net het minimum, dat voor mijn verkiezing was vereist. Een vergissing, die drie van sjjn voorstan ders bij de stemming maakten, kostte hem bijna de overwinning. Zij noteer den Ardenauers naam inplaats van „Ja" of „neen" in t evullen. De kamer stemde r echter in toe, deze stemmen geldig te verklaren. Tegen Arenauer stemden 142 leden van de socialistische en communistische par tij, wier fracties niet voltallig waren. 44 leden van de Bèierse partij, het linkse katholieke centrum, de economische her stelpartij van Loritz en het „nationale recht" onthielden zich. Bij de opening der zitting had dr. Erich Koehler, de voorzitter medegedeeld, dat dr. Theodor Heuss na zijn verkiezing tot president in overeenstemming met de grondwet zijn zetel ter beschikking had gesteld. Zijn plaats wordt nu ingeno men door Frau Margarete Huecker. De volgende politieke gebeurtenis zal de regeringsverklaring van Adenauuer zjjn, die Maandag verwacht wordt. (Van onze correspondent) i „Vijfhonderd bestuursleden van de Liim- 1 burgse Boerinnenbond, in jaarvergade ring in Roermond bijeen, groeten U uit het oude vaderland en wensen U Gods beste zegen voor U en uw gezinnen". Zo luidde de tekst van het telegram, dat de Limburgse boerenmeisjes na afloop van haar zo schitterend geslaagde verga- derimg aan de boerenpioniers van de Ned. kolonie in Fazenda Ribeirao in Brazilië richtten 's Morgens vroeg waren de vijf honderd naar Roermond gekomen. In de oude Munsterkerk woonden ze allereerst tot intentie van Mgr. Lemmens een H. Mis bij. Nadat de voorzitster mevr. Haenen- Hendriekx uit Venlo de vergadering had geopend kreeg de consulente mej. Kleu ters het woord. Spreekster bracht dank aan de geestelijke en technische advi seurs voor al hun werk en herinnerde aan enkele in het afgelopen jaar gevoer de acties zoals de cursussen, retraites en hulp in de gezinnen. Mej. Kleuters ein digde haar verslag met er op te wijzen dat de mogelijkheden voor het boeren meisje talrijk en groot zijn. de moeilijk heden zijn dat echter eveneens. Laten wij ons zelf zijn en blijven en voortwerken onder de bescherming van Maria, zo be sloot de consulente. Hierna sprak Mgr. Hansen, de bisschop- coadjutor van Roermond. Met vreugde constateerde Z-H.E. dat de boerenbeweigirag in Limburg klopt. Voorts sprak hij over het schone van'de boeren stand, die) de ruggegraat van de maat schappij is. „Dank zij het werk en de kracht van de organisatie U de boeren stand enorm gegroeid", vervolgde Mgr., waarna hij de vergadering verzocht de christelijke gezinsgebruiken te ontwik kelen en in stand te houden- Aan het slot van zijn toespraak gaf Z.H.E. aan allen zijn bisschoppelijke zegen. Hierna werd het eerste gedeelte van de verga dering besloten met het kiezen vain een nieuwe voorzitster. Met een grote meer derheid prolongeerde mevr. Haenen-Hen- driokx haar voorzitterschap. In die middagvergadering sprak mej. Groonestegen over de ontwikkeling van het landbouwonderwijs in Limburg. Mej. Groenestegen noemde de tien landbouw scholen die er. momenteel zijn veel te weinig; dit aantal moet met een dertig scholen worden aangevuld maar dit is echter toekomstmuziek. a mej. Groenestegen werd het woord Een woordvoerder van het republi keinse ministerie van defensie te Djogja heeft verklaard, dat generaal-majoor Suhardjo met de oversten Sukanda en Djajadiningrat op 16 September weder om naar Borneo zullen gaan om een beeld te krijgen van het uitvoeren var. de order tot staken van het vuren al daar. H. M. de Koningin un Z. K. H. Prins Bernhard hebben gistermorgen ten pa- leize Soestdijk de buitengewoon gezant er. gevolmachtigd minister van Denemar ken A. Wassard en mevr. Wassard in af- scheidsaudiëntie ontvangen. Letterzetters, boekdrukkers, fabrieks arbeiders, dropswerkers, veehouderskn kolensjouwers, offsetdrukker. glazen wassers In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 18-30 jaar. Afd. Jeugd; Borstelmakers, cartonnagewerkers, gra nietwerkers kunststeen, aank. soldeerder, koperslagers, kopergieters, vormers, sla gersjongen, halfwas slager, leerling voor glasindustrie, 1.1. lakspuiter, constr. wer kers, 11. schilders, 11. bediende of bedien den voor kruideniersbedr leeft. 14-25 j., 1.1. lijstenmakers, 1.1. gereedschapslijper, 1.1 distillateursknechts leeft. 14-16 jaar, ass. machinist voor zwembad, aank. stof feerder, 1.1. glas in loodramenzetter, be zorger-winkelbediende voor kruideniers- bedrijf. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieksmeisjes, strijksters, kapster, 1.1, naaisters confectie, werksters. Landbouwers en landarbeiders, die zijn aangesloten bij een organisatie dienen zich voor emigratie uitsluitend te wen den tot hunne organisatie tot 31 Decem ber 1949. Niet georgamseerden wenden zich uitsluitend tot het Arbeidsbureau, uiterlijk tot 31 December 1949. Emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland Landbouwers en arbeiders in vrijwel alle beroepen (kantoorpersoneel wordt niet gevraagd) kunnen worden geplaatst. Voor emigratie naar Canada, Zuid-Afri- ka en Zuid-Amerika bestaat nog steeds gelegenheid. ©BAM 523

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3