Naar vervulling van idealen Socialisten melen zich in een klem Progressiviteit en beginselen LANDBOUW en handelsbalans Gong$ Lieftinck over de wereldhandel Als laatste stap misschien devaluatie Droom van de alchemie wordt werkelijkheid Yt eerbericht Centrale Commissie in retraite te Namen Conferenties en gezellige uurtjes CbSS« «BS Gerommel achter het ijzeren gordijn Waarschuwing aan Tito? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Export moet minstens 700 millioen meer opbrengen Neem nu Uw kolen af LAGEN Voor-Unie Benelux V- J Wereldtoewijding aan het H. Hart Sleepboot gezonken in IJmuiden Omwisselbaarheid het kernprobleem Philips cyclotron maakt zilver i DE R/LC.IN HAAR CITADEL Nederland bevoorraadt Djogja Moeder van 8 kinderen vermoord Mijnlamp van 34 meter lioogte Siste JAARGANG ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 No. 21033 Prof. Theodor Heuss, de nieuw ge kozen president van West-Duits- land, tijdens een receptie in ge sprek met de aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Frings. En voorkom latere moeilijkheden Reeds op 1 October van kracht nl heblfaar buiten voor hun werk nodiS afnemend buiig weer „EéN GLAS BORDEAUX, DE HEREN MOETEN STRAKS VERGADEREN" VOOR HET VADERLAND GEVALLEN STIJGENDE KOSTEN DE HOUDING VAN DE CLERUS IN TSJECHOSLOWAKIJE Dader maakt zich van kant De heer Selden Chapin, wiens benoeming tot ambassadeur der Ver. Staten in Nederland is aangekondigd. Kerkrade gaat ontstaan van Europa's eerste kolenmijn herdenken DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. fr-ST-JESSERO-P. LEO J- M.. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Er wordt de laatste dagen veel ge schreven over spanningen tussen katho lieken en socialisten in ons land. In het dagblad „Trouw", waarin de anti revolutionaire oppositie tegen de huidige regering het woord voert, werd reeds sinds lanS gezinspeeld op een ver slechtering van de verhouding tussen de twee voornaamste partijen, die de politiek van het aan het bewind zijnde kabinet hebben onderschreven. Terwiii er echter vroeger reden was om aan te nemen, dat de wens hier de vader was van de gedachte, moet men erkennen, dat de artikelen die „Trouw" de laat ste tijd aan dit onderwerp en aan de verwachtingen die het daaraan ver bindt wijdt, meer met de werkelijkheid Overeen schijnen te stemmen. Immers niet lang nadat de redactie van het anti-revolutionaire orgaan er met onverholen vreugde op had ge wezen, dat in verschillende landen van West-Europa, waaronder ook Neder land, een trek naar rechts valt waar te nemen, verscheen als op bestelling Zaterdag j.l. in „Het Vrije Volk" een artikel van een bijzondere medewerker, dat door de anti-revolutionairen terecht als een bewijs van „groeiende tegen stelling" kon worden begroet. Onder de titel: „Trek naar rechts uitte de ongenoemde schrijver een reeks beschuldigingen aan het adres der K.V.P. De heterogene samenstelling van deze partij zou tengevolge hebben, dat deze geen duidelijke politieke lijn heeft en dat men nimmer zeker is van die katholieken, die daardoor naar alle kanten uit kunnen en nu eens deel kunnen uitmaken van een conservatieve dan weer van een progressieve coalitie. Dit nu is een ondermijnende factor voor de staatkundige situatie in ons land. Als het nog niet tot een breuk is gekomen tussen socialisten en katholieken, dan is dat wijl zij tot nog toe bijeengehouden worden door het Indonesische vraag stuk. Maar is dit eenmaal van de baan, dan komt de economische politiek weer op het eerste plan te staan en dan zui len de katholieken zich duidelijk heb ben uit te spreken of zij een progres sieve dan wel een conservatieve econo mische politiek willen voeren. „Want voor de socialisten is de keuze duidelijk: zij dragen mede de verantwoordelijk heid voor een constructieve en vooruit strevende politiek, of zij gaan in de oppositie". In het slot van dit artikel wordt dan al vast als eis gesteld, dat er in de toekomst een groter aantal katholieken zal zijn, die de durf hebben voor een c°nsequente vooruitstrevende econo mische politiek. Wjó hebben de stelling dat de K.V.P. t>om?ls iedere andere confessionele conser organisatie een mengsel van vroeee^lsme en progressie zou zijn. tkrhe Vervelens toe in de socialis- -p7P eerins gfiezen. Toen gebruikte men deze gedachte bij de propaganda voor de doorbraak. Nu doet zij dienst om de progressiviteit van de K.V.P. in twijfel te trekken, door het voor te stellen alsof het progressief karakter van de K.V.P. alleen maar afhangt van het aantal en de bekwaamheid van de progressieve leden die toevallig in haar de meerderheid of de minderheid vor men. Wordt hier met opzet vergeten, dat de leden van de K.V.P. allen gebonden zijn aan een program en dat de katho lieken er voor opkomen, dat dit pro gram op economisch gebied een pro gressief karakter draagt? Ook de socia listen beroemen er zich op, dat zij een progressief program hebben. Maar uit een en ander blijkt slechts, dat het woord progressief een van die niets zeggende woorden is, die zich zo ge makkelijk lenen tot misbruik, zoals net artikel in „Het Vrije Volk", waarin de K.V.P. in de conservatieve hoek ge duwd wordt, omdat deze andere inzich ten heeft inzake de economische politiek dan de P.v.d.A., nog eens ten over vloede bewijst. Dit verschil in inzicht vindt zijn oorzaak niet in een gebrek aan sociale verantwoordelijkheidszin bij een toe vallige meerderheid van conservatieven in de gelederen der K.V.P., maar het spruit ten dele voort uit de andere be ginselen, waarop het K.V.P.-program steunt, ten dele uit de van elkaar af wijkende waarderingen, waarmede de omstandigheden, waarin die beginselen moeten worden verwezenlijkt, beoor deeld worden. Het is altijd en overal een eis van doet alsof de beginselen waaraan men in het practische leven vorm tracht te geven, hier en nu tén volle hun ver wezenlijking kunnen vinden. Het leven brengt vaak genoeg met zich, dat men noodgedwongen met een gedeelte lijke vervulling van zijn idealen ge noegen moet nemen. De telkens wisselende omstandigheden zullen zo ook moeten bepalen in hoe verre men zijn maatschappij-ideaal kan verwezenlijken. Voor de Nederlandse socialisten geldt daarom evenzeer als voor de Neder landse katholieken, dat zij allereerst rekening moeten houden met de om standigheid dat zij het niet alleen voor het zeggen hebben bij de bepaling van het economisch beleid. Een tweede om standigheid, die men niet ongestraft kan voorbijzien, is de psychologie van de feitelijke mens. Een belastingpolitiek, een industrialisatie-politiek, een export- politiek enz., die daarmede geen reke ning houdt, leidt onvermijdelijk tot een fiasco. Ten derde is er de omstandigheid van onze armoede en van de daarmede samenhangende economische afhanke lijkheid van ons land t.o.v. het buiten land. Wij vragen ons af, of men van socialistische zijde in het verleden niet te veel verstrikt is geweest in een doctrinair optimisme en of het feit, dat de harde realiteit de broosheid van dit optimisme steeds meer gaat bewijzen de neiging niet aan het voeden is om in de oppositie te gaan. Dan kan men im mers deze zo geliefde op het onwezen lijke gerichte geesteshouding blijven aannemen en tevens de schuld voor de verstoring van bepaalde illusies op an dere (conservatieve) partijen werpen. De Nationale coöp. aan- en verkoop vereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" te Rotterdam vierde gisteren haar 50-jarig bestaan. Op een te dezer gelegenheid in het Kurhaus te Schevenin- gen gehouden buitengewone algemene vergadering hield minister Mansholt een rede, waarin hij er o.a. op wees, dat de landbouw zijn aandeel zal moeten bijdra gen in het sluitend maken van onze han delsbalans. In van het tekort op deze balans zal de landbouw moeten voorzien door 60 pet of 700 k 800 millioen meer uit te voeren. Daartoe moet de efficiency en rationalisatie van het bedrijf worden opgevoerd, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat aan de boer en tuin der een bestaanszekerheid wordt gega randeerd. Een voorzichtige maar doortas tende politiek zal moeten leiden tot een beheerste productie en afvoer. De georga niseerde landbouw moet gereed zijn zijn taak ten deze te vervullen en ook de coöperatie, het „Centraal Bureau", zal daarin zijn aandeel moeten bijdragen. De minister deelde voorts mede, dat H. M. de Koningin ter gelegenheid van het gouden jubilé van het „Centraal Bu reau" de directeur van dat bureau, de heer J. G. Bessem, heeft benoemd tot rid der in de orde van de Ned. Leeuw en aan de heer G. Slagter de zilveren en aan mej. J. Sliep de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau heeft ver leend. Het ministerie van Economische Zaken heeft begin Augustus reeds gewezen op de noodzaak om vroegtijdig een deel van het brandstoffenrantsoen en zo nodig bonvrije brandstoffen, in huis te nemen en daarmede niet te wachten tot het in vallen van de koude. Aan deze oproep is door velen gevolg gegeven. Een deel der brandstoffenver- bruikers heeft zijn terughoudendheid bij het afnemen van brandstoffen evenwel nog niet laten varen. Het niet tijdig afnemen van brandstof fen kan stagnatie in de distributie met zich mede brengen, waardoor voor be trokkenen in de winter moeilijkheden zullen ontstaan, aldus wordt meegedeeld. gezonde werkelijkheidszin, dat men niet i De toekomst zal het leren Naar A.N.P.-Aneta's diplomatieke correspondent te 's-Gravenhage uit betrouwbare bron verneemt, bestaat er grote kans, dat de Benelux Voor- Unie thans op zeer korte termijn tot stand zal komen. Als onderhandelingen, die nu gaande zijn, met succes worden be kroond, zou het zelfs mogelijk zijn dat de Voor-Unie nog op 1 October a.s. zal ingaan. Radio Vaticana meldt, dat Z.H. de Paus in de loop van het Heilig Taar de gehele mensheid opnieuw zal toewijden aan het Goddelijk Hart en aan het Onbevlekt Hart van Maria. Dit zal geschieden tij dens een plechtige H, Mis die de H. Va der in de Sint Pieter zal opdragen. Hedenochtend om 4 uur is tussen de pieren van IJmuiden een kleine sleep boot van de Verenigde Steenkolenhandel door tot nog toe onbekende oorzaak, ge zonken. Deze sleepboot werd gebruikt voor het vervoeren van kolenbakken Vanmorgen kon men de masten van het scheepje boven water zien uitsteken. Per soonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De H. Vader heeft, naar in diploma tieke kringen van de Italiaanse hoofd stad verluidt, aan het eerste staatshoofd van de nieuwe West-Duitse republiek, prof. dr. Theodor Heuss, een telegram gericht, waarin Hij hem in hartelijke bewoordingen gelukwenst met zijn ver kiezing tot eerste president van de nieu we Duitse federale staat. In een interview heeft minister Lief tinck als zijn mening te kennen gege ven, dat verlichting van de Britse oorl'ogsschuld een van de eerste stappen diende te zijn naar convertibiliteit van de valuta. Het kernprobleem van de huidige toestand der wereldeconomie, aldus de minister, is de behoefte aan vrije omwisselbaarheid van sterling en dollar. Dit kon niet ineens worden op gelost, maar moest stap voor stap ge beuren. De last van de oorlogsschula diende van de Britse staatshuishouding te worden afgenomen. De ervaring in vorige oorlogen had geleerd, dat oor logsschulden bijna nooit kunnen worden afgelost. De schuld zou b.v. worden ver licht als de Dominions hun vorderin gen over een langere periode uitstrek ken of wanneer de Ver. Staten bereid werden gevonden een deel van de Bn, se verplichtingen over te nemen. Als tweede ze» belangrijke stap in dezelfde richting noemde prof. Lief tinck een gezamenlijke actie van de Ver. Staten en Engeland om de pro- De minister hoopte, dat deze tege moetkomingen de uitvoer naar de V. S niet alleen in zeer aanzienlijke mate zouden vergroten, maar ook tot gevo'g zou hebben, dat meer soorten goederen zouden worden geëxporteerd, b.v. behalve de traditionele bloembollen en kaas ook fijne textielgoederen, porcelein en an dere producten van goed Nederlands vak manschap. en studenten van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam als door andere wetenschappelijke werkers in Nederland zal worden deelgenomen Des nachts zul len er door de N V. Philips die kunst matige radio-actieve stoffen mee worden gemaakt, welke de wetenschappelijke instituten en onderzoekers in Nederland vurnna's eerste synchro-cyeiot Europas eUotnen en men gisteren gereeds ook reeds «M*ft er bu w«ze. ^„rijzer radio-actief mer' koper en phospb is gebouwd d00r gemaakt Dit cycl°tron ,aatst in de oudé de N.V. Phihps en gei gasfabriek retortenhal van ae vuu' Amsterdam in de Watergraafsmeer ie „-„at van enkele In dit geweldige aPp „ffltnen wordt honderdduizenden kilogr® materie, aan de allerkleinste deeltjes waterstof, de kernen van de atomen va dat zij een dergelijke snelheid gege andere bij botsing tegen de atomen va ver. stoffen daarin zulke fundamen een anderingen teweegbrengen, dat uV?e totaal nieuwe atoomsoort, dus een stof, ontstaat. De alchemie, de droom der ouden, hiermede dan toch bewaarheid gewora Een cyclotron is een zeer kostbaar 1 strument Geen enkel land kan zich dan ook de weelde veroorloven elk zijner universiteiten met een cyclotron uit te rusten. In Nederland heeft men daarom een stichting in het leven geroepen, het Instituut voor Kernphysisch Onderzoek (afgekort: IKO), waarin het Rijk, de gemeente Amsterdam en de N.V Philips' Gloeilampen te Eindhoven deelnemen. Deze stichting beheert en financiert het laboratorium voor kernphysisch onder zoek, de gemeente Amsterdam heeft voor de laboratoriagebouwen gezorgd en de N V. Philips heeft er zijn cyclotron m. gebracht. Zij houdt dit in bedrijf met eigen wetenschappelijke werkers en tecn- nici, onder leiding van prof dr. l. j, Bakker, de directeur van het IKO en prof. dr. ir FA Heyn, de beide ontwer pers van het cyclotron Het Philips cyclotron zal dag en nacht in gebruik zijn. Overdag zal er zuiver wetenschappelijk werk mee worden ver richt, waaraan zowel door hoogleraren De verwachting geldig van he den- tot morgenavond luidt: - Wisselende bewolking met voor- alTanvankelijk plaatselijk nog en- peraturen dan vandaag. middernacht, onder Maandag 19 September. °p 6.20 uur, onder 18.47 uur, maan op 1.26 uur, onder 18.02 uur. NAMEN, 17 September. Toen men gistermorgen in België vernam, dat de Centrale Com missie der R- T. C. uit Den Haag naar België zou komen om er in volledig6 afzondering de besprekingen van belangrijke aan gelegenheden te komen voortzetten, werd hier in officiële kringen van dit bericht lang niet zonder verwondering kennis genomen. Men zocht naar psychologische of andere overwegingen, die tot dit besluit kunde» hebben geleid, maar kwam daarbij tot geen concrete conclusie. Het geval was en bleef voor België een ver rassing zelfs de persdienst van het Belgische ministerie van Buiten- landse°Zaken was aanvankelijk niet van die diplomatieke retraite, als wij dit zo mogen noemen, op de hoogte. Er was ook twijfel omtrent de plaats der bijeenkomst. Men sprak eerst °ver Chateau d'Ardenne. Houyet en het Chateau de Namur te Namen. Acnte af bleek dit laatste d e uitverkoren plaats te zijn. De keus was overigens hele maal niet slecht voor het beoogde doel. Het Chateau de Namur is een op een der hoogste heuvels der stad Namen ge legen hotel, met een mooi park er omheen en verder buiten en boven alle drukte van de stad. Door het feit, dat het ge bouw. ondanks zijn geweldige afmetingen (het was aanvankelijk voor casino be stemd) maar een betrekkelijk klein aan tal kamers telt, had de uit 19 leden be staande delegatie uit Den Haag zowat geheel het hotel voor zich alleen. In de diepte aan de voet van het hotel waar de Maas en Sambre samenvloeien ligt de oude stad Namen met haar grauw achtige leien daken, de stad die vanaf de tiende eeuw de residentie der graven van Namen was. Woelig, en vol krijgs rumoer was haar verleden. In vredestijd is het een aangenaam romantisch oord voor toeristen „De Maas", heeft eens ko ning Albert gezegd, „is een kostbaar ju weel, waarvan Namen de parel is." Het is vlak bij deze citadel, dat het Chateau de Namur is gelegen, dat men bereikt langs een mooie weg genaamd „La Roue Merveilleuse". Het ligt daar hoog op prachtig begroeide rotsen, gelijk een arendsnest, vandaar heeft men een schitterend vergezicht op de vallei bene den het oude Namen, de kronkelende ri vier en de met smaragd groene bossen begroeide heuvelen. Toen wij er gisteravond rond zes uur aankwamen heerste in en om het hotel de grootste stilte, een haast desolate een zaamheid. Alleen enkele kreten van spe lende kinderen kwamen af en toe de stil te even verbreken. En verder van het hotel werd rustig tennis gespeeld, Nu en dan reed een" vlugge auto langs de kron kelende baan. In de tuin van het hote{ was letterlijk niemand en ook toen wij binnentraden was er geen leven te be speuren. Alleen kwam na enige tijd de directeur, die een achterdochtige voor zichtigheid in acht nam, toen wij hem te kennen gaven voor een paar dagen in zijn instelling te willen afstappen. Alle kamers bezetl „Of wij een kamer gereserveerd had den?" luidde zijn vraag. „Neen,( dan spijt het me, maar alles is bezet", het geen achteraf ook waar bleek te zijn. Dit belette evenwel niet dat wij ons toch in stalleerden om tegen acht uur het avond maal te gebruiken. Lang bleef de direc- ie in het onzekere of de delegatie al dan niet zou komen. Wij zaten reeds aan tafel toen te kwart °ver acht iemand kwam zeggen, dat de heren in een tiental auto's ductiviteit en de koopkracht van de Oost-Aziatische landen te vergroten. Dit zou de Europese landen in staat stelien op grote schaal naar Oost-Azië te exporteren. Op hun beurt zouden de Oost-Aziatische landen meer dan voorheen naar de dollargebieden kun nen exporteren. Op deze wijze zou de onmisbare driehoekshandel tussen West-Europa, Oost-Azië en het Weste lijk Halfrond kunnen worden hersteld. Zelfs al slaagden de landen er in even wicht te brengen in de totale betalings balans, dan zou er toch in sommige lan- den een overschot en in andere een te kort aan dollars blijven bestaan. Het was daarom van essentieel belang dat een methode werd gevonden om over schotten algemeen beschikbaar te ma ken en dit, aldus de minister, brengt o.n weer op de behoefte aan omwisselbaar heid. Prof. Lieftinck Illustreerde dit we reldprobleem door te wijzen op de toe stand in de Beneluxlanden. Hij herin nerde er aan, dat Nederland altijd een nadelig saldo met België en Luxemburg had. Voor de laatste oorlog gaf dit nimmer aanleiding tot bezorgdheid om dat Nederland met andere landen voor delige saldi had, die het tekort konden dekken. Thans kon het overschot m sterling, als gevolg van de Nederlandse handel met andere landen dan België en Luxemburg, niet worden gebruikt om laatstgenoemde landen te betalen omdat zij zelf al genoeg ponden heb ben Dit bewees volgens de minister, dat de gehele kwestie kan worden te ruggebracht tot de omwisselbaarheid van ponden in dollars. Als men het eens zou kunnen wor den over de wijze om de omwisselbaar heid tot stand te brengen en dan alleen zou eventueel moeten wor den overwogen of het als laatste stap nodig zou zijn het pond te devalueren. Het zou dan nog mogelijk zijn, dat devaluatie niet nodig was. Behalve dat aan exporteurs zou worden toegestaan tien procent van hun dollaromzet te behouden, over woog de regering het verlenen van een speciale compensatie ter dekking van de extra kosten bij export naar de V. S.... jonggehuwden. Alleen deze vier personen waren daar aan tafel, vlak naast de he ren der Centrale Commissie van de K.i. C. Aan vankei ij; had men voor de gede legeerden een zestal tafels afzonderlijk opgesteld, doch een Nederlander, die zo wat als hofmeester scheen op te treden deed de tafels naast elkaar plaatsen.^ „De heren zitten lievei gezellig samen zo zeide hij. Moge dat steeds zo blijven! Toen de kellners daarmee bezig waren vroeg een hunner, waar de tafelpresident moest zitten: „Trek het je maar niet aan',, antwoordde zijn collega, „het zijn alle maal presidenten." Wij hebben daar op een paar meter van de Ronde-Tafelgedelegeerden een gemeenschappelijk menue de scur van frs. 150 gegeten. Dit bestond uit soeP> schelvis, gebraden Brusselse kip met aardappelen, appelcompöte en aan het slot een stuk Engelse pudding. De per soon, die de tafels had doen veranderen, had ook zijn instructies voor de wijn gegeven. „Bordeaux" en niet meer dan één glas per persoon, want de heren moe ten vanavond nog confereren. Die heren waren de Nederlandse mi nister-president, dr. W. Drees. dr. Moh Hatta, de Indonesische premier. Sultan Hamid II, Minister J. H. van Maarseveen van O. G., Anak Agoeng, president van Oost-Indonesië, Moh. Rum. Th. Cntchley, H. Merle Cochran, R. Herremans. dr. U H. van Royen, G. A. Romanos, N- S. Blom, dr J J. Prinsen, dr. D. Leimena. A. K. Pringgodigdo, dr. Suparmo, A J. Vleer, Th. Bog, F. E. J. v. d. Valk. Er was geen bepaald protocol op de plaatsen aan tafel en d-e delegatie nam het van de genoeglijke kant, wat o.m- bleek uit de optimistische uiting van 06,1 der Nederlanders, die l.et lachend had over „vrijheid-blijheid". Na het souper hebben de gedelegeerden zich naar een boven vertrek begeven waar zij de koffie ge bruikten en onmiddellijk met de bespre kingen zijn begonnen. Moet rk hieraan toevoegen, dat de twee journalisten er In de eerste dertien dagen van Septem ber heeft de republikeinse regering van Nederlandse zijde voor de bevoorrading van het gebied van Djogja het volgende ontvangen: 350 ton rijst, 130 ton sojabonen, 160 ton suiker, 100 ton medicamenten, 10 ton elec- tro-materialen, 13 ton benzine, 4 ton smeerolie, 20 ton textiel, 190 wagen brand hout en 40 ton parafine. In Augustus ontving de republikeinse regering 110 ton rijst, 30 ton textiel, 118 ton benzine, 450 ton smeerolie, 15 ton solarolie, 240 ton zout, 21 wagens brand hout en 52 ton cement. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. landmacht: Gesneuveld 6 Sept.: sold. Ie kl. W. Th. Wolfers uit Duiven (Gld.). Kon. Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 2 Sept: sold. 2e kl. Moenamad Enoeng uit Indonesië. „Men mag de grootste waanzin schrij ven, mits men blijft binnen de grenzen van het strafrecht", verklaarde dezer da gen de Officier van de Amsterdamse Rechtbank, toen de aanklacht voorkwam van Kupers, de voormalige voorzitter van het N.V.V. tegen „De Waarheid", die hem in zijn eer en goede naam had aangetast. Van deze mogelijkheid om waanzin te lanceren, maakt het rode blad grif ge bruik. Want de kunst van „stoken" ver staat die krant uitstekend. De Paus heeft zich tegenover de dele gatie van de katholieke arbeiders heel anders uitgelaten dan „De Waarheid" schrijft, zoals ons blad Woensdag nog uit voerig heeft aangegeven. De H. Vader waarschuwde tegen mis bruiken, van welke kant ook. De leiders van een volk moeten verantwoordelijks en soepele wijsheid bezitten; het volk moet onderlegd zijn. Dan is er ook volop reden om in een democratisch land de zaken van de staat, de zaken van het volk te doen worden. Hoe overigens de staatshuishouding reilt en zeilt ook onze eigen huishou ding zit daaraan vast hangt voor een groot deel van de wereldbeschouwing af. ,De Opmars" schonk aan dit vraagstuk nog zo pas de volle aandacht. Dit blad der K.V.P. schreef o.a.: „De socialisten houden vast aan hun socialisatie-systeem, de katholieken willen, naar het pauselijk woord, de samenleving geheel en al organiseren, zodat in plaats van de nog steeds voortsmeulende en nu en dan, hier of ginds, oplaaiende klassestrijdsvlammen, een georganiseerd overleg tussen werk gevers en werknemers tot stand komt, een overleg, dat gericht is op het heil van de bedrijfsgemeenschap in het bij zonder en op het welzijn van de samen leving in het algemeen. Al met al ia oorzaak, dat een radicale vernieuwing nog steeds een ijleaal moest blijven en dat men zich ertoe heeft moeten be perken, nu het ene en dan het andere lek te stoppen, hetgeen een totaalbeeld van knutselwerk, echter niet van ge niale nieuwbouw wekt". De lappen der sociale verzekering wordt jaarlijks inderdaad bonter met, on- pleizierige gezichten bovendien van werk gever en werknemer. Opgebracht wordt» aan sociale lasten door de bedrijven 28,79 pet. van de loon som, door de werknemers 2.43 pet. Telt men daarbij nog de 8 pet. en 4 pet. als kosten der pensioenregelingen en de 2,25 pet. zowel voor werkgever als werkne mer, welke als lasten voortvloeien uit de komende wachtgeld- en werkloosheids verzekering, dan komt men op een totaal percentage van 47,72 pet., waarvan 39,04 pet. voor de werkgever en 8,68 pet. voor de werknemer. Voor de werknemers, maar ook voor de bedrijven, is dat geen gering beetje. Sociale gerechtigheid is een schone zaak, maar voorzichtigheid is niet over bodig geworden. Mogelijkheden van wat kan eist inzicht. Kansen op inzicht moe ten daarbij worden geboden. De werk- nemersgroep moet niet als genummerd arbeidsvee worden beschouwd. Dat alles bewijst, dat men maar niet de grootste waanzin kan schrijven of uitspreken. Verantwoordelijkheid boven en bene den. HENK VAN DER MAZE. Volgens de „Daily Graphic" heeft iet Kremlin aan maarschalk Tito doen we ten, dat- hij zijn „vergissingen" openlijk zal moeten bekennen, wanneer hij zich wil handhaven. De boodschap van het Kremlin zou aan Tito overgebracht zijn door het Bulgaar se politbureaulid Damyanof, die twee maal bij de maarschalk geweest zou zijn namelijk eerst op het eiland Brioni en daarna, in het begin van deze maand te Belgrado. Tito zou aan Damyanof gezegd hebben dat hij een verzoening met de sovjet unie zou toejuichen, doch niet ten koste van zichzelf. Het eerste resultaat van deze onderhandelingen achter de schermen zou Tito's onlangs in het openbaar gedaan beroep tot beëindigen van de vete tussen de twee „communistische volkeren" ge weest zijn. Het door de Tsjechoslowaakse regering uitgegeven „Katholiek Nieuws" zegt, dat de kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders de priesters verplichten protest brieven tegen de communistische poli tiek te ondertekenen. Het blad herhaalt de bewering, dat de critiek van Katho lieke zijde op de voorgestelde wet be treffende controle op de kerken door de staat tegen de republiek gericht is. eindelijk waren gearriveerd. Het eerste njet werden bijgehaald... wat drie leden der Nederlandse groep vroegen, was, of er geen journalisten in de omge'ving waren. De directeur kon ge rust neen" antwoorden, want officieel wist hij niet, dat van de twee heren, die reeds gemoedelijk in de eetzaal zaten te souperen de een de redacteur van een Amerikaans persagentschap en de ander uw correspondent was. Zo ver mogelijk in een hoek terugge trokken zat en daar ook n°2 - twee Rondom en in het hotel zelf was geen enkele politie- of andere maatregel ge troffen. De gedelegeerden gedroegen zich als mensen die op een gezellig weekend Z1JOp het ogenblik, dat wij dit telefone ren Zaterdagochtend, is de delegatie an dermaal in vergadering bijeen. Het weer is mooi en de aanblik op de mysterieuze Maasvallei, die de gedelegeerden vanuit de conferentiezaal kunnen zien, is schil derachtiger dan ooit. Gisteren, omstreeks het middaguur, is de ongeveer 50-jarige eentgenote van de grondwerker P. G. uit Augustinusga aan de Achterweg onder Surhuizum in Fries land, lafhartig vermoord. De moordenaar, de liedjeszanger D. T. uit Surhuisterveen, heeft zich kort na zijn daad van het le ven beroofd. T, die 15 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht wegens moord in een café te Drachten, had de laatste tijd getraent relaties met de vrouw aan te knopen, hegeen hem niet gelukte. De vrouw poog de hem steeds te ontwijken, daar zij wist, dat de man in het bezit was van een re volver. Toen zij gistermiddag met was goed op weg was naar haar moeder, ont moete zij T. echter. Na een korte woor denwisseling schoot deze haar in de borst, waarna hij met een tweede schot een einde aan haar leven maakte. Vervol gens schoot hij zich zelf dood. De vermoorde vrouw was moeder van acht kinderen. ((Van onze correspondent). De V. V. V. te Kerkrade is voornemens op de hoogste heuvel van deze gemeente een enorm monument te bouwen in de vorm van een 34-meter hoge mijnlamp. Men wil met dit monument het feit, dat meer dan acht eeuwen geleden in Kerk rade de eerste kolenmijn van Europa ontstond door toedoen van de monniken van Rolduc, aan de vergetelheid ontruk, ken. Het is de bedoeling, dat het mo nument gereed komt in 1953; in dat jaar zou het namelijk 840 jaar geleden zijn, dat de Rolducse monniken de kolenwin- ning ter hand namen. De kosten van de reuzemijnlamp, welke tevens als uitzicht toren dienst zal doen, worden op één ton geschat. In de voet van de lamp tevens overweegt men de aanipg van een imitatie-kolenmijntje in de heuvel, waarop het monument wordt gebouwd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1