Om het wereldkampioenschap voetbal Ned. ploeg maakt kans op vier gouden medailles s mNGMG Zitting Staten-Generaal gesloten ZEER OUDE GENEVER Rio de Janeiro: voetbal-Mekka 1950 FUTEBOL brasil r DE EINDWEDSTRIJDEN VOOR DE HOCKEYDAG SPINNEN ALS BOUWMEESTERS AKKERTJES LEIDER DER ARK-EXPEDITIE IN ONS LAND Het WEER wordt IETS BETER V. Intern, motorzesdaagse in Wales Om het Brittannia Shield maar ....landerig, loom. mm m m m m J ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 Het gaat Nederland officieel niet aan, dat „Campeonato Mundial de Futebol 50, dat rondom in de internationale voetbal wereld vele millioenen enthousiasten nu reeds in spanning houdt en dat straks, op 16 Juli, in het gigantische stadion van Brazilië's wonderstad Kio de Janeiro zal culmineren in de finale om de wereldbeker, een finale die bij voorbaat reeds door een geestdrif tig publicity-agent van de Braziliaanse organisatoren „de wed strijd va" de eeuw" is genoemd. Het gaat ons, in Nederland, offi cieel daarom met aan omdat deze „wedstrijd van de eeuw" tot stand zal komen zonder dat het Nederlandse elftal bij deze strijd om de allerhoogste voetbal-eer betrokken werd. En dat is jammer. Pijnlijk jmno ot ï*sw VOORPROEFJE. HARRIS SLOEG DERKSEN Braziliaanse reclame voor het wereldvoetbaltornooi om de Jules Rimet Beker. Radiotoestellen type 1949 SPANNEND TOURNOOI IN AMSTELVEEN doch zijn toch wel favoriet ia dit CLUBKAMPIOENSCHAP VOOR WIELRENNERS "Nederland eerste in liet zwemmen NOORS SCHIP NABIJ N. KOREA BESCHOTEN HUIZEN BOUWEN IN PARAMARIBO Zeespin AFGELOPEN PERIODE BE LANGRIJKE BIJDRAGE TOT RECHTSONTWIKKELING Ondervonden moeilijkheden les voor volgende expeditie tenniswedstrijd frankrijk -NEDERLAND DAMES m^gesMdreXSWvmi ls als Xolgt Sa' STAHLBERG NEEMT DE LEIDING IN TEPLICE Vogelspin DAM RUBRIEK Hedenmiddag is de nieuwe brug over de Kostverlorenvaart te A'dam officieel in gebruik genomen. We geven hier een voor de ouderen interessante foto van de toestand zoals die ter plaatse dertig jaar geleden was. De KNVB heeft stellig goet}e redenen ge had, ons Nederlands elftal ditmaal buiten de slag ,clR re wereldtitel te houden. Ongetwijfe^ heeft daarbij ook het feit, dat wil ?ij yorige gelegenheden niet bijster gelukkig waren in de jacht °P de enorme beker van Jules Rimet, wel een rol gespeeld. De lezers herinneren zich dat In 1934, in de glorie-periode van het Oranje-team, overleed onze be ruchte „Wij-gaan-naar-Rome"-stemming in Milaan in de strijd tegen de Zwitsers. In 1938 verloren wij, opnieuw wat on gelukkig, in Le Havre tegen de Tsjechen en weer bereikten wij daardoor niet eens de kwart-finales. Men zal er wel niet ver naast zijn wan neer men veronderstelt, dat de KNVB aan de hand van deze ervaringen gere deneerd zal hebben dat het ditmaal nu ons Oranje-team alles behalve aan een glorie-periode bezig is tè riskant was, onze nationale elf in het wereldtournooi te zenden met de mogelijkheid dat we ons weliswaar met succes door de voor ronden zouden heenslaan, doch dat wij ginds in Brazilië opnieuw en onmiddellijk in de achtste finale door een sterker te genstander zouden worden uitgeschakeld. Niettemin,... heeft men het Neder landse voetbalpubliek zeer zeker teleur gesteld door deze afzijdigheid in een tournooi waarvoor ook in ons land, vooral sedert 1934, enorme belangstel ling bestaat. Want het i s niet onwaar schijnlijk, dat Nederland die achtste finale inderdaad zou hebben gehaald. Wij vermoeden namelijk, dat Neder land in de voorronde zou zU" ingedeeld bij Luxemburg en Zwitserland, en dat was een kans. Het doet nu wat pijnlijk aan, Nederland afzijdig te zien in een tournooi, waarvoor landen als Luxem burg, Birma, de Philippijnen, Turkije Israel, Finland en Syrië wél inschreven, ook al zal men zich daar wel niet de illusie maken, de finale in Rio ooit te kunnen bereiken. Geen surrogaat Voor Nederland dus geen trip naar Bra zilië. Het is vooral daarom jammer, om dat, voor het eerst eigenlijk, dit wereld kampioenschap inderdaad een.... wereld kampioenschap is. De winnaars der vorige tournooien in 1930 (Uruguay), 1934 (Italië) en 1938 (Italië) moch ten zich dan met de titel „wereld kampioen" sieren, het bleef toch altijd zo dat dit wereldkampioenschap 'n beetje "aar surrogaat smaakte. Want Engeland d?ed niet mee. Engeland hulde zich in Zl)n befaamde „splendid-isolation" en pas Pro?'1 élement opgeborgen is en ook de aan van de overzijde van de Noordzee zullen y stri)d om de Coupe Rimet te pas reldkam !nen> pas nu is er van een we" al missenl0enschap eigenlijk sprake, ook zijn het J"6 dan ditmaal de Duitsers en alleen qe v*\ achter het Stalen Gordijn die zich aan felingen van de heer Tito wagen. e Slechts den hebben nu reeds strijd om de wereldtitel twee land, ÏÜCft AUtfos i; de garantie dat zij straks in de achtste finales op Braziliaans grondgebied aan de slag kunnen: Brazilië, dat als gastheer fungeert en daardoor uit de voorronden valt, en Italië dat als titelhouder op de zelfde rechten mag bogen. Het valt ove rigens te betwijfelen of de Italianen voor de derde maal in successie de Rimet-beker mee naar Rome zullen kunnen nemen. Niet alleen immers is ditmaal de concur rentie veel sterker, doch bovendien heeft de voetbal-luchtvaartramp in Turijn des tijds practisch de volledige kern van het Italiaanse nationale team weggevaagd en ook in Italië vreest men, dat men in een jaar tijd niet in staat zal zijn een ver tegenwoordigend elftal van gelijke sterkte weer op te bouwen. Vijftig procent Europa Om de overige veertien plaatsen in de achtste finales wordt nu in de komende maanden links en rechts op de aardbol druk gevochten. Vooral echter in Europa, want mèt Italië krijg^ Europa niet min- der dan acht teams in deze achtste fina le. Engeland, Schotland, Wales en Noord- Ierland strijden m hun voorronde om twee plaatsen; Portugal en Spanje maken uit wie het Iberische schier-eiland in Bra zilië zal vertegenwoordigen (waarbij men in Brazilië uiteraard méér prijs stelt op de komst der Portugezen dan op een be zoek der Spanjaarden!). Syrië en Turkije, die men gemakshalve ook maar bij Euro pa heeft ingedeeld, maken onder elkaar uit wie Oostenrijk mag ontmoeten om één plaats in de achtste finale. Israel en Joegoslavië doen hetzelfde met Frank rijk. Luxemburg en Zwitserland vechten om één plaats, evenals. Eire, Finland en Zweden. Men behoeft niet eens een erkend voetbal-profeet te zijn om te mogen veronderstellen, dat het Europese acht tal dat in Juni a.s. naar Brazilië zal vliegen, zo ongeveer zal bestaan uit dc teams van Engeland, Schotland, Spanje. Oostenrijk, Zweden, Joegoslavië, Zwit serland en Italië. Zuid-Amerikanen Wat de rest van de voetbal-wereld daar tegenover zet? Azië dient zich tevreden te stellen met één ploeg: Birma, India en de Philippijnen hebben dat onder elkaar uit te maken. Noord- en Centraal-Ame- rika vaardigen, ietwat verrassend, twee équipes af na een voorronde tussen de Verenigde Staten, Cuba en Mexico, En voor het overige is het Zuid-Amerika wat de klok maar slaan wil. Naast Brazilië krijgen de Zuid-Amerikanen nog vier te ams in de achtste finale, afkomstig uit de voorronden tussen Argentinië, Bolivia en Chili en tussen Peru, Uruguay en Ecuador. De Italianen gaan naar Rio met het wanhopige voornemen, het we reldkampioenschap voor de derde achtereenvolgende maal te ver overen, ook al leed dan het Itali aanse nationale elftal tijdens de luchtvaartramp in Turijn haast catastrophale verliezen. Het be kende Milanese sportblad „Gazet- ta dello Sport" tracht niettemin in een uitvoerige beschouwing aan te tonen, dat Italië desondanks nog altijd een ploeg op de been kan brengen „die het in het wereld tournooi in ieder geval tot de fi nale moet kunnen brengen". In de rest van de wereld gelooft men daar voorlopig nog niet aan en men vreest dat de Italianen nog maar twee maanden nodig hebben om eveneens te ontdekken dat hun „weg naar Rio" ditmaal niet met triomphen overladen zal zijn. Op Woensdag 30 November namelijk gaat het Italiaanse elftal naar Engeland en speelt er, op het terrein van Tottenham, een inter land tegen de ploeg die algemeen als de grootste favoriet voor de wereldtitel geldt. En hoewel de Italianen ongetwijfeld alles op al les zullen zetten om op het Spurs- terrein een prestatie te leveren, die hun geschokt zelfvertrouwen weer wat zal kunnen opdoffen, en ofschoon het daardoor wellicht een van de meest boeiende interlands zal worden ooit op een Engels voetbalveld gespeeld, zullen de Azurri's daar vermoedelijk al er varen dat er tüssen 1938 en 1949 in de internationale voetbalwereld toch wel het een en ander veran derd is. En hoewel het uiteraard nog veel te vroeg is om voorspellingen te doen, mag men niettemin rustig aannemen, dat de Euro pese acht het tegen dit Zuid-Amerikaanse gezelschap alles behalve gemakkelijk krijgt. Millioenen In Rio legt men de laatste hand aan het stadion. Ilonderd-vijf-en-vijftig-dui- zend toeschouwers en een speciale afras tering om hen in bedwang te houden als zij zoals aldaar nog steeds gebruikelijk, de' neiging mochten vertonen, handtaste lijkheden met een scheidsrechter op te voeren. Doch niet alleen in Rio treft men zijn voorbereidingen. Ook in Rio Grande, Bel Horizonte en Sao Paulo zullen in de achtste- en de kwart-finales wedstrijden worden gespeeld en ook daar rekent men op enorme massa's toeschouwers. Men heeft die toeschouwers uiteraard hard no dig. Niet alleen omdat een Zuid-Ameri kaanse voetbalploeg gevaarlijker pleegt te worden naarmate er op de tribune's rondom méér Zuid-Amerikaanse geest drift wordt vertoond, doch vooral ook om dat de organisatie van zo'n wereldkam pioenschap, vooral als het aan de overzijde van een oceaan plaats vindt, een tamelijk kostbare geschiedenis is. Hen raamt na melijk de onkosten op zoiets van twee millioen De Engelsman Harris, wereldkampioen 1949, won Vrijdagavond op de Ordrupbaan te Kopenhagen in twee manches van Jan Derksen. Op de vijfde dag van de intern, motor- zesdaagse In Wales hebben onze land genoten laten zien wat ze waard zijn. De wegen waren tengevolge van de regen zeer glad en modderig, doch ondanks de zware route wisten Van Rijssel, Roest, Knijnenburg en Flinterman de 383 km. zonder strafpunten af te leggen. Het is bijna zeker dat ook Bestebreurtje, Haaker, Van Dinter en Lichtenbeld Vrij dag straf puntloos zijn geëindigd. Dat wil dus zeggen, dat Nederland een zeer grote kans maakt met tenminste 4 gouden medailles te eindigen, omdat de route van de laatste dag slechts 60 km. lang is en. over goede wegen loopt. Dan rest nog Se snelheidsproef op het circuit van dok een parcours met een slecht weg- voorJiOCu daar zullen onze rijders hun le klas^ en gemiddelde, dat voor al ten te halc\?rSChillen^ iS' zeker we' we" van* Besteb1rfl°nder valt de prestatie op weliswaar ?nUxr'e uit Barendrecht, die betrouwbaarhetrt-erland verschillende niet gespecialisem-t) e-n meereed> doch zoals een zesdaags? As op zware litten nog zonder straw,, m na 5 dagen dan een bijzondere veS,te zijn zeker Nederland klom lng waard. Zilveren Vaas een piJV striJ'd om da Hongaarse team verloor 2 J?"?11008- Het door dc stand na de vyf<£ waar- Philips-, Erres- en Waldorptoestellen Wederom uxt voorraad leverbaar Je Middfcllandstraat 72 Telefoon 30340 - 31293 Rotterda Morgen wordt in het Wagener-stadion te Amstelveen het eindtournooi voor de Nederlandse hockcyclag gehouden, een in 1901 ingesteld voor-tournooi, toen be gonnen met 5 deelnemende ploegen Ditmaal waren 97 elftallen van de par tij. die ji- Zondag in vele plaatsen des lands voorwedstrijden hielden om de 8 ploegen aan te wijzen, die morgen de strijd om het Batavierenbeeld en de be geerde speldjes zullen aanbinden. Vier Westelijke ploegen, twee Zuidelijken, een Oostelijke en een Noordelijke wisten zich te plaatsen, Dé voorronde begint op Y*aL.aangren" rende velden om 12 uur. TOGO ontmoet dan L. H. C. en zal vermoedelijk we! over de Noordelijke kampioenen a, ziin de Leeuwarders taaie rakkers- triomferen. Dan moet tegelijkertijd .iet Eindhovense H. T. C. C„ de bekerwin naar 1948 en een befaamde cupfighter het opnemen tegen Delftse Studenten geen lichte taak voor de Zuiderlingen treffen. S.S.H.C., de Stichtse promotie klasser, die j.l. Zondag de eerste klas sers Hilversum, Gooi en Be Fair uit schakelde, is in staat te achten de oos telijke triumfator Union, te kloppen, doch de meest interessante ontmoeting wordt VenloB.M.H.C. De Zuidelijke kampioen heeft geduchte versterking gekregen in de gebroeders Derckx (ex-Deventer) en Ancion van Kampong- We zijn geneigd de Venloërs de beste kansen toe te kennen. Om 2 uur volgen dan de halve eind strijden, eventueel TOGOHTCC en VenloS.C.H.C. (aangenomen dat onze verwachtingen uitkomen) en tenslotte °m 4 uur de eindstrijd (VenloTOGO °f 'n Zuidelijke finale Venlo—HTCC??) Het zijn wedstrijden van tweemaal 25 minuten, de eindstrijd eventueel met 2 m i-5 minuten verlenging, waarvan, zo nodig, de beslissing met strafhoek slagen vallen moet. Tussen de bedrijven door worden nog 4 wedstrijden voor het B-tournooi ge speeld. Het wordt een mooie, spannende hockeydag. daar kan men staat op ma ken! land A 0, Tsjechoslowakije b 0, Neder land a 5, Zwitserland b 7. Als in deze stand geen verandering komt, is de kans zeer groot, dat de Tsjechen de Vaas zui len veroveren omdat zij op hun 125 cc machines gemakkelijker hun gemiddelde behoorlijk kunnen overschrijden in de snelheidsproef dan de Engelsen met de Triumphs en Royal Enfield in hun zwa re klasse. De trophee zal vermoedelijk in Enge land blijven, daar het Engelse team thans met 1 strafpunt leidt voor Tsjechoslo wakije met 9 punten. In totaal werden tot en met de vijfde dag 72 uitvallers genoteerd. Aan de wielerwedstrijden om het clubkampioenschap op de weg, Maandag 26 Sept., nemen de volgende 24 vereni gingen deel: De Adelaar (Apeldoorn), De Adelaar, (Hilversum), Apollo (Rotterdam) Le Champion (Amsterdam), D. T. S. (Zaandam), Feynoord (Rotterdam), De Germaan (Amsterdam), Hollandia (Haag) De Kampioen (Scheveningen), De Kam pioen (Haarlem), Kennemerland (Heems kerk), Maastricht (Maastricht), De Mol, (Dordrecht), Olympia (Amsterdam), Het Oosten (Enschede), De Pedaalridders (Rotterdam), Rotterdam (Rotterdam), Rot terdamse Leeuwen (Rotterdam), De Spar taan (Haag), Sportief (Teteringen), Swift- cobbinatie (Leiden). Wilhelmina (Eind hoven), Willebrord Wil Vooruit (Rucphen) en Het Zuiden (Eindhoven.) Het kampioenschap wordt verreden op een parcours op de Veluwe ter lengte van 58 K.M., dat tweemaal moet worden ge reden. Zeer aparte Goth. eetkamer Dressoir 2 m., 10 j. gar. compi. I «)!»7.- v/h. TOOKKNKURG HA.>1>1 F. Nieuwe Binnenweg 340 t/o. Plantsoen Rotterdam - Telefoon 34136 (Adv.) Bij de wedstrijden om het Brittannia Shield in Londen won de Nederlandse ploeg het zwemmen met een totaal van 40 punten, gevolgd door Frankrijk met 39, Groot Brittannië met 36. België met 23. Noorwegen met 17 cn Griekenland met 12 punten. Van Daatselaar won de 200 yards school slag in 2.36. Van Rooy de 100 yards in 67.6 sec. De Ned. ploeg werd tweede achter Frankrijk op de 20Ö m. wisselslag- estafette in 1.58.6 en de 266 yards estafette in 2.24.4 Groot Brittannië won het schieten met 535 pnt.; Nederland bezette hierin de vijfde plaats met 508 pnt. Frankrijk won het Brittannia Shield met totaal 110 punten. Groot Brittannië werd tweede met 92 pnt. België derde mte 74 pnt., Nederland vierde met 70 pot., Noorwegen vijfde met 67 pnt en Grieken land zesde met 52 punten. De 5614 ton metende Noorse vrachtboot „Helgoy" is Donderdag door kustbatte- rijen in Noard-Korea (Sovjet-toezicht) beschoten. Het schip werd op de brug en aan het roer getroffen. Alle scheeps papieren zijn verloren gegaan. Ernstige persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Na de beschieting verzocht het schip om hulp van de Amerikaanse marine. De „Helgoy" was met een lading steen kool op weg van Sachalin naar een Ko reaanse haven. De agent van de scheep vaartmaatschappij te Yokohama heeft de kapitein geadviseerd, koers te zetten naar Saseho, gen Amerikaanse marinebasis in Japan. Met. het s.s, Cottica vertrekt vandaag uit Amsterdam de eerste kerngroep ar beiders van het aannemingsbedrijf van Heesewijk uit Best voor het bouwen van 700 woningen in Paramaribo. Met dezelf de boot waren grote partijen hulpmate rialen alsmede machines voor mechanise ring en fabricatie van bouwmateriaal en onderdelen verscheept. Het ligt iri de be doeling op 30 September een tweede groep arbeiders alsook verdere uitrusting te verschepen. Een lid van de firma en twee van zijn directe medewerkers ver trekken 22 September per vliegtuig. Verjaagdat lusteloze gevoel.Neem'nAKKERTJE" om weer monter en fris te worden en misschien een griep te voorkomen. helpen direct Als zelfs Karl Möbius in zijn Aesthetik der Tiertvelt" niets ten gunste van de schoonheid der spin nen iveet te zeggen, ziet het er voor deze dieren in dit opzicht bedenke lijk uit. Het in elkaar gedrongen lichaam met acht griezelig lange be haarde poten, de „vieze" draden die aan hoofd, handen en kleren van de argeloze wandelaar blijven kleven en de webbendie de. wanhoop zijn van iedere zindelijke huisvrouw, geven hun inderdaad tveinig kans op de sympathie van het mensdom. Toch is deze beschouwing eenzijdig en doet de spinnen onrecht. Een spin is het type van iemand met werklust; vakken nis en levensernst. De kruisspin (Epeira diademata) om bij deze soort te blij ven beschikt in haar lichaam over alles De minister van Binnenlandse Zaken ad interim, mr. Van Schaik, heeft he denmiddag te 3 uur, daartoe gemach tigd door H, M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal gesloten. De voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, presideerde de ver gadering in het Tweede-Kamergebouw en benoemde tot leden der commissie van in- en uitgeleide van de minister de leden: Jonkman (voorzitter) en Tjal- ma van de Eerste Kamer, mej. Tendeloo, Bagch, Bruins Slot en Van de Wetering van de Tweede Kamer. De heer Van Schaik arriveerde in een gala-berliner, bespannen met twee paar den en geëscorteerd door rijkspolitie vóór en achter het rijtuig. Nadat hij de zaal was binnengetreden, hield hij de volgende rede: Mijnheer de voorzitter, De koningin heeft mij gecommitteerd, de zitting der Staten-Generaal van ha rentwege te sluiten. Sinds de bevrijding doorleeft ons ko ninkrijk een -echtsontwikkeling, waar van omvang en diepte hun weerga in de geschiedenis van het Nederland-se volk nauwelijks vinden. De dringende staatkundige vraagstuk ken waarvoor wij binnenslands zijn ge steld, de toekomstige staatsrechtelijke structuur van de gebieden .overzee en de nieuwe vormen van samengaan in inter nationaal verband stellen gezamenlijk de hoogste eisen aan het scheppingsvermo gen en de werkkracht van ons volk. In de thans aflopende zittingsperiode heeft dë volksvertegenwoordiging haar belangrijke bijdrage tot die rechtsont wikkeling geleverd zowel door haar wet gevende arbeid als door de vertolking van hetgeen er met betrekking tot de op te lossen problemen in het rechtsbe wustzijn van het volk leeft. Niet steeds is het mogelijk geweest, het gemeen overleg tussen regering en parlement te doen plaats vinden op een wijze, die ten volle k-on beantwoorden aan bepaalde leerstellige opvattingen daaromtrent en tevens aan hetgeen in feite werd verwacht. Echter is gebleken, dat zowel de Staten-Generaal zelf als ons constitutioneel recht ruimte weten te ge ven aan een constitutionele praktijk, die door de dringende omstandigheden van het ogenblik geboden is. Het strekt tot verheugenis, dat de zich opnieuw, in de beide Kamers geopenbaard hebberige zin voor samenwerking en opbouwende werkzaamheid tot zovele vruchtbare re sultaten heeft geleid. De koningin heeft mij opgedragen u deswege dank te zeggen. In naam van Hare Majesteit verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten Nadat de minister was uitgeleide ge daan en de commissie in de zaal was teruggekeerd, werd de vergadering ge sloten. Voor de tweede keer zijn de internatio nale wielerwedstrijden in het Olympisch Stadion te Amsterdam wegens regen uit gesteld. Ditmaal is het programma ver schoven naar Donderdag 22 September. wat nodig is om een huis met werkplaats in te richten. Ze heeft een bouwplan ln haar hersenzenuwknoppen, materiaal in haar achterlijf en beschikt over vaardige werkkrachten in haar borstelige poten. Willekeurig spint ze een draad die aan een tak of muur bevestigd is. Uit vele spinkliertjes stroomt de taaie vloeistof samen in de zes spintepels van het ach terlijf. Dc fijne draadjes kleven samen tot een dikkere die aan de lucn'. ver hardt. Dit lijkt eenvoudiger dan het is. Door het in werking stellen van verschil lende groepen van spinkl eren, on staat een spinsel van andere kleur en samen stelling. Hier is kennis van materiaal vereist, want het is heel iets anders of er een steundraad, een vangdraad of een cocon voor de eieren moet gemaakt wor den. Een spin die haar vak verstaat kiest feilloos de juiste kwaliteit. Ze laat zich zakken aan haar draad, waarin ze zo no dig weer omhoog kan klimmen dus de ideale ladder. De wind bevestigt de draad aan een of andere tak. Na ,'mje herhalingen ontstaat er een onregelma tige veelhoek van in verhouding stevige draden. Nu een vernuftig samen stel van spaken, en dan van het midden uit een keurig uitgevoerde spiraal van droge spinstof (een soort eiwitverbin ding) over de spaken tot de omvang van het web bepaald is. Het steigerwsrk is Haai Dan gebeurt het merkwaardige, dat de spin van buiten naar binnen een kleverige spiraaldraad gaat spinnen en tegelijk de eerste droge spiraal afbreekt. Door de spanning die veroorzaakt wordt bij het bevestigen op de spaken, verdeelt de kle verige stof zich langs de draad in fijne druppeltjes. Tenslotte een signaaldraad uit het midden naar een veilig hoekje onder tak of raamkozijn en daar nog een fijn gesponnen nestje, en huis en werk plaats zijn voltooid. Nu begint de jacht, even ernstig als het bouwen. Spinnen kennen geen hu mor, lachen doen ze nooit. De acht punt- ogen hebben een beperkt gezichtsvermo gen, maar samen met de fijne tastzin ont waren ze onmiddellijk het insect dat in het web is vastgekleefd. Merkwaardig is het, dat ze een insect buiten het web b.v. als ze er mee onder een stolp worden samengebracht, niet als prooi herkennen. Is ze eenmaal gevan gen dan dringen de scherpe uitsteeksels van de voorste kaken in de prooi, het giftige speeksel komt er in en lost het verteerbare deel op. Alles wordt opgezo gen en de resten uit het web verwijderd. Zo groeien ze flink, vooral de wijfjes, oie de vreemde gewoonte in ere houden de veel kleinere mannetjes op te eten. De eieren worden in het najaar gelegd en met geel spinsel omhuld. In het voorjaar komen de jonge spinnetjes te voorschijn. Ze kennen geen gedaanteverwisseling zoals de insecten. De spinnetjes blijven nog enige dagen op een kluwen en ver spreiden zich dan lopend of zwevend op de wind. Na een hele reeks vervellingen zijn ze tegen het najaaa volwassen. De herfstdraden en de vele webben in Sep tember en October, die zo prachtig door Gisteren om ongeveer 2 uur arri veerde op het vliegveld Schiphol de 61-jarige Amerikaanse Bijbclvorser Aaron Smith, teruggekeerd van zijn inspectie op de berg Ararat, op door reis naar Kopenhagen, vanwaar hij naar Amerika zal vliegen. Hij werd op het vliegveld begroet door Hans Roo- zen en diens vader- In een kort gesprek met de aanwezige journalisten vertelde de heer Smith, dat, hoewel de ark bij deze eerste poging nog niet is gevonden, men veel kennis heeft kunnen opdoen van de geografische situ atie. „Ik heb het gevoel", zo zeide hij ,,dat deze poging goeddeels als ge slaagd moet worden beschouwd. Men moet er rekening mee houden, dat de voorbereidingen voor de tocht meer tijd hebben gekost, dan oorspronkelijk werd aangenomen. Hierdoor was het ons niet mogelijk de tocht voort te zetten, toen wij tot de conclusie kwamen, dat er water gebrek was. Hadden wij dit kunnen voor zien, dan hadden wij de Ararat aan de Westzijde bestegen. Wij hebben namelijk op een hoogte van 13.000 voet een meer ontdekt, dat vrij goed water bevat. Het zal nuttig zijn bij een volgende poging de Ararat te bestijgen, via het door ons ontdekte meertje, de tocht uit te stippe- Op 20 en 21 September zal te Lyon een ja"\estenniswedstrijd FrankrijkNeder- het v^orden gehouden negen partijen in vattend en vier 'n ket dubbelspel om- van eiv ,Aan do singles nemen vijf dame? mede a deel" De nummers 1 en 2 als. tesen 1 V 4 sP®ien elk twee partijen (1 nummers ,?lgen 2 cnz> tegen elkaar: dc elkaar uit Jcomen slechts eenmaal tegen spelen vier^^13 va" ]and 2 mevr. Blaisse 3 kcosM ^.ToL lin Couquerque, 5 mevr. Schmier; dub- belspel: 1 tn®vr- Blaisse—mej. Hermsen, 2 mevr. Roos—mevr. Schmier. Pachman, die aan de kop ging in het schaaktornooi te Trencianske Teplice, heeft gisteren zijn eerste verliespartij ge boekt Hij werd in de 18e ronde ge slagen door Rossoiimo. Dit échec kost hem de leiding Thans bezet Stahlberg de eerste plaats met 1314 punt, gevolgd door Pachman en Szabo met 1214 punt en 1 afgebroken partij. De partij tussen Prins en Ujtelkicu werd afgebroken. len. Men zal dan geen watergebrek krij gen en gemakkelijker de top kunnen be reiken". De berg Ararat is, naar Hams Roozen vertelde, 5200 meter hoog en de ark ligt. volgens hem, vrij dicht bij de top in een gletscher. De positie van het schip ver andert echter steeds, aangezien de glet scher de berg afzakt. De Turkse boer Resei't, die enkele maanden geleden de ark moet hebben gezien, heeft bij de expeditie niet als gids Bediend. De heer Smith vertelde, dat de expeditie laat contact met Reseit heeft gekregen. Een andere factor, die een belangrijke rol speelde bij het gedeeltelijk mislukken van de expeditie, is de tegenwerking, die de heer Smith, naar zijn zeggen, in zijn eigen groep heeft ondervonden. De groep bestond uit Aaron Smith, zelf en voorts uit Wendell Ogg, medicus, E. J. Newton, fotograaf, en Walter Wood, geoloog. De heer Smith is niet van plan het vol gend jaar zelf mee te doen aan een expe ditie, die op zoek gaat naar de ark. Hij meent, dat hij daarvoor te oud is, hoewel hij zich, naar zijn zeggen, nog uitstekend voelt. Over de medewerking van de Turkse regering spreekt hij vol lof. Wel heeft het lang geduurd voor hij de nodige toe stemmingen kreeg, maar dit is meer een gevolg geweest van het feit, dat hij niet wist. tot welke instantie hij zich moest wenden. Toen hij dit eenmaal ontdekt had, heeft hij op hoffelijke wijze, zowel van civiele als van militaire autoriteiten, bijstand gekregen. De expeditie is door de leden uit eigen middelen gefinancierd. De „Oriental Ar- dheological Research Organisation" heeft hierbij bijstand verleend. Hans Roozen, die dit jaar zal begin nen met zijn studie in de rechten aan de Leidse universiteit, is stellig van plan om het volgend jaar, indien er weer een speurtocht wordt ondernomen, mee te gaan. Tijdens het verblijf van d,e beer Smith op het vliegveld onderhield hij zich druk met deze over de plannen voor het volgend jaar. de dauw met parels behanger, kunnen worden, getuigen van run activiteit. Niet alle spinnen spianen een web. Ook in ons land is de Vogelspin uit Z.-Ame- iika geen onbekende, ingevoerd als ze werd tussen de bananentrossen uit ie West Dit ong. 15 cM. grote dier maakt lopend jacht op hagedissen, kikkers en vogeltjes, die het uitzuigt. De Zeespinnen (Pantopoda) vormen een afzonderlijke tak, die zich reeds lang geleden van de spinnenstamboom heeft afgescheiden. Het zijn beslist lelijke zee dieren. Maar laat nu de spinnewereld uiterlijk ook veel lelijks te zien gever>„ de vaak prachtige webben, de dikwijls vermake lijke levensernst en de belangrijke hulp die ze ons bieden tegen vliegen en mug gen. mogen hen voor een al te radicale minachting en vervolging behoeden. A. S. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. BROEK, Nwe Binnenweg 48, Rotterdam C. PROBLEEM No. 2194. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) le plaatsing. M Zwart: 7, 8, 10, 12, 17/8, 22, 25, 27, 32. Wit: 19, 24, 29, 31, 34/5, 39, 47, 49. 50. Met eindspel. PROBLEEM No. 2195. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) le plaatsing. Zwart: 6, 8. 10, 12/4. 18/9. 24. 29. 30. Wit: 16/7, 22, 27, 33, 35, 37/9, 42, 46. Met eindspel. PROBLEEM No. 2196. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) le plaatsing. Zwart: 1, 7 11/4, 18, 24/5. 28/9, 33. Wit: 16, 21, 26/7, 31, 35, 37, 42/3, 45, 47/8, 50. Met eindspel. PROBLEEM No. 2197. D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) le plaatsing. Zwart: 2, 9, 12, 14/5. 19, 21/4. 28 9. Wit: 25. 30/2, 35, 37, 42/5, 47, 50 Met eindspel. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. VUURBOOM SERIE. Wij geven hierbij vief problemen van D. Vuurboom, Glanerbrug (O.) Het zal de oplossers zeker enige uren aangename bezigheid bezorgen. De eind spelen, welke na de grote slag, overblijven zijn zeer leerrijk, ook voor het practische spel. Onder de goede oplossers wordt een prijsje verloot. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2184. (D. Vuurboom.) Zwart: 14, 15, 18, 22, 25, 32, 38. Wit: 24, 26, 31, 34, 40, 43, 44. Wit: 34—29. 40—35, 24—20. 31—27, 26 10, (zw. 18—23), 10—4, (23—28), 4—15, (24—30), 35:24, (28—32), 24—20, 1542, (14—19), 42—15 (19—23). 15—20 wint. Wanneer zwart in plaats van 2328, 2329 speelt volgt van wit 1015 (zw. 2530) 1520 en wint. Probleem No. 2185. (D. Vuurboom.) Zwart: 2, 9, 12, 17. 18, 20. 26, 30. Wit: 23, 28, 31, 37, 41, 42, 43, 50. Wit: 37—32 (zw. 26:39), 41—37. 28—22. 32 3, (zwart 12—17, 2—8 en 3943),'3—21, (4349), 2116 en wint. Probleem No. 2186. (D. Vuurboom.) Zwart: 7. 8, 10, 12/4, 17, 19, 22, 35. 36. Wit: 28/9, 33, 38/9, 41/4, 48, 50. Wit: 29—23, 33—29, 44—40, 38:18 (zw. 47:49), 23:5, 5:35. OPLOSSERS Van de problemen nos. 2184/6 goede oplossingen ontvangen van: C. v. d. Linde, C. v. d. Weide, J. J. Kleijn en Th. A, Romeijn, allen Rotterdam; A. de Groot, den Haag; A. Nederhoff, Boskoop; J. van de Werdt, Maastricht: J. Menten, Roer mond; G. Luiten, Boskoop. (Van onze weerkundige medewerker) Het is de laatste dagen héél erg geweest met het weer. De tate vacantie- gangers hebben reden te over gehad tot klagen, want na Dinsdag zijn er heel wat buien gevallen. Aan de andere kant zijn de zorgen van anderen be.angrijk verminderd, omdat de droogte hier en daar zeer onaangename gevolgen heeft opgeleverd. Als hét nu ook nog eens wat meer zou willen regenen in de stroomgebieden van de grote rivieren, zou ook de scheepvaart in een tevreden stemming komen, want tot op heden heeft de. stijging van het peil der grote rivieren nog niet zo veel te betekenen gehad. Alleen de Maas heeft enige was te zien gegeven, dank zij de regen, die in België en Noord-Frankrijk is gevallen. Ofschoon het nog niet in alle opzichten botertje tot de boom is. zit er toch wel enige verbetering in het weer. De depressie, die de oorzaak was van de zware buien, beweegt zich zeer langzaam naar het Oosten. Vanmorgen bevond zij zich boven dc Noordzee. Nu is het een rug van hoge druk, die het belangrijkst is voor het weer bij ons; die verplaatst zich eveneens naar het Oosten. Het ziet er naar uit, dat deze het Zondags weertje wat zal doen verbeteren- Maar op de oceaan is een nieuwe depressie in aantocht, zodat deze verbetering vermoedelijk slechts van zeer tijdelijke aard zal zijn,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3