Nederland overweegt of soortgelijke e een zelfd stap Val van het pond en ons land Slechts weinig maatschappijen zullen profiteren Parijs verrast en teleurgesteld Alle vas tgestelde wisselk°ersen ingetrokken Vreselijke scheepsramp Tweehonderd mensen kwamen om het leven m Canada Vloeistofoven voor bakkerij Vele sterling- en zwakke-valutalanden volgden reeds Gevolgen van gulden-devaluatie voor consument en economisch leven Opbouw van markt in Amerika DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN de Geen verhoging van goudprijs Matige devaluatie van franc verwacht NDER DE Nederlands motorschip gezonken Brandweer machteloos tegenover het vuur Tragisch ongeval op Haagse kermis 50 Procent besparing op brandstoffen friste JAARGANG MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 No. 21054 Eerder dan aanvankelijk aangekondigd, heeft Sir Stafford Cripps reeds Zondagavond ge sproken en tegen veler verwachtingen in he eft hij daarbij bekend gemaakt, dat Engeland zal devalueren°en wel met ruim 30Vz pCt, zodat de koers van het pond sterling tegenover de dollar is verlaagd van 4.03 tot f 2.80 voor 1. De Nederlandse regering heeft hierop bekend gemaakt, dat zij „zich hierdoor genoodzaakt ziet een zelfde of soortgelijke stap te overwegen. De beslissing van de regering zal zo spoe dig mogelijk worden medegedeeld", aldus het officiële communiqué. Vele andere landen, w.o. vrijwel alle landen, die behoren tot het ,sterling-blok, of die tot de zwakke-valutalanden gerekend moeten worden, zijn, als gevolg van de Engelse stap, even eens reeds tot devaluatie overgegaan. Minister Van Schaïk als waarnemend minister van Binnenlandse Zaken betreedt langs een erewacht van de rijkspolitie, hetgebouw van de Tweede Kamerwaar hij Zaterdagmiddag namens H. M. de Koningin de zitting der Staten-Generaal sloot. Vrachten luiden in ponden ZELFS WALL STREET ONDERVINDT EEN SHOCK WEINIG VERANDERING DE VIERKANTE CIRKEL? Een opvarende vermist DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven_ u, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JPERf Hoofdredactie: Prof. D^^ZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. F,n veland devalueert met ruim 30% tegenover de dollar De Ver. Staten zullen niet toestemmen in een verhoging van de goudprijs. De Amerikaanse minister van financiën, John Snyder, heeft het Internationale Monetaire Fonds hiervan officieel in ken nis gesteld. Uit zijn verklaring is af te leiden, dat de Ver. Staten zo nodig gebruik zullen maken van him veto-recht om, indien de Raad van Beheer van het Fonds een algemene prijsverhoging zou voorstellen dit voorstel te doen verwerpen. Gisteravond hield Sir Stafford Cripps, de Engelse minister van financiën, voor verschillende Britse zenders een rede, waarin hij verklaarde, dat door de En gelse regering, reeds vóór het begin van de conferentie te Washington het be sluit genomen was tot devaluatie van het pond ten opzichte van de dollar over te gaan. Zij was hiertoe wel genoodzaak omdat de dollarverdiensten van het ster- linggebied de laatste tijd waren achteruitgegaan en omdat vrywei overal in de wereld de menL"f eevat dat het pond zou moeten deva lueren. Aankopen in het sterUnggebied werden daarom opgeschort, hetgeen da 6iNfdienp0SbIraradrgwase'de Engelse nege rin® tot de conclusie gekomen, dat aan de deze toestand slechts het hoofd kon wor den geboden door inderdaad tot deva luatie over te gaan, temeer, daar een ver dere uitputting van de goud- en dollar- reserves van het sterlinggebied niet meer kon worden geduld. Cripps noemde deze maatregel de ern stigste stap, die de Engelse regering maar had kunnen nemen en zij heeft hem genomen, omdat zij gelooft, dat anders de huidige sterling-dollar-moeilijkheden onoplosbaar zijn en omdat zij geen werk loosheid op grote schaal wil riskeren. Hij deed een beroep op fabrikanten en exporteurs, hun inspanningen tot opvoe ring van de export naar de dollarlanden te verdubbelen en waarschuwde ieder geen profijt te trekken ten nadele van het gemeenschappelijk streven, het dol larprobleem op te lossen. De invloed op de kosten van levens onderhoud zouden volgens Cripps ge ring zijn. Cripps verwacht, dat zich gedurende de eerst komende maanden in dit opzicht alleen een styging van de kosten van brood vpor zal doen. De Engelse regering is niet voornemensde voedselsubsidies te verhogen en de prijs van brood zal binnen ongeveer 14 dagen worden verhoogd van 4.5 tot 6 pence. Hierdoor zal het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud met ca. 1 punt stijgen. Afgezien van de prijsstijging van brood worden, volgens Cripps, geen andere stijgingen van betekenis in kleinhandels prijzen verwacht. Het kan zijn, dat zien gedurende de eerstkomende maanden een gerechtvaardigde reden voordoet toi verhoging van de prijzen van een paar andere artikelen, welke voornamelijk vervaardigd zijn uit geïmporteerde dol lar-grondstoffen, tenminste indien da dollarprijzen niet zullen dalen. Een oplossing voor het dollarprobleem zou aldus Cripps, ook gevonden kunnen worden door minder in het dollargebied te kopen, maar hij noemde dit een wan- hcopspolitlek, die het land zou beroven van essentiële voedingsmiddelen en grond stoffen en zodoende de levensstan daard zou verlagen. Het streven moet er op gericht zijn meer dollars te verdie nen. Maar eenmaal besloten tot devaluatie ging het erom de omvang ervan vast te stellen. De nieuwe koers zou er een moe ten zijn, die ook gehandhaafd zou kun nen worden. Daarom is tot een aanzien lijke koersdaling besloten, want, aldus Cripps, wij kunnen de koers altijd weer doen stijgen, indien blijkt, dat wij iets te ver zijn gegaan. devaluatie van de gulden t.o.v. de dollar heeft ongetwijfeld haar betekenis voor de beurs. Reeds geruime tijd heeft het koers- ve*loop de invloed ondergaan van de wisselende golven van toe- nemende en afnement|e devaluatievrees. Sinds, begin Augustus vv ih vele fondsen een behoorlijke koersstijging achter de rug. nee reacues de beurs thans voor de diverse categorieën fondsen te zien zal geven, moet uiteraard worden afgewacht. Wordt ''velke ter beurze op de geruchten mzske de .e treden Jhdefa id ge.mo;tlVeerd dpQr da cons e Het benoeiL &lenülge„ Nederig en dat meu '"r hillende soorten^f "laKen tussen de verscu fondsen. «n ;een betoog dat de koér«H b6h0 foUarleniugen Nederig ging van d®f gemotiveerd is. Hl„" Philips ^fiepercentage van 255" laat een devaiua verdere marge tot' of meer zelfs nog soreekt vanzelf, dat koersverbetermg. n® „ndere in dollars lui- ook de koers van alie ïnvi0ed zal wor dende stukken gunstig Den den door de devaluatie. io+ant door een Op het ogenblik °n dit voor devaluatie t. o. v. de o indus- deel slechts voor heel export Want onze industrie' trieën. naar de V. S. en Canada b®® be- slechts weinig fabrikanten veei tekenen. Wel kan er op gewezen worden, dat er mogelijk wat meer guldens worden 0 vangen uit hoofde van de Belgische o drijven. De Belgische winst levert bij ee achterwege blijven van een Belgische de valuatie meer guldens op. Of de aan België geleverde onderdelen meer guldens opbrengen is nog een vraag, want het is heel goed mogelijk dat in guldens geen hogere prijs voor deze onderdelen wordt ontvangen. Dit hangt af van de te voeren concernpolitiek. Alles bijeen genomen menen wy, dat onmiddellijk Philips van een devaluatie slechts in speculatie tegen onbetekenende mate zal profiteren, om dat het zijn voornaamste afzetmarkt vindt in landen met zwakke va uta, welke thans ook tegelUkertyd met de gulden devalueren. voor Voor Unilever N. V. valt te wijzen op de hogere inkomsten in guldens uit de Amerikaanse bedrijven. Maar nu weet niemand welk aandeel de winsten van de Amerikaanse bedrijven uitmaken van de totale winst van de N. V. Daarnaast moet hier bedacht worden, dat op de eerste plaats de Nederlandse N. V. niet meer kan uitkeren, zolang de poolsovereen- komst met Unilever Ltd. en het gentle men's agreement in Engeland t. a. v. de dividendstop blijven gelden. Maar zelfs al zou de Nederlandse N. V. meer kunnen d'tkeren omdat hogere inkomsten en de Engelse en Nederlandse dividendstop 'd'ks mogelijk maken, dan nog valt geen ividendverhoging te verwachten, omdat de raad van bestuur streeft naar een be langrijke versterking van de reservepo sitie, welke ook hard nodig is gezien de grote prijsrisico's bij de voorraden. Ten onrechte meent men o.i, dat SCHEEPVAARTWAARDEN van de devaluatie profiteren. Men moet nl. niet vergeten, dat de vrachten vrywel alle ln ponden sterling luiden. De scheepvaartmaatschappyen ontvangen dus in guldens uitgedrukt niet meer voor haar diensten. Daar tegenover kan zelfs staan, dat haar onkosten gedeel- telijk in dollars worden betaald zodat haar onkosten in guldens zelfs nog een styging ondergaan. Indien echter besloten zou worden de Nederlandse gulden niet met hetzelfde percentage t. o. v. de dollar te devalueren als het pond sterling, dan zouden de in komsten in guldens van de scheepvaart maatschappijen zelfs gaan dalen. Slechts veer die maatschappijen, welke in hoofdzaak of veel vrachten in dollars incasseren kan wellicht een voordeel ontstaan. Mogelijk is het, dat de H.A.L iets profiteert, doch wij zouden zulks met gaarne als vaststaand aannemen. Voor verreweg de meeste scheepvaartmaat schappijen echter brengt de devaluatie van de gulden t. o. v. de harde valutas geen voordeel. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Men mag zeggen, dat Frankrijk het land 1S p-'et, meest op de devalu atie va" N J?d-Sterling heeft p.an- eedrongen. nu zy gekomen is, blijkt roen volkomen v v Jast te zijn, zowel om het plotseling® ®n de invoering, ais em de omvang van de devaiuatie En de verrassing is gevolgd door een ken- neliike verbolgenheid. De regering heeft J:jaoiiiik maatregelen genomen om te gaan. Intussen staat de regering voor een Intussen m0eiiyk vraagstuk, »an- buitengewoon deva)uatie siechts gezien van ee verwachten, naar mate de vrucht *s lc Zoals boven reeds gemeld, ziet de Ne derlandse regering zich naar aanleiding van de Engelse maatregel genoodzaakt een zelfde of soortgelijke stap te overwe- De beslissing hieromtrent zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld. in aansluiting hierop heeft de Neder landse Bank bekend gemaakt, dat zij alle te v buitenlandse valuta vastgestelde t.o.v. bu ingang van 19 Sept. wisselkoerse Aan- en verkoop van heeft ing®tr jpringen betaalmiddelen buitenlandse v aD?eren (als omschre- en geldswaardige P peviezenbesluit ven in art. 5 van het 1945) is dientengevolge tot nader order niet toegestaan. kan voor het Voor dringende ge™U!gtaling van do- reisverkeer en voor de beta J> keB cumenten hiervan worden a f. in waarbij de definitieve verrekening a guldens pas mag plaats vinden. nieuwe wisselkoersen zijn vastgesteiu. uppft voorts De minister van financien en bepaald, dat de beurzen voor o Dins_ fondsenhandel op Maandag en dag 20 September gesloten z"1'® .fd v dat die dagen voor geldleningen der Beursvoorschriften 1940) werkdagen zullen worden beschou Indonesië en de devaluatie De staatssecretaris van "^inan®*®? te Batavia, die ln de afgelopen een onderhoud heeft gehad met Lo en leden van de voorlopige federale regering in Indonesië, heeft naar aan leiding van de devaluatie van de ster ling verklaard, dat, indien de Neder landse regering tot devaluatie besluit, de Indonesische gulden zal volgen. Alle banken in Indonesië zullen vandaag gesloten zyn. Maandagavond houdt drs. Oudt een radiorede. de binnenlandse prijsstijging kan wor den tegengehouden of beperkt. In dit opzicht zijn de vooruitzichten voor Frankrijk bijzonder slecht, nu nog juist gisteren de meest gematigde der vak verenigingsfederaties, de C.F.T.C., de eis voor een onmiddellijke algemene naar de vrijheid van collectieve loon- steld, in afwachting van de terugkeer salarisverhoging van 15 pet. heeft ge- overeenkomsten. Het nieuws over dB devaluatie van En geland heeft zelfs op Wall Street een shock te weeg gebracht, niet wegen het simpele feit van de devaluatie, maar omdat deze veel verder gegaan is, aa men verwacht had. De enige ud,e£-. d men eraan kon geven, was, dat Enge overtuigd raakt van de grimmige r teit, dat in de toekomst hoogstwaar schijnlijk slechts weinig leningen van de V s. verkregen kunnen worden en dat alle dollarhulp in 1952 zal worden beëindigd. Naar aanleiding van het besluit tot devaluatie van het pond sterling met circa 30 pet. heeft de Nederlandse re gering bekend gemaakt, dat zij zich hierdoor genoodzaakt ziet eenzelfde of soortgelijke stap te overwegen. Men zal deze mededeling van onze regering o.i. moeten uitleggen, dat Nederland zich genoodzaakt ziet eveneens tot de valuatie over te gaan, doch dat zij thans nog overweegt hoe grooi het percentage zal zijn, waartoe zij wil besluiten. Men wil klaarblijkelijk eerst eens zien wat de andere landen doen. De beslissing van Denemarken, welke inmiddels be kend is, is van groot belang voor onze landbouwproductenafzet. Ook de per centages van de Bizone, Frankrijk ei" alle Scandinavische landen en de defi nitieve beslissing van België zal men willen weten. Vermoedelijk zal men heden of Dinsdagochtend uiterlijk wel de nieuwe Nederlandse koers t.o.v. de dollar en andere valuta's bekend ma ken. Indien Nederland zijn valutakoers t.o.v. de dollar onveranderd zou laten, zou de koers van de gulden t.o.v. het pond sterling, gaan stijgen, maar niet alleen t.o.v. het pond sterling, doch ook t.o.v. de andere landen van het ster linggebied, die Engeland hebben ge volgd alsmede ook t.o.v. de valuta va.i Denemarken en Noorwegen (die even veel devalueren als Engeland) en an dere landen welke tot een devaluatie o.v. de dollar hebben besloten. Zou Nederland niet devalueren dan zouden de Nederlandse producten in al deze landen duurder worden en onze export naar die landen zou ongetwijfeld een ernstige terugslag ondergaan. Maar ook in andere landen, welke niet de valueren zou Nederland in het nadeel komen t.o.v. de landen die wel de valueren. Nederland zou als concurrent niet meer mee kunnen. Er zullen ver moedelijk slechts weinig landen zijn die niet tot een devaluatie t.o.v. de dollar zullen besluiten. Op het ogenblik dat wij dit schrijven worden als zodanig genoemd België en Zwitserland. Wat iedereen natuurlijk het meeste interesseert, is, welke gevolgen een de valuatie van de gulden t.o.v. de dollar de Belgische en Zwitserse franc heeft voor de kosten van levensonderhoud Een blik op de statistiek van het C.B.S leert dat, hoewel voor een enorm be drag uit de V. S. werd ingevoerd, deze import voor het grootste gedeelte be staat uit grondstoffen, halffabrikaten en fabrikaten. De hogere guldensprijzen hiervan zullen eerst op een later tijd stip doorwerken in ons niveau van de kosten van levensonderhoud. De consument zal er in het algemeen voorlopig zeker heel weinig van bespeuren. Wij noemen bijv. van de grootste invoerposten uit de V. S. ma chines en toestellen vervoermaterieel, lood, nikkel, koper, chemische produc ten, technische vetten, steenkolen. Van de artikelen van belang voor de con sument vallen slechts op: tarwe met 48 millioen in het jaar 1948, plant aardige oliën en vetten met 9,4 mil lioen, tabak in bladen etc. met 14.33 millioen. Daarnaast valt te wijzen op de grote invoer van ruwe katoen ad 49,4 millioen. Ongetwijfeld kan zulks in vloed hebben op de toekomstige prijzen van katoenen textielen. w eerbericht De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht weinig wind en plaat selijk mist, overigens veranderlij ke bewolking en overwegend droog weer. Morgen overdag zwakke of ma tige wind uit Noordelijke richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. Dinsdag 20 September: Zon op 6 22 onder 18.45 uur; maan op 2 57] onder 18.20 uur. Alles bij elkaar menen wij wel te kunnen zeggen, dat de directe invloed van de devaluatie t.o.v het dollar- gebied op de kosten van levensonder houd vermoedelijk slechts zeer gering zal zijn. Want voorzover er levens middelen door getroffen worden staan hiernaast grote invoeren van dezelfde producten uit niet dollar- landen en de productie van eigen bo dem, hetgeen de invloed van de de valuatie op de prijzen miniseert. De situatie verschilt hier aanmerkelijk van die in 1936, toen wij t.o.v. van practisch alle landen devalueerden. Wat zal het effect zijn op het econo misch leven? In 1936 hadden wij na de aanpassingspolitiek van de voorafgaan de crisisjaren een grote werkloosheid. Toen werd door de devaluatie ons bin nenlands kostenpeil, dat te hoog lag t.o.v. het wereldmarktniveau, ineens aangepast aan dat wereldmarktniveau Het Nederlandse bedrijfsleven werd tot concurreren op de wereldmarkt in staat gesteld. Op het ogenblik is er van werkloos heid practisch geen sprake. De produc tie beweegt zich op een gunstig niveau hoewel nog te laag als gevolg van de te geringe arbeidsproductiviteit en men kan niet bepaald zeggen, dat wij met onze prijzen op de wereldmarkt niet mee kunnen. Alleen het dollarge bied maakt hierop een uitzondering. Een opleving van onze industrie moe ten wij van de devaluatie niet verwach ten, hiervoor is geen enkele reden. Het gaat er slechts om of we, nu wij in Canada en de Vei. Staten goedkoper kunnen verkopen, aldaar ook meer zul len afzetten. Het is moeilijk deze kan sen te beoordelen. Wij zijn echter niet bepaald optimistisch t.a.v. de mogelijk heid dat deze devaluatie ons spoedig een belangrijk groter bedrag aan dol larinkomsten zal opleveren. Immers onze uitvoer naar de V. S. is steeds uiterst gering geweest. Wij zullen dus eerst aldaar een markt moeten gaan opbouwen. In 1948 voerden wij slechts voor 73 millioen naar de V. S. uit op een totale uitvoer van 2669 mil lioen. Indien onze exporteurs vasthou den aan dezelfde guldensopbrengst wel ke zij voor hun goederen tot dusverre bij verkoop in het dollargebied ontvin gen, dan zal zulks betekenen dat wij voor dezelfde goederenexport minder dollars ontvangen dan tot dusverre het geval was. Immers een product dat in de V. S. verkocht werd voor 1000 en 2650 opbracht, zal, indien de huidige guldenstegenwaarde maatstaf blijft voor de prijs, bij devaluatie minder dol lars opbrengen. De export zou, indien de oude guldensopbrengst maatstaf blijft voor de in Amerika te bedingen dollarprijs, kwantitatief moeten toene men met het devaluatiepercentage, om ons land dezelfde hoeveelheid dollars op te leveren als tot dusverre. Eerst bij een stijging van de kwantitatieve uitvoer boven genoemd percentage zou den wij meer dollars ontvangen. Niemand kan echter over de prijs politiek van onze exporteurs en de im porteurs Ln de V. S. thans iets met ze kerheid zeggen. Ongetwijfeld wordt onze concurrentiepositie in het dollat- gebied echter gunstiger. Gezien het feit, dat de invoer uit de V. S. grotendeels bestaat uit goederen die wij niet kun nen missen, mag worden betwijfeld of onze invoer uit het dollargebied, welke thans in guldens duurder wordt, wel een vermindering van enige betekenis zal ondergaan. Slechts indien vervan ging door invoer elders mogelijk wordt zal zulks het geval zijn. Een nadeel, verbonden aan de deva luatie is, dat onze buitenlandse schuld in harde valuta's op onze begroting 'n grotere guldenslast legt. Onze buitenlandse dollarbeleggingen zullen ons evenveel dollars opleveren als tot dusverre. Slechts de particu liere houders zullen van de devaluatie profiteren en meer guldensinkomsten uit hoofde van dividenden en interest genieten. Wat onze Beneluxpartners betreit volstaan wij met een enkele opmerking. België en Luxemburg beschikken over een zo grote goud- en valutavoorraad, dat zij ongetwijfeld van dit gezichts punt uit niet behoeven te devalueren. De Belgische franc is trouwens op het ogenblik een harde valuta, die eigen lijk niet veel onderdoet voor de Zwit serse franc en de dollar. Maar deze sterke technische positie is uiteindelijk vermoedelijk niet beslissend. Van de Belgische uitvoer is immers ongeveer de helft bestemd voor de Europese Marshallplan-landen. Zou België nie s doen en zijn valuta onveranderd m Als de kat van honk is Terwijl minister Lieftinck hard zijn best doet te Washington om de gulden hard te maken, sloegen zijn collega's, die met de Indonesische kwestie geoccupeerd zijn, hun slag en namen een paar hand les guldens uit de schatkist om die in Namen kapot te slaan. Men mag toch niet veronderstellen, dat zij, evenals vele toeristen in de afgelopen zomer, wat zwarte frankies in hun portefeuilles had den. Nu moet men ook weer niet te bene pen over dit geval oordelen. De Indo nesiërs, die aan ruimte gewend zijn, willen er misschien wel eens echt uit zijn. er, in Nederland ben je eigenlijk nooit uit zonder ook een beetje thuis te zijn; vooral als men naar de Radio luistert. Bovendien, in de Veiligheidsraad was België onze enige trouwe partner en af gezien van de Benelux misschien gaat men een volgende keer naar Luxemburg is het niet meer dan redelijk, dat ook onze Zuiderburen een pindaatje meepik ken van het festijn rond de Ronde-Tafel conferentie. Het gaat blijkbaar anders niet slecht met dat getafel. Het was reeds een goed teken, dat men in Den Haag met een ovaal, alias ei-ronde tafel begon. Dat was het ei en in Namen nam men al aan een, zij het wat langwerpige, vierkante tafel plaats. Zou dat de koek zijn? (In elk geval is het de bedoeling om de koek te verdelen Wel stond er in het betreffende pers bericht uitdrukkelijk bij, dat de tafel van eikenhout was (dus sterk). Hetgeen o.i. niet hinderen mag. Thuis hebben de meeste mensen toch eikenhouten tafels Tenslotte, al is alles koek en ei, een ta fel moet bestand zijn tegen een flinke vuist, welke er eventueel eens op ha mert. Komt in de beste families voor. De Ronde Tafel zit nu aan een vier kante tafel (het lijkt de vierkante cir kel wel), naar wij hopen, degelijke kostte eten en te verkopen. Ho pelijk zal Namen echter niet te veel in spireren tot louter nemen. Men zal zich misschien afvragen, waar om nu speciaal Namen werd uitgekozen voor deze trip. Vanwege die vreemde namen van de Indonesische gedelegeer den? Neen, dat geloven wij niet. Wanneer wij het goed begrepen hebben, moet deze weekend-retraite, waarop men o, con tradictio in terminis wel mag, neen juist veel dient te praten, een beslissen de phase zijn. Zij moet dus naam maken En waar kan men beter naam maken dan in Namen? En mislukt het, wel, dan kan men van het fiasco altijd nog zeggen, dat „dit Namen geen naam mag hebben". ANALYST. koers laten t.o.v. de dollar, dan zou zijn export ernstig in gevaar komen. Immers ook de concurrentiepositie van België in andere landen wordt on gunstiger t.o.v. de landen welke de valueren. Het behoeft geen betoog dat ook de Belgische beslissing van invloed is op ons prijspeil. België is een grote leve rancier, maar het levert ons gelukkig geen voedingsmiddelen, zodat de di recte invloed op de kosten van levens onderhoud niet groot is. Slechts bij tex tiel zou zulks wel enigszins het geval kunnen zijn, doch de vraag blijft dan nog'altijd of België zijn prijzen niet zal moeten verlagen. Naar Lloyd's uit Londen meldt, is het Nederlandse motorschip „Pinguin" (197 ton), dat op weg was van Antwerpen naar Stockholm, bij het vuurschip Kiel op een wrak gestoten en binnen tien minuten gezonken. Alle leden der beman ning op een matroos na werden gered. Nadat Zaterdagmiddag de Haagse kermis was geopend, heeft omstreeks 8 uur in de avond een ernstig ongeval plaats gevonden, waarby de 32-jarige D. Steins op slag werd gedood en de 15-jarige A. Steins zware verwondin gen opliep. Personeel van de kermis was bezig met het laten inlopen van de schuitjes op de z.g.n. „zig-zag wolkenkrabber", dit is een ongeveer twintig meter hoge stellage, waarlangs een spiraalvormige rails naar beneden loopt. In een schuitje kan men over deze spiraal rijden. Toen de kin deren van de constructeur van het ge vaarte een proefrit maakten op deze nog niet in gebruik genomen inrichting, kan telde het schuitje en viel van ongeveer 20 m. hoogte naar beneden, met het be kende noodlottige gevolg. De beide slachtoffers waren als bezoe kers naar de kermis gekomen en wilden graag eens een ritje maken in de schep ping van hun vader. In de haven van Toronto (Canada) is in de vroege ochtenduren van Zaterdag brand uitgebroken op het 6995 Ton me tende stoomschip „Noronic", toebeho rende aan de „Canada Steamship Lines". Toen de brand ontdekt werd, om 2.40 uur plaatselijke tijd, viel er aan blussen reeds niet meer te denken Na luttele minuten stond het schip van voor tot achter ln vuur en vlam. On geveer 200 mensen zijn bij de ramp om het leven gekomen. De „Noronic" was een luxe passagiers schip voor de vaart op de grote meren. Aan boord bevonden zich 690 personen, met inbegrip van de bemaning. De pas sagiers waren hoofdzakelijk Amerikaanse vacantiegangers uit Detroit en Cleveland. Het schip was Vrijdag uit Cleveland aan gekomen en zou Zaterdag vertrekken voor een pleziertocht op de St. Lawrence. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand werd groot alarm gemaakt. Onder de passagiers, Jie in hun slaap werden verrast, ontstond een paniek. Mensen in nachtgewaad liepen gillend over de dek ken. Sommigen sprongen zo van net schip op de kade, anderen te water. Van de wal af werden touwen en ladders toe geworpen, om het bezit waarvan vaa werd gevochten. Ongeveer honderd pas sagiers konden door de bemanning wor den overgebracht naar een langszij lig gend schip. Kapitein William Taylor bleef zo lang hem dit mogelijk was op het voorschip, waar hij passagiers behulpzaam was bij het verlaten van het brandende vaartuig. De ladder, waarmee hij zelf aan land werd gebracht, brak, en hij viel te water, waaruit hij werd gered. Tevoren had hij de deuren van een aantal hutten ingetrapt en radeloze vrouwen naar het dek gebracht. Intussen hadden 18 brandweerauto's en drijvende spuiten de hopeloze strijd met het vuur aangebonden. Zo groot was de hitte, dat de brandweermannen pas na vijf uur aan boord konden gaan. Volgens de laatste berichten zijn ten minste 197 mensen omgekomen. Honderd schip aangetroffen, 3 gewonden zijn in het ziekenhuis overleden en 4 lijken zijn uit het water opgehaald. De ziekenhuizen en de eerste-hulpposten in twee hotels tellen 169 gewonden, van wie 16 ernstig. Het schip is geheel uitgebrand. De brand ontstond in het achterschip. De president-directeur van de „Canada Steamship Lines", K. R. Marshall, heeft verklaard, dat de brand schijnt te zijn ontstaan in één van de statiehutten. Hij achtte het niet onmogelijk, dat een bran dende sigaret of sigaar de oorzaak is. Het onderzoek was nog niet beëindigd. Nalatigheid van de zijde der bemanning achtte hij nagenoeg uitgesloten. Dit is de ergste scheepsbrand in Canada sinds 1847, toen de „Phoenix" op het Michiganmeer door brand is verwoest, waarbij 247 menslenvens verloren gm- gen. Een zusterschip van de „Noronic de „Hamonic" is in 1945 verbrand. Een negentig lijken zijn aan boord van het persoon kwam toen om het leven. In Jutphaas, gelegen nabij Utrecht, is een industrie verrezen, die niet alleen in het binnenland, doch ook in het bui tenland de aandacht trekt. Het is aan de heer C. K. Woudenberg, een inwoner van Jutphaas, gelukt een uitvinding te doen, die een ommekeer teweeg kan brengen in vele bakkerijen. Van deskundige zijde werd ons be vestigd, dat de uitvinding van de heer Woudenberg een uitkomst voor vele bakkers kan betekenen, die bij gebruik van de vloeistofoven een besparing van meer dan 50 pCt. op hun brandstoffen- rekening bereiken. De vuurhaard, die de vloeistof verwarmt, is uitneembaar en slechts 20 cm. lang en kan zonodig ver vangen worden. Het is mogelijk de vloeistof te verwarmen door gas, electri- citeit of olie. De vinding is heel eenvoudig. De warmte, die ontstaat door verhitting van een bepaalde vloeistof uit een re servoir tot 400 a 500 graden Celsius, wordt via spiralen met een temperatuur van 275 graden in de oven afgegeven. De toevoer van de vloeistof wordt ge regeld door een afsluiter, die er ook voor zorgt, dat de temperatuur in de oven op peil blijft. Bakker Van Leeuwen uit Jutphaas had de primeur om het eerst in deze oven te mogen bakken en hjj is enthou siast. Hij heeft een geweldige besparing aan brandstof met deze oven bereikt. Met een hete luchtoven in zijn eigen bakkerij betaalde hij per week bij een omzet van 16 baaltjes meel ongeveer f 18.aan brandstof en thans by ge bruik van de vloeistofoven bij een zelfde omzet zijn de kosten f 6.per week aan brandstof.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1