SCHIEDAMSE TENTOONSTELLING „DE IDEALE WONING Nieuws uit STAD en OMTREK Ideaal wonen, kost maar hoeveel dat? LAATSTE BERICHTEN Hermes wint van Zeeburgia Luis ter rijke Jubileumtentoonstelling het Hoestland in Sportnieuws uit SCHIEDAM Ff Van 17 September tot 26 September De schoonheid van het ambacht Mijnwerkers staken in Amerika Nieuwe loon regeling op komst? Voor-Unie Benelux op 1 November Bevredigende vooruitgang „St. ChristoffeF' opent seizoen „Wat-benne-se-mooi MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 in „CORNER HOUSE" (Rubensplein) Dagelijks geopend v. 210.30 uur MOOI INITIATIEF „GEEF ZE EEN THUIS" VERKIEZING LEDENRAAD D.E.S. 1949 EXTRA TREINEN VOOR PRINSJESDAG AUTORIJSCHOOL WALDO SPEL NIET OP HOOG PEIL UELLO HAD HET GOED BEKEKEN -Lï.t, Typisch gezicht op 't Westlands glasdistrict, zoals dit zich allerwegen aan de voorbijgangers vertoont. Men mag dan klagen over het alom waarneembare verlies aan „liefde voor het beroep" en teruggang in de „vaktoewijding", wie wel eens een Westlandse tuinder heeft bezig gezien in een druivenkas, zal zich voor deze generalisatie nog wel tweemaal bedenken. „Weet je hoe ze vroeger hier in 't Westland de druiven oogsten? Ze hadden daar toen zó'n eerbied- voor, dat de kistjes 's Zaterdags avonds in de mooie kamer werden weggezet. Daar lag je dan bij wyze van spreken bij op je knieën; als bij een kleinood, voel je wel? En als wij vroeger een partijtje moesten wegdragen, waar schuwde mijn vader altijd: „Hou ze niet tegen je buik, anders schudden ze teveel Roekeloos druiven eten EXPLOSIE IN CAIRO DE WAPENSTILSTAND IN ZUID-BORNEO Wat zijn vijandelijkheden In de geest van de „Gulden van Joekes" .KONINKLIJK BEZOEK BORGSTELLINGSFONDS BENEDEN MAAS r.K. SCHAAKVER. S.B.O. burgerlijke stand GROMITENTO in GRONIN GEN BESLOTEN BELGISCH STOOMSCHIP GESTRAND KANOWEDSTRIJDEN IN DE SCHIE URSUS—DE MUSSEN 2—1 MARTINIT VEROVERDE TWEE KOSTBARE PUNTEN OP O.V.V. Het behoefde nauwelijks verwondering te wekken, dat de belangstelling van de bezoekers en bezoeksters van de tentoon stelling „Ideaal wonen" zich niet zelden in een enthousiast „hè" ontlaadde, als zij een van de bijzonder practisch ingerichte keukens betraden. In deze tijden van ruimte-schaarste levert de keuken-inrich ting steeds het grootste bezwaar op. Van daar natuurlijk, dat de woning-inrichters en installateurs zich met bekwame spoed op de oplossing van het keukenprobleem hebben geworpen. Om diezelfde reden blijft de inrichting van de kamers in practische zin achter bij die van de keu kens. Zelfs de jonge mensen zijn uiterst con servatief in het veranderen van de inge heide voorliefde voor rood pluche, bol- poten en old-finishkleurtjes. De heer Schrijver vertelde ons, hoe de mensen afkerig zijn van nieuwe dingen op woning-gebied. De meubelverkoper kan niet gaan experimenteren met ideeën en inzichten, die misschien juist mogen zijn, maar die door de mensen niet wor den aanvaard. Dat eerbied en belangstel ling voor het eenvoudige ware volkomen ontbreekt en dat men graag pronkt met het onware protserige, zal menig huiska mer weten te vertellen. Men zit liever op een stoel van dubieuze kwaliteit, die in de verte lijkt op mach tige handgemaakte huiskamerstoel, dan op een prima kwaliteit keukenstoel, die er geen geheim van maakt een keuken- A.s. Zaterdag zal door het comité „Geef ze een thuis" (in welk comité opvoe dingsinstellingen van alle gezindten zijn verenigd') een straatcollecte worden ge organiseerd ten bate van meer dan 2600 Rotterdamse en Schiedamse kinderen. Voor het grootste deel zijn deze kinde ren het slachtoffer geworden van onge lukkige gezinsomstandigheden. Soms bleven zij, toen vader en moe- der elkaar verlieten, eenvoudig maar „over". Vaak ook werden zij door de narigheid die zij meemaakten volkomen uit hun evenwicht gebracht, zodat ver wijdering uit; het disharmonische gezin noodzakelijk was. Al deze kinderen zou den; indien er geen verenigingen cn in- stellingen waren, die zich het hun op voeding wilden belasten, waarschijnlijk moreel en lichamelijk ten onder gaan. De overheidssubsidies zijn niet ol- doende en in iedere instelling heeft man financiële zorgen om de kinderen dat gene te geven wat zij nodig heboen. Meer dan 45 Rotterdamse en Schie damse Klnderbeschermingsinstellingen en verenigingen hebben samen een comité gevormd en stellen zich ten doel gelden bijeen te brengen om de financiële zorgen in de Kinde'-bescher- ming te verminderen. Collectanten kunnen zich per telefoon (nr. 20569) of'per briefkaart (Boezem singel 56, Rotterdam), opgeven. Per giro kunnen giften worden over gemaakt op rekening nr. 531218, ten name van Stichting „De Koepel" Fede ratie van Rotterdamse en Schiedamse Opvoedingsinstellingen of op de bank rekening van deze Stichting bij de fa Mees en Zoonen alles met de vermel ding: bestemd voor comité „Geef ze een thuis". stoel te zijn, maar die door een vriende lijke overtrek tot een knus meubel ge maakt kan worden. Angst voor licht en ruimte schijnt menig Nederlander in het bloed te zitten, zodat het uiterst billijke, maar in onze ogen goed gemaakte en ontworpen ameu blement voor het jonge beginnende gezin al te weinig kans heeft. De tentoonstelling in het Corner House biedt een overzicht van mogelijkheden, maar had toch naar onze smaak nog be- vrijdender kunnen werken door het uit gebreid geven van tips voor het begin nende paar. Kamer-opstellingen met sche ma's: een groter aantal billijke inrichtin gen; meer devaluatie-practische ameuble menten en minder snufjes, die voor velen toch nog altijd tot de luxe gerekend mogen worden zouden ons welkom ge weest zijn. Want „de ideale woning" is slechts „ideaal", wanneer zij zich gericht heeft naar de eisen van de beurs van de klant; niet naar het overigens gerecht vaardigde verlangen van de verkoper naar representatie. Laat men hieruit niet de conclusie trek ken, dat dit initiatief overbodig was. .Wat hier samenwerkende Schiedamse zaken mensen hebben bereikt, vraagt naar meer. Vraagt ook naar de lof, die hun initiatief zonder twijfel toekomt. Als er meer van dit slag waren, zag het er voor zaken doend Schiedam anders uit. De periodieke verkiezing van 17 leden van de Ledenraad der Coöperatie „DES" heeft tot resultaat gehad, dat zijn inge diend 17 candidatenlijsten, zodat allen door het stembureau bij enkele candi- daatstelling verkozen zijn verklaard. De gekozenen zijn: W. van Beek, M. Boom sluiter. F. Bos, J. J. G. Bron. D. G. H Busseher, N. C. Groeneveld, H. van Hoogdalen. T. Kalkhoven, J Kiela, J. A M. Knaapen, H. Leenmans, Ph. G. Poort. A. C. Putters, J. F. Scheffer. C. Schriel, J. Spermon, P. L. Wapenaar. Schiedammers, die morgen naar Den Haag willen trekken om daar de opening van de Staten-Generaal mee te maken, kunnen gebruik maken van de volgende extra-treinen: vertrek station Schiedam 8.46, 9.46 en 10.17: Men schrijft ons: De R.K. Handelsreizigers kwamen sinds Juni jl. weer voor het eerst bij een. „Huize Willemse" trad op als gu"e gastheer en bracht de vergadering al spoedig in een gezellige huiselijke stem ming. De geestelijke adviseur werd bij zijn binnenkomst verrast met een late hulde voor zijn verjaardag, waarmee de aanbieding van een welkom presentje vergezeld ging. De autozegening was door achtereen volgende vacanties van diverse commis sieleden wat opgehouden, maar zal nu J weer worden aangepakt. Men hoopt het vóór de winter voor elkaar te krijgen Er zijn diverse gegevens bijeengebracht uit andere steden, om daaruit lering te trekken. Er werd nog wat nagekaart over de onlangs gehouden algemene jaarvergadering, die door vele Schie dammers was bijgewoond. Op de rondvraag kwamen een paar belangwekkende vraagstukken ter sprake, die aan het hoofdbestuur zullen worden voorgelegd Ook was hierbij ge legenheid, naar aanleiding van vragen van een candidaat-lid, om het nut van georganiseerd te zijn eens goed naar voren te brengen. Het nut, afgezien van de wens van het Episcopaat. De H H. „klaplopers" onder de collega's had den hier eens bij moeten zijn! Er is een uitgebreid winterprogram- ma, waaronder: het 30-j. bestaan der afdeling, natuurlijk de jaarlijkse kegel avond een spreekbeurt van een hoofd bestuurder en praatjes van div leden der afdeling over hun werk. Natuurlijk komt de geestelijk adviseur ook aan de beurt. Pater Ditters heeft trouwens ook deze avond weer zijn mensen verrast met eën belangwekkende causerie met lichtbeelden over de sociale toestanden van 18001900. Men luisterde met grote aandacht en gaf aan het eind door luid applaus zijn dankbaarheid te kennen. Op 'n volgende avond zal pater Ditters deze lezing vervolgen met de bespre king van de toestanden, zoals ze zich ontwikkelden in de jaren 1900 tot 1950. Zaterdag is het 12000 ton metende motor tankschip Mitrain aanbouw voor de N.V. Ned. Indische Tankstoomboot-Mij. uitt bouwdok van Wilton- tijenoord te Schiedam gesleept, üe moeilijkheden om 't schip te dopen, terwijl van een eigenlijke tewaterlating geen sprake was, omdat het geheel in een bouwdok werd gebouwd, is opgelost door een systeem, waarbij Mevrouw Ooyevaar de Boèr, de echtgenote van de Dir. Gen. voor de Scheepvaart van het Ministerie van Verkeer cn Waterstaat., de fles champagne tegen de boeg kon stukslaan tijdens het langzaam voorbij glijden van het schip. IHSTRUCTEURS-DIP10MA K.N.A.C Het was geen waardig begin deze in zet van het 1ste klasse-voetbal. Daarvoor was deze match te zeer gespeend van spanning en goed spel. De Amsterdamse Zeeburgianen schotelden ons zulk een pover spelletje voor. vooral in de ver dediging, dat het ook Hermes in genen dele kon inspireren tot goed spel. Daar voor kwamen onze stadgenoten tè ge makkelijk aan een 4—0 voorsprong, die maakte dat de rest van de wedstrijd ver der ,.in de fauteuil" beëindigd kon wor den. Toegegeven dat de blauwwitte voor hoede zeer handig profiteerde van de Amsterdamse blunders. Maar dit was dan ook het enige lichtpunt in het vertoonde Schiedamse spel. Het begin is al heel traag. Nadat Joop Heyster, in vorm sterk achteruit gegaan, uit een pass van v. Lent een corner heeft geforceerd, die keeper Altena goed ver werkt, komt midvoor Biljouw er op aan geven van Verb ruggen goed doorheen- Door Poulus gehinderd wipt hij het leer over de toegeschoten Pil en de bal be landt maar net naast het doel, Aardig samenspel van Zeeburgia's linkerwiog QARe 540 Hij ontdekt een zeer hard werkend, nijver volk, bezig vanaf het moment, dat de dag aan de lucht is, tot laat in de avond. Hij ziet plotseling iets meer dan dit toch wel zeer typische niet eens zo grote gebied, Europa's grootste glasdistrict, met zijn honderden korte fabrieksschoorstenen', zijn metropolen van glazen kassen, zijn lineaalrechte, brede vaarten, waarover al die typische bruggetjes toegang gever tot de kwekers woning en doorvaart voor de tientallen fruit- en groenteschuiten. Achter deze coulissen gaat eensklaps een wereld open, een land, dat schuimt van activi teit, een streek, diie volgens de beer J. Klinkenbergh, die zelf „alleen maar' anjers en andere snijbloemen in Loos- duinen kweekt (zo'n anderhalf millioen anjers!)., het voorkomen heeft of „de mensen er de hele dagchampagne drinken". Laten we aannemen, dat u inderdaad zo nu en dan, gewekt door een bloemen- venter aan de deur een bos gladiolen, een tuiltje herfstasters een paar takjes rozen of een bosje anjers koopt. U hoeft al dat schorre lawaai van „Kwaaaaliteit hooren „Wat-benne-se-mooiniet direct te geloven, u hoeft niet eens stil te staan bij de enorme kostprijsvermeer dering, welke de tussenhandel veroor zaakt (in 1948 was voor anjers de hoog ste veilingprijs in Januari 0.212, de laagste dito in Augustus 0.055), in Lon den betalen ze momenteel op straat iets van anderhalve shilling voor één anjer (en jammer genoeg zijn net gèèn Neder landse). nee. ik vraag me alleen af of u, gebogen over zo'n anjer, zo'n bloemenwonder in alle kleuren tussen smetteloos wit cn zachtrose en gloeiend rood, wel eens een ogenblik gedacht hebt aan al de moeite en toewijding, die nodig zijn om één zo'n bloem bij u in een vaas te krijgen. Misschien dat u hier of daar wel eens iets gelezen hebt over „vervroegen", over proeven met kunstlicht en het ver korten van de dag, voor sommige bloemen laat men het tegenwoordig al midden zomer volkomen herfst worden maar wanneer een kweker u uitlegt hoe verbluffend veel phasen zo'n anjer reeds doormaakt van stok tot veiling, dan zult u dat bosje bloemen met uw verjaardag ongetwijfeld met andere ogen gaan bekijken. De Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemenveiling (met over de duizend leden) is uiteraard geen Aalsmeerse vei ling; de export van bloemen was in 1948 nog vrij gering, nl. drie-en-een-half mil lioen gulden; de totale omzet in dat jaar meer dan drie drie-kwart millioen. Zor gen hebben deze kwekers bovendien ge noeg; indiien de export niet groter wordt, zal het bloemenbedrijf hier op de duur vastlopen, terwijl de kosten nog voort durend stijgen. En het ziet er nog niet naar uit, dat de tijd snel terug zal komen, waarbij de prijs van witte anjers ook in het Westen enorm opliep, omdat Pilsoedsky stierf. De omzetcijfers van de „Bond West- land" (groenten en fruit) vertonen een iets ander beeld: weliswaar bereikte men daar nog niet de 1946-hoogte van 57.339, maar met ruim 56, drie-kwart millioen gulden was toch de dalende lijn weer „teruggebogen". Het Westland is steeds een zeer ge voelige barometer gebleken voor con junctuurschommelingen en volgens Ba- rendse is vooral de druif eenkapi talistisch product". Er zou wij ontdekten dat ook pas gemakkelijk een zeer boeiende roman over de.... Westlandse druif te schrijven zijn en bovendien zou dit een roman zijn, die vermoedelijk al in de Romeinse be zettingstijd begon, om via de kruistochten en kloostertuinen over Frederik Hendrik derne Poeldijkse veiling te emergen. „Druiven moet jë roekeloos eten...." vertelde Barendse, „je moet zó in de tros „bijten" en al die deftigheid van huidje en pitjes verwijderen is maar larie, zeker bij de zachte „Frankentha- ler". Je weet misschien ook nog niet, dat dikke 'mensen van druiven eten mager worden, ondanks het feit. dat ze zo voedzaam zijn en de glucose bijna rechtstreeks in het bloed wordt opge nomen.... Het is een kostelijke vrucht en nog altijd hebben wij een beste naam in het buitenland, al krijgt onze export vooral in Engeland grote concurrentie van veel goedkopere Griekse en Italiaanse druiven. Kwaliteit alleen kan ons red den Voor het behoud van die kwaliteit zorgt ondermeer de keurmeester op de veilingen. Die is nou nóóit enthousiast, 's Morgens op de C.C.W.S. hoorden we, terwijl de roltafels vol prachtige goud gele chrysanten., asters, anjers en al wat vroege fresia's onder de „klok rolden, niets dan: „Kromme stelen", of „in het water gestaan, hoorof „derde soort, van alles in hoorof „losse en slappe hoor" 's Middags in Poeldijk kwamen de druiven, peren, paprika's en snijbonen er al niet veel beter af en nooit hebben wij geweten wat „lamme" druiven, waren of „rulle trossen", of het „kwaad". Voor ons was dat hele veilingsgebouw vol fruit en groenten één groot „gedicht in kistjes", gecondenseerd zonlicht, een bijna adem benemende demonstratie van menselijke toewijding, liefde voor het vak en heel hard en onophoudelijk werken. Vroeger werden 's Zaterdagsavonds de druiven voorzichtig in de ro.00*^. kamer gezet. „Daar lag je dan bij wijze van spreken bij op de knieën als bij een kleinood, voel je wel?" Nu de „Bond Westland'' met zijn 3500 leden zestig jaar bestaat en de C.C.W.S. net haar zilveren jubileum viert, zal men in Honselersdijk van 20 t/m 24 Septem ber a.s. een tentoonstelling organiseren: de mooiste bloemen, de mooiste groenten en het mooiste fruit. Alleen al in de hoofdstand zullen een 3000 kg. druiven verwerkt worden en al de tentoongestelde producten zullen te zamen een oppervlakte beslaan van 2000 M2. Men herdenkt dus op deze tentoonstel ling; men hoopt tevens de consument de cultuur-technische vooruitgang van de kwekersmethoden te demonstreren en men houdt bovendien onderling een wed strijd ter versterking van de organisatie- band en de gezonde onderlinge concur rentie. Maar dit zijn allemaal lelijke zakelijke woorden voor een gedicht m bloemengeur en een woordeloze verruk king om zóveel warm voedend zonlicht, gevangen binnen ontelbare strakgespan nen, barstens volle, donkerblauwe, be dauwde druiven. doet Hermes' zwakke punt in de verde diging weer zichtbaar worden, maar het loopt door de geringe Amsterdamse schotvaardigheid goed af. Na 14 minu ten dringt de steed goed opkomende linkshalf Lex Janse ver naar voren. Van af de achterlijn zet hij goed voor en Cock v. d. Tuyn behoeft maar een tikje te geven om 'het eerste Hermes punt in deze competitie op zijn naam te brengen (10) Nog in dezelfde minuut staan de Am- sterd. spil en linksback zo hopeloos met de bal te stumperen, dat de zwervende Joop Heyster zonder moeite dit verloren graantje kan meepikken en langs Altena deponeren (2-0). Kort daarop weer zo'n gruwelijke misser van linksback Mol, maar nu kan Altena de kanjer van Cock fraai over tippen. De enige in de Am sterdamse voorhoede, die weldoordacht en beheerst voetbalt, de zwartharige Verhage weet dan Pil ernstig te belagen, maar deze stopt de knal keurig. De ont reddering in de verdediging dreigt over .te slaan naar de Schiedamse linie, want ook v. d. Most mist, maar Biljouw kan er slechts een hoekschop uit forceren. Weer trekt Verhage de aandacht, maar als dan aan de andere kant v. Lent min der zachtzinnig van de bal wordt ge werkt, kan Cock z'n kunsten tonen. Hij trapt echter de vrije schop hard naast. De kamp wordt een tikje levendiger en 't blonde Poulus-hoofd moet nogal eens opluchtingbrengen. Zeeburgia wordt agressiever. Pil moet schoten van Di-c-k- hof en Biljouw stoppen. Een vrij schop Kanjert Verhage over. Vijf minuten voor rust plant v. Lent met een fantastisch schot nummer drie in de touwen, na een Hermes-aanval. die na^ veel heen-en weer-gespeel dreigt te mislukken (3-0). En weer herhaalt zich de geschiedenis in dezelfde minuut, dat v- Lent er zeer ac tief bij is, wanneer wederom de Amster damse verdedigers de kluts kwijt zijn. Hij wurmt zich er door en geeft Jacq. Heys ter de gelegenheid zijn deel bij te dra gen in de score (4—0). In de laatste minuut gebeurt dan wat wel heel duide lijk doet uitkomen, dat de sympathieke Amsterdammers met een pech-dag te kampen hebben. De linksback Mol en rechtshalf Verbruggen komen, samen koppend, zo ongelukkig met de hoofden tegen elkaar, dat die laatste totaal groggy het veld uitgedragen moest worden, ter wijl Mol met een hoofdwond eveneens moest eclipseren. In de tweede helft blijken ze vervan gen door v. d. Sluis en v. d. Born, waar van de laatste als rechtshalf vol ijver tracht zijn ploeg nieuw leven in te bla zen. Maar de voorhoede produceert zo nu en dan wel aardig spel maar geen doelpunten en daar ook Hermes niet tot grootse daden komt, zakt het geheel tot een grauwe middelmatigheid, waarin eindelijk na een kwartier een lichtpuntje komt in de vorm van een goed Zeebur- gia-doelpuint. Verhage kopt dit in na.go doorzetten van v. d. Bom en reentso ten Nieland (4—1). Wie échter gen heeft, dat dit de Amsterdammers moed zal geven, komt bedrogen u. heilige vuur komt pas 2) Reuter seint uil Pittsburgh: De leden van de verenigde mijnwer- kersbond die onder leiding staat van John Lewis, zijn vandaag begonnen met een staking ter ondersteuning van tur, eisen met betrekking tot pensioenen cn sociale voorzieningen. Men verwacht, dat vanavond het grootste deel der 480.000 mijnwerkers in Staking zal zijn gegaan. „Geen pensioen geen werk" is hun leus. De mijnen in Pennsylvanië en West- Virginia meldden reeds dat er geen enkele arbeider op het werk versche nen is. Caïro schrok gisteravond op door een zware explosie in de wijk van de Mo- kattam-heuvels, waar geheimzinnige licht bundels omhoog schoten. Huis- en straat verlichting in de dichtbevolkte wijk giqg onmiddellijk na 'de ontploffing uit. Een hevige paniek maakte zich van de mensen meester. In de Mokattanwijk ligt, behalve een aantal kazernes, een citadel, 'o oud fort, dat indertijd door Napoleon werd bele gerd. Niemand wordt tot de wijk toegela ten. Vanaf de gebouwen in de zakenwijk der stad kan men grote branden zien, door de explosie veroorzaakt. De gunstige wending in de situatie te Bandjermasin wordt een gevolg geacht van de besprekingen tussen luit.-kolonel Hassan Basri, de resident Deelman en de territoriale commandant te Bandjermasin. Blijkens een officiële bekendmaking hadden deze besprekingen tot resultaat, dat onder „vijandelijkheden" als bedoeld in de opdracht van Suhardjo aan Hassan Basri om de vijandelijkheden te staken, ook te verstaan zijn; a. Alle maatregelen, die de vrije eco nomie belemmeren, zoals het blokkeren of belemmeren van voedseltransporten. b. Werknemers in dienst van het gou vernement of economische bedrijven te dwingen het werk neer te leggen. c. Op onwettige wijze of onder dwang heffingen in te stellen. d. Het arresteren of gevangen houden van burgers zoals gouvernementsambte naren, politiepersoneel en dergelijke. e. Het nemen van maatregelen op ge bied van het bestuur, die in strijd zijn met de bestaande wetten, zoals o.a. het opheffen van de bestaande vertegenwoor digende raden. Hedenmorgen hield de R. K. Fabrieks- arbeidersbond ,,St. Willibrord" zijn alge mene jaarvergadering in het Kurhaus te Scheveningen. In zijn openingsrede deelde de voor zitter, de heer Fred. Brussel, mede, dat m regeringskringen besprekingen wor de gevoerd over de nieuwe loonrege ling in de geest van de „gulden van Joekes Van de zijde der arbeiders-organisaties wordt er daarbij op aangedrongen, dat de fout, welke de regeling van de gul den van Joekes aankleeft, wordt verme den. Hangende de besprekingen kon hier op niet verder worden ingegaan. Als onbillijkheid in de huidig» ioon. en prijspolitiek noemde spreker de groe pering van de fabrieksarbeiders in de bedrijven en vervolgens de gemeentelijke klasse-indeling. Onbillijkheid is, dat de ongeschoolde arbeiders in 'n blikfabriek, omdat deze valt onder de metaalregeling, méér verdienen dan de ongeschoolde ar beiders in bijv. de chemische industrie. Verder becritiseerde spreker het rap port van de commissie uit de Stichting van de Arbeid, waarin de meerderheid voorstelt te komen tot 22 bedrijfsvereni gingen voor bepaalde onderdelen van het bedrijfsleven en een algemene bedrijfs vereniging voor die bedrijfstakken, die geen plaats kunnen vinden in een van die 22 bedrijfsverenigingen. Daardoor zullen, zo betoogde spr., verschillende be drijfsverenigingen worden opgeheven tot schade van bepaalde groepen fabrieks arbeiders. De Belgische minister-president Gaston Eyskens heeft hedenmorgen verklaard, dat op 15 October a.s. te Luxemburg een vergadering zal worden gehouden van ministers der Beneluxlanden. Dit bete kent, aldus Eyskens, dat de Voorunie op 1 November van kracht zal worden. Bel gië heeft het initiatief genomen tot deze bijeenkomst. Het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan de Westlandse fruit- en bloemen- Verhage zowaar een door weet te drukken, "la"' r~" natuurlijk te laait. Toch konat uitslag meer de krachtsverhouding want een 4-0 voorsprong^was^wei^ms Naar wij vernemen heeft de heer C. v. Toor Dzn., administrateur van het Borg- 'stellingsfonds voor de Beneden-Maas, wegens drukke werkzaamheden als zo danig ontslag genomen. In zijn plaats is met ingang van 10 Sept. benoemd de heer W. H. Roodenburg, Julianalaan 49, Viaar- dingen. tel. 3183. De naam van het tonos onderging een wijziging en luiat nu ..Borgstellingsfonds voor de Middenstand District Benenden-Maas De heer Van Luipen, tot dusver aecïetfU k'*hdfze arbeid om gezondheidsredenen moeten neerleggen en wordt opgevolgd door de heer L. Bolderheij, Binn, aat 34, Vlaar- dingen, tel. 2631 en 3893. Donderdag is de le ronde gespeeld voor de huishoudelijke competitie. De uitsla gen waren als volgt: Kap. Suyker—Broeren de Jong Schermer, uitgesteld; Mulder—Kloos, uitgesteld, Noordegraafv. d. Berg 1—0; P-e 1; KemperErftemeyer uitgesteld, Leerentveld—Steenhouwer L "öoyenBuckers afgebroken; Venngmeier-v. Tienen ,_0; Loog-v. tV j Z°etmulder—Kleinekoort 1—0, onder dag begint de 2 e ronde in het Rembrandtlaan, aanvang 8 uur, waaraan alle R.K. schakers kunnen deelnemen. te veel beloning voor de Herm^s presto^^ tres. Als enig Zer™hlidsreebter Verkerk fnanden0laatste steonden van de wedstrijd in de laatste sec iatere redenen heit Joop Heyster informaties na afloop bfeekUÓns! dat deze nagetrapt zou hebben. GEBOREN: Yvonne d. van H. Krottje en M. Ligt'hart; Meta F., d. van K. Does burg en M. F. van Aokooij; Alfred, z. van D- E. Piek en A. de Groot. OVERLEDEN: E. Wolders 51 J„ vr. v. P. Goedhart; J. C. Steenland 77 j.. vr v. H J. M. Schutte; P. L. v. d. Vlerk 72 j. Vanmorgen is in Den Haag inderdaad door de centrale commissie der R. T. C. een communiqué verstrekt over de be- sprekingen in Chateau de Namur. Niet langer Is het dan 36 woorden, maar het doet optimistisch aan. Het luidt als volgt: „Bij de informele besprekingen te Namen op 17 en 18 September 194» werd bevredigende vooruitgang gemaakt met het werk der conferentie. De on derscheidene delegaties zullen thans moeten worden geraadpleegd over de resultaten, die voorlopig zijn bereikt". (Van onze correspondent). De Groninger Missietentoonstelling, die e*n week lang van heinde en ver het pu bliek tot zich heeft getrokken, is gisteren besloten. Zowel organisatoren als missio narissen zijn ten volle tevreden over het grote bezoek, dat tegen de 15.000 loopt. Gisteren werden in alle kerken in het dekenaat Groningen Missiepredicaties ge houden en een collecte voor het Missie werk die 6000 opbracht. In de dekenale St. Martinuskerk werd tot besluit van deze Missieweek een Pontificale Hoogmis opgedragen door Mgr. J. Olav Smit. De bisschop werd daarbij geassisteerd door de Hoogeerw. Heer Deken L. Buve en de beide kapelaans Te Braake en Grün- deman. Het Belgische s. „Brabant" (2735 b.r.t.), op reis van New Orleans naar Antwerpen, is aan de Zuidkust van Cuba op een rif gelopen. Hulp is in de nabijheid, doelt wegens het slechte weer en de hevige branding, heeft men tot nu toe nog geen ieddingspogingen kunnen ondernemgn. De „Brabant" maakt water, maar verkeert niet in onmiddellijk gevaar. De Kanoclub Poldervaart heeft giste ren in de Schie het seizoen besloten met een wedstrijd tussen kano-vaarders uit Vlaardingen, Dordrecht, Rotterdam en Schiedam. Het Hoogheemraadschap Delf- land staat het roeien van wedstrijden in de Poldervaart niet toe, zodat de Schie damse kanovereniging haar heil elders moest zoeken. De wedstrijden zijn in een sportieve sfeer verlopen en het enige protest, dat binnenkwam, was snel opgelost De uit slagen waren: 125 m. voor 2 pers. tourkano's bemand met 2 heren. 1 H. Loendersloot, Schiedam 33.9 sec- 2 de Groot, Rotterdam, 3 H. Zwaan, Schiedam. 125 meter voor R 1 s race-kano's, be mand met 1 heer: 1 Bovoke, Schiedam, 34 sec.; 2 A. Zwaan, Rotterdam, 3 H. Voets, Schiedam. 125 m. 2 pers. tourkano's bemand door 1 heer: 1 j. Schoon. Dordrecht, 40 sec.; 2 H. Loendersloot. Schiedam; 3 A. Zwaan, Rotterdam. 125 m. 2 pers. tourkano's, bemand door dame en heer: 1 H. de Groot, Rotterdam 35.1 sec.; 2 W. v. d. Berg, Schiedam; 3 H. Zwaan, Schiedam. 1000 m. 2 pers. tourkano's bemand door 1 heer: 1 J. Schoon, Dordrecht 8.7 min.; 2 S. Zwaan, Schiedam, 3 K. J. Blom, Rotterdam. 1000 m. R 1 S racekano's bemand door 1 heer: 1 A. Zwaan 7.7 min.; 2 P. Hoog moed, 3 W. Zwaan. 1000 m. 2 pers. tourkano's bemand door 2 heren: 1 H. Loendersloot, Schiedam 6.35 min.; 2 H. de Groot, Rotterdam; 3 en pastoor Verburch ergens op de mo middag a s. te half vier. tentoonstelling is vastgesteld op Vrijdag- h, van Leeuwen, Schiedam. 500 m. R 4 S racekano's voor 4 per sonen: 1 Schiedam, stuurman H. Loen dersloot 2.17 min., 2 Rotterdam, stuur- man H. de Voets. Vooral deze laatste race was een bij zondere attractie, omdat racekanos voor 4 personen in Nederland zeldzaam zijn. Zij die bovengenoemde wedstrijd ge zien hebben, zullen wel geen spijt heb ben gehad, immers de wedstrijd werd in een zeer hoog tempo gespeeld, met goed voetbal aan beide zijden. Direct na het begin dringen de rood-witten door tot het doelgebied van de Mussen, maar de verdédiging houdt stand met behulp van vrouwe Fortuna. Uit een hoekschop weet de rechtsbinnen van de Mussen onhoud baar te doelpunten. Deze tegenslag geeft de rood-witten kracht het tempo nog wat op te voeren en het wordt een ware be legering voor de Mussen-veste. Drie hoekschoppen leveren geen resultaat op, daar lat en paal in de weg staan. Na keurig samenspel komt de middenvoor in vrije positie en het is 11- To*- aan de rust blijft Urgus in de aanval, maar doelpunten blijven uit. Na de rust gelijk weer een hoog tempo en de eerste aanvallen zijn voor de Mus- sen; na 10 min. nemen de rood-witten het heft weer in technisch spelletje. Na doorzetten van de rechtsbuiten weet hij de bal in het doel gebied van de Mussen te brengen, de middenvoor schiet hard in, tegen de lat, de terugspringende t>al wordt nu zo hard ingeschoten door dezelfde speler, dat de keeper kansloos geslagen: is. De Mussen zijn merkbaar even de kluts kwijt, wat Ursus de gelegenheid geeft nog enige aanvalh-n te ondernemen. De Mussen zet ten nu alles op alles, maar de rood-wit ten geven geen krimp. En met Ursus in de aanval komt het einde van deze op hoog peil staande wedstrijd. De verdere uitslagen zijn: Excelsior 4 Ursus 2 0—7. Ursus 3—Hermandad 3 7—1. Direct na het begin probeert OVV da roodhemden te overdonderen door zich met een geweldige geestdrift op de bal te werpen. Hoewel Martinit technisch beter speelde, moest zij het toch de eer ste 20 min. afleggen tegen de vechtlust der OVV-ers. De Martinit-verdedigirg stond echter pal en stond zodoende iede'' succes voor OVV in de weg. De laats e 20 min. voor de rust werd Martinit steeds sterker. Het schieten liet echter veel ie wensen over, terwijl voorts de OVV- keeper vrouwe Fortuna enige keren op zijn hand had. Na de rust trok Martinit steeds wee:' ten aanval. Goed gesteund door de mid denlinie ontstonden hachelijke situaties voor het OVV-doel. het schieten bleef echter het zwakke punt in de Martinit- voorhoede De snelle buitenspelers van OVV bleven ook zeer gevaarlijk, maar de Martindt-verdediging was deze m.ddag in ncuw» zo'n goede vorm. dat su?ces voer OVV handen door een waaruitbleef. Het duurde tot 1^!' ,n _oor einde tot e'n frr.a o ".-r ?1 <ot succes leidde Struyk parse::'_e op I's. ge wijze de OVV-verdedigmg, een voerset volgde en de toestormende J. Veldt was de gelukkige die de stand op 0—1 bracht. Het laatste kwartier probeerde OW het spel te forceren om alsnog een gelijk spel te bevechten, maar scheidsrechter Wen- nekes trad hiertegen resoluut op. Onder grote spanning kwam het einde en Marti nit was weer twee punten rijker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2