Devaluatie pijnlijke operatie Kansen maar niet zonder offers Minister Lieftinck vraagt steun Jdjh I Tegen smokkelarij ter S.O.K. Jubelend Den Haag begroette Koningin en prinsesjes Weerbericht Op reis door de begrotingen Actieve scheepvaartpolitiek noodzakelijk België gezwicht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN 71ste JAARGANG WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1949 No. 21836 In luchtballon over Ierse Zee lii. JA lil 11 1# Hogere productie der mijnen Merkwaardig stukgoed 100 BRITSE VLIEGTUIGEN NAAR ORIENT Ondanks de drastische devaluatie van onze geldeenheid, blijft e humeur van de Amsterdamse aquariumhandelaar a pari. Zyn goudvissen blijven te koop tegen dezelfde prijs, ook al werden zij geïmporteerd uit Amerika. Kans op Leopolds terugkeer Onredelijke eis der socialisten Brochure over millioenennota EXPORTPREMIE VAN 30 PCT AANHOUDEND RUSTIG WEER Pensioenregeling voor zeevarendèn spoedig te venvachten Haven-politiek Landbouw-E galisatie- Fonds Restauratie Kon. Paleis te Amsterdam Werken in sneller tempo voortgezet Aantal politieke delinquenten De exploitatie van de N. O.-Polder Burgerlijke verdediging in oorlogstijd Behoeftige Nederlan ders in 't buitenland Evacué's blijven nog in ballingschap' Normalisatie volks woningbouw Indijking Zuidelijke polders IJselmeer GEESTKRACHT MET DOLLAR WAARDE FRANC 12.34 pet GEDEVALUEERD Italië dZJi Na de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal maakten H. M. Koningin Juliana en de prinsesjes een rijtoer door 's Gravenhage DE KAN 1 OREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13 90 per kwartaal, i 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureaus verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De minister van financiën, prof. dr. P. Leftinck, heeft gisteravond, nadat hij reeds 's middags in de Kamer gespróken had, over beide radiozenders een rede ge houden over de devaluatie van de gulden, met 30% pet. De minister zei hierin, dat het Neder landse kabinet eerst Zaterdag j.l. door de Britse regering over de aanstaande devaluatie van het pond was ingelicht, (de minister" had Vrijdagmiddag in Washington reeds van het voornemen gehoord). Wanneer men de thans tot stand ge brachte waardevermindering van de gulden ten opzichte van de dollar met 30 pet. beziet, zo verklaarde minister Lieftinck voorts o.m., dan zijn het ze ker niet de binnenlandse economische omstandigheden, die bij de vaststelling van dit percentage de doorslag hebben gegeven. Over de vraag, of een zo ver gaande devaluatie van het Eng. pond tegenover de dollar raadzaam moest worden be schouwd, kan men van mening verschil len. Nadat echter Engeland en diverse er.dere landen tot een koersverlaging te genover de dollar met 30 pet. hadden be sloten, meende de Nederlandse regering, dat zij harerzijds geen andere weg kon bewandelen. Het is vooral de positie van de Nederlandse betalingsbalans, die in dit verband de doorslag heeft gegeven. Zou Nederland een lager devaluatie- percentage hebben gekozen, dan zou daar uit stellig een ernstige economische te ruggang in het binnenland zijn voortge vloeid. De regering heeft gemeerfd, de Nederlandse volkshuishouding te moeten behoeden voor de economische en sociale gevolgen van een aanpassing van geld- lonen en prijzen omlaag, die van een on voldoende koersaanpassing het onvermij delijke gevolg zou zijn geweest. De el lende en werkloosheid uit de 30-er jaren worden inyners door niemand onzer te- ruggewenst. Op grond van deze overwegingen heeft de regering dan ook niet geaarzeld het devaluatie-percentage van de gulden zo danig vast te stellen, dat de Nederlandse concurrentie-positie door de thans aller wegen getroffen maatregelen niet wordt geschaad. De regering is er echter van over tuigd, dat zü het voordeel, dat hieruit voortvloeit, niet zonder opofferingen verwerft. De zwakke plekken in het economische bestel van ons land worden als het ware blootgelegd en vragen thans om een ge neeskundige behandeling op korte ter mijn. Het in acht nemen van de eisen der economische doelmatigheid en der sociale rechtvaardigheid vergt onder zulke om standigheden een zeer zorgvuldig beleid. Samenwerking, eensgezindheid Dit beleid zou stellig worden bemoei lijkt, indien op dit ogenblik sociale on rust zou ontstaan. „Een van de grote voordelen ik mag wel zeggen voor rechten die Nederland heeft geno ten gedurende de periode sedert de be vrijding is wel geweest, dat het herstel proces zich heeft kunnen voltrekken in een sfeer van sociale vrede", aldus de minister. Het Is van het grootste belang, dat op dit moment, nu een nieuwe koers moet worden uitgezet, door algemene samenwerking deze gunstige factoren zo volledig mogelijk behouden blijven. De regering is zich van de moeilijkhe den, die zich kunnen voordoen, ten zeerste bewust. Zij doet een beroep op het Nederlandse volk om ook onder de nieuwe omstandigheden het streven naar herstel zo krachtig mogelijk en eensgezind voort te zetten. Eén ding is zeker, zo vervolgde hij, nameljjk, dat de invloed van de deva luatie op ons kosten- en prijsniveau zeer aanzienlijk geringer zal zijn dan het percentage van de waardevermin dering van de gulden tegenover de dol lar. Door het algemene karakter van de de valuatie zijn geen prijsveranderingen te verwachten in het handelsverkeer met Engeland en de overige landen, die hel Britse voorbeeld hebben gevolgd. De prijsstijging ten aanzien van de ingevoer de goederen blijft derhalve beperkt tot die enkele landen, die de buitenlandse waarde van hun geld niet of minder wij zigden dan Engeland en Nederland. Met bijzondere belangstelling wachten wij daarom het besluit met betrekking tot de Belgische en Luxemburgse franc af. Laat ons vurig hopen, dat dit besluit zodanig zal zijn, dat de voorwaarden voor een verwerkelijking van de Benelux daardoor niet slechter maar beter worden. Steun aan betalingsbalans Een van de zwakste punten van de Ne derlandse economie was tot dusverre het voortdurende tekort op zijn dollar balans. De hogere prijs van de dollar zal er thans toe moeten leiden, dat de Nederlandse invoer uit het dollargebied inkrimpt, terwijl de afzetmogelijkheden op de Amerikaanse markt zullen stijgen. In dit licht gezien, vormt de devaluatie dus een zeer belangrijke bijdrage tot het herstel van het evenwicht in de Ne derlandse betalingsbalans. De verarming van West-Europa t. o. v de Ver. Staten is van zodanige omvang ge bleken, dat te eniger tijd een maatregel, als degene die thans is genomen, onver mijdelijk moest worden geacht. De minister besloot zijn rede aldus: „Een belangrijk onderdeel van de Ne derlandse herstelperiode sedert de oorlog wordt vandaag afgesloten. Te midder- j nacht treedt een toestand in. die in ver schillende opzichten zal afwijken van de tot nu toe bestaande. In diepste grond blijven de economi sche en sociale problemen voor ons volk echter dezelfde. En nog iets anders blijft gelijk. Namelijk dit, dat slechts bij inspanning en offerbereidheid van allen, voor het Nederlandse volk de hoop bestaat om in de komende periode zijn economische kracht te herwinnen en de zwakkeren onder ons datgene te verschaffen, wat hun bestaan verzekert en menswaardig maakt. De regering doet een dringend be roep op u allen om haar de medewer king, die zij behoeft om dat te berei ken, elk naar zijn kracht, te verlenen". De Nederlandse balloncommandanten de heer en mevrouw Boesman en de heer De Vos hebben de uitnodiging aanvaard in Blfast een opstijging te maken. Met de vulling van de drie kwart mil- lioen liter houdende luchtballon „Henri Dunant" zal reeds Vrijdag begonnen wor den en aterdagmiddag start dit Neder landse „vlaggeschip" van de Balmoral Showgrounds. De bemanning hoopt bij gunstige weers omstandigheden de Ierse Zee over te varen. Vele pogingen zijn hiertoe reeds 100 jaar geleden ondernomen, enige daar van met goed succes. m H.M. Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal. De aan de begroting 1949 der Staats mijnen ten grondslag liggende steenko- lenproductie was geraamd op netto 7.200.000 ton. Verwacht mag worden, dat door toeneming van het aantal onder grondse arbeiders en een iets hogere prestatie voor het begrotingsjaar 1950 een productie van 7.500.000 ton, na af trek van zeef- en wasverliezen, zal wor den bereikt. Het voornemen bestaat de productie van cokes en stikstof, in het voorafgaande jaar begroot op respectie velijk 2.056,000 ton en 82.500 ton, in 1950 cp te voeren tot 2.286.000 ton cokes en 103.500 ton stikstof in eindproducten. Het Britse bevoorradingsschip „Uni corn" is gisteren uit Devonport te Glas gow aangekomen. De oorlogsbodem zal hier 100 vliegtuigen aan boord nemen, die een Britse luchtbasis in het Verre Oosten als bestemming hebben. Er wordt de grootste geheimzinnigheid betracht omtrent nummers, typen en preciese be stemming der vliegtuigen. Zelfs de boot werkers, die met het laden van de „Uni corn" zijn belast, weten niet, waarheen de toestellen worden vervoerd. De vliegtuigen werden door de „Uni com" als „stukgoed", zoals op het con nossement stond vermeld, ingenomen. De senaatscommissies voor justitie en binnenlandse zaken in België hebben gis terochtend het wetsvoorstel van senator Struye tot het houden van een volksraad pleging over de terugkeer van koning Leopold aangenomen met 23 (kath.) te gen 14 stemmen (soc.) bij 6 onthoudm gen (lib.) Bij de discussie verklaarden de socialist ten, dat zij in principe tegenstander blij ven van een volksraadpleging, daar zij deze in strijd achten met de grondwet. Zij zouden evenwel bereid zijn aan het organiseren van een dergelijke volks raadpleging hun medewerking te verle nen, indien van te voren werd bepaald, dat de koning 66 procent van de stemmen in het land op zich zou moeten verenigen om naar België te kunnen terugkeren. De liberalen verklaarden, dat zij zich van stemming hebben onthouden, omdat zij zich hun beslissing wensen voor te be houden. Een debat over het wetsvoorstel vormt het eerste punt op de agenda van de senaat, wanneer het parlement 18 Octo ber weer bijeenkomt. Het ministerie van financiën heeft een brochure over de millioenennota 1950 uitgegeven. Daarin wordt een po pulaire uiteenzetting gegeven over deze nota van de minister van financien. De brochure wordt verkrijgbaar ge steld bij de postkantoren, de boekhandel tn de kioskondernemingen. Volgens een mededeling van het devie- zeninstituut van Indonesië bestond het handelsverkeer tussen een aantal klei nere havens ter Sumatra's Oostkust en de „overwal" (Malakka) voor het groot ste deel uit smokkelhandel en kwam dien tengevolge slechts een te verwaarlozen bedrag aan deviezen in de algemene de viezenpot. De handelaars in Singapore verdienden een goede som straitsdollars en de daar aangekochte goederen meestal geen goederen, waaraan Indone sië voor zijn wederopbouw de meeste behoefte had werden in de thuishaven met grote winsten verkocht. Het verlies van de op zee aangehouden en in be slaggenomen scheepsladingen kon daar blijkbaar af. Inmiddels heeft de overheid maatre gelen getroffen, volgens welke een be paald percentage van de verdiende de viezen aan de exporteur blijft en de rest bestemd is voor het Deviezeninstituut dus voor het land. Het percentage, dat met ingang van 1 September j.l. afge staan moet worden bedraagt 70. Dit be drag is zodanig.vastgesteld, dat het voor de exporteur aantrekkelijker is, een per centage aan deviezen af te staan dan het risico van inbeslagneming telopen. Vorenbedoelde regeling die uiter aard aan enkele voorwaarden is gebonden geldt uitsluitend voor de havens in Oost-Sumatra waar geen banken zijn ge vestigd. Voor de exporthavens, waar wel ban ken zijn gevestigd, geldt het normale dë- viezenregiem, inhoudend dat in-een aan tal havens de exporteur het recht ver krijgt op invoer van bepaalde goederen ter waarde van een bepaald percentage van de door hem verdiende deviezen. Dit recht kan de exporteur slechts aan importeurs in zijn woonplaats overdragen Aangezien de banken een belangrijke controlerende taak hebben bij de z.g. in- ducementregeling, kan in kleine havens zonder bankinstellingen de algemene re gel niet worden toegepast- Gisterenmiddag maakte H.M. Koningin Juliana met de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet de op Prinsjesdag gebruike lijke rijtoer door de residentie. Voor het paleis aan het Noordeinde had zich in de loop van de middag een grote menigte verzameld, die met spanning het ogenblik afwachtte dat de Landsvrouwe de rijtoer zou beginnen. Tegen half vier reed de rode calèche, a la daumont be spannen, voor het paleis voor en klokke half vier verscheen de vorstin met haar kinderen op het bordes, hartelijk toege juicht door de verzamelde mensenmenigte. Nadat Hare Majesteit, die gekleed was in een groen toiletje en een roodbruine hoed met veren droeg, met de prinsesjes in de calèche had plaats genomen, ging het onder escorte van politieruiters via het Noordeinde en de Zeestraat naar de Scheveningseweg. Deze werd afgereden tot de Stadhou derslaan. Vooral op de hoek van de Sche veningseweg en de Stadhouderslaan was de belangstelling groot. Vriendelijk groe tend reed Koningin Juliana langs de onafzienbare rijen mensen, die haar op deze dag hun blijken van aanhankelijk heid en eer betoonden. Langs de Konin gin Emmakade en de Noord-West-Bui tensingel bereikte de stoet het Westeinde, waar eveneens zeer velen waren samen gekomen. Hartelijk werd de vostin m deze straat toegejuicht door de zusters van het R.K. ziekenhuis en door het verplegend personeel en de verpleegden, van het gemeentelijk verzorgingshuis. Via de Groenmarkt, het Buitenhof, de Kneuterdijk en de Heulstraat arriveerde Hare Majesteit weer voor het paleis, waar zij bij het verlaten der calèche een ovatie in ontvangst had te nemen. De verwachting der toeschouwers, dat de Koningin op het balcon van het pa leis zou komen, werd vervuld en toen Koningin Juliana zich hierop even later met haar kinderen vertoonde, kende het enthousiasme van het publiek geen grenzen meer. Men verbrak de politiecor- dons om vlak voor het paleis de vorstin een „Oranje boven" en een „lang zal zij leven" toe te zingen. Vriendelijk lan- kend voor de hulde trok de vorstin zich daarna in het paleis terug. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: In het binnenland een tamelijk koude nacht en ochtend met weinig wind en op vele plaatsen mist. Overdag wisselende bewolking en in het Zuiden van het land enkele verspreide buien, maar elders droog weer. Langs de Waddenkust wei nig wind, overigens zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 22 September: Zon op: 6.25 uur; zon onder: 18.40 uur; maan op: 6.02 uur; maan onder: 18.46 uur. In zijn toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat zegt de minister dat zijn beleid op het gebied van het in tern. verkeer er in het algemeen op ge richt is de positie van de Ned. verkeers ondernemingen, welke diensten verrich ten voor ®?-. buitenland en uit dien hoofde van bijzondere betekenis zijn voor de Ned. volkshuishouding, zoveel moge lijk te versterken. Medewerking wordt verleend aan alle constructieve pogingen om door internationaal overleg het ver keer te vergemakkelijken en tot grotere °nWat°degzeescheepvaart betreft, wordt krachtige 'steun verleend aan het herstel «koopvaardijvloot welkeintonna ge thans nagenoeg de omvang van het faar 1939 heeft bereikt, doch waarvan de verbetering van de huw modernisering aanhoudende zorg blijft vereisen. Met name zal het vraagstuk van de verbindingen met Indonesiè, de rijks gebieden in de Caraibische Zee en^NoOTd- Amerika voor het vervoer van passagiers, bijzondere aandacht vragen. Het beleid ten aanzien der mternatio- nale binnenvaart, veelal kortheidsnaive zij het te beperkt als Rijnvaart aan geduid, blijft zich bij voortduring rich ten op het wegnemen van de voorname lijk deviezen-technische belemmeringen, welke een ongehinderde activiteit der Ned. rivierscheepvaart in de weg staan. Gevreesd moet worden, dat een be vredigende oplossing van het vraagstuk van de restitutie van tijdens de oorlog weggevoerd spoorwegmateriaal niet zal kunnen worden verkregen. Met betrekking tot de nationale haven- politiek kan worden opgemerkt, dat een voortzetting van de huidige politiek van internationale samenwerking in de be doeling ]igt Dit geldt zowel voor samen werking in Benelux- en Tripartite-ver- band, als ten aanzien van het onlangs be gonnen overleg met de Duitse rijnhavens en de Duitse zeehavens, waarbij met na me voor de Rotterdamse haven grote be langen op het spel staan. zijn werkzaamheden nog gedurende het gehele jaar 1950 voortzetten. Voor de voltooiïn0 van de bouw der tweede verdieping van het paleis van justitie te 's-Hertogenbosch is een bedrag van f 60.000 uitgetrokken. Een bedrag van 500.000 is opgenomen voor verbetering van de haven van Bres- kens. De totale kosten worden geraamd op ruim 3.000.000. Als de belangrijkste posten, welke voor verbeteringswerken met betrekking tot kanalen, bruggen enz., zijn bestemd, kun nen worden genoemd: 350.000 voor de sluizen te Hansweert en Wemeldinge; 1.000.000 voor de grote schutsluis in het kanaal door Walcheren te Veere; 250.000 voor het Meppelerdiep. Tn de begroting voor 1950 van hoofd stuk I (Huis der Koningin) wordt voor de voortzetting van de restauratie aan het Kon. Paleis te Amsterdam f 50.000 meer aangevraagd dan voor 1949. Deze verho ging hangt samen met het voornemen de voltooiing van de in uitvoering zijnde werken in een iets sneller tempo te kun nen voortzetten en de restauratiewerken welke gedurende de laatste jaren wegens gebrek aan natuursteen of anderszins moesten worden stopgezet, weder voort gang te kunnen doen vinden. De minister van justitie heeft besloten de totaal-sterkte van het corps rijkspo litie te verminderen rret 500 man. Het totaalaantal gedetineerde politieke delinquenten wordt voor 1950 geschat op 10.000 (voor 1949 plm. 17.500). Het aantal politieke delinquenten die in 1950 onder toezicht staan, zal vermoedelijk plm. 15000 bedragen. De Stichting toezicht politieke delinquenten zal per 1 Januari 1950 in liquidatie gaan. De inschakeling van pol. delinquenten in het arbeidsproces, verloopt bevredigend. De Bijzondere Raad van Cassatie zal Indien het overleg tot de beslissing zou leiden, dat de subsidiëring in de voe Üingsmiddelensector zal worden beëin digd of beperkt, zal zulks een zeer ster ke weerslag hebben op de financiële uit komsten van het landbouw-egaiisatie- fonas. Gerekend is met een gemiddelde melk prijs voor veehouders van 17% cent per kg. melk van 3,3 pet. vetgehalte en met consumentenprijzen, die gelijk zijn aan de in 1949 geldende prijzen, welke geba seerd zijn op een grond-melkprijs van 13,7 ct„ zodat gerekend wordt met een toeslag van gemiddeld 3,8 ct. per kg melk van 3,3 pet. vetgehelate, uitkomend op een toeslag van 1151,50 per ton melkvet. Aangenomen wordt, dat de hoeveelheid melk, af te leveren aan zuivelfabrieken en benodigd voor boerenkaasbereiding, ca. 5.000.000 ton zal bedragen en het ge middeld vetgehalte 3.65 pet. zal zijn. De toeslag zal dan bedragen f 210.150.000. Gerekend werd, dat het noodzakelijk zal zijn ca. 35.000 ton boter uit de markt te nemen, op welke boter een nadelig saldo geraamd wordt van 29.700.000. Op de begroting van het Zuiöerzee- fonds worden geen gelden uitgetrokken voor verdere inpolderingswerken, aan gezien getracht zal worden in de finan ciering daarvan op andere wijze te voorzien. In 1950 zullen in de N. O.-polder 44.000 ha. ontgonnen zijn, waarvan ech ter nog ca. 2000 ha. te zout zullen zijn om reeds dat jaar een gewas te dragen Van de overblijvende 42.000 ha. zullen ca. 12.000 ha. m pacht zijn uitgegeven, zodat voor eigen exploitatie 30.000 ha overblijven. Van deze oppervlakte zul len 5000 ha. in grasland liggen, waarop jong vee wordt ingeschaard; een even grote oppervlakte zal zijn bezaaid met rode klaver en lucerne, zodat nog 20.000 ha. overblijven om met diverse akkerbouwgewassen te worden beteeld. De jongste oorlog heeft de noodzaak in net licht gesteld van een goed georga niseerde burgerlijke verdediging. In het kader van het Atlantisch Pact worden ook hier te lande de vraagstukken bestu deerd, welke op de burgerlijke verdedi ging in oorlogstijd betrekking hebben. Alvorens echter met wetsvoorstellen ter zake te komen wil de regering haar standpunt bepalen t.a.v. de noodzakelijke technische en organisatorische voorberei dingen. Aangenomen wordt, dat in 1950 het stadium van de interne voorbereiding achter de rug zal zijn en dat dan voor lichting aan de gemeentebesturen zal worden gegeven, zowel schriftelijk als aanschouwelijk. Naar de minister van Binnenlandse Za ken in de toelichting op de begroting voor 1950 mededeelt ligt het in het voor nemen de rijksdienst voor de ondersteu ning van behoeftige Nederlanders in het buitenland op te heffen en in te stellen een zuiver departementaal bureau gehe ten: „Bureau organisatie hulpverlening Nederlanders in Duitsland",, hetwelk voorlopig in Arnhem zal blijven geves tigd. Het ligt in de bedoeling het apparaat, waarover deze rijksdienst tot nu toe in België beschikte, na enige tijd van over gang, te liquideren. Het ligt in de bedoeling de in 1949 aangevangen normalisatie van de volks woningbouw met kracht te vervolgen. Een gedeelte der werkzaamheden tot het ont werpen zal centraal moeten worden ver richt. De montagebouw zal ook in het komende jaar krachtig worden gestimu leerd, aldus de memorie van toelichting op de begroting van wederopbouw en volkshuisvesting. Voor rijksbijdragen in oorlogschade is 103.225.000 en voor aan vullende herstelfinanciering 82.900.000 geraamd. Eigen woningen De in ontwerp zijnde nieuwe regeling voor het verkrijgen van eigen woningen is nog niet gereed. Wanneer zulks het geval zal zijn, zal worden onderzocht of zij dient te worden geïncorporeerd in de woningwet, welker herziening momenteel wordt voorbereid. Blijkens de millioenennota ligt het in het voornemen in 1950 een aanvang te maken met het droogmaken van een der Zuidelijke polders van het IJselmeer. In genoemd jaar zal in verband hiermede worden aanbesteed het maken van drie dijkwerken, waarvan de uitvoering elk twee jaren zal kosten. Gerekend is dat in 1950 een bedrag van 20 millioen zal worden verwerkt „In tegenstelling met de bij het einde van de oorlog gekoesterde verwachtingen kent de wereld nóg geen wezenlijke vrede". Met deze „gongslag" ving Koningin Ju liana gistermiddag de troonrede aan. En Zij besloot met de bede van Gods onmis bare zegen op de arbeid. Hebben we Gods onmisbare zegen, dan hebben we ook de vrede. Maar hier zit juist de knoop in het maatschappelijk le ven, de zieke plek in het lichaam der wereld. Millioenen en nog eens millioenen wen sen de zaken voor elkaar te brengen zon der Gods zegen, volgens eigen beperkt in zicht en desnoods tegen God. Natuurlijk, we hebben ons verstand en een vrije wil. We hebben ook de plicht om naar best vermogen mede te werken aan de welvaart van gezin, land en totale gemeenschap. En nu de devaluatie ook hier een feit is geworden, onderzoeken we de situatie, of en in hoever de belegging van onze boterham geringer wordt of mis schien helemaal verdwijnt. Bezorgdheid voor de mog'iijke noden der eerstvolgende maanden ligt alleszins voor de hand. Doch laten we bij de zware taak, die we op ons hebben te nemen, de onmisbare zegen van God niet als „vroom geleuter" van de hand wijzen. Terwijl we met al onze geleerdheid ons leven geen el kunnen verlengen, noch de dood ontlopen, hebben we ook al bewezen, dat we bij een beetje kwade wil en zui ver menselijke berekeningen de zaken onontwarbaar in elkaar draaien. Het ware te wensen, dat de geestelijke devaluatie die dieptreffende en diepzoe- kende aandacht had als de muntdepreciatie Men zal mij tegenwerpen: Moet die Henk van der Maze vandaag, nu dreigin gen van nieuwe offers op ons afkomen, ons een „preekje" voor gaan houden, alsof met een „Weesgegroetje" en „ogen dicht" de wereld is te redden. Massa, de wereld zal de eerstvolgende weken daveren van strijdliederen, rede voeringen en moties. Maar daarmee is de wereld niet te veranderen. Wij Nederlanders zitten midden in een felle strijd, waarbij alle middelen worden betrokken, al is er dan niet officieel oor log met brandbommen. Het gaat er om in die orkaan te blij ven staan. Doch dat spelen we in geen geval zonder sterkte klaar. Noch wij, noch andere volken. „Het kan niet worden ontkend, dat er een tekort is in ons moreel en geestelijk erfgoed". Aldus senator Cruz Ortiz zo pas in de senaat van Porto-Rico. „Drie vierden van de kinderen in de industriegebieden van Frankrijk hebben geen flauw begrip van godsdienst. Frank rijk is niet bang voor een aanval van Rus land, doch voor de onverschilligheid der Katholieken zelf". Aldus de Fransman Gi- rard, enige dagen geleden in een toespraak voor de universiteit te Dublin. Aan de slag vandaag. Geestkracht thans heeft dollarwaarde. De Koningin vraagt medewerking van het gehele volk. We kunnen die steun ge ven, moeten die steun geven. Maar dan met offerzin en met uitsluiting van alleen eigenbelang en zelfverhevenheid. Praten en discussiëren over geestelijke herbewapening met een volle maag. een grote sigaar en desnoods een borreltje is een aardig tijdverdrijf, maar zet geen zo den aan Gods dijk. Katholicisme nü! Met Gods onmisbare zegen. HENK VAN DER MAZE. Na afloop van de Belgische Kabi netsraad, die tot diep in de nacht duurde, heeft de Belgische minister van Financiën, Liebaert, verklaard, dat van 22 September af de officiële koers van de Belgische franc ten op zichte van de dollar van 43.8275 op 50 francs wordt gebracht. De koers van de Belgische franc ten opzichte van het pond sterling zal van 176 tot 140 franc verlaagd worden. W est-Duitsland Volgens geruchten in Duitse zakenkrin- gen wordt voor de Deutsche mark een devaluatie met 20 pet. tot 24 dollarcent verwacht. Een woordvoerder van de Centrale Bank, deelde mede, dat er „op zijn minst nog enkele dagen" zouden verlopen, al vorens een definitieve beslissing ten aan zien van de koers van de Deutsche mark zal worden genomen. Op de vrije geldmarkt in Italië schom melde vandaag de koers van de lire heftig. Het vertrouwen, dat premier de Gasperi in de lire heeft uitgesproken vond ech:er weerklank in de bankkringen van Rome. Hier zag men de heftige koers-schom- melingen op de eerste plaats als het ge volg van speculatieve transacties. Een bankier was van mening, dat de Italiaanse lire waarschijnlijk zou deva- luëren tot 650 per dollar. De koers op de open markt zei hij, zou dan waarschijnlijk 700 per dollar worden. 9V Een oud zeer. dat nog dateert uit de bange oorlogsjaren, zal ook in 1950 nog niet volledig worden geheeld: het woning- probleem zal ook dan neg mei in die mate zijn opgelost, dat alle geëvacueer- den naar hun oorspronkelijke gemeenten zullen kunnen terugkeren. Ernstig wordt er echter naar gestreefd, zo lezen wij in de begroting van Binnenlandse Zaken, om zoveel mogelijk evacuees naar hun gemeenten van herkomst te verplaatsen, althans hen in zulke omstandigheden te brengen, dat de status van evacué als vervallen kan worden beschouwd. Een belangrijke taak is nog de vast stelling van de reëvacuatiekosten, betrek king hebbende op ondernemingen en in stellingen. Regelmatig komen nieuwe aanvragen binnen. Thans zullen nog on geveer 7500 gevallen moeten worden be handeld. vA» ry"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1