WAT GEBEURDE ER IN FEHRBACH? Illegaal werker of V-man? Drs. J. M. L. Peters geïnstalleerd als directeur van K.F.C. Geprikkelde stemmingter R.T.C. las? srtfgS Een viool verdween Niet gehalveerd Bellenger (sprint amateurs) en Betbery (stayers) winnen in Amsterdam ADIO De kleine Senta Roos zou zes maal Maria hebben gezien Filmonderwijs op scholen dringend gewenst Alles draait oni het Unie-probleem programma V oetbalprogramma voor Zondag record De hockey-competitie ST. BERNARDUSMONNIK DOOR TIBETANEN VERMOORD OFFERBLOKKEN GELICHT in Maastrichts St. Servaas KRÏMLON VALSEMUNTER VEROOR DEELD TOT 4Ve JAAR Conclusies EEN „VADEMECUM" VAN DE NED. KATH. SPORTROND TWEE JAAR GEEIST Twee-walletjes-eter DUIKBOOT „ZEEHOND" MELDDE ZICH NIET Seininstallatie bleek onklaar SMOKKEL W POSTZEGELS SCHULTE KLOPT VAN STEENBERGEN volgde de grote match van Hcmo verbetert wereld en de orde PAUL SCHOTT De 20.000 meter in 1 u. 2 m. 40 s. GONZALES PROF OLYMPISCHE DAG 1950 ZUID-NEDERLAND— LUXEMBURG PAGINA 2 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 voudig en onopvallend kind, zeer gods dienstig en ongerept. Ook na hetgeen er deze zomer gebeurd zou zijn, is er niets opvallends aan het kind te zien, ze is even eenvoudig en geestig als vroeger. Na ons onderhoud met de pastoor zijn we naar de woning van de pleegmoeder gegaan, die eerst spraakzamer voor ons werd, toen ze vernam, dat we al naar de pastoor waren geweest. We kregen van de moeder toestemming de kleine Senta en een van de vriendinnetjes, die juist bij haar was, mee te nemen in de auto, om op de plaats der verschijning een rozenhoedje te gaan bidden. De plaats ligt een paar kilometer bui ten het dorp. Toen wij er op die middag aankwamen, waren er vijftig mensen om te bidden. Dat gaat zo de hele dag door, alleen 's avonds is het er heel druk, omdat dan zowat het gehele dorp (Van een bijzondere medewerker). Waarschijnlijk zou ik nooit geweten hebben, waar Fehrbach ligt, als ik geen praatje gemaakt had met de kos ter van de Lieve-Vrouwekerk in Kai- serslautem. Hij vertelde mij, dat dit bergdorp van de Rijnpaltz een centrum van gebed is geworden, omdat O. L. Vrouw er verschenen is aan 'n meisje van 12 jaar. Deze mededeling had het ge volg, dat we nog diezelfde namiddag de hellingen en bochten van het berg achtige land bereden, spiedend op alle verkeersborden naar de naam Pirma- sens, waar Fehrbach vlak bjj ligt. Het is een van die ongerepte en ouder wetse bergdorpen, zoals men er zo veel, vooral in Zuid-Duitsland, nog aantreft. Het verkeer liet ze ongemoeid en de be schaving ook. De mesthopen liggen er langs de straat en de kippen en de ganzen scharrelen er rond in de straatgoot. De hui zen zijn er eenvoudig en oud, alles zoals het eeuwen lang geweest schijnt te zijn. We vonden het maar het beste, bij de pastoor aan te kloppen en deze was hoege naamd niet verwonderd, door een viertal Nederlanders uit zijn middagrust te worden ge haald. Ziehier in grote lijnen i| wat hij ons vertelde: Op 12, 13 en 14 Mei van dit jaar zou O. L. Vrouw zijn ver- schenen aan een klein meisje, Senta Roos; daarna met tus senpozen nog driemaal, waar van de laatste keer op 12 Augustus 1.1. Senta is een weesje, wier vader tegen het einde van de oorlog sneuvelde; moeder f stierf kort daarop. Ze werd toen opgenomen door een zuster van haar moeder, die eveneens in de oorlog haar man verloor en die nu door huisarbeid voorziet in het on derhoud van haar eigen kind en van Senta. Van jongsaf leerden de kinderen de rozen krans bidden. Wegens het gebrek aan F brandstof gingen de kinderen j vaak naar het bos, om hout te sprokkelen en Senta met haar twee vriendinnetjes spraken af, dan een rozen- Rechts: Senta Roos; links: Frieda Schaf er, ziTvele 'keren.*3vo'o^he^eerst een der kinderen, die Senta vergezelden en op li Februari, de dag der de rozenkrdffis met haar baden. verschijningen te Lourdes. Op 12 Mei, terwijl de 3 kinderen aan de rand van het bos, in de nabijheid van een rotsachtige heuvelrug, weer de ro zenkrans baden, verscheen Maria aan Senta Roos. De H. Maagd was geheel in het wit en toen 'later het kind op aanraden van de pastoor vroeg, wie ze was, antwoordde Zij: „Ik ben de reine en onbevlekte Ontvangenis". Zij gaf de wens te kennen, dat er op de plaats een kapel zou worden gebouwd en drukte Senta op het hart, toch vooral veel voor de bekering der zondaars te bidden. De andere kinderen zagen Maria niet, ze constateerden alleen, dat Senta plot seling ophield de rozenkrans te bidden. Ze zagen haar ook wel praten, maar hoorden niets. Ook bemerkten ze een heel bijzondere uitdrukking op haar ge zicht. De drie kinderen hielden alles stil, maar later, toen een vierde erbij kwam en in het geheim werd ingewijd, kwam alles uit en begonnen de mensen naar de „plaats der verschijningen" te gaan, om er de rozenkrans te bidden. Op 12 Augustus 1.1. waren er vijftien duizend mensen uit de gehele omgeving. Nu is het steeds verder bekend geworden en ook de Duitse kranten hebben erover ge schreven. De geestelijkheid houdt zich afzijdig en doet natuurlijk geen enkele uitspraak omtrent de echtheid der z g. verschijnin gen. Iedereen is het er echter over eens ook de pastoor dat aan de kinderen niets excentrieks niets ongewoons te be- Senaat aanvaardt wet tot wapen- lévering aan Staten van Atl. pact De Amerikaanse senaat heeft het amen dement van de democratische senator Walter F. George, waarin werd voorge steld het programma voor militaire hulp aan de landen van het Atlantisch pact met 200 millioen dollar te besnoeien, ver worpen. Volgens het wetsontwerp, zou West-Europa 500 millioen dollar worden toegewezen. Het ontwerp voorziet in een totale toewijzing van 1.314.000.000 dollar. Het huis van afgevaardigden staat een toewijzing van 819.505.000 dollar voor. Met 47 tegen 31 stemmen werd het amendement van de republikeinse senator William F. Knowland verworpen, die de militaire hulp aan West-Europa met 100 millioen dollar wilde verlagen. Na het verwerpen der amendemen ten nam de Amerikaanse senaat het wetsontwerp inzake de militaire hulp aan de landen van het Atlantisch pact en enkele niet door communisten be' heerste landen met 55 tegen 24 stem' men aan. Uit Martigny (Zwitserland) wordt ge meld: De monniken van het St Ber- nardklooster hebben heden eeri kort telegram ontvangen met de mededeling, dat een vierde lid van hun groep missio narissen in het Tibetaanse bergdorp Jerkalo is vermoord. Het slachtoffer, Pater Tornay, had te voren een waarschuwing ontvangen van de lama's om zijn missie te Jerkalo te verlaten, indien hij niet gedood wilde worden. De missionaris zou het dorp ostentatief verlaten hebben, doch tel kens heimelijk zijn teruggekeerd om zijn gelovigen te bezoeken. In de nacht van Woensdag op Donder dag zijn in de St. Servaaskerk drie houten offerblokken gelicht, drie andere even eens houten offerblokken zijn vruchteloos geforceerd, terwijl een ijzeren offerblokje is meegenomen. Doordat de offerblokken Maandag j.l. geledigd zijn, is de buit vrij onbelangrijk. Een klein glas-in-loodraam aan de Zuidzijde van de kerk nabij de doopkapel is stukgeslagen en heeft ver moedelijk als in- of uitgang gediend. Brillantine Hel beste voor uw haar Het merk KREMl.ON alléén is uw waar borg voor de ECHTE Brillantine Ruste De Haarlemse rechtbank heeft giste ren de 38-jarige Zandvoortse assuradeur G. P. veroordeeld tot 4% jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest we gens valsmunterij. P. werd in 1946 te Antwerpen door de politie gearresteerd omdat hij in het bezit bleek van vijf millioen Belgische francs in valse biljetten. Voor de rechtbank te Brussel werd 15 jaar dwangarbeid tegen hem geëist, doch P. werd weer vrijgelaten. Direct daarop week hij naar Nederland uit. waar hij spoedig werd gearresteerd. Het Ned. Openbaar Ministerie zag zich volgens de Volkenbondsconventie van 1932 verplicht deze in België be trapte landgenoot in eigen land te be rechten. met de kinderen meegaat, om er de rozenkrans te bidden. Die middag baden de beide kinderen terwille van ons een rozenhoedje voor_ Een ding werd ons onmiddellijk duidelijk: nooit in ons le ven hebben we zó intens devoot en,mooi het rozenhoedje horen bidden, als deze beide kinderen van twaalf jaar het de den. We hebben ons ook ervan kunnen overtuigen, dat deze meisjes niets on gezonds of ongewoons vertonen, maar ongedwongen en onbedorven kincteren zijn. zoals men ze in deze bergdorpen vindt. Met een gevoel van eerbied heb ben we de beide kinderen de hand ge drukt. Ziedaar een zakelijk overzicht van het geen we in Fehrbach zagen en verna men Wij trekken geen enkele conclusie, thoi maar het leek ons goed, nu in Duitsland J zijn Gistermorgen werd te Den Haag op plechtige wjjze de heer drs. J. M. L. Peters geïnstalleerd als directeur van de Katholieke Film Centrale. Na deze korte en sobere plechtigheid werd een film vertoond als voorbeeld voor de keuringscommissie. In de namiddag vergadering heeft het hoofdbestuur de nieuwe directeur voorgesteld aan de leden van de K.F.C. Deken Broekman leidde de nieuwe directeur met een korte toespraak in. „Vol vertrouwen legt het hoofdbe stuur", aldus spreker, „de taak van di recteur op de schouders van de heer Pe ters, daar hij zich reeds een goede naam heeft verworven op het filmgebied". De ken Broekman sprak dan de wens uit, dat de heer Peters niet alleen zijn taak van de katholieke nakeuring goed zal volbrengen, maar zich ook verdienstelijk zal maken door wetenschappelijke arbeid op filmisch gebied. De nieuwe directeur hield daarna voor de leden van de K.F.C. een lezing over „De magische kracht van de film". Hij besprak de invloed die de film heeft op het leven, het geweten, de gevoelens en de gedragingen van de mens. In een hel dere uiteenzetting toonde de heer Peters aan, hoe de mens volkomen opgaat In de film, zozeer zelfs dat hij zich zelf volko men vergeet. En dit ondergaat iedereen, ook de intellectueel. Vandaar dat de Paus de macht van de film magisch noemt. Spreker ontleedde hierna de inhoud van die invloed. Hij besprak de sfeer van de bioscoopzaal, aantrekkingskracht van het filmdoek en de houding van het pu- bliek. In het tweede gedeelte trok de heer Peters practische conclusies uit zijn we tenschappelijk betoog in het eerste ge deelte: conclusies, die juist voor de Ka tholieke Film Centrale van groot belang en de toeschouwers bij de film allen to taal verschillen. Maar het is een nood zaak en daarom moet de keuring ook deskundig geschieden. Het is onmoge lijk", zo vervolgde de heer Peters, „om vaste normen aan te leggen, al heeft men het in Amerika wel geprobeerd". Als mi nimum-eisen voor de leden van de keu ringscommissie noemde de nieuwe di recteur evenwel een rijpe levenservaring en een zekere kennis van de film. „De filmkeurder moet niet alleen het ver haal kunnen volgen", zeide spreker, „doch ook de gedachten, die aan dit ver haal ten grondslag liggen". De spreker eist bovendien een voort durende bezinning van de keurder op de filmtaal en de filmvormen en een steeds werkzame zelf-waarneming. Tenslotte pleitte spreker voor een filmstudiekring, die de filmliteratuur bestudeert en de re sultaten daarvan bekend maakt. „Dit alles is echter nog niet voldoende, want de suggestibiliteit van het publiek wordt hierdoor niet verminderd. De taak van de K.F.C. is niet slechts beschermend tegen de slechte invloed van de film, doch dient ook positief vormend te zijn. Het publiek zal zelf in staat moeten zijn de film te verstaan, dus niet alleen het verhaal, doch ook de gedachten, die haar achtergrond vormen. Bovendien moet het publiek in staat zijn de film te beoorde len". Als middel daartoe gaf spreker aan: de positieve filmkeuring en direct onder wijs in de filmtaal. „Het onderwijs op de scholen zal dan ook", zo besloot de heer Peters, „ern stig rekening moeten houden met de macht van de film, daar voor vele leer lingen. die de lagere school verlaten, de film de enige bron van verdere ontwikkeling is". Na deze rede werden de richtlijnen be sproken voor de normen van de positieve filmkeuring. Hoewel de Nederlandse Katholieke Sportbond zich nog in de eerste phase van zijn bestaan, de opbouwperiode, be vindt, voelt men nu al meer en meer het gemis van een handboek, waarin alle mogelijke bijzonderheden, zoals regle menten, bepalingen, adressen, enz. te vinden zijn. En nu is dan het nationaal bestuur van de N, K. S. met een .Vademecum" uitgekomen. Het gaat vergezeld van de opmerking, dat het nog geenszins aan spraak durft maken op volledigheid. Niettemin durven wij dit „Vademecum kwalificeren als een attribuut, dat in de inventaris van de administratie van geen enkele katholieke sportvereniging ontbreken. de kranten erover schrijven, ook ónze lezers in te lichten. „Centrale keuring", aldus spreker, „heeft het bezwaar, dat zij algemeen is mag Het B.G. te Amsterdam heeft gisteren het op 15 September begonnen proces tegen de 44-jarige verhuisondememer J. Olydam uit Heemstede beëindigd. De verdachte, die op vrije voeten is, wordt ten laste gelegd, dat hij na Maart 1944 is opgetreden als tipgever van de inlichtingendienst van de Haarlemse po litie. O. ontkent dit, geeft wel toe dat hij na Maart 1944 heel veel bij de inlich tingendienst kwam, maar dat hij dit deed na "overleg met illegale organisaties om bij de inlichtingendienst te spionneren. De vorige week werden de getuige a charge gehoord. De ex-rechercheur van de inlichtingendienst Willemsen, ver klaarde toen dat hij van Krist en Faber had gehoord, dat O. was toegetreden tot dc dienst als V-man en dat deze een- maal de geheime bergplaats van Joodse inboedels heeft aangebracht. Getuige Jordaan, die enige tijd naast Willemsen heeft gewoond, heelt aante keningen gemaakt van gesprekken die in de keuken van Willemsen werden ge voerd. Hierin stonden talrijke voor W. bezwarende feiten. Enige weken na ae bevrijding kwam O. bij getuige en vertel de, dat hij gehoord had dat deze in het bezit was van papieren die tegen w gebruikt konden worden. Verdachte kwam geregeld bij mr. Besier, die thans de advocaat-fiscaal in de zaak O. is, en zou die papieren wel overbrengen. Ge tuige heeft de papieren aan O. gegeven en deze vertelde nu, dat hij ze per post aan mr. Besier heeft gestuurd. Mr. Be sier heeft echter nooit iets ontvangen. Toen getuige ook nog verklaarde dat verdachte tegen hem had gezegd: „Ik verdien aardig door zwarte handel met de mensen van de inlichtingendienst" stond verdachte op en riep opgewonden: „ik ben niet bij Willemsen geweest. Die getuige staat te liegen. Het hof wil maar niet begrijpen dat dit illegaal werk was. Als ze het maar wilden begrijpen, dan kwam er een eind aan dit raadsel, dat al 4 jaar hangt". Hierna werd begonnen met het horen van een groot aantal getuigen a déchar ge. Zij verklaarden o.a. dat O. stukken, die een gearresteerde dominee bij zich had, in goede handen had gebracht, waardoor honderden mensen aan arres tatie en mogelijk erger ontsnapten. Ook had verdachte iemand gewaarschuwd, dat in het fabriekje waar „De Patriot" werd gemaakt op korte termijn een inval zou komen. Inderdaad werd daar de vol gende dag een inval gedaan, kort nadat „De Patriot" was verdwenenHet gedeelte van de inboedel, dat niet in be slag werd genomen, had O. teruggege ven. In zijn requisitoir merkte de advocaat fiscaal mr. B. Besier o.m. op, dat O. schuldig is aan het verraad van minstens een Nederlander en het geven van tips. waardoor Joodse inboedels, die in het gebouw Olympia waren opgeslagen, in beslag werden genomen. Zijn werk voor de illegaliteit maakt deze zaak echter moeilijk. Mr. Besier kenschetste ver dachte als een „twee-walletjes-eter" en eiste 2 jaar gevangenisstraf en verzocht onmiddellijke inhechtenisneming. Nadat de verdediger vrijspraak had gepleit en had gewezen op het illegale werk van O. besloot het hof niet tot onmiddellijke inhechtenisneming over te gaan. Uitspraak 6 October. Zoals wij onlangs meldden, worden aan boord van de Nederlandse duikboot „Zee hond" interessante proefnemingen verricht om na te gaan welke invloed precies het langdurig onderwater varen heeft op de bemanning. De „Zeehond" is uitgeiust met een zgn. Schnorkel-apparaat, waardoor het mogelijk is vele dagen en zelfs weken onder het wateroppervlak te blijven. Vorige week Vrijdag heeft even onge rustheid bestaan over het lot van de „Zee hond", die een tocht maakte ten Westen van Groot-Brittannië, een ongerustheid, die achteraf onnodig is gebleken. Die dag vernam men namelijk niets meer van de onder water varende duikboot, weshalve aan de Britse marine werd gevraagd uit te zien naar de „Zeehond". Vrij spoedig daarop orttdekte een Brits schip de rustig aan de oppervlakte varende duikboot. De seininstallatie van de duikboot bleek on klaar te zijn geraakt, tengevolge waarvan de „Zeehond" geen positiemelding had kunnen opgeven. xt a xr positie met lengte te slaan. Speler «peuren valt_ Speciaal Senta is een een- Tot dusverre was de sfeer op de Ronde- Tafelconferentie aangenaam, en in vele opzichten zelfs vriendschappelijk. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat er in Den Haag een beter wederzijds be grip was ontstaan; en dat, zo men al niet van warm vertrouwen kon spre ken, toch het gevaarlijke wantrouwen was weggenomen. Terwijl de Indonesiërs voelden, dat het Nederland ernst is met de koninklijke belofte om Indonesië een werkelijke en volledige souvereiniteit te verlenen, werd het anderzijds Nederland steeds duidelij ker, dat men met ons land intens wil blijven samenwerken, al ware het slechts wijl Indonesië niet buiten de Nederland se ervaring kan. Sinds Zondag, d.w.z. sinds Namen, schijnt er echter iets te zijn veranderd. Het blijkt, dat ginds een aantal „beslui ten" is genomen, welke een voorlopig ka rakter droegen, wijl ze. om als basis voor de verdere bespreking ter R.T.C. te kun nen dienen, de'goedkeuring van de drie delegaties behoefden. Nu is er, mirtstens in de republikeinse, maar wellicht ook in en ro-nd de beide andere delegaties een verzet tegen be paalde punten gerezen. We zouden niet gaarne zeggen, dat ze ergens zijn ver worpen; maar. zoals drs. Hatta Dinsdag in zijn persconferentie zeide: zij zijn nog niet geheel en al behandeld. Enkele een voudige woorden, waaruit men ver-strek- kende conclusies kan trekken. In kringen van de Nederlandse delega tie wordt, zoals we reeds uiteenzetten, de zaak nog al hoog opgenomen, met een ZATERDAG 24 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nws, ochtendgymn., gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws. gram.; 9 00 V. d. vrouw; 9.05 Symph. no. 92 in G, gr. t„ Haydn: 9.30 Zigeunermu- zlek; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram 12.03 Pianorecital; 12.33 Promenade-ork.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Har- monle-ork.13.50 Film en toneel: 14 10 Mu ziek uit Tsjechoslowakije; 14.50 Boeken nieuws: 15.00 Opera-progr.16.00 Gezond heidszorg; 16.10 Guus Jansen; 16.30 Grego riaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gram.; 18.05 Actual.; 18 15 Journ. weekoverz.; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Nws; 19.15 Pelgrimeren naar Rome; 19.25 Amusementsork.19.45 Regerings- uitz.; 20.00 Nws; 20.05 De gewone man; 20.12 Gram.; 20.20 Lichtbaken; 20 45 Gram.; 21.00 Negen helt de klok; 21.45 Orgel en piano; 22.00 Ork. z. Naam; 22.30 Wij luiden de Zon dag in; 23.00 Nws; 23.20 De zee. HILVERSUM II (415 M.) V.A.R A. 7.00 en 8.00 Nws., gram.; 9.00 Philharmonla-ork. (Russ. progr.); 10.00 v.P.RO.; 10.20 Feuille ton; 10.35 V. d. arbeiders; 11.35 Derde trio In g., op. 110, Schumann; 12.00 Ork. Tonny Murena: 12 33 Roemeens ork.; 13.00 Nws; 13.20 Metropole-ork.14.00 A.J.C.; 14.20 Frick- ley Colliery band; 14.50 Streekultz.; 15.15 Omroepkamerork.16.40 Komt U binnen; 16.15 Gevar progr.; 16.45 Sport; 17.00 Tophits van 1949; 17.30 V. d. jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Po pulaire liedjes; 19.00 Artist, staalkaart: 19.33 V.P.R.O.; 20.00 Community singing; 20 43 „Allerhande"; 21.45 Social, comment.; 22.00 Stradiva-sextet; 22.25 Voordracht; 22.40 „Twintig minuten Parijs"; 23.00 Nws; 23.15 Ork. Vic. Silvester. RADIODISTRIBUTIE Hl: 7.00 VI. Br. nws.; 7.05 gram., 7.30 kron., 7.40 gym., 7.50 gram., 8.00 nws., 8.05 conc., 9.00 Eng. L.P.: nws., 9.10 verz.pr., 10.00 „de Rendez vous Players", 10.30 Eng. H.S.: Kursaal ork. 1100 BBC Welsh Orchestre, 12.00 VI Br.: gram., 12.30 weerber.. 12.32 piano duo Rieding en Belvaux, 13.00 nws., 13.15 Int. cabaret 13.50 Eng. H.S.: mijnw.ork., 14.30 BBC North orch.. 15.45 VI. Br.: „The five melodians", 16.00 „Les 'pe/ s Chanteurs de la cóte d'Azur", 16.30 Havdn kwartet, 17.00 Kootwijk: Batavia 18.00 VI. Br.: Jazz muz. m. comment. 18 30 v <f sold., 19.00 nws.. 1930 chan sons, 19.50 Fr Br.: nws.. 20.00 VI. Br.: omr.ork.. 21.00 Fr. Br.: omr.ork., 21.45 zeemansliedjes. 22.00 VI. Br.: nws., 22.1o verz.pr. 23.05 nws., 23.10 werken v, Je rome Kern, 23.35 ork. Peter Yorke. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. HS: nws., 7.15 BBC Revue ork., 7.50 „Lift up your hearts", 7.55 weerber., 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc., 9.00 VI. Br.: nws., 9.05 Casinopr., 10 00 div., 11.00 Eng. L.P.: or gel, 11.15 sportoverz., 11.45 mil. ork., 12.30 BBC Midi. Light Orchestra, 13.30 dans- muz., 14.15 BBC North. Ireland Light Orch., 14.45 Bi-ng Crosby; 15.00 Fr. Br. zang, 16.00 klas. pr., 17.00 ber. en initerv. 17.10' Bill Alexandre en ork., 18.00 v. d, sold., 18.30 Eng. LP.: Freddie Randall en ork.. 19.00 Fr. Br.: kamermuz., 19.30 Eng. L P.: Ray Martin en ork., 20.00 Com. ..M singing 20.45 kwartet Sam Nieveen, 21.00 j hem onschadelijk gemaakt OB round up", 22.00 nws., 22.15 Vic Apt slikte enige keren, keek lang naar Lewis en ork. Cyril Stapleton en ork. en Lena en zei toen: En ik hoor dus niet by fraze welke zo ongeveer klinkt als „alles of niets". De pap wordt echter meestal niet zo heet gegeten als ze wordt opge diend. Maar er broeit toch iets. en men heeft het gevoel, dat de conferentie de laatste dagen eigenlijk stil ligt. Des te drukker zijn de in het grootste geheim gevoerde informele besprekingen. Men kan zeggen, dat op het ogenblik alles weer om bet Unieprobleem draait. Niet zozeer om het grote beginsel, als om de concrete uitwerking er van. En toch is men elkaar al een heel eind genaderd; maar zoals het meer gaat: de laatste loodjes wegen het zwaarst. Op vragen van' hét Tweede-Kamerlid de heer Beernink (CH) betreffende het buiten gebruik stellen per 1 October van de frankeerzegels yan hri 'yPe Konij nenburg, uitgegeven in 1940, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld, dat tijdens de bezetting postzegels van dat type uit de voorra den. onder berusting van P. T. T., door de Duitsers zijn weggevoerd. Na de oor log kon slechts een gedeelte van die zegels worden achterhaald. Gebleken is dat in de laatste tijd exemplaren van de niet opgespoorde zegels in Nederland worden binnengesmokkeld en tegen een lagere dan de nominale waarde te koop worden aangeboden. De termijn voor het opgebruiken moest zo kort mogelijk worden gehouden, in verband met het smokkelen. Daardoor kon niet vermeden worden, dat die ter mijn gedeeltelijk samenviel met de va- cantieperiode. Na de vorige week tweemaal te zijn uitgesteld, konden gisteravond om 8 uur de sluitingswedstrijden op de Stadion- baan gehouden worden. "Er was het dreigende weer sinds uren voor de aan vang in aanmerking genomen een be vredigende belangstelling. Na als inlei ding een wedstrijd voor amateurs, zon der klassementen, over 6 K.M., waaraan 3d renners deelnamen en waarvan de eerstaankomende was H. Krewer in 8 min. 4 sec., werd begonnen met de in ternationale amateur-sprintwedstrijd, voorafgegaan door een ere-ronde van we reldkampioen Patterson. De wedstrijd werd verreden in 15 rit ten. In de -eerste rit startte wereldkam pioen Patterson (Australië) tegen de Ne derlandse kampioen Hijzelendoorn, een zeldzaam spannende rit uit 2e positie met ti wiel verschil (laatste 200 M. 131/5 sec.) door Patterson gewonnen. Zijn prachtige sprong op de laatste 3 meter gaf hem een voorsprong van wiel-„ Vervolgens wop Bellenger (Frankrijk) zeer gemakkelijk van Heid (Amerika). De tweede Nederlander, Willekes, werd daarna, na - ontactisch rijden, royaal ge klopt door de Deen Schandorff. Hijzelendoorn klopte vervolgens met de grootste moeite- de Amerikaan Heid, uit. koppositie, waarbij rijkelijk geslingerd werd. t Op keurige wijze, uit tweede positie, won Bellenger toen met een half wiel van Schandorff. Patterson toonde daarna nadrukkelijk zijn superioriteit over Willekes en ook met Schandorff had de wereldkampioen niet de minste moeite. Zelfs van Heid moest Willekes daarna gedecideerd ver liezen Hijzelendoorn stapte af, toen hij daarna al na 250 meter in verloren posi tie lag tegen Bellenger Een zonderlinge houdinga Pattersen won vervolgens, ai weer a son aise van de Yank Heid w®a™4 Hijzelendoorn eindelijk een goede beurt maakte door Schandorff uit tweede positie met V2 lengte te slaan. Spelender wijze won toen Bellenger van Willekes waarna een prachtige rit van Schandorff en Heid volgde, met gering verschil door Heid gewonnen, een duidelijke fout van de jury: de Deen was gedecideerd win- Hijzelendoorn won daarna terwijl het publiek nog steeds fel protesteerde met een straatlengte verschil van Willekes waarna de laatste en beslissen de rit volgde tussen Patterson en Bellen ger. Een prachtige rit. waarbij de ren ners 200 meter wiel aan wiel lagen en zo ook de eindstreep passeerden. Vanaf de perstribune vlak tegenover de eindstreep had Patterson gewonnen, de jury besliste Bellenger en de totaal uitslag 'werd daardoor: 1. Bellenger 5 Pnt-i 2. Patterson 6 put.; 3. Hijzelendoorn 7 pn>t.; 4. Schandorff 8 pnt.; 5. Heid 9 pnt en 6. Willekes 10 pnt. Achtervolgingswedstrijden over maximum 5 km. Van Est, de Nederlandse kampioen, bleek veel sterker dan Van Beek, die zich bij voorbaat al gewonnen gaf, een mislukte race. De tijd van Van Est was 6 min. 33 4/5 sec. Het merkwaardige is WEST I le klas: HDVS—Haarlem, Zeeburgia—VSV, DOSSparta, ADO—KFC, Blauw Wit—Feije- noord. 2e klas A: DWV—AFC, Zaandijk—Vr.den- schaar, HVC—Volendam. Elinkwljk—UW, De Spartaan—Rapiditas. 2e klas B: ZFC—Hercules, Watergraneer— WA, WFC—Velox, OSV—Westfrisia, Storm vogelsTOG. WEST II le klas: XerxesVolewijckers, EDO DWS, 't Gooi—HBS, NeptumusAjax, RCH SVV. 2e klas A: OvermaasEBOH, CWLeer dam. DFCSchevemngen, DCVVUC, Unl- tas—UV5. 2e klas B: ODSFortune, HVVGouda, Coal—DHC, Excelsior—SUedrecht, Quick- Emma. OOST: le klas: Ensch.BoysZw.Boys, Hengelo Go Ahead, Wage-ntagenQuick, NECAG OW, HeraclesEnschede. NOORD le klas: Be QuickHeerenveen. Leeuwar denGVAV, HSC—Friesland. Smeek—Achil les, FrisiaVelocitas. ZUID I le Klas: LimburgiaSltt. Boys, PSV NOAD, VWBrabainitaa, MW Helmondia, RB cKerkira-de zuid n le klas: Longa—NAC, Ma-urits—SpcLEm- iri, Bleijerheidie—Eindhoven, Juliana—TSC. BW—Willem II. dat Van Est des middags nog een zware 1 wedstrijd in België gereden had van 49. De haaien van de oceaan keken verwonderd naar de ton en naar Tiram. „Een Turk in een ton", zei een haai. „Zou hij eetbaar zijn?", vroeg een tweede. Het was maar gelukkig voor Tiram, dat hij de taal der haaien met kon verstaan Onderwijl keek Mugli Basli zijn blinkende goudgravers- uitrusting na. Met echte goudgravers-trots klopte hij op zijn houweel. „Door jouw hulp zullen er spoedig minder arme mensen op de wereld zijn braaf momPride de detective terwijl hij het harde staal sueeicte. De Don Quichotte liep nu het haventje bumen van het eiland waar de ZZZ-mannen de schat, hoopten te vinden. „Het gaat allemaal verrassend vlot zei Basli. „Al te vlot", antwoordde de Kale somber. „Het lijkt me vreemd, dat een verlaten eiland, waar een schat ligt, een goed-onderhouden haventje zou bezitten". Daarna SteenbergenSchulte, de wereldkam pioen, op de weg (tevoren op de ge bruikelijke wijze gehuldigd) tegen d-e in dit werk doorknede Schulte. De Belg verdedigde zich taai, doch werd niette min royaal geslagen, waarbij Schulte zich niet geheel gaf. 1. Schulte 6 min. 42 sec. (slechte tijd!); 2. Van Steenber gen 6.49. i De stayerswedstrtja Wedstrijd met motorgangmaking over ClautiehrJ N^eén levendig begin, met iets opleefde. Lesueur, van de kop ver trokken, wist zich daar gemakkelijk te handhaven. De uitslag werd: 1. Lesueur (Fr.), gangmaker Querin, in 33 min. en 10 sec.; 2. Bethery (Fr.), gangmaker Pasquier (5 meter); 3. Bakker (N.), gangm. Kaser (100 M.); 4. Pronk (N.), gangm. Wiersma (115 M.); 5. Clautier (Belg), gangm. v. Ingelgem (250 M.); 6. M-eulemans (Belg), ga-ngm. v. d. Stuyft (280 M.); 7. De Best (gangm. De Graaf (320 M.). De tweede rit van 40 K.M. was bijzon der spannend, de laatste rit van het jaar, de laatste rit van de avond De jonge Fransman Bethery, van kop vertrokken, verdedigde zich prachtig te gen vele aanvallen, uitstekend geleid door de nestor en ook de matador van de gangmakers père Pasquier. Het werd tenslotte een duel met z'n oudere landgenoot Lesueur. na boeiende strijd door Bethery gewonnen De uitslag was: 1. Bethery in 32 min. en 44 sec.; 2. Lesueur (100 M.); 3. Pronk (250 M.); 4. Meuleman (150 M.); 5. De Best (500 M-); 6. Bakker; 7. Clautier. De totaal-uitslag: 1. Bethery 3 Z- Lesueur 3 pnt.; 3. Pronk 7 pnt.; 4. Bakker 9 pnt.; 5. Meuleman 10 pnt.; 6. en 7. ue Best en Clautier 12 pnt. door 35) Ik zeg U. dat U zelf een slachtoffer van deze geraffineerde bende bent. Of Salimbeni er ook bij hoort weten we nog niet. De moordenaar zal zeker vandaag nog gevat worden. Wij zullen hem met de juffrouw confronteren, wij zullen deze zelfverzekerde jongedame met Bozzi con fronteren, wij zullenHij zwaaide steeds weer met zijn handen voor Lena s gezicht, dat asgrauw was geworden. Mijn theorie is zeer eenvoudig: een jonge.i heeft in opdracht van de bende de viool gestolen, Plischmuth. Juffrouw Plischmuth!. brulde Apt. geheel buiten zichzelf. De pianiste van de violist behoort of tot de bende, of zij is omgekocht. Zij heeft de viool terug laten kopen door Sa limbeni, of het misschien, als man ver kleed, zelf gedaan. Hier moest Lena even lachen, maar werd dadelijk weer ernstig en nog bleker als eerst. Haar blauwe ogen waren bijna zonder kleur. Woedend be sloot de markies, terwijl hij met beide handen in zijn baard woelde: Waarschijn lijk heeft ook Cavalcanti zich laten ver leiden, hij heeft zijn bemiddeling ver leend bij de verkoop naar Amerika, hij wist teveel van de bende en men heeft Syd Deaa en ork., 23.56 nws. 1 de bende? Jij, beste jongen? riep Lena, je bent toch mijn slachtoffer zoals je gehoord hebt? Ik moest jou en je speurzin On schadelijk maken. De theorie van mijn heer d-e markies, is zoals trouwen-s iedere theorie van de politie, volmaakt. Dat zul je over een paar uur wel in de kranten kunnen lezen. Zwijgt U! U bent gearresteerd!, krijste Fillipepi en liet Lena wegvoeren, terwijl zij Apt nog toeriep dat hij direct naar de consul moest gaan en dat ze s avonds nog vrij zou zijn. U mijnheer Apt hebt zich voorlopig ter beschikking van de politie te houden. U kunt nu gaan, brieste de markies. Apt kuchte enige malen, voor hij zijn toon weer meester was en zeide; Deze ar. restatie zal U berouwen, markies!. Toen ging hij naar buiten, nam een auto en reed naar het Duitse consulaat. De confronteringen, waarvan de mar kies gesproken had, bleven geheel zonder resultaat. Eerst bracht hij de jonge Mode na bij Salimbeni. Daar die beiden elkaar nooit gezien hadden, konden zij ook niets anders zeggen. Evenzo ging het met Lena en de ionge Modena, daar zij hem. nu ny geen hoed droeg, niet meer herkende 01 wilde herkennen. En bij Bozzi was ze niet zelf geweest, maar Apt. Toen liet de mar kies, Salimbeni en Bozzi tezamen bren gen. Maar de oude handelaar was zo sluw. direct uit te roepen; Contéhoe komt U hier? Ik heb U in minstens zes maanden niet gezien! Niet. sedert U hier was met die Faience! Salimbeni, die. toen hij Bozzi zag, wel zestig geleken had, werd zienderogen jonger, hij was ongeveer vijf en dertig toen hy zei: lit word ervan beschuldigd, deze viool gekocht, of verkocht te hebben. Bozzi stak met een keizerlijk gebaar twee bruine vingers in een verbluffend wit vest, en zei: Maar Marchese! Hu glimlachte ver trouwelijk en vervolgde: Neemt u me niet kwalijk, maar Conté Salimbeni ken Ik reeds jaren als een eerlyk man. Telg uit een oud adellijk geslacht, hij zou zich zeker nooit lenen voor een zaak, waar een luchtje aan zat! Fillipepi onderbrak hem met de woor den: Daar zijn meer voorbeelden van. U beweert dus, dat Conté Salimbeni niets met die viool heeft uit te staan, meneer Bozzi. Waarom heeft de moordenaar dan zijn naam genoemd? Bozzi dacht na. Mag ik u mijn theorie mededelen. Ik ben slechts een leek! De markies stemde met een handbewe ging toe. De moordenaar heeft reeds eerder met Cavalcanti gewerkt. Wellicht heeft hij daar de naam Salimbeni gehoord, de graaf heeft namelijk meerdere malen de commendatore zaken aangebracht, mis schien is het ook een onbekende geweest, de een of andere makelaar. De marchese knikte, terwijl hij ijverig noteerde, plotseling viel hij uit: Ik waarschuw u niet te liegen! Ik neem in het procesverbaal op, dat u be weert, dat Salimbeni niet die onbekende zijn kan. Maar, Marchese, wat zou de Conté met die viool moeten doen? Bozzi lachte raadselachtig. Hij heeft toch geen geld en boven dienu wist toch ook niet, dat bet een Stradivarius was! Natuurlijk niet, anders had ik hem zelf wel aan Cavalcanti verkocht.' of aan een andere bekende verzamelaar aange boden. De markies greep met zijn beide han den naar zijn hoofd, het gesprek verwar de hem, en zonder verder iets te zeggen, liet hij Salimbeni wegvoeren, en nam af scheid van Bozzi. Toen bleef hij enige ogenblik-ken op de lijsrt staren, waarop nog verschillende oonfrontaties stonden, die afgewerkt moesten worden: Apt met Bozzi, Bozzi met de gezelschapsdame. Cavalcanti's bediende met Apt, enz. Toen sprong hij op, belde, en gaf orders voor een grote razzia in het havenkwartier, dien avond. Toen verliet hij het. bureau, en begaf zich naar een kroegje, waar hij zich over gaf aan zijn hartstocht, het biljart, maar waarbij hij liever geen toe schouwers had. Toen hij tegen de avond weer op zijn bureau kwam, vond hij daar een dringend telcgram uit Vicenca: „Ver neem zojuist mijn begeleidster gearres teerd stop wens ongelimiteerd borg te stellen daar onschuldig stop verzoeke onmiddellijk vrij laten. Valen-tin Grangg. De markies harkte met alle tien zijn vingers in zijn baar|i. Daar was hem een nieuwe theorie te binnen geschoten! Grangg was in geldverlegenheid en had de viool zelfneen, dat ging ook niet. Jammer! Maar als het hem eens om de verzekering te doen geweest was? Als Apt eens zijn medeplichtige was? Uitge sloten was het niet. De marchese Fillipepi verzonk in ge- dachte brengen, daar de familie toch .dach.rnoomb'rat-es waaruit hij ont- Florence en Vicenca thuis hoorde, waakte door de mededeling, dat de be- tWordt vervolgd.) diende van Cavalcanti. die aan de razzia deel zou nemen, aangekomen was. HOOFDSTUK XII. Faustina zat die avond op het terras van d-e vill-a, dat door citroen- en sinaas appelboompjes in tonnen afgesloten werd en staarde zwaarmoedig naar de groene heuvel-s. die steil uit zee oprezen. Hoog boven haar beschreef ee: zeearend grote kringen door de diepblauwe avond lucht, De bloemen verspreidden een zoe te dóórdringende geur, die aan feestelijk heden herinnerde. Het meisjwerd e: slechts treuriger door geriemd. Nu had rn-en de dikke Cavalcanti, die rij goed kende, daar zij dikwijls met haar oom in zijn winkel geweest was. Ve™100™- Waarom had men dat gedaan? Ook haar oom wist hiervoor geen verklaring Je theorie van de politie, dat een bende hem uit de weg geruimd had. omdat hij van de viool afwist, kwam hem onwaar schijnlijk voor. Faustina bego-n steeds weer over dit verschrikkelijke voorval, maar oom wilde niets weten van hetgeen met de viool in betrekking stond. Geen wonder, als verzamelaar -va,, hij natuur lijk beangst voor zijn eigen schatten. Het was verschrikkelijk en het ergste w.rs, dat die arme Grangg doe het verlies van zijn viool gehandicapt werd, terwijl hij aan de andere kant zijn gedwongen rust scheen te willen benutten voor het nemen van informaties omtrent de Lo- renzettis. Als hij werkelijk eens naar Vi- cenza kwam! Iemand ko- hem op die ge- Tijdens athletiekwedstrijden in de Finse Stad Aabo verbeterde de Fin Viljo Heino het wereldrecord op de 20.000 meter door deze afstand in de tijd van 1 uur 2 min. en 40 sec. af te leggen. Het oude record stond sedert 26 October 1941 op naam van de Hongaar Czaplar met 1 uur 3 min, 01.2 sec. Het was een fantastische race, waarin Heino het bijna 8 jaar oude record van de Hongaar met een verbetering van 21.2 sec. naar de historie verwees. Er stond geen wind en de baan verkeer de in prima staat, maar het was vrq koud en velen gaven Heino daarom weinig kans op succes. De Fin stak echter in een prachtige vorm en in enkele ronden was hij warm gedraaid. De gehele wedstrijd, waarin zijn landgenoot Koenoenen en de Zweed Rapp zijn tegenstanders waren, bleef hij onder de tijden van Czaplar. De 3000 m. gingen in 9.07.5, de 5000 m. in 15.27, de 10.000 m. in 33.12, terwijl hij de 15.000 m. in 46 min. 49 sec. aflegde. Koenoenen had na de start de kop ge nomen, doch na 800 m. nam Heino de lei ding over om daarna langzaam op zijn beide rivalen uit te lopen. Koenoenen werd tweede in 1 uur 3 min. 26 sec. en Rapp derde in 1 uur 5 min. 41,4 sec. WestenBe FairTogo, Hilversum, HDM—BMHC. •t Gooi—HOC. Amsterdam HHYCLaren, De Amerikaanse tenniskampioen Ri chard (Pancho) Gonzales heeft thans een contract getekend waarmede hij zien voor een jaar aan het reizend professio nalgezelschap, dat onder leiding staat van Bobby Riggs, heeft verbonden. Tijdens de tournee, welke 25 October met wedstrijden in Madison Square Gar den te New York begint, zal .hij de te genstander zijn van Jack Kramer. Gon zales ontvangt een vast bedrag van 60.000 dollar plus een flink percentage van de recettes, welke de kleine honderd partijen, die hij tegen Kramer tijdens de tournee speelt, zullen opbrengen. De heer K. J. j. Lotsy heeft de wens te kennen gegeven het voorzitterschap van de commissie tot voorbereiding van óe Olympische dag,welke functie hij reeds 10 maal heeft waargenomen, neer te leggen. De heer Lotsy heeft dit besluit genomen in verband met 't feit, dat zijn zeer druk ke werkzaamheden hem hiertoe noopten. Bovendien staat hij op het standpunt, dat het gewest is thans de leiding aan een ander over te dragen, aangezien nieuwe krachten ook met nieuwe ideeën kunnen komen. Het bestuur van het Ned. Olympisch Comité heeft tot voorzitter van de com missie Olympische Dag 1950 benoemt drs. W. van Zijll, directeur van het N. O. C. De jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen Zuid-Nederland en Luxemburg zal op 23 October in het Maurits-stadion te Lutte- rade worden gespeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2