Rusland geeft het bezit toe West-Europa in een nieuwe gevarenzone s Weerbericht RUMAN SAYS RUSSIA T OFF ATOM- BLAST Alleen een goede krijgsmacht kan gevaar uit Oosten keren Industrialisatie krijgt voorrang Minister v. d. Brink maakt knelpunten los Levensonderhoud goedkoper is Of In de greep van rood Moskou m JSurn r De opmars naar Kanton Smokkelaarsactie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN z°°- TellsCabinet Of Test In Russia Generaal Kruis over de opbouw van ons leger Groter bouwvolume en meer kolen Koning Gustaaf NDER DE O U P E De nieuwe klucht van Boedapest Gewetenloze schurk 42 Doden bij autobus ongeluk Ik ben niet bang voor oorlog in Europa 15 f I «ji 71ste JAARGANG MAJNDAG 26 SEPTEMBER 1949 No. 21040 Het officiële persbureau Tass heeft bevestigd, dat Rusland een atoomwapen heeft, en wel sedert 1947. Er is echter „niet de minste reden tot ongerustheid." Rusland is nog steeds voor stander van een absoluut verbod tot het gebruiken van atoom wapens. Tass maakte voor de eerste maal gewag van de te Washington, Londen en Ottawa uitgegeven verklaringen over een atoomexplosie in de Sovjet-Unie en zei, dat talrijke uitla tingen, na de publicatie der verklaring in de pers van verschil lende landen, in brede kringen ongerustheid hebben gewekt. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Sombere voorspellingen Tweede atoom-explosie AFTERSÖÖü EDITION COMPLETE. NEWS COMPUTE NEWS Met sensationele koppen maakten de New-Yorkse bladen gewag van president Truman's mededeling over de atoombom-explosie in Sovjet- Rusland. Grote menigten verdrongen zich rondom de krantenstalletjes en veronderstellingen van alle mogelijke aard werden geopperd. Zeer grote investeringen in metaalnijverheid en chemische industrie Invloed prijsdalingen aard- appelen en fruit Ruimere energie-voorziening noodzakelijk 1„ ziekenhuis opgenomen In Engeland wordt wederom een geallieerde luchtoefening, „operation Bulldog" gehouden, waaraan de Nederlandse luchtmacht met haar straaljagers deelneemt. Nederlandse piloten krijgen op het vliegveld Thorney Island hun laatste instructies voor de start. Metaalnijverheid Chemische Industrie Overige Industrieën IDECEMBER-DIVISIE VOORl Sjanghai weer onder hommen TITO PROTESTEERT TEGEN RAJK-PROCES GOEDKOPER GULDEN LOKT «1 tl «p l i «fli< t>E KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ta het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende alvertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het „geheim" van de atoombom Nu de ochtendzitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, waarin de atoombom-ontploffing in Sovjet-Rusland openbaar werd gemaakt, bespreken enige gedelegeerden de situatie. V. I. n. r. Ernest Bevin' (Engeland), Joseph Bech (Luxemburg) en Robert Schuman (Frankrijk). In dit verband was Tass gemachtigd het volgende te verklaren: „Zoals bekend, worden in de sovjet-unie op grote schaal constructiewerkzaamheden uitgevoerd. Er worden hydro-electrische stations, mij-, nen, kanalen en wegen gemaakt, waarbij het veelvuldig voorkomt dat men iets moet laten springen. Dit geschiedt met de laatste technische middelen. Het is mogelijk, dat dort de aandacht getrokken unie" de grenzen van de sovjet J^.^oducüe van atoomenergie be- lttnert Tass er aan- dat de mi- ia üai buitenlandse zaken, Molotof, p® November 1947 heeft gezegd. nief i,eim van de atoombom reeds ,ai ,jSnv-mt&er .bestond. Dit betekende hikking W.1* dit wapen ook tot haar beschikkmg had. In wetenschappelijke lering® m de Ver staten, aldus Tass, be- gchouwde men de VerWari yan Mo. lotof het niet mo- wapen dag het coi z0U hebben. t irritse politiehe en wetensehapneliik" In Britse v n de door T ppeiijK. kringen trekt in het WesteS «even verklaring 'rabomontplomrng w, gistreerde «twijfel. Zelfs indien t sovjet-unie m ^tructiewerkzaamheden grote schaal co met atoomexpLOSd; worden vermcni, verklaart men strumenten. Volgens dit blad zouden er verscheidene malen schokken door de seismografen zijn geregistreerd, welke oo het tot ontploffing komen van atoombom men wezen. De meeste schokken werden omstreeks 10 Juli j.l. waargenomen. Als epicentra van de schokken werden ver schillende plaatsen in de sovjet-unie ge registreerd, waaronder Zuid-Siberië, het Alai-gebergte (in het Zuiden van Russisch Turkestan, in centraal-Azië, in een gebied ten Zuiden van de Kaspische Zee" en in een 1600 kilometer ten Oosten van het Oeral-gebergte gelegen streek. HogeAmerikaanse ambtenaren voor spelden met vertrouwen dat de „sovjet unie ons nooit zal inhalen" op het gebied der atoomwapens. De V. S. zijn nog steeds een eind voor op de sovjet-unie en zij zullen hun voorsprong naar alle waar- schijnlijkheid nooit verliezen zo zeiden zy. Zij deelden mee, dat het Witte Huis zijn inlichtingen over de atoomexplosie "ad verkregen door middel van verscheidene agentschappen van de geheime dienst in de V. S., Engeland en Canada. w ui ut ij. VCJ.JJ—-> zq venuaari men te worden voorberei". en_ dat de sovjet Londgn, zou dit "ewkan maken, unie een atoombom men er Men gelooft niet, de atoom. sovjet-unie reeds in ®e r],istriele doelein- energie lonend voor ®QU den te gebruiken. ,ingelichte mi- Volgens gewoonlijk g°cQ het centrum litaire kringen te Londen «s1 jutland van Ruslands atoomonderzoe de kusl en op het eiland Hiiumaa a ejiand van Estland. De bevolking van gvacu- en van de kust van Estland i dez„ eerd en vervangen door Russen, a Te Londen aangekomen vluchteling®" uit dit gebied hebben herhaaldelijk m ding gemaakt van de bouw van atom zuilen en andere atoominstallaties aldaar Aan de andere kant gelooft men in deze kringen, dat een Russische bom voor ont ploffing verder het binnenland in zou zijn gebracht, omdat seismografen in Finland en Zweden geen beving hebben geregis treerd. Wij willen er nog iets meer over zeggen. Fveninff Standard" publiceert een uit Praag afkomstig bericht, volgens hetwelk een Tsjeehoslowaakse m.mster die kortgeleden een bezoek aan de sovjet-unie heeft gebracht na ZU" rugkeer in gezelschap heeft ve' f dat de sovjet-unie thans over ar brieken voor de opwekking van a energie beschikt. In één van deze i brieken is, volgens de Tsjechoslowaa - se minister, voortijdig een atoombom tot ontploffing gekomen, waardoor Duit se en Russische geleerden werden ge' dood en waauit tevens bleek, dat ook de sovjet-unie het geheim voor de ver vaardiging van de atoombom kende. De „Evening News" meldt uit Parijs, dat de ontploffing aldaar zou zijn waar genomen met behulp van speciale, door de Verenigde Staten ter leen gegeven in- In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist. overigens droog weer met overdag opklarm gen. Meest zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 27 September: Zon op 6.33 uur, onder 18.28 uur; maan op 13.44 uur, onder 20.30 uur. „Zij werden verkregen door de samen werking van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, het militaire ap paraat, de centrale geheime dienst, de Britten en de Canadeezen en met behulp van plannen, die op lange termijn waren beraamd", zo verklaarden zij. Zij zeiden, dat de inlichtingen niet wer den verworven langs sedsmografische weg De inlichtingen waren volledig. Volgens de correspondent van „Daily News" te Rome was Stalin „er bij" toen Russische atoombommen werden gepro beerd, en wisten functionarissen van de geallieerde geheime dienst reeds minstens 9 weken, dat de sovjet-unie de atoombom voltooid had. Op een te Chicago gehouden perscon ferentie, waar verschillende geleerden op het gebied van de atoomenergie hun mening te kennen hebben gegeven over de gemelde ontwikkeling van het atoomonderzoek in de sovjet-unie, heeft dr. Harold Urey, nobelprijswinnaar en ontdekker van het zware water dat bij het atoomonderzoek wordt gebruikt, verklaard: „West-Europa is aan de genade van de sovjet-unie overgeleverd. Indien de vrede wordt bewaard zal dit niet ver oorzaakt worden doordat wü West- Europa kunnen behoeden voor een aan val". Andere vooraanstaande geleerden lie ten zich eveneens in deze geest uit. Zij waren het er ook over eens dat, indien de V. S, en de sovjet-unie uiteindelijk tot een atoomoorlog kwamen de mili taire strijd minstens tien jaar zou du ren met als eindresultaat een bezetting. Dr. Urey achte de eerste 50 jaar geen andere verdediging tegen de atoombom mogelijk dan politieke organisatie. Volgens de „Mutual Broadcasting Sy stem" te New York heeft 10 dagen ge leden in de sovjet-unie een tweede atoom explosie plaats gevonden. Als bron voor dit bericht werd opgegeven de corres pondent van d-ez-e omfoepmaatschappij in Stockholm Birger Jacobson. Volgens betrouwbare Zweedse bron ge schiedde deze explosie op 14 September bij de Krim, aldus deze correspondent. Volgens een bericht uit Stockholm heeft de seismograag van het observatorium te Lund 14 September een aardbeving gere gistreerd, die door een atoomexplosie in Siberië veroorzaakt zou kunnen zijn. Begint ook Engeland met de productie Volgens de Londense „Daily Express" zal ook Engeland weldra met de pro ductie van atoombommen beginnen. In een artikel van de wetenschappelijke medewerker van het blad, dat gebaseerd zou zijn op „documentaire gegevens, die niet uit veiligheidsoverwegingen geheim gehouden behoeven te worden", wordt gezegd, dat de productie waarschijnlijk zal worden uitgevoerd op een schaal, die de Russische productie „verscheidene jaren zal overtreffen. Het atoomstation te Sellafield, aan de westkust van Cumberland, zou op 't punt staan met de productie van plutonium op grote schaal een aanvang te maken. Het bedrijf te Sellafield zou groter en effi ciënter zijn dan het eerste Amerikaanse bedrijf te Hanford (Washington), waar plutonium, dat gebruikt wordt voor het nieuwste type atoombom, voor het eerst in grote hoeveelheden werd aangemaakt. Terwijl de Russen zich bezighielden met de vraag, hoe een bruikbare bom te vervaardigen, waren de Britse geleerden, volgens de schrijver, bezig met plannen voor de massa-productie van plutonium. Een uramumsiïielterij te Preston (Lan cashire) produceerde genoeg uranium, om in de Britse behoefte voor de ver dediging en het wetenschappelijk onder zoek te voldoen. TRUMAN SAYS REDS HAVE EXPLODE Cl". TH*** h Ho toy -k i* Er is in Oost-Europa een zekere macht, die wordt geleid door een be paalde ideologie en er vermoedelijk belang bij heeft, dat deze ideologie wordt verbreid over een groter opper vlak. Dat kan op twee manieren: door infiltratie of door oorlog. Er is daar in het Oosten een overvloed van parate strijdmiddelen, een strijdmacht, veel groter dan die van West-Europa, zodat op dat punt bepaaldelijk geen even wicht bestaat tussen Oost en West. Op deze grond moet men spreken van een potentieel gevaar. Dit gevaar zal blij ven, zolang er geen ideale samenleving is. Herstel van het evenwicht kan het gevaar voorkomen en dit herstel houdt de ophouw in van een goede krijgs macht. Met deze woorden schetste de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, d-ie Vrijdagavond voor de Haagse afdeling van de Alg. Ver. van Ned. Reserve-offi cieren een inleiding hield, het grote be lang in deze tijd van een goed georgani seerde krijgsmacht. Hulp van anderen is nodig Met eigen middelen alleen kunnen we, aldus de generaal, een dergelijke krijgs macht niet opbouwen en daarom moeten wij ons aansluiten bij anderen. Vandaar het Brusselse pact en het Atlantisch pact. In dat verband moeten wij een krijgs macht opbouwen, die gezamenlijk met de krijgsmacht der bondgenoten gebruikt kan worden en waarbij ook rekening is gehouden met onze eigen speciale behoef ten. Generaal Kruis ging dan na, wat er op de basis van het Brussels pact reeds is bereikt, o.a. het permanente militaire comité met zijn diverse commissies en sub-commissies, zijn comité der opperbe velhebbers, dat onder opperleiding van Montgomery de operatieplannen voor bereidt. ATOOMONTWIKKELING IN SOWJET UNIE proefexplosie juli 1949 ATOOM SU D v" MOSKOU 6ROTE CYCLOTRON OPGERICHT Estland EXPERIMENTEN MET ATOOMBOMMEN De urgentie, die de oplossing van het industrialisatievraagstuk voor de toe komst van ons volk heeft, aldus de mi nister van Economische Zaken in zijn nota moet er toe leiden, dat nu op het gebied van de goederen-voorziening ge- feideliik aan een bevredigende situatie is bereikt aan de beschikbaarstelling van deviezen voor de invoer van essen tiële investeringsgoederen voor de indus trie een aanmerkelijk grotere prioriteit wordt toegekend. Zii heeft zich dan ook in beginsel verenigd met een invoerprogramma voor deze goederen, hetwelk voor 1949-1950 f 530 miliioen aan deviezen zal vereisen. Dit bedrag ligt boven hetgeen gemiddeld per jaar nodig is. beTetended P0rüstodexfiffbrpserv^ 1949 zinsverbruik ^er °°nt het totaal-indexl 1935/'36 ten °KC 'e Juni een daling. Deze daling, w^ke m reeks 1 1 0 pet en in reeks pct bedraagt is voornamelijk het gevolg van prijsda lingen van aardappelen en fruit Voor het indexcijfer der groep voedingsmidde len hadden deze prijsveranderingen een daling van resp. 2,0 pet reeks 1, en 3,5 pet reeks 2, tengevolge. Een kleine prijsdaling van dames-bo- venkleding deed het indexcijfer voor de groep kleding een geringe daling onder gaan, terwijl een kleine prijsstijging van herenschoenen een stijging van het in dexcijfer der groep schoeisel veroor zaakte. De invloed van de twee laatstgenoemde veranderingen op bet totaal-indexcijfer was echter gering Dit was eveneens het geval met de dal'ing (0,6 pet) van het indexcijfer voor „overige groepen incl. huur", veroorzaakt door enkele geringe prijsverlagingen. Dit betekent een compensatie voor de te lage invoer in de voorafgaande pe riode. Hoewel de uiteindelijke vast stelling van bet ter beschikking te stellen bedrag eerst kan geschieden nadat meer gegevens vaststaan en met name de verdeling der ER.P.-hulp de finitief haar beslag heeft gekregen, mag het reeds thans waarschijnlijk worden geacht, dat het deviezentekort niet meer als tot dusver het belang rijkste knelpunt zal vormen, dat de totstandkoming van de gewenste in dustrialisatie tegenhoudt. Een ander belangrijk knelpunt voor de industrialisatie vormde gedurende de af gelopen jaren het beperkte bouwvolume. De regering is echter van mening, dat, gezien de absolute noodzakelijkheid der industrialisatie, aan industriebouw een hoge prioriteit moet worden toegekend. In verband hiermede heeft zij goedge keurd, dat het bouwvolume voor de in dustrie voor 1949 op f 265 miliioen is vastgesteld hetgeen hoger is dan in de voorgaande jaren. De minister acht de energievoorziening van zodanig belang voor de gewenste uitbreiding der nijverheid, dat hij ook hieraan enige beschouwing wijdt. Voor de toekomst moet rekening worden gehouden met een steenkolen- behoefte, die aanmerkelijk hoger ligt dan uit eigen bodem kan worden ge dekt, ook al wordt de productie tot het hoogst bereikbare peil opgevoerd. In verband hiermede doet de minister 'n onderzoek instellen naar de mogelijk- - koning Gustaaf van De 91 ?aar oude ion stockholms Zweden is Zatera is hi.i voor een ziekenhuis °Ppn<? behandeld wordt, bronchiale catarrhe aan een De koning U)dt iterst vermoeid en zware hoest. Hu is u ,;„utin2 is ge- kortademig, waarin ver zuurstof komen door de toediening kroon- Kroonprins Gustaaf Adolf J n W™ prinses Louise van Zweden heb voorgenomen reis in de volgende naar Italië en Engeland uitgesteld mei i het oog op de ziekte van koning Lusiaai Volgens de hofarts is de toestand van Q® koning bevredigend. Volgens latere berichten zou de ®P" neming in het ziekenhuis van koning Gustaaf slechts een voorlopige zijn ge weest. De koning zou, na onderzoek, weer naar het kasteel Drottingholm heb ben mogen terugkeren. li heid om de steenkolenbasis van ons land te verbreden. Ten aanzien van de invoer van aard olieproducten is sinds de oorlog een aan merkelijke besparing verkregen door de exploitatie van het olieveld in Z. Drenthe. Naar het zich laat aanzien gaan de perspectieven echter niet verder dan een gedeeltelijke importvervanging ter grootte van ca- een vierde van het totale verbruik van deze producten. De uitbreiding en modernisering van de electriciteitsvoorziening zal zioh vol trekken volgens een in grote lijnen reeds vastgesteld plan. Na 1 Juli 1952 zal ca. f 200 miliioen per jaar nodig zijn om de toenemende behoefte te kunnen dek ken. In een toelichting wordt nog op gemerkt, dat het vooral twee bedrijfs takken, de metaalnijverheid en de chemische industrie zijn, waarin zeer belangrijke investeringen nodig zullen zijn. Vooral in de metaalverwerkende in dustrie liggen belangrijke mogelijkhe den voor het bereiken van de doelein den van de industrialisatie. De bestaande metaalverwerkende In dustrie is in de eerste plaats gegroeid ter voorziening in de behoeften van het transportapparaat en de handelsvloot. Hoewel in ons land enige grote chemi sche bedrijven over zeer goed ingerichte wetenschappelijke laboratoria beschikken zou voor de verdere ontwikkeling van de chemische industrie een nauwere sa menwerking van groot belang zijn. Op het gebied van stikstof- en phosphorzure meststoffen, steenikoolderivaten, de aard- olieraffinage en verdere verwerking van raffinageproducten, van rayon, pharma- ceutica e.a. zijn zeker belangrijke pres taties geleverd. Er zijn echter nog vele leemten op te vullen. Dit zal ons land basisproducten verschaffen met de in voer waarvan de betalingsbalans thans te veel wordt belast. In twee belangrijke bedrijfstakken, n-1. de textielindustrie en de voedings- en genotmiddelenindustrie zullen de nodige investeringen hoofdzakelijk uit vervangingen bestaan. De situatie van de textielproductie in de gehele wereld is zodanig, dat een uitbreiding van de textielindustrie in Europa zeker niet wenselijk moet ge acht worden. De in d# Nederlandse textielindustrie bestaande investeringsplannen beogen dan ook slechts kleine uitbreidingen op speciale gebieden (fijne katoenen garens, kamgarens, kousenindustrie, cel vezel), doch in hoofdzaak de modernisering van het verouderde machinepark. Aangeno men mag worden, dat 'de' Nederlandse textielindustrie na de noodzakelijke mo dernisering zeer wel in staat zal zijn zich op de Europese markt en op de overige markten te handhaven. Een enigszins be langrijke uitbreiding ware echter m het licht der ontwikkeling in Europa en de overige werelddelen ongewenst. Een hoopgevende ontwikkeling vertoont de confectie-industrie op het gebied der da mesmode in het centrum Amsterdam. De voedings- en genotmiddelenindustrie heeft in de meeste sectoren voldoende of met name in die bedrijven, waarin buitenlandse agrarische grondstoffen ver edeld worden zelfs overcapaciteit. Slechts bij enige industrieën, die binnen landse agrarische grondstoffen verwer ken, is de capaciteit nietgeheel voldoen de. 'Modernisering is in alle industrieën nodig, omdat er een achterstand op dit punt bestaat. Deze bovenbouw moet zorgen, dat de gezamenlijke krijgsmacht wordt opge bouwd tot een sterkte en hoedanigheid als nodig is om ons veilig te voelen. Die nodige strijdkrachten te vormen, vraagt nog wel enige tijd en van elk volk ook grote offers. Maar gelukkig staat West-Europa niet alleen, nu ook het At lantisch pact tot stand is gekomen. Binnenkort, zo verklaarde spr., zullen de in dit pact neergelegde richtlijnen zich ontwikkelen als bij het Brussels pact. Zo zal er o. m. een zelfde stichting van een comité van chefs van staven plaats vin den. Sprekende over de aard en de omvang van de krijgsmacht, die wij moeten op bouwen, noemde gen. Kruis als eerste factor het passen in een internationaal geheel. Alle delen van die krijgsmacht, de landmacht, de zeemacht en de lucht macht zijn belangrijk en onmisbaar. Wat Nederland moet hebben Wij Nederlanders moeten zorgen voor een veldleger, dat niet alleen zo nodig een stellingoorlog kan voeren, maar dat ook de methodiek van de aanval moet ken nen en uitgerust moet zijn om met de gezamenlijke veldlegers de moderne strijd te voeren. Over de omvang van dat veld leger valt nog te twisten, maar niet over de kwaliteit er van. Verder hebben wij nodig een lucht macht, die niet alleen de steun moet zijn van het veldleger, maar ook het achter land moet kunnen verdedigen tegen vij andelijke luchtaanvallen, die het moreel van het volk zouden kunnen breken. Onze Marine als deel van de zeemacht, d.i. inclusief de koopvaardij, moet zorgen dat de aanvoer van overzee van levens middelen, wapens enz. niet stagneert. Ook voor de territoriale verdediging moeten we zorgen, met name tegen de gevaren van een vijfde colonne en van luchtlandingen. Daarvoor is nodig de Nationale Reserve. De kosten van dat alles zullen We niet alleen kunnen dragen. Amerika, dat er zelf belang bij heeft, zal wel helpen. Maar een belangrijk deel zullen we zelf moe- etn opbrengen. Wat de opbouw van ons leger betreft wees de generaal er op, dat onze taak in Indonesië ons tot dusver geheel in be slag heeft genomen. De jongens, die uit Indonesië terugkomen, zijn niet volkomen afgericht voor een Europese oorlog; zij zullen nog wat herhalingsoefeningen nodig hebben. Maar, wat zij vóór hebben, is, dat het kerels en soldaten zijn gewor den. Lof voor Nederlandse soldaat Bovendien achtte spr. de Nederlanders militair genoeg om een strijdmacht te Wanneer de voorlopige ramingen klop pen, zal, aldus de krant, waarschijnlijk in December „de tien millioenste Neder lander of Nederlandse zijn of haar feeste lijke entree in ons vaderland maken". Wij vinden zulks maar weinig gelukkig uitgedrukt, nademaal het de indruk maakt, alsof de feestvarken-baby door de ooievaar van buiten geïmporteerd zal worden. Wanneer het nl. de bedoeling is om in elk geval een baby als het kroon- getal-kindje aan te wijzen en niet een homo novus, die de langpoot vroeger reeds elders in Europa dropte, dan moet het natuurlijk een baby zijn van onver valst Nederlands fabrikaat, waarvan men kan zeggen, dat dit telgje in ons en zijn, respectievelijk haar, vaderland hef le venslicht aanschouwt ofwel in ons va derland zijn of haar joyeuse entree in het leven maakt. Volgens genoemd bericht maakt het sterke geslacht de meeste kans om de gelukkige te zijn. Verwondert ons niets. De Fransen beweren in een spreekwoord, dat de zoon gelijk is aan de vader en daar zo weinig mannen tegenwoordig in trein en elders het oude l'honneur aux dames eer aandoen, mag men ook van de mannelijke babies niet verwachten, dat zij jegens de vrouwelijke collega's het „après vous" beoefenen door voorrang te verlenen. Maar wij vinden, dat de overheid hier de plicht heeft om openlijk een voorbeeld van hoffelijkheid te geven door straks een vrouwelijke feestbaby aan te wijzen als de tien millioenste Nederlandse bur geres. Indien men toch een tikje oneer lijk is door het eregetal te reserveren voor een Ned. baby en niet voor klein of groot import, laat men dan in deze vrij moedigheid verder gaan en de eer bij voorbaat bestemmen voor een „vrouwtje". Wij lazen het bericht over de Decem ber-babies onze vrouw voor en keken haar toen vragend aan, doch zij schudde ontkennend het hoofd. „Pech gehad", zeiden wij, waarop zij constateerde, dat wij ook niet gauw te vreden waren. En aangezien ons kinder getal reeds met dubbele cijfers geschre ven moet worden, had zij wel een beetje gelijk. „Maar", zo verdedigden wij onze teleurstelling „die jubileum-baby zal vast "iet in zijn, respectievelijk haar, blote niksie behoeven te liggen en er zal voor mams en paps waarschijnlijk ook wel wat afvallen. Misschien wordt deze December-baby zelfs door de 7-December- divisie in Indonesië geadopteerd! ANALYST. kunnen opbouwen. „De Nederlandse sol daat is misschien een der beste soldaten in de wereld". Alleen, men moet voor zichtig met hem zijn. In tijden van ge vaar is hij tot alles bereid, maar in vre destijd kan hij lastig zijn. Onze soldaten moeten begrijpen, dat zij niet uit het burgerleven zijn gehaald, omdat enkele generaals wat speelgoed moeten hebben, doch omdat ons land over een goede krijgsmacht moet beschikken. In dit verband wees de generaal op het grote belang van een realistische oefe ning en een eerste klas bewapening. Haardracht en fröbelschool Tenslotte verdedigde spr. zich nog tegen de opmerkingen, welke gemaakt zijn ten. aanzien van zijn haar-order, door er op te wijzen, dat deze slechts bedoeld is er voor te zorgen, dat het uiterlijk van de soldaat zo is, dat daarop geen aanmerking kan worden gemaakt wegens slordige haren. Een order op behoorlijk groeten stelde de generaal in het vooruitzicht Met de door hem gemaakte vergelij king van het leger met een fröbelschool, had hij niet anders bedoeld dan te zeggen, dat we door de wijze van instructie en en de beperkte middelen met de oplei ding van het leger, nog lang niet zijn op de hoogste school. De rode legers in Zuid-China hebben de belangrijke steden Nanksioeng en Tsjeking, in Kwantoeng, veroverd, onge- ver 250 km ten Noord-Oosten van Kan ton. Van nationalistische zijde wordt mel ding gemaakt van hevige bomaanvallen op de rode gelederen, die aanzienlijke verliezen zouden lijden. Ook heeft een formatie nationalistische vliegtuigen een „vernietigende aanval" op Sjanghai ondernomen. Voornaamste doel was de haven, waar een vracht schip van 3.000 ton en verscheidene op slagloodsen getroffen zouden zijn. Maarschalk Tito heeft, in zijn functie van waarnemend minister van buiten De devaluatie van de gulden, waardoor deze op een ander niveau kwam te staan ten opzichte van de Belgische franc, heeft de smokkelaars al in vernieuwde actie gezet. Maakten we verleden week melding van een pantserwagen met kalveren, die de heren in brand hadden gestoken, toen ze in moeilijkheden kwamen dat de dieren een gruwelijke dood zouden vinden liet hen blijkbaar Siberisch Vrijdagnacht is onder Udenhout (ten Noorden van Til burg) opnieuw een pantserwagen aan gehouden. De smokkelaars zijn dus al druk in de weer om te profiteren van het koers verschil. Thans is gebleken, dat Albert Guay, een juwelier te Quebec, die door de politie aldaar is gearresteerd, verdacht wordt van moord op zijn vrouw, die met 22 andere passagiers omkwam bij de ramp van het Canadese passagiersvlieg tuig op 9 September. De ramp werd veroorzaakt door een ontploffing in de bagageruimte, welke explosie aanvanke lijk aan opzet van een vrouw werd toe- Ju-ujcjHj jjiijjiajci van ouuen- "J" -— - landse zaken, persoonlijk een nota aan geschreven. Nader is echter vastgeswid de Hongaarse ambassadeur te Belgrado dat een 40-jarige vrouw volgens haar ver- Rrpcioo Qondnv. 1 lrUvi'virf nnr, (Trnrtt r»nTrkpt. flATl hoorn van Bresjes Sandor, overhandigd, waarin de Joegoslavische regering protest aante kent tegen het proces tegen Rajk c.s., waarin thans de vonnissen zijn geveld. In de nota wordt het proces als 'n „ju ridische klucht" en een „monsterachtige provocatie" beschreven, waarin „openlijk aanvalszuchtige bedoelingen en het aan zetten tot ondergrondse acties tegen een bevriend land en zijn regering" tot uiting zijn gekomen Naar vernomen wordt, moeten 42 per sonen Zaterdagavond de dood gevonden hebben bij een autobusongeluk nabij Brno, in Tsjechoslowakije. De bus zou van een steile heuvelhelling gestort zijn. Naar verluidt, bevonden zich 70 inzitten- j den in de bus. klaring, een groot pakket aan boord van het vliegtuig had gebracht, welk pakket buiten haar medeweten een dynamietbom bevatte. Men verdenkt Guay er van, dat hij deze bom zelf vervaardigd heeft. Kort voor de dood van zijn vrouw in het vliegtuig had Guay een levensver zekering van 10.000 dollar op haar leven afgesloten. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, D. U. Stikker, is gisteren per vliegtuig van N. York naar. Amsterdam vertrokken. Hij zei tot verslaggevers op het vliegveld: „Ik ben niet bang voor een oorlog in Europa in de nabije toekomst. De gevaar lijkste communistische situatie ligt in het Verre Oosten. In het bijzonder in China."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1