Katholiek Thuisfront breekt met Niwin Het verbod van de filrthuMoeders op vacantie" R°de inval in Kwantoeng begon Vr eerbericht De verwarring over de atoombom rk in haar strijd voor rechten der mensheid Duizend Litause priesters m Russische Slavenkampen Wat Rusland nog meer in petto heeft DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Biechthoren tijc luchtreizen In de Stormbock Suikerfabrieken te Sas van Gent staan stop 219 Grensincidenten Principiële doelstellingen liggen ver uit elkander ^vbijstering over zoveel onbegrip October communistische regering? Paus geeft college aan professoren No. 21041 ffïstë JAARGANG DINSDAG 27 SEPTEMBER 1949 KERELS EN SOLDATEN De tijden veranderen. In sommige gebieden op Java liggen Nederlandse en republikeinse militaire posten dicht bij elkaar, zoals hier in een kampong aan de grote convooiweg van Surabaja naar Kediri. Een ontmoeting tussen een Ned. en een republikeinse patrouille. Sgt. W. Huson uit Rijsbergen (N.B.) in gesprek met de republikeinse patrouille-commandant. „Geloof me, Hatta zal het wel klaren". Iets dergelijks lijkt Palar, de .republikeinse vertegenwoor diger bij de V. N., hier wel te betogen tegenover zijn Egyptische collega Fawzi Bey, die hem reeds meermalen bijsprong bij de debatten over Indonesië. WEINIG VERANDERING DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A PAALVAST DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionelè kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Phi- Ben- kie v New- Bey- Port Port Her- yk ja- na al Cohsi- apan, Surat ay, 13 Och, och, wat hebben we een praatjes in de wereld gebracht over Generaal Kruis. Dachten we, dat hij financieel ge ïnteresseerd was in fabrieken van ton deuses (over die haarknip-legerorder, begrijpt u), maar nu blijkt alleen, dat de zorgen ovqr het uiterlijk van de mensen de aanleiding tot de opdracht is geweest. Hopelijk blijft de generaal consequent, want we hebben in allerijl aandelen in fabrieken van rouge, lippenstiften, nagel lak e. d. aangekocht, voor de Marva's snapt u. Ook over de fröbelschool-stijl hebben we de generaal miskend. Hij bedoelde niet, dat de soldaten te zacht werden behandeld, maar dat de wijze van in structie en de beperkte middelen hierbij nog lang niet „je-het-van-dat" zijn. We geven de feitelijke bedoeling hier even weer om generaal Kruis niet in een ver keerd daglicht te stellen. En hier volgt dan een nieuwe uitlating van de generaal. Ongetwijfeld begrijpen we die weer verkeerd (de practijk met de interpretatie van generaal's woorden bewijst dit), maar binnenkort komen we er wel achter, wat er feitelijk bedoeld wordt. De generaal zei dan nu: „Wat da opbouw van ons leger betreft, heeft onze taak in Indonesië ons tot dusver geheel in beslag genomen. De jongens, die uit Indonesië terugkomen, zijn niet volkomen afgericht voor een Europese oorlog; zij zullen nog wat herhalingsoefeningen nodig hebben. Maar, wat lij vóór hebben is, dat het kerels en soldaten zijn gewonden". We verheugen ons over deze uitspraak en feliciteren de militairen, die nu de kans krijgen hun zo geprezen kwaliteiten in dienst van de opbouw van ons leger te stellen. Immers, wat kan een leger meer verlangen dan „kerels en soldaten"? Dat vele mannen de komende helpende hand gretig zullen grijpen, betwijfelen we geen ogenblik. voor: Te- ieren runo, ICHT: t Pie- v. d. NGE: :ten: Tians; :hip- :trou- Was- )rnet; aaf; jgert; eeck- ;o 94, Z. H. de Paus heeft door een Motu Proprio een regeling bekend gemaakt v°or het biechthoren in vliegtuigen^ De zelfde faculteiten zijn verleend als voor zeereizen. Hieruit volgt, dat in overeen stemming met canon 883 van de Codex Iuris Canonici iedere priester de macht heeft, om gedurende de luchtreis zowel tijdens de reis 2e^ 0p luchthavens absolutie te geven, mits hij voor biechthoren jurisdictie heeft gekregen, hetzij van zijn eigen bisschop, hetzij van een der bisschoppen in wier diocees een vliegveld op dit traject ligt. Lrntz: :.E.M. thrls- Eif- avler, van irina. Tegenover de rooskleurige berichten over het succes van de Leipziger Messe, de grote najaarsbeurs te Leipzig, en de enorme economische en geestelijke ople ving m de Oostelijke zóne van Duitsland, staan, aldus een speciale K.N.P.-corres- pondentie, de onbevooroordeelde indruk ken van de nuchtere bezoeker, die zich niet laat verblinden door de Potemkinse dorpen van een handige communistische regie. Direct al bij de aankomst op het Indrukwekkende centraal-station te Leip zig, dat met het centraal-station van Milaan het grootste van Europa is, vallen de studenten der Leipziger Universiteit op, die in opdracht van de H. O., de communistische handelsorganisatie, met hun negotie langs de treinen draven. Hun negotie is rijkelijk voorzien, maar vrij wel niemand koopt iets, want wie zou bijvoorbeeld voor een paar eenvoudige knakworstjes 8.50 D.-mark Ost willen neertellen? Perron IV ligt geheel verlaten, of schoon een trein puffend staat te wach ten. Een troep jonge lieden nadert. Blau we vlaggen; leden van de F. D. J., de communistische „Freie Deutsche Jugend", uitgeleide gedaan door een muziekkorps der volkspolitie. Toespraak van een functionaris der S.E.D.: „Kameraden! Gij gaat een nationale taak vervullen. In Aue zult gij mogen werken voor de vre de. Hecht geen geloof aan de leugentaal der kapitalisten!" Verderop aan de con- tröle staan de moeders met angstige ogen en kinderen met bleke gezichten. Op een groot transpirant boven hun hoofden mei dikke letters: „Wir fahren nach Aue, den Kapitalisten zum Trotz! Wir kampfen für den Frieden!" Van Aue echter rollen de treinen met uranium naar de Sovjet- Russische atoomfabrieken. In de stad Leipzig zelf intussen geven de vele H. O.-winkels en „Intourist"-lo- kalen bijna de indruk van, een normaal burgerlijk leven. Maar dit is slechts schijn en bedriegt slechts voor enkele vluchtige momenten. Wie in nader con tact komt met de burgerij, hoort een ge heel ander geluid. „Mijn oudste zoon moet lid worden van F. D. J.", zo klaagt een vader, „want anders mag hij geen vak leren". Andere ouders klagen, dat hun dochter van haar leraar opdracht heeft ontvangen tot het maken van een opstel over haar gezinsleven. Zij moest zelfs vermelden welke dagbladen in het gezin werden gelezen! Op 1 September kregen alle kinderen van Leipzig het be vel -om deel te nemen aan de communis tische „vredes"-demonstratie. Men kan nu wel zeggen: „Goed, wij doen alsof en wij denken toch wat wij willen", maar de mensen in de Ooste lijke zone van Duitsland wordt het den ken moeilijk gemaakt. Wat weten zij van het probleem Tito, wat weten zij van het Westen en zijn herstel? Het is precies zo als vroeger ten tijde van Goebbels' pro paganda. Slechts door persoonlijk con tact merkt men, hoezeer de mensen van Oost- en van West-Duitsland reeds van elkaar zijn gaan verschillen en hoezeer de bevolking der Sovjet-zone hieronder heeft te lijden. Vrij algemeen stuit men hier op de overtuiging, dat ook in het Westen van Duitsland concentratiekam pen zijn, voor de communisten dan wel te verstaan, dat voortdurend massale de portaties van de West-Duitse bevolking plaats hebben naar Afrika en dat vooral de bloem der West-Duitse jeugd stelsel matig wordt geronseld voor het Franse vreemdelingenlegioen. Ook onder de goedwillende mensen van Oost-Duitsland geldt West-Duitsland vaak als een gebied van terreur, waar blcedige onlusten slechts kunnen worden voorkomen door de bajonetten en tanks der vreemde bezettingstroepen. Het par lement van Bonn wordt aan de bevolking van de Sovjet-zone dag-in, dag-uit voor gesteld als georganiseerd landverraad en de „Quislings" der „zogenaamde" West- Duitse regering moeten aan de galg! De Duitsers in het Westen hunkeren vol gens hen naar de dag der bevrijding door het Oosten. Hoezeer de oordeelskracht van gans een volk volgens het diabolisch recept van dr. Goebbels door een stelselmatige geraffineerde propaganda kan worden ge ïnfecteerd, blijkt wel duidelijk uit de omstandigheid, dat de mensen in de Oostelijke zóne van Duitsland reeds heb ben verleerd te lachen over het malle ge doe rondom Adolf Hennecke of over de opzichtig met goud en zilver behangen officieren der volkspolitie. Zelfs lachen zij niet meer over de reusachtig grote portretten van Vadertje Stalin, die in alle hoeken en gaten worden opgericht. Een jaar geleden lachten de mensen nog, nu echter doen zij er aan mede. Zij we ten maar al te goed, dat zij anders hun bestaan zouden verliezen, letterlijk en figuurlijk. Als laatste redmiddel zou dan hoogstens nog kunnen blijven een uit- zichtsloze vlucht naar het Westen of de In verband met moeilijkheden, die ge rezen zijn met Belgische arbeiders, heb ben de beide suikerfabrieken te Sas van Gent, nL de Centrale Suikermaatschappij en de Eerste Nederlandse' Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek, de aanvoer van de suikerbieten stopgezet. De moeilijkhe den zijn ontstaan tengevolge van het de- valuatieverschil tussen de Nederlandse gulden en de Belgische franc. 'rans- Ka- lanla, tleer- ense; Ge- rtuin; nnme; ia, v. t, de oide- nans; Horn; veld; af 17, Juist bij het ter perse gaan van de krant, zijn wij nog in staat ons voor een nieuwe blamage te behoeden. Dank zij de ervaringen van vele jongelui, kunnen we nL haarfijn uiteenzetten, hoe de geci teerde zinsnede moet worden gelezen. Onze grootste fout (we erkennen het met alle nederigheid, waartoe de jeugd ons verplicht) schuilt in de gedachten, dat een leger meer gebaat is met mensen, die met wapens kunnen lezen, schrijven en eten. Het blijkt echter, dat men een stel jonge kerels beter kan instrueren met Momerus en Vergilius, kortom, met veel, dat men uitsluitend op HBS en Gym nasium krijgt opgelepeld. Wat zegt U? Heeft de generaal gezegd, dat diploma's geen beslissende rol meer spelen, maar uitsluitend het karakter en het gezond verstand van de man? Stil even, want hier is nog geen nieuwe interpretatie over ge komen! Wacht maar rustig af, tot er wordt bekend gemaakt, wat er inderdaad mee wordt bedoeld. U bent toch zeker niet zo dom, om aan te nemen, dat de oude kaste-geest in het leger al is weggevaagd? Wij wel, en dat is de tweede grote fout, welke wij hebben gemaakt. De juiste uitleg van de betrokken uitspraak van de generaal is dan ook als volgt: „Het zijn kerels en soldaten geworden". Kerels, om de te leurstellingen te verwerken en soldaten, om als het nog eens nodig mocht zijn, hun instructies door „salon-sabels" te ver geten en zich snel aan de werkelijke om standigheden aan te passen. Want met Vergilius en Homerus (ondanks diens lis tige paard van Troje) begint een militair niets. Waarmede niet de klassieke oplei ding op school en alles wat daarmede samenhangt, maar de klassieke opleiders in militaire dienst worden becritiseerd. ROERGANGER. Ter algemene vergadering van de V. N. is de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Eduard Kardelj, fel van leer getrokken tegen Moskou, dat zijn vredestaal voortdurend in zijn daden loochent. Tussen 1 Juli 1948 en 1 September 19^9 werden niet minder dan 219 grensincidenten uitgelokt dooi de Sovjets in de satellietstaten Albanië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije. En dat is nog slechts een manier van Mos kou om op Joegoslavië pressie uit te oefenen. Kardelj gaf ter toelichting een lang relaas over de bemoeiingen der Sovjets in zijn land, Moskou's lastercampagne, de bijna volledige economische blokkade van zijn land door Rusland, de zenuwoorlog, door middel van lange nota's vol openlij ke dreigementen gevoerd, de demonstra tieve troepenbewegingen aan Joegosla- siavië's grenzen e.n sensationele proces sen. Tegenover al deze pressie methoden van het Kremlin is en blijft Joegoslavië van mening, dat het 't recht heeft, zijn socialistische maatschappij volgens eigen inzicht op te bouwen. Toen Kardelj zijn rede geëindigd had werd luid geapplaudisseerd. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, zag eveneens een scherpe tegenspraak tussen Ruslands vredsvoorsteilen en Moskou's politieke daden. HU wees speciaal op het verzet van Rusland tegen controle op het atoomwapen. Terugblikkend op de laatste jaren bracht Bevin Wysjinsky in herinnering, hoe hij Roemenië bezocht, er de regering aan de kant zette en een andere, onder het beheer van de Sovjet-regering, ervoor in de plaats stelde. Verder memoreerde Bevin de bedreiging van Griekenland, de liquidering van leiders der oppositie in Bulgarije, „de ondermijning en vernieti ging van de vrij gekozen Hongaarse re gering, de knechting van Polen, waar in strijd met de overeenkomst van Potsdam nooit vrije verkiezingen zijn gehouden". „En moeten we telkens opnieuw, als we hier bijeenkomen, met droefenis denken aan vroeger, toen wij in de Verenigde Naties de grote democraat Jan Masarijk plachten te ontmoeten, met wie alles, wat hij, zijn vader en Benes in Tsjecho- Slowakije vertegenwoordigden, verdwe nen is." „Geen land heeft met groter succes zyn imperialistisch beleid onder een nieuwe vermomming uitgevoerd dan de Sovjet-Unie", aldus Bevin, en voor zover ik kan opmaken nit de naar voren ge brachte argumenten is vrede slechts vrede, wanneer hy de door het polit ics, Ik bij rees- iburg enter Waal sluis Maas ottm; naar nn en I 181 last; 5 31 H 305 H 27S /ersc last; 1 284 last: ring: vis; 7 32 V, W r,j" 'L.-l geruime tijd rechtstreeks aan het NIWIN- werk deelgenomen, omdat gehoopt werd, dat op den duur de geestelijke en de ma teriële vrzorging van de jongens overzee samen kan gaan binnen het kader van de NIWIN. Dit bleek evenwel niet mo gelijk, vooral niet omdat de afdelingen van Katholiek Thuisfront er naar streven direct contact met de parochieleden over zee te onderhouden en de NIWIN zich in het algemeen tot de militairen in Indië richt. Sinds de laatste bestuursverkiezing zijn de afdelingen in het bestuur geko men. Het valt dan ook niet te verwonde ren, dat het nieuwe bestuur een andere koers zou volgen dan het oude en tot de uittreding heeft besloten". In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Overdag bijna overal perioden met zonneschijn. Droog weer. Zwakke en af en toe matige wind uit Oostelijke richtingen. Wei" nig verandering van temperatuur. Woensdag, 28 September: Zon op 6.34 uur, onder 18.26 uur; Maan op 14.59 uur, onder 21.20 uur. heeft verzocht China zo spoedig mogelijk te verlaten voor overleg met zijn regering Diplomatieke waarnemers gelover, dat het verzoek gedaan is om te voorkomen, dat de Britse ambassadeur zich in China bevindt, op het ogenblik, dat daar een communistische regering tot. stand komt. Dit wordt 10 October verwacht, de ver jaardag van de stichting der Chinese republiek. De principiële instelling van Katholiek Thuisfront ligt nu eenmaal anders dan die van de NIWIN. Zoals de naam reeds zegt beoogt deze laatste in de eerste plaats weizijnsverzorging, een materieel doel dus. Katholiek Thuisfront streeft in de eerste plaats de geestelijke verzorging van de Rooms Katholieke militairen in Indonesië na. Inderdaad heeft Katholiek Thuisfront sovjet-unie. Hij is afkomstig uit de Kau- kasische sovjet-republiek Georgië, waar ook Stalin vandaan komt. Beria was gedurende vele jaren ver antwoordelijk voor de binnenlandse rus+ en orde in de sovjet-unie- Gedurende de oorlog was hij belast met het toezicht op de uitvoering van de „verschroeide aar- de"-politiek, welke door de Russen werd toegepast, toen de Duitse legers ver od sovjetrussisch gebied doordrongen. Van verschillende kanten komen intus sen steeds nieuwe berichten los over on derzoekingen op atoomgebied en over het ontdekken van mineralen, die voor de vervaardiging van atoombommen on ontbeerlijk zijn. Het met Franse vergunning verschij nende Duitse blad Kurier" meldt, dat te Eisleben in de provincie Saksen (Rus sische zone) nieuwe lagen uraniumhou dend erts zijn ontdekt- Meer dan duizend arbeiders zouden hier onder toezicht van een Russische ingenieur te werk zijn ge steld. 1 Onder leiding van Russische ingenieurs is voorts ten Zuiden van Praag een nieuwe „atoomerts"-mijn geopend. Dit werd door de mijnwerkers gemeld, toen Moskou bekend maakte, dat Rusland het geheim van de atoombom kende. De nieuwe mijn te Mnisek (ongeveer 40 K.M. ten Zuiden van Praag), is de derde, voor zover bekend, op Tsjechoslo- waaks grondgebied, die „atoomerts" voor de Russen produceert. s en lood, ;pie- Ivies dus- dam. niet pra- ging ilein Rot- niet over te verwonderen, dat zij de aanwezigheid van Amerikanen, die on langs de berg Ararat bestegen, zo heftig hebben becritiseerd. Pearson wees er in zijn radiocommen taar eveneens op, dat de sovjets duikbo ten bezitten, die veel moderner zijn dan die van de Amerikaanse marine, en hii voegde er aan toe, dat de Sovjet-Unie binnenkort over radiografisch geleide projectielen zal beschikken, die verder dan de Noordpoolcirkel kunnen komen Volgens de „Daily Herald" was Lavrenti Beria lid van het politbureau der sovjet- Russische communistische partij en het hoofd van de Russische geheime staats politie, belast met de leiding der werk zaamheden op het gebied van de ontwik keling van de atoomkracht. Beria is één der vice-premiers van de drie toon zil- 0 en voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1