m Italië's leger volgens verdrag R uitgebreid De Damesbeurs nodigt de vrouw HET GRAF VAN PETRUS, DE EERSTE PAUS Een viool verdween Het Land vanAltena een stuk Brabants Missiegebied P" - tü EEN WIENERIN IN HET ENGELSE KONINGSHUIS Uit de sportwereld üa De kerk van de krententon Klacht van Tito tegen Rusland Marion Stein mag kroonprinses Elisabeth lieve nichtnoemen Belgrado contra Boedapest ADIO programma Bedrijvigheid in Haagse Houtrusthallen Ook het stoffelijk overschot van de Apostel gevonden? Reiff verbetert Belgisch record WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 lüü fell* In een ruime kast werd een altaar opgesteld. De bisschop heeft de stoelen grotendeels zelf bekostigd. (Van onze speciale verslaggever) „Het kan de „Zwarte Mutskes", die hier sinds mijn heugenis wonen, nooit „zwaar" genoeg zijn", vertelt het oud en gerimpeld vrouwtje, dat het katholieke kerkje van Woudrichem schoon houdt. „Ze houden er strenge opvattingen op na: kaarten niet, wonen geen toneelvoorstellingen bij, bezoeken nooit een café, gaan niet naar een voetbalwedstrijd kijken en durven op Zondag zelfs niet te fietsen. De zwarte kapjes, waaraan ze in de oude tijd hun naam hebben ontleend, zijn allang afgeschaft, maar meestal lopen ze toch altijd in zwarte kleren rond". Een eenvoudig en wat vochtig lokaal van de voormalige openbare school dient als kapel. VROUWELIJKE BEULEN TER DOOD VEROORDEELD BRITSE MARINE BRENGT NIEUWE „LUCHT-SURPRISES" Marion Stein, de Weense pianiste, leerde de Earl of Harewood op de banken van een Londens conservatorium kennen. Het jonge lid van het Engelse koningshuis, dat inzake de troon opvolging de tiende plaats in het Huis van Windsor inneemt, is een enthousiast muziekliefhebber. Evenals Marion studeerde hij piano. En samen met Marion ging hij concerten bezoeken. De wederzijdse liefde tot de muziek leidde tenslotte tot een huwelijksaanzoek. NIEUWE VLOOTBOUW IN ZICHT CHAUFFEUR HAD GEBORRELD PAUL SCHOTT op de 1500 meter ORNITOPHILIA 55 JAAR Zielzorg in de Diaspora V Deze godsdienstige groepering is een van de talrijke secten, waarin 't land van Al- tena verkaveld is. Ongetwijfeld een van de merkwaardigste richtingen. Lang geleden kerkten zij in een bakkerszaak. De eige naar van dit bedrijf fungeerde als voor ganger. Tijdens de bijeenkomsten besteeg hij 'n krententon en sprak van dit tot kan sel gepromveerd verhoog af zijn geest verwanten toe. Maar volgens een ver haal, dat in die streek nog altijd de ronde doet, bevond zich op zekere Zondagmorgen een juffrouw onder zijn gehoor, die het met de door hem verkondigde leer niet eens was en met de bakker aan het dis puteren sloeg. Anderen mengden zich in het debat en het werd tenslotte zo'n ver ward tumult, dat de bakker het gehele gezelschap met geweld op straat moest zetten. Sindsdien worden echter nog al tijd de „Zwarte Mutskes" in Woudrichem en omgeving „de kerk van de krenten ton" genoemd. Tot op de dag van vandaag. De Reformatie Oorspronkelijk zijn de bewoners van deze Brabantse streek even katholiek in hart en nieren geweest als de mensen, die in de St. Jan godvruchtig liggen geknield bij het Genadebeeld van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. Tijdens de Middel eeuwen hebben de vrome gelovigen van Woudrichem een mooie en ruime kerk gebouwd, welker machtige toren als een massief monument fors uit het vlakke landschap oprijst. In de zestiende eeuw bezaten de Kruisheren in deze karakte ristieke plaats, waar we enige prachtige doch helaas vervallen Oud-Hollandse ge veltjes tegen kwamen, zelfs een klooster, Maar de hervorming heeft het Land van Altena totaal verprotestants. De bevolking bestaat overwegend uit Calvinisten, Ker- stianen en andere richtingen, waaronder dan ook de boven genoemde „Zwarte Mutskes". Er wonen zo goed als geen ka tholieken meer in plaatsen als Almkerk, Werkendam, Andel, Rijswijk, Giesen, Poe derooien, Babyloniënbroek enz. In de grote kerk van Woudrichem is het pries terkoor, waar oorspronkelijk dagelijks het H. Misoffer werd opgedragen, door een muur van het schip gescheiden en door een aannemer tot pakhuis en opslagplaats ingericht. Tot het jaar 1926 zijn priesters van het Bossche diocees pastoor van Woudrichem geweest. Wegens het gering aantal gelo vigen dat daar woont waren hun inkom sten zo gering, dat ze er niet van konden bestaan. Om die reden heeft mgr. Diepen z. g. de Paters Minderbroeders verzocht de zorg voor deze parochie vanuit Gor kum te willen waarnemen. Zij gingen op dit voorstel in. Pater Monulphus Brue- kers, die tgvens als kapelaan te Gorkum werkzaam bleef, was de eerste Francis- kaan die tot pastoor benoemd werd. Elf jaar lang stak hij tedere Zondag, morgen trouw met de „Janihudi" de Mer- wede over. Zo deden zijn opvolgers later ook. In de zomermaanden is dat een heer lijke tocht. In de stilte van de vroege morgen geniet men op het dek van het verrukkelijk uitzicht over de brede stroom Lange slierten van nevels hangen dan nog over het water, dat het licht van de zon in klare schittering weerkaatst. Tus sen hoog geboomte tekent zich aan de verre oever het silhouet van het histo risch slot Loevestein af. Een prachtig land! Maar als het winters vinnig koud is in dat onbeschutte gebied, driftige re genvlagen tegen de ruiten van de kom buis striemen of een heftige storm de veerboot op wilde golven heen en weer laat slingeren, kan het een hele peni tentie zijn. En een levensgevaarlijke on derneming zelfs. Dat heeft pastoor Geelen ondervonden, die daar verleden jaar met Kerstmis een zware longontsteking opliep, waaraan hij in het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam bezweken is. Een kerk te W erkendam Thans is pater Moeskops pastoor van Woudrichem geworden. Deze parochie is maar liefst 40 km, breed en 16 km. diep! Ze strekt zich uit van Ammerzoden tot de Kop van het Land. Van de Hang tot Keizersveer. Van Dussen tot in de wijde rietlanden van de Biesbosch. Trouwe ge lovigen kwamen wel van 17 km. ver naar het bescheiden kerkje gefietst! Over een hoge dijk langs de rivier, ondanks sneeuw of ijzel en in weerwil van de straffe tegen wind. Aan deze onmogelijke toestand, die zo veel ontberingen voor zijn mensen mee bracht, heeft de nieuwe parochieherder een einde gemaakt. Met voortvarendheid richtte hij in Werkendam een kapel in, waar hij iedere Zondag de H. Mis ging lezen. Met Pasen kon deze reeds in ge bruik genomen worden. Wellicht is de naam kapel voor dit oratorium semi-pu- blicum een wat groot woord, want in feite is het niet meer dan een eenvoudig en wat vochtig lokaal van de voormalige Openbare School van Sleeuwijk. In een ruime kast werd een altaar opgesteld. De bisschop heeft de kerkstoelen groten deels zelf bekostigd. Een aannemer uit Gorkum zal binnenkort een communie bank leveren. Maar een biechtstoel is er nog niet: de pastoor ontvangt zijn peni tenten in het portaaltje Misschien is dit zaaltje wel het armste en primitiefste verblijf in Nederland dat als Godshuis dienst doet. Maar mensen, die vroeger zelden of nooit naar de kerk gingen omdat zij er te ver vandaan woon den, zijn nu 's-Zondags geregeld in de H. Mis. Dat is een mooi resultaat. Daarom moet dit werk worden voortgezet. Pas toor Moeskops is zelfs ernstig van plan te Werkendam een stijlvol kerkje te gaan bouwen. Maarschalk Tito heeft de sovjet-Russi sche leiders er gisteren van beschuldigd „rondom onze grenzen met hun wapens te kletteren" en hij beweerde, dat zij „loop graven laten aanleggen" in Hongarije en Roemenië. Hij beschuldigde de sovjet-leiders er verder van, „het oude Romeinse principe „verdeel en heers" toe te passen op de Balkan". Hij zei, dat sommige sovjet-lei. ders en leiders van de volksdemocratieën jaloers waren op Joegoslavië's prestige en reputatie. De maarschalk sprak te Stolich in Ser. vië ter gelegenheid van de verjaardag van de eerste bijeenkomst van het Joe goslavische militaire comité, dat in 1941 een verzetsplan ontwierp. De sovjet-leiders, die een geweldige verantwoordelijkheid dragen tegenover de geschiedenis, doen hun best om de banden tussen verscheidene volken te verbreken teneinde hen gemakkelijker te kunnen exploiteren, zo voegde Tito er nog aan toe. Een Frans gerechtshof voor het be rechten van oorlogsmisdaden te Rastatt in Duitsland, heeft drie voormalige be waaksters van het beruchte concentra tiekamp voor vrouwen te Ravensbrueck ter dood veroordeeld, wegens het bedrij ven van misdaden tegen de mensheid. De ter dood veroordeelden, de 26-jarige Ma ria Minges, de 28-jarige Ingeborg Ruth Schumann en de eveneens 28-jarige In geborg Scjhulz, hoorden het uitspreken van de doodvonnissen met onbewogen gezichten aan. Zij waren schuldig be vonden aan het mishandelen van kamp bewoonsters, waardoor verscheidene Franse vrouwen waren overleden. Twee typen Britse marine-vliegtuigen, de „Fairey 17" en de „Blackburn Y A. 5" die speciaal worden gebruikt om onderzeeboten aan te vallen, zijn gisteren van de geheime lijst afgevoerd. De „Rairey 17", die wordt beschreven als in zijn type ongeëvenaard, is een toe stel, dat in zijn vorm aan een meeuw doet denken. Het wordt voortbewogen door twee „Mamba"-propeller-turbine- motoren, waardoor twee vierbladige, te gen elkander indraaiende propellers, die bevestigd zijn op een binnenste en een buitenste as, worden voortgedreven. In dien één van de beide motoren buiten werking zou geraken, worden de propel lers van het vliegtuig nog door de andere motor voortgedreven. De „Blackburn Y.A, 5" wordt voort bewogen door een „Rolls Royce Griffon", zuigermotor, die eveneens tegen elkander in draaiende propellers aandrijft. ?5 Vader nodh moeder Stein hebben ooit kunnen vermoeden, dat hun kleins Miardon in de intieme kring van het En gelse hof zou worden opgenomen. Marion zelf vindt al het geschrijf en gepraat er rondom nogal overdreven. Ze gaat nog steeds rustig, arm in arm, met de Earl of Harewood naar concerten en hoopt in de toekomst zelf op het concertpodium blijken van haar kunnen als pianiste te geven. Tot een huwelijk bad de Earl of Hare wood de toestemming nodig van de Privy Council, zulks op grond van de Royal Marriage Act van 1752. Deze geheime raad kwam onder voorzitterschap van koning George bijeen tussen twee haakjes, de Earl lijkt veel op de koning en reikte de marriage license. uit. Deze beslissing baarde indertijd groot opzien, want de Privy Council geeft niet gemakkelijk zijn toestemming voor een huwelijk van een lid van het Engelse koningshuis met een „commoner", We behoeven hier niet te herinneren aan het geval Eduard VIII Mrs Simpson. Een ander lid van de koninklijke familie. Lord Listowell wenste enkele jaren geleden de schone Hongaarse Mantovani te trouwen, maar hij slaagde er niet tn, hiertoe toestem ming te krijgen, In een ander geval, waarbij de Weense balletdanseres Tilly Loseh betrokken was, gebeurde dit even eens. Deze had haar bruidsjapon al laten ontwerpen. Marion Stein evenaart de kleindoch ter van de Duitse bankier Cassel, die met prins Louis Mountbatten, de klein zoon van koningin Victoria mocht trou wen. Deze bracht ettelijke miliioenen mee Marlon Stein bezit niets anders dan haar charme. Haar vader, Erwin Stein, is musicoloog en vertegenwoordiger te Lon den van de Weense muziekuitgevers „Universal Edition". Hij vluchtte be vreesd voor de Jodenvervolgingen in 1938 uit zijn geboortestad Wenen, toen Oostenrijk door de „Anschlusz" bij Hitler-Duitsland werd ingelijfd en bouw de zich te Londen een nieuw bestaan op. Te Wenen was hij dirigent van verschil lende mannenzangverenigingen geweest en had hij tevens gecomponeerd. Hij kan zijn dochter weinig meer dan een huwe- lij lesmars meegeven Als kind kwam Marion Stein, thans een slanke, zwartlokkige jongedame, met haar vader en moeder mee naar Londen. Ze spreekt nog steeds Engels met een Weens accent, is thans, wat men noemt „de koning te rijk". Ze vindt de hertog van Harewood de eenvoudigste man ter wereld. Hij is inderdaad erg democra tisch aangelegd en heeft het b.v. niet onder zich geacht, in het links georiën teerde tijdschrift „New Statesman" en kele studies over muziek te publiceren. Zijn moeder, wier oudste zoon hij Is, de „koninklijke prinses", is de enige zuster van koning George. Marion Stein wordt dus een nicht van de koning en als zodanig mag ze kroonprinses Elisabeth, die ongeveer even oud is als zü, met „lieve nicht" aanspreken. Haar moeder ls» dochter van een dominee uit Mecklenburg Strelitz. Marion Stein, bij haar aankomst te Londen. Donderdag zal zij in het huwelijk worden verbonden met de Earl of Harewood. Joegoslavië heeft gisteren geëist, dat 9 leden van de Hongaarse legatie te Bel grado binnen 24 uur het land zullen verlaten, als represaille tegen de Hon gaarse eis van Maandag, dat 9 leden van de Joegoslavische legatiestaf te Boedapest zouden vertrekken. Terzelfdertijd heeft de Joegoslavische legatie te Boedapest een „zeer krachtig protest" tot Hongarije gericht tegen de uitwijzing van de Joegoslaven. In een officiële verklaring te Belgrado wordt de Hongaarse daad beschreven als een poging om de verbreking van de diplo matieke betrekkingen te bewerkstelligen, Gisteren is. volgens aanwijzingen op een kaart der S.S., voor de derde maal binnen twee weken eer massagraf van het concentratiekamp Dachau gevonden Het graf, metende 135 bij 9 meter, bevat naar schatting 15.000 lijken DONDERDAG 2» SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nws., gram., morgengebed: 8.00 Nws.; 8.15 Prome- nadeconc.; 9.00 V. d. vrouw; 9.05 Kinderkoren; 9.40 Schoolradio; NCRV.: 10.00 Sonate v. Scar- hatti; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; KRO.: 11.00 V. d. zieken: 11.45 Schoolradio; 12.03 latti; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; KRO.: wijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Organola; 13.45 „Roeromme"; NCRV.: 14.00 Sextet Johnny Kroon; 14.40 Ever onder ons: 15.00 Kamer- ork.; 18.00 Bijbellezing; 18.45 De fonteinen van Rome, Respighi; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Strijkork.; 18.00 Leger des Heils; 18.15 Land- en tuinbouwrubrlek; 19.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nws.: 19.15 Orgel; 19.30 Act. geluld; 19.45 R. V. D.; 20.05 Reisimpressies: 20.20 Gram.; 20.35 Frans ork. en koren; 22.20 Vaart der volken; 22.40 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nws.; 22.15 Conc. v. viool en ork. In d. op. 47, Sibelius; 23.45 Koor Kathedraal te Dyon. HILVERSUM n (415 M.) AVRO. 7.00 en 8.00 Nws., gram.; 9.00 Strllkork.; 9.30 Water standen: 9.35 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.05 Arbeidsvitaminen; 1, V. d. kleuters; llaOO VTool en piano; U..:40 Omroep-ork.; 11.45 „De Vogel trek"; 12.00 Ork. John Renova; 12.38 Plano; 13.00 Nws.: 13.15 The Skymasters; 13.45 Kinderkoor: 14.00 Knip cursus: 14.30 Russische volksliederen; 15.00 „Klimop"; 16.00 Programma In een notedop; 17.00 Kaleldoscoop; 17.30 Gram.; 17.40 R. T. C.; 17.50 Regeringsultz.; 18.00 Nws.; 18.05 Sport; 18.30 Gevarieerd progr.; 19.10 G. F. HSndel- progr.; 19.45 Klankbeeld; 20.00 Nws.; 20.15 Radio Philh. ork.; 21.15 Hoorspel; 22.15 Musical v. Cole Porter; 23.00 Nw.s, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.' nws gram, 7.30 kron,. 7.40 gym, 7.50 gram, 8.00 nws, 8.06 gram, 9.00 Eng. L.P.: nws, 9.10 verz. pr. 10.00 orgel. 10.30 v d sold, 10.45 voordr, 11.00 BBC Midil. light orch, 11.45 voordr, 12.00 VI. Br.; operette aria's, 12.15 piano, 12.30 weerber, 12.40 Amdré Gerrebos (plano) 13.00 nws, 13.15 dlnennuz, 14.00 klas. muz, 15.00 Eng. L.P.Charles Ernesco on kwartet, 15.30 Nat Allen en ork, 16.00 NWDR Nathan Paid (tenor), 16.20 pianomuz. v Mo zart, 16.30 div, 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold, 18.30 VI. Br.: v. d. sold, 19.00 nws, 19.30 Vlaamse liederen, 19.50 Fr. Br.: act, 20.00 VI. Br.: verz. pa'. 21.00 „To be or not to be", 21.15-composities geïnsp. d. Shakespeare's Hamlet. 21.45 act, 22.00 nws. 22.15 Fr. Br.: licht cane, 22.43 gram, 22.55 nws, 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng H.S.: nws, 7.15 BBC Mid-1, light arch. 7.50 „lift up your hearts", 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws, 8.10 conc, 9.00 VI. Br.: nws. 9.05 gram, 10.00 div, 10.30 Eng. H.S.: Reynolds Payne en ork, 11.00 sphooluitz, 12.00 Ejtg. H.S.: Car roll Gibbons en ork, 12.20 v. d. boeren, 12.30 Eng. L.P.: BBC North, orch,13.15 Joe Loss en ork, 14.00 Fr. Br.: gram, 15.00 Kalund- borg: Cabaretork, 15.40 Eng H.S.: BBC ope ra ork, 16. 30 gram, 17.00 Eng. L.P.: Schots var ork, 17.45 Sid Phillips en ork. 18.15 Jack Leon en ork, 18.45 hoorsp, 19.00 Fr. Br.: omr. ork. 19.30 Eng. L.P.: „opportunity knocks". 20.15 Beromünster: omr. ork, 20.55 Bag. L.P.verz. pr. 21.30 Robert Famon en ork, 22.00 nws, 22.15 „Topic for to-night" 22.20 Syd Dean en ork. 23.00 voorde, 23.15 Jack Byfleld en ens. 23.56 nw». VRIJDAG 30 September Italië zal zijn leger tot volledige", vol gens het vredesverdrag toegestane, sterkte uitbreiden en op 1 Januari be ginnen met het bouwen van een nieuwe vloot, aldus heeft de minister van defensie, Randolfo Pacciardi, gisteravond verklaard. Pacciardi deelde de kamer van af gevaardigden me<de, dat de vloot krui sers, torpedobootjagers en kleinere sche pen zou tellen en dat Italië van plan is, het laatste type straalgevechtsvlieg- tuigen te kopen om zijn luchtmacht te moderniseren. Hij zei, dat het leger tot 250.000 man (soldaten en gewapende politie), de limiet, die krachtens het vredesverdrag is toegestaan, zou worden uitgebreid. Het aantal infanterie-divisies zou worden uitgebreid van 8 tot 12, waarvan som mige pantserwagens zouden hebben. Italië's gewapende macht zou in het belastingjaar 1949'50 naar schattin,g 40 milliard lire meer kosten dan het vong jaar. De uitgaven voor d-e defensie be droegen het vorig jaar 262.281 millioen lire. Pacciardi zei niet, waar de straal vliegtuigen zouden worden gekocht, maar ,men gelooft algemeen, dat dit in Engeland zal geschieden. Hij deelde mede, dat Italië ook onderhandelingen voert over vergunning voor het bouwen van straalvliegtuigen in het eigen land. Italië is van plan, het volgend jaar 2 kruisers te moderniseren en 2 lucht- afweerschepen en 6 torpedojagers te bouwen. „Indien wij onze marine niet vermen- wen en de verdediging van onze zee en van onze kusten aan de geallieerde marines moeten toevertrouwen, betekent dit, dat wij onze onafhankelijkheid op geven". aldus de minister. Hij verklaarde, dat door verouderde Italiaanse vliegtuigen dit Jaar 110 on gelukken z(jn veroorzaakt, waarvan «r 15 een dodelijke afloop hadden. „Deze bewapening moet voldoende zijn om de vrede te verzekeren", zo verklaarde hij. Hoewel de Houtrusthallen de komen de dagen ook voor heren openstaan, worden z(J nu toch eens speciaal voor de dames ingericht en opgetooid. Auto's rijden voor de ingang af en aan en in de grote hallen werken timmer man schilder en decorateur In koorts achtige bedrijvigheid om alles in ge reedheid te brengen voor de Dames- beurs, die hier Vrijdag a.s. zal werden geopend. Want er komt heel wat kijken, Voor dat deze ruimte waardig lg toe gerust om gedurende tien dagen de belangstellende dames op prettige wijze te ontvangen. Meer dan 100 firma's zullen aan deze Damesbeurs deelnemen, waaronder ver schillende fabrikanten van artikelen, die vooral de vrouw interesseren en haar in de huishouding van pas komen. Maar dat is lan-g niet alles wat de Damesbeurs biedt! Winkelen moet gezel lig zijn en deze speciaal ingerichte win kelstad zet haar beste beentje voor om de vrouw prettig te ontvangen. Er is een terrasje waar men thee kan drinken, er is een cabaret, dat de be zoekster en haar echtgenoot aangenaam bezig houdt, als zij na het wandelen langs de vele stands eens even willen uitrusten. Dat kan men ook prettig in het af zonderlijke filmzaaltje waar de A.K.U. een film vertoont, of op de mode-show waar de firma Voss U voorlicht over de mode. Ook enkele culturele en liefdadige in stellingen vertellen op deze Beurs iets over haar werkzaamheden, terwijl het Damesbeurs-orkest steeds voor vrolijke muziek zorgt. Indonesië en West-Indië zijn ook ver tegenwoordigd. De Indische danser Indra Kamadjojo is met zijn groep in het ca baret-programma opgenomen. Op de West Indische afdeling kan men kennis maken met exotische fruitsoorten uit Suriname. Gesorteerd Nederlands fruit vormt daarnaast een verleidelijk stille ven in een der zijgangen. Het Nederland se Rode Kruis vertelt van zijn „Welfare"- werk en de stichting „Jeugd van Neder land" vraagt hier nog eens de aandacht voor onze jeugd Want ook voor de jeugd en de „Heet des Huises" valt er op deze Damesbeurs iets te beleven, zodat grotere kinderen moeder kunnen vergezellen en ook vader de poorten van Houtrust na 30 September met een gerust har kan binnengaan. Een optocht, die wordt ver gezeld door het politie-muziekkorps „Onderling Kunstgenot" en waaraan vele firrnas deelnemen zal a.s Vrijdag de opening van deze Damesbeurs vooraf gaan. De bestuurder van de auto, die in de nacht van Zaterdag op Zondag het trot toir van de Badhuisstraat te Schevenin- gen opreed, hierbij 'n voetganger doodde en daarna doorreed, heeft zich thans bij de Haagse politie aangemeld Het is de 32-jarige vertegenwoordiger W. W. uit de Druivenstraat te Den Haag, die, toen hij het ongeluk veroorzaakte, een 5 a 6 borrels had gedronken. (Telef. van onze Brusselse correspondent) I martelaars in de catacomben. Dit 53 Toen de laatste Zee Zwerver in de schatkist was ver dwenen, kwam iemand rustig aanwandelen. Het was de Woeste Pot. „Welkom in mijn haventje en op mijn eilandje, vrienden", riep de zeerover. „Misschien doet het jullie goed te weten, dat deze kist speciaal voor jullie is gebouwd". Met een dreunende slag wierp de piraat het deksel boven de hoofden van de ongelukkige ZZZ-mannen dicht. De Turk Tiram was echter nog slimmer. Nu hij de Zoute Zee Zwervers aan zijn vriend de Woeste Pot had overge leverd zag hü de weg vrij naar het echte schateiland. Hij verzekerde zieh van de hulp van drie zeeschuimers en holde naar de Don Quichotte. Zes minuten later koos het schip ree. Verschillende bladen brachten dezer dagen een verklaring van de uit Frei burg in Breisgau afkomstige aartsbis schop van New Orleans, mgr. Rumel, die onlangs met een groep Amerikaanse prelaten te Rome verbleef. Mgr. Rumel, zou op het ogenblik van zijn inscheping te Southampton aan journalisten hebben gezegd, „dat het stoffelijk overschot van de H. Petrus, prins der apostelen en eerste Paus in een graf in het Vaticaan werd ontdekt en dat in verband hier mede binnen afzienbare tyd een officiële verklaring verwacht mag worden". Deze terecht of ten onrechte aan mgr. Rumel toegeschreven verklaring heeft te Rome nogal sensatie verwekt, gezien de absolute geheimhouding-, opgelegd aan allen, die aan de Vaticaanse op- gravingen hebben deelgenomen. De belangstelling voor deze opgravin gen is zeer groot. Dit bleek in België o.a. bij een voordracht, zo juist te Brussel gehouden door niemand minder dan mgr. dr. De Bruyne, rector van het pauselijk instituut voor gewijde archeologie in de Eeuwige Stad. De voordracht werd o.m. bijgewoond door mgr. dr. Zanini, auditeur van de Pauselijke nuntiatuur alhier, die het interimaat der nuntiatuur waarneemt tijdens een Romeins verlof van de num tius. De voordracht van mgr. De Bruyne had natuurlijk niet tot doel de definitieve resultaten der opgravingen in de St. F'e- ter te doen kennen, maar om, aan de hand van lichtbeelden, aan te tonen, waaruit de thans haar einde naderende opgravin gen, die reeds jaren duren, eigenlijk be staan. Men weet, dat de H. Vader indertijd in een radio-toespraak over deze opgra vingen heeft gesproken en dat Z. H. na dien nog herhaaldelijk op deze werkzaam heden is ter"® gekomen, uit de pauselijke verklaringen blijkt, dat de opgravingen hebben bewezen, dat keizer Constantinus, toen hij in "e vierde eeuw de fundamen ten van de eerste Vaticaanse basiliek deed leggen» ve, moeilijkheden met het terrein ondervond, maar dat men mag aannemen, dat men toen geen ander terrein heeft gezocht, doch daar heeft laten doorwer ken wegens de ligging van het graf van de apostel Petrus. Toen men in September 1941 in de grond meer dan 1500 antieke en Middeleeuwse muntstukken vond, afkomstig uit ver schillende landen van Europa, trok men coru;lusie, dat lange tijd veel pelgrims of* Y.e^schlllende landen op deze duidelijk gebakende plaats zijn komen bidden. *h het middengedeelte der basiliek, waar 7-ich, boven elkaar, drie altaren uit ver schillende perioden bevinden, ontdekte men een zeer eenvoudig monument, waar 'ang voor het Constantijnse tijdperk, de godsvrucht der gelovigen de plaats van een eredienst had gemaakt, hetgeen ten overvloede werd bevestigd door opschrif ten aan deszelfs binnenzijde. Dat monu ment had de vorm van de graven der door 39). De kranten, en 'n humoristisch weekblad begonnen karikaturen te brengen, de viool was verstopt onder de schrijftafel van de politiechef en de muizen speel den er vrolijke wijsjes op, of: De Mar- chese Fillipepi vindt de viool in het museum van het Palazzo Municipale, waar de dief zich naast Paganini's Guarneri opgehangen heeft. Deze spot ternijen maakten de markies woedend, hij joeg zijn beambten bij dag en nacht op, de telegrammen vlogen bij tientallen door het land. Maar niets hielp, de viool zowel als de dief en de moorde naar bleven onvindbaar. Apt was vol komen terneer gestagen. Het meisje, waar hij van hield, zuchtte in de gevan genis en werd dagelijks door stomme ondervragingen geplaagd en hij kon er niets aan doen! Hij had en;ige brieven met Grangg gewisseld. Zijn antwoorden waren kort. Apt kon alles doen, wat in zijn macht lag, geld speelde geen rol. Hij had uitgevonden, dat Zubiaure, die Spanjaard, zijn hotel verlaten had. dat Gomez nog niet met de „Van Houten" vertrokken was, daar de motor van het schip c'rfect was, en dat hij nog in de kleine alibergo vertoefde, ln gestadige angst voor de politie, Apt's levensreke ning, die nooit gecompliceerd geweest was, klopte niet meer. Hij veronacht zaamde zijn werk. De acetyleenfabriek had alweer opgebeld, waar de polis bleef, en zijn secretaresse had vandaag tweemaal een fout in zijn dictaat ge vonden. Dat kon zo niet doorgaan! Er moest iets gebeuren. Langzamerhand vormde zich een plan in het brein van de jongeman, hij moest echter nog twee dagen wachten, voor hij het uit zou kunnen voeren Marchese Fillipepi had juist de rap porten van drie agenten opgenomen, die enige dagen zoek gebracht hadden met het opzoeken en ondervragen van de resterende zes en dertig Salimbenl's. Mistroostig las hij de rapporten door, met zijn tien vingers in zijn baard woe lend. een karikatuur in „Mare Antonle", die Grangg voorstelde op het podium, omringd door „dikke onbekende vreemde lingen" Toen meldde men hem, dat een zekere madame Marguerite Lesueur hem wenste te spreken naar aanleiding van de viool- diefstal. Het kleine, elegant geklede vrouwtje begon direct in gebroken Ita liaans te spreken „Monsieur le Marquis, ik kom u mededelen, dat ik Iemand ken, die weet. wie de bezitter van de viool ia. Ik begrijp U niet U kent iemand, dia een ander kent, die weet.... Dus u weet zelf niet, die de viool in bezit heeft? Hij staarde de dame woedend aan. en scheen niet in het minst ontvankelijk voor haar vrouwelijke charme, haar parfum, of de snit van haar nieuwmodische costuum. Neen. maar ik weet waar deze man cp het ogenblik is, en ik weet ook, dat hij binnenkort van de koper geld zal trachten af te persen. Halt! brulde de markies, en liet twee beambten komen om proces-verbaal op te maken. Zo gaat u nu maar verder. Toen zij gereed was, ging de markies in al zijn omvang en waardigheid voor haar staan, en vrpeg: Hoe kent die man, die u Hjalmar Zulbiaure noemt, de naam van de koper? Monsieur le Marquis, zoudt u in het protocol op willen nemen, dat Maguerlte Lessueur, wonende hotel Montferrat Avenue Montferrat. Paris, aanspraak maakt op een deel van de uitgeloofde be loning? Fillipepi knikte. Zubiaure heeft van Cavalcanti reeds 50.000 lire afgeperst, om dat hij de aankoop van de viool niet aan gegeven had, en Cavalcanti heeft hem ook de naam van de tegenwoordige bezitter moeten zeggen. Hmmwaarom doet u deze aan gifte? Haar gezicht veranderde. Omdat omdat hij me bedrogen heeft. Verder wenste ze niets te zeggen. Heeft u enig vermoeden, wie de viool gestolen heeft? vroeg Filleppi ver der. Marguerite wist het niet, ze wenste trouwens verder niets los te laten, hei i ban, Fillipepi snoof van woede. Voor de was veel te gevaarlijk. Het was haar al-|laalste maal zag ik U leen om wraak begonnen, anders niet, Zo, uit wraak dus, zei de markies nadenkend. U weet dus ook niet, wie de moordenaar is? Neen, maar wellicht kent Zubiaure ook de moordenaar. Ik kan dus 0p de be loning rekenen, als door deze inlichtingen de viool teruggevonden wordt? De markies probeerde nog meer te we ten te komen, maar het kleine vrouwtje bleef hardnekkig zwijgen. Toen hij dan ook de waarschijnlijke berblijfplaats van de Spanjaard te weten gekomen was, liet hij haar gaan. Vijf minuten later, nadat Fillipepi de nodige bevelen, met dit nieuwe spoor sa- menhangend, gegeven had, werd de Duit- se consul aangemeld. De markies keek bedenkelijk, natuurlijk stond dit bezoek tn verband met die Plischmuth, maar hij durfde ce consul toch niet af te wijzen Een blonde heer trad binnen, )n gezel schap van Hans Apt, die zo overtuigd geweest was, dat hij de markies niet te spreken kon krijgen, dat hij daarom de consul maar in de arm genomen had. De consui verklaarde dan ook lachend, dat de heer Apt slechts begeleidde, uit vrees, dat deze anders niet tooegelaten zou worden. Nu Apt eenmaal binnen was WM zijn gezelschap niet langer nodig, en buigend verliet de consul het vertrek. U wilt het natuurlijk weer over die Pl.isohover fraulein Plischmuth heb- Apt hief afwerend de handen op. Ik zou u graag onder vier ogen spreken, zei hij zenuwachtig. Ik heb u namelijk iets zeer gewichtigs mede te delen. Kunnen de schrijvers er niet bij blijven, om het meteen op te nemen? Liever niet, Marchese. Het is eigen lijk privé, ziet u. Do markies zond "zijn beide mannen het vertrek uit. Nauwelijks waren zij verdwenen of Apt begon: Mar kies. ik kan u een zeer grote dienst be wijzen. wanneer u fraulein Plischmuth, die volkomen onschuldig ls, vrij laat. De markies ontplofte bijna. Toen hij een weinig bedaard was. stotterde hij: Meneer, wwat denkt u, dda' u mij kunt om.... omkopen? Bent u gek ge.... geworden. U bent hier in Italië, niet op de Balkan! Pardon, u begrijpt me helemaal ver keerd! Apt keek hem recht in de ogen, en vervolgde: Ik kan u zeggen, wie de dief en moordenaar van Cavalcanti is, wanneer u fraulein Plischmuth vrijlaat. De adamsappel van de markies ging zg. nuwachtig op en neer, toen zei hü. diep ademend: Meneer Apt, houdt u mij niet voor de gek! U weet wie de dief isu kent de moordenaar? Waarom komt u dan daar pas nu mee aan? (Wordt vervolgd.) alles was voor Z. H. de Paus aanleiding, om op 30 Januari j.l. te verklaren: „Het ls door een beschikking der Voorzienigheid dat Petrus Rome voor zijn bisschoppelijke zetel heeft gekozen. Het is hier in het circus van Nero, dat hü stierf als belqder van Christus. Wü hebben daaromtrent on weerlegbare archeologische aanwijzingen. Onder het centraal punt van de reusach tige koepel was en ls de plaats van zlin graf". Volgens mgr. De Bruyne werd ln de derde eeuw, tijdens een buitengewoon heftige christenvervolging, het gebeente van de H. Petrus in veiligheid gebracht en gedurende enige tüd ln de catacomben van de H. Sebastiaan verborgen. Het is waarschljnlük, dat toen van zijn lichaam alleen nog maar het gebeente overbleef, dat men in een koffertje heeft bijeenge bracht. Na de vervolging kon dit koffertje naar de Vaticaanse begraafplaats worden teruggebracht. Dat koffertje zou men thans hebben ontdekt en het zou zich op het ogenblik in de privé kapel van Z H de Paus bevinden. Men heeft bij de opgravingen behalve overblijfselen van de Constantünse basi liek ook die van een christenbegraaf plaats van enigszins jongere datum en een van een veel oudere heidense begraaf plaats gevonden. In strijd met wat men aanvankelük veronderstelde, rust de Zuidelijke muur der Vaticaanse basiliek niet op een muur van het circus van Nero. Die ligt iets verder, zoals uit een opgegraven inscrip tie kon worden uitgemaakt. aI,dus mgr. De Bruyne, dat basiliek ten 'b^6* de2eliJk de Vaticaanse heeft 1 0Ste van Sr°te moeilükheden t gebouwd op de plaats, waar zich et graf van St. Petrus bevindt en zonder °P de officiële verklaringen te willen vooruitlopen, meent mgr. dr De Bruyne nu reeds te mogen zeggen, dat het graf zich bevindt in het veld der opgravingen, waarvan de pelgrims van het H. Jaar de resultaten zullen mogen bewonderen. Tijdens de internationale athletiekwed- stnjden, welke gisteren te Brussel werden gehouden, won Reiff de 1500 meter hen- dicap in de nieuwe Belgische recordtüd van 3 min. 45.8 sec. Het vorig record stond sinds zijn race tegen Slijkhuis op 21 Augustus 11. met 3 min 48 sec. op zün naam. Tweede werd de Zweed Aberg m 3 min. 51,2 sec. gevolgd door zün land genoten Bergkvist (3 mm. 52.2 sec.) en Bengtsson (3 min. 53.8 sec) Kort na de start was'Reiff op zün club- h ans?n' die handicap van 5 n gelopen. Het tempo was langzaam, de 400 meter ging in 58 sec, terwijl Jansen na 600 meter afzakte, ging neiif alleen aan de kop verder, gebruik makend van trekkersdiensten van Van Hauwermeiren en Van Beneden, terwül de Zweedse deelnemers een flinke ach terstand hadden. Na 800 meter welke in 1 min. 58 gelopen werd, kwam de Zweed Strand te vallen en moest hü opgeven. Onbedreigd ging Reiff als eerste door de finish. De verdere uitslagen luiden: 800 meter: 1 Barthel (Luxemburg) 1 min. 55.2 sec, 2. Brys (België) 1 min. 56.2 sec, 3. Lowagie (België) 1 min. 56.6 30.000 meter: 1 Leandersson (Zweden) 1 uur. 42 min. 52.8 sec, 2 Etienne Gailly (Belgie) 1 uur 45 min. 42.8 sec. (Belgisch record), 3. Libourg België). P® pluimveeteelt vereniging „Ornito- philia" te Utrecht, die in 1944 aan net gouden jubileum geen aandacht kon schenken, vierde Dinsdag het 55-jarig bestaan met een receptie in hotel Des Pays Bas. Het bestuur met de grijze oraeses dr S. P. ^Timmer aan het hoofd heeft daar tal van> feltcitatietoesprskem als regel vergezeld van een bloemenf hulde, in ontvangst genomen. De voorzitter van Avicultura, de heer Giesbers, deed mededeling van het feit, dat de Hogendijk—Wiltonbeker tijdens de a.s. tentoonstelling van O-ni- tophilla zal worden uitgereikt aan de algemeen secretaris, de heer D. Das. Ds internationale tentoonstelling, waaraan ter gelegenheid van het Jubileum een tweetal congressen zal zün verbonden, wordt gehouden op 9, 10 en 11 Decem ber SuS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2