Rare dingen Een Ween§e bruid wordt Cursus voor stoottroepenkader Communisten in India door regering ontmaskerd ^Weerbericht VALS MUNTERIJ voorkomen MARINIER met nieuwe Ford Labourpolitiek goedgekeurd Op de' Iribune" „Een opblazer vol leugens" Landarbeiders krijgen pensioen over katholieken Hevige brand in Finsterwolde Vorstelijke praal in St. Marcus-kerk De atoom-controle Accoord in Polen? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Reclame-campagng jn Amerikaanse pers Londen in feeststemming Kardinaal Spellman uit New-York vertrokken Merkwaardige vondsten in een drukkerij Weer pverval op taxi-chauffeur Duitse Mark Een visje voor langere arbeidsduur Dat is goeie en welbedankt" s WsfnTAAEC ATMC VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1949 No. 21044 Donderdaaide groenten. Op de groenteveiling te Averhorn werden }ioeveelhedentend' nu u^voer naar Duitsland stop staat, grote knolbieten. De door9edraaid. In het bijzonder rode kool en en als ze cf 9roente za^ no9 eens geveild worden voor veevoeder _an Weer wordt doorgedraaid, vernietigd worden. Zeventien personen dakloos (Telefonisch van onze Londense correspondent) Gister en is infgcuskerk, in het Londense Westend, de Graaf v die de oudste zoon is van de Princess Royal en van e koning, gehuwd met Marion Steilenen afkomstige pianiste, in tegen woordigheid va ng en koningin en andere leden van de koninklijke familie. Er bestond voor dit huwelijk enorme belang stelling. Rondom de kerk en in de naburige straten had zich een aanzienlijke menigte verzameld, om zowel het bruidspaar als de koninklijke familie toe te juichen. Er heerste onder het publiek grote opgewektheid en geestdrift en tot twee keer toe werd het politiecordon vei bro en door toeschouwers, die een beter gezicht wilden hebben op het bruidspaar en de hoge gasten. DE N. K. S. EEN NOODZAAK Te Londen is gistermiddag het huwelijk voltrokken tussen de graaf van Harewood, neef van de Engelse koning en de pianiste Marion Stein, dochter van een uit Wenen uitgeweken muziekuitgever. V. I. n. r.: Koningin Mary, de grootmoeder van de bruidegom, prinses Mary, zijn moeder; het bruidspaar; Koning George van Engeland; de Hon. Gerald Lascelles, broer van de bruidegom en „best man" en Koningin Elizabeth in St. James Palace na de huwelijksvoltrekking. Het ministerie van binnenlandse zaken van India heeft een boekje van 72 bladzijden het licht laten zien, getiteld „commu nistisch geweld in India", dat een felle aanklacht is tegen de bedrijvigheid der communistische partij in India. In het boekje worden talrijke uittreksels uit door de Indiase communistische partij uitgegeven circulaires gepubliceerd, terwijl citaten worden aangehaald om te bewijzen, dat „de communisten in India op uitgebreide schaal het toepassen van geweld hebben aanbevolen en voorbereidingen hebben getroffen voor een gewelddadig optreden." Tevens wordt in het hoekje uiting gegeven aan de vastbeslotenheid der Indiase regering, om elke wetteloosheid ht India te bestrijden. HIER EN DAAR ENIGE REGEN Aan de Sovjets wordt een plan gevraagd Officieel 23,8 dollarcent Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal ontvingen gisteren de R. T. C. gedelegeerden. De heren Koos Vorrink en prof. Romme ir "n geanimeerd gesprek met dr. Hatta. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per I 1. per maand, f 0 32 per week. kwartaal, Directeur: J. KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER Oi\ LEO J. M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende ad verten tie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Enige maanden geleden hebben df», Knights of Columbus de vereniajn e 'en opzichte van de arbeid. Al deze voor apostolaatswerk in Noord-Amer!^ g ooderwerpen werden duidelijk en over. advertenties geplaatst over het Katholie- I ?-chtelijk behandeld met voorbeelden, ke geloof in alle niet-katholieke dagbla- i w betrekking hebben op het dagelijxse den van de Verenigde Staten. Thans is I «Jtet" vat1 de mensen, aan wie deze pam- het resultaat van deze „reclamecampag- n bekend geworden. De Knights of he?V£f als niet de andere pamfletten is zijn geadresseerd. Columbus" ontvingen meer J25-00° brieven met vragen over het geloof- Bo vendien zijn thans meer dan 22.000 men sen bij deze vereniging ingeschrev voor een schriftelijke cursus ln de Ka tholieke godsdienst. Van het verre^ den in Canada tot in het Zuiden de Verenigde Staten is het gehele techniscne apparaat voor reclame ingeschakeld c het geloof te brengen aan de niet-ka no- lieken en hen te helpen de vooroorde.en te overwinnen, die zijn voortgevloeid uit verwrongen ideeën en valse beweringen over de Kerk. Boven d-e advertenties stond de titel van de pamfletten, die eerst werden verspreid Het eerste pamflet werd genoemd: „Je hoort rare dingen over de Katholieken!" En de kwestie, die in dit pamflet bespro ken werd was: „Maar is het waar?" Alen gaf een helder en duidelijk antwoord op de vele en vreemde verhalen over de Katholieken. Het pamflet was buitenge woon goed verzorgd en werd graag gele zen. Deze actie is absoluut geen ama- teurswerk. Het gehele apparaat van de „Kinghts of Columbus" werd ingescha keld op een plaatselijke en nationale basis om het succes van deze actie te verzekeren. beTdêrste„n en leken> ambtenaren en ar- van het a en werkten mee. De reactie bliek was ~flkaanse €n Canadese pu- geen spoor va"n Het feit' dat tr ring was te bèspeuTen^i'n 6 j verbiUe" en in de pamflet^® katholieken goed in XL blJ ,vele nlet- e smaak. Natuurlijk werd deze actie niet alleen onder de met-katholieken gehouden het bijzonder gingde belangstelling uit naar de afgevallen Katholieken die door onwetendheid van de Kerk ziin afgedwaald. Dezen, en de velen die nooit zover konden word-en overtuiga om de eerste stap te zetten, werden be werkt door advertenties als: „Leert al len de Katholieke Kerk kennen per brief en zonder geld". Een pamflet, dat buitengewoon bij het Amerikaanse publiek in de smaak viel. was het pamflet, dat much ingen verstrekte over het standpunt van de Kerk tegenover de grote industrieën, van het liberalisme, van het rassen vraagstuk, de democratie, de armen, het communisme en het fascisme, alsme- °atschnlri?e bed°eling de en bondiggen' doch eenvc Kerk te ver eenvoudig en kort cam - de waarheden te poneren, met de ?.agn® kan worden samengevat de omslae°rdon- d'e afgedrukt staan op om adverted3" de Pamfletten: „Waar met de Kathnvde Kn'ghts of Columbus den is heel eke Waarheid?" „De re- antwoord. „Wiin,£?udi2".> wordt dan ge- onze niet-Kathoh utboI'eken willen, dat ons kennen, zoajs ..vrienden en buren niet zoals men 0nsW^ werkeliJk zijn en verkeerde manier 5011:13 op een totaal voorstelt". Een enorme brand heeft gisteravond «et Groningse dorp Finsterwolde ge teisterd. Twee grote boerderijen zijn met bijbehorende, tot de nok toe vol geladen schuren een prooi der vlammen geworden. De brand brak uit in de boerderij van W. ten H„ die midden in het dorp staat, vermoedelijk doordat kinderen met luci fers speelden. Het vuur greep met grote snelheid om zich heen .zodat in een oog wenk de gehele schuur van ca. 60 meter lengte in lichterlaaie stond. De eigenaar was afwezig, zodat omwonenden zich toe gang verschaften tot het woonhuis om de inboedel te redden. Het vuur sloeg spoe dig over naar de dichtstbijzijnde boerde rij, in huur bij de landbouwer O. S. en mede bewoond door twee arbeidersge zinnen. Ook hier kon de inboedel groten deels worden gered. De schuur met land- bouwmateriaal en de gehele korenoogst werd echter een prooi der vlammen. Tijdens het blussingswerk vielen nog enkele slachtoffers. Een 68-jarige vrouw, die de brand stond gade te slaan gleed uit en brak een arm. De 37-jarige brandweerman P. J. uit Finsterwolde moest van een hoogte van 7 meter springen, omdat het dak van de boerderij, waarop hjj stond, instortte. Met inwendige kneuzingen is hij naar een ziekenhuis vervoerd. De plechtigheid in de St- Marcuskerk werd gevolgd door een ontvangst in St. James' Palace, waaraan 900 gasten deel namen. Later op de dag vertrokken Lord en Lady Harewood, zoals thans de bruid neet, van het vliegveld van Nordholt na'ar Js, waar zij gisteravond aankwamen en waar zij drie dagen zullen vertoeven, alvorens door te reizen naar Wenen. De huwelijksreis zal drie weken duren De koning en de koningin waren met prinses Elizabeth en de Hertog van Edin burgh en prinses Margaret uit Balmoral, hun verblijf in Schotland, gekomen orri het huwelijk bij te wonen. Het werd ook bijgewoond door de hertog en hertogin van Gloucester, die uit Perth in Schotland gekomen waren voor deze gelegenheid. mingen en vergroot uw krachten gelei delijk", aldus een thema uit dit com munistische pamflet. „Staart u voor het ogenfolik niet blind op hetgeen door de Chinese communisten werd bereikt. Be denkt, hoe vele jaren er voor nodig wa ren, voordat de Chinese communisten een frontoorlog konden voeren, zoals zij dit thans d-oen", aldus een in het pamflet vermelde raad aan de Indiase communis ten. Voorts wordt daarin verklaard, dat de communistische partij in India, dië altijd klaar staat met critiek op de rege ring, wegens beweerde onderdrukking van democratisohe rechten en burgerlijke vrijheden, het in haar mondeling en schriftelijk gevoerde propaganda, alsmede in haar daden, onomstotelijk duidelijx heeft gemaakt, dat zij zelf onder derge lijke vrijheden het „recht" verstaat, haar politieke tegenstanders te vermoorden en te verminken, te roven en te saboteren terwijl zij de staat en het volk het rech' ontzegt, tegen dergelijke misdadige han delingen op te treden. De regering van India is daarom vast besloten, wetteloosheid met alle haar ter beschikking staande middelen te bestrij den. Zij vertrouwt erop, dat zij bij de uitvoering van deze taak de volledige medewerking van alle delen van de be volking zal ondervinden. „De communisten in India hebben de staat van oorlog geproclameerd. Zij wen sen hun aanhangers te oefenen, om de De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Slechts hier en daar in de nacht en och tend nevel of mist. Weinig veran dering van temperatuur. Meest matige wind uit Noordelijke rich tingen. Zaterdag 1 October: Zon op 6.40 uur, onder 18 19 uur; maan op 17.00 uur, onder middernacht. Ook koningin Mary, moeder van de ko ning, woonde de ontvangst in het rijk versierde St. James' Palace bij. De bruid is 22 jaar oud en werd geboren in Oos tenrijk- Haar voornamen werden bij ie huwelijkssluiting voorgelezen als Maria Donata. Zij was gekleed in wit Fr-ans brocaat met zilveren aigrettes en een sluier van witte tule en maakte een zeer vriendelijke en bekoorlijke indruk, in het kader der vorstelijke praal er omheen. De huwelijksplechtigheid werd geleid door dr. Chase, de bisschop van Ripon. Deze sprak de graaf van Harewood aan bij zijn voornamen George Henry Hubert- Als getuige van de bruidegom trad op diens broer George Henry Hubert Las celles. De jonge bruid werd door haar vader Erwin Stein naar het altaar ge leid- Een van de assistenten bij de dienst was de eerwaarde Griffiths, die 22 jaar lang dominee geweest is te Harewood, de zetel van de familie, waartoe de brui degom behoort. De dienst had overigens hef gewone verloop van de voorgeschreven huwe- lijksdienst der Anglicaanse kerk. Hij werd besloten met een huwelijkslied, dat voor deze gelegenheid gecomponeerd was door Benjamin Britten met woorden van Ronald Duncan, en aanvangt met de woorden: Laat ons thans blijde Ave Maria zingen". Het huwelijksregister we-d o.a. gete kend door de koning en de koningin- De reis per vliegtuig naar Parijs had plaats in een machine, waarin ook een groot aantal andere passagiers zaten. De pers had een kort interview met de brui degom, even voor het vertrek en was ook in de gelegenheid even met de bruid te spreken. „We hebben een prettige, maar zeer opwindende dag gehad", vertelde de graaf. strijdkrachten van de staat te kunnen uit schakelen. Te dien einde hebben zij ge detailleerde instructies uitgevaardigd voor het vormen van benden guerilla-strijders en brigades stoottroepen", aldus de re gering van India, die vervolgt: „In een communistisch pamflet, geti teld: „Cursus voor het kader van bri gades stoottroepen" wordt onder meei verklaard, dat als voornaamste politieke taak voor deze brigades wordt be schouwd het „alom in den lande tot ontwikkeling brengen van een volksbe weging, die zodanig dient te worden geleid, dat een punt bereikt wordt, waarop de massa's in het algemeen ge neigd zijn naar de wapens te grijpen. Het militaire doel van de brigades stoot troepen is het uitvoeren van aanvallen uit hinderlagen en het saboteren van vijandelijke doelen, voorts het overvaf- len van politie-posten en politie-kam- pementen, het aanvallen van huizen van „zamindars" (landeigenaren) en het bezetten van spoorwegstations. In het pamflet wordt verder verklaard, dat» de richtlijnen voor deze „cursus voor het kader van stootbrigades" zijn geba seerd op de door Mao (vermoedelijk wordt hiermede de leider der Chinese commu nisten, Mao Tse-Toeng, bedoeld) verkon digde beginselen en tactiek voor de gue- rilla-oorlog. „Begin met kleine onderna- Francis, Kardinaal Spellman aldus meldt Ass Press is gisteren per KLM uit New York naar Amsterdam vertrok ken op weg naar Rome. Als we aannemen, dat een katholieke sportvereniging niet een doel-op-zich is maar een middel om de katholieke jeugd katholiek op te voeden, en dat de sport vereniging, evenals het gezin, de Kerk en de school een belangrijk opvoedingsmi lieu is, moet men ook tot de consequen tie komen, dat al die katholieke .sport verenigingen niet incidenteel naast elkaar kunnen werken ,doch dat een leidingge vende instantie onontbserlijk is. En dat is dan eigenlijk „het" motief voor het bestaan van de Nederlandse Katholieke Sportbond. Een katholiek sportmilieu is noodzake lijk. Want een katholiek, die in een neu traal sportmilieu terecht komt, stelt zich daarmee tevens bloot aan de geva ren van een neutraal levens milieu. Vroeger was men al tevreden, als een katholieke sportvereniging haar bestaans recht ontleende aan het feit, dat zij haar leden bescherming bood tegen de geva ren welke aan het neutrale milieu ver bonden zijn (zoals bijv. de gemengde ver keringen), thans komt men er met deze negatieve instelling niet meer. Er moet positief worden gewerkt. Het katholieke sportmilieu moet een waar? borg scheppen voor een katholiek 1 e- v e n s milieu. En daarom stelt de Neder landse Katholieke Sportbond zich dan ook als eerste taak: het leiding geven aan de katholieke sportverenigingen. Hij geeft richtlijnen, aan de hand waarvan de jeugdleiders kunnen en moeten wer ken aan de katholieke jeugdvorming. Hij stimuleert het geven van jeugdleiders cursussen; de verenigingsleiders van onze jongens en meisjes dienen een degelijke opleiding te hebben genoten. Het is natuurlijk heel mooi, dat man nen als Kruijver, Van Veen en Hopster over het hele land en in alle sportkrin gen, neutraal, christelijk of katholiek, 'n schitterende reputatie genieten, zodat zij nauwelijks aan de vele aanvragen voor spre. jeurten kunnen voldoen. Maar van niet minder belang is het, dat ook in het kleine verenigingsverband de mensen ge vonden worden, die ter zake van de prin- piële, ideële en paedagogische aspecten van de sportbeweging hun mannetie staan. De katholieke sportverenigingen zijn niet katholiek bij de kundigheid van drie of vier eminente top-leiders, het zijn de kleine eigen leiders die de kwaliteit van de principe-stempel uitmaken. En in de scholing van die leiders heeft de N. K. S. een taak, waaraan hij door niemand kan en mag laten tornen. Het bestaan van de Ned. Kath. Sport bond is een noodzaak. Voor vele jonge Hansen is de sportvereniging immers het milieu, waar men opvoedkundig nog het meeste vat op hen heeft. Dat maakt de taak van de N. K. S. nog gewichtiger. Het is dan ook voor elke katholieke sport leider een gewetenszaak om de N. K. S. bij het uitvoeren van die taak zo veel mogelijk te helpen. SUPPORTER. De rijkspolitie heeft deze week verras sende ontdekkingen gedaan in de druk kerij van de gebr. H. aan de Keizers gracht te Amsterdam. Op de eerste plaats vond men materialen voor het vervaar digen van zgn. eierzegels. Deze zegels worden door het bedrijfschap voor pluim vee uitgegeven aan pluimveehouders, die daarop naar rato van hun geëxporteerde eieren kippenvoer ontvangen. Voor kip penhouders hebben ze dus een belangrij ke waarde. De tweede ontdekking, niet minder in teressant, vormde een glasplaat met de afbeelding van het allernieuwste bank biljet van 25. Dit wees in de richting van valsmunterij, maar het onderzoek, dat nog voortduurt, heeft uitgewezen, dat er nog geen valse biljetten zijn vervaar digd. Of dit voor de toekomst niet in de bedoeling lag, is een tweede. De derde vondst waren enkele jacht geweren, die in de drukkerij verborgen waren. Deze bleken te behoren aan een De Maastrichtse taxihouder H. J. Er- kens reed Dinsdagmiddag van het Sta tionsplein een marinier op diens verzoek eerst naar een der buitenwijken van de stad en daarna naar Nijmegen. In deze stad was hjj nog niet op zijn plaats en daarom moest de chauffeu; de we» op rijden naar Arnhem. Ter hoogte van Eist liet de passagier de taxichauffeur een stille zijweg inrijden en gebood hem toen halt te houden. jé De vrachtprijs bleek te zijn oJfelo- pen tot 78.80. De marinier trol een revolver en wilde de chauffeur dwin gen zijn auto te verlaten, waarna aij met de nieuwe Ford '49 alleen wild» doorrijden. De chauffeur wist het wa pen te grijpen, waarna een worsteling in de auto ontstond. De marinier liet het wapen vallen, waarna hij zich ijlings uit de voeten maakte, achter volgd door de chauffeur, die de re volver had opgeraapt en daarmede nog enkele schoten in de lucht loste» De marinier bleek hiervoor echter niet bang te zijn en verdween. De chauffeur kon onverrichterzake naar Maastricht terugkeren. Hij had ech ter de jas en muts van de militair in zijn wagen en met behulp daarvan wist de marechaussee nog diezelfde avond het adres van de marinier op te sporen in Doorn. De man is direct aangehouden en s nacht nog naar Maastricht overge bracht. ontvlucht politiek delinquent, die echter inmiddels al door de rijkspolitie weer was gearresteerd en destijds is veroor deeld tot 12 jaar. Ue gehele zaak was aan het rollen ge komen door de arrestatie van een zekere mr. G„ diie in de oorlog fout is geweest en wie het B. G. tijdelijk de bevoegdheid om als advocaat en procureur op te tre den heeft ontnomen. Tegen hem waren nu nog andere bezwarende feiten aan het licht gekomen, die tot zijn nieuwe ar restatie aanleiding gaven. Omdat de politie wist, dat G. betrek kingen onderhield met de gebr. H. (ook gewezen politieke delinquenten), ging zij bij deze heren eens een kijkje nemen met bovenvermeld verrassend resultaat De beide H.'s zijn nu ook gearresteerd. Of er al valse eierzegels zijn uitgege ven staat nog niet vast Amerika heeft de Sovjet-Unie, bil monde van Warren Austin, hoofd van de permanente Amerikaanse delegatie ter V. N„ verzocht, een nieuw plan naar voren te brengen voor de inter nationale controle van de atoomener gie. Dit plan, aldus Austin zou dan met zorg bestudeerd worden. Austin zeide weliswaar van oordeel te zijn, dat het tegenwoordige plan van de V. N. het beste was, doch dat de Sovjet- Unie vrij was, een ander plan in te die nen. „Ik spreek niet slechts ten behoeve van de Amerikaanse politiek, doch ik ben er zeker van, dat ik de ernstige wens van de gehele mensheid vertolk, in dien ik de hoop uitspreek, dat de Sovjet unie dit vraagstuk met meer werkelijk heidszin zal benaderen", aldus Austin. Officieel is thans te Bonn bekend ge maakt dat de Duitse mark is gedevalu eerd tot 23.8 dollarcent. De nieuwe notering geldt met terugwerkende kracht per 19 September Jl. De nieuwe koers van de Duitse mark komt overeen met 4,20 D.m. per dollar. Volgens de nieuwe koers van de D.m. is de waarde van het pond sterling ge lijk aan 11,76 Dra. tegen 13.33 D.m vóor de beide valuta's devalueerden. In de officiële mededeling van de West-Duitse regering wordt gezegd, dat het devaluatiebesluit genomen is op voorstel van de raad van gouverneurs van de Bank Deutsciher Laender en door de geallieerde hoge commissaris sen is goedgekeurd Gemeld wordt uit Warschau, dat spoedig, wellicht reeds heden, een over eenkomst, waarin een oplossing gegeven wordt voor de moeilijkheden tussen Kerk en Staat, ondertekend zal worden. De zegsman van dit bericht achtte het mogelijk, dat met de officiële bekendma king van de ondertekening misschien een week gewacht zal worden, om beide par tijen in de gelegenheid te stellen, de no dige administratieve regelingen te treffen voor de uitvoering van de overeenkomst. De bekendmaking zon waarschijnlijk van de zijde van de Kerk komen, zei hy. Bevan de Britiffe minister van volks gezondheid, die gisteren het devaluatie debat in het lagerhuis voortzette, richtte ®?n f®',e aanval op Churchill, Wegens lens Woensdagavond gehouden lagerhuis- rede. Churchill liet met gekruiste armen e woordenstroom zwijgend over zich neen gaan. Bevan, die dikwijls de leider van de linkervleugel der labours genoemd wordt, noemde Churchill's rede van Woensdag avond „een opblazer vol leugens", die hij thans gaarne zou „doorprikken" met d® degen van de waarheid". Hij deed een beroep op Churchill om zich uit het openbare leven terug te trek ken, daar het beter voor hem zou zijn zijn reputatie niet nog meer te bevlekken. Onder luid gelach van de labourbanken verklaarde Bevan, dat Engeland in 1935 voor het laatst een gunstige betalings balans had genoten en dat de labourrege- ring „een bankroet land" geërfd had. „De halve hongersnood op de Britse eilanden met 2 millioen werklozen had de werkelijke financiële toestand van het land onder de conservatieve regeringen gemaskeerd". Bevan besloot zijn aanval op Churchill met de verklaring, dat enige deining gaan de was in de conservatieve partij over de vraag, of Churchill een voor- of een na deel is voor de conservatieve partij. Als de conservatieven aan de macht komen, zullen zij hem wegwerpen als een vuile handschoen, aldus Bevan. Tot slot deed de minister een beroep op de georganiseerde arbeiders om de moeilijkheden van het land niet uit te buiten. Wij vertrouwen er vast op, dat zij hieraan gevolg zullen geven, zo zeide hy. Oliver Lyttleton, minister voor de productie tijdens de oorlog, zeide bij het devaluatiedebat in het Britse lager huis, dat een van de wegen om aan een industriële crisis te ontkomen er in bestond, dat de arbeiders langere uren zouden maken. De grote verstoring in de Brits- Amerikaanse betalingsbalans kon niet worden hersteld op basis van de huidige handel of door verhoging van de export. Indien investeringen in Engeland van overzee waren gewenst, diende men de politiek van nationalisatie te laten varen. Anthony Eden, plaatsvervangend lei der van de oppositie, zeide o.a.: Indien de Europese samenwerking iets bete kende, hield dit ook in, dat de deel nemers geraadpleegd werden alvorens financiële beslissingen van deze aard ge nomen werden. Eden critiseerde Cr'.pps in deze en wees er op, dat de Franse regering de Britse kanselier bytqds op de hoogte had gebracht, toen zq het vorige jaar voorstelde de franc te deva lueren. Regeringspolitiek goedgekeurd Een motie van de oppositie in he.t Britse lagerhuis, waarin de economische politiek der regering wordt afgekeurd, werd tenslotte met 350, tegen 212 stem men verworpen. Met 342 tegen 5 stemmen nam het lagerhuis een motie van vertrouwen in de politiek der regering met betrekking tot de devaluatie en haar economisch beleid nan. De conservatieven onthiel den zich van stemming. Veertig socialistische lagerhuisleden hebben een motie ingediend, waarin pre mier Attlee wordt verzocht, het initiatief te nemen voor het doenplaats vinden van een conferentie tussen president Tru man en maarschalk Stalin, met het doel tot een oplossing te geraken van de be staande „impasse" in de pogingen, om tot een internationale controle op de atoom energie te komen. Met de tong tussen de tanden soms, tekenden ze het ontvangstbewijs, de mannen met hun gegroefde koppen en hun bruine, door het zware werk op het land hard geworden, knuisten. En glunder namen ze dan het geld in ont vangst. Soms was het een aardig som metje: zo kreeg de 67-jarige Jan van der Spaa van Greupdijk een 'bedrag van rond 620 gulden in zijn handen. „Da's goeie", zei Jan, „en welbedankt!" Misschien vertolkten zijn eenvoudige woorden wel het best wat zijn mede arbeiders op dat moment gevoelden: Dank voor hetgeen hier in Klaaswaal voor het eerst in de geschiedenis van ons land had plaats gehad: een uitkering van pen sioenen aan landarbeiders. Minister Mansholt en met hem nog tal van andere autoriteiten, waren er gis teren in het „Wapen van Holland" te Klaaswaal getuige van hoe dit novum zich voltrok, hoe daar aan mensen, die van hun werken op het land nooit rijk zijn geworden, het eerste geld van de onderlinge oudedagsverzorging werd uit gereikt. De lange weg voor lotsverbete ring van de landarbeiders werd hiermede afgesloten. Daarvan getuigden de voorzitter en de directeur van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw, de heren A. Biewen- ga en dr. J. Schroder, alsook de minister zelf, die de uitkering de eerste stap op de weg naar wezenlijke verbetering van de tot dusver wel zeer afhankelijke groep der landarbeiders noemde. Spr. wilde hiermede niet zeggen, dat thans alle pro blemen zün opgelost, doch wel, dat nu enigszins is tegemoet gekomen aan het verlangen naar een onbezorgde oude dag, dat m aller harten leefde. In totaal werd in Klaaswaal 8.400 uit- Haff oÓ t Z?etermeer vond later op de van 9ivi 6 mtkerin'S tot een bedrag plaats aan ongeveer gegadigden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1