Een ontvoerde vertelt van de ster-methoden Meer Brabanders krijgen goede boeken te lezen Roosevelt zag Stalin te mooi Nederlandse technici wegbereiders voor grote emigratie? O wen Falls stuwdam een begin Een nachtmerrie-week in Boedapest Depressie-activiteit neemt toe J Werkelijke consumptie snel gestegen S.? Uit de sportwereld getuigen van jehova Verduistering van f 100.000 Bedorven schapenvlees Arbeider vermoordde zijn vrouw Uitzonderingen op de prijsstop ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 PAGINA 5 BRITS STRAALVLIEGTUIG NEERGESTORT VEROORDEELD KATHOLIEKE LECTUUR VOORZIENING TER HAND GENOMEN Centrale magazijnen worden opgericht School- en fabrieksbibliotheek Walcheren in de Noord-Oostpolder. Het gezin Visser uit Souburg is als eerste in de polder aangekomen om zich daar een nieuwe toekomst op te bouwen. Op de achtergrond een in aanbouw zijnde boerderij. Haags bankbediende pleegde jafenlang fraude Engelsen losten schip niet terstond DIEVENBENDE IN DE VAL GELOPEN IN 1949 ECHTER IETS GEDAALD bestaande dammen toekomstige damten F0ïl groots project is in het stadium van uitvoering gekomen. Nijl, die geweldige rivier, met zijn vertakkingen van Witte haü' auwe Nijl en Atbara-rivier, zal in zijn geheel dienst- v:;r-°rden gemaakt aan de verdere ontwikkeling, niet alleen Eth* SVpte en de Soedan, maar tevens van Oeganda, Erythrea, gebiedt en een ^eel van Congo, mitsgaders aangrenzende ten. Een nieuw Brits imperium Ook dc Congo industrieland gren2on rivieren hairo h har toen Faahod Voor ingevoerde goederen BRABANTSE WIELERRONDE WAS IN GEVAAR OOK BELGISCH MILITAIR ELFTAL NAAR RIJSSEL MEESTERTORNOOI TE BAARN ZWITSERS VOETBALELFTAL i&m-mutt Wallace Harrison, 32-jarige voorma lige employé van ile Britse legatie in Boedapest, heeft thans het ontzettend verhaal van zijn lotgevallen in Juli j.l. verteld. Wij laten zijn relaas hier volgen. Harrison werd in Juli ontvoerd door le den van de geheime politie in Boedapest en in een verhoor van twee uur in een privé flat geprest een lijst te geven van „Hongaarse verraders". Zijn nachtmerrie-week begon met een geheimzinnige boodschap van een onbe kende in de namiddag van de eerste Juli. Het Britse Foreign Office heeft eerst he den permissie gegeven om dit verhaal vrij te geven, nadat als represaille wegens de behandeling van Harrison aan Hongarije Verzocht is een klerk van de Hongaarse legatie te Londen te doen terugroepen. Harrison vertelde dat de persoon, die hem die Vrijdag in Juli opbelde, vroeg of hij geïnteresseerd was in de „verblijfplaats van mevrouw Anita Torbagyi". Mevrouw Torbagyi was een telefoniste van de Britse legatie in Boedapest. Harri son wist, dat zij al een week „vermist" was. Anita Torbagyi was een 22-jarige brunette, die zeer goed bevriend was met Harrison. De onbekende stem verzocht Harrison, om die avond om 21.45 uur te komen bij het museum van beeldende kun sten. Harrison besloot de afspraak na te komen, doch verzuimde de legatie of vrien den op de hoogte te stellen van het voor gevallene. Toen hij op het afgesproken uur bij het museum kwam, zag hij na enkele minuten een man op hem afkomen, die hem vroeg in slecht Engels of hij Harri son was. Inmiddels was er een gesloten auto komen aanrijden en voor Harrison het wist, werd hij er in geduwd en reed de wagen met grote snelheid weg- ln de auto zat een vrouw die in goed Engels zei „hou je stil". Harrison kreeg de indruk dat de man en de vrouw allebei gewapend waren. D» man beschreef hij als „het gangster type, zonder das en ongeschoren". In 'n donkere nauwe straat stopte men en Harrison werd uit de wagen geduwd Dé vrouw zei „volg mij". Na een paar trappen te zijn opgegaan kwamen zij aan een deur, waarop ds vrouw klopte in een soort code, waarna zij in een zijkamertje tegenover een hal kwamen. In een leunstoel zat een man die Harrison beschreef als „de meesi onheilspellende figuur die ik ooit heb gezien". Hij sprak geen Engels, maar de vrouw, die Harrison begeleidde, fungeer de als tolk- De man vroeg: Wil je weten waai mevrouw Torbagyi is? Harrison antwoordde bevestigend v-aarop de man zei: „Je zult haar zo kien". Toen vroeg hij: „Ben je bereid, mtj lijst te geven van Hongaarse verra ders?" Hij voegde er aan toe dat het leven x'°n mevr. Robagyi daar vanaf hing. Harrison antwoordde, dat hij geen land verrader was. Hfj begreep trouwens niet. tvaar het om ging. De man vroeg verder niets meer, maar 'Bat een teken waarop alle lichten uitgin- I?1 dn de hal aan de overkant ging toen Sezi s°urt zoeklicht aan, dat recht in het de gel*" vati Harrison scheen. Er gebeur- o°k nie/me tijd verder niets en er werd gonneti Oproken De drie Hongaren be geer da^Snac te drinken. Gedurende Plot! tw «*lln ee uur werd niets gezegd. weer op Cl* gingen daarna de lichten den s'aapit_e ®eur van de aangrenzen- gedragen tu^et- werd geopend. Half eens van het twéé bewakers, evcn- Torbagyi blnnen e5tertype, kwam mevr. Harrison Vert41(1 gyi een gezond,, dat Anita Torba- lustige jonge vrouw °'"eve en levens- liet laatst had gezien aa. toen hij haar zij een wrak, bleek, „f1" echter was onder de ogen, het h00?aere kringen den hangend, en niet in naar bene ken. Hü liep op haar to**1 te aPre- haar aan, doch een van ue raakte sloeg hem weg. evvakers Harrison zei dat hij niet preci6s wist wat hij toen deed. Hij veri00rrne.er zelfbeheersing en ging verschrikkelijk 1J.n keer tegen de Hongaren in de karner Onderwijl werd mevrouw Torbagyi Weg.l geleid. Zij had niets gezegd. Harrison begreep toen eigenlijk pas, dat hij met „een soort van geheime po litie" te doen had. De leider van het gezelschap, die een en ander onbeweeglijk en zonder enige emotie had gadegeslagen, zei tegen Har rison: „Nu heb je haar gezien. Ik geef je tot 10 Juli de tijd, om deze zaak te overdenken. Als je iemand vertelt, wat hier is voorgevallen kost het mevrouw Torbagyi het leven". Toen werd Harrison weer naar de auto gebracht en in wilde vaart ging men terug. De auto stopte in een stille straat en Harrison werd er uitgegooid, waarop de auto verdween. Thuisgekomen vertelde Harrison niets van het voorgevallene aan zijn vrouw, want hij meende, dat zijn belagers hun dreigementen wel degelijk zouden uit voeren. De volgende dag reed hij in zijn auto ergens in de stad, toen een grote wagen ïangszii trok en hem coupeerde. De be stuurder stak zijn hoofd uit het raam en zeide: „denk er om 1° Juil- Die avond vertelde bÜ ^et ^vond verhaal aan zijn vrouw. Dezelfde probeerden „onbekende mannen nu De nieuwste Britse straaljager, de Avro 707, is bij Camberley, 50 km. ten besten van Londen, bij een proefvlucht neergestort. De piloot Sam Esler ,van de HAF. werd gedood. Op 4 September heeft het toestel, daarvan de bijzonderheden zeer geheim gehouden werden, zijn eerste proefvlucht gemaakt. öe rechtbank te Breda heeft vanmor- u1' uitspraak gedaan in de zaak tegen 5 eindigen van Jehova, tegen wie de of- hö» Van justitie twee weken geleden in van beroeP bevestiging van het vonnis de kantonrechter, t.w. 10 of 5 da- iw' "ad geëist. Wegens het „venten bin- ride stadssingels van Breda zonder als artoe strekkende vergunning", zo- tijtj n het vonnis het colporteren met het kwaiC;brift ..De Wachttoren" werd ge- d, "ficeerd, veroordeelde de rechtbank Verdachten ieder tot 5 of I dag. Harrison thuis binnen te dringen onder verschillende voorwendselen. Eerst werd er opgebeld door „meneer Torbagyi" de man van Anita. Harrison wist echter, dat het gefingeerd was. want meneer Torbagyi sprak practisch geen Engels. Daarna werd hem door een klein jongetje een briefje overhan digd, door „Torbagyi" getekend en waarin Harrison verzocht werd bij een kerk in de buurt te komen, want „Tor bagyi bad iets heel belangrijks te ver tellen." Harrison wist echter dat Torbagyi enkele dagen daarvoor al was gearres teerd en bovendien ook geen Engels schreef. Tegen middernacht werd er aan zijn flat gebeld maan hij deed niet open Toen het bellen aanhield, pakte hij de ketting van de halsband van zijn hond en verzocht zijn vrouw het raampje in de voordeur open te doen. Hij stond klaar om een eventuele hand. die naar binnen kwam een flinke tik te gevn. Buiten stond inderdaad Torbagyi- die er zeer slecht en ongeschoren uitzag. Torbagyi vroeg, of hij binnen kon ko men want hij had iets belangrijks te zeg gen. Maar tegelijkertijd keek hij ter sluiks naar rechts waaruit Harrison de conclu sie trok, dat Torbagyi geëscorteerd was. Hij kon het niet zien door het kleine raampje, maar veiligsheidshalve smeet hij het raampje dicht. Een kwartier lang hield het bellen aan en nadat Harrison de bel had afgezet werd een hele tijd zachtjes op de deur geklopt. Pas om 2 uur 's nach ts zag Har rison. dat enige mannen ir een zwarte Amerikaanse auto wegreden. De volgende ochtend rapporteerde Har rison het gehele verhaal aan de legatie secretaris. Deze verzocht hem onmiddel lijk naar huis te gaan en ziel. gereed te maken meteen naar Engeland t.e vertrek ken. Hij werd naar hdis gebracht door de legatie-auto. Op de terugweg met zijn bagage naar de legatie werd de aut.o achtervolgd door een kleinere auto, die echter geen kans zag de steeds sneller rijdende legatie auto in te halen. Harrison bracht de nacht met zijn vrouw in de legatie door en de volgende dag bereikte hij geëscorteerd door drie legatie-auto's het vliegveld. Op 9 Juli. een dag voor dat de termijn afliep, arriveerde hij in Londen. Thans is hij tijdelijk werkzaam op de Britse ambassade te Den Haag, terwiil zijn vrouw in Wales zit, waar de Harrisons wonen. Harrison heeft nooit meer iets gehoord van de Torbagyis en is er wei zeker van, dat ze beiden niet meer in leven zijn. (Van onze Brabantse redacteur). Voor dc spreiding van goede volks lectuur door geheel Noord-Brabant en over alle lagen der bevolking, werd kortgeleden opgericht de Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoor ziening in Noord-Brabant. In deze ver eniging hebben zitting de standsorga nisaties der beide Brabantse diocesen, evenals de bestaande parochie-biblio theken, dc lees- en uitleenbibliotheken. Allereerst dient al het materiaal, dat aanwezig is in leeszaal-, parochie- en Vincentiusbibliotheken volledig geïnven tariseerd te worden. Voor de parochie bibliotheken is dat reeds in g"Ote trek ken gebeuld door de vorig jaar opge richte „Bond va-n paroch.e-bibliotheken". Eerst|hierna is het mogelijk te komen tot centrale magazijnen, voorlopig in elk diocees één, van waaruit een systema tische spreiding mogelijk wordt. Dé be staande leeszalen zijn hierbij gedacht als bases. Die centrale magazijnen regelen dan het verstrekken van lectuur aan be staande of nieuw te maker uitleen bibliotheken. Naast de totale spreiding, die zó moge lijk wordt, .'s het ook gemakke'ijker voor het onderhoud te zorgen. Een parochie bibliotheek in een dorp van b.v. 5000 zielen heeft het geld niet, om zijn boeken te restaureren of te vernieuwen. Het provinciale orgaan, dat subsidies krijgt van rijk. provinc'r en gemeente, kan dit wel. Het is ook mogelijk bepaal de genres boeken te zenden naar een streek, waar een tekort aan het genre bestaat. Zo zal in een industr jgebied met bibliotheken, die arm zijn aan lectuur over techniek en mechanica, door toezen ding van dit soort boeken aan een be hoefte voldaan worden. Naast deze plaatselijke tekorten is er nog een abso luut tekort geconstateerd ten plattelan- de tengevolge van geldgebrek. Ook dit tekort is slechts door bovengenoemde ordening op te heffen. Het is. de bedoeling op de duur meer „centrale magazijnen" in het leven te roepen. Onderwerp van studie maken momen teel nog uit de schooi- en fabrieks- bibliotheken. Wat deze. eerste betreft, is wellicht in de toekomst coördinatie moge lijk; voor. de fabrieksbibliotheken zal men zijn zorg waarschijnlijk niet verder uit kunnen strekken dan het geven van adviezen. Hét is de bedoeling op de duur ook gebieden in de allernaaste omgeving van Brabant in deze zin te gaan steunen. Het is duidelijk, dat met een derge lijke werkwijze de lectuurvoorziening op Katholieke grondslag volledig kan f' nctionneren. zodat alle lagen der be volking ervan kunnen profiteren.. Ook zal het mogelijk, wo.rden een tegenwicht te gaan vonden tegen dé ihinder-goede lec tuur, die een steeds sterker positie dreigt in te gaan nemen en die tot het publiek komt langs niet-controleerbare particu liere uitleenbibiiotheken. Vermeiden wij tenslotte nog-, dat de vereniging is voortgekomen uit een actie, begonnen door de K. A. in de beide Brabantse bisdommen, terwijl de lande lijke „Bisschoppelijke adviescommissie inzake lectuurvoorziening" het advies had gegeven, over te gaan tot provinciale verenigingen, die later landelijk ge coördineerd zouden kunnen worden. Ook de „Culturele Raad Brabant" heeft in eerste instantie, bij het tot stand komen der vereniging, zijn medewerking verleend. Naar wij vernemen is dezer dagen aan het licht gekomen, dat 'n ex-employé van een der grote bankinstellingen te 's Gra- venhage. die aldaar sinds dertig jaren werkzaam was en het volle vertrouwen van zijn chefs en van een aantal cliënten genoot, zich gedurende een reeks van jaren schuldig heeft gemaakt aan frau duleuze handelingen, die door de geraf fineerde wijze, waarop zij woroen uitge voerd, geruime tijd onontdekt konden blijven. De schade, door deze handelingen ver oorzaakt, zou meer dan 100.000 belopen. De man zag kans door bepaalde han delingen zich bedragen toe te eigenen ten laste va-n cliënten van de bank. De vertrouwenspost die hij bekleedde, maak te het hem mogelijk, dit te doen zonder dat het opviel. Een onderzoek, enige tijd geleden door de fiscale recherche bij een derde ingesteld, deed bepaalde vermoe dens rijzen en spoedig daarna kwamen de feiten aan het licht. De directie van de bank beschouwt hetgeen voorgevallen is als een interne aangelegenheid, zodat tot nug toe de justitie niet in de zaak is gemengd. Zoals gemeld heeft het Britse ministe rie van voedselvoorziening een klacht ingediend omdat een zending schapen vlees, die uit Nederland kwam," bij aan komst in Engeland ongeschikt zou zijn bevonden voor consumptie. Van bevoegde zijde vernemen wij hier over dat het schapenvlees naar Enge land wordt verscheept volgens een con tract, dat o.a. behelst, dat de Nederlandse leveranciers het vlees leveren tot Hoek van Holland. Zo gebeurde het ook met de zending in kwestie. Voorzien van de vereiste keuringsbewijzen is het vlees in Hoek van Holland aan boord van een schip gebracht. Met het oog op het ontbreken van koelcellen aan boord en in verband met het feit, dat het schip ip Zaterdag in Engeland zou aankomen, werd de En gelsen medegedeeld, dat het wenselijk1 wat. de lading terstond te lossen, omdat het drukkende weer anders een scha delijke invloed zou kunnen hebben. De lossing is desondanks niet op die Zaterdag, maar eerst later geschied en toen schijnt men het vlees niet meer voor consumptie geschikt te hebben geacht. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer van deze week heeft bijzonder grote verschillen te zien gegeven. Het zonnige weer heeft eerst- plaats moeten maken voor somberder om standigheden. waarbij de kille mist vaak een belangrijk woordje meesprak. Waar deze mistbanken het loodje moesten leggen voo.r de zon, was het over dag heerlijk weer met temperaturen die nog tot 23 graden opliepen, maar waar de kille nevelen stand hielden bleef het koud en liep het kwik tot soms niet meer dan 14 graden op. Toen de wind gisteren wat aanwakkerde verdween de mist spoedig, maar toch waren er barricaden voor de zon. Talrijke wolkenvelden dreven uit de Noordzee binnen en in het Westen zijn daaruit zelfs enkele buien gevallen. Deze verandering van weer is het gevolg van het wegtrekken van de hoge druk van Duitsland naar de Middellandse Zee, waardoor wij binnen de invloedssfeer van de hoge druk boven de oceaan zijn gekomen. Tussen dit maximum en de depressie, die zich over IJsland beweegt, staat een zeer sterke westelijke stroming, waarmee tamelijk vochtige, maar niet erg koude lucht naar Noord-Europa wordt overgebracht. Het is te verwachten dat de invloed van de depressie, die zich geleidelijk verder naar het Noordzee gebied zal uitbreiden, waardoor de bewolking, die vannacht sterk is afge nomen met het gevolg, dat. de temperatuur op het vliegveld Groningen tot slechts 3 graden boven nul daalde, spoedig weer zal toenemen. Ook de kans op regen wordt dientengevolge groter, maar de temperatuur zal voorlopig nog wel aan de hoge kant van de normale voor daze tijd van het jaar blijven. Op grond van een opmerking van ma.arsciia.lk Slalin geloofde wijlen pre sident Roosevelt dat de verschillende standpunten van de sovjet-unie en de V. S. eenmaal met elkaar verzoend zou den kunnen worden, aldus schrijft me vrouw Roosevelt in haar memoircv waarvan een gedeelte in „McCalls Ma gazine" verschijnt. „Zo veel van de toekoms hang af van de mate, waarin wij met elkaar leren om gaan had Roosevelt tijdens een van zijn besprekingen met Stalin in de oorlog ge zegd- „Gelooft u, dat het voor de V. S en de sovjet-unie mogelijk zal zijn, een zelfde kijk op de dingen te hebben?" Stalin antwoordde: „In de V. S. bent u een heel eind afgeweken van uw oor spronkelijke opvatting omtrent regeren en zijn verantwoordelijkheden en van uw oorspronkelijke levenswijze Ik acht he' heel goed mogelijk, dat wij in de sovjet unie, naar mate onze nulpbronnen zicin ontwikkelen en de bevolking een gemak kelijker leven krijgt, nader komen to' enkele uwer ideeën en dat u misschien enkele van ons aanvaardt". Stalin had Roosevelt ook gezegd, dat hij. mocht hem (Stalin) „iets overkomen", .alles geregeld" had in de sovjet-ume ,Ik weet precies wat gebeuren zal", aldus Stalin. Rooseve'.* voorspelde, dat Churchill zich moeilijk in de na-oorlogst wereld zou kunnen schikken en dat het „in sommige opzichten gemakkelijker zou zijn na de oorlog Stalin bepaalde dingen te doen verstaan". In het afgelopen weekend heeft de Noordwijkse politie in samenwerking met de Leidse recherche een dievenbende op gerold. Er werden zeven verdachten ge arresteerd, die inmiddels hebben bekend, een auto te Noordwijk te hebben gesto len en eeh inbraak te hebben gepleegd. Verder hebben zij verschillende gestolen voorwerpen verborgen. Een der verdach ten, die in de nacht van Zaterdag op Zondag gearresteerd is, is een politieke onderduiker die nog 5 jaren gevangenis straf tegoed heeft. In samenwerking met het C.P- heeft het C-B.S op verzoek van de Werkgelegen- heidscommissie indexcijfers van de con sumptieve uitgaven der Nederlandse be volking samengesteld. De voornaamste resultaten van de berekeningen zijn thans voor het eerst gepubliceerd. Voedings- en genotmiddelen: Juli 1949 werkelijke uitgaven 394 millioen, in Juli 1948 391 millioen, maandgemiddelde voor 1948 366, voor 1947 330 en voor 1946 285 millioen gulden. Het indexcijfer der uitgaven (basis 1947 100) was voor Juli j 1 119. het prijsindexcijfer 106 en het hoe- veelheidsindexcijfer 103. Duurzame consumptiegoed .en: werke lijke uitgaven in Juli 1949 292 millioen, in Juli 1948 277 millioen, maandgemid delde voor 1948 261, voor 1947 219 en voor 1946 154 millioen. Het index cijfer der uitgaven voor Juli j.l was 134, het prijsindexcijfer 105 en het hoeveel- heidsindexcijfer 127- Overige gr leren en diensten: werke lijke uitgaven in Juli j.l. 371 millioen, in Juli 1948 361 millioen, maandgemid delde voor 1948 296, voor 1947 275 en voor 1946 234 millioen. Indexcijfer der Zoals wij gisteren meldden. werd Woensdag langs de spoorbaan Resteren —Nijmegen het lijk gevonden van de 26 jarige huisvrouw v. d. B. uit Valburg. De vermoedens van de politie ais zou de^e vrouw niet door een ongeval om het le ven zijn gekomen, zijn thans bewaarheid. De echtgenoot van de vrouw, de eveneens 26-jarige losarbeider v. d- B. heeft n.1. verklaard zijn vrouw te hebben vermoord. Naar hij de politie mededeelde, had zien Woensdagavond tussen hem en zijn vrouw een huiselijke onenigheid voorgedaan, hetgeen in het gezin veelvuldig voorkwam De vrouw zou daarop met de fiets d« woning hebben verlaten en zich in de richting van de spoorlijn hebben bege ve, gevolgd door haar man. Van de B verklaarde, dat zijn vrouw hem in de na bijheid van de spoorlijn met een stok een paar maal had geslagen. Hij zou haar de stok hebben ontrukt en haar daarmee bewusteloos hebben geslagen Daarna heeft hij haar gewurgd, waarna hjj het lichaam en de fiets naast de rails had gelegd en naar huis was gegaan. Later heeft hij zijn winterjas bij bet lijk ge legd. Aanvankelijk verklaarde hij, dat zijn vrouw met de jas naar een kleerma ker in Zetten was gegaan en niet was te ruggekeerd. Nadat bij het sectie-onderzoek in Nij megen was gebleken, dat de vrouw door wurging om het leven was gekomen, kon hij deze bewering niet langer staande houden. Woonplaats voor ontelbare millioenen uitgaven voor Juli jl. 135, prijsindex cijfer 103, hoeveelheidsindexcijfer 131. Totaal: werkelijke uitgaven in Juli 1.975 millioen. in Juli 1948 1.029 mil lioen, maandgemiddelde voor 1948 923, voor 1947 823 en voor 1946 672 millioen Indexcijfer der uitgaven voor Juli j.l. 128, prijsindexcijfer 109, hoeveelheidsin dexcijfer 117. Uit deze cijfers blijkt, zo merkt het CBS. op, dat de reële consumptie, na van 1946 tot 1948 snel gestegen te zijn. in 1949 een weinig is gedaald. Het verloop van de cijfers is mede van belang in ver band met het bevorderen van de industria lisatie. aangezien zich hierbij het vraag stuk voordoet van vergroting van de pro ductie, of, indien deze bij de behoeften ten achter blijft, verlaging van de con sumptie. Hetzelfde geldt voor de verlaging van het tekort op de betalingsbalans, vooral met het oog op het aflopen van de Mars hall-hulp in 1952-'53. Verlaging van de import dan wel verhoging van de export hangen eveneens nauw samen met pro ductieverhoging of consumptieverlaging. Anderzijds bestaat het streven de con sumptie te handhaven op een peil, dat met inachtneming van bovengenoemde eisen, zo hoog mogelijk ligt. Het ligt in het voornemen de gegevens van dc consumptieindex aan te vullen met indexcijfers betreffende de omvang van de investeringen. Overeenkomstige cijfers betreffende de in- en uitvoer wor den reeds geregeld gepubliceerd. Spaargelden, levensverzekeringspremiën en belastingen zijn niet beschouwd als consumptieve uitgaven en derhalve niet in de berekeningen opgenomen. Nederlandse aantlem. en we hebben het gs"maatschappij- meld zullen voorts6^ 1 k'ort ge" Owen tussen het Victoria-meer de bouw van de Owen de(r]nemen aan tussen het Victoria-meer l ®tatf,dam' meer. Met de bouw van rt;i Kioga- werk treedt Europa in de voetsnüïl tlge Amerika, dat o.a- met zijn Boulder'rn?" in de Verenigde Staten en zijn tvT (Tennessee Valley Authority) geweldig bevloeungsprojecten schiep En het doe' is Afrika, het donkere werelddeel, thans volledig voor het blanke ras open te sluiten. Wat de Owen Falls stuwdam is slechts AT-1L0nd?rdeel van een' bijna geheel Midden-Afrika omvattend plan Waar- Verschillende schrijvers, onder wie ook Winston Churchill, hebb°n de win! selijkheid bepleit van een dienstbaar- making van het water van de Nijl en van de Midden-Afrikaanse meren aan de ontwikkeling van een gebied, dat aan ontelbare millioenen een goede woon plaats kan verschaffen. Het plan omvat ook de systematisering van de z-g. bron nen Van de Nijl, waarbij niet alleen Egypte, de Soedan en Ethiopië, maar ook Erythrea betrokken zijn. Het gehele project heeft inmiddels een uiterst interessante en loogs e langrijke kant. Deze kant omvat ten eerste het vraagstuk der z.g. ovei cv - king van de aarde en ten tweede de kwestie van een West-Europese samen werking tot ontginning van geheel Afrika. Wat de overbevolking aangaat, deskundigen hebben tegenover de be weringen ten aanzien van een teveel aan mensen en te weinig voedsel op onze aarde duidelijk vastgesteld, dat het hele probleem kan worden terug gebracht tot een goede organisatie van de aanwezige hulpbronnen. Immers, terwijl Europa dan z.g. overbevolkt is, ofschoon nog vele gronden in cultuur zouden kunnen worden gebracht, it Afrika heel hun bevolkt, zelfs in zijn vruchtbaarste gedeelten- Met de mo derne verkeersmiddelen en huidige stand der techniek kan bijna het on mogelijke bereikt worden en gerust de Stelling worden geponeerd, dat er eigenlijk te weinig mensen op de aar de zijn! En dan de West-Europese samenwer king. Deze berust in belangrijke mate op een geordende productie. Maar voor deze productie is een afzetgebied nodig. Welnu, Afrika kan het binnen afzien bare tijd worden. Het is reeds in op komst. Wie b.v. in Marokko is geweest, zal dit volmondig beamen. Een stad daar als Casablanca heeft waarlijk Ameri kaanse allures! Men dient het project van de Owen Falls stuwdam en dat van de bronnen van de Nijl tenslotte nog te zien in her. licht der tegenwoordige expansie-poli tiek van Engeland- Dit heeft zich uit India moeten terugtrekken. Maar vóór het hiertoe overging, lagen reeds reus achtige plannen gereed tot ontwikkeling der Afrikaanse bezittingen, met name Oeganda, Tanganyika en Rhodesia, enor me gebieden met onbegrensde mogelijk heden. Engeland heeft gedurende de laatste jaren enorme bedragen gestoken in de aanleg van aardnotenplantages De bedoeling is, het moederland aldus uit eigen gebied van de nodige plant" aardige vetten te voorzien. Tot dusver hebben de resultaten nog niet aan de verwachtingen voldaan. Maar alle begin is moeilijk. Engelse economen en financiële ex perts zijn bezig aan de richtlijnen, wel ke de grondvesting van een nieuw Brits „Empire" te doel hebben. Dit nieuwe, Britsfe imperium zal zijn grondpijlers in Afrika hebben. In Engeland begint het begrip „world corporation" meer en meer ingang te vinden. In deze we reldomvattende, economische organisa ties wil men de productie, handel en verwerking van bepaalde grondstoffen en eindproducten concentreren. Zo zweeft b.v. aan bepaalde groepen een „world corporation" voor ogen van de Europese staalindustrie, die in haar ge heel; de Engelse inbegrepen, onder een z.g. bovenstateüjke leiding zou moeten komen te staan. Ten onzent is Mr- van de Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zuid Holland en een bankier van internationale ver maardheid, zoals we weten, als pleit bezorger voor dergelijke wereldcorpo raties opgetreden. De heer van de Man- dele had hierbij speciaal de ontwikke ling van het Rijngebied voor ogen, zoals zich dit aan weerszijden van deze ri vier uitstrekt, van Bazel tot Rotterdam, met daarbij aansluitend de gebieden van de Donau en de Noord Duitse rivieren en kanalen. Het is vermoedelijk geen op zich zeil staand feit, dat Nederlandse en Engelse maatschappijen aan de Nijl gaan samen werken. En daarom is het heel goed mo gelijk, dat de Nederlandse aannemers en hun mensen de voorlopers zullen zijn van grote groepen Nederlanders, spe ciaal landbouwers, fruittelers en tech nici, die eerlang in het nieuwe Afrika een bestaan zullen opbouwen. Dit is een wel zeer bijzonder aspect van het Owen Falls-project. We kunnen hier dus met enig gerechtvaardigd optimisme spreken van „Nederlanders in het Nijl-gebied" Deze Engels-Nederlandse samenwer king kan leiden tot een nauwere sa menwerking met België, dat zijn onrae telijke Congo wil gaan industrialiseren Door onderling overleg kan men vee. bereiken. Dit bewijst wel de overeen komst, die kort geleden over de bronnen van de Nijl tot stand is gekomen. Eeuwenlang zijn hierover tussen de be - trekkenen meningsverschillen geweest- In de twaalfde eeuw heeft een negus van Abessynië (Ethiopië) zowaar gepro beerd, de Nijl in zijn gebied af te sper ren, om aldus Egypte uit te hongeren, dat toen door de Muzelmannen bezet was. Hij stierf, voordat zijn plan kon worden uitgevoerd. Maar nog heden ten dagen zijn de overblijfselen te zien van de werken, waarmede negus Lalibala de Nijl alleen voor zijn eigen land wilde monopoliseren Maar ook in onze tijd dreigden der gelijke dingen. In het Italiaanse Erythrea loopt een zijrivier van de Nijl. De Italiaan Gasparini wilde er een stuw dam in aanleggen, om aldus zijn lan- STtiara /OTIHTPV In de Staatscourant van Vrijdag zijn twee uitzonderingsbeschikkingen op de beschikking Prijsstop 1949 gepubliceerd. Op grond van de eerste uitzonderings- besehikking is het geoorloofd bij het be palen van de prijzen van importgoederen, welke onder de Prijsstop vallen, de ver hoging van de importprijs, die sedert 17 September j.l. heeft plaats gehad (waar onder begrepen de directe kosten ter zake van de invoer en van het vervoer loc aan de opslagplaats van de importeur), voor zover deze ook inderdaad is betaald of verschuldigd, door te berekenen. Op grond van de tweede uitzonderings beschikking is het geoorloofd bij het be palen van de prijzen van enkele met name genoemde goederen de verhogin0 van de importprijs van de in deze goe deren verwerkte importgoederen, voor zo ver deze verhoging ook inderdaad be taald of verschuldigd is, door te bereke nen. Deze goederen zijn: minerale smeer oliën en vetten, scheermesjes, remolie, tabakspijpen, sigarenaanstekers vuur steentjes, medische instrumenten, labo- atoriumbenodigdheden, karatoormachines, non-ferro-metalen en halffabrikaten, ver vaardigd uit non-ferro metalen, verfpig- mente, krijt, loodmenie, loodzouten en loodglit. Ten aanzien van beide beschikkingen is bepaald, dat de directeur-generaal van de prijzen in bijzondere gevallen afwij kingen kan vaststellen. De eerste beschik- kig wordt geacht in werking te zijn ge treden op 20 September j.l. de tweede op 1 October 1949- derijen te bevloeien. Het gevolg zou echter zijn geweest, dat de aan de an dere kant van de grens liggende, Soe- danese plantages zonder water zouden hebben gezeten- Er werd ijlings te Karthoem een conferentie bijeenge roepen. Men kwam daar tot een compri mis. Gasparini mocht een kleine dam aanleggen en hiermede maakie hij van 17.000 H.A. woestijn vruchtbaar ka toenplantages. De Owen Falls stuwdam bij het Vic toria-meer is van groot belang voor Oeganda, dat momenteel tot de meest ontwikkelde gebieden van Midden Af rika behoort. Zoals bekend, is er een bloeiden Katholieke missie. Ook hiei doemen interessante perspectieven op- De regeling van de Nijlbronnen is na tuurlijk voor Egypte van het grootste belang. Ze betreft een gebied, waar reeds dertig millioen mensen wonen. Hier is voor Europese immigratie betrekkelijk' weinig ruimte. Elders echter zijn er, zo als gezegd, onbegrensde mogelijkheden Het is daarom, dat de Owen Falls stuwdam onze belangstelling ten volle verdient. Hij zal veel eerder klaar zijn dan de regeling der Nijlbronnen, waar voor men vijf en twintig jaar nodig acht. De Owen Falls stuwdam geef! voor het oude Europa alle reden to' optimisme. Gezien de plaats, welke ons land er inneemt, mag worden verwacht, dat het ook in Afrika zich terdege zal kunnen doen gelden. Het heeft maar weinig gescheeld of de Brabantse wielerronde op 8 en 9 Oc tober zou niet zijn doorgegaan. Van over heidswege werden nl, te elfder ure om verkeerstechnische rédenen bezwaren ^erndskt. Vrijdag hebben nu enige buurgemeen ten uit de provincie en het werkcomité met de procureur-generaal in Den Bosch een bespreking gehad met het resultaat, dat de rit alsnog zal kunnen worden ge reden. In het kader van het internatinonaal voetbaltournooi werd te Arlon de wed strijd LuxemburgBelgië gespeeld. De Belgen wonnen met 8—1. Hierdoor be reikten zij de halve finale, waarin het elftal 5 October te Rijssel tegen FranK- rijk uitkomt. De winnaar van de ont moeting speelt 8 October te Parijs in de finale tegen die winnaar van de an dere halve eindstrijd Nederland luiKije. Het internationaal meestertournooi, dat 2 October te Baarn begint bestaat uit twee hoofdgroepen van elk acht deel nemers. In de eerste «'ernatlonalV„i? c kamp komen tegen elkaar int.Rostic (Joegosl), Tordion (Zwitserl) ^°ern, (Luxemburg) en de Nederlanders d.. Euwe, Spanjaard, Visser en ^?5""nace achtste deelnemer, een buitenland- schaakmeester, zal nader worden bekend In de 'tweede internationale achtkamp spelen: Fuderer en Ratanovic (J-SI Muller (Zwitserl), onze landgenoten Vinken,. Oosterwijk, Bruin, dr. Fick, Donk en mevr Fenny Heemskerk, die djt tournooi als een training beschouwt voor het wereldkampioenschap schaken voor dames, dat de komende winter te Leningrad zal worden gehouden, en waar bij zij ons land zal vertegenwoordigen. Het Zwitserse elftal, dat Zondag te Brussel tegen België speelt, is samen gesteld als volgt: doel: Stuber (Lausan ne): achter: Gyger (Cantonal) er, Neury (Locarno); midden: Lanz (Lausanne), Lusenti (Beliinzona) en Bocquet ./Uau- sanne); voor: Schneiter S C Ziinclr, Oberer (Cantonal), Tamir.i (Servette), Bader (F C Bazel) en Fatton 'Servette). Reserves: Dougoud (Fribourg). Steffen (Cantonal), Eggimann (Servette) en Stoll (Young Boys).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3