Moskou krijgt Vrijdag nieuwe satelliet Uitroeping van de „Duitse volksrepubliek" aangekondigd een DE CONCENTRATIE BIJ HET OVERHEIDSPERSONEEL m - O Frans kabinet kreeg genadestoot MORGEN Weerbericht Devaluatie, lonen en prijzen Dertig procent van invoer uit België-Luxemburg wordt vrij Sukarno over Nederl. troepen DIT JAAR EEN DREIGEND AARDAPPELTEKORT? Beperking invoer- belemmeringen De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN S.E.D. wil samenwerkenmet nazVs kapitalisten en officieren Bestaanspositie matig bevredigend NDER DE Sterke druk der vakverenigingen Voor-Unie der Benelux Repatriëring vóór 1 Juli LOUPE Ruime vraag in het buitenland I 71ste JAARGANG DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 No. 31049 DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Vooraanstaande politici uit de sovjet-zone zijn gisteren in het vroegere gebouw van het nationaal-socialistische ministerie van propaganda aan de Wilhelmsplatz in de sovjet-sector van Berlijn bijeengekomen, ter opstelling van definitieve plannen voor de proclamatie van een Oost-Duitse regering. De vergadering werd bijgewoond door leden van het praesidium van de „volksraad" en het „blok van democratische partijen". Een woordvoerder be vestigde, dat de volksraad Vrijdag zal samenkomen om een „constitutionele regering van de Duitse democratische republiek" te vormen. Nederland geeft 24 pet, invoer uit Marshall-landen vrij In het kader van de vrijmaking van het handelsverkeer tussen de Marshall-landen heeft Nederland bij de Europese Organisatie voor Euro pese Samenwerking 'n lijst ingediend waarvan de goederen vrij uit de deel nemende landen mogen worden inge voerd. Deze lijst vermeldt goederen, waarvan de invoer uit de aan het Marshallplan deelnemende landen in 1948 een waarde vertegenwoordigde van 1^7 millioen. Dit bedrag maakt 24 pet. uit van de totale waarde van de invoer uit de deelnemende lan den, welke in 1948 740 millioen beliep. Laaiende vlammen en kolkende rookwolken stijgen op uit de boven verdiepingen van het gebouw, waarin de kleur- en staalkaartenfabriek Multicolorte Deventer is gevestigd en welk gebouw gisteren geheel uitbrandde. De luchtbrug naar Berlijn is met ingang van 1 October j.l. opgeheven. De laatste vlucht van Frankfort naar Berlijn ging met een korte plechtigheid aevaard Generaal Alexander tijdens zijn toespraak voor het vliegtuig, dat de laatste vlucht maakte. Eerste Vrijdag f) VRIENDSCHAP in doodsangst WEINIG VERANDERING 'Telefonisch van onze Parijse correspondent) De socialistische minister van arbeid, Daniel Mayer, heeft dez. keer raak geslagen! Het ministerie ligt uiteen. In het Zaterdag onder drang van de president van de republiek verkregen com promis was vervat, dat «en verhoging der laagste Ionen zou wor den toegestaan, maar altijd binnen de grenzen van wat mogelijk was, zonder de franc in gevaar te brengen. De grens zou door deskundige» worden uitgerekend en intussen verscherpte de re gering haar politiek van prijsdrukking, zowel met behulp van subsidies als mèt verruiming van de invoer van goedkope levens middelen. Maar bij het redigeren van de voorstellen is Daniel Mayer op zijn stuk blijven staan, zodat de radicale ministers en ook in belangrijke mate de M.R.P.-ministers weer tegenover de socialisten kwamen te staan. INVOER-CONTINGENTEN VOOR TEXTIEL BELANGRIJK VERHOOGD K. N. I. L. IN INDONESISCH NATIONAAL LEGER ter ZUINIGHEID MET VLIJT DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd In het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven VI, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.90 per kwartaal, i 1.30 per maand, 0 32 per week. Directeur: J. KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In een na de zitting uitgegeven com muniqué wordt o.m- gezegd: „Om de nationale belangen van het Duitse volk te beveiligen, wordt de derde Duitse volksraad hierbij verzocht, zich uit te roepen tot voorlopige kamer van afge vaardigden en een constitutionele rege ring van de Duitse democratische repu bliek te vormen". Het parlement zal bestaan uit een „volkskamer" van 329 afgevaardigden, tot stand gekomen door vrije en geheime verkiezingen en een eerste kamer van vertegenwoordigers van de staten, in de verhouding van één afgevaardigde op 400.000 mensen. De pers in de sovjet-zóne van Duitsland bracht gisteren „spontane" resoluties en oproepen van alle delen der Oostelijke zone, waarin de vorming van een „re gering voor heel Duitsland" op basis van de door de „volksraad" ontworpen grond wet wordt geëist. De S. E. D. publiceerde een resolu tie, waarin o.m. gezegd wordt: „Wü zij" bereid samen te werken met alle Duit se vaderlanders, inclusief voormalige leden van de nazi-partij, voormalige officieren en kleine en middelgrote ka pitalisten. Bovendien achten wij het noodzakelijk, voormalige leden van het Duitse leger ook officieren en gene raals volledige burgerrechten terug te geven". Voorts worden een vredes verdrag, terugtrekking van de bezet tingstroepen, stopzetting van de demon tage en nietigverklaring van het Roer statuut geëist. De West-Duitse communistische partij (KP.D.) heeft in een lange verklaring de eisen v-n de S.E.D. gesteund en de oprichting an een regering voor geheel Duitsland geëist. Zij deed een aanval op opmaak deze eisen afgedrukt, onder ver melding, dat zij gesteund worden door „het gehele Duitse volk". De provinciale verkiezingen in de sovjet-zone van Duitsland, die deze maand gehouden zouden worden, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld in ver band met de vorming van een Oost- Duitse regering op Vrijdag a.s-, aldus werd gisteravond meegedeeld d<Dor Otto Nuschke, voorzittèr van de christen-de mocratische partij in de sovjet-zone en een der voorzitters van de volksraad. Nuschke verklaarde volgens A.F.P. verder: „De sovjet-Russische autoriteiten hebben ons de verzekering gegeven, dat de door de volksraad opgerichte Duitse regering volledige onafhankelijkheid zal genieten bij haar binnen- en buitenland se politiek en slechts a3n een eenvoudige controle van haar zijde zal worden onder worpen". De regering der V.S. heeft gisteren verklaard, deelneming van de West- Duitse regering aan verschillende inter nationale organisaties voor te staan. Er wordt aangaande deze kwestie contact met Londen en Parijs onderhouden. De Britse hoge commissaris in West- Duitsland. Sir Brian Robertson, heeft me degedeeld, (Jat „speciale maatregelen" worden overwogen om Berlijn hulp te verlenen, daar het met een groeiende de West-Duitse regering en noemde deze financiële malaise te kampen heeft. Het chauvinistisch en militairistisch. werkloosheidscijfer is er hoog en de m- De Moskouse bladen hebben met grotedustriële activiteit gering. (Van onze Utrechtse redacteur) „Deze fusie is geslaagd, volledig ge slaagd. Naast of beter gezegd tegen over de enkele saboteurs staan er dui zenden klaar om onze organisatie wettigen, te consolideren en groot m?^fn '„„ht de heer H. A. Vulink (Am sterdam) gistermorgen getuigen, toen hii als voorzitter van de Katn. Bona van Overheidspersoneel m het Jaar- beursgebouw het eerste congres opende, na de fusie, die 1 Januari tussen de Kath. Bond van PTT-personeel „St. Petrus" en de R.K. Bond van Overheids personeel „St Paulus" plaats had. Spreker noemde de concentratie een daad, die het katholieke overheidsper soneel tot zegen zal zijn. Het hoofd bestuur kan het verstaan, dat de gezond denkende mensen in de afdelingen zich afvragen, waarom er ii# het katholieke TOSS?» T° SÊÜLJ» kamp nog steeds twee organisaties van overheidspersoneel opereren. Komende tot een bespreking van de positie van het overheidspersoneel merkte spreker op, dat er in zeker op zicht reden is tot een matige tevreden heid. doch dat men niet voldaan is. Dat voor enkele groepen weekhmers en met name de allerlaagst bezoldigden niets kon worden bereikt en dat evenzo enkele groepen ambtenaren min of meer tussen de wal en het schip terecht kwamen, moge aan de hand van de algemene loon- en prijspolitiek en de technische opbouw en samenstelling van het be zoldigingsbesluit te verklaren zijn, maar is er niet minder teleurstellend om. De algemene loon- en prijspolitiek van de regering noemde spreker een zegen voor ons volk, wat niet wegneemt, dat men, vooral gezien de aangekondigde -maat regelen i.v.m. de huren, belastingen, subsidie veria ging enz., op zijn hoede moet zijn. De sapenwerkende eentrales en binnen die samenwerking dus ook de KABO, zijn volkomen actief met betrek kin? tot dit vraagstuk. Wat het georganiseerd overleg betreft, typeerde spr. de salariscommissie ad hoe als een surrogaat van het Rijksover- leg Het gestelde ideaal van medezeg genschap via de bonafide organisaties van overheidspersoneel is inmiddels nog niet verwezenlijkt, al zijn mooie resul taten verkregen. Positief wees de voorzitter de opvat ting en een streven af. hetwelk in be paalde kringen, ook departementaal, leeft, om het overheidspersoneel voor wat de sociale voorzieningen betreft, gelijk te schakelen met Je werkers in het particuliere bedrijf. Als een symp toom van de goede geest en het idea lisme in de KABO merkte spr. aan het feit dat in Augustus, de slechtste maand voor de propaganda, nog 400 nieuwe leden werden geworven. Voor het tijdvak van 9 t.m. 22 October zijn de volgende bonnen aangewezen: VOEOINGSMIDDELENK AARTEN 909. 341 Vlees (A, B, D) jgo gram vlees- 342 Vlees (A. B) 300 gram vlees. 343 Vlees (D) 100 gram vlees. 347 Algemeen (A, B) 125 gram koffie. 346 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 354 Algemeen (D) joo gram kaas of 125 gram korstloze kaas 352 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. Bonkaarten ZA, ZB, ZC. ZD. ZE. MD. MH 911 (bijz. arbeid as. moeders en zieken): geldig zijp de bonnen gemersl met de letter B. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 October worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 325 327. 328, 329. 330, 331, 332 333> 335 336 337 338 339 Algemeen kunnen worden ver metigd. Nóg schenkt October ons schone dagen, maar gaat men het vrije veld in, dan is het afstervingsproces duidelijk te bemer ken. Het doodsuur der natuur nadert snel. Doodsuur en doodsangst zijn voor de altiid begrippen, waarvan men zich Hefst zover mogelijk verwijderd houdt. Toch - uit gesprekken en brieven valt iocn U11 5 leven vele mensen zulks op te maken „ermanent in de laatste jaren eigenlij'P. ];ngen]jam_ een zekere doodsangst. yiuchtelinSenKam pen bijv. leveren materiaal gen g, ook onze eigen mensen hier levenin sfeer hetzij om de toekomst, om nun staan, hetzij om hun kinderen. Er is ontzettend veel leed te dragen. Ais we allen de broeder- en zusterliefde tot in heldhaftige graad beoefenden, zou heel wat zielepijn kunnen worden gestild. Maar dan nóg zou veel alleen getorst moeten worden. Waarom herinneren zich in dit verband zou weinigen het Goddelijk Hart. Is er iets te vergelijken, met de doodsangst, die de Christus doorstond? Als Eerhersteller werd Hij verdronken in een oceaan van zonden, werd Hij terneergedrukt onder een niet te bepalen last van droefheid, angst en verlatenheid. Wankelend was Zijn gang. Hij ziet er uit als een spookverschijning. Het lijden komt op Hem aangestormd en doet Hem water en bloed zweten. In Zijn doodsangst zoekt Hij vrienden. Maar zij slapen en slapen opnieuw. Bij Wien kan men beter terecht voor vriendschap in doodsangst dan bij het Goddelijk Hart, dat naast Zijn Onuitspreke lijke liefde zo uitermate leed en angst heeft doorgemaakt. De mens moet zijn Gethsemam doorma- ken om zijn Pasen te kunnen genieten. De kruiswegperiode kan" echter zwaar zijn, ondraaglijk zelfs voor de mens. Wanhoop niet. Sluit U in het Goddelijk Hart op. Het zal U, blijmoedig, getroost en ver sterkt, over Golgotha heen helpen. Vriendschap in doodsangst. Begin nog morgen haar te vragen. Ge wordt reeds verwacht. AMATOR. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen overdag: Wolkenvel den afgewisseld door enkele op klaringen. Overwegend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 7 October: Zon op 6.50, onder 18.05; maan op 18.09, onder 7.04. Daniel Mayer schreef aan de minister president een brief, die aan Queuille de overtuiging schonk, dat er niet meer te bemiddelen viel. Ondanks zijn jobsge duld en zijn taaiheid als Auvergner, gaf hij het op, trok 'naar Rambouillet, waar de herstellende president Vincent Aurioi wat rust genoot en overhandigde hem zlin ontslagbrief. De president van de republiek gaf Op de Benelux-Ministerconferentie, welke in Maart 1949 in Den Haag heeft plaats gevonden, hebben de regeringen van België, Nederland en Luxemburg be sloten aan de Economische Unie een pe riode van Voor-Unie vooraf te doen gaan. Gisteren is in Den Haag een ontwerp overeenkomst geparafeerd door de heer Max Suetens, directeur-generaal voor de Buitenlandse Handel namens de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie en door de heer D. P. Spierenburg namens Nederland. Krachtens deze overeenkomst zal de Voor-Unie met ingang van 1 Oct. Sukarno heeft Dinsdagavond een radio- het volgend©. iptfpr is duid©- „Het standpunt van het leger te lijk: de souvereiniteit dient v zijn. aangezien wij onze strijdkracn e beschouwen als het leger van een ledig onafhankelijk land. Wij diene kern. de grondslag en het wezen van toekomstige leger van de R.I.S te vo - men conform de beslissingen van de inter-Indonesische conferentie. Wij wen sen de oprichting van een nationaal leger, dat zal bestaan uit leden van de T.N.I., het K.N.I.L, de veiligheids bataljons enz. Eén nationaal leger en niet twee. Eén organisatie onder één ministerie en onder één commando. Indien de T.N.I. straks bij de over dracht van de souvereiniteit in staat is voor de orde en rust zorg te dragen zonder de hulp van buitenlandse troe pen, behoeven de Nederlanders gener- lei gezag meer in militaire aangejegen- heden uit te oefenen. Op dat tijdstip moeten de Nederlandse troepen al ge concentreerd zijn in de havenplaatsen of in garnizoenen om binnen uiterlijk 6 maanden te repatriëren". Sukarno verzekerde de strijdkrachten, dat dit ook het standpunt van de rege ring en de republikeinse delegatie in Den Haag is. De tweede politiële actie noemde hij een strategische misgreep van de Neder landers: „De Nederlanders verloren uit het oog, dat wij weten, waarvoor wij strijden. Wij wensen niet meer dan vrij heid. Wij weten, wat het leven en iaten leven is Wij wensen vriendschap met de Nederlanders op basis van onafhanke lijkheid. Thans onderhandelen beide partijen weer en het leger gaat hiermede eccoord Inderdaad is de weg van vredé te ver kiezen boven die van geweld en wij wachten thans de resultaten van de R.T.C. af". 1949 in werking" treden. De concept-over eenkomst zal ter goedkeuring aan de re geringen der drie landen worden voor gelegd, Zodra bedoelde goedkeuringen zullen zijn ontvangen zal de overeenkomst van kracht worden. Van de totale invoerwaarde van Nederland uit België-Luxemburg zal 30 pet. worden vrij gegeven en niet meer aan contingenten gebonden zijn. Voor de goederen welke vrij mogen worden geïmporteerd, zal de z.g. versnelde declaratie-procedure worden ingevoerd. Voor de Belgisch-Luxemburgse pro ducten welke niet op de vrije lijst voor komen, zijn de contingenten in belang rijke mate verhoogd. Men hoopt hier door aan de moeilijkheden aanzien lijk tegemoet te zijn gekomen Voor textielproducten, die niet op de vrjje lijst voorkomen (wij hebben zulks reeds eerder in het vooruitzicht ge steld in ons blad van 26 Sept.) zijn de contingenten in belangrijke mate verhoogd, ook wat de textiel-eindpro- ducten betreft Er is rekening gehou den met de mogelijkheid dat de vast gestelde contingenten van de diverse goederen op een later tijdstip worden verruimd. De contingenten voor de invoer van Nederlandse landbouwproducten in Bel gië zullen worden verhoogd t. o. v. de huidige contingenten. Nederlandse in dustriële producten mogen, op een en kele uitzondering na, practisch vrij wor den ingevoerd in België-Luxemburg. Het zal geen verwondering wekken dat het touristenverkeer van Nederland naar België niet vrü is gegeven. Het heeft steeds in de bedoeling gele gen de goedereninvoer in Nederland uit België-Luxemburg progressief vrij te ge ven gedurende de periode van de Voor-; Unie. Ook indien de financieringsmidde len wel aanwezig zouden zijn geweest dan nog zou slechts van een geleidelijk vrijgeven van de invoer sprake hebben kunnen zijn, aldus verklaarde de heer Spierenburg, geen onmiddellijk antwoord, vroeg 24 uur bedenktijd eu voelde zich in zijn eigen strikken gevangen, die hïj jl. Zaterdag had uitgezet door het ver vroegd bijeenroepen van het parlement tegen te houden en als gevolg daarvan 'n mimsterscrisis te voorkomen .De mi nister-president wordt op voordracht van de president van de republiek door de volksvertegenwoordiging geko zen en, zo zeide Aurioi, moet dus ook van de volksvertegenwoordiging zijn ontslag ontvangen. Hoe het dan ook zij, het ministerie ligt in stukken, heeft althans alle gezag verloren. Waarschijnlijk zullen weldra de Kamers bijeen worden geroepen, niet op 18 October, zoals het plan was, maar vermoedelijk reeds aan het eind van deze week of in de eerste dagen van de volgende. Schuman moet ech ter eerst "it Lake Success komen en Daladier uit Washington. De belang rijke besprekingen in Luxemburg met de Benelux-landen zullen wel vertraagd worden. Heel het raderwerk van de regering staat stil, wanneer Daniel Mayer's mach tige arm het wil! Maar waarom wil hij dat? Om de al gemene drang tot loonsverhoging, die een ernstige sociale spanning dreigt te ver oorzaken, te voorkomen? Om genoeg doening te geven aan de laagste lonen? De zaak zit heel wat dieper. Er heerste reeds lang een uiterst ge spannen toestand in het ministerie, om dat de drie partijen, waartoe de ministers behoren, elk grote offers voor die samen werking moesten brengen. Daniel Mayer en met hem de socialisten stond in het bijzonder aan druk bloot, door de vakverenigingen uitgeoefend. De eenheid van het ministerie berustte echter op de noodzakelijkheid van de verdediging van de franc. Dat dwong er toe, de oplossing van het loontekort te zoeken in een voor de koopkracht gunstiger verhouding van Jonen en prijzen en niet in een verhoging van lonen, welke noodlottig zou zijn voor de franc. Men kan wel zeggen, dat zulks in de vakverenigingen wordt begrepen Alleen de politiek van prijsverlaging, door de re gering wel wat schoorvoetend ingevoerd, wordt niet vertrouwd. Wat de regering in extremis afkondigde, was niet van omverwerpende betekenis en trouwens, tot dusver zijn alle pogingen tot prijs drukking op niets uitgelopen. De actie der vakbonden bleef dus toenemen. Maar bij die actie doet zich het verschijnsel voor, dat die der christelijke vakvereni gingsfederatie ongeveer parallel loopt met die der communistische CGT, terwijl de socialistisch stemmende Force Ouvrière een eigen standpunt inneemt, een stand punt. dat de socialistische partij dus ook had in te nemen, wil zij niet de toch reeds schamele hoeveelheid leden die zij heeft overgehouden, nog uitgedund zien. Het is dan ook al sinds lang, dat de socialisten in de oppositie willen gaan om van een hinderlijke verantwoor delijkheid af te komen en vooral: om zich van de communistische critiek te bevrijden, die bij hun aanhang een zo welwillend gehoor vindt en een voort. durend ledenverlies veroorzaakt. Het is dan ook niet te verwonderen, aat Daniel Mayer zich nu weer schrap heeft gezet en daardoor de genade- stoot aan het ministerie-Queuille heeft gegeven. Evenwel zal er toch binnenkort een nieuwe regering moeten worden ge vormd, tenzij men het landsbestuur maar aan de vakverenigingen zou willen over laten. Wij bedoelen daarmee te zeggen, dat Frankrijk niet ver meer van de crisis var, het regiem af is, als het niet spoedig een stevig parlement weet te verkrijgen er een gezaghebbende regering Immers, zoals het nu is, zijn de grote vakverenigingen en de grote economi sche belangen heer en meester van par tijen en regering, doordat de partijen volkomen verstard zijn, haar vertegen woordigers in het parlement ook en in de parlementaire verhoudingen geen be weging meer is te krijgen- De Gaulle zal wel weer om Kamer ontbinding roepen, maar wat zou dit kunnen uitwerken nu het kiesstelsel nog niet gewijzigd is? Ja, Parijs zit danig in het moeras! Intussen heeft de beslissing van minis ter Queuille het vraagstuk der politieke verhoudingen in heel zijn omvang aan de orde gesteld. Zelfs als de president van de republiek vandaag de ontslag neming zou afwijzen, zou de minister president zich daar niet bij neerleggen en, zich eveneens op grondwettelijk standpunt plaatseed, van art. 12 gebruik maken, om tegen Zaterdag, of uiterlijk Maandag het 'parlement bijeen te roe pen Dit parlement zou dan de keuze hebben tussen aanvaarding van Bet ont slag of het in het gelijk stellen van minister Mayer. In beide gevallen dus de crisis. Partijen en vakbewegingen vergade- „Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kastelen" werd ons in onze jeugd met een zakgeld van een paar koperen cen ten steeds voorgehouden. Maar wij zijn blijkbaar noch zuinig, noch vlijtig ge weest, want een kasteel hebben wij nog steeds niet. Nu moet men dit ook niet, zeker niet in deze tijd, letterlijk nemen, doch in fi guurlijke zin. Want kastelen zijn momen teel wegens de hoge personele belasting niet te bewonen- Dit zegt men tenminste; zelf hebben wij, zoals gezegd, er geen ervaring mee- Wie denkt trouwens in deze tijd van zolderkamertjes aan kaste len? Laten wij dus de stenen kastelen op ons sprookjesboek schrijven om ons te be palen tot luchtkastelen. En daarvoor biedt sparen wel bouwstof. Niet waar, als ik rijk was, danJa, wat zou men al niet? Van die kant maar gelukkig, dat er slechts weinig rijke mensen zijn; an ders kwamen wij bouwrijpe lucht te kort. Maar enfin, de belangstelling voor de spaarbanken en voor spaarduitjes in het algemeen schijnt te groeien. Minister Lief- tinck heeft dan ook niets minder dan zijn hoofd beschikbaar gesteld om als spaarpot dienst te doen, overtuigd hier door dan zijn gehele persoon in te zetten ter bevordering van 's lands welvaart, een probleem, dat hem heel wat kopzorg kost. De spaarbanken stelden bovendien ze geltjes beschikbaar voor kinderen, die hun ouders een kwartje weten los te branden en dan deze zegeltjes op een mooie kaart plakken, zodat zij een hele serie torens krijgen. Zeer paedagogisch, want de jeugd droomt daardoor wellicht van toren-hoge stapels kwartjes! Men zou zich slechts kunnen verheugen over deze spaarwoede, indien deze actie tot sparen niet mede de belangstelling had getrokken van andere liefhebbers van. spaarduitjes. Neen, wij zijn niet hatelijk en bedoelen niet de fiscus! Wij hebben de roofovervallen van de laatste tijd op het oog. Die wijzen er op, dat sommige lieden er een verkeerde manier van spa ren op na houden onder het motto: „spa ren, waar gespaard wordt." Het kan toch niet de bedoeling zijn, dat men een ander voor zich laat sparen om dan deze spaar centjes op hardhandige manier te verga ren. Zelfs thuis zijn de contanten niet meer veilig; plotseling komt er iemand op een ongelegen tijd om oud en nieuw papier van de Ned. Bank te halen. En. als men weigert dan hoeft men niet meer te sparen- Dus om je zelf te sparen, spaar je dan maar niet je spaarduitjes! Dit alles stelt intussen een mens voor een moeilijk dilemma. Er wordt gezegd: „Houdt geen geld in huis. dat is niet veilig", doch de jongste overvallen op banken hebben bewezen, dat buiten de safes het Voor onze gedevalueerde guldens ook op de banken niet safe is, al zal de inlegger gelukkig wel niet de dupe wor den van deze Wild-West-methode om gel den op te nemen. Doch voor deze voor de gemeenschap onvoordelige zijde van het sparen kan de waardering toch slechts spaarzaam zijn. Er wordt gezegd: „Elke dag een draadje geeft een hemdsmouw in een jaar". Om U te dienen, doch wij hopen, dat die mensen, die in éér keer een geheel hemd willen weghalen, spoedig eens door de politie in hun hempie worden gezet. ANALYST ren druk en waren hedennacht nog laat bijeen om de toestand te bespreken. Men kan niet anders zeggen, dan dat in de loop van de avond de verhoudingen nog verscherpt zijn, want iedereen voelt, dat het om de vraag gaat, of de Franse bin nenlandse politiek, zoals overal, een nieuwe opschuiving naar rechts zal on dergaan of dat de vakbeweging, in communistisch vaarwater komend, door middel van een heftige sociale agitatie het bewind van een sterk socialistisch blok zal afdwingen. De Amerikaanse regering is gisteren tussen beide gekomen in de mijnwer kersstaking en heeft de leider van de vakbond, John L. Lewis en de mijn eigenaars uitgenodigd, Vrijdag bijeen te komen, teneinde te trachten een einde te maken E^n de staking, die reeds drie weken duurt Het ziet er niet naar uit dat onze boeren dit jaar met hun aardappelen zullen blijven zitten, zoals zulks zeer tot hun schade verleden jaar wel het geval was. Integendeel, de vraag in het bui tenland is thans reeds zó groot, dat eerder voor een tekort moet worden gevreesd. Alleen al naar consumptie aardappelen is de vraag nu reeds twee maal zo groot als verleden jaar. Wan neer aan die vraag zou worden vol daan, dan zal in de totale binnenlandse behoefte niet voorzien kunnen worden. Gelukkig is de export van aardappe len niet vrij, zodat het van de zorg der overheid zal afhangen, of het Neder landse volk krap in zijn volksvoedscl zal zitten of niet. Op het ogenblik staat wel vast, dat 160.000 to kleiconsump- tieaardappelen zullen worden geëxpor teerd. De Nederlandse aardappeloogst 1949 be staat naar betrouwbare schatting uit 1. „00.000 ton kleiaardappelen, 1.430.000 ton zandaardappelen en 1.350.000 ton fabrieksaardappelen. In totaal dus 4.280.000 ton. Van de 1.500000 ton kleiaardappelen blijft na aftrek van 20% kriel 1.200.000 ton voor menselijke consumptie over. De totale binnenlandse behoefte aan con sumptieaardappelen, aan pootgoed als mede de behoefte voor export van poot- aardappelen wordt geraamd op 1.040.000 ton. Er zou dus een hoeveelheid klei aardappelen overschieten van 160.000 ton. De behoefte aan zandaardappelen wordt geschat op 485.000 ton. Met aftrek van 20 voor kriel zou er dus een hoeveel heid van 645.000 ton overblijven. Van de fabrieksaardappelen worden 1.000 000 ton gebruikt voor de verwer king tot meel en vooi pootgoed, zodat ook daarvan een hoeveelheid van 350.000 t^n overblijft. In totaal zijn er dus na aftrek van wat voor menselijk gebruik, voor pootgoed en voor export nodig is, 1.741.000 ton aard- gppplen beschikbaar. De Nederlandse varkensstapel zal in het komende jaar hebben. minstens 1.290.000 ton aardappelen nodig hebben om zijn honger te stillen, zodat slechts ruim 450.000 ton aardappelen aan wezig zullen zijn om alle risico's op te vangen. Althans, wanneer er geen con sumptieaardappelen zouden worden uit gevoerd. Maar zoals reeds opgemerkt zijn reeds 160.000 ton voor de export vrijge geven. Blijven dus in totaal over circa 290.00C ton zand- en fabrieksaardappelen. I De moraal uit al deze cijfers is aller eerst bestemd voor de veeboeren. Er is nog weinig vraag naar voeraardappelen, ofschoon de prijs erg laag is. Gestoomd en wel kan men ze voor 5,25 per 100 kg thuis krijgen. Iedere veehouder zou derhalve zeer verstandig doen, indien hij zich reeds thans volledig zou dekken. Want, niet alleen zijn de gestoomde aard appelen straks veel duurder, maar ook bestaat de kans, dat men ze straks niet in voldoende hoeveelheid zal kunnen krij gen. De speling is zoals wij reeds zagen toch niet bijzonder. Bovendien is de vraag in het buiten land buitengewoon groot; is het Dage lijks Bestuur van de Stichting voor de Landbouw van mening, dat deze ruimere exportmogelijkheden in meerdere mate zullen moeten worden benut door de hoe veelheid, die voorlopig voor export is vrijgegeven, te vergroten, indien de vraag naar voeraardappelen niet zal toe nemen; en brengt de export van con sumptieaardappelen minstens 30 millioen gulden op. Wanneer men dit alles over denkt en weet dat minister Mansholt gaarne de adviezen van de Stichting van de Landbouw opvolgt en minister Lief- tinck gaarne deviezen ziet, dan is het ge vaar van een aardappeltekort niet denk beeldig. Voor de consument zit er het gevaar in, dat nu niet de zandaardappelen geëxpor teerd zullen worden, maar de kleiaard appelen, zodat de stedeling aan het eind van het consumptie jaar het nakijken zal Th.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1