V akverenigmgen JVest-Europa moet sober leven Georganiseerden moeten leiders vertrouwen en politiek nu eenmaal Op zoek naar nieuwe Franse minister-president Kabo en 't verplegend personeel Minder werklozen in September Weerbericht DUITSLANDS SPLITSING IN OOST EN WEST TREINEN BOTSTEN BIJ VOORNSE KANAAL Razzia's in Tsjechoslowakije duren voort CONFLICT BIJ WERKSPOOR TE AMSTERDAM Nieuwe regeling voor kinderbijslag Op de IRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE HARDE LES VAN FRANKRIJK West-Europa krijgt Amerikaanse wapens Loonstop en toch verhoging van de koopkracht Geestelijk klimaat is voor Arka nog niet goed genoeg Tijdmetingsmethode als gecamoufleerd jaagsysteern gebrandmerkt vooral in landbouw en Amerikanen woedend over Russische dictatuurdie verstikt Vele gewonden en grote schade Honderden mensen in gevangenissen 71ste JAARGANG VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 No. 21050 President Truman heeft de wet ondertekend 1 De Heilige Vader in een geanimeerd gesprek met de deelnemers aan het vierde internationale congres van katholieke artsen in Rome. Morgen herdenkt de eerw. broeder Cornells (in de wereld C. de Wit) de dag, dat hij vóór 70 jaar tot de kloostergemeenschap van St. Louis te Oudenbosch toetrad. Dit unieke kloostereest wordt bondag a.s. plechtig gevierd. 145 ARBEIDERS WERDEN ONTSLAGEN BOUWBEDRIJF Li Vermelding verdient, dat m Eerste twee kinderen vallen niet uit WEINIG VERANDERING BERLIJN WORDT NU NIEMANDSLAND NOG EENS DE NOODZAAK VAN DE N. K. S. CONTROLE OP DE KERK DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd In het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPFRS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OP. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Wederom is de wereld getuige van Frankrijk's welhaast periodieke kabi netscrisis. Het is het probleem van lonen en prijzen, waarover dr. Henri Queuille is gestruikeld. De premie- heeft zich tot het uiterste ingespannen om zijn regeringsteam, dat zich in ieder geval erop kan beroemen onder ie na oorlogse kabinetten het langst te zijn staande gebleven, bij elkaar te* houden. De socialistische ministers wilden de spanning tussen lonen en prijzen door een algemene extra-uitkering vermin deren. Hiermede konden de andere leden van het kabinet zich niet ver enigen. Natuurlijk zal nu de uiterst linkse pers overal ter wereld tegen beter weten in verkondigen en de grote massa zal het tengevolge van haar gebrek aan inzicht natuurlijk geloven dat daar in Frankrijk wederom als van ouds kapitaal en arbeid tegenover elkaar staan, in een strijd om de verdeling van het nationale inkomen. Het zal heten, dat Queuille c.s. de partij van het kapitaal vertegenwoordigt en het onrecht van de schrille ongelijkheid in deze verdeling wil bestendigen. In werkelijkheid gaat de strijd tn Frankrijk niet om een betere verdeling van het nationale inkomen, maar wordt er beslist over de vraag of de Fransen de consequenties willen trekken uit de benarde economische toestanden, die hun oorsprong vinden in de oorlog, ja dan neen. Wij betoogden de vorige week op deze plaats, dat de devaluaties in de West-Europese landen als 'n symptoom moeten worden gezien van de o gunstige verhouding die in deze landen in vergelijking met Amerika heerst tus sen consumptie en productie. Het is, zo schreven wij, niet alleen noodzakelijk dat West-Europa zich tevreden stelt met een consumptie-niveau dat absoluut ge nomen lager is dan het Amerikaanse, maar ook moet het zich neerleggen bij een verlaging van het consumptie niveau, die nodig is om tussen consumptie en productie eenzelfde verhouding te bewerkstelligen als in Amerika heerst. Eerder zal van een natuurlijk herstel van de handel tussen de twee wereld delen geen. sprake kunnen zijn. De devaluaties konden slechts als kunst matig middel dienen om deze handel, die volledig dreigde af te sterven, tijde lijk weer enig leven in te blazen. Zij moesten dezelfde functies vervullen als de hartversterkende injecties die de - ,geeft aan een patiënt, wanneer .reist te bezwijken. Zoals bij eigenlijke genezing moet deze een zieke de komen niet van de dokter, maar van de natuur die zich herstelt, zo is het ook hier het geval. Het schijnt, dat na geruime tijd confe reren ook de socialistische ministers in het kabinet-Queuille tot de overtuiging zijn gebracht, dat deze politiek van versobering het enige was, dat er op zat. Dit althans zou men mogen af leiden uit de berichten, die vermeldden, dat zij aanvankelijk accoord gingen met het compromis-voorstel van de pre mier, volgens hetwelk alleen aan de laagste categorie loontrekkers 'n extra uitkering zou worden gedaan. Hun voornemen echter om te zwichten voor de eisen van de harde economische werkelijkheid is prompt ineengezakt, toen het er om ging deze werkelijk heidspolitiek ook bij hun partijgenoten van het socialistische vakverbond in gang te doen vinden. De leiders van dit verbond hebben blijkbaar de socialis tische arbeiders niet voor het sombers vooruitzicht van de versobering durven stellen, uit vrees, dat de communisten daaruit munt zouden slaan, door het voor te stellen alsof deze versoberings- politiek een middel is in de handen van de Franse kapitalisten om de ar beiders het hun toekomende deel in het nationale inkomen te onthouden. Het eind van het liedje is geweest dat de socialistische ministers op hun toezegging om het compromis-voorstel van de premier te steunen, zijn terug gekomen, zodat de kabinetscrisis een feit werd. Al met al komt deze gang van zaken hierop neer, dat in Frankrijk niet het gouvernement regeert, maar dat de vak- verenigingen de lakens uitdelen. Will nu de socialistische vakverenigingen en naar het schijnt ook de katholieke orga nisaties de communisten naar de ogen zien, zijn deze laatsten het, die feitelijk zonder de verantwoordelijkheid te dragen, het regeringsbeleid bepalen. Reeds meermalen is er op gewezen, dat een en ander de richtige werking van het parlementaire systeem onmogeli|k maakt. Niemand in Frankrijk weet ech ter een geneesmiddel tegen deze kwalen. Zij vormen een kanker, waardoor de edele delen van het staatkundig orga nisme in dat land worden aangetast. Ten onzent wordt vstak de opmerking gemaakt, dat de boven omschreven moeilijkheden hun oorzaak vinden in het feit dat in Frankrijk de vak verenigingen zich hebben ontwikkeld tot lichamen die aan politiek doen in stede van op het sociale ter rein te blijven dat het hunne is- Maar wij vragen ons af, of de ont wikkeling van het sociale leven niet logisch er toe geleid heeft, dat de sociale organisaties zich met politiek bemoeien. Eertijds, toen de sociale voor waarden nog alleen maar de inzet van een strijd waren tussen werkgevers en werknemers, hadden de sociale orga nisaties natuurlijkerwijs alleen maar een sociale taak. Tegenwoordig wordt over deze sociale voorwaarden groten deels niet tussen de partijen beneden, maar boven in het parlement beslist. Wie tegenwoordig sociale wensen en eisen heeft, kan niet volstaan zich daar mede te richten tot de werkgevers, maar moet deze trachten te verwezen lijken door beïnvloeding van de sociale politiek van de overheid. Deze ont wikkeling maakt het o.i. tot iets on werkelijks de Franse vakverenigingen te verwijten dat zij zich met politiek bemoeien en in dit laatste de oorzaak te zoeken van het bederf van het Franse politieke leven. Overal ter we reld waar zich een sociale politiek heeft ontwikkeld en waar zich sterke vak verenigingen hebben gevormd, zal er door deze organisaties een krachtige beïnvloeding plaats hebben van de sociale politiek. Dit is niet minder dan een natuurlijk gevolg van een historische ontwikke ling en hoeft niet tot nadelige consequenties te leiden. Het euvel zoeke men dan ook niet daarin, maar in het tekort aan verant woordelijkheidszin bij de leiders dezer lichamen en in een gebrek aan volg zaamheid bij de leden. De leiders van een vakvereniging moeten de durf heb ben van hun mensen de voor het alge meen welzijn noodzakelijke offers te vragen en de arbeiders moeten zoveel vertrouwen hebben in hun leiders, ciat zij op hun gezag tot deze offers bereid zijn. Frankrijk heeft in het verleden behalve de periodieke kabinetscrisis ook nog stakingen, revolutionnaire dreigin gen, achteruitgang van het economische leven en wat al niet meer te danken gehad aan het ontbreken van een en ander. Ook bij de huidige kabinetscrisis spelen deze tekorten de voornaamste rol. President Truman heeft gisteren de wet ondertekend, waarin bepaald wordt, dat de landen in West-Europa, die by het Atlantisch pact zijn aangesloten, en enkele landen in het Nabije en Ver re Oosten voor 1.314 millioen dollar wapens zullen kunnen aanschaffen. Toen Donderdagnamiddag de presi dent van de republiek het ontslag van de heer Queuille „met spijt" aanvaard de, spijt over de opening van de crisis buiten het parlement om, is hij on middellijk met de besprekingen be gonnen voor de keuze van een nieuwe minister-president. Eerst, overeenkom stig de constitutionele voorschriften met de voorzitters van assemblee en In het gisteren voortgezet congres van de Katholieke Bond van Overheidsper soneel te Utrecht is opnieuw de ver houding ARKA-Kabo ter sprake geko men. Dit naar aanleiding van enige voorstellen, die alle hierin culmineerden dat tussen beide organisaties een fusie tot stand moet komen en er dus slechts één katholieke bond van overheidsper soneel in Nederland komt. Een der voorstellers, de afdeling Haar lem, betoogde, dat voor ARKA nu de fusie tussen de R.K- Bond van P.T.T- personeel „St. Petrus" en de R.K- Bond van Overheidspersoneel een feit is, waar door de Kabo meer schakeringen kent en hierin ook van hoog tot laag georga niseerd is de offers minder groot ijn. Bjj het bedrijf van de N.V- Werkspoor te Amsterdam, waar circa 3000 arbeiders werken, is tengevolge van de weigering van een aantal arbeiders in de revolver- draaierij om de tijdsduur welke zij voor het verrichten van diverse werkzaam heden nodig hebben, te laten vaststellen door tijdmetingen, een conflict ontstaan De directie heeft totaal 145 arbeiders ontslagen. Aanvankelijk betrof dit ont slag alleen de arbeiders uit de revolver- draaierij. Later zijn echter een honderd tal arbeiders uit solidariteit in staking gegaan en ook zij werden ontslagen. Het actiecomité van de ontslagenen heeft op een Donderdagavond in de Dia mantbeurs gehouden vergadering voor circa 250 Werkspoorarbeiders een over zicht gegeven van het conflict en een be roep gedaan op de morele steun voor de collega's, die zonder werk kwamen. De voorzitter van genoemd comité deelde mede, dat Dinsdagmiddag de tijdopnemers in de revolverdraaienj verschenen. De arbeiders, die hiermede t accoord gin gen omdat zij eerst overleg wilden ple gen, voordat dit systeem zou worden in gevoerd, bleven in de fabriek. Dezelfde avond werden ontslagbrieven bij hun wo ningen bezorgd en toen zij Woensdagmor gen de terreinen wilden betreden, wer den zij teruggestuurd. De voorzitter zeide( dat de ontslagen a: .-eiders eisen, terug genomen te worden in het bedrijf zonder A rancunemaatregelen zullen volgen. Ook de Uniebond voor de metaalnijver heid hield Donderdagavond een bijeen komst m Bellevue. Enkele honderden ar beiders van Werkspoor waren hier bijeen. Ook hier werd uiteengezet hoe het con flict ontstond. In December 1948 is door het college van rijksbemiddelaars dispen satie verleend voor de loonstop. Er was echter als voorwaarde aan verbonden, dat een halfjaarlijks onderzoek zou wor den ingesteld naar de juistheid van de ingevoerde tarieven. Dit zou geschieden door tijdmetingen uitgevoerd door perso neel van Werkspoor. Bij vorige controles deden zich geen moeilijkheden voor. Uit de vergadering werd net bestuu verzocht stappen te ondernemen bij de directie teneinde <|e slachtoffers weer in het bedrijf te doen opnemen. Van de zijde van het bestuur werd medegedeeld dat men voor de werkelijke slachtoffers inderdaad pogingen wil ondernemen. Een EVC-vertegenwoordiger had giste renmorgen gepoogd door middel van een luidspreker met versterker tijdens de werkpauze stakingspropaganda te maken, maar dit werd door de politie verhinderd die de apparatuur in beslag nam. Uitbreiding van het conflict wordt niet verwacht. De voorzitter, de heer h. A- Vulink Amsterdam achtte het niet raadzaam hier met A. R. te debatteren en herinnerde aan hetgeen hij over deze kwestie in zijn openingsrede had gezegd Ook het bestuur wenst een samengaan, maar om dit duurzaam té doen zijn is een goed geestelijk klimaat- vereist. Aan het bestuur moet overgelaten wat op dit punt té doen is.'waarin het congres toefetémde. nadat alleen de afge vaardigde van Rotterdam er nog op ge wezen had, dat daar de verhouding tus sen de A- R. K. A. en de Kabo niet zo goed is. Ter sprake kwam ook de organisatie van verplegend personeel, waarover on derhandelingen met de Kath. Bond van Ziekenverplegenden gaande zijn. Volgens het Episcopaat moet het verplegend per soneel in deze bond georganiseerd zijn en de godsdienstig-zedelijke belangen van deze mensen zijn daar ook veilig, maar met de vakkundige belangen is dit niet geheel het geval, zoals het hoofd bestuurslid, de heer Van Lieshout uit voerig uiteenzette. Zo is deze bond niet vertegenwoordigd in de Commissie van Georganiseerd Overleg en de Stichting van de Arbeid. De Kabo doet in deze, wat mogelijk is. Er waren ook' wensen van afdelingen om het overheidspersoneel bij de ver plichte verzekering onder te brengen. Het hoofdbestuur is echter reeds geruime tijd bezig het probleem van de ziektekosten verzekering van het overheidspersoneel tot een redelijke oplossing te brengen en de voorzitter had vertrouwen, dat de onderhandelingen van de salariscommis sie ad hoe spoedig tot een beslissing zul len leiden. t ïn de afgelopen maand daalde het aan- als -werkloos geregistreerde mannen Van 45.950 tot 41236, t.w. 32.229 geheel Werklozen (vorige maand 32.437), 8.831 duw-arbeiders (12.628) en 176 wachtgel ders (885) Deze verruiming van de werkgele genheid was voornamelijk een gevolg van het oogstseizoen, zo vernemen wij van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken. In de landbouw daalde daardoor het aantal werklozen van 3.437 tot 1-927, in de veenderijen van 97R tot 260 en in de groep losse onge schoolde arbeiders vanfi^StotS.SM Door toegenomen activiteit in de bouwnijverheid nam de werkRosheid «n deze bedryfstak af van 5.549 tot 4.511. Zoals gewoonlijk nam ook dit jaar na vacantietijd de werkgelegenheid m de t^taaalnljverheid toe, waardoor Wel aan Werklozen in deze bedrijfstak afnam V\h 4.210 tot 3.517. maanden Juni, Ju]i en Augustus respec tievelijk 1.373 3362 en 5.758 jeugdigen, die de school hadden verlaten, voor de eerste maal lieten inschrijven. Het cijfer voor de maand September is nc>g niet bekend. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 25.662 tot 25.109. Wordt het verloop der werkloosheid in de verschillende provincies nage gaan. dan blijkt de daling het sterkst tot uiting te komen in Drenthe en Noord-Brabant, gevolgd door Gronin- gen en Gelderland. Het grootst aantal, werklozen pef 1000 mannelijke inwoners wordt thans ge vonden in Noord-Brabant nl 13, gevolgd door Noord-Holland met 10 en zuid- Holiand met 9. Het gemiddelde voor Ne derland bedraagt eveneens 9. Alle oven s'' provincies blijven onder het algemeen gemiddelde waarvan Zeeland het laagst met 3 werklozen per 1000 mannelijke in woners. Het aantal werkloze vrouwen stee? van 4.937 tot 6.228. De vraag naar vrou welijk personeel daalde van 18173 tot 17.341. Op 1 Januari loopt, zoals bekend, de kinderbijslagregeling af, waarbij reeds vanaf het eerste kind bijslag wordt ver leend. Op die datum zou de oude rege ling weer van kracht moeten worden, waarbij deze Kinderbijslag weer zou wor den verleend te rekenen vanaf het derde kind. Naar wij vernemen zal de bestaan de regeling waarschijnlijk worden ge handhaafd, daar het om administratief technische red.nen onmogelijk moet wor den geacht deze regeling met ingang van 1 Januari te veranderen. Het schijnt echter tevens in de bedoe ling te liggen, dat spoedig de Kamer een voorstel zal bereiken van een nieuwe regeling voor kinderbijslag vanaf het derde kind. waarbij echter voor het eer ste en tweede kind eveneens een rege ling zou worden voorgesteld. Hoe groot de bedragen zullen zijn welke men dan wil vaststellen is nog niet bekend Dat zal o.m. afhanger van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering en andere voor zieningen raad van de republiek, daarna met de afgetreden premier en de partijleiders. Voor wat de laatsten betreft kwam hij niet verder dan d-e communisten Thorez en Duclos, die hem verteld hebben, dat zij een volslagen koersverandering wen sen overeenkomstig elf eisen, die van opzegging van de Marshall-hulp tot alge mene loonsverhoging gaan. Vandaag zul len d-e besprekingen wel ernstiger zijn, maar een beslissing zal niet zo gemakke lijk zijn te nemen. Inmiddels vergaderen de partijbesturen en fractieleiders, maar buiten de poli tieke sfeer wordt op meer belangrijke wijze aan de oplossing van de crisis ge werkt, nl, door de leiders der vakbe wegingen, die de voorwaarden willen vaststellen. De christelijken' hebben tegenvoorstellen gedaan t.o.v. de commu nistische eisen en d-e communisten heb ben zich gehaast, die als program aan te nemen. Voor de laatsten gaat immers de actie voor de resultaten. Daniël Mayer heeft in d-e thans ge publiceerde brief aan Queuille wel zeer sterk laten zien dat hij het accoord, waarop het vorige ministerie zijn beleid bouwde en dat van September 1948 was en ook strekken moest, om de kamer meerderheid bijeen te houden, opzettelijk heeft willen verbreken door het niet lan ger aanvaarden van de loonstop. De tactiek van het accoord was door het opvoeren van de koopkracht van het loon, d.m.v een streven naar algemeen economisch herstel, loonsverhogingen overbodig te maken. Maar die politiek, welke nog steeds als de enig mogelijke wordt beschouwt, geeft niet snel genoeg goede vruqhten; de crisis is daarom een conflict geworden tussen politiek en vakbeweging en dat maakt haar juist zo ernstig. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt; Vannacht weer plaatselijk mist en weinig wind- Morgen overdag en kele overdrijvende wolkenvelden, maar overigens vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. Zaterdag 8 October: zon op 6.52, onder 18.03. Maan op 18.19, onder 8.15. Uit kringen van de „Volksraad" ver neemt Reuter, dat Berlijn niet in de Oost-Duitse staat zal worden opgeno men. Volgens een vooraanstaand func tionaris van de „Volksraad" zal Ber lijn wel de hoofdstad en zetel van het parlement woiden doch zal de sovjet- sector geen deel vormen van de nieuwe staat. Alleen wanneer de westelijke geallieerden besluiten West-Berlijn tot de twaalfde staat van de West-Duitse republiek te maken zal de sovjet-sector van Berlijn vermoedelijk de zesde staat van de Oost-Duitse republiek worden James Webb, Amerikaans onder-minis ter van buitenlandse zaken, heeft een verklaring uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: „De Sovjet-Unie heeft van het door haar bezette Oost-Duitsland een politie-staat gemaakt, waarin onderdruk king aan de orde van de dag is. De Ver. Staten verwerpen 't streven der Russische regering om de democratische volken van Europa de Russische visie op de loop der gebeurtenissen en het Sovjet-Russische plan van actie op te dringen. De V. S. zullen niet toestaan, dat één enkele mogendheid voortdurend hinderpalen iegt op alle naar een democratische vrede leidende wegen". „Alle pogingen der Westelijke mogend heden om Duitsland onder één regering te verenigen, hebben slechts gedeeltelijk succes opgeleverd, omdat de Sovjet-Unie zich koppig tegen elk opbouwend voor stel. dat sinds 1945 door d-e Westelijke mogendheden is gedaan, heeft verzet". „De Sovjet-Unie heeft in het door haar bezette Oost-Duitsland een dicta toriaal bewind tot stand gebracht, een Er wordt de laatste tijd veel en in velerlei toonaarden over amateurisme en professionalisme geschreven en we kunnen het soms niet allemaal bijhou den. Deze week deden wij bij het blade ren door een berg oude en nieuwe lec tuur op goed gelnk een greep terug en i kregen min of meer toevallig een exem plaar van de Sportkroniek van 15 Aug. I jl. in handen. En daarin lazen we dan in een artikel van zekere Ve. EI dat het grote gevaar voor het ondermijnen H van de amateuristische geestesinstellirg I van de sportbeoefenaars is gelegen in de wijze waarop de meeste clubs worden bestuurd Immers, in de meeste clubs is njen er vooral op uit. om van de jeugd zo snel mogelijk prominente krachten te kweken, en men laat zich daar te weinig gelegen liggen aan de opvoeding van de jeugd, die men aan de leidin" toevertrouwde. De schuld van de toe spitsing van de strijdvraag amateurisme of professionalisme ligt bij de leiding, concludeert schrijver. En hij vervolgt dan woordelijk: „Want laten we het nu maar eens willen zien zoalS het is: aan de lichamelijke opvoeding wordt weinig, aan de geestelijke verzorging niets ge daan, behoudens in confessionele clubs". Dat is een goede noot voor de confes sionele clubs. Want de opvoeding blijft het allervoornaamste en niet de techni sche kweek De katholieke clubs hebben een goede naam hoog te houden. Maar cok zij op haar beurt hebben leiding nodig, en daarom is de Nederlandse Katholieke Sportbond noodzakelijk als leidinggevende instantie, zoals wij ver leden week al betoogden en hetgeen wij in bovengenoemd artikel nog eens be vestigd vonden. Het is ook vanzelfsprekend eigenlijk, dat de N.K.S. streeft naar de oprichting van een katholieke sportschool, zoals da neutrale sport er een heeft te Bloemen- daal, die voortreffelijk werkt. In een eigen sportschool zullen de katholieks sportleiders beter dan op welke andera wijze ook kunnen worden bekwaamd voor de taak, die zij hebben om de aan hun zorgen toevertrouwde jeugd der sportverenigingen niet alleen in de tech niek (want die wordt stellig niet ver zuimd), maar vooral in de katholieke levensopvatting te onderrichten Daarom ook stimuleert de N.K.S. ook jeugdleiderscursussen, organiseert hij jeugdkampen op prlncipieel-kathoüeka grondslag, bevordert hij de sportuitwis- seling van katholieke verenigingen on derling. Daarom waakt de N.K.S. ook tegen de voortwoekering van de be- drTjfssportverenigingen, omdat zeer be slist de katholieke jeugd daar niet de opvoeding krijgt die zij nodig heeft. En tenslotte is het ook meer dan wen selijk, dat de gehele katholieke sport- beweging van ons land een orgaan heeft, dat een woord van gezag kan spreken tot regering en andere overheidsinstan ties, dat bemiddelend kan optreden bij de samenwerking tussen neutrale en katholieke sportorganisaties, dat zich kan aandienen als een belangenbond bij elke neutrale of overkoepelende sport- of regeringsinstantie waar de katholieke sportbelangen verdedigd dienen te wor den. En om dat alles is de Nederlandse Katholieke Sportbond noodzakelijk. En al deze klemmende bestaansredenen gaven ons aanleiding om in aansluiting op ons artikeltje van verleden week nu nog eens precies hetzelfde te herhalen: de N.K.S. is een noodzaak en ieder ka tholiek sportman moge dat wel beseffen. Een noodlottig misverstand is er de oorzaak van geweest, dat gister avond nabij Heenvliet ter hoogte van het Voornse kanaal twee tram treinen van de Rotterdamse Tram weg Maatschappij, die de dienst tus sen Rotterdam en Oostvoorne onder houden, met kracht tegen elkaar zijn gebotst. Een der passagiers liep hierbij zulke ernstige verwondingen op, dat hij in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. Vele andere inzittenden van de trein werden licht gewond. De materiële schade, door de botsing ontstaan, is aanzienlijk. Het misverstand ontstond, toen de con ducteur van de nil Rotterdam komende trein inlichtingen ging inwinnen over het punt waarop beide treinen elkaar zouden passeren. Aangezien deze tramtreinen van de RTM bijna steeds op enkel spoor rij den, moet nl. tevoren vaststaan, waar elkaar tegemoetkomende treinen elkaar zullen passeren. Het is daarom gebruike lijk, dat op diverse stations wordt nage vraagd, welk wisselpunt zal worden be nut. Machinist vertrok zonder conducteur Toen nu genoemde conducteur opbelde, werd hem medegedeeld, dat zijn trein en de uit de richting Oostvoorne komende stoomtram elkaar niet, zoals oorspronke lijk in de bedoeling lag, bij het station ZwartewaaJ zouden passeren, maar onge veer anderhalve kilometer eerder, nl. ter hoogte van het Voornse Kanaal Juist toen hij uit de telefooncel stapte om dit zijn machinist mede te delen, bleek hem, dat zijn trein reeds vertrokken was. Vermoe delijk had de machinist verondersteld, dat hij weer was ingestapt. De conducteur had de tegenwoordigheid van geest een motorrijder aan te klampen en zo tjlde hij op een ander vervoermiddel achter zijn trein aan, in de hoop deze nog tijdig te kunnen bereiken. Toen hij ech ter ter hoogte van de brug over het Voornse kanaal gekomen was, hoorde hij het geluid van de botsing en het ver splinteren cn rinkelen van hout en glas. De twee treinen waren met aanzienlijke vaart recht op elkaar ingereden. De niet ingelichte machinist was met een normale gang de brug reeds gepas seerd en had de ter plaatse aanwezige bocht genomen, toen hy tot zyn ont steltenis uit tegenovergestelde richting de andere trein met grote snelheid zag naderen Ook de andere machinist zag het gevaar. Beiden remden uit alle macht, maar een hevige botsing was niet meer te vermyden. Beide mannen konden op het laatste ogenblik nog van hun machine springen en daaraan hebben zij het ongetwijfeld te danken, dat zij er ongedeerd zijn afgeko men. Beide locomotieven kwamen met zo veel kracht op elkaar, dat die van de uit Rotterdam komende trein de volgende wagon volkomen vernielde en er in drong. Onder de reizigers van beide tramtrei nen ontstond er een paniek. Iedereen trachtte in het nachtelijk duister zo spoe dig mogelijk zijn wagen te verlaten, velen met bloedende wonden, voornamelijk ver oorzaakt door de glasscherven. De 51- jarige M. W. uit de Meerdervoortstraat te Rotterdam, die op het balcon van een der eerste wagens had gestaan, was er evenwel erger aan toe. Hij liep een sche- delbasisfractuur op en brak een been. Per ziekenauto, ijlings uit het nabijgelegen Brielle ontboden, werd hij in zorgwek kende toestand naar het Zuider Zieken hui -rvoero Een vrouw en twee man nelijke reizigers werden' minder ernstig gewond. De vrouw is eveneens naar een ziekenhuis gebracht. Zij klaagde over in wendige pijnen. Van de passagiers van beide treinen hebben velen kunnen plaatsnemen in voorbijkomende auto's, die hen naar de plaats hunner bestemming brachten. Later verschenen ook bussen van de RTM. Zij zorgden voor het vervoer van de overige passagiers, van wie enigen door glasscher ven niet ernstig waren gewond. Het parket "it Rotterdam was spoedig ter plaatse om de oorzaak van de ramp vast te stellen. De materiële schade is aanzienlijk Het verkeer in beide rich tingen is de gehele avond gestremd ge weest. Hedenmorgen kon het verkeer worden hervat. SUPPORTER. semi-militaire Duitse formatie opge bouwd, het vrije economische leven door wurgende maatregelen verstikt, de natuurlijke en industriële hulpbron nen van haar bezettingszone geplun derd, de concentratiekampen weer in gevoerd en in het algemeen dusdanige levensvoorwaarden doen ontstaan, dat honderdduizenden Duitse ingezetenen z(jn gevlucht". „Dit zijn", aldus besluit de verklaring, „de redenen, waardoor een voortdurende scheiding is ontstaan tussen Oost- en West-Duïtslamd. Zij hebben er tevens toe geleid, dat de in de overeenkomst van Potsdam neergelegde doeleinden van het bereiken van democratie, vrede en welvaart voor Duitsland worden verwezenlijkt" met konden De Royal Air Force heeft het onder zoek naar vermisten uit de tweede we reldoorlog gisteren gestaakt. De met het onderzoek belaste dienst is ontbonden. In totaal heeft de R. A. F. 41.000 man verloren. De stoffelijke resten van 23.000 hunner zijn gevonden en geïdentificeerd. Naar schatting zyn tussen de 12.000 en 17.000 gesneuvelden in zee gestort. Door de Praagse politie zijn reeds ge durende de gehele week op grote schaal razzia's uitgevoerd. Al het weg en spoorwegverkeer uit en naar Praag werd gecontroleerd. Iedere reiziger moest zich op afdoende wijze voor de politie kunnen legitimeren. Er wer den voortdurend arrestaties verricht. Sommige ondervraagden verklaarden dat zij, na door de politie te zijn on dervraagd, de krachtige vermaning kre gen „niet te kletsen". Er zijn incidenten voorgevallen, waar bij is geschoten. Vele afdelingshoofden van ministeries zijn gearresteerd of wor den door de politie in verzekerde bewa ring gehouden, om ondervraagd te wor den. Vele honderden personen, die van onbetrouwbaarheid jegens de Tsjecho- slowaakse staat worden verdacht, bevin den zich in de gevangenissen. Er heerst te Praag een ontzettende op winding. Er doen stfvds meer berichten de ronde over arrestaties, zuiveringen, geheimzinnige verdwijningen e n schiet partijen. De thans uitgevoerde zuivering over treft alle „normale" onderzoekingen der politie naar de politieke betrouwbaarheid der Tsjechoslowaakse burgers. Iedereen, die in een nog zo ver verleden, ook maar het geringste medeleven met Trotzky en diens theorieën of met de Westelijke mo gendheden heeft betoond, is verdacht en wordt in arrest gesteld. Gisteren is te Praag onthuld, dat de Tsjechoslowaakse regering 1 November a.s. aanhoudt als de datum, waarop de regeringsplanncn, waarbij de staal eon- trólc zal uitoefenen op kerkelijke ee- zindten in Tsjechoslowakije, moeten zijn verwezenlijkt. Zoals bekend, zullen volgens deze plan nen de priesters staatsambtenaren worden en slechts indien de staat hun benoeming bekrachtigt, hun taak mogen uitoefenen. Deze bekrachtiging zal slechts worden ver strekt aan priesters, „die door de staat aanvaardbaar worden geacht". De aan te stellen geestelijken moeten vóór hun ambtsaanvaarding een eed afleggen. De tekst hiervan moet nog worden bekend gemaakt. Vanwege de staat zullen „onder wijsinrichtingen en scholen voor de op leiding tot priester" worden gesticht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1