Duitsland in tweeën gesplitst IJzeren gordijn weer dichterbij Politiestaat naar Russisch model ^Weerbericht! COMMUNISTISCHE VLOED GOLF OVER AZIE Naar verkiezingen in Engeland? Gong$ HAVENKERK VERZAMELDE NIEUWE SCHATTEN t jj"9H* Spjfc f L1 I Is H if»/ J mm It al» f I m MAANDAG VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN Bevin en Sforza optimistisch Koning George naar Londen terug D m .nen Diplomaten-reunie ft 1 s i.»fy DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen onnodig gebruik van dienstauto's Communistische nederlaag vertvacht Twintig doden bij rampokpartij Rusland en de atoom V rijlating Nederlandse krijgsgevangenen m Kanton-linie zakt in elkaai LAGEN I If J m t &m WM ÉÉLJk* Eervol werk van de kunstenaar Henderikx %lste JAARGANG ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 ffo. 21051 PLAATSELIJK ENKELE j REGENBUIEN i Vrees van Amerikaanse geleerde ^TL^oumatra mr. Sjafruddin Pra- INDON. KAMER v. KOOPHANDEL IN DE VERDRUKKING 'K' M I - Pk m- f mmemw w r mm* V©OR HET VADERLAND GEVALLEN DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R-K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 13-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur:. J KUIJPEUS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De teerling is geworpen: Duitsland bestaat sinds gistermiddag uit twee republieken, de Westelijke en de Oostelijke, duidelijker gezegd: de democratische en de communistische. Natuurlijk heeft juist de communistische zich de naam „Duitse democratische republiek" gekozen. Méér dan de naam heeft het Kremlin niet te bieden. Even voor drie uur gistermiddag be sloot de Volksraad met algemene stem men, zich als de machtige tweede kamer („Volkskammer") van de nieuwe repu bliek te beschouwen en daarmee voorna melijk de parlementaire macht in handen te nemen. Intussen waren de Russische troepen bezig met de ontruiming van het gebouw der Kommandatura in de Ooste lijke sector, omdat dit aan de nieuwe regering zal worden overgedragen. Deze ontruiming was, aldus neemt men aan. tevens een eerste demonstratieve stap naar het verlaten van Berlijn door het gehele Russische garnizoen van 3000 man. Dit moet dan voor de Duitsers 'n staaltje zijn van de bijzondere welwillendheid der Russen, terwijl het tevens een wenk is aan de geallieerden om eveneens hun troepen uit Berlijn terug te trekken. Men verwacht, dat ook het Sovjet militaire bestuur in zijn huidige vorm spoedig zal worden ontbonden en de Russen hebben nog meer beloningen voor hun nieuwe satelliet in petto. De vergadering van de „Volkskammer" werd gehouden in het gebouw van de vroegere Luftwaffe. Alle sprekers roem den de leiding, welke Rusland aan de vredelievende landen in de wereld geeft en hadden boze woorden voor de „oor logsophitsers en dollar-kapitalisten". Prompt werden drie wetten aangeno men. In de eerste werd de regering gele galiseerd. In de tweede werd de grond wet. op 30 Mei j.l. door het volkscongres geratificeerd, van kracht verklaard. In de derde wet is omschreven, dat de voor lopige regering zal staan onder leiding van een eerste minister met drie plaats vervangers. Er zullen 14 ministeries ko men, met aan het hoofd dat van buiten landse zaken. De sleutelposities zullen natuurlijk in handen van communisten komen. Bepaald bescheiden Is de nieuw opge richte regering niet. Zij deed maar f!eIU „uit naam van het gehele Duitse volk een beroep op de Grote Vier om zo spoe dig mogelijk een vredesverdrag te slui ten en de bezettingstroepen terug te trekken. Als voorzitter van de Volkskammer werd gekozen Johannes Dieckmann, lid van de lib.-dem. partij in de Sovjet-zone. Ei werden acht vice-voorzitters benoemd. Dieckmann aanvaardde zijn presidium met de verklaring, dat de (onder com munistische leiding staande) S.E.D. als sterkste partij in de kame- een van haar voorzitters, Otto Grotewohl, candidaat wil stellen voor de functie van eerste minister. Grotewohl zou zijn kabinet ge durende het weekeinde samenstellen en het Woensdag aan de kamer presenteren. De .Laenderkammer" (eerste kamer) zal Dinsdag a s. bijeenkomen, teneinde zichzelf te installeren. Daara zullen die zelfde dag beide kamers tezamen verga deren, om een president van de republiek te kiezen Als bizondere attractie is nu al aangekondigd, dat vertegenwoordigers van de sovjet-unie een toespraak zullen hou den. Men verwacht, dat de Russen zullen aangeven, welke bevoegdheden de nieuwe regering zal bezitten en in hoeverre haar gezag zal worden beknot door Russische eisen op het gebied van herstelbetalingen, het legeren van troepen en andere be perkingen, samenhangende met de status van bezet gebied. De West-Duitse bondskanselier, ar. Adenauer, heeft de nieuwe republiek iedere wettelijke basis ontzegd, daar zij geen steun heeft van het volk. „Dr. oostelijke staat werd gesticht zonder contact met de bevolking van de ooste lijke zone, die geen schijn van kans kreeg, haar wil tot uitdrukking te brengen", aldus zeide Adenauer. Ilij spoorde West Duitsland aan tot het ge ven van geestelijke en morele steun aan het Oosten- Met de oprichting van de Oost Duitse regering is de splitsing van Duitsland volledig geworden. Een dunne grenslijn op de landkaart is thans de scheiding ge worden tussen vrijheid en knechtschap Vol deernis denken de 46 millioen Duit sers, die in de Amerikaanse, Franse en Britse zone een eigen democratische re gering bezitten, aan hun 20 millioen land genoten aan de andere kant van de grens. ,Na de rede van Dieckmann werd dc vergadering verdaagd", zegt het verslag van de zitting heel zakelijk. Maar het merendeel van 20 millioen Duitsers ziet met zorg de toekomst tegemoet, want het weet, dat deze „verdaging" bete kent: dat het ijzeren gordijn thans de finitief is neergelaten, dieper West Europa in. En waar een gordijn valt. is het aan de éne kant nacht! In West Duitsland heeft de vorming van een Oost Duitse republiek uiteraard ogenblikkelijk weerslag gevonden. De drie westelijke commandanten zijn gis teren bijeengekomen en de West-Berlijnse gemeenteraad vergaderde, om de politieke toestand te bespreken- Tijdens deze zit ting werden de volgende eisen gesteld, vrije verkiezingen in geheel Berlijn, we derinstelling van de administratieve een heid van de stad en opneming van Ber lijn in de West-Duitse republiek. Hedenavond zullen voor het stadhuis in de Amerikaanse zone massa-demonstra ties gehouden worden, om deze eisen kracht bij te zetten. De minister van Verkeer en Water staat heeft bij de ministeries en overige rijksdiensten een schrijven doen circu leren van de rijkshoofdinspectie van het verkeer voor overheidsdiensten, waarin erop gewezen wordt, dat er nog altijd ambtenaren zijn, die bij het gebruik ma ken van dienstauto's, niet angstvallig en scherp de grens in het oog houden, bij welke het gebruik van een rijksauto in het belang van de dienst eindigt en het misbruik begint. Aangedrongen wordt op een gestreng optreden tegen over hen, die duidelijk niet van goeden wille zijn. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht nog hier en daar mist. Overigens geleidelijk toenemende bewolking. Morgen overdag meest i zwaar bewolkt met plaatselijk en- kele regenbuien. Meest zwakke wind, aanvankelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid, later uit uit- eenlopende* richtingen. Weinig ver- j andering in temperatuur. Zondag 9 October: Zon op 6.53, onder 18.01; maan op 18.32, onder 8.27 uur. Maandag 10 October: Zon op 6.55, onder 17,58; maan op 18.49, onder 10.42 uur. Twintig personen zijn gedood en onge veer duizend huizen in as gelegd door een bende plunderaars, die in de nacht van 4 op 5 October een dessa nabij Sumedang, tussen Bandung en Cheri- bon, in West Java heeft aangevallen, aldus meldt Radio Batavia. Ei-nest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken en zijn Italiaanse collega graaf Carlo Sforza zijn gister ochtend uit New York naar Europa af gereisd. Bevin verklaarde „zeer optimis tisch" te zijn t. a. v. de toekomstige in ternationale ontwikkeling. Zijn bezoek aan de V. S. was „nogal geslaagd" en de besprekingen te Washington hadden een „zeer goede schatting" opgeleverd van „de moeilijkheden, die de oorlog heeft opgeworpen en waarin voorzien dient t» worden Leopold Infeld, een Amerikaans professor van Poolse komst, die m 1946 voorspelde dat de S J over drie jaar over een atoombom beschikken, heeft verklaard, de vrees te koesteren, dat Sovjet-Rusland op het gebied der atoomenergie grotere vorderingen zal maken dan de Weste lijke landen. Vijf Amerikaanse atoomgeleerden spre ken in een ingezonden stuk in de ;,New York Times" de verklaring van gen. Wal ter Bedell Smith tegen, als zou Rusland ten minste tien jaar nodig hebben om bij de massaproductie van de atoombom het huidige Amerikaanse Peil te bereiken. Twee der geleerden, prof. Harold Curey en Leo Szilard, waren nauw betrokken bij het maken van ue eerste atoombom. (Van onze Scandinavische correspondent). Het Noorse volk ziet met spanning het resultaat van de Stortingsverkie zingen, die op Maandag 10 October worden gehouden, tegemoet. De vorige vonden in 1945 plaats, toen de oorlog pas was geëindigd en er practisch nog geen sprake van een politieke stabili teit kon zijn. Het optreden van de Sovjet-troepen en de Russische massa graven op Noors territorium hebben Moskou destijds enige good-will ver schaft, zodat de communisten onver hoopt 11 van de 150 zetels ln het Stor ting konden bezetten. Gedurende de afgelopen jaren is het prestige van de communisten, die ijverig aan het ver zet hadden deelgenomen, tot 't laagste punt gedaald. Algemeen wordt ver wacht, dat deze hoogstens vijf tot zes percent van het aantal stemmen zullen verkrijgen. In dit verband kan worden gewezen op het feit, dat de Noren zich ongerust maken over het communistische onder grondse werk in Noord-Noorwegen. Zoals misschien bekend, stimuleren Kominform- kringen deze activiteit speciaal in de kop van Scandinavië, d.w.z. in het Noor se Finnmarken en Troms, het Zweedse Norrbotten en Lapland en in het Finse Lapland. .Sedert enige tijd dirigeert de Noorse communisten-leider, Per Furu- botn, het communistische cellenwerk in het Noorden. Volgens betrouwbare infor maties bevinden zien in Narvik. Tromsö. Harstad, Hammerfe«t en Kirkenes enige duizenden fanatieke getrouwen van de Kominform, die trachten invloed te krij gen in de plaatselijke vakorganisaties, culturfele verenigingen en in de burger wacht. Op het ogenblik zijn de zetels ln het Storting als volgt verdeeld: socialisten 76, conservatieven 25, liberale partij 20, communisten 11, boerenpartjj 10 en christelijke volkspartij 8 zetels. Op de economische inter-Indonesische conferentie, die half November in Djog- jakarta zal aanvangen en waaraan 300 Indonesische zakenlieden zullen deelne men, zal de oprichting van een centrale Indonesische kamer van koophandel be sproken worden. 200 Buitenlandse waarnemers zullen worden uitgenodigd tot deelneming aan de werkzaamheden der conferentie, die bovendien tot doel heeft de economische politiek van de toekomstige Ver. Staten van Indonesië uit te stippelen en plannen op te stellen met het oog op de uitvoering van de te sluiten economische verdragen tussen Nederland en Indonesië. De edelsmeden Jan Eloy en Leo Brom hebben voor het tabernakel van de Havenherk deuren in zilver gedreven. „Dit is onder de mensen de woon- tent Gods". „Ecce tabernaculum Dei cum hominibus zeggen de flanke rende panelen. Op de deuren zijn de al-oude symbolische voorstellingen van de pelikaan, de vis met de mand broden, de wijnranken en de koren aren tot een Gods woonplaats waardig kunstwerk samengesmeed. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Kanton hebben de Chinese commu nisten gisteren de stad Koekong, toe gangspoort op de weg naar Kanton, bezet. Daar de nationalisten Donderdag reeds met de ontruiming van de stad welke op 200 km. afstand van Kanton In politieke kringen brengt men de terugkeer van de "koning te Londen op a s- Maandagmorgen in verband met de mogelijkheid dat hij geraadpleegd zal worden door de eerste minister in verband met de politieke situatie- An ders, zo meent men. zou er geen enkele reden zijn, waarom hij zijn vacantie in het Noorden van Engeland reeds nu zou beëindigen- tot vele nieuwe speculaties over de vraag, ot spoedig algemene verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Men is geneigd aan te nemen dat de koning terugkeert om beschikbaar te zijn voor overleg ingeval de volgende week, als het kabinet op Maandag bijeenkomt, het be sluit mocht worden genomen het parle ment te ontbinden. Men gelooft, dat de eerste minister thans wacht op de aan komst van Bevin uit Amerika op Dinsdag of Woensdag om met deze overleg te plegen. Daarna zou een beslissing in deze of gene richting genomen worden door het kabinet, dat, naar voorlopig besloten is, Donderdag zal bijeenkomen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat zuik een beslissing bekend gemaakt zal worden, alvorens Churchill zijn rede op de volgende dag, Vrijdag gehouden heeft ligt, waren begonnen, geschiedde de overneming van Koekong zonder grote gevechten. Waarnemers te Kanton geloven, dat met de val van Koekong de laatste verdedi gingslinie van Kanton kan worden af geschreven. Deze jongste ontwikkeling in de strijd heeft ernstige bezorgheid veroorzaakt. 1 Volgens „Press Wireless" moeten de co respondenten van kranten, radio en persbureaux uit landen, die geen diplo- matieke betrekkingen met het commu' nistische China onderhouden, op bevel van de nieuwe regering, hun berichtge' ving staken. Dit verbod treft dus alle nieuwsbureaux der westelijken, daar enkel de sovjet unie en haar satellieten Peiping hebben erkend. Het is al in werking getreden en gisteren is het gebruikelijke dagelijkse telegram uit Sjanghai niet te New-York b in nengek omen. Engeland is begonnen zijn zeventien partners in het Atlantisch pact en het commonwealth te raadplegen over het verzoek van de Chinese communistische regering om diplomatieke erkenning. In het blad van de Kominform werd gisteren de verwachting uitgesproken, dat de communistische zege in China een stimulans zal blijken te zijn voor de ontketening van gelijksoortige revo luties in India, Birma, Indonesië en andere Aziatische landen. „Ongetwijfeld zal de overwinning van de Chinese revolutie de volken van ko loniale en afhankelijke landen inspireren Wanneer een bedrijf wil floreren, moet het naast een deskundige leiding en een staf van bekwame medewerkers, ook over vertrouwen beschikken. Wordt geen vertrouwen in zaak of goederen gesteld, dan wordt zo'n affaire een kwijnend be drijf. Het herstel der staten en we hebben d>an speciaal Nederland op het oog is ook aan „bedrijf" toevertrouwd, waarin verscheidene takken van dienst als re gering, parlement, politieke partijen en vakorganisaties het hunne bijdragen om een welvaartsperiode op gang te brengen en te houden. Het „dienst doen" wordt echter voor vele functionarissen een zwaar karwei, omdat zij aanvoelen, dat hun arbeid niet meer de waardering geniet als eertijds het geval is geweest Vooral ook vak bondsbestuurders ervaren, dat er een ver trouwenscrisis bestaat. Zeker de K.A.B. kan propageren, dat het ledental de 300.000 heeft overschre den, maar dat duizenden ternauwernood meer doen dan contributie-betalen, is een feit. Ook de vakbonden ondervinden de terug slag van de moedeloosheid, terwijl daar naast vele op zich niet onbillijke sociale verlangens in conflict komen met econo mische onmogelijkheden. Men kan nu gaan „doordrukken", maar als de econo mische realiteit daardoor een opstopper krijgt, benadeelt men al spoedig zichzelf. We bedoelen natuurlijk serieuze moei lijke economische omstandigheden en niet „economische bezwaren", die nog wel eens gauw als afweermiddel worden gehanteerd. Juist daarom moeten vakbondbestuur ders zin hebben voor realiteiten. Deza zin karakteriseert hun verantwoordelijk heid ten aanzien van de belangen van land en volk. Doch diezelfde verantwoor delijkheid moet het werd gisteravond reeds in het kort opgemerkt in het hoofd artikel ook zover gaan, dat men zijn „mensen" voor de feiten durft te stellen, omdat men beter de situaties kent en vaak vertrouwelijk op de hoogte is ge steld. De „gewone leden" dienen hun gekozen vertegenwoordigers, hun vertrouwens mannen plaatselijk er. nationaal te steu nen en hun leiding te aanvaarden. Er zullen fouten worden gemaakt, er zal wel eens een vraagteken op de voor hoofden verschijnen, doch gegeven ver trouwen mag niet dan op zeer gegronde redenen worden teruggenomen. Er wordt nog al eens gemakkelijk en zelfs onverantwoordelijk gestookt, doch die „stokerij" betekent voor de pleger daarvan in den regel geen brevet van ver stand en inzicht. Bestuurder-zijn is vandaag een zwaar karwei, maar de glans er het succes van hun activiteit moeten mede voortkomen uit 't vertrouwen van hun makkers. Dan kom* de groep vooruit, dan komt Neder land vooruit. Dan zal het waarachtig wel gaan. HENK VAN DER MAZE. Vergaande conclusies mogen hieraan natuürlijk niet verbonden worden, maar. de volgende dag, Vrijdag genouden neep 1t vrachtsinsDanning bij de strijd zoals de politieke medewerker van de als besluit van de conservatieve partij- dp t^vrJriSnT^rh m nationale as- Daily Telegraph" het uitdrukt, de te- conferentie, die a s- Woensdag te Lon- rugkeer van de koning geeft aanleiding den wordt geopend. I Plratles aldus wordt gezegd. vmm m t nplt^lii Illlllllll W 4-t JBSBfc -v^v. y**). mier voor "vï'don morgen verklaard, dat wiranegara, hedenmorg^^ Ngd kr..gs_ 3 de twee Ned-.P1 die destijds zijn ontvoerd, u* er'J t a tober a.s. door hem aan de territoriaal commandant van Noord-Suma een door deze aan te wijzen officier zui len worden uitgeleverd. In korte tijd is de St. Jan de Doper onlangs verrijkt met nieuwe schatten van religieuze kunst. Bij de opening van de concentratie van de aandacht van d; bezoeker op het Maria-beeld. De ramen van André en Frits Hende- vtij. iwig'vuj-v - 1 auicii van zwiuiu v-11 j. i'w ae Maria-kapel hebben wij beioota op rickx vervullen hun meervoudige taak i een beoordeling van het interieur terug - - te komen, vooral wat betreft de nieuwe ramen, welke zijn aangebracht. De splinternieuwheid van de kapel is er nu enigszins af; het element van ver rassing werd uitgeschakeld en dat van beschouwing kwam naar-voren. Nu kan gezegd worden, dat het e?n waarachtige bid-kapel i$ geworden. De rust, die in de zo'n onbekend element is, wordt hier gevonden door de juiste be lichting, de eenvoud van de omgeving en ideale harmonie. Zij zijn onderbreking van de wand en toch voortzetting ervan. Zii brengen licht, maar leiden door over straling niet af van de licht-partij rond het Maria-beeld. De voorstellingen zijn verhalend, maar worden niet anecdotisch. Zij rijzen uit boven het prentje om te worden tot bronnen van meditatie en tot brengster van begrip van het gebeuren. Daar is het raam van Frits, over de glimlach van Maria tot Lidwina. Wij voelen ons omstanders bij dit voorval, als we het raam zien. Zo moeten Li- dwina's kinderogen opgekeken hebben naar Maria. Onschuldig ais aile kinder ogen. Het kon ons dochtertje zijn, dat daar zat het kon het meisje van de buren zijn, dat odk zulke kinderlijke open kijkers heeft. Is het niet op deze leeftijd, dat Maria naar alle kinderen glimlacht? Is hun on beperkt vertrouwen en hun ogen-groot geloof niet de reden, waarom zij de uit verkorenen zijn van Lourdes, van Fati- ma en van Beauraing. En terwijl oudere mensen met de last van eigen zorgen in ogen en houding niet anders kunnen dan eigen lot ter vermilding aan Maria, voor leggen, zij blijven op de achtergrond is Lidwina's bede om hulp voor ande ren. voor Vader en Moeder klaar in haar ogen. In haar ogen weerkaatst loutere door vraag noch eigen baat vertroebel de. liefde voor die Zoete Moeder en haar lief kindje. Alles in haar houding is kinderlijkheid, eerlijkheid, openheid, echtheid. Als pendant hiervan het raam over de kroning van St. Liduina. In bei den, in Maria en Liduina schijnt iets ver anderd; de onvermengde blijdsphap schijnt de herinnering aan de troebeloos- heid van die kinderlijke ontmoetingen verdrongen te hebben, maar toch is er vreugde om de verrijking, die de lijdens ervaringen brachten. Er is geen aarzeling bij Liduina om de rozen-kroon te aanvaarden, maar wel is er huiver voor de herinnering aan de weg, waarlangs zij ging om deze te ver werven. Want zelfs in de heerlijkheid laat het lijden zijn sporen achter. Toonde de verheerlijkte Christus aan Thomas niet zijn kruiswonden? Er is overgave in Liduina, omdat zij weet, dat niet zijzelf de reden van deze wonderlij- I ke kroning is en dit besef van slechts ■werktuig te zijn, geeft aan haar hou ding, die lijn van terugdeinzing. "Geheel los van de inhoud van beide ramen staat de afbeelding op het middel ste. De hoofdfiguur is hierin St. Jan de Doper, de patroon van Schiedam s oud- j ste kerk. De ascetische prediker verbindt het verleden met het heden. Het verle den van de beeldenstorm, van een op stand, die als alle gewdddadige revolu ties niet vermocht te stoppen op het ogenblik, dat andere dan zuivere motie- ven de drijfveer tot de omwenteling i werden. Vanuit de St. Jan, die silhouet tegen de achtergrond van het vuur der I hervorming wordt het beeld van O. L, Vrouw van Shiedam overgedragen naar een nieuwe tijd. Ook deze kent het vuur van een verwoestende omwenteling, maar in die barre nood wordt de band met het verleden hervonden. Terwijl de verering voor Maria van Schiedam weer opleeft, vinden de deugden van St Lidui na nieuwe na-volgers. Zoals zij de ar men bedeelde uit de beurs van Jesus, zo zorgt het Bisschoppelijk Hulp Comité voor de velen, die aan de rand van de lichamelijke ondergang staan. De mensen, die voor het raam staan, zullen U kunnen vertellen, welke zuster het is, die op het raam staat afgebeeld Maar 'deze zuster heeft geen naam. Zij verpersoonlijkt alles wat door de reli gieuzen of zij man of vrouw, priester broeder' of ziekenverpleegster waren, is gedaan. En dat is veel geweest. Wie van de toeschouwers, die over honderd jaar voor deze ramen zullen slaan, zullen iets begrijpen van de attri buten', welke ons vertrouwd zijn. van net n'oodkacheltje, van de bieten, van de knoestige stronk, die weer voor vijf mi nuten vuur leverde, van de handkar, waarmee de schatten voor een' nieuwe v/eek leven vervoerd werden? De drie ramen zijn een nieuwe rrffil- 1 paal in het werk van de gebroeders Hen- I derickx, twee kunstenaars, met wie Schiedam rijk is. Zij hebbii ie»der apart een eigen inhoud, maar worden tot het geheel van een triptiek gebonden door cle idee, en door de vorm. In de soberheid van de kapel doet de warme kleur van het glas ongewoon aan. Hier is vrijwel alles ontkluisterd wat het glas aan licht en kleur verborgen hield. Het evenwicht tussen lichte en donkere partijen is niet gevonden door een vermijden van brillr.nte partijen, maar door een feilloze breideling van j ieoere kleur binnen de teugel van neven- kleur en lood. En dit niet ten koste van verstaanbaar heid of onverantwoorde vertekening, maar door een innerlijk evenwicht van de kunstenaars, die zich niet met „is men" ophouden ,maar hun werk omhoog halen uit de verdieping van het eigen geestelijk leven, de techniek van het vak en de studie van het verleden. Daaruit spruit voort de verrijking, die twee Schiedamse kerken van hun hand heb ben mogen ervaren. De Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordigers bij de West-Europese landen zullen spoedig in Parijs bijeen komen, om de Amerikaanse politiek in Europa en jegens Rusland de revue te laten passeren, aldus werd gisteren van. betrouwbare zijde te Londen meegedeeld Deze conferentie zal gehouden worden kort voor of onmiddellijk na de aange kondigde vergadering van Amerikaanse diplomaten in Rusland en de Oost-Euro- pese landen de „ijzeren gordijn conferentie" die op 24 en 25 Otober in Londen zal plaats vinden. Admiraal Alan Kirk, de Amerikaanse ambassadeur bij de sovjet-unie, zal zo wel de Parijse als de Londense vergade ringen bijwonen, evenals de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken. Kirk zal vermoedelijk verslag uit brengen van de Russische reacties op Truman's mededeling, dat in de sovjet unie een atoombom is ontploft. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: Kon. Ned.-Ind. Leger. Gesneuveld 18 Sept. 1949: Man, soldt- 2e kl. inf. F. Sumanti. Kon. Landmacht: In de periode van 1 t.m. 6 Oct. 1949 geen verliezen. De beeltenis van Maria van Schiedam is niet alleen het middelpunt ge worden van hernieuwd geestelijk, maar ook van kunstzinnig leven. Levende katholieke cultuur levert een bijdrage aan de rijkdom en schoonheid van de stad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1