Nieuws [iit STAD en OMTREK Bioscopen fc a Roden in Tsjechoslowakije sluiten de gelederen Kinderbijslagen zijn afgeroomd Op weg naar uitvoering sociale zekerheid verlaging melk-marge Kruiswoor d-Puzzle 317 I Teveel vloeit terug aan schoolgeld en belasting W erkloosheids wet komt tot r~ II I 80-JARIG BESTAAN R.H.B.S. Elke communist moet actief dienen Congres van de dans Ook de boeren moeten hun deel betalen ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 PAGINA 2 f Programma der feestelijkheden INENTEN TEGEN POKKEN KEURINGSDIENST BEURSBRUG GESLOTEN GETUIGEN GEVRAAGD WAARSCHUWING EEN UUR LOÖN-ACTIE AMSTERDAMSE VETERANEN STERKER BURGERLIJKE STAND GEMEENTE-ZIEKENHUIS DERTIG JAAR HET BEGIN VAN EEN DIERENTEHUIS IS ER VERGADERING R. K, MIDDENSTAND FOTO-AMATEURS VOOR MEDISCHE ZONDAGSDIENST rtl T"" T- Hier ziet U de 6-jarige Sir Robert Ho Tung, de rijkste man van China, in gesprek met de Zweedse kroonprins in het koninklijk paleis te Stockholm. Met een secretaris en de assistentie van twee ver pleegsters trekt deze Chinese heer al enige maanden door Europa. In November keert hij echter weer terug naar huis, op Hongkong aan. Vrijdagmiddag heeft H. M. de Koningin de eerste steen gelegd van het Studentensanatorium te Laren. H. M. brengt de specie ter plaatse, waarna de steen gaat zakken. ARRESTATIE-BANDJIR HOUDT NOG AAN 59 HUIDIGE REGELING KINDER BIJSLAG DIENT VERLENGD Lasten voor militaire dienst en schoolgeld voor huishoud- onderwijs NAJAARSWEDSTRIJDEN ROTTERDAMSE KEGELBOND SPEL OVER ST. LIDUINA Alg. Bond) bij de minister bezwaar a2- maakt. MGR. ANT. OOMEN KATHOLIEK HANDBAL START MORGEN MET WEDSTRIJDEN .jr^~ DAAR SNAPTE GRADUS NL NIETS »i Op 1 Mei van dit jaar bestond de Rijks H.B.S. tachtig jaar. Daar deze datum in verband met overgangs- en eindexa mens ongunstig viel, besloot het lustrum- conjité, in het leven geroepen om dit feit feestelijk te vieren, de festiviteiten te houden in de maand October. Het officiële feestprogramma is thans samengesteld. De feesten beginnen op Woensdag 26 Octo ber, 's avonds om 8 uur, wanneer voor de leerlingen van de school in Musis Sacrum de première zal worden gegeven van de schoolrevue: „Tachtig en nog krachtig". Na afloop is er bal. Op Don derdag 27 October zijn er voetbal- en hockeywedstrijden voor leerlingen op Bos- hoek en om 4 uur wordt een wedstrijd gespeeld tussen een elftal van reünisten en een elftal van leraren. Op Vrijdag 28 October zullen er op Boshoek athletiek- wedstrijden voor leerlingen worden ge houden in de ochtenduren, want 's mid dags komen leraren, oud-leerlingen en leerlingen om 2 uur bijeeti op het Koolas om vandaar, met muziek van het Schie dams Politie Muziekgezelschap voorop, een wandeling door de stad te maken, die zal eindigen in de aula van het Stedelijk Museum, waar het gemeentebestuur het uitgebreide gezelschap zal ontvangen om 3 uur Op de avond van die dag is er een gala-voorstelling in Lommerrijk te Hil- legersberg, daar er in Schiedam op die avond geen zaal beschikbaar was, groot gehoeg om een achthonderd leraren, oud leraren en oud-leerlingen te bevatten. Dan zal weer de school-revue: Tachtig en nog krachtig, worden opgevoerd, waarna er een gala-bal is. Zaterdag 29 October zullen oud-leraren en leraren In de morgenuren aan de oud leerlingen lessen geven in het gebouw der Rijks H.B.S. Tussen de lesuren is er een pauze. Alleen de ingewijden, de réunis- ten, zullen beseffen, wat dat betekent. Vóór de aanvang van de eerste les wan delen de leerlingen" natuurlijk op het Koolas. 's Middags om half 3 zal in het gebouw der Rijks H.B.S. een receptie wor den gehouden. Men heeft dan gelegen heid de tentoonstelling te bezichtigen, welke foto's omvat uit de geschiedenis van de school. Om 8 uur volgt nog een diner-dansant in de Rotonde Beurs te Rot terdam voor de oud-leerlingen. Op Zondag 30 October maken de réu- nisten een excursie naar Duin en Kruid- berg en 's middags is er voor de leerlin gen een gecostumeerd bal in Musis Sa crum. Ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan der school zal een Gedenkboek het licht zien, waarin {Urecteur, leraren, oud-leerlingen en leerlingen bijdragen hebben geschreven. De Directeur van de Gem. Geneesk. en Gezorjdh. Dienst maakt bekend, dat de tijdelijke maatregel, waardoor iedere Dinsdagmiddag gelegenheid werd gege ven tot inenten, door te geringe deelname vanaf heden is vervallen. De reeds bestaande regeling blijft ge handhaafd, zodat de gelegenheid tot inen ten op de eerste Dinsdag der maand tus sen 23 uur in het gebouw van de G. G. en G. D. Tuinlaan 80. geen wijziging on dergaat. Burgemeester en Wethouders van Sch'e dam doen te weten, dat heden op de se cretarie der gemeente ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden is neder- gelegd het navolgende door hun college op 20 September 1049 vastgestelde besluit, houdende uitvoeringsvoorschriften van de Verordening op de Keuringsdienst van vee en vlees in de gemeente Schiedam (aanwijzing zg. vleeswegen). Schiedam, 8 October 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, N. J. Post. De Burgemeester, J. W. Peek. In verband met werkzaamheden aan de Beursbrug zal deze brug op Zondagmor gen van 6 uur af voor alle verkeer ge sloten zijn. De duur van de sluiting zal naar schat ting 6 uur bedragen. Donderdagavond om vijf minuten over 6 stak voor de Singelkerk een tienjarig jongetje, v. R., plotseling de rijweg over. Hij werd door een auto aangereden. De bestuurder stopte en informeerde naar de toestand van het knaapje. Deze zeide hem echter, dat hij niets mankeerde- Al leen maar een beetje pijn in de pols. La ter bleek, dat de aangeredene zijn pols ge broken had. In verband hiermee verzoekt de politie de chauffeur van v betrok ken voertuig en eventuele ge ,en zich in verbinding te willen stellen met de motordienst, Lange Nieuwstraat. Tel. 69333, Een dezer dagen vervoegde zich bij een tandarts hier ter stede een man, die zei- de Breems te heten. Hij vroeg een behan deling, welke naar zijn zeggen voldaan zou worden door het Katholiek Thuis front. Na informatie bleek deze organisa tie van de gehele meneer Breems niets af te weten. Het is mogelijk, dat meneer B. zal pogen elders soortgelijke kunstjes uit te halen. Men is gewaarschuwd. Dank zij het spontane gebaar van die gene. die een uur loon offerden, kon het plaatselijk Bestuur van de Stichting 19401945 een slot-bedrag van 31.000 boeken als gevolg van de Mei-actie. Allen, die op enigerlei wijze tot dit resultaat bijdroegen, hebben de dank van het be stuur en van de verzorgden geoogst- Op het terrein Havendijk heeft een dé zer dagen een elftal van veteranen van de Schiedamse politie gevoetbald tegen een elftal van de Amsterdamse Politie. De Amsterdammers waren met 32 de baas. Na de geanimeerde strijd werd een nat tere ontmoeting uitgevochten op de ter reinen van een distilleerderij, waarna in de Amstelbron de mannen van de boor den van de Amstel zich tot slot laafden GEBOREN: Rienkje d. v, H. M. F. Ach terberg en T. Moerer; Ferdinand D. z. v F. D. Kerdel en A. Vos; Ida d. v. A. L- Nuis en M. Bons; Johanna E. M. C. d. v- J. H. v. d. Heiden en J. E. M. C. v. Kerk hof; Elisabeth d. v- W. Slootweg en M. R. Roctus; Rita d. v. L. Bras en M. Hane graaf OVERLEDEN: J. M. Krommenhoek, 74 j. vr. v. G. H. Koudijs, Op Donderdag 13 October zal het der tig jaar geleden zijn, dat het Gemeente Ziekenhuis aan de Nassaulaan officieel werd geopend- Dit feit zal op Woensdag 12 October met de patiënten, op Donder dag 13 October door de oommissie van administratie voor het gemeente zieken huis en Vrijdag 14 October door het ge zamenlijke personeel feestelijk worden herdacht, zij het dan, dat de herdenking geschiedt in intieme kring zonder recep ties enz. Er komt in Schiedam een dietentehuis. Het komt achter het huis van v. d. Steen, de bekende handelaar in benodigdheden voor dieren aan de afrol van de Hoog straat. Hiermee is een begin gemaakt aan de verwezenlijking van een der voor naamste wensen van de plaatselijke af deling van de Vereniging tot Bescher ming van Dieren. De leider van de pro- paganda-commissie, de heèr Lou Daniels, zette zich voor de spekking van het fonds voor dit doel geheel in. Maar er behoeft niet aan gedacht te worden, dat een dieren-tehuis binnen afzienbare tijd gebouwd kan worden. Het fonds zal nu het maken van een achttal hokken bekostigen. De heer v. d. Steen zal de verzorging van de zwer vend aangetroffen dieren op zich nemen. Wanneer het terreintje ingericht is, be hoeven de dieren, welke schaloos lopen, niet meer naar de werf van de Gemeente Reinigingsdienst aan de Buitenhavenweg gebracht te worden- Er zal overleg worden gepleegd met de dierenbescherming in Rotterdam, of het mogelijk zal zijn per auto de dieren even tueel naar het dierentehuis in Rotterdam over te brengen. Het bestuur van de vereniging over weegt het aanschaffen van een apparaat, waarmee dieren langs electrische weg kunnen worden afgemaakt. In Delft wordt dit apparaat reeds gebruikt. In Schiedam wordt de methode van het stikhok ge bruikt, waarin de dieren een pijnloze, langzame dood sterven. Het begin van een echt dierentehuis is nu toch gemaakt. Maandagavond komt de R.K. Midden standsbond, afd. Schiedam, in Musis Sa crum bijeen ter bespreking van de vol gende kwesties: Gevolgen van de devaluatie. Hoe vangt men ze op; Regeling van het branden van electrisch licht in de etalages tijdens de spertijd, welke komende winter zal wor den ingevoerd; Oplossing van moeilijk heden bij levering aan de Gemeente; ue- schenken-beurs voor St. Nicolaas; Op be zoek bij Belgische zakenmensen; Wel vaart-fonds. Het bestuur nodigt tevens vrouwen, zoons en chefs uit, opdat bruikbare plan nen kunnen worden opgesteld en uitge voerd. De Philips-Verkoop Mij. geeft op uit nodiging van een Schiedamse zaak in foto-artikelen voor amateurs op Donder dag 13 October in Musis Sacrum een de monstratieavond van de middelen, welke de moderne amateur-fotograaf voor bin nenhuis-opnamen ten dienste staan. D Houthuysen Jr. Swammerdamsin- gel 43, Tel. 68516; J. v. Buren, Buys Bal lotsingel 16, Tel. 69661; H. W. Gasteren van Cattenburgh. Burg. Knappertl. 41, Tel. 69880. Apotheek Firma A. Gouka, Hoogstraat 29. De prinses en de piraat (Passage) Bob Hope en Virginia Mayo belanden in een piraten-wereld en houden zich daar onledig met het verkopen van grap pen. die voor een Nederlands publiek gro tendeels onbegrijpbaar zijn. 18 jaar. Scheherazade (Monopole) De muziek van Rimsky Korsakov mis bruikt om er een half gaar verhaaltje van te maken. Te Fraag blijven berichten binnen stromen over voortgezette arrestaties, onderzoeken door de politie en zui veringen. Waarnemers te Praag zijn van mening, dat de huidige golf van ar restaties wordt uitgevoerd, omdat de Tsjechoslowaakse regering rekening houdt met een ongunstige reactie op haar voornemen de kerken In Tsjecho slowakije onder staatscontrole te bren gen en van de priesters ambtenaren te maken. Wat de arrestaties betreft, meent men tc Praag, dat in de eerste plaats een uit gebreide en grondige zuivering hseft plaats gevonden in regeringskantoren en organisaties van de communistische par tij. Een aantal afdelingschefs van mi nisteries is vervangen, velen van hen zijn gevangen gezet. Voorts zijn gewezen zakenlieden, wier zaken zijn onteigend, en uitoefenaars van de zogenaamde „vrije beroepen" wie het onmogelijk is gemaakt hun beroep verder uit te oefenen, in ar rest gesteld onder beschuldiging geen productief werk te hebben verricht en omscholing te hebben geweigerd. Wel licht zullen zij verplicht te werk worden gesteld. De Tsjechoslowaakse communistische partij heeft gisteren aan haar functio narissen een waarschuwing doen uitgaan, waarin wordt gezegd dat zij „hun waak zaamheid tegenover vijandige elementen moeten verhogen en zich persoonlijk ver antwoordelijk moeten gevoelen voor de zuiverheid der partijgelederen. Indien iiet verleden van ambtenaren en partij leden niet voldoende bekend is, moet hiernaar een zdrgvuldig onderzoek wor den ingesteld. Naar verluidt, zouden de razzia's be gonnen zijn, nadat het tijdens het vorige weekeinde tot een vuurgevecht kwam tus sen politie en een groep complottanten, Op 29 en 30 October.a.s. zal een Studie congres voor de Dans worden georgani seerd in het A. M. V. J.-gebouw, waarop de hoogleraren prof. dr. G. van der Leeuw en prof. dr. F. J. J. Buytendijk referaten zullen houden, getiteld resp, „Dans en Religie" (met als inhoud: „De weerstand tegen het dansen In het alge meen op grond van religieuze en morele overwegingen in Nederland" en „Hoe de ze te overwinnen") en „Het menselijk lichaam als instrument van de dans" on derwerp: „Waarom danst de mens?"). Het initiatiefcomité meende gevolg te moeten geven aan een suggestie Van de afdeling Vorming Buiten Schoolverband van het Ministerie van O., K. en W., om op deze wjjze contact te leggen tussen de personen, die zich bewegen op het gebied van de balletdans, der rhythmi- sehe bewegingsscholing en van de volks dans. Het merkwaardige feit doet zich lil. voor, dat op deze terreinen volkomen geïsoleerd gewerkt wordt. Het Congres poogt de drie richtingen bijeen te bren gen in een onderling gesprek. Het Congres wordt besloten met een demonstratie-avond, die voor iedereen toegankelijk zal zijn en waarbij de drie takken van dans door keurgroepen zui len worden gedemonstreerd. Het initiatiefcomité, dat dit Congres voorbereidde, bestaat uit Max Dooyes. mevr. Hans Snoek, Corrie Hartong (bal letdans), C. Ras, D. H. Schmull (rhyth- mlsche bewegingsscholing), dr. J. Poll- mann, mevr. L. Tiggers, Nel Mak (volks dans). Het jongste nummer van „Het Gezin", orgaan van de Katholieke Bond voor het gezin, bewijst, dat er voor deze or ganisatie nog werk te over aan de win kel is wat betreft de materiële positie van de grote gezinnen. In een artikel, getiteld „De kinderbij slagen zijn afgeroomd", betoogt de heer J. W. F. van Meegeren, dat de Kinder bijslag vrij moet zijn van belasting, om dat thans met de ene hand gegeven wordt en met de andere teruggenomen. Hij verwijst naar een artikel van de parlementaire redacteur van de Limb.- Pers, waarin wordt aangetoond, dat 20 tot 40% van de kindertoeslag bij de mid den-inkomens weer ij.aar de schatkist te rugvloeit, omdat men de kindertoeslag bij het loon telt en daardoor een ver hoogde belasting en 6en evenredig ver hoogd schoolgeld moet betalen. Meen niet aldus de heer v. Meegeren dat de kleine gezinnen er naar verhouding beter aan toe zijn. We hebben een en an der laten uitrekenen voor een gezin met 1 kind, dat M.O. geniet. Welnu voor de inkomens van f 5000 tot f 10.000 liggen de percentages van de kinderbijslag, die men van verhoogde belasting en ver hoogd schoolgeld betaalt tussen 26 en 44%. De voorzitter van de Kath. Bond van het Gezin vervolgt dan: „Het komt ons voor dat hier inderdaad met de ene hand gegeven wordt en met de andere teruggenomen wordt. Op deze manier is het effect van de kindertoe slag veel geringer dan algemeen wordt aangenomen, vooral bij de zg. midden inkomens. De uitdrukking dat de kinder toeslagen zijn afgeroomd is niet te sterk. Het behoeft dan ook niet te verwonde ren dat in de boezem van het H.B. van onze Bond net plan gerijpt is een krach tige actie in te zetten voor de gedachte, dat in de toekomst de kindertoeslagen niet bij het inkomen of loon mogen ge rekend worden. Nu valt hét niet te ont kennen, dat men in Nederland de kinder bijslag steeds als een loonkwestie heeft opgevat; kindertoeslag is een deel van het loon en zo is men er. toe gekomen, deze toeslag bij de belasting in het school geld in aanmerking te doen komen. Ge- zie:: het geweldige percentage, dat men terug moet betalen, lijkt dit ons niet juist. Men kan nu zo redeneren. Het loon bestaat uit 2 delen: het gedeelte, dat men krijgt voor zijn prestatie en een 2e gedeelte (de kindertoeslag) om aan de behoeftefactor tegemoet te komen. We schrijven expres tegemoet te komen. De kindertoeslag is een gedeeltelijke bevre diging van de behoeften der gezinnen. Maar juist omdat het slechts een gedeel telijke tegemoetkoming geldt, daarom is het verkeerd in een of andere vorm aan de kindertoeslag te knibbelen en zeker als die percentages zó hoog gaan liggen, (in sommige gevallen liggen deze bij 44%), dat bijna de helft wordt afge roomd". De heer van Meegeren wijst er verder op, dat de kinderbijsslag een beloning is voor bewezen diensten, hetgeen tot gevolg' heeft, dat deze niet het karakter heeft van een aalmoes, noch van onder stand aan noodlijdenden, maar wel van een sociaal recht. Het is evenwel nooit de bedoeling om de gezinshoofden volkomen te ontlasten van het onder houd hunner kinderen. Deze plicht rust op hun hoofd en er kan geen sprake zijn aan dit beginsel afbreuk te doen. De ge insvergoeding is slechts een toeslag. Maar juist omdat ze maar een toeslag is en niet meer, is het een dwaasheid om langs fiscale weg en door verhoging van schoolgeld er wat van af te knibbelen, houdonderwijs. Daarin lezen wij: Dan is het we herhalen het met de ene hand geven en met de andere terugnemen. Het lijkt me nuttig, zo concludeert ge noemde schrijver, aan deze zaak onze volle aandacht te schenken. Hier ligt een nieuw actie-front voor onze Bond en w^l dit: de kinderbijslag vrij te maken van belasting. geringe last; niet enkel door gemis aan inkomen, ingebracht door de betrokken gezinsleden, maar door de langdurige diensttijd en de daarmee verbonden ver vreemding van het beroepsleven zien de ze gezinnen zich ondanks alle hulp aan. gedemobiliseerden geboden, voor niet ge ringe moeilijkheden geplaatst, als de uit militaire dienst teruggekeerden, opnieuw in het maatschappelijk leven moeten worden ingeschakeld. Op grond van deze omstandigheid zou het billijk zijn de hoofden van de betrokken ge zinnen in het genot te stellen van kin deraftrek bij loon- en inkomsten-belas ting voor kinderen in militaire dienst, ook als- zij meerderjarig geworden zijn. Voor studerende kinderen wordt deze aftrek toegekend klaarblijkelijk óm rede nen van algemeen belang; dezelfde rede nen gelden in nog hogere mate en 7 er in de toekomst wel blijven gelden in geval van militaire dienst. Daarom verzoekt adressant de minister het ver lenen van de?e kinderaftrek in welwil lende overweging te willen nemen. Het schoolgeld voor Huis- houdonderwijs Een ander request, ditmaal aan de mi nister van Onderwijs, behandelt de kwestie van schoolgeld voor het huis- De bijslag vanaf het eerste kind Inzake de regeling van de kinderbijslag zelf lezen wij o.m. „Weldra naderen we nu 1 Januari 1950. Men zal zich herinneren, dat bij de wet van 22 Dec. 1946 een regeling is getrof fen, waarbij de kindertoeslag vanaf het le kind gegevc.i. zou worden. Drie jaar zijn omgevlogen ondanks de zorgen aan hè., dure leven verbonden. Welnu, over enkele maanden zal de kindertoeslag weer van het 3e kind af uitbetaald moe ten worden. Dat zal dan betekenen, dat tal van gezinnen dan f 124.80 of f 261.28 minder zullen ontvangen. En het leven is in die drie jaren niet goedkoper ge worden. We zijn benieuwd, hoe deze zaak zal opgelost worden. Ons dunkt, dat het wel niet anders, kan of deze wet van 22 Dec. 1946 zal moeten worden verlengd. Doet men het niet, dan zal de spanning tussen lonen en prijzen zo toenemen, dat ze ondraaglijk wordt". (Naar wij menen te weten, wordt de wet verlengd. Red.) Belastingaftrek voor kinderen in militaire dienst In een request aan de minister van Financiën brengt het hoofdbestuur van de Katholieke Bond voor het Gezin, nu het tarief voor de Loon- en Inkomsten belasting staat te worden herzien, het volgende onder de aandacht van Exc. Lieftinck: Indien thans jongemannen onder de wapenen worden geroepen, betekent dit voor de betrokken gezinnen een niet Uit de kring zijner leden is de aan dacht van het bestuur van de Kath. Bond „Voor het Gezin" gevestigd op de in ver houding zware lasten, die op de gezinnen komen te rusten, wanneer kinderen het Huishoudonderwijs volgen. Het school- geldtanef dezer scholen, gebaseerd op normen is in verhouding tot het gezins inkomen zeer vaak aan de hoge kant. Waar daarbij geen vermindering wordt toegepast wegens gelijktijdig schoolbe zoek van meer dan één kind uit hetzelfde gezin, is het dikwijls een beletsel om de Huishoudschool door alle in aanmerking komende kinderen te laten bezoeken. Daarbij komt, dat als regel boven het schoolgeld een bedrag moet worden vol daan als vergoeding voor bij het onder wijs verwerkte materialen, welk bedrag al evenmin gering mag heten en voor ieder kind ten volle moet worden voldaan. Het Bestuur van de Kath. Bond „Voor het Gezin" neemt de vrijheid de aan dacht van de minister voor deze aange legenheid te vragen. Het is toch te be treuren zeker in een tijd, waarin meer dan ooit aan de huishoudkunde van de vrouw hoge eisen worden gesteld dat de goede voorbereiding die het Huis houdonderwijs geeft, om financiële over wegingen aan de 'oudere meisjes moet worden onthouden. Te overwegen is hier bij. dat door de fiscale maatregelen aer regering de gezinnen, die op dat onder- v. ijs bepaaldelijk zijn aangewezen, een belangrijk deel van de kinderbijslag die ze ontvangen, aan Inkomstenbelasting terug in 's Rijks schatkist storten. Adressant vertrouwt, dat de minister aanleiding zal vinden de normen voor de schoolgeldheffing bij het Huishoudonder wijs nader te bezien. Ook wordt de vraag gesteld, of niet de mogelijkheid zou kun nen worden gevonden door een subsidie per leerling aan de Huishoudscholen de kosten van bij het onderwijs nodige ma terialen voor rekening van die scholen te laten. die poogden zich meester te maken van de internationale telefoon- en radiover bindingen in het gebouw der P.T.T. Deze aanvallers zouden helpers bulten de stad gehad hebben, met wie ZÜ z'ch in ver binding wilden stellen voor een gezamen lijke opstand. Verscheidene mannen poogden de Jawa- fabriek binnen te dringen, waar geweren en motorfietsen vervaardigd worden. Het plan was zich van de wapens meester te maken en daarna de gevangenen uit de Pankrac-gevangenis te halen. Een houten garage met rijksauto's werd in brand ge stoken, waarbij 40 nieuwe Skoda Tudor- wagens werden vernield. Van Maandag 24 tot en met Vrijdag 28 dezer en Zondag 30 dezer zal de Rotter damse Kegelbond op de banen van feest gebouw Courzand najaarswedstrijden houden, waarvan het programma als volgt luidt: kórpswedstrijd voor dames en neren vijftallen, alsmede gemengde vijftallen; korpswedstrijd voor dames en heren drietallen alsmede gemengde drie tallen, v;rije-bgan-wedstrijden voor dame» en heren., onderverdeeld in super-seniores en junio'res-klasse. Morgenavond om half 10 zendt de K.R.O., in het kader van de Limburgse Dag, een hoorspel uit van het spel van schone minne in drie delen door Jacques Schreurs M.S.C.: „De hemelse twistappel". Het spel is in dichtvorm geschre ven- Het behandelt de strijd van St. Liduina met het lijden. Het spel duurt tot kwart voor 11. De Werkloosheidswet, dwz. de wet van 9 September j.l. tot verplichte verzekering van werknemers tegen de geldelijke ge volgen van onvrijwillige werkloosheid, is in Staatsblad J. 423 afgekondigd- In werking treden kan ze echter al zal dat wel nief zo lang duren voorlopig nog. niet. Want eerst moeten nog de no dige uitvoeringsmaatregelen worden ge troffen. Met name is hét van belang, dat het Algemeen Werkloosheidsfonds. waar aan in de wet eeh belangrijke taak is toebedeeld, zo spoedig mogelijk wordt opgericht. Intussen lijkt het wel van belang de inhoud van de wet, welke voor de werk nemers weer een grote stap vooruit be tekent op de weg naar. sociale zekerheid, kort samen te vatten. De wet dan onderscheidt tweeerlei ver zekering, n.l. ten eerste een wachtgeld- verzekering en ten tweede een daarop aansluitende werkloosheidsverzekering. Onder de werking van de wet vallen in het algemeen allen, bic binnen het Rijk in loondienst werkzaam zjjn. Uit gezonderd zijn echter enkele categorieën van werknemers, zoals ambtenaren, huis personeel, personen met een vast loon van meer dan 6000-Per Jaa|" en per sonen van 65 Jaar en ouder. De verzekeringen zullen worden uit gevoerd door bedrijfsverenigingen, waar van de oes'.uren paritair zijn samenge steld uit vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers en door een Al gemeen Werkloosheidsfonds, in welks be stuur naast het bedrijfsleven ook het rijk voor 1/3 deel is vertegenwoordigd. De bedrijfsverenigingen beslissen over de aanvragen om uitkering en voor elk on derdeel van het bedrijfsleven, dat daar- voor in aanmerking kpmv kan eèn be drijfsvereniging, waarbij el*® werkgever in die tak van bedrijf moet zijn aange sloten, als uitvoeringsorgaan fungeren- Het Algemeen Werkloosheidsfonds is te beschouwen als het algemeen toezicht houdend orgaan ten aanzien van jet be leid der bedrijfsverenigingen. Recht op een wachtgelduitkering ten laste van een wachtgeldfonds van een bedrijfsvereniging heeft de werknemer, indien hij in de 12 maanden, aan zijn werkloosheid onmlddell# voorafgaande, ten minste 156 dagen in 'nondienst heeft gewerkt in de betrokken bedrijfstak. Om uitkering krachtens de werkloosheidsver zekering te ontvangen moet de werkne mer in de 12 maanden, a®ii werk loosheid onmiddellijk voorafgaande, ten minste 78 dagen in loondienst hebben ge werkt in het bedrijfsleven in het alge meen. De uitkeringen krachtens de wacht geldverzekering geschieden over ten minste 48 dagen (be bedrijfsvereni ging kan het aantal da. an dus hoger stellen). Die krachtens de werkloos heidsverzekering over 78 dagen. Bet to tale aantal dagen uitkering bedraagt dus ten minste 126; indien het aantal dagen wachtgeld hoger is dan 48, stijgt het totale aantal dagen in gelijke mate. Een werkloze werknemer, die geen recht Tieeft op wachtgeld, doch wel op eén uitkering kra-htens de werkloos heidsverzekering, ontvangt deze laatste uitkering jver 128 dagen. De hoogte van het wachtgeld bedraagt minimaal (de bedrijfsvereniging kan het dus hoger ste'Jen) 80% voor gehuwden en kostwinners; 70% voor ongehuwden, niet-kostwinners. van 18 jaar en ouder, die niet bij hun oudere inwonen, 60% voor de overige werknemers. De hoogte der uitkeringen krachtens de werkloosheidsverzekering is dezelfde met dien verstande, dat het hier vaste percentages betreft, De wachtgelduitkeringen komen ten laste van de wachtgeldfondsen der be drijfsverenigingen, welke fondsen gev'o worden door premiën, te betalen doo betrokken werkge ers en werknemers uitkeringen krachtens de werkloo dene van de bestaande vakbedrijfsvere nigingen ontbreken echter op deze lijst. Hiertegen heeft de bedrijfsunie voor fa briekmatige bedrijven (Kath. Prot. en Z. H. Exc- mgr. Ant. Oomen, a post vicaris van de Witte Paters in Afrika heeft, naar „Sancta Maria" eerst thans vernam, al ruim een jaar geleden zijn ontslag als apostolisch vicaris aan gevraagd en verkregen. Daarna is Mon seigneur met goedvinden van zijn Over heid teruggekeerd naar de plaats, waar hij vóór 40 jaar zijn Missionarislevenis begonnen, n.l. naar de Belgisch® go, waar hij thans inwoont bü ner confraters en nog huip de zielzorg. Kon enige tijd geleden der oprichting van de Kath. Handbalkring Rotterdam gemeld wórden, morgen is het reeds zo ver ,dat op 't terrein „Pieterman" (Ket- hel) te Schiedam de eerste wedstrljden- serie gespeeld zal worden door de da mesclubs uit Rotterdam, Gouda en Schie dam. De volgende elftallen zullen in eer ste ontmoeting aantreden: 12 uur: St. Elisabeth (Rotterdam)—St. Lodewijk (H'berg), juniores. 13 uur: U.V.G. (Schieddm)—Donk H (Gouda), seniores. 14 uur: St. ElisabethSt. Lodewijk (R'dam-C.), seniores. Na afloop van deze wedstrijden zal on der voorzitterschap van de diocesaan sportadviseur, pastoor v. d. Lugt, en de diocesaan leider de heer Van Bakelen, een vergadering plaats hebben van het onlangs gevormde bestuur van de Rot terdamse Kring. uitkeringen Kracntens ae wci"-',r"v;0t ai verzekering komen ten laste van gemeen Werkloosheidsfonds, da U komsten ontvangt uit premifen van werk- gevers en werknemers, diei e« us aer kosten voor hun rekening n®1"®" rL 00r de helft uit een bijdrage van het Rijk. De premin voor de wachtgeldverzeke- ring kunnen naar gelang van he werk loosheidsrisico van de betrokken tak van bedrijf of beroep variëren. De premie voor de werkloosheidsverzekering daar entegen 's uniform. In haar advies ter zake aan de ^ge ring heeft de Stichting van de Arbeid 22 bedrijfsverenigingen voorgesteld als uitvoeringsorganen van de wet. Verschei Minister Mansholt is niet alleen van plan de winstmarge van de melkhandela ren drastisch te verlagen, maar ook de aan de boeren uit te betalen melkprijs. Het eerste weet in eens heel Neder land. het laatste niet- Want wat de boe ren wordt aangedaan, wordt gewoonlijk onder de dekmantel van de soberheid en de eenvoud verborgen, terwijl plannen tegen middenstanders of arbeiders ge smeed, onmiddellijk in klinkende pro testvergaderingen worden openbaar ge maakt. In dit opzicht kunnen de boeren in hun organisaties nog veel leren, vooral zolang blijkt, dat overleg zelden tot het gewenste resultaat voert. Intussen zal, ondanks protest en-teleur stelling, niet alleen de winstmarge van de melkhandelaren, maar ook de m®1*- prijs van de boeren wel worden verlaagd. Wie zal nu de voordelen van deze ver- Hbrizontaal: 1. uitstal ling; 7. vruchten; 13. huidbedekking; 14. vogel; 16. strijdperk; 17. mieren eter; 18. metaal; 20. ge bogen; 21. troefkaart; 22. motieven; 23. voorkeur; 24. telwoord; 26 deelge noten; 28. met last; 29. kledingstuk; 31. opstoot je; 32. onderricht; 34. rugzak; 37 lenteverschijn sel; 39. lichaamstoestand; 40. deskundige; 41. prijs lijst; 43. razen; 45. ogen blik; 46. snavel; 48. li chaamsdeel; 49. voorzet sel; 51. bouwmateriaal; 53. titel; 54. afgemat; 56. burcht; 57. nagerecht; 58. water; 60. deel van een mast; 61. gedienstige; 62. hengselvat; 64. vreemde munt; 65. straf; 66. In disch matroos; 67. dich terbij komen; Verticaal: 1. linie; 2. vloerbedekking; 3. stand; 4. deel van het oor; 5. voertuig; 6. vroeger; 7. doorgang; 3. familielid; 9. woonschip; 10. hoogte; 11. groot; 12. te weten; 15. familielid; 18. waarschuwer; 19. .vreemde munt; 25. geldbeheerder; 27. vals getuigenis; 29. soldatenkost; 30. keu kengerei; 32. vroegere dictator; 33. krach tig; 35. Turkse titel; 36. durf; 37. voor zetsel; 38. maat; 41. bergplaats; 42. typo graaf; 44, zwervers; 46. oudste; 47. schoon maken; 50. roofdier; 51. zangstem; 52. paard; 53. keur; 55. rivier in Duitsland; 57" óVerzetgélegenhetd; 59. elasticiteit; 61 familielid;-63. zonnegod;?65.buiten dienst. Onlossingen kunnen tot Donderdag middag worden opgezonden, bij voorkeur per briefkaart. De oplossing van de dgmbord-puzzle van d e vorige week is: Horizontaal: 1. zwavelstok; 5. Lekkerkerk; 6. neerpen nen; 7. tolgaarder; Verticaal: 1. zwaluw nest; 2. verklaring; 3. stikdonker; 4. kerk ganger-. De prijs viel ten deel aan: J. van Kan, Plein Eendragt 17a, Schiedam- lagingen plukken? De consument heel zeker niet. De eindprijs zal omhoog noch omlaag gaan. Alleen de schatkist zal er wel bij varen. De kwestie zit n.l. zo! Er bestaat een streven om het zogenaamde Landbouw Egalisatiefonds beter in evenwicht te brengen door vermindering van de sub sidies op de levensmiddelen. In 1949 was het nadelig saldo van dit fonds 227 mil- lioen gulden en op de begroting voor 1950 prijkt een nadelig verschil van 171 millioen. Deze 171 millioen wil minister Mansholt nu in een gewijzigde begroting verlagen en aanmerkelijk verlagen zelfs door de subsidies op levensmiddelen te verminderen déSUbsidies, waardoor het Nederlandse volk eigenlijk goedkoper leeft dan economisch verantwoord is. En In het kader van deze in de begroting neergeschreven overwegingen, passen de snode plannen tot verlaging zowel van de winstmarge voor de handel als van de melkprijs voor de boer. Wanneer het de minister van Land bouw gelukt beide prijsverlagingen door te zetten, zal dat een aanmerkelijke be sparing op het melksubsidie kunnen be tekenen. De aangekondige verlaging van de boerenmelkprijs to-t 17-4 cent per kg. van 3.3 pet. vetgehalte en de verlaging van het subsidie tot 3.8 ct. per kg" hebben de bijdrage aan het Be drijfschap voor Zuivel voor de kosten aan het verlenen van deze toeslag ver bonden, doen dalen van 165.000.000.- tot 127 000.000,—Wat de verlaging van de aangekondigde winstmarge voor deze begroting zal betekenen valt op dit ogen blik moeilijk te schatten. Zeker is, dat andere argumenten dan rapporten nodig zullen zijn om de bewindsman aan Land bouw tot andere gedachten te brengen. Ho® men verder ook over de middelen wil denken, het doel is In leder geval te prijzen. We moeten toch ooit van die in wezen ongezonde toeslagen af. Want niet alleen vormen zij een Benelux-belemme- ting, maar ook brengen zij de consument in de waan, dat zijn eiland goedkoper is dan dat van zijn buurman. Th, De fractie van de „nationale rechtspar- tij" in het West-Duitse parlement heeft een motie ingediend, die om erkenning van 't „Deutschland ueber alles' In onge wijzigde vorm als het volkslied van de .bondsrepubliek verzoekt. De motie ver klaart, dat de tekst van het door Hoff mann'von Fallersleben gedichte lied niet aanmatigend is en niet bedoelt andere volken of landen te kleineren, doch ont sproten is aan een „natuurlijk en natio naal bewustzijn". De heer Alph. Sarneel te Eindhoven ontving van Z II. de Paus het gouden erekruis „pro Ecclesia et Pontifice".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2