AKKERTJES ZEER OUDE GENEVER Een experiment^ van dc j Belgische industrie niet tevreden Uitzonderingen op de prijsstop LIJDT NIET LANCER geen opgeld Overzicht Tweede Kamer PAGINA S ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 Nederland zou alle industrie producten vrij moeten geven Fiets- en autobanden duurder HOOFDCOMMISSIE VOOR DE INDUSTRIALISATIE ONDEUGDELIJKE KAAS IN ZUILEN EEN KRACHTIG GEEN PLAATJE en direct BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. VAN OORSCHOT Het verbond der Belgische Nijverheid is te Brussel bijeen geweest om de toe stand te onderzoeken, ontstaan door het van kracht worden van de Voorunie der Benelux. Volgens de „Nation Beige" heeft dit verbond na afloop van de bijeenkomst een telegram aan de eerste minister ge zonden, waarin het ontwerpaccoord van Den Haag wordt verworpen, nieuwe besprekingen met de Belgische regering veriang worden en verzocht wordt dat tijdens de Benelux-conferentie, die 13 October a.s- te Luxemburg zal aanvan gen. „de personen verantwoordelijk voor de Belgische politiek aan de Ne derlandse gedelegeerden de wens te kennen moeten geven dat in het kadei van Benelux alle industrieproducten vrijgegeven zullen worden". De nationale Bond van Belgische hotel houders heeft met het oog op de Benelux- conferentie te Luxemburg, een brief ge zonden aan de Belgische eerste minister Eyskens, de Nederlandse eerste minister Drees en de Luxemburgse eerste minister Dupong, waarin wordt aangedrongen op een vrij reizigers en deviezenverkeer tus sen de drie landen. Naar wij nog uit Brussel vernemen ver wacht men. dat binnenkort nog een twee de lijst van goederen zal worden bekend gemaakt, waarvan de invoer in Nederland zal worden vrijgegeven. De lijst zou dan betrekking hebben op een aantal pro ducten, waarvan de waarde ook ongeveer 30 pet. uitmaakt van de Nederlandse in voer uit België, zodat dan in totaal een 60 pet, zou zijn vrijgegeven. Onder deze tweede lijst zouden ook vallen de pro ducten van de metaalindustrie. De Belgische prijzen voor metaalproduc ten zouden dan worden geunifieerd, zoda' dus voor Nederland geen hogere export prijs kan worden berekend, dan in hei binnenland. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw In de Stcrt. van gisteren is een nieu we uitzonderingsbeschikking op de prijs stop opgenomen. Op grond daarvan is het geoorloofd bij het bepalen der prij zen van de in de beschikking genoemde goederen de verhoging van de import- prijs van de in deze goederen verwerkte importgoederen door te berekenen, voor zover ten minste deze verhoging ook inderdaad betaald of verschuldigd is- De beschikking die morgen in werking treedt noemt o-m,: rijwiel-, motor-rijwiel-, auto- en tractorbanden; gerubberiseerde stoffen; rubberschoeisel en rubbermate riaal voor zolen en hakken, alsmede alle overige geheel of grotendeels uit rubber latex of thermoplastiek vervaardigde producten, met uitzondering van rubber kunstgebitten; verf in iedere vorm en samenstelling; gietwerk van non-ferro metalen; uit metaal vervaardigde sani taire artikelen; metalen huishoudelijke artikelen vervaardigd van aluminium, met uitzondering van verwarmings- en kookapparaten; kurk en kurkproducten. IN TE LEVEREN BONNEN door slagers in de week van 9 tot en met 15 October VLEES: 321 VI., 323 VI., 341 VI., 343 VI., Rtsb. H 51 (1 rts.). A Vlees (2 rts), B. Vlees (2 rts.), 322 VI., 342 VI., A. vlees, B. vlees Rrtsb. a.s. Moeders f3 rts.) Afgifte ontvangstbewijs MD 242—09 met vlees zegels. Coupures X 427, C 1137, C 1138, C 1135. C 1136. Afgifte ontvangstbewijs MD 242 10 met vleeszegels. In te leveren door detaillisten in het tijdvak van 9 t.m. 22 October RIJST: 324 Alg., rtsb. H 23 (1 rts.) Afgifte coupure C 1130 KAAS: 3261 AlgA kaas (2 rts.), 334 Alg-, Rrtsb. H. 36 (i rts.) Afgifte coupure C 1131. VLEESWAREN: Dezelfde bonnen als voor vlees. Afgifte coupures C 1135, C 1136 door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar ai.dere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08 en f 7.94 Adv. 3300 millioen Indonesië is bereid de schulden onder 3 en 4 over te nemen, van 5 slechts 540 millioen, samen 1840 millioen. Voor de trappen van het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren een grote vrachtwagen van de rijkspolitie, waar uit, tot grote verbazing van de voor bijgangers, een lange rij van manden en kisten gevuld met exemplaren van een Nederlandse uitgave van „Mein Kampf", compleet met portret van Hit- Ier op de titelpagina, gedragen werden- De Amsterdamse rijksrecherche had des nachts niet minder dan 2500 exem plaren in Breda in beslag genomen. Een boekhandelaar aldaar had deze partij in voorraad, vermoedelijk met het oogmerk er goede zaken mee te doen- De partij was oorspronkelijk het eigendom van een N-S-B.-handelaar en zou vernie tigd worden. Waarom dit destijds niet is gebeurd is een vraagstuk, dat de rijks recherche op het ogenblik aan het onder zoeken is. Er bleek tenslotte nog diefstal in he' spel te zijn. De eigenaar van de Amster damse uitgeverij, die Hitler's product het licht had doen zien, heeft na de oorlo6 over zijn niet-Nederlandse gevoelens in een kamp kunnen nadenken. Onlangs is hij daaruit ontslagen en bij zijn terug keer in Amsterdam bemerkte hij, dat de hele voorraad van „Mein Kampf" wa' verdwenen- Een onderzoek naar deze diefstal wees uit dat de Bredase boekhan delaar er voor een zacht prijsje een ge deelte van had gekocht. Of hij heeft ge weten dat de herkomst niet zuiyer was staat nog in het geheel niet vast. Wel is hij voorlopig in hechtenis gesteld. (K-V-P.) en Korthals (V.V.D.) succes toen zij hun amendement aangenomen zagen dat voor elk lid van de S.E.R, tevens eenPlaatsvervanger kan worden benoemd. Dit amendement werd zelfs z. h. st. aangenomen. Het amendement Ne- derhorst (P. v, (j die weer trachtte de overheidsinvloed te versterken doo> voor te stellen, ,jat de voorzitter van de S.E-R. zou worden benoemd uit de leden, welke door de Kroon werden aan gewezen, Werd by zitten en opstaan verworpen. Alleen - de leden der P, v. d. A. verhieven zich van hun zetels. De heer Stapelkamp (A.R.) wenste nog te doen uitkomen, dat aan de samenstel ling van het dagelijks bestuur der S.E.R de verschillende levensrichtingen ten grondslag moesten liggen Toen hij le vensnehtmgen had veranderd in; gees- telijk-.maatschappeiyke stromingen was het in orde en zag hij zijn amendement bij zitten en opstaan aangenomen. Dp heer Schouten had nog bezwaar tegen art. 28 waarin gesteld werd dat de re gering een adviserende stem zou hebben in de S.E.R. en de commissies. Tegen deze integratie van de regering had de heer Schouten bezwaar, de heer Kort hals eveneens, maar 'de heer Ned'er- horst (P. v. d. A.j wnde de regerings invloed nog niet verder verminderen en zag in de bestaande regeling dus een groot voordeel Het artikel werd dan ook aanvaard bij zitten en opstaan. De motie van de heer Stapelkamp (A.R.) om de ondernemingsraden in di" ontwerp in te schakelen, werd uitge steld tot de openbare behandeling vai het wetsontwerp inzake de onderne mingsraden. Intussen was het reeds over zeven uur geworden zodat met artikel 70 de amendementendiscussies werden stopge zet. De Kamer was nog lang niet aan de helft en zal de rest de volgende week trachten af t« doen F. S De hoofdcommissie voor de industriali satie is in aansluiting op haar installatie door de minister van economische zaken, in een eerste vergadering bijeen geweest. Tijdens de vergadering werd een aan vang gemaakt met de bespreking van de vraagstukken waarover de minister van economische zaken de commissie ver zocht heeft advies uit te brengen. Deze vraagstukken zijn; de regionale spreiding van de industrie; mogelijkheden van het meer-ploegen-stelsel: voorziening van de industrie met vakarbeiders: buitenlandse investeringen in Nederland; technisch wetenschappelijk speurwerk en techni sche ontwikkeling in de metallurgische en metaalverwerkende industrie. De hoofdinspecteur van politie te Zuilen deelt mede, dat een vijftal kinderen in dp gemeente vermoedelijk door het eten van ondeugdelijke kaas ernstige vergiftigings verschijnselen vertonen. Een onderzoek wordt ingesteld. huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis I maar terug was er mist komen opzetten. Doch het niet-zien van de dingen ver hevigde het innerlijk beleven van het vliegen zelf: het boven de aarde zijn. het glijden over het landschap, het ge ronk van de motoren. En bovenal trof hem liet gevoel van veiligheid en van het „gewone" van het vliegen. Al deze gevoelens heeft hij in zijn doek trachten uit te drukken. „Het moest dus eigenlijk zo zijn'ver telde hij, toen hij ons kort na de vol tooiing zijn derde werk liet zien: „dat ieder, die gevoelig is voor deze kunst vorm, dezelfde reacties krijgt, die ik had tijdens de vliegtocht. Juist omdat ik gfeen plaatje geef, dati wat de visuele juistheid betreft, altijd door een goede luchtfoto zou worden overtroffen, kon ik de essentie van het vliegen zelf weergeven, de innerlijke gewaarwor dingen. De toeschouwer moet deze bij het zien .van het doek kunnen navoelen; hij moet bevangen worden door het gevoel van boven de aarde te zijn, maar tevens van rust en veiligheid, en zou dus zelfs zover kunnen gaan te bewe ren, dat dit schilderij mensen nader kan brengen tot het vliegen en dat het voor de K. L. M- reclame-waarde heeft. De kleuren zijn natuurlijk ook van belang. Het kleuren-perspectief is vanuit de lucht heel wonderlijk en ook dat heb ik gepoogd in mijn schilderij te leggen". De uitgekozen werken zulleo eerst in Nederland worden tentoongesteld, daar na in het buitenland, o. m. op de K. L. M.-stations van de wereldroute. De K. L. M. zal enkele doeken aankopen en het lijkt ons niet onmogelijk, dat zij de schilders, die tot de meest effectieve resultaten zijn gekomen, zal uitnodigen wandschilderingen op de muurvlakken van haar buitenlandse kantoren te ver vaardigen. Wie weet, heeft Kraus ge lijk en zal menigeen door het zien van c'eze schilderijen nader gebracht worden tot de luchtvaart. Dan zou dit experi ment, dat ongetwijfeld in het buiten land zal worden nagevolgd, eens temeer bewijzen, dat volwaardige kunst wel degelijk commerciële doeleinden kan dienen, dat kunst en zakelijkheid aller minst onverzoenlijke tegenstellingen zijn. En zo komen we misschien weer een stap nader tot de verlossing van alle reclame-kitsch. H. R. duldeloze kwelling 1 Wanneer het is alsof Uw hoofd in een stalen bana geklemd wordt, wanneer het bónst van de pijn, wanneer migraine Uw 4even vergalt,... Neem dan één of twee „AKKERTJES en U voelt binnen een kwar tier de pijn van U afglijden „AKKERTJES" bestrijden all© pijnen snel en zekert Z.H. Exc. mgr. A C. A. van Oorschot, met 4 pnt. plus 1 afgebr- partij; in groep JUBILEUMBORD K. L. M. Van Oosterwijk Bruin de leiding ^,er ge]egenheid van het 30-jarig bestaan met 4/a pnt. der maatschappij heeft de directie der ivirr» urriTiip ïTT TTT AT K- L- een artishek jubileumbord doen 1N1VU. KUU IAln r.ur iau vervaardigen en in Delfts blauw uitvoeren, Het Ned. militair voetbal-elftal. dat dat in een symbolische entourage van gisteren te Parijs tegen België speelde om druiven en tulpen de gedachtenis levendig de derde en vierde plaats van liet intern, houdt aan deze mijlpaal op de weg van militaire voetbaltornooi, verloor met 31. onze vaderlandse vliegdienst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3