P.B.O. door Tweede Kamer met 55 tegen 35 stemmen aanvaard Weerbericht h, O Oost-Duits kabinet in parlementaire arena Enorme bonnenfraude voor de rechtbank Loonsverhoging voor spoorweg personeel noodzakelijk Min. Liebaert over de Voor-Unie Instelling van bedrijf schappen bij K.B. deed vele partijen tegenstemmen R.T.C. moet deze maand slage n...! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Alleen K.V.Pen P.v.d.A. stemden nu voor NDER DE LOUPE Hoge straffen tegen elf verdachten Nederl. Sportvliegtuig verongelukt Vluchteling bewaarde roverstuig Twee jachtvliegtuigen vermist Geen paspoort meer voor België Onrust in Kanton? Zwarte dag te Praag Besprekingen met directie op een dood punt Douane wierp roet in de roet-affaire Expeditie naar Zuidpool 71ste JAARGANG DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 J$o. 21055 De bepaling, dat de bedrijfschappen zullen worden ingesteld by algemene maatregel van bestuur inplaats van bij de wet, is ten slotte oorzaak geworden, dat het wetsontwerp op de Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie niet met algemene instemming en gejuich is ingehaald, maar dat het in de Tweede Kamer slechts de stemmen kreeg van de grootste twee regeringspartijen. Een meerderheid van 5535 stemmen. Dit valt te betreuren. De toekomst zal nu moeten leren of de cordiale medewerking, welke noodzakelijk is voor de practische verwezenlijking van dit wetsontwerp, zal worden gegeven. En vooral of de bezwaren, van regeringszijde geopperd tegen de in stelling van de bedrijfschappen by de wet zullen opwegen tegen de gevolgen, welke nu door deze afwijzing worden gevreesd. Het was middernacht geworden, toen het eindelijk tot de laatste stemming kwam. De uitslag was, dat de K.V.P. en de P.v.d.A. voor het wetsontwerp stemden; de A.R., C.H., V.V.D., K.N.P., S.P.G. en C.P.N. stemden tegen. ZACHT OVERDAG OOST-WEST.. r Onder een gang van Oranjebanen door wandelde gisteren Koninklijk Paar door Nijverdal. EEN WONDERBIET Op dienstvluclit van Medan naar Bandung SCHOENEN NIET AAN PRIJSSTOP ONDERHEVIG DE 20.000 ER UIT „CRITIEK NIET GEHEEL GEFUNDEERD" V* DE SCHIPPER VAN DE „VIOS I G. PLUG. DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R-K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, 1.30 per nfeand, 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST TESSER OP. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1T-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. Voor het echter zover was, bestegen nog verscheidene fractie-voorzitters het spreekgestoelte om hun stem te motive ren. De heer v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) herinnerde eraan, dat zijn frac tie vele bezwaren tegen dit wetsontwerp had gehad. Deze waren echter weggeno men nu via amendementen de aanwijzing van regeringsvertegenwoordigers in de Soc.-Econ. Raad imperatief was voorge schreven, de benoeming van de voorzit ters der productschappen door de rege ring moest worden goedgekeurd en ook de vast te stellen verordeningen goed keuring door de Kroon zouden behoe ven. Met deze verklaring stond de uit slag reeds vast. Maar èn de heer Kort hals (VVD) èn de heer Tilanus (C.H.) en de heren Schouten (A.R.) en Weiter (K.N.P.) verklaarden, dat zij, hoewel grote voorstanders van het wetsontwerp, het toch niet zouden kunnen aanvaarden wegens het gewijzigde art. 67. de ma ling van de bedrijfschappen bij K. B.JJ« artikel was naar hun mening in strijd met de Grondwet. De heer Tilanus bracht zelfs de eed op de Grondwet in het geding en allen ver klaarden zij de Grondwet nog hoger te stellen dan dit wetsontwerp en daarom te zullen tegenstemmen. Een hele dag was er nog nodig ge weest om door de lawine van amende menten heen te komen, die tevoren door de commissie wei netjes waren geor dend, maar waaraan telkens, ook gis teren nog, weer nieuwe amendementen werden toegevoegd, zodat het tenslotte niet. meer te zeggen viel, hoeveel amen dementen er eigenlijk wel waren inge diend. In ieder geval een aantal van om en bij de zeventig. Er was goochelaars' handigheid voor nodig om de zaak uit elkaar te houden, want er kwamen niet alleen telkens nieuwe amendementen, ™far er werden ook amendementen ge- ingetrokken; door de regering nifef°™e.n of plotseling uitgesteld, ot cat, - Was hijvoorbeeld het geval Itomn "5-Me®eat van de heer Sta. pelkamp, die ook in het dagelijks be stuur „,naK^hSChiilende schappen de geestelijk-maatschappeiijke stromingen wide zien vertegenwoordig^ juist zoals bij amendement was vastgesteld voor de S. E. R- De staatssecretaris had het amendement ref overgenomen, toen de heer Suurhoff (P.v.d.A.) met be zwaren kwam. En de heer Korthals (VVD) stond op het punt zijn voorbeaid te volgen, toen de staatssecretaris om uitstel verzocht. Tenslotte werd het amendement des avonds aangenomen met de stemmen van P.v.d.A. en WD tefoch moest de staatssecretarisvan der Grinten nog een paar maal hakzeü ha- len Zo bij een amendement-Suurh iff (P.v.d.A.), er toe strekkende ook voor de- samenstelling van de besturen oer productschappen pariteit als regel te s - len. De staatssecretaris beriep zich te vergeefs op de vele schakeringen, zodst bij pariteit de verhouding gemakkei .)k zou worden verstoord. Bovendien, zo be toogde hij, moest de instelling bij de wet geschieden en dan kon er over de sa menstelling altijd nog worden gespróken Bij ditzelfde artikel verdedigde de heer Cornelissen (WD) een amendement om bij de keuze der leden de bedrijfsgeno ten te laten meespreken door persoon lijke keuze. De candidaatstelling kon im mers altijd nog door de organisaties ge schieden. Tegelijk met het amendement Suurhoff was er voorts een van de heer Wagenaar (CP) van dezelfde strekking. De heer Suurhoff vond het maar raar, dat iemand, die dit wetsontwerp een knevelwet had genoemd, zoals de heer Wagenaar had gedaan, nu met een amendement zwata Het amendement Wagenaar werd dan ook verworpen en dat van de heer Suur hoff aanvaard bij zitten en jpstaan. He' amendement Cornelissen werd eveneens verworpen en wel met 74 icgen 10 stem men. Voor stemden de Wl). en de he ren Weiter (KNP), Goedhart en Vonde ling (PvdA). Een amendement van prof. Romme (KVP) om het toezicht op de in art. 77 bedoelde verordeningen van de bedrijfs- lichamen niet in alle gevallen in handen van de raad te leggen, werd eveneens bij zitten en opstaan aanvaard, ondanks het verweer van de heer Cornelissen (VVD) die hierin een onttrekking zag aan de bevoegdheden van de SER. Met een volgend amendement kreeg de heer Nederhorst (PvdA) succes. Zoals men weet, was de stemming onder de PvdA ten aanzien van dit wetsontwerp nu niet bijzonder jubelend en wel om dat er van de socialistische opvattingen inzake de overheidsinvloed vooral, .maa' heel weinig in was overgebleven. De heer Nederhorst had zich een ware kam pioen voor dit beginsel getoond, maar veel resultaat had hij niet geboekt. Tot' dat hij nu bij artikel 79 met een amende De verwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Tamelijk koude nacht en ochtend en met opnieuw op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden. Later op de dag echter perioden van zonneschijn en voor de tijd van het jaar hoge middagtemperatuur. Langs de kust zwakke tot matige Zuidelijke wind, elders meest zwak ke wind, Vrydag 14 October: zon op 7.02 uur, onder 17.50 uur; maan op 21.41 uur, onder 15.02 uur. ment kwam om over de benoeming van de voorzitters der bedrijfschappen goed keuring te verlangen van de Kroon Hij verdedigde dit aan de. band van een droom, waarin hij het bedrijfschap bios copen ten tonele voerde, vertegenwoor digd door de Ned. Bioscoopbond (geen pariteit) en bij de instelling ervan mr. Oud als minister en de heer Korthals (VVD) als staatssecretaris. De voorzit ter van de Bioscoopbond wordt nu te vens voorzitter van het bedrijfschap en het monopolie wordt ten troon geheven Er. een uitgebuite consument vraagt de heer Nederhorst in zijn droom of hii aan artikel 79 heeft meegewerkt. Prof. Romme was wel zo vriendelijk de heer .Nederhorst uit de droom te wil len helpen, hij vond dit zelfs grenzen aan christenplicht en zo kreeg de kam pioen voor de overheidsinvloed toch iets voor al zijn moeite en zal de benoeming van de voorzitters der bedrijfschappen door de Kroon moeten worden bekrach tigd. Het kwam er, door met 55 tegen 29 stemmen. KVP en PvdA stemden voor. Nog een amendement Nederhorst werd bij zitten en opstaan aangenomen en wel om aan de regering het recht te geven de product- en bedrijfschappen ver tegenwoordigers aan te wijzen met advi serende bevoegdheid. Bij artikel 104 kwam de heer Schouten (A.R.) met een tweetal amendementen, met de bedoeling bevoegdheden op straf rechtelijk gebied te regelen bij de wet. Een ervan, dat de rechtsingang betrof, werd na verklaring van mr. v. d. Grin ten, dat de berechting aan de rechter zou zijn voorbehouden ingetrokken. Het an dere amendement beoogde de aanwijzing van een overtreding als strafbaar feit bij de wet te doen geschieden, welk gevoe len door de heer Oud (VVD) werd ge deeld. Het werd echter verworpen met 55 tegen 32 stemmen. Tegen KVP, PvdA Een amendementSchllthuis om aan leden van organisaties aftrek te verlenen van de heffingen der bedrijfslichamen werd aangenomen met de stemmen van VVD SGP CPN en Weiter tegen. Bij' artikel 139, dat de S.E.R. verplicht bij sociale adviezen de Stichting van de Arbeid te horen, verklaarde de PvdA zich tegen inschakeling van deze stich ting, wijl zij deze nu niet meer nodig achtte. Het artikel werd aangenomen met alleen de stemmen der PvdA-leden tegen. Een amendement van de heer Schou ten (A.R.) bij aanvaarding, waarvan ten eerste de bevoegdheid van het scheids gerecht voor het bedrijfsleven zou wor den uitgebreid tot niet-bedrijfsgenoten en ten tweede de mogelijkheid zou wor den geschapen administratieve recht spraak op te dragen aan een ander or gaan dan dit scheidsgerecht, werd na enige discussie, waarbij de staatssecreta ris het tweede gedeelte bestreed, doch bereid bleek het eerste gedeelte over te nemen, door de heer Schouten gesplitst. Het eerste deel werd daarop aangeno men het tweede verworpen. De ttvr stemde in beide gevallen tégen- Daarmede was de behandeling der amendementen gedaan en motiveerden de partijen haar stem. Terwijl de afgevaardigden de minister en de staatssecretaris gelukwensten met de aanneming van het wetsontwerp, vroeg de heer Wagenaar (C P.) de i Ka mer, aan te dringen op een regerings verklaring betreffende de stand van za ken ter R.T.C. en over de plannen der regering t.a.v. de devaluatie. De Kamer was niet genegen een voor stel van heer Wagenaar dienaangaande te aanvaarden. Hij kon slechts de toe- zegging van de voorzitter krijgen, dat deze de regering zou herinneren aan haar toegezegde verklaring inzake de deva luatie en wel zo spoedig mogelijk. t\a voorzitter deelde tenslotte nog mede dat op Dinsdag 25 October 's mid- m 1 uur het wetsontwerp op de materiële, oorlogsschade in behandeling zal komen. v' Otto Grotewohl, premier van de Oost-Duitse regering, heeft zijn kabinet voorgesteld aan het parlement. Zes van de veertien portefeuilles zullen in handen komen van communisten. Tot minister van buitenlandse zaken is benoemd de christen-democraat George Dertinger. De portefeuilles van binnenlandse zaken, buiten landse handel, onderwijs en justitie echter worden beheerd door leden van de gocialistische eenheidspartij. Vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie erl Oost-Europese landen woonden de vergadering bij. Later heeft Grotewohl zijd kabinet voorgesteld aan de president van de Oost Duitse republiek, Wilhelm Pieck, in diens ambtswoning, het vroegere kasteel van de Hohenzollerns. Pieck heeft bij die gelegenheid de le den van het kabinet beëdigd. Hij ver klaarde, dat hun voornaamste taak was de eenheid van Duitsland en een recht vaardig vredesverdrag te bewerkstelligen en het vertrouwen te winnen van alle vredelievende landen. „Door het vertrou wen van het Duitse -olk in uw regering te verstérken", aldus'; ue president, „zult u de tijd rijp maker voor de algemene verkiezingen, die in October van het vol gend jaar zullen worden gehouden. Na mens het Duitse volk dank ik de Sovjet unie en generalissimus Stalin voor het vertrouwen in onze democratische repu- b (frotewohl's Uitvoerige regeringsverkla. ring welke hij in het parlement heeft gehouden, was een variatie van het po litieke thema der sovjetzone. Zoals pre sident Pieck Dinsdag, deed Grotewohl gisteochtend een beroep op de door de splitsing van Duitsland zozeer gekwetste nationale gevoeins. In uitvoerige historische beschouwingen trachtte Grotewohl aan te tonen, dat slechts de westelijke mogendheden be wust en opzettelijk op Duitslands verde ling hebben aangestuurd. Grotewohl noemde zijn regering eerste onafhankelijke Duitse regering en zeide, dat de federatie van Bonn slechts een camouflage was, die niet te Bonn 4och te Londen is gemaakt. De West- Duitse grondwet hield niets meer in dan uitvoeringsbepalingen van het bezetting- statuut. Tegenover de economische toestanden in West-Duitsland, die volgens Grotewohl naar een catastrofe moeten leiden, gaf hij een rooskleurig beeld van de industrieële herleving in de sovjet-zone. Van officiële zijde vernemen wij: „Gisteren kwamen de voorzitters en vice-voorzitters der drie delegaties ter R. T. C. bijeen om te beraad- B'agen over maatregelen, welke ge- kunnen worden om de R.T.C. °g.deze maand te doen slagen. scbi]'i"aun®aande werd over ver- bereiktpunten overeenstemming De Ned. r door de ministe?ering' vertegenwoordigd seveen, Goetzen B Van Schaik, Van Maar morgen in een .s?m ninck' heeft gister" leiders van de Eerstenkomst met fractie" een overzicht gegeVen e,n Tweede Kamer zaken ter R. T. c. De^\de stand van te beschouwen als de ve?Vunf6nk0mSt 13 destijds in Parlementskringelk"g van een wens, op de hoogte te word"ST van de ontwikkeling der vraa^S^ Zoals men weet, is wel de „commissie van 9" waarin enige fractieleiders zit ting hebben, opgenomen in de Ned. dele gatie en dus bij de gang van zaken voort durend betrokken, maar een aantal frac tieleiders der Eerste en Tweede Kamer mist dit contact. De voorzitter der Ned. delega e, mi nister Van Maarseveen, heeft in bijeenkomst een algemeen beeld g g van de ontwikkelingen ter conferen terwijl de ministers Lieftinck en Doe z in het bijzonder de financiële en econo mische aspecten hebben toegelicht Een der grootste bonnenfraudes, welke in Nederland zijn gepleegd, werd giste ren door de econ. rechter in Haarlem berecht. Met deze fraude zijn tienduizen den guldens gemoeid geweest. Niet min der dan elf verdachten moesten zich verantwoorden. De fraude ging zeer geraffineerd in haar werk. Twee verificateurs van de firma E. te Haarlem, die de bonnen drukte, kregen van een p.T.T.-ambtenaar blanco vellen papier, welke zij bij de reeds op de druk kerij aanwezige stapels vellen schoven en aldus mee lieten bedrukken. Later namen zij de bedrukte vellen weer van de stapel, zodat de fabriekscontróle de fraude niet aantoonde. De aldus frauduleus be drukte vellen werden door de P.T.T.- ambtenaar buiten de drukkerij gesmok keld, vanwaar zij hun weg vonden naar opkopers. De twee verificateurs, de 31-jarige C. K. en de 30-jarige J. van B. en de P.T.T.- ambtenaar J. W., 50 jaar, vormden te zamen met de meubelmaker G. J. de hoofdverdachten. De P.T.T.-ambtenaar had volgens het requisitoir 14.000 aan de fraude verdiend, evenals de verificateur K De winst van B. bedroeg 9200 en die van de meubelmaker, de „eerste verko per", ƒ4000. Een „Piper cub" sportvliegtuig, gevlo gen door de heren Groen en Beek uit Rotterdam is gisteren bij Nancy veron gelukt. Het toestel was op weg naar Oran daar deel te nemen aan de interna- onale „Rally des fins d'Oranie" die op m.S 16. October wordt gehouden. De niHni16 'Vengevolge van de mist in aan hefvdU gek°men hwst boomtoppen van ^/.a\?rahe in het departement Het vliegtuig werd ™aar de inzittenden konden het ongedeerd verlaten. De officier vroeg «^XchtenTem ling, aangezien deze vier vera mQesten wegens heling en verduistering terechtstaan voor de rechtban^ D^werd toegestaan, waarna de overjge z d dachten in deze zaak veroordeeld werden De 32-jarige koopman J.V. had duizend mkaarten van J. gekocht en jorverkocht met 1 winst per stuk. ij kreeg eén jaar. iemand met De 56-jarige koopman P. T., iem een zwaarbelast strafregister, ha zend kaarten weer van V. ëek°chtT vree2 verkocht aan de poelier J. P- eveneens 1 jaar; P., die juist vrb was van een straf van twee jaar wegens distributiedelicten, kwam er met s den af. Hij was bij zijn aanhouding m het bezit van bonkaarten ter J'aa!'d<L dp 20.000- De officier noemde hen „grootste zwarthandelaar van Haarigm De echtgenoten van P. en T. henev ns enkele andere op- en verkopersvanb - nen kregen voorwaardelijke straffen geldboeten. de Dinsdagavond hebben rechercheurs in een Haags café de hand gelegd op een schilder, die 22 Sept. j. 1. uit het huls van bewaring te Arnhem was ontvlucht. Deze man, de 28-jarige E. B., was in voor arrest gesteld wegens diefstallen te Zwolle en Deventer. Bij zijn arrestatie droeg hij een scherp geslepen dolk en in de voering van de binnenzak van zijn colbertjasje werd een courant van 10 October j.l. gevonden, waarin op de voorpagina het relaas was vermei van de gewapende roofoverval op de pensionhoudster F. te Amersfoort. In dit bericht stond, dat deze vrouw was bedreigd met een dolkmes. Het vermoeden van de rechercheurs, dat zij hier met een en dezelfde man te doen hadden, werd bij een nader onderzoek bewaarheid. De geroofde sierade- had hij aan een onbekende gegeven, die ze voor hem zou verkopen. Deze man is nog niet gearresteerd. De landbouwer J- Swieb te Moordrecht stuitte bij het rooien op een reuzen biet, zoals er nimmer een is opgegraven. De voerbiet woog niet minder dan 16% kg. en had een lengte van 62 c.M. met een omvang van 80 c.M. De biet is te verge lijken met een kleine vliegtuigbom. Door de Dienst Legercontacten van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger is medegedeeld dat twee Mustang- jachtvliegtuigen van de militaire lucht vaart, die voor een dienstvlucht uit Medan naar Bandung waren vertrok ken, spoorloos zjjn verdwenen. De vliegtuigen zijn 's morgens om acht uur uit Medan vertrokken, waarbij in zuidoostelijke richting werd gevlogen: sindsdien is niets meer van de toestellen vernomen. De vliegtuigen hebben zich ook niet langs radiografische weg met Medan of Palëtnbang in verbinding ge steld. Vliegtuigen van de Koninklijke Marine in Indische wateren zijn terstond met op- sporingswerkzaamheden begonnen. Be velhebbers van troepenonderdelen in het gebied, waarover de vliegtuigen bebb®n gevlogen, varende schepen en K.L.M-- toestellen is verzocht eveneens uit te zien. De mogelijkheid dat de „Mustang - jagers, als gevolg van ondervonden slaeb' weer, onder de vlucht met elkaar in bot sing zijn gekomen, moet niet uitgesloten worden geacht. De namen van de bestuurders der toe stellen zullen bekend worden gemaakt, zodra de familieleden zijn ingelicht. Nederland overweegt, naar wij verne men, de paspoorten in het verkeer mei Belgie af te schaffen en wel op korte ter mijn, Het ligt in de bedoeling om evenals voor de oorlog slechts een bewijs van Ne derlanderschap of iets dergelijks in te voe ren. Zoals men weet, zijn op het ogenblik reeds eveneens gelijk voor de oorlog oude paspoorten geldig voor grensover gang naar België mits ze nog geen vijf jaren zijn verlopen. Volgens radio-telefonisch te Hongkong ontvangen berichten, zouden plunderaars in de buitenwijken van Kanton aan het werk zijn. Chinese bladen gewagen van sporadische schietpartijen door leden van de communistische „vijfde colonne". On geregelde communistische troepen zouden de buitenwijken van Kanton zjjn binnen gedrongen. Het communistische leger van gen. Tsjen Keng heeft Fahsien. 35 km. t. N. van Kanton, bereikt. Men verwacht, dat de ontruiming van de stad morgen vol tooid zal zijn, zodat zij vanaf Zaterdag een gemakkelijke prooi voor de rode legers ia. Volgens een mededeling in de gisteren verschenen Staatscourant zijn uitge zonderd van de beschikking prijsstop 1949, schoenen en pantoffels en leder eü lederwaren, met uitzondering van volks schoeisel en kinderschoenen bij verkoop door kleinhandelaren. Oost-West, thuis best! Maar wat is nu thuis, zullen de Duitsers ongetwijfeld zich afvragen. Men heeft toch sinds deze week een West-Duitsland en een Oost-Duitsland. En niet als twee delen van één staat. Neen, het zijn twee afzonderlijke republieken met een eigen parlement of wat daarvoor in het Oosten moet doorgaan en eigen pre miers en presidenten. Daarbij komt, dat deze kunstmatige tweeling niet bepaald op één stoel zit, maar zelfs elkaar hat geboorte-recht betwist. En tenslotte kunnen de resp. Westerse en Oosterse pleegfamilies het oo kal niet te best met elkaar vinden. Met Wilhelm Pieck hebben alzo de Duitsers in het Oosten het daghet nog steeds in het Oosten, doch elke dag is niet even schoon een Wilhelm aan het hoofd van hun staat. En deze naam zal vele Duitsers bekend in de oren klinken. Of deze keizerllijke naam bij allen echter een goede klank heeft, betwijfelen wij. Van een wuivende pluim op zijn hoed steken zal wel geen spraken zijn; hij zal het met een „pieckie" moeten doen. De Russen hebben uiteraard met liefde dat „pieckie" glad gestreken om het te draaien in hun ijzeren krultang. Zal de nieuwe Wilhelm zich netjes ge dragen in alle volgzaamheid, of zijn eigen wil helmen tot de strijd? Hij komt niet bepaald in een zuivere familie, zuiveren is immers achter het ijzeren gordijn aan de orde van de dag. Die ome Tito uit Joego-Slavië is een familie-lid, waarop papa Stalin het niet erg begrepen heeft. Doch het blijkt herhaaldelijk, dat ver schillende aangetrouwde neefjes dat oompje-met-een-grote-mond wel mogen en deze zwarte schapen in de rode familie proberen het Moscouvitisch stamhuis zwart te maken. Totdat deze weerbarstige schapen als lammetjes voor de volksrecht- banken „ja" blaten! De nieuwe volkse Wilhelm heeft een lijfwacht gekregen, waarop Göring jaloers zou kunnen zijn. Die garde moet op hem passen, waarschijnlijk niet zo zeer echter om hem te beschermen naar buiten dan wel vooral om op te letten, dat het „pieckie" niet weerbarstig uit de new- look-krul wil springen. Met dat al is het ijzeren scherm van het bloc satelliet-staten van de Russen weer bedenklijk dichter naar het westen geschoven. Als men niet oppast,, is er binnenkort alleen nog maar een Oost en geen West en derhalve geen thuis, waar het best is. ANALYST. Het Tsjecho-Slowaakse regeringswets ontwerp tot overneming van het beheer over de kerken door de staat, zal VrijBag met groot „ceremonieel" door de nationale vergadering worden aange nomen en een deel van de behandeling zal per radio worden uitgezonden, aldus meldt Reuters correspondent uit Praag. De massa-arrestaties van midden standers zijn gisteren voortgezet. Weste lijke diplomaten achten het veelbeteke nend, dat de arrestaties volgen op het proces-Rajk en voorafgaan aan de in werkingtreding van de Kerk-wet, die de strijd tussen Kerk en staat op een hoogtepunt zal brengen. Uitnodigingen voor bijwoning van de parlementaire procedure op Vrijdag zijn gezonden aan vertegenwoordigers van kerken en andere religieuze organisaties, doch volgens Katholieke bronnen heeft geen enkel lid van het episcopaat een uitnodiging ontvangen. In de 508e staatsloterij tweede klasse, tweede Ujst is de 20.000 gevallen op 12338. Tijdens een maaltijd, georganiseerd door de Vereniging voor Economische FomieK heeft de Belgische minister van financien, Henri Liebaert, een rede uitgesproken waarin hij o.a. omtrent de conferentie te Luxemburg het volgende zeide: Vanavond vertrèkken verschillende van mijn collega's en ikzelf, vergezeld door onze deskundigen, naar Luxemburg, waar wij met onze Nederlandse en Luxemburgse collega's de voor-unie en de economische unie der Benelux zullen bespreken. De jongste principiële overeenkomsten hebben aanleiding gegeven tot levendige critiek. Ten dele was deze crltiek niet geheel en al gefundeerd. De bijeenkomst te Luxemburg heeft ten doel op ministe rieel niveau het voorbereidende werk der deskundigen te bespreken en dit zoveel mogelijk te verbeteren, daarbij rekening houdend met de reacties en de critiek, die de voorlopige overeenkomst heeft veroorzaakt. De verwezenlijking van de economische unie stuit op zeer veel moeilijkheden, die buitengewoon ingewikkeld zijn. Kosten van levensonderhoud, lonen, sociale lasten, belastingwetgeving, crediet- en investe ringspolitiek, protectionisme, geleide of vrije economie, het zijn alle begrippen en problemen die vereisen, dat men poogt begrip en toenadering te tonen. De unie is slechts dan te verwezenlijken, wanneer er naar binnen en naar buiten evenwicht bereikt wordt op het gebied van goederen en diensten. Ofschoon de Belgische regering van mening is, dait de monetaire politiek ge richt moet zijn op het onderling omwissel- baar maken van de munten, en dat een stelsel van vrije handel voor dit doel van essentieel belang is, acht zij het ogenblik nog niet geschikt voor de toepassing van deze formule. Het is nog te vroeg om definitieve gevolgtrekkingen te maken met betrekking tot het resultaat van de devaluatie, maar het laat zich op het ogenblik aanzien, dat de beoogde resul taten waarschijnlijk verwezenlijkt zullen worden. Aan de „American Firstoline Corpora tion" en haar president, Allan A. Lubitz, is voor een jaar het recht ontnomen, uit voervergunningen aan te vragen, omdat de maatschappij heeft getracht, zonder_ de vereiste exportvergunning een chemisch product voor de industrie naar Nederland en België te verschepen door voor te geven dat het voor Mexico bestemd was. Het' gaat blijkens de desbetreffende mededelingen van het Amerikaanse ministerie van handel om een lading van bijna 650 ton roet (carbon black), dat bij de rubberindustrie wordt gebruikt. De firma zond deze lading naar Mexico, waar geen uitvoervergunning is vereist, en deed het voorkomen, alsof zij het roet daar had gekocht en liet het overladen in een schip dat via de Verenigde Staten naar Nederland zou vertrekken. Toen het schip op weg naar Europa de haven van Houston (Texas) binnenliep werd het roet aldaar door de agenten van de douane, die door het International Trade Office op de hoogte was gesteld, in beslag genomen. De volgende maand zal een gecombi neerde Noors-Zweeds-Engelse expeditie naar de Zuidpool vertrekken. Op het ogenblik worden voor deze expeditie de laatste besprekingen gevoerd in het ge bouw van de Koninklijke geografische vereniging te Londen. Aan deze besprekingen namen deel: prof. Hans Ahlmann, van de hogeschool te Stockholm; dr- H. Sverdrup, directeur van hét Noorse Poolinstituut, en mr. L. P. Kir wan, directeur van de koninklijke geografische vereniging- De expeditie zal vertrekken met een Noorse bopt van 700 ton, de „Norsel geheten. Het ligt in de bedoeling, dat de expeditie ongeveer in Februari 1952 te rugkeert. Men wil trachten een basis te vestigen op Queen Maud land. Bij deze expeditie zal Engeland geologische onderzoekingen doen, Noorwegen meteorologische en Zweden zal de ijs- en gletschervorming bestuderen. (Van onze Utrechtse redacteur.) Het heeft met de besprekingen tussen de personeelsraad en de directie van de N. S. over het nieuwe Reglement Dienstvoorwaarden niet willen vlotten. Elk voorstel, dat maar enigszins op loonsverhoging en dus verzwaring van lasten voor het bedrijf kon lijken, werd absoluut van de hand gewezen. Na her haalde besprekingen zijn de par tijen tenslotte tot een compromis ge komen, waarbij de onderhandelingen zijn aangehouden, totdat er iets meer klaarheid zal bestaan omtrent de ge volgen van de devaluatie en de overige regeringsmaatregelen. Alleen ten aan zien van enige in hoofdzaak technische en administratieve wijzigingen is over eenstemming bereikt. Aan de minister zal daarom worden gevraagd tot verlen ging van het huidige K.D.V. met deze wijzigingen voor 'n jaar over te gaan. In de vergadering van afdelingsbestu ren van de Ned. R. K. Bond van Spoor- en tramwegpersoneel c.a. „St. Raphael' die gistermiddag over deze aangelegen heid in Utrecht is gehouden, werd na uitvoerige besprekingen een motie aan genomen, waarin wordt vastgesteld, dat de thans geldende loonregeling behou dens een kleine correctie op de vier laagste loonschalen van 1 Januari 1946 dateert; dat in de andere sectoren van het bedrijfsleven sindsdien belang rijke loonstijging heeft plaats gevonden; geëist wordt, dat de lonen van het spoor wegpersoneel met het sinds Januari 1946 algemeen gestegen loonpeil zullen wor den gelijk getrokken; de opvatting, dat de arbeidsvoorwaarden van het spoor wegpersoneel afhankelijk zouSen mogen worden gesteld van de financiële uit komsten van het bedrijf verworpen wordt en aangedrongen op hervatting der be sprekingen op het tijdstip, zoals boven aangeduid. Er zijn harde noten over het standpunt van de N.S.-directie gekraakt. Met veel tact heeft voorzitter Blommers de zaak telkens objectief gesteld. Afgevaardigden en bestuur waren het in ieder geval daar in eens, dat niet anders gehandeld kon worden en zo werd het compromis goed gekeurd. Waarom directie afwijzend beschikte Als motieven voor haar afwijzend standpunt voerde de directie aan; 1. dat het bedrijf niet meer lasten kan dragen; 2 dat de regering nch het college van Rijksbemiddelaars loonsverhoging zou goedkeuren. Als derde punt kwam hier later bij de devaluatie en de maatregelen van de regering, waardoor het loon- en prijspeil in Nederland in discussie is ge komen. De voorzitter veerde thans ter verga dering hiertegenover aan, dat de Spoor wegen vanwege de in de oorlog geleden schade van de Staat nog steeds een slor dige 700 millioen gulden te vorderen hebben, al is dit officieel nog niet erkend en al heeft minister Lieftinck hiervan reeds een kleine 200 millioen gulden af gehaald. Er wordt onbillijk en onverstandig ge handeld tegenover de Spoorwegen, dia na de oorlog direct weer gezorgd heliben, dat het bedrijf op gang kwam en ook moeten expoliteren, waar dit niet voor delig is. De Staat verplicht de Spoorwe gen tot abnormaal hoge afschrijvingen. De huidige directie van de N.S. stelt zich op het standpunt, dat het spoorweg bedrijf ondanks alles selfsuporting moet zijn, maar dit mag niet gaan ten koste van het personeel. Men kan de Spoorwe gen niet beschouwen als een normale commerciële zaak en de sociale taak van dit bedrijf is niet af te meten aan da financiële uitkomsten. De heer Blommers deelde mee, dat door de status quo de Kerstgratificatie voor 1949, die al zo goed als afgeschreven was, gered is en verschillende pogingen om J^et personeel zwaar te belasten, acuut zouden zijn geworden, als de partijen uit elkaar waren gegaan. tvat een leven, man!" (zie „Journaal van de trawler Vios I" op pagina 2).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1