Op bedrijfs- en economische sociaal- gronden R Over nylons, permanent het haringkaken en HAAS AZIJN b De nacht 24e October Tweede dag Kath. Middenstandscongres te Rotterdam Rationalisatie en samen werking P. B. O. en bouwbedrijf De toekomst van het ambacht ADIO prog ramma Ontvangst op het raad huis JOURNAAL VAN DE TRAWLER „FIOS J" NIEUWE LOTGEVALLEN DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 PAGINA 2 (Van onze speciale verslaggevers) De Nederlandse Katholieke Middenstandsbond zou geen echt katholieke organisatie zijn geweest, als hij de tweede en tevens belangrijkste dag van zijn 15e Tweejaarlijkse Congres in Rotterdam hedenmorgen niet was begonnen met een plechtige H. Mis welke door de geestelijke adviseur, prof. dr. A. A. Ariëns in de kctrk van de H. Albertus de Grote werd opgedragen tot intentie van de Katholieke Middenstandsbeweging, haar leden en hun gezinnen. Terstond na de indrukwekkende plechtigheid in het devote kerkje van Blydorp kwamen de circa 700 deelnemers aan het congres wederom bijeen in de Riviera-hal voor de derde zitting, welke was gewijd aan twee zeer belangrijke onderwerpen: „De huidige financieringspositie van de Midden- stand" en „De midden- en kleinonderneming in het belastingstelsel". langen. Derhalve i$ een middenstands- toporgaan in de P.B.O. voor de midden stand zeer noodzakelijk, waarmee ook het belang van de arbeiders in de midden standszaken is gebaat. De ontvangst van de congressisten ten stadhuize, waar burgemeester P. J. Oud hen toesprak. Neutralisering van economische machtsposities Belangrijke rol bij de industrialisatie deriinge samenwerking komen inzake financiering, inkoop, reclame etc-, terwijl vooral het edelambacht zich van goede ontwerpers zal moeten voorzien. TREINSTAKING GEëINDIGD IN LUXEMBURG van diploma nog niet eens, toen er voor me deur een ongeluk gebeurde.ze brenge me een vent binne seg.... hartstikke gescalpeerd eeej, heel die hoofdhuid arden ■pjj.-cbJ.,% I door MAR1E-LOUISE CAE F AT Middenstand eist top-orgaan in de P. B. O. Bij vorming van inkoopen verkoop- organisaties worde rekening gehou den met de sociale rechtvaardigheid In de Beurszaal van St. Homobonus aan de Walenburgerweg, waar de Eerste Sectie van het 15e congres van de Ned. Kath. Middenstandsbond gisterenmiddag bijeen kwam, lichtte drs. G. W. J. Vleck, secre taris bij de N. R. K. M., zijn prae-advies over „Bedrijfsrationalisatie en economische samenwerking", waarvan wij gisteren reeds een korte samenvatting publiceerden, nader toe, nadat de heer Th. S. J. Hooy uit Haarlem vice-voorzitter van de N. R. K. M., die later de voorzittershamer overdroeg, omdat de debatten en stem mingen over de P. B. O.-wet zijn tegen woordigheid in de Tweede Kamer eisten een inleidend woord had gesproken. Voor dit prae-advies bestond grote belangstelling. Er meldden zich niet minder dan dertien sprekers aan, die het echter in hoofdzaak met het prae-advies eens bleken te zijn, Niettemin spraken som migen de vrees uit, dat de voorgestelde maatregelen de zelfstandigheid van de ondernemers in gevaar zouden brengen en dat het persoonlijke element aan de rationalisatie zou worden opgeofferd. Met betrekking tot de rationalisatie en samenwèrking door middel van inkoop- en verkoopcombinatie werd gewaarschuwd tegen een eenzijdige, zuiver bedrijfstech niscne en economische oplossing van dit vraagstuk, dat ook zijn morele zijde heeft. Er zal derhalve moeten worden gestreefd naar een harmonische organisatie van In zijn technisch en met uitgebreid cijfermateriaal toegelicht prae-advies gaf de heer G. J. Schras, adjunct-directeur van de Ned. Middenstandsbank, die het eerste onderwerp behandelde, een om schrijving van het begrip „financierings positie", waaronder wordt verstaan de voorziening in kapitaalsbehoeften. Sinds 1939 hebben zich daarin revo- lutionnaire veranderingen voltrokken door de hoogst abnormale omstandig heden. Vast staat, dat de financiering van het bedrijf aan tal van middenstanders zwaardere eisen stelt of zal stellen dan vóór de oorlog. In dat geval kan men twee dingen doen: de behoefte aan kapi taal zo gering mogelijk houden of trach ten nieuw kapitaal aan te trekken. Nadat de heer Schras deze twee moge lijkheden uitvoerig had besproken waar bij hij diverse vormen van credietver- lening aan een critische beschouwing ondierwierp, gaf drs. H. P Krouwels, accountant te Haarlem, een overzicht van lijk, dat de door hem genoemde proble men dringend een redelijke oplossing eisen voor bet midden- en kleinbedrijf in verband met de hun ten dienste staande financieringsmogelijkheden. In de slotzitting van het congres na de koffiemaaltijd, welke evenals de eerste dag in de Rlvièrahal werd ge bruikt, kwamen twee uiterst deskun dige prae-adviseurs, prof. dr. F. L. van Muiswinkel en dr. J. G. M. Delfgaauw, het reeds lang door de Ned. Kath. Middenstandsbond ingenomen stand punt verdedigen, dat voor een volwaar dige behartiging van de middenstands- n de middenstands- dergelijke combinaties, die inderdaad goed belangen, zowel in sociaal, economisch j zjjn mits de socja[e rechtvaardigheid ten als fiscaal opzicht, het vraagstuk in iron nniHopfl Kd»Ioncrort in 'not eind die zin moet worden opgelost, dat op het publiekrechtelijke terrein één mid denstands-toporgaan wordt gecreëerd, hetwelk steunen zal op de vrjje een trale middenstandsorganisaties. Prof. dr. van Muiswinkel, hoogleraar i opzichte van andere belangen in het oog wordt gehouden/ armuntant te fiaari^m. een oveitiuu voia rivi- v1- vaij hpt doel van de belastingen en de taak aan de Vrije Universiteit te Amsterdam van de overheid welke bestaat in ce ont- j die deze kwestie van bednjfs-economisch nlnoiing van de'menselijke persoonliik- standpunt bezag, betoogde, dat het begrip held en de juiste verdeling van de stofte- j „middenstand" als een 'bedrijtsiecono- liike welvaart over allen misch begrip moet worden gehanteerd. Drs Krouwels toetste aan dit gestelde Tussen detailhandel en ambacht bestaat - -TT Jb.nnnA ko. «1 f m n am i A It A/lk Zl I O/lk TTOI*CC»k 1 1 H üt De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie in het bouwbedrijf was het onderwerp, dat mr H. A. Diderich, alg. secr. van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, 1JDrs Krouwels toetste aan dit gestelde Tussen detailhandel en ambacht bestaat gisterenmiddag in het Bouwcentrum aan «nriaal-economische doel de diverse be- slechts een vaktechnisch verschil. Het de Diergaardesingel voor de bouwers in 1 nn mirLrlora tj-1 zaihor? V11 i hopft PPn AlOPTl I i. il.U. een afzonderlijke bedrijfsorganisatie ab soluut noodzakelijk. Helaas hebben de mensen in die bedrijfstakken zich nog niet voldoende bezonnen op hun komende taak in de P. B. O. Naar aanleiding van diverse vragen bouwde mr Diderichs een P.B.O.-mozaïek op, waaraan wegens de beperkte tijd nog wel de nodige steentjes ontbraken, maar dat toch in verschillende onderdelen een practisch beeld gaf van de toekomst, zo als de heer Diderichs die ziet. Het doel van de P. B. O. schetste spr. als: het neutraliseren van economische machtsposities, door het doen heersen vjn de rechtvaardigheid. Daarom is het een eerste vereiste, dat ook de principiële vakorganisaties, die tot taak hebben het maatschappelijke leven te kerstenen, ac tief meewerken aan de P. B. O., want misbruik tot andere doeleinden is in geen geval uitgesloten. Ieder tracht immers zijn eigen belang zoveel mogelijk te be hartigen. Dit is een noodzakelijk gevolg van de erfzonde. De uiteindelijke reden, waaom wij de binding in een P. B. O, dan ook nodig hebben is, dat het algemeen belang en het eigenbelang niet gelijk waardig worden behartigd. En al zal de absolute rechtvaardigheid nooit worden bereikt: de paritair samengestelde or ganisaties geven de grootst mogelijke ga ranties voor recht en billijkheid. Met vele geestige voorbeelden rekende mr Diderichs, die blijk gaf zowel de theo rie als de praktijk volledig te beheersen, af met begripsverwarringen en het mis bruik van woorden, waarmee vooral in dit verband zo gemakkelijk wordt ge schermd en tekende telkens een deel van de levende praktijk, die de P. B. O. moet brengen. Een van de vragenstellers vertolkte waarschijnlijk de gedachten van de vele aanwezigen door op te merken, dat er nog veel vaagheid bestond. Hij ontkende even wel dat er bij de ondernemers geen groot verlangen bestond om de zaak aan te pak ken, ook al heeft de organisatie Wolter- som de groeikracht van de vrije organi saties belemmerd en velen afkerig gemaakt van „organisatie". In de Blauwe Zaal van de Beurs gaf prof W- R- Heere, hoogleraar aan de Kath. Economische en Sociale Hogeschool te Tilburg een nadere uiteenzetting op zijn prae-advies inzake de sociale en culturele betekenis van het ambacht. Hij wees er op, dat juist in de industrialisatie het ambacht een belangrijke rol kan spe len. Wanneer we naar de voorbeelden van Zwitserland en Zweden zien, mogen we zeggen, dat bet ambacht nog aan twintig tot dertig duizend Nederlanders een bestaan kan verschaffen- Hij reken de ook het middenbedrijf tot het am bacht en bracht naar voren, hoezeer juist dit van de bekwaamheid der goe de, moderne ambachtslieden profiteren kan, alsmede van het doorzettingsvermo gen en initiatief dezer categorie. Het am bacht is voor het vraagstuk der overbe volking slechts een gedeeltelijke op lossing, maar heeft toch grote waarde. De ambachtslieden moeten evenwel verou derde Opvattingen '.aten varen en tot orv De heer Köntg (Rotterdam) onder streepte hetgeen de inleider had gezegd over de noodzaak van een loonspreiding, zodat het grote verschil tussèn de beta ling van ongeschoolde en geschoolde arbeid wordt opgeheven- Dr. Groeneveld Meyer bracht de nood zakelijkheid van een economische oplos sing voor het ambacht naar voren, er op wijzend, dat dit zijn bestaan enerzijds lastingen en de wijzigingen, welke op stapel staan. Uit zijn betoog bleek duide VRIJDAG, 14 OCTOBER. HILVERSUM li (415 M.) KftO. 7.00 NWS.; 7 15 Koor; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws., gram;. 9 00 Moeders Wil is wet; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; ÏO-0# Muziek houdt fit; 11.0 11.45 behartiging van belangen. Op sociaal-economische gronden kwam daarna dr. Delfgauw tot dezelfde con clusie. De zelfstandige midden- en klein bedrijven hebben gemeenschappelijke functies, nl. het bevredigen van bepaalde sociale verlangens van afnemers en van schoolradio; lo.ou "V de persoonlijke behoeften van de klanten. 31.00 v. d. Zieken; H-35 Als ae zieie luistert, - uitoefening van deze gemeenschappe- 11.45 strijkkwartet; UMM*JZ\We functies zal - door te weinig of Bietenbouwers,-12.5.) Ka«n h„ir ii» gescheiden vertel midden- en kleinbedrijf heeft een eigen ruime betekenis behandelde bedrijfs-economische problematiek, wel- In zijn beschouwing gaf mr Diderichs ker betekenis vér uitgaat boven die van afln de vele geledingen in het bouwbedrijf de vaktechnische vraagstukken. Deze i voue p0ncj; voor iedere groep van eigen problematiek vraagt in de P B O. beroepen 2oals schilders, stucadoors, lood- een toporgaan ter gemeenschappelijke „[e^ers terrazzobedrijven enz., achtte hij aan de armoede, anderzijds aan de rijk dom dankt. De armoede dwingt tot bijr verdienen, de rijkdom geeft opdrachten; De heer Taco v. d. Meer verklaarde, de houding van sommige overheidsin stellingen tegenover 't ambacht niet goed te kunnen begrijpen. Het vindt daar geen waardering. Dit blijkt o-a. uit het feit, dat aan goede teerlingen van ambachts scholen geen uitstel van militaire dienst wordt verleend zulks in tegenstelling met andere categorieën. Verschillende sprekers voerden nog het woord, waarna voorzitter Koops er de aandacht op vestigde, dat de ambachts man zich helaas in de meeste gevallen voor zijn vak schaamt en zijn kinderen er liever niet in opleidt. Hoe kan hij dan verwachten, dat andere ouders hem hun kinderen als leerling afstaan? Spr- achtte een wettelijke bescherming van de mees tertitel in het ambacht noodzakelijk- Mede in verband met gestelde vragen meende hij, dat een stelsel, waarin de toe komstige ambachtslieden drie dagen ih de week op school zouden zijn en drie dagen bij een baas, gunstige resultaten zou opleveren. Hij wees er tenslotte op, dat elke goede ambachtsman de kans heeft, een flink bedrijf op te bouwen. Er, ook in de industrie is het scheppend am bacht mogelijk. Prof. Heere beantwoordde hierna de verschillende sprekers. Rotterdams Toneel voert „Jonk vrouw de la Seiglière" op Omstreeks vijf uur begaven de deel nemers aan het congres zich gemeen schappelijk naar het raadhuis aan de Coolsingel, waar zij namens het ge meentebestuur officieel werden ontvan gen door burgemeester mr. P J. Oud, die wees op de bijzonder grote moeilijk heden, waarmee de middenstand In het getroffen Rotterdam heeft te kampen en op het grote belang van een bloeiende middenstand voor de volksgemeenschap. In het verleden hééft de middenstand te lijden gehad onder een gebrek aan organisatie. Het is nooit gemakkelijk ge weest de middenstand in een organisatie te krijgen wegens zijn verscheiden heid, die zijn rijkdom is, maar die ook zijn bezwaren heeft. Thans echter zijn wij het tijdperk van het individualisme geleidelijk ontgroeid, hoewel de zelf standige verantwoordelijkheid belangrijk blijft, echter niet i® die zin, dat ieder individu geheel los zou staan van de volksgemeenschap. De sympathieke rede van burgemeester Oud, die van groot begrip getuigde voor de belangen van de middenstand, werd met echt Zuidelijke geestdrift beant woord door de bondsvoorzitter van de N.R.K.M., de heer J. A. Koops, die zijn dankwoord voor de gulle ontvangst be sloot, met een hartelijk hoera voor de Rotterdamse burgemeester. Des avonds hebben de deelnemers aan het congres in een stampvolle Rotter- damsche Schouwburg aan de Aert van. Nesstraat genoten van het verdienstelijke spel van het Rotterdams Toneel, dat onder regie van Ko Arnoldi een op voering gaf van het bekende Franse stuk „Jonkvrouw de la Seiglière' in de ver taling van Willem Royaards. Na afloop van deze zeer geslaagde op voering waren er bloemen voor de in het stuk meespelende dames Willy Hauk en Enmy Meunier en een fraaie krans voor Ko Arnoldi. De staking der Luxemburgse spoor wegarbeiders is 'geëindigd. Gisteren (Woensdag)-ochtend was het treinver keer weer normaal. De eerste vis, die we zagen kwam niet uit de kuil, maar uit een kistje in de messrooni. Toen we goed en wel buitengaats waren had Leo. de kok goed gevoed en zeer gezond als alle koks de thee al klaar, en onmiddellijk ervoeren wij dat het gebruikelijke, min of meer uitgebreide thee-ritueel onder welks juk wij geleerd hadden aan de wal door te gaan: koekje, zilveren,suikerschep, brekelijk porselein etc. hier vervangen was door een minder omslachtige methode met meer mannelijke attributen: een grote stevige mok, een tinnen eetlepel, waarmee iedereen suiker in de thee deed, er even mee roerde en 'm daarna weer terugzette in de grote stopfles vol suiker, en om het „complet" te completeren voor ieder, die wilde eenmakreel. Thee met makreel. En géén viscouvert voor die makreel, maar slechts je eerlijke tien geboden, die onmiddellijk blonken van het vet. Het was prachtige grote gerookte ma kreel goudbruin van huid met donkere tijger'strepen op de rug en iedereen leg de hem met een lichte simpele druk van z'n twee duimen open en at 'm n «tig op. 'n „Thé complet a la Vios" ltj s jns een originele uitkomst op verdo; ide stijve middagrecepties: een butler rond gaand met, een kistje makreel, en dan tot freule dingus, die met handschqenen aan het theekopje hanteert: „En U, freule..- nog een vèsje?"- De messroom voor de officieren was achteruit: een slingerende niet zeer grote ruimte met banken om een tafel vol slingerlatten. Het schaften was er al even weinig gecompliceerd en zeker zo voortreffe lijk: er was iedere dag vers gebakken witbrood, terwijl in enkele exkoekjes-„Kom neu nog wat naast me zitte.. i j- a Mr. AA/-) et" rvn,d J.A 1 li— 3 n T At.l/ill A TT Afimle 1 grijs geëmailleerd teiltje een stoere war me hap; het runderlapje of stuk gebak ken spek daarbij werd er prompt door iedereen uitgevist, ifi de linkerhand ge nomen en hap voor hap met de aardap pels en groenten opgegeten- Meestal at men ër bovendien nog een makreeltje of bokkumpje doorheen. Jaap op de Afsluitdijk De grootste leugenaar aan boord was ongetwijfeld de tweede machinist Jaap, die door zijn vrouw, de niet minder fa meuze en ontelbare malen geciteerde „tante Anna", op plechtige momenten ook wel Jacob genoemd werd- „Kom nou nog wat naast me zitte, meneer,...", werd voor mij elke maal tijd vrij luidruchtig door hem ingeluid- blikken de toespijs geserveerd stond kaas en pakjes margarine, wat vlees in blik soms. en een kartonnetje vrij pe netrante geraspte kaas. De meesten had den bovendien van thuis nog wat spek meegenomen en een van de stokers be schikte over een onuitputtelijke voor raad eieren. Wanneer men mij over vijl' jaar mid den in de nacht wakker zal maken met de vraag, wat er precies in de Umui- dense courant van zesentwintig Septem ber 1949 stond, zal ik onmiddellijk alle kolommen van voor naar achter en terug kunnen citeren, met hoogstens een ha pering bij de geboorte-annonces en zo- Ontbijtborden waren er namelijk met, maar iedereen scheurde een kwart pa gina uit de klaar liggende stapel kran ten Deze .bordjes-met-verhalen" boden aanzienlijke voordelen boven de blanco dito van de vaste wal- Soms was b v een of ander bericht onder je boterham aanleiding tot eindeloze meningsverschil len- 's Middags kreeg je verder in een kunnen komen. Ook fiscaal hebben de 1 middenstandszaken bepaalde gelijke be- Negen heit de I gescheiden vertegenwoordiging van k,ok° ^oo ^hoXamc;' 15-30 Variaties en middenstand in de PBO - in fuga op een thema v. Mozart, Reger. ïb.oo v. d. zieken; n.oo V. d. Jeugd;17.15 Ktn^r^°D 17.45 Amusements-ork.: 18.4D voort:ekk Lourdes; 19.00 Nws.: 19.15 Franse chansons 19.30 Brabants progr.: 20.00 Nws.. - gewone man; 20.12 Guido Gezelle herdenking^, oratorium „Hiawadha's lied"; 10 Mal, gedichten; 22,20 Haags blaaskwintet, 22.45 De zin van het huwelijk; 23.00 Nws., 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 enJJOO s gram.; 10.00 VPRO.; 10.30 Gram.; 10.30 v. dl. vrouw; 10.45 Koor; 11.05 Voordracht; 11.25 Orgel; AVRO. 12.00 Ork. Peter Gulien; 12.33 sport; 12.45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 The Skymasters; 13.45 Gram.; 14.00 Kookkunst, 14.20 Gram.; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.20 Dameskoor; VARA: 16.00 Filmland; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Chopln-progr.; 18.00 Nws.; 18.15 Piano-duo; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Denkt om de bocht; 19.15 Piano-duo; VPRO.; 19.30 Cursus: 18.50 Tien voor acht; 20.00 Nws.; 20.05 Trio; 20.30 Cursus; 20.55 Boekennieuws; VARA; 21.00 Gram.; 21.40 Ducdalf22.00 Buitenl. weekoverz.; 2215 Swing and sweet; 22.40 VPRO.; 23.00 Nws., gram. Nws., dosc,. muz„ RADIODISTRIBUTIE III; 7.00 VI- Br.; Nws-, 7.05 Gram., 7.30 Kron., 7.40 Gym., 7.50 Gram.. 8.00 Nws., 805 Conc-, 9.00 Nws 9.05 Gram., 10.00 Eng. L.P-: Harold Smart (org.), 10£0 Eng. HS.: Cecil Nor man en ens., 11.00 Eng L.P.: BBC Welsh Orch 11 45 Voordr., 12.00 VI. Br.: Film- muz„' 1230 Weerber., 12.32 Omr.ork., 13 00 Nws. 13.15 Gram., 14.00 Operette selecties 14.45 Schooluitz., 15.00 Eng. L.P.: Sidney Davey en ens., 15 30 Jack Leon én ork 16 00 NWDR: Recital, 16.30 Eng. H.S.: Gram., 'l700 Kootwijk: Batavia 18.00 Fr. Br.: V. d sold., 18.30 VI. Br.: V d. sold-, 19 00 Nws., 19-30 Liederen, 19.50 Filmmuz., 20.00 Fr. Br.: Omr.ork. en accord.duo, 2115 Gram., 21-30 VI. Br-: Kunst kalei- 21 45 Gram 22.00 Nws.. 22.15 Dans- 22.50 Nws, 23-55 Gram-, 23.00 Div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7-00 Eng H.S Nws.. 715 BBC North Ireh Light Orch., 7.50 „Lift up your hearts 7.55 Weerber., 8.00 Fr. Br.: Nws8.10 Conc„ 9.00 Eng. L.P.: Nws.. 9.10 Verz. pr-, 10-00 Div. 11.00 Eng. H.S-: Schooluitz-, 12.00 Eng. H.S.: Stanley Black en dansork., 12 80 Eng L.P-: BBC Midi- Light Orch., 13.15 Paul Fenoulhet en ork.. 14.00 Fr. Br.: Causerie, 14.15 Eng. muz., 15 00 Eng- H.S.: BBC North- Orch., 15.45 Kalundborg: Ge- org Torngvist en ork., 16.15 Eng. L.P.: Sopraan, bas en piano, 17 00 Fr- Br.: Ber. en interv., 17.10 V. d- zieken, 17.40 Eng. L.P.: Dansmuz., 18.00 Sydney Gustard (org.), 1815 Syd Dean en ork-, 18.45 Hoorsp., 1900 Beromünster: Orch. Ra- diosa, 19.10 Fr. Br.: „Tabernacle Choir", I.9.15 Causerie, 19.25 Gram., 19.30 Eng L P.: Ignorance is Bliss", 20.00 Verz-pr., 20.30 Lichte muz., 21.00 Causerie Stanford Ro binson over „Ouverture" m. BBC Opera ork- 22-00 Nws., 22.15 „Topic for to night" 22.20 „Panamania", 23.00 Voordr., 2315 Moonlight Lullaby, 23 56 Nws. Rheumatische Pijnen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En tochals ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen be gint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw ptjnen, in een groeiend gevoel van welbehagen. Dat doen de zes, minerale zouten, waaruit Kruschen is samen gesteld. Die geven Uw bloedzuiverende orga nen weer het elan van de Jeugd, de krachtige werking, nodig om onreinheden uit het bloed, die zich nu ophopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kruschen nemen en regelmatig Kruschen nemen. Iedere mórgen steevast. Het is een goede gewoonte van millioenen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte Maar wel regelmatig! Als e ÏLCaaaFvJ1^0' Kruschen is verkrijgbaar bt) alle Apothekers en Drogisten. c 1. Na tal van avonturen is Karei Kwiek president geworden van de kleine Zuid- Amerikaanse republiek Falderalia. Je kunt hem zien zitten op zijn tröon. Ach ter hem staat mijnheer de luitenant met een mooi uniform aan- Signor Gabnei ia nu zijn secretaris. De heren Pedro en Fernando zijn allebei generaal gewor den en lopen met wel vijf-en-zeventig sterren op hun kraag door de straten van Falderalia, aan 'het hoofd van hun leger- Maar Karei Kwiek verveelt zich Hij heeft al vijf keer gegaapt en het zat niet lang meer duren of hij valt op zjjn troon in staap. Gelukkig, daar komt een postbode de slaperige middagstilte on derbreken. „Telegram voor de nieuwe president!....", klinkt het. op de stoep van het paleis. „Halen", zegt Karei tot de luitenant, en deze laat zijn plumeau. waarmede hij zijn heer en gebieder van tijd tot tijd koelte toe moet zwaaien in de steek en stuift de deur uit- Even later verschijnt hij weer met ee" veren dienblad op zijn hand. De postbode Zit er boven op. Mijnheer de luitenant weet namelijk het verschil niet. tussen een brievenbesteller en een telegram en daarom heeft hij ze maar allebei mee gebracht. Viak voor de troon van Kare, Kwiek maakt hij een diepe buigi g daarna. dan zal ik je wat vertelle. Heppik .ie al ver,teld van die E-H-B-O,-cursus, waar ik aan deelgcnome hep: de beste leerling was Jaap, zei de dokter. ik had m-e d'rafafijn ik die vent onder eerste huip, maakt dat zakte weer in orde, brengt'm naar de dokter.... moeje altijd doen, oor, naar de dokter brenge. Dat heje best gedaan, Jacob, zegt die dokter, .dal kon niet beter, Jacob, alleen zn pruik zit verkeerd.... waar eyrst zn kuifie zat, zit nou z'n kruin.(en op 't hoongelach) Oh niet soms!? Oh met. met één kogel, hiero ik, metéen kogel heppik een heel reziment Moffen tegen gehouwe op de afsluitdijk- Hiero, Jaap ja! Hé'k nog een dekorasie van Roo sefeit voor gekrege na de oorlog op dat witte huis, weet Je wel.... Sigaret draaie?, je kom maar bij me hoor Jacob heeft van alles oor: pakke tabak, oor.... Meindert laat die jonge 'n siga ret draaie, de mijne ligt beneje Bij elke trek. die we binnen boord haalden, kwam le, de onafscheidelijke oliespuit in de hand. even van tussen z'n machines, stond dan toe te kijken, hoe de meestal magere vangst scheep kwam. „Tante Anna '11 paar nylonkouse? En n perremanent?! Als dat zo doorgaat zullen d'r deze reis 'n paar ouwe vuile sokke met gate overschiete. En perma- ment?!!! Vette kattestaarte kanze krij- ge.... komp allemaal omdat die sjour- nalist aan boord is Surprise voor Jan Willem Beukelszoon De schipper zat meestal zwijgend aan tafel, gebogen over z'n prakkie, geërgerd door Jaaps grote woord- Die ouwe was tóch niet veel van zeg- Sen. Alleen om te schaften kwam ie van boven, drentelde verder de hele dag over de zwaaiende brug heen en weer, loerde door zijn kijker naar de bewegingen van andere „trolders", luisterde zeer op lettend de visserijband af op de radio, stond soms mopperend in de kaartenka- mer en begon een enkele keer zonder T»»»l f- tl9-" I modellen ItÖEMVEl D l van de 3). De bewoners van de kamers naast no. 6 kregen ruzie, wie die nacht iets in de kamer van het ongelukkige meisje gehoord zou hebben. Twee Brazilianen gesticuleerden heftig: de Russische stu dente kreeg een hysterische lachaanval en klemde zich aan haar vriendin vast. Franz Kolliseti ergerör zich; hij was sentimeneel en kon de opgewonden sce nes van zijn medegasten op dit drama tische moment niet uitstaan- De concierge, die eigenlijk al op weg naar het politiebureau had moeten zijn, durfde bij de heersende wanorde zijn loge niet te verlaten. Hij probeerde de orde te herstellen, Zouden we niet liever naar onze kamers terug gaan?, stelde bij voor. Toen hij de straat op ging. werd hij meteen door de samengestroomde menig te omringd, maar Jacques kwam uit Bretagne en was dus alles beha) e praatziek. Anais Lelievre was met Dorothee naar haar kamer gegaan. De bpide vrouwen zwegen bedrukt en toen herinnerde A- nais zich plotseling, dat ze voor het eerst van haar leven haar plicht ver geten had. Verschrikt belde zij de di recteur van het postkantoor op en vroeg beleefd, of zij die dag vrij zou kunnen krijgen. Waarom wilde de directeur weten. Omdat ik vandaag bij mijn vrien din, mevrouw Schutzer blijven moet! Waarom dat nodig was, vroeg de di recteur weer Waarom?. Ja, hoe kan ik u dat zeggen.. omdat.... omdat er in het pension van mijn vriendin een vrouw vermoord is Dorothee rukte haar de telefoon uit handen- Ben je nu helemaal gek geworden? Waarom moet je dat bazuinen. De hele stad behoeft het met te weten! Anais wilde zich verontschuldigen. Vanavond staat het in de kranten, dan weet iedereen het immers toch. Daar had Dorothee nog niét gé- dacht. Met een zucht liet zij neb op een stoel zinken. Wat een ellendig schandaal!, 2éi ze met gebroken stem- Van de Rue Raynouard naar het politie bureau is niet ver. maar hij haastte zich niet. Doden plegen niet te vluchten, dacht hij. De storm van de vorige avond was een weinig gaan liggen, maar er stond nog een flinke wind Het was een on plezierige herfstdag Jacques keck naar naar de onverschillige voorbijgangers die niet wisten, dat er zo vlak in de1 buurt een moord geschied was. Het was een onaangename geschiedenis. Hij was tenslotte maar de eóncierge maar het was toch niet prettig betrokken te zijn bij een moord. Hijzelf had mets ge hoord, die nacht, niets dan regen en wind- Het was in huis stiller dan ge woonlijk geweest- Neen, Jacques be greep er niet veel van. z-ou een van de gaisten de dader geweest zijn? Er waren vreemde klanten onder. Ze dron ken en maakten herrie, soirl'J}11®®n betaal den slecht, maar een moord. Neen dat kern Jacques toch niet geloven- Met deze gedachte was de concierge voor het politiebureau aangekomen. Hij be trad de wachtkamer, waar een agent hem vroeg, wat hij wenste. Ik zou de commissaris wilJen spre ken, zei Jacques. Waarover? Er is bij ons iemand vermoord! De agent scheen zich niet in het lyinst tè verwonderen over deze gewlthtige mededeling. Gaat u maar mee, zei de hl) on verschillig- Jacques volgde de agent over een lange gang, waar zij tenslotte voor een deur bleven staan- De agent klopte en zij betraden het werkvertrek van de commissaris. Uw naam. voornaam en beroep? Jacques Khérouan. Sedert acht jaar concierge in het pension Beauchamps. Rue Raynouard 143. V£at weet u van de moord? Jacques antwoordde, dat hij er helaas niets over kon mededelen. Goed. Zegt u tegen uw meesteres, dat wij dadelijk zullen komen. Alle be wonen van het huis moeten zlc!l beschikking houden- ,iti.mtn Jacques ging, door twee nen begeleid, terug- De beide genten vatten post ter weerszijde van de deur en Jacques bracht rapport u,t dan de directrice, Ik heb de moord aangegeven me vrouw. De commissaris zal direct ko men voor het onderzoek- Het onderzoek! Alle onaangenaamhe den. die daarui zouden voortë-deien, stonden Dorothee plotseling duidelijk voor ogen. Het pension zou overstroomd worden door de mannen der gerechtig heid, door nieuwsgierige journalisten en persfotografen. De bonte verzameling van nationaliteiten zou verhoord worden en wat zou daar wel niet aan het licht treden! Anais Lelievre beefde van opwinding, haar eentonig bestaan had eindelijk kieuv gekregen! Iets bijzonders beheerste ein delijk haar leven, dat in aa» eindeloze stroom van postzegels éb briefkaarten scheen onder te gaah- Zij had reedts de romantische betekenis van het drama van die nacht begi'ePen: natuurlijk was het een moord om een liefdesgeschie denis- Stonden niet dagelijks dergelijke gevallen in de kranten? Ditmaal was de misdaad in haar nabijheid geschied, onder hetzelfde dak! Terwijl zij sliep hadden de boze hartstochten door het huis geslópen, misschien wél langs haar kamer! Hoe speet bet haar nu, dat Zij zich nooit met'juffrouw Smilowska be moeid had! Misschien was zij dannu ook wel in dit geheimzinnige drama gewikkeld geweest. Ze vroeg honderd uft maar Dorothee zweeg en dat er gerde Anais. Ze probeerde het met de concierge, maar ook daar stiet zij op hetzelfde hardnekkige zwijgen. Teleur gesteld ging Anais teslott-c voor het raam staan, en loerde op de aankomst van de politie. De broer van de vermoorde moet gewaarschuwd worden, zei Dorothee tot Jacques, toen deze weg wilde gaan. Weet u. waar hij woont? Henryk Smilowski woont Place Dancourt, nummer 11 of 13, dat moet je maar informeren. Goed, mevrouw. Ga er maar dadelijk heen. Dadelijk? Dat gaat niet. mevrouw. Waarom niet? Niemand mag het huis in 0. uit, vóór het onderzoek heeft plaats gehad. Er staan twee agenten voor de deur. Twee agenten. nujn God, wat een schandaal! riep Dorothee onthutst uit. Waarom gaan ze met binnen staan, Jacques, dat valt tenmi.itse niet zo op! Jacques schudde het hoofd. Wat doet het er allemaal toe, zei hij- Naar mijn mening is het met het pension Beauchamps gedaan, of ze nu binnen of buiten staan! Ik heb je niet naar je mening over het pension Beauchamps gevraagd, Jac ques! Ga naar beneden en zeg tegen de gasten ov ze zich gereed houden om door 1 vssaris verhoord te worden! (Wórdt vervolgd.) duidelijke reden heel hard en niet vol komen zuiver te zingen („maar helaes zij is niet meerzij iegt nu in haar graf terneer Nee, veel van praten was ie niet; al leen als er iets scheef ging, werd er van de brug geen woord Frans naar het voor dek geroepen en nauwelijks was er ave rij aan het binnen-gehaalde net gemeld, of hij kwam de brug, af en ging mee helpen boeten, Het kon hem niet gauw genoeg gaan. Soms geraakte hij plotseling aan het filosoferen met hortende, dikwijls moei lijk te volgen flarden van redenering- Hij liet me de hele technische appara tuur aan boord zien: het echolood („von ken die naar de bodem gestuurd worde en weer terugkaetse, ja"), de zend- en ontvang-installatie, de richtingzoeker. De Doggersbank en de visgronden in die buurt kende hij als de lijnen van zijn handpalm: met negen jaar zat ie al op een bom, met achttien was ie schipper op een logger, vierentwintig jaar oud had ie een trawler onder zien- Toen hij naar zee ging, kende men al die tech nische wonderen uiteraard niet, een kom pasje en een dieplood aan een handwinch was toen alles- Of hij zich eigenlijk ovèr de enorme vooruitgang verheugde, was moeilyk uit te maken- Over de radio- visserijband, waardoor het isolement tus sen de schepen onderling en de schepen c-n de wal volkomen en definitief ver broken is, zei ie met dat grappige IJmui- der accent alleen: „D'r kan nou geen hèèring z'n snuit bove steke of de hele vloot zit d'r achteran. Niet dan?En ik zal je nog wat vertellen, man: bij mijn thuis in de buurt gaen ze bouwe; daar zijn ze nou een terrein voor aan 't klaer maeke.... maer mènse zie je d'r niet meer bijalleen maer machines Niet dan? Man, zo één buldog doet 't werk van tien mense. Niet soms? Wat een wereld! En dit werk, kijk nou ons werk beneden op het slingerende voordek zwoegde iedereen in de telkens overkomende zwiepende buiszeeën kijk nou eris naer ons werk: as 't ons goed gaet, en d'r wordt veel gevange zijn we van 24 uur 24 uur tn touw. fi, »üe weer .777! Niét dan? En vanje verdienste kan je de helft naer Lieftinck draege. Is de vangst slecht, krijg je averij aan de netten, dan ben je óók 24 uur in de weer- Niet dan? En niet alleen bij ons.... op de loggers is 't al veel beter.... die moete de hèring nog kaeke ook.... Ze hadden die Willem Beukelszoon een driedubbele strop om z'n nek moete trekke inplaets dassen'm een standbeeld gaeve- Niet soms? Wat een leve man" Wie wille ze daer nou nog voor porre. voor dat vissersman-leve! Mijn eige jonge die hier nou as matroos vaert heb ik duizend keer gewaarschuwd. duizend keer, man.... maer ij wil niet luistere, begrijp je wel, Toen ik 'm later" vroeg of hij dan aan de wal zou willen blijven, gromde ie: „Wat zou ik daer nou uitvoere, man,... misschien laeter....". Altijd over „loof" Liefhebberijen had hij niet, voor zover ik kon nagaan. De anderen aan boord vertelden me, dat ie aan de wal tijdens de twee etmalen verlof na elke reis een kalm borreltje dronk, een enkele keer naar de bioscoop ging, maar nauwelijks in het gezelschap van andere schippers. onmiddellijk weer over de visserij be gon. Misschien was er op heel IJmuiden geen schipper die de Noordzee zó door en door kende; eigenlijk had ie geen kaart nodig- Wanneer ie laat op de avond even „plat" ging en de wachtsman aan zei het echolood regelmatig te raadple- bij de put krijg je dan nog een rijtje kluitjes.... denk eraen, dat je niet dro ger dan die 29 vaem komt oorof „over een half uur krijg je een droge sliep, die staet niet op de kaert.... daer val je overheen terug naar diep waeter Ér' was één gebeurtenis in zijn leven, e waarschijnlijk meer voor 'm bete die kende, dan al die andere jaren op zee bij elkaar: op tien Mei 1940 was hij vissende buitengaats en kreeg zoals alle andere schepen van de regering opdracht 2?.aru n£eland te stomen. Onderweg Saf)6 enT sPrak hij nog met zijn gezin, nat in IJmuiden achterbleef en kreeg ze allemaal nog aan de telefoon om af scheid te nemen. Wanneer je^ hem over Blackpool sprak, waar hij gestationneerd was geweest, of over Engeland zelf werd hij spraakza mer. „De mense hier hebbe nog niks meegemaekt, man.... Dan moes je in Blakpool komme; kèn je Blakpool? Man, dat is de grootste badplaats van heel EngelandDaer kon je elke avond er gens naar toe, as je dat wou.... naer 'n bioscoop of zo'n zaek, waer een jasband- je speelde, daer kon je dan schafte ook of naar zo'n ding waer Ze zonge, begrijp je wel, of naer toneel'n mooi toneelstukOf ik 't allemacl verstaen kon? Man. de Engelse verstaen 't zélf niet allemaeldie lachen ook om alles, oor. Niet dan? En altijd over „loot', jonge.... altijd loof. Man. je hóórde niet anders dan over leedievriend en bojvriend- Niet dan? Man, daer is zoveel te koop in de wereld, och man, haer js zoveel te koop Daer gaet wat om, oor!". Zo was die ouwe van de „Vios I" en naarmate ik meer gewend raakte aan die slingerende vloer onder me. kon ik beter met 'm opschieten. De laatste avond stond ie helder gewassen, glad geschoren en blinkend van' de zeep met een schoon overhemd een mok chocolade melk voor me te maken ln ziin kleine slingerende hut. Met de zorgzaamheid van een man, die heel ziin leven op zichzelf is aan gewezen geweest, een man. die biina altijd alleen was. Hii was spraakzamer dan anders en ik vroeg 'm of er nou nog beroepskwalen waren voor een schipper, rheumathiek of zo- „Nee, zei ie, rheuma- tiek heb ik nietalleen soms wat laSt in m'n bene van 't lange staen, begrijp je wel.vorig jaer kwamen we terug van IJslandtoen heb ik zevenendertig uur achter elkaer gestaensoms gaen die bene wel eens wat gloeie maer we kanne nog lang mee met 58 jaer. Niiet dan?". J. W HOFWIJK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2