V orderingen op de com er entie van de Benelux Ronde-Tafelconferentie over dode punt heen? Dramatische investituur van minister-president Moch t Oost-Duitse regering genegeerd Weerbericht! Bedrijf der K.L.M. in 1948 aanzienlijk uitgebreid HENRI DE GREEVE OP WEG NAAR FATIMA MONETAIRE KWESTIE NOG STRUIKELBLOK Op de IRIBUNE Indonesische delegaties komen met voorstel over schuldenregeling 0 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN X T t "1 P Geen paspoort meer Overeenstemming over accijnzen voor België De winst is echter nog onbeduidend Lot van Kanton bezegeld Brieven aan de redactie Superfort-ramp 71ste JAARGANG VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 No. 210*6 TROEPENVERPLAATSINGEN IN MIDDEN- EN OOST-JA VA Op een viersprong Een rood licht (Telefonisch van onze Parijse correspondent) nadnnamiddaS *s de ^ranse assemblee bijeengekomen en heel de (over (Ie bijeen gebleven, om te beraadslagen en te debatteren nesident Cr,ÖdidatUlir van socialist Moch voor bet minister- li -denoclucr'T' Het 'S een stormachtige zinino geweest en eerst il onlde rn Vroeg kon tot stemming worden overgegaan. Moch A et vm-"teinn,en, één stem meer dus dan de volgens de pront w ^eerderheid. Moch is dus minister-president en BIJ ELECTRISCH BOREN GEDOOD "I 1 President Nehru, de premier van India, is voor een „goodwill-bezoek" in Washington aangekomen. Op het vliegveld werd. hij begroet door president Truman en door zijn (Nehru's) zuster. WEL BESPREKINGEN MET WEST-BERLIJN GELEIDELIJK ANDER WEER Ief-nd'ë 9-755 13-463 DE N.K.S. EN DE K.N.V.B. Twaalf doden DE KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt T 3-90 per kwartaal, i 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPNRS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. LEO J M- HAZELZEi Algemeen redacteur: K. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Donderdagmorgen is de eerste ple naire zitting van (je Benelux-minis- ter-conferentie te Luxemburg achter gesloten deuren gehouden. Volgens een zegsman van de Luxemburgse regering zal geen communiqué ver strekt worden vóór het einde van de besprekingen. De secretaris-generaal van de Benelux mr. dr. Jaspar heeft echter op een persconferentie enige mededelingen gedaan. Hij verklaarde, dat na de openings rede van de Luxemburgse minister van staat, Pierre Dupong, een agenda is samengesteld, waarop de volgende vijf punten voorkomen: 1. De politiek te voeren met betrek king tot het monetaire probleem en de buitenlandse handel 2. De politiek ten aanzien van de landbouwkwestie. 3. De problemen betreffende de ac cijnzen, der overdrachtsbelasting en der directe belastingen. 4. De problemen, welke verband hou den met de waterwegen en de haven werken. 5. De gemeenschappelijke houding der Benelux-landen ten aanzien van de Europese samenwerking. Wat de twee eerste agendapunten be treft is een commissie samengesteld onder leiding van staatsminister Du pong- ïn deze commissie zullen ook de ministers Drees en Eyskens zitting heb ben- Een tweede commissie is gevormd ter bestudering van het derde agenda punt- Genoemde commissies zijn reeds gis termorgen bijeengekomen en zullen haar besprekingen in de loop van de middag voortzetten. Voor de behandeling van het vierde agendapunt (waterwegen en der haven kwesties) is eveneens een commissie benoemd Deze commissie zal waar schijnlijk nieteerder dan Vrijdag bij eenkomen teneinde de Nederlandse mi nister, D- G. W. Spitzen, in de gelegen heid te stellen er aan deel te nemen Over de wijze, waarop het vijfde agendapunt der conferentie zial worden behandeld, is tot nu toe nog niets vast gesteld. De Belgische minister van Eco nomische Zaken, Duvieusart heeft bij de aanvang der plenaire vergadering be toogd, dat de huidige conferentie be slissend zal zijn voor de economische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg. als er gevaar dreigt. De Nederlandse ge delegeerden waren daarentegen van oor deel, dat het zeer nadelig voor Nederland zou zijn, indien de goudreserves op nieuw zouden moeten worden aange sproken. Tijdens de besprekingen heeft minister Orban het standpunt der Belgische rege ring inzake landbouwvraagstukken uit eengezet. Hij verklaarde dat zijn rege ring zich niet kan verenigen met het Nederlandse standpunt, dat een zeker dirigisme blijft verdedigen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De opening van de Beneluxconferentie in het Palais Municipal had onder vrij grote onverschilligheid van de zijde van het publiek plaats. Alleen een groepje nieuwsgierigen bleef gedurende enkele minuten voor het gebouw staan om de ministers en de deskundigen te zien ar riveren. Voor het Palais Municipal was een ordedienst van politie en gendarmes opgesteld. Nauwkeurig werd nagegaan of de personen, die zich voor de conferentie naar het paleis begaven, wel degelijk ministers, deskundigen, ambtenaren, e.d- waren. Men wilde n 1. voorkomen, dat ook journalisten in de vergaderzaal zou den doordringen, waar aan de pers geen toegang werd verleend. In de feestzaal van het Palais Municipal waar zich het borstbeeld van de groothertogin Char lotte en de vlaggen der Beneluxlanden bevonden, namen de gedelegeerden plaats aan een tafel in hoefijzervorm. Op de eerste vergadering zou minister president Eyskens hebben verklaard, dat de hangende kwesties opnieuw op dui delijke en nauwkeurige wijze moeten worden gesteld, want de algemene toe stand is tengevolge der jongste mone taire maatregelen grondig gewijzigd- Het vraagstuk der investeringen werd uit voerig besproken- De Belgische afgevaar digden gaven het verlangen te kennen Nederland een ruimer gebruik van Mars- hallcredieten te zien maken voor het vrij maken van de handel tussen de Bel gisch-Luxemburgse Unie en Nederland- In hun antwoord legden de Nederland se gedelegeerden er de klemtoon op, dat Nederland verplicht was zijn industrie in een versneld tempo te ontwikkelen wegens de aanwas van de Ned. bevol king, de beperkte oppervlakte van het land en de ongunstige economische voor uitzichten ingevolge de moeilijkheden in Indonesië. Na afloop van de eerste besprekingen zside ae heer mr. dr- Jaspar, secretaris generaal van de Unie, dat deze confe rentie in een gunstige atmosfeer werd geopend en dat hij nooit eerder een Beneluxconferentie heeft bijgewoond, die met een zo vaste wil om resultaten te bereiken was gevoerd als deze. Anderzijds gaf de lectuur van bijna alle Belgische bladen van gisteren en de vorige dag zonder onderscheid de indruk, dat nooit zo zware wolken het bestaan van de Benelux hebben bedreigd als thans. Welke van deze beide profetieën zal uitkomen? Naar aanleiding van het bericht over het aanstaand vervallen van het ver plichte paspoort voor reizen naar België, wordt ons van officiële zijde mede- gedeeld* dat dit bericht voorbarig is. Er is nog geen officiële nota-wisseling met België geweest. Om deze en andere tech nische redenen zal de bedoelde wijziging zeer waarschijnlijk niet in werking tre den voor het begin van het volgende jaar. Zodra de regeling wordt ingevoerd zal daarvan mededeling worden gedaan. Vooralsnog dienen individuele reizigers naar België in het bezit te zijn van een na 1 Januari 1946 afgegeven of verlengd paspoort. Naar aanleiding van berichten over ont ruiming van bepaalde gebieden in Oost en midden-Java door Nederlandse troe pen werd desgevraagd van bevoegde mi litaire zijde te Batavia medegedeeld, dat ter voorlopige afbakening van gebieden in midden-Java thans troepenverplaatsin gen aan de orde zijn in Wonosobo, het Purworedjose. het Salamse en het Mun- tilanse. In Oost-Java zullen dergelijke troepenverplaatsingen geschieden in het Pon-ogirische en het Padjitanse. Gistermiddag heeft het Koninklijk Paar de scheidende Franse ambassadeur, de heer Jean Riv:ère en zijn echtgenote, op het paleis in Amsterdam aan een afscheidslunch ontvangen. Omstreeks één uur arriveerde HM. de Koningin per auto uit Soestdijk in de hoofdstad. Enige ogenblikken later kwam ook Prins Bernhard aan. Kort diaarop speel de de Marmierskapel, die even als een erewacht van de mariniers voor het paleis stond opgesteld, de Marseillaise, ten teken, dat de Franse ambassadeur was aangekomen. Paul v. Zeeland verklaarde tegenover de journalisten: „Wij zijn thans op een viersprong aangekomen wat de Benelux betreft. Morgen hoop ik meer te kunnen ^eggen". zant* ♦S:e-aaf Berryer, de Belgische ge- een iTccoorumbUrs' deeWe mede' dat voornaamste bereikt inzake de hoofdzaak noe A,elnen' doch dat er ln onenigheid bestap ""S* iS' ,waar«ver Berryer niet verkuar,1Hoew1?1 de he" hier betreft, «een! ^elk het rondom de conferentie te we en Z^u hier op het monetaire probleem zta speelde. De kabinetschef yan het Belgisehe ministerie van financien, Legrand ver klaarde, dat in de commissie voor be lastingaangelegenheden overeenstemming is bereikt betreffende de kwestie der specifieke rechten in verband met de recente devaluatie van de Nederlandse gulden. Wat de andere punten betreft, waarover men nog niet tot overeenstem ming is kunnen geraken, daarvoor is een overgangs-oplossing voorzien. De voornaamste moeilijkheden inzake de monetaire aangelegenheden zouden, volgen^ zegslieden van Belgische zijde, bestaan in het verschillende standpunt, dat Nederlandse en Belgische delegaties innemen ten aanzien van de te volgen politiek tegenover de dollar. De deskun digen zouden besloten hebben in dit ver band een formule uit te werken, die beide partijen bevrediging kan schenken. -fc.en lang debat ontwikkelde zich over pprtof n van §oud of deviezen. De door eg?erden handhaafden hierbij het standinn^r, resPectievelijk ingenomen lirht dat 'iTaul van Zeeland stelde in het da? hpdir, istelsel van de Voor-Unie, dat heden zal w-orden onderzocht, cte grondslag zal vormen van de volledige unie Hij heeft er in dit verband op ge wezen, dat men de goudclausule niet moet zien in het licht van de eventuele toepassing daarvan, doch alleen als een waarborgciausule. Men kan deze goud clausule volgens hem het beste verge lijken met een rood licht, dat waarschuwt (Van onze redacteur). Gisteravond verzekerde men ons in conferentiekringen, dat de sfeer tus sen de Nederlandse en de Indonesische delegaties, welke sinds de imformele besprekingen op de Hooge Vuursche zeer vertroebeld was, in de loop van de dag aanmerkelijk gunstiger was ge worden. In Nederlandse kringen durfde men zeker nog niet van optimisme spreken, maar een aide-mémoire over de schulden regeling van de Indonesische delegaties gemeenschappelijk heeft toch de ver starring doorbroken, welke meer dan anderhalve week lang de conferentie tot werkeloosheid had gedoemd. Het is zeker nog te vroeg om de ge dachte te uiten, dat de crisis ter confe rentie reeds is overwonnen. Heden zal in de financieel-economische commissie de aide-mémoire worden bestudeerd en eerst dan zal blijken, of men over het dode punt heen is. Het is zeer goed mogelijk. Of de Indo nesische delegaties teruggekrabbeld zijn voor de consequenties van hun starre en irreële houding; of dat van buiten de delegaties invloed is uitgeoefend het schijnt, dat de Unci eindelijk haar stil zwijgen heeft verbroken konden wij niet achterhalen. In elk geval echter zal men weer gaan onderhandelen, wat op zich reeds als een vooruitgang kan wor den beschouwd. Over deze nieuwe ontwikkeling ver neemt de speciale correspondent van het NP. uit doorgaans welingelichte bron nog, dat de gemeenschappelijke aide- mémoire" der Indonesische delegatie* betreffende de schuldenregeling zou Voór stellen om een bepaald bedrag aan schut den door Indonesië te doen overnemen" Dit bedrag is in het voorstel genoemd hetgeen dus betekent, dat Indonesië niet blijft vasthouden aan het aanvankelijk tijdens de weekeindconferentie op de Hooge Vuursche ingenomen standpunt dat Nederland aan Indonesië een bedrag' van 1700 millioen zou schuldig zijn. Wel wordt in de aide-mémoire gesteld dat men aan het toen verdedigde beginsel blijft vasthouden, maar dat men bereid is tot een practische regeling te komen. Als alternatief wordt dan in de aide- mémoire gesteld, dat men, indien men op basis van het genoemde bedrag niet tot overeenstemming zou kunnen komen, het vraagstuk zal voorleggen aan een neutrale buitenlandse commissie, aan welker beslissing partijen zich vooraf ge bonden verklaren. Van Nederlandse zijde Is de suggestie gedaan om het vraagstuk op korte ter mijn te doen oplossen door een com- lei1otelling van zijn kabinet een aanvang maken. Om 6 uur hedenochtend heeft de voor zitter van de assemblee, de heer Herriot, de uitslag van de stemming medegedeeld, die aan de oud-minister van Binnenland se Zaken, Jules Moch, leent als minister-president Een stem ming. die de heer McCn 3-l stem nen tegen 223 toekende, terwijl in er 31.1 nodig had voor de absolute me - een stemming, die plaats had oude dramatische omstandigheden, waaroj - J de communisten als doodsvijanden -a™ - over zich vond en ook de verenigde s> em- rnen van de Gaullisten en vrijheyJs-repu- blikeinen miste, evenals een twaalftal hebben- MRP-stemmen, enkele radicalen en on- afhankelijken- De door Auriol voorgestelde kabinets- «™»teur t^ad een uitvoerige verkiarmg wf= d' ..berekend op stemmenwinst, e w1 de handhaving van de orde mncraHfezagllerstel *n het kader der de- ppn nnifnfp de vo°rgrond stelde, verder keer naar ril3" Rr«sverleging en terug- hplnnfdc pp X.riJe. I°°novereenkomsten waardoor nn^08'11? der laagste lonen, don pm inn, tmi"'oen loontrekken- loonsverhoging in het uitzicht missie, bestaande uit de heren Hirsch- feld, Djuanda en Cochran. In kringen der drie delegaties worden de wederzijdse voorstellen thans bestu deerd en men verwacht, dat zij op de vergadering van de financieel-economi sche commissie welke heden plaats vindt, in discussie zullen komen. Waarnemers zijn van mening, dat het als een gunstig teken moet worden be schouwd, dat de delegaties na een periode van stilstand weer onderling oveT con crete voorstellen spreken Een door Cochran Zaterdag j.l, informeel naar voren gebrachte suggestie om het bedrag aan schulden te fixeren op vier milliard, is van Nederlandse zijde van de hand gewezen, waarna de suggestie weer is ingetrokken. Cultureel accoord in ont werp gereed culturele samenwerking tussen Nederland en Indonesië op basis van vrijwilligheid en wederkerigheid zal in handen worden gelegd van een commissie van veertien leden (zeven Nederlanders en zeven Indonesiërs), die jaarlijks rap port zal uitbrengen aan de regeringen van de beide landen zo wordt bepaald in het ontwerp-accoord betreffende dit on- derwerp, dat thans door de werkgroep uit de culturele commissie van de R.TC, commissie van de conferentie is voor gelegd. Als middelen tot culturele samenwer king gelden: radio, film, pers, biblio theekwezen, onderwijs en voorts uit wisseling van hoogleraren, leraren en deskundigen op gebied van wetenschap en kunst. De afzonderlh'ke onderwerpen van samenwerking kunnen daor de com missie van veertien worden toevertrouwd aan speciale werkcommissies Voorzienin gen kunnen voorts worden getroffen voor de vestiging van instellingen op gebied van onderwijs, kunsten en wetenschap- pen op elkanders grondgebied, het stich- ten van studiebeurzen voor studie aan universiteiten en andere instellingen van hoger onderwijs in de beid« landen en voor contacten tussen culturele instellin gen over en weer. De partners nemen op zich het onderwijs in elkanders culturele tradities te bevorderen. - Een bepaling is opgenomen, dat objec ten van culturele waarde die anders dan door eigendomsoverdracht in het bezit zijn gekomen van de Nederlandse rege ring of van de Nederl.-Indische rege ring zullen worden teruggegeven als ge volg van de overdracht van de souve- reiniteit De mogelijkheid wordt voorts geopend tot uitwisseling wederzijds van objecten van culturele waarde Een tweetal monteurs van de coöp- zuivelfabriek te Olderterp maakte bij het boren van gaten in ijzeren platen gebruik van een electrische ooormachine. De 32-jarige monteur H uit Leeuwarden die juist na een periode van werkloos heid voor het eerst weer aan het werk was, kreeg hierbij de electrische stroom door zich heen. Hij viel van een trapje en zakte, toen hij even later weer wilde opstaan, dood meen. Het slachtoffer was ~w ,j rpp-rie a;iri r upsLddn, aooa meen- nei siacnroner w; is opgesteld en aai reeas aan de centrale gehuwd en vader van drie kinderen. „De West Duitse federale regering zal geen betrekkingen aanknopen met de nieuwe Oost-Duitse regering, maar haar bestaan volkomen negeren", aldus verklaarde Jakob Kaiser, de West- Duitse minister voor Duitse aangele genheden, gisteren op een persconfe rentie. ,,Ik wil duidelijk doen uitkomen, dat wij niet bereid zijn met een ongekozen en communistisch beheerste regering besprekingen te voeren", zo zeide Kai ser. De senaat van de West-Duitse bonds republiek zou een van zijn volgende ver gaderingen in West-Berlijn houden om hierdoor opnieuw aan te tonen, dat Ber lijn bij de West-Duitse bondsregering gehoort. Berlijn zou „alle materiële en morele hulp" ontvangen, die West-Duits- land zou kunnen geven. Telkens en tel kens zou geëist worden, dat West-Ber lijn bij de Duitse bondsrepubliek zou worden gevoegd. Eerder op de dag had Kaiser de West- Berlijnse gemeenteraad, waarvan hij lid is, toegesproken en daarbij zijn mandaat aan de voorzitter teruggegeven. Kaiser verklaarde zijn functie in Berlijn te heb ben opgegeven, alleen omdat hij hoopte de stad en de sovjet-zone als West-Duits minister beter te kunnen dienen Een hoge Amerikaanse functionaris heeft te Bonn verklaard, dat de regerin gen van Engeland en Amerika haar be zwaren tegen het opnemen van West- Berlijn in de West-Duitse republiek heb ben laten varen, als gevolg van de In stelling van een Oost-Duitse regering. De onderhandelingen over dit onder werp met de Fransen maakten „goede vorderingen". Het was aannemelijk, aldus deze functionaris, dat de geallieerde ho ge commissarissen „in de nabije toe komst" de aansluiting van West-Berlijn zouden goedkeuren. De verklaring werd afgelegd, terwijl de hoge commissarissen te Bonn verga derden. Naar men aanneemt, bespraken zij de situatie in Berlijn en de Duitse voorstellen betreffende de ontmanteling Van Duitse zijde is namelijk het aanbod gedaan verschillende industriële objecten te leveren uit de productie, in plaats van uit te ontmantelen fabrieken. Zestien West-Duitse vakverenigingen, die samen vijf millioen leden tellen, heb ben gisteren te Muenchen een verenigd West-Duits vakverbond opgericht, dat zijn hoofdkantoor te Düsseldorf in de Britse zone zal hebben. Stalin heeft Wilhelm Pieck, president van de O. Duitse republiek, een tele gram gezonden, waarin hij hem en het Duitse volkgeluk wenst met ,de stich ting van de Duitse volksdemocratie". Mmister-president Grotewohl ontving een gelijkluidend gelukwenstelegram van Stalin. De verwachting, geldig van he den- tot morgenavond, luidt: Vannacht op slechts enkele plaat., sen mist. Overdag geleidelijk toe nemende bewolking, voornamelijk in de hogere niveau's maar nog droog weer. Aanvankelijk zwax- ke, later matige en langs de kust nu en dan vrij krachtige ^nd- Oostelijke wind. Iets minder hoge middagtemperaturen. Zaterdag 15 October: Zon op 7.04 uur, onder 17.47 uur; maan op 23.00 uur, onder 15.39 uur De ontwikkeling van het bedrijf, heeft zich gedurende het boekjaar 1948 krach tig voortgezet. De inkomsten, welke in 1946 69.500.000 en in 1947 105.600.000 hadden bedragen, stegen in 1948 tot T 151.600.000. Alle onderdelen van het bedrijf namen aan deze uitbreiding dee), met uitzondering van het binnenlandse net, waar de omzet stationnair bleef, aldus het verslag der K.L.M. over 1948 De personeelsbezetting Per !mo 1948 geeft het volgende beeld: Neder land 9.407 (van wie 7.248 op Schiphol) en buitenland 4550, totaal 13.957. In 1949 kon tot een beperking van het aantal employe's worden overgegaan. De winst- en verliesrekening 1948 sluit met een winstsaldo van 173.000 (132.517), nadat voor 19.670.000 (v j 19.616.507) afschrijvingen op de vloot en andere activa zijn toegepast en na aftrek van de interest over geleende gelden ad 2.335.000 (1.027.161). De exploitatie-uitgaven (zonder de afschrij vingen) bedragen in 1948 f ^.l^.OOO f83.910.632). Van dit bedrag is ƒ56.300.000 of 43 pet., salaris en loon, incl. sociale lasten. Ondanks de stijging der kosten in absolute bedragen, is de kostprijs per geproduceerde tonkilometer ïn 1948 lager dan in vorige jaren. De directie is van mening, dat een verdere ver laging van de kostprijs mogelijk is door efficiency-verbetering in alle on derdelen van het bedrijf. Daardoor zal het, naar gehoopt wordt, mogelijk ge maakt worden het hoofd te bieden aan de sterke concurrentie in de interna tionale luchtvaart, welke zich vooral uit in een itendenz tot tariefsverla ging. De inkomsten beliepen in 1948 151.635.000 (105.671.000), verkregen uit de volgende bronnen (X 10C0): Vervoer op geregelde lijnen van: passagiers 107.338 (68.673). bagage f 2.806 (1968) goederen 12.940 (6.900), post f' 18.053 (16.491). bijz. vluchten 3.994 (2.672) en div. inkomsten f 6.504 (8.967).. Onderstaand volgt een overzicht van de vervoerinkomsten in 1947 en 1948 van de lijnbedrijven (X f 1000): 1047 1948 „msterdam-Batavia 34.458 51.755 Noord-Atlantisch 18.056 26.461 /mid-Atiantisch 8.549 13.520 plka 3.615 11.527 ^.ur°Pa 18.231 23.105 Nederland 1368 1.306 94.032 141.137 iG?Det/andelenkaPitaal dat °P 1 Januari ■1940 46.954.000 bedroeg, werd tegen r ii™nde van dat iaar uitgebreid met J f 1.000.000 gewone aandelen. Door de uitbreiding van de omzet 18 vanzelfsprekend de kapitaalbehoefte sterk toegenomen. Zowel met de mo dernisering van de vloot als met de bouw van het hoofdkantoor te 's-Gra- venhage en diverse gebouwen op Schiphol waren grote bedragen ge moeid. Door middel van een crediet bÜ de Herstelbank 25 millioen), waarvan tot 31 December 1948 ruim f 5.000.000 werd opgenomen, is tijde lijk in de behoefte aan nieuw kapitaal voorzien. Een aanpassing van de ka pitalisatie aan de verhoogde investe ringen en met hogere omzetvolume, zal echter niet lang meer kunnen uit blijven. Dienaangaande worde 1 bespre kingen met de regering gevoerd. Krachtens de wet van 4 Augustus 1947 had de Staat op 31 December 1948 een langlopend voorscaol verstrekt van 34 448.015 en de betaling gegarandeerd van per uit. 1948 uitstaande, aan vlieg tuigleveranciers afgegeven meerjarige dollarpromessen. tot een bedrag van 9.250.682. De pensioenvoorziening van het perso neel wordt gewaarborgd door personeel- fondsen, welke als stichtingen eigen rechtspersoonlijkheid en bestuur hebben By de regeling der kapitalisatie zal af lossing van de schuld aan de personeel- fondsen als een der meest dringende purten onder het oog worden gezien. Uit de winst wordt 4 pet. dividend op de 4 pet. cum. pref. aandelen en 4 pet. op de prior, aandelen A en B uitgekeerd. Voor houders van oprich- tersbewijzen is beschikbaar 7.680, voor directie en personeel 17.310, waarna een Saldo resteert van ƒ96.955. Uit vorige jaren was nog een onver deeld saldo aanwezig van «0.477, uit het hierna ontstane totale saldo ad 157.432 wordt een reserve gevormd ter betaling van dividend op de 4 pet. cum. pref. aandelen. Hoge afschrijvingen Naar aanleiding van het uitkomen van het jaarverslag van de K. L. M. heeft de heer Plesman aan de pers nog emge na dere bijzonderheden gegeven. Hij ver klaarde. dat de K- L- M. op het gebied, van de afschrijvingen een voorzichtige politiek voert. De vliegtuigen worden in 4 5 jaar afgeschreven, terwijl bij an dere maatschappijen vaak een afschrij vingstermijn van 8 tot 10 jaar wordt aan gehouden. Zo'n lange termijn achtte de heer Plesman echter tamelijk precair Het gevolg van de K. L. M. politiek is dat in de afschrijvingen een zekere stille reserve zit, naar schatting terï bedrage van 5 millioen. Overigens zijn de reserves, zoals wij deze uit de balans kunnen opmaken van geringe omvang. Op de balans paraisse- ren een reserve voor algemene belangen ad 513.000 en een reserve voor ont wikkelingskosten ad 80.000- Daarnaas' bedraagt de reserve assurantie eigen ri sico 3 836.753. De laatste jaren heeft men grote be dragen geïnvesteerd in gebouwen en wei per eind 1948 voor niet minder dan 24 millioen. Hierop is tot nu toe IV2 mi hoen afgeschreven. Geen subsidie, wel crediet De heer Plesman heeft er al eens eer der op gewezen en ook nu weer, dat de K. L. M. de na-oorlogse jaren is doorge worsteld zonder subsidie van de staat Dit neemt niet weg.'dat het resultaat nier is verkregen, dan na een behoorlijk ere diet van het Rijk en wei incl garantie* ten bedrage van 43.698.697- De nieuwe kapitalisatie is nog in behandeling en de heer Plesman vertrouwt, dat het bedrijf er daarna behoorlijk voor zal staan. Be tekent dit, dat de staat bovengenoemd crediet voor een belangrijk deel zal schen ken, of nog verder zal participeren? De devaluatie heeft het bedrijf voor grote moeilijkheden geplaatst. De kosten zullen er zeker met 25 millioen door stijgen, welk bedrag door hogere tarie ven moet worden opgevangen- Tot nu toe zijn aleen de Noordatlantische ta rieven verhoogd, die voor Europa en Verre Oosten blijven ongewijzigd. Spitsen van het communistische leger hebben het „Witte Wolk"-vliegveld, dat ongeveer 5 k.m. van Kanton ligt, bezet. Men verwacht te Hongkong, dat de troe pen van de rode generaal Tsjen Keng Kanton vandaag nog zullen binnenruk ken. Na onze twee vorige betoogjes over de Nederlandse Katholieke Sportbond in het algemeen valt er nog wel iets aparts te zeggen over de N-K-S. en de K-N.V-B. in het bijzonder. Want waar de voetbal sport in ons land het meest beoefend wordt en ook de KN-V-B. de meeste katholieke leden telt," leeft in de rijen van de voetballers het proces van de groei van de N-K-S- numeriek het sterkst. Het is met die N-K-S. zo, dat hij nog maar in een beginstadium, verkeert (om dat hij nog maar betrekkelijk kort be staat) en derhalve nog niet een volledig erken i burgerrecht bij zijn eigen leden heeft verkregen. Nu is er wel een bis- schopelijke verplichting, maar de ideale toestand is pas bereikt wanneer men spontaan en als vanzelfsprekend het lid maatschap van de N.K-S- beschouwt als een niet uit de sportbeoefening in ka tholiek verband weg te denken element- Er is tijd nodig om een dergelijke in stelling bij de leden te laten groeien; tijd en voorlichting, en daarom komen wij op dit chapiter nog eens in het bijzonder voor de voetballers terug. De katholieke voetballers voelen zich met de fusie kip-iekker in de grote KN-V-B. en de gemengde competitie, en zjj zouden dan ook niet graag naar een eigen I-VCB. terug willen. En toch leeft er de vrees, dat er vandaag of mor gen weer eens een afgescheiden katho lieke voetbal-competitie terug zal ko men; die vrees ontlenen de voetballers dan aan het bestaan van de N-K-S. (want zeggen zij, waarom zou die N-K S. an ders bestaan?). Wij hebben er de'vorige keren al op gewezen: de NKS. ver zorgt de ideële zijde en op voetbalge- bied blijft de technische sector uitdruk-» kelijk voorbehouden aan de K.N V-B. Dat staat o.a- in de fusie-bepalingen- En we horen het ir. Hopster, vice-voorzitter van het K N V B- en voorzitter van de Afdeling V-oetbal van de N-K-S- nog zeggen (met alle beslistheid hem eigen): „Er is nimmer aan gedacht en er wordt ook niet aan gedacht, om de fusie te verbreken, zolang de samenwerking en de naleving van de fusie-bepalingen zijn zoals zij nu zijn". En wat de N K.S- tegenover de NKVB dan wél beoogt? Hetzelfde als elke z-g. belangenbond- Er zijn verenigingen van Westelijke eersteklassers: de W.E-K- en in het Oosten de V O-E-K- en in het Zui den de Z-E-K.; er is een vereniging van Westelijke 2e, 3e en 4e klassers; en al die verenigingen komen op voor de belangen van de daarbij aangesloten clubs. Dat is ook wat de N.K S- voor de katholieke voetbalclubs beoogt: het behartigen van de katholieke voetbalbe- langen bij de K N V.B- De technische zijde van de voetbalsport, ook van die in katholiek verband, is in handen van d® K N-V B maar daarbij komt de NK.S- op voor de ideële rechten en belangen van de katholieke clubs- Het is belangrijk, dat elke katholieke sportbeoefenaar(ster) weet, wat doei en wezen zijn van de Ned. Kath. Sportbond. Want dan alleen, als het lidmaatschap niet een onbegrepen verplichting maar een spontaan erkende noodzaak is en als zodanig ook inderdaad lééft bij de ka tholieke sportjeugd, kan de NK.S. ziin taak op de juiste wijze vervullen. En dan kan hij sterk zijn. dan wortelt zijn bestaan inderdaad in de levende instel ling van zijn leden En dat het noodza kelijk is dat de N-K-S. bestaat en sterk is, dat hebben wij in deze drie weken nu wel gezien. SUPPORTER. LOURDES, 10 October 1949- Hooggeachte redactie, Zaterdag zijn wij in de namiddag hier aangekomen. U hebt mij gevraagd over deze reis enige verslagen te'schrijven zoals U het uitdrukte: „Heet van de naald". Ik vrees dat dit „heet van de naald" U zal tegenvallen. Ik ben nu voor het eerst in Lourdes. U zult wel weten, wat er in iemand om gaat, die voor het eerst in Lourdes komt dat zal wel voor ieder hetzelfde zijn hij is kort en goed overweldigd. Ik ge- loofe, dat ieder, ook al heeft hij alles over Lourdes gelezen van Henri Las- serre af tot Huysmans en Franz Werf el toe, deze ontmoeting toch geheel zelf standig en persoonlijk moet verwerken. De eerst reactie is een reusachtige prop in de keel, die men voorlopig niet kwijt raakt. Na aankomst ben ik direct naar de grot gegaan Ik kan U niet zeggen, wat ik daar he6 doorgemaakt bij het zien van al die mensen, die achter het altaar omliepen, de rots kusten, of knielden voor het hek. Er is nu één dag voorbij en morgen vertrekken wij naar Fatima, maar ik ben er niet in geslaagd mijn ge dachten te ordenen. Ik heb slechts heel vage uitdrukkingen tot mijn dispositie en zal er maanden voor nodig hebben om mij rekenschap te geven van wat ik hier doorleef. Natuurlijk maakt de entourage indruk, de overweldigende natuur en aan de grot zelf de bijna macabere omlijsting van de emblemen der kreupelen en lammen: de lugubere verzameling krukken. Maar dit alles vergeet men voor het mysterie, dat onvatbaar blijft. Mij schijnt Lourdes een groot mysterie, waarvan we de in houd en de diepte enigszins beseffen, maar waarvan we de geheimzinnige wer king niet kunnen doorgronden. Voorlo pig weet ik er geen ander woord voor ter samenvatting dan dit: „Maria en de mensen!'. Het essentiële van Lourdes is de grot. En wat daar gebeurt %weet God alleen. Wie het gezien heeft, gaat voor zijn le ven getroost naar huis. Misschien is dit moeilijk uit te leggen voor iemand, die het niet gezien heeft. Ik zag de mensen samenvloeien als in een kolk. Daar lie pen Denen en Hollanders. Limburgers, Friezen en Volendammers en de eenvou dige meisjes uit de Pyreneeën. Naast die zeer eenvoudigen liepen er anderen, wien men kon aanzien dat zij méér van het leven wisten Maar zij liepen er allen zó, z? s. ZI) °P da' ogenblik waren, meer of minder volmaakt, ieder met zijn eigen geschiedenis, zijn eigen verleden, wel licht een zeer triestig verleden, mogelijk met het smartelijk bewustzijn niet in staat van genade te zijn. Maar zij liepen allen gelijkelijk naar de grot, naar het milde beeld van de moeder, en ze werden gelijkelijk geduld onder die heilige plaats waar de Onbevlekte gesproken had. Er is daar geen zweem van suggestie, er is daar alleen maar de zekerheid wel kom te zijn. Het mag zijn, dat de een of ander daar heen gaat met de hoop iets heel bepaalds te verkrijgen, maar ik geloof, dat de meesten sprakeloos zonder meer zichzelf daar presenteren en het God en Zijn H Moeder overlaten er van te maken wat Zij er van willen ma ken. Misschien druk ik het nog het beste uit, dat men weet déar volkomen begre pen te worden. Alleen de hoogmoedigen en verwaan den, die èn in Lourdes èn in Fatima hun eigenwijze vrijdenkerij plaatsen tus sen de mensen en God, vinden tegenover zich de harde rots met een dogma-ver klaring, die de bovennatuur plaatst als een bonk graniet midden in het leven: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis"- Ziehier dan enige vage eerste indruk ken- Een jonge vrouw zeide het zeer juist. Zij zag hoe allen onder de indruk waren, een indruk die gedeeltelijk be paald werd door de gedachte dat er veel leed beleden werd aan de Grot- Zij zei: Het lijkt wel of velen dit alles hier zeer verdrietig vinden. Het is echter alleen maar mooi. En wat de reis betreft, die verloopt uitstekend. Zij droeg haar eigen ken merk. Het kenmerk zijn de mensen- Het zou te lang zijn U te vertellen hoe wij onderweg van gedachten gewisseld heb ben. Daar was een Franse pastoor, die ons uren lang vertelde'over de moeilijk heden, waarmee de Franse geestelijkheid te tobben heeft. Als hij uitverteld heeft, zijn wij doodstil. Nooit als nü hebben wij begrepen, dat gebrek aan katholieke scholen en katholiek onderwijs Frankrijk aan de rand van de afgrond heeft ge bracht. Beseffen wij wel wat wij hebben in ons katholiek onderwijs? Daar zijn de Volendamse vróuwen met haar hulletjes, die in een oogwenk de coupé onmiskenbaar hebben herschapen tot een Volendams binnenhuisje- Die hebben overal succes. In Lourdes zijn ze in één dag populair. En toen ze in Angoulème afgezet werden, hebben ze daar geweten dat Volendammers, die voor missie en kerk hun laatste cent weggeven, zich niet laten bedotten. Dat werd ongezouten gezegd. En de madame, die geen Volendams verstond, heeft f bliksemsgoed verstaan. Ik kan zo uren doorgaan Maar dan kijkt U me kwaad aan- Nog één gesprek. Daar was ook een dame die al niet jong meer was- Haar man was gefusil leerd. Zij zelf zat lang in Mauthausen. Ademloos en met eerbied vervuld heb ben wij geluisterd, toen zij vertelde van haar ervaringen- Dat was meer dan een mens dragen kan. Ik zei haar: „hoe gees telijk sterk moet iemand zijn om dit alles te kunnen overleven'.. Toen liet zij mij haar hand zien en zei: „hier ligt de sterkte". Om haar hand had zij een kleine rozenkrans gewonden. Wij zwegen. Hiermede gaf zij ineens doel en betekenis aan onze boete- en bedetocht. Was dat niet de boodschap van Lourdes en Fatima? HENRI DE GREEVE. Een Amerikaans Superfort van het type B-50 is gisterrAorgen bij Newmarket in Engeland neergestort, waarbij alle 12 in zittenden om het leven zijn gekomen. Volgens latere berichten vervoerde het vliegtuig een volle lading scherpe bom men naar Helgoland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1