Volle Grote Kerk geestdriftig over Toonkunst-concert ism "sT-rd«rrïr LAATSTE BERICHTEN Roofoverval Geen opleving guerilla-activiteit NEDERLANDSCHE BANK AUTOBANDEN VREDESTEIN Trouw be-„trouw"baar WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 PAGINA 3 ii KLEINE OORZAAK burgerlijke stand GEZA ANDA KON TEVREDEN ZIJN LEVERING VAN GENEES- MIDDELEN AAN GEMEENTE- INSTELLINGEN DUURDER BUREAU HUISVESTING DAK-HAAS NED KATH. VROUWEN BEWEGING Afd. Gilde Schiedam EXCURSIE K. A. V. NATUURLIJK! (I) NATUURLIJK! (II) NED. VRACHTENMARKT In Januari ratten bestrijding Medewerking te gering AANBESTEDING GEVOLGEN VAN DE DEVALUATIE VOOR ANTWERPEN Nederlandse havens nu veel goedkoper Een P.D.-kamp wordt verkocht De ochtendklaroen van Crailoo LEVENSLANG GEëlST op boerderij b ij A Al am Daders zonder buit ontkomen Voorlopig Ned. elftal samengesteld Voor wedstrijd tegen Middlesex BEDRIJFSOVERSCHOT NAAR AFSCHRIJVINGEN BURGEMEESTERS BENOE MINGEN De toestand in Oosl-Java „ZWARTE ZEE" IN DE STORM Gedeelte van sleep verloren DUIVEN UIT BRABANT gaan op het Noorden vliegen sort SAten^e a" Ageschote^ ZO GING HET BETER ZES MARINIERS IN VRIJHEID OPMERKELIJKE DALING GELDOMLOOP ENORME BELANGSTELLING OP ZUIDLAARDERMARKT Grootse viering van eeuwenoude traditie Men mag betwijfelen of het tot de loyale vorm van oppositionele iourna* listieh is te rekenen om een prognos te geven van de uitslag van een v°'°r raad liggend vraagstuk op grond vermoedens en halve waarheden. Altijd is het geoorloofd ,enr,rinciuiële wenst, dat men zich over de P of practische kanten van ee raad te behandelen onderwerp iiitopireekt in die zin, dat. men du.delijk aan zqn lezers laait, t^>rdt ën °P welke gron- tegenwoordigd wordx steunt den men zijn u P_ het nummer van w U Jr,S 12 October 1949 een artikel, dat een balans heet op te maken over de stand van zaken t.a.v. de plannen tot de bouw van een Cultureel Centrum. Wat de schrijver het artikel wordt toegeschreven aan de Schiedamse redac teur, daarin over de houding van de ChristellJke partijen neerschrijft is zijn "Geheel anders wordt het als hij zijn Itoffiedik-kijkerij ook gaat toepassen op h W§ dterën: V"° d* Katholieke fractie van de K.V.P. is verdeeld, ^verwachten. dat minstens vier leden zich zullen verzetten tegen het culturele centrum ondanks het feit. dat een der leden van het bestuur van ij damse Gemeenschap concessies wilde doen aan deze fractie. Dit bestuurslid wilde het zo regelen, dat een R. K.-lid uit het bestuur van •■de Schiedamse Gemeenschap" zün veto zou mogen uitspreken over de films, die in de toekomst in het Cul turele Centrum vertoond zouden wor den. Hieruit had dan voortgevloeid, dat Rooms-Katholieken films met een Protestants Christelijke strekking zou kunnen afkeuren. De K.V.P.-fractie heeft zich echter niet laten omkopen. (Vet van de red. van Trouw). Er zit een respectabele kluif aan deze „onschuldige", om niet te zeggen „on nozele" opmerkingen. „De fractie van de K.V.P. is verdeeld". De lezer van „Trouw" zou mogen aan nemen, dat dit oordeel op informatie bij de fractie-voorzitters is gebaseerd. Dit blijkt niet het geval te zijn. Dit kon het niet zijn, want op Woensdag 12 October was het standpunt van de K.V.P.-fractie als zodanig nog niet bepaald. Integendeel, de distinctie, die wij gemaakt hebben in ons blad tussen afkeuring op principiële gronden en afwijzing op financieel-tech- nische gronden had er reeds eerder toe geleid, dat beide aspecten afzonderlijk beschouwd werden en zouden worden. Op Woensdag 12 October kon die studie nog niet ten einde zijn, omdat er op dat ogenblik nog, voor de uiteindelijke oordeelvelling belangrijke gebeurtenissen te wachten stonden. Zelfs al zou bij de stemming in de raad blijken, .dat Trouw gelijk had en dit is louter een veronderstelling dan nog was het op 12 October ge schrevene onwaar, omdat het als vast staand weergaf, wat geenszins uitge sproken was: het standpunt van enkele leden van de K.V.P.-fractie. Komen we op de „concessie". Het is _:et aan te nemen, dat bij het be- ctaafl van een Landelijke filmkeuring s "Int woordelijke Katholieken eraan „den denken veto-recht te vragen op vertonen van films zonder meer. Men vergete niet en „Trouw" ver- 2Wijgt het dat een veto nooit naar één kant werkt. De concessie van een „veto"- ^cht voor de Katholieken in de S.G. al- toen kan alleen opkomen in het hoofd van de mensen, die achter de Katholie ken de boeman Rome zien. Een veto kan en zal ook tegen de Katholieken ge hanteerd worden. En hier komt een heel verraderlijke aap uit een blijkbaar zeer paaps-gezinde mouw. „Hieruit had dan voortgevloeid, dat Rooms-Katholieken films met een protestants-Christelijke strekking zouden gunnen afkeuren". Verstaat u het goed? Als cr op de gevaarlijke kant van een veto gewezen moet worden, ziet de Schie damse redacteur van „Trouw" niet als allereerste mogelijkheid het verbod van atheïstische films; van films, die het «ebruik van tegen-natuurlij ke middelen „ropageren of geoorloofd voorstellen; van filmS' die opzettelijk de zedelijke of godsdienstige opvattingen van het groot- TZTatel van de bevolking choqueren en creeren Dan ligt voor deze redacteur het ergeren. paapse inquisitie voor- voorbeeld van O menten-kelderkastje. aawetn schele artikel wijst erop. dat er i? „„schoten moest worden voor de lezers Dif argument geeft ons een kfikië OP de gevoelens, die bepaalde Christelijke politieke kringen t.o.v. de Katholieke invloed en de ^wendmg daarvan in vertegenwoordigende ncna- mën bestaat. En ondanks dit steeds weer opduikende wantrouwen acht men samenwerking op de basis van de „rechtse" coalitie mogelijk. De heren hebben niets geleerd. Wat wij in „Trouw" tot nu toe ge mist hebben, is een uiteenzetting over de principiële standpunten in Christelijke kringen over het Cultureel Centrum en over de S.G. Men schijnt niet bij machte het te geven. Om niettemin een duit in het zakje te kunnen doen, tekent men een karikatuur van zichzelf die zeker de noodzakelijkheid van een Gemeenschap, d.i. van verbreiding van begrip voor elkaar op hoger niveau, duidelijk maakt. „Trouw" en enkele Christelijke raads leden schragen hun wankel standje met de verkeerd weergegeven mening van anderen en sluiten met een verdacht making, die indien zij juist is een eigenaardig licht werpt op de mentali teit van det bestuur van de Schiedamse Gemeenschap. Wij menen dan ook, dat een categorische ontkenning van de aan tijging dat gepoogd is een lid van de Katholieke fractie om te kopen op haar plaats is. Hier is sprake van het aan zetten tot het plegen van een voor een raadslid zeer strafbaar feit. Zo deze poging mocht zijn geschied, dient er om wille van de integriteit van ons stads bestuur, een onderzoek naar deze wering te worden ingesteld. Zo deze bewering onjuist mocflt ouj- ken, is het plicht om van „Trouw ge noegdoening te eisen, om niet te zeggen meer dan dat in verband met een dan lasterlijke aanval op de goede naam _.een lid van het bestuur van de „chiedamse Gemeenschap. Bij het spelen op de Rotterdamse Dijk duwde een meisje een jongen tegen een passerende dame aan. Deze viel en kwam met haar hoofd op de rand van 'n carrier terecht. Zij klaagde over misselijkheid, pijn in het hoofd en in de rug. Per am bulance is zij naar het Gem* Ziekenhuis overgebracht- GEBOREN: Willemina D. J., dr. van J- W. v. d. Vlies en P. G- Kouwenho- ven. Adrianus J., zn. van A. J- Goud zwaard en A. Verra. Maria C. J., dr. van K. van Netten en P. v. d. Tol. Jannetje, dr. van L. Hagestein en J. M. B. v. d. Wal. OVERLEDEN: K. den Held, 64 j. G. M. Klijn, ,85 j. j. Tettelaar, 62 j. E.ven voor de cadens in het eerste lift »yan 'let pianoconcert grepen de intenties van dirigent en solist in elkaar. Vanaf dat ogenblik stuwden heulen hun instrumenten vleugel en orkest te zamen op naar de toppen van de emoties, welke Tsjaikowsky kwistig in zijn eerste pianoconcert heeft vastgelegd Geza Anda was in het begin geneigd de directie van Willem van Otterloo met nadrukkelijke gebaren over te nemen, omdat hij voelde, dat het niet sloot- Van Otterloo op zijn beurt was nog voorzichtig met de overgangen van solo naar vol orkest vanwege de onbe kendheid met de bedoelingen van de solist. Lang duurde de reserve bij de kennismaking niet. De cadens was niet langer alleen maar getrouwe weergave van het notenbeeld; het was klank ge worden gevoel en duidelijk hoorbare intentie. Nadien stond de grote schare concert bezoekers niets meer in de weg, dat haar belemmerde mee te gaan op de lyrische ontboezemingen of de fel- rhythmische ontladingen van Peter Iljitsj en toen die beiden hun parings dans deden overgaan in een extatische verbintenis in het coda bleef er voor geen der aanwezigen nog iets anders over dan betoverend te wachten tot een applaus de opgeroepen spanningen ont- ladingskansen gaf- Vandaar, dat ieder overeind veerde en tot vijf maal toe de jonge (nog geen 28-jarige) solist dwong te luisteren, hoe verrukt men was over zijn spel. Daarom verwonderde het niemand, dat de diri gent zelf degene was, die zich nadruk kelijk aansloot bij de hulde. Geza Anda nam dit alles met veroverende eerlijk heid in ontvangst; deelde her en der handen uit en.... vond de indruk van deze Tsjaikowsky te mooi, om door een toegift de herinnering eraan te ver vagen. Zelf had hij echter door zijn spel de goede beurten van Bra'hms en Van Anrooy in de schaduw gesteld. De Akademische Festouverture deed de niet in de gefronste-wenkbrauwen- muziek ingewijd voetbalsupporter met in-dit-gezelschap aarzelènde twij fels vragen naar het lot van een van zijn strijdliederen en hij had zeker niet vermoed het „laat de klok maar luiden" gisteravond in de Grote Kerk to horen spelen. De ernst bleef echter bewaard en Van Ottelpo gaf aan de prachtige verstrengeling van Duitse studenten liederen de aandacht en de vertolking, d:e de door traditie geheiligde melo dieën mochten opeisen. Sprookjes vertollen is niet ieders werk, al schijnt het gemakkelijk, omdat vertellen maar op een manier kan ge beuren: in traditionele trant. Was het dan wonder, dat wij gister avond bij het luisteren naar Peter van Anrooy's muzikale vertelling „Das Kalte Herz", gecomponeerd naar een Kerstsprookje van Hauff. steeds moes ten denken aan die andere sprookjes vertolker: Rimsky Korsakov. „Er was eens" fluisteren de fluiten; de wind De Commissie van administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis laat B. en W. weten dat reeds geruime tijd geleden de Schiedamse Apothekersvereniging zich tot haar heeft gewend met het verzoek een wijziging te brengen in de, uit het jaar 1932 stammende, regeling voor de vergoe ding van de levering van geneesmiddelen aan de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken en aan het Gemeente-Ziekenhuis. Verschillende omstandigheden zijn er echter de oorzaak van geweest, dat zij eerst nu met een afgerond voorstel kan komen. Volgens de thans geldende regeling brengt de apotheker in rekening voor ieder recept een bedrag van 0.20, dat geacht wordt de kostprijs te zijn van de voor gereedmaking van het recept be nodigde grondstoffen. Daarboven brengt hij in rekening 0.35 als honorarium. In dien de kostprijs van de grondstoffen boven 0.20 ligt, wordt dit meerdere daarboven in rekening gebracht tegen de kostende prijs volgens de prijslijst. Voor zover specialités worden geleverd wordt de kostprijs plus 10 pet. plus ƒ0.35 in rekening gebracht. De Schiedamse Apothekersvereniging zou het op prijs stellen, indien vanaf een bepaalde datum zou gaan gelden een rege ling. zoals die bestaat als militair tarief volgens welke in rekening wordt gebracht-' 1. de kostprijs volgens het gangbare zie- Kenfondstarief, en 2 als honorarium f 0 fin per afleveringseenheid. De Commissie voor het Ziekenhuis is van oordeel, dat aan het verzoek van h Schiedamse Apothekersvereniging behoort te worden tegemoet gekomen tem° waar in 1Q29 oio Temeer y32 als gevolg van dé crisisom standigheden een drastische tariefverlS is toegepast. De hierboven voorgeel df wijze van berekenen acht zij meer aan?e past aan de tegenwoordige omstandig heden; deze sluit aan bij een voor militai ren over het gehele land geldende regeline die de goedkeuring van de Prijsbeheersina verwierf. De hiervoor weergegeven mening van de Commissie van administratie van het Gemeente-Ziekenhuies heeft eveneens de instemming van de Directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken voorzover de nieuwe regeling deze dienst aangaat. Ook de Financiële Commissie heeft B. en W. bericht zich te kunnen verenigen met het voorstel om het tarief voor de levering van geneesmiddelen door apothe kers aan gemeentelijke instellingen en diensten opnieuw vast te stellen. De Raad zal hierover Vrijdag 28 Oct. een beslissing moeten nemen. brtokeS2' 20 October 'tot ge- Hurivestimr ^!fekuur °p bet Bureau den. kunnen worden gehou- Gisterenavond heeft de politie van he: dak van he weeshuis der Hervormden een dronken zee-man moeten verwijderen Hoe hij er gekomen was, wist hij niet te vertellen. Hij vernielde 17 dakpannen. giert door het bekken; de fee zingt in de vioolsolo en kobolten trekken over de springsteentjes van de fagot de wereld in. Problemen werden niet ge steld wie als een kind luisterde werd tevreden gesteld door het oude, bekende verhaal- De hommage aan de 70-jarige oud dirigent van het Residentie-Orkest werd gecompleteerd door de uitvoering van de Piet Hein-rhapsodie. Het is onmo gelijk, dat Peter van Anrooy dit stuk getoonzet heeft met de ernst, die op de gezichten der toehoorders lag. Hij moet zeker hier en daar vergenoegd gelachen hebben over de farce, die hij met het ,,Kun-je-nog-zingen zing-dan-mee"-liedje uithaalde. Bovenal was het door en door vriendelijk en ook wel een beetje hartenveroverend. En wat anders hadden we nodig op dit eerste concert, dat muziek-minnend Schiedam voor een heel seizoen aan de Toonkunst-concerten moest trachten te binden? De programm/aikeuze voor deze gelegenheid was uitstekend- Het orkest was prachtig op dreef, dank zij de bezieling van de dirigent Nog idealer was de plaats, waar het concert gegeven werd. Wij willen deze concert zaal niet graag missen. Hier krijgt de muziek de gelegenheid om op te stijgen n de ruimte en tot een nieuw geheel samengesmolten neer to dalen over de toehoorders; geen solotrek wordt ont luisterd; geen totti vloeit ineen tot een muzikale stroop. Het was een goed begin van de Toonkunst-concerten-reeks, die dit ge hele seizoen verzorgd zal worden door het Residentie-Orkest o-l-v. Willem van Otterloo. Geen betere reclame dan de van mond tot mond gemaakte propa ganda. Daaraan zal het na gisteravond niet ontbreken- En wat waren er veel actieve muziek beoefenaars uit onze harmonie-orkesten. Maandagavond hield de afdeling Gilde van de Ned. Hath. Vrouwenbeweging haar eerste bijeenkomst van di+ seizoen. Ii. haar inleiding sprak de voorzitster, mevr. Popma, over de voorgenomen ac ties, zoals het naaien en breien voor grote gezinnen, dat reed- een aanvang had genomen en waarvoor zij de aan wezigen niet alleen tot deelneming, maar ook tot het. geven van een kleine bijdra ge in de onkosten aanspoorde, teneinde in staat te zijn dit werk zoveel moge lijk te ontplooien. Verder memoreerde Zij het feest var, Christus Koning op de laatste Zondag van de maand, op welke dag aan alle kerken na de H.H. Missen speldjes verkocht zouden worden ten bate van de Kath. Vrouwenbeweging en waarvoor zij gaarne collectanten zou zien aangemeld. Verder kondigde zij voor de volgende maand een toneelavond aan in samenwerking met de K.A.V. en in de maand December een Ve:*liepings- dag, vermoedelijk te houden té Rotter dam, terwijl zij ten slotte het doei van het sparen in de ,beweging uiteen zette. Voorts kwam mej. Jo Keesen voor het voetlicht, die een programma bracht van zeer geestige, maar ook zeer mooie stukjes proza en gedichtjes. Zij is er vol komen in geslaagd haar toehoorsters te amuseren en vooral de gedichten over Maria wist zij op gevoelvolle wijze te zeggen. Het was zeer jammer, dat niet alle leden gebruik hadden gemaakt van de hun gezonden uitnodiging. Men schrijft ons: De leden die zich voor de Excursie van de K- A. V. hebben opgegeven gelieven Donderdag 20 October 1949 om half tien aan de Volksbond te zijn. HET BESTUUR. Weer is er een ongeluk gebeurd op de Rotterdamse Dijk ter hoogte van de Bran- daris. Weer is dit het gevolg van het ge brek aan ruimte, dat het verkeer hier heeft. Weer blijkt dat wij direct na het klaar komen van het plein goed gezien hebben, dat al die schijnbare fraaiheid van aanleg het verkeer offers zou kosten Od dit punt is voor alles ruimte nodig. De automobilist van D- uit Vlaardmgen ervoer het gisteren- Hij reed achter enkele auto's aan 'en zag eerst, toen deze uitwe ken voor de bij ^tankstation stilstaande wagen van J. uit Rotterdam, dat deze hindernis op zijn weg kwam Juist, toen hij de auto passeerde, diaaide J. van het tankstation weg om in de rich ing Cool- straat te rijden. Gebrek aan uitwijKrUim- te verhinderde D. in zijn manoeuvre een gerukt; de laadbak werd geheel ontze,. De situatie op de afrit van de Koe- marktbrug naar de Gerrit Verboons.raa blijft even gevaarlijk en wordt gevaar lijker met het toenemen van het verkeer, Ook hier wordt een voor de hand liggen de oplossing: afsnijding van de stoep en verlegging ervan naar rechts, gene geerd ten koste van de nog te maken ongelukken. De fietser W. uit Rotterdam moest op de oprit een bespannen voer tuig passeren. Terwijl hij hiermee bezig was kwam een personenauto bestuurd door de B. hem achterop, toen deze uit de tegenovergestelde richting een R- E. T—bus zag naderen, moest hij schielijA uithalen naar rechts. Hij deed dit te scherp en reed W. aan. Deze kreeg schaaf- wondjes aan de linkerpink. De auto werd beschadigd. 20 stand, hout Wormerveer: 59 stand, id. Venlo; 31 stand. id. Dordrecht; 115 stand, id. Leerdam: 155 stand. ld. Roermond; 150_ ton kolen Dordrecht; 150 ton id. Helmond, 175 ton id. Hazerswoude; 60 ton id. Arnhem; 90 ton id. Nijmegen; 405 ton id. Tilburg; 470 ton ld. Den Haag; 4 ladingen stukgoed Amsterdam: 185 ton stammen B. op Zoom; 63 ton katoen Enschede; 50 ton tarwe Amsterdam; 200 ton cokes Tilburg; 170 ton ijzer Velsen: 500 ton suiker Amsterdam; 150 ton zout Muiden. Het Comité voor Rattenverdelging in het Westland heeft een schrijven tot het. Gemeentebestuur gericht met de opwek king voorbereidingen te treffen voor de gezamelijke bestrijdingsactie, welke zal plaats hebben in de tweede week van Januari 1950. Er wordt verwezen naar de waarschu wing van de Plantonziektekundige Dienst te Wageningen: Hoewel de rattenstand thans wederom is teruggedrongen, moet er toch met klem op gewezen worden, dat dit gevaar, zowel uit economisch als hygiënisch standpunt bezien, nog geenszins is opge heven- Waakzaamheid blijft dus gebo- den!" In Schiedam blijft de Reinigingsdienst op dit gebied voortdurend waakzaam. Steeds houdt hij verdelgingsmiddelen, ook voor particulieren, ter beschikking. Van de zijde van de bevolking wordt echter slechts matige medewerking on dervonden, zodat lang niet overal, waar zulks gewenst is, het rattengevaar wordt bestreden. Het wordt daarom zeer gewenst ge acht aan de gezamenlijke actie in de tweede week van Januari 1950 deel te nemen door dan, evenals in 1948, een meer algemene bestrijding in onze gemeente op eigen koston te doen plaats vinden. Deze bestrijding zal op enigszins klei nere schaal kunnen geschieden dan in 1948. De hieraan verbonden kosten wor den geraamd op i.ooo a 1.200. De Raad wordt verzocht dit crediet te willen goed keuren- Gisteren had de aanbesteding plaats voor het maken van twee gedeelten van de hoofdriolering voor het rioolgemaal Marconiplein te Schiedam. Ingekomen waren 33 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: 1. Gebr Koudijs, Rotterdam 204.450; 2. A. Keizer, IJsselmonde 205 500; 3. A. v. d. Gijp, Ridderkerk 209.500; 4. Kamsteeg, IJsselmonde 210.000; 5. J. F Barth en v. d. Giessen, 's-Gravendeel 212.500: 6. Rietveld er. Verdoorn, Pa- pendrecht 213.000; 7. Kluijt en Ver beek, Rotterdam 213.500; 8. Nederveen, Rotterdam 214.500; 9. L. P. v. d. Geer, Leiden 217.000; lo. J. M. Samsom, Oegstgeest 220.000; n. v. Gooi en Moer land, Rotterdam 220 000; 12. J. K. Si mon, Schiedam 220.200; 13. J. P. Ki- lian, Gorinchem 221.000; 14. H. Troost, Rotterdam 223.800; 15. v. Splunder, Ridderkerk 223.800; 1. G. B. van Stolk, Delft 224.000; 17. Simon en de Ronde, Vlaardingen 224.900; 18. Hollandia's Aann. Bedrijf, Rotterdam 225.000; 19. C Nederveen, Rotterdam 232.000: 20. F. Bijl en Zn., Kethel 232.889: 21. C. A. Langeveld, Alphen a d Rijn f 239.000; 22. H. E. van Deest, Gouda 240.800; 23. Reef's Aann. Bedrijf, Oldenzaal 241.500 24. Gebr. Schorls, Leiderdorp 245.276; 25. J. F. van Acker, Amstel veen 249.000; 26. c. A. Qualm, Rozen burg 251.000; 27. Guis en Rietveld. Rot terdam 255.000; 28 C. van Leeuwen, Nieuwerkerk a. d. IJssel 264.100; 29. Van Schagen's Bouwbedrijf, Rotterdam f 264.700: 30. G. H Visser, Rotterdam 264.750 31. A. j giijlevens, Breda 264.800; 32. E. Blok R'dam 274.000; 33. B. Boerema, Bussum. f 280.000. De gunning is aangehouden. De Belgische pers wijdt artikelen aan de gevolgen, die de devaluatie voor de Ant werpse haven heeft gehad. De wanverhou ding tussen Antwerpen en Rotterdam, die toch reeds scherpe vormen had aangeno men, is als gevolg van de ongelijke her waardering van gulden en franc, nog gro ter geworden, aldus schrijven de bladen. Zweedse ertsen, die voor de Luikse zware industrie bestemd zijn, kosten 15 frs. per ton minder wanneer zij over Nederlandse havens, dan wanneer zij over Antwerpen worden vervoerd. Doorvoer uit Duitsland kost via Rotterdam zeven gulden per ton, via Antwerpen 15 francs. Een scheeps- herstelier verdient te Antwerpen 41 frs. Per uur, te Rotterdam 14 frs.: haven arbeid kost in Antwerpen 41,67 francs per uur, in Rotterdam 18,48 francs. Na erop gewezen te hebben, dat in het Kader van de Benelux een aanpassing der ionen noodzakelijk is om deloyale concur rentie te vermijden, cn op sociaal gebied geen achteruitgang mogelijk is, zegt een oer bladen, dat Nederland hieruit zijn conclusies moet trekken en het blad be stuit met de vraag: „Zullen de lonen in "uuerdam verhoogd kunnen worden, zon der i 'ot een a'Semene verhoging oer ionen in Nederland aanleiding geeft?" Het Gooi raakt een ontsierende vlek kwijt. Binnen enkele dagen zal het kamp van Laren bij Crailoo spoorloos zijn ver dwenen. Na de bevrijding hebben hier duizenden politieke delinquenten ver toefd soms waren er meer dan 3000 Een prikkeldraadversperring en zes uit kijktorens dienden mede om hen binnen het kamp te houden- Nadat al vele ma len op opheffing was aangedrongen, werd eindelijk in April j.l. het kamp vrij gegeven, waarna een begin werd ge maakt met de sloping. Donderdag en Vrijdag nu wordt door „Domeinen" de hele boel verkocht en dit brengt op ijet ogenblik heel wat drukte m Laren, want de eerste drie dagen van deze week zijn kijkdagen. Het aantal lief hebbers is zo groot, dat de catalogi al spoedig waren uitverkocht. Als u wat voelt voor kleizeep, dan kunt u er terecht, er liggen hele stapels van. Een merkwaardige „koop" vormt wei de klaroen waarmee het sein voor op staan en slapen gaan voor de gevangenen werd geblazen. Verder zijn er grote partijen gereed schappen en machines, electrisch mate riaal, motoren, wasblikken en etens- kommen. En als u soms een voorsnijmes nodig heeft tegen de tijd dat het vlees eindelijk eens van de bon komt. er zijn slagersmessen zo lang als een klewang. De kijkers tonen ook veel belangstel ling voor de uitkijktorens- Zou het al leen maar om het vergezicht zijn of koestert men plannen de zomergasten her en der „verrukkelijke uitzichten" te be zorgen? Het B.G. te Amsterdam zette gister middag de behandeling voort van de zaak tegen de 39-jarige ex-recherchaur van het bureau Joodse zaken te Amsterdam, Douwe Capelle, die in December 1948 door het B.G. te Leeuwarden tot levens lange gevangenisstraf werd veroordeeld De bijzondere raad van cassatie had deze zaak echter voor nieuwe behandeling naar het Amsterdamse hof verwezen. De procureur-fiscaal, mr. J. Louet Feisser achtte bewezen, dat Capelle in samenwer king met anderen, het lid van de Gro ningse politie-brandweer, L. van Noppen heeft neergeschoten, toen deze zijn salaris kwam halen- Van Noppen werd ervan verdacht een grote voorraad wapens te verbergen voor de illegaliteit. De procureur-fiscaal zeide zich te kun nen verenigen met de door het hof te Leeuwarden opgelegde levenslange ge vangenisstraf, die hij dan ook thans re- quireerde. Uitspraak 1 November. Amsterdam heeft opnieuw een roof overval gehad. Ditmaal werd een boerin het slachtoffer, maar de rovers moesten zonder buit de wijk nemen. Vannacht omstreeks 1 uur werd de 53 jarige echtgenote van de landbouwer Hogendam op de Lutkemeerweg wakkei door gestommel in de boerderij. Zij glipte het bed uit om egns te kijken, wat er gaande was. Nauwelijks was zij in de keu ken gekomen of een man gaf haar met een ijzeren staaf enige klappen op het hoofd. Het slachtoffer, een stevige boerin, hoewel tamelijk ernstig gewond, liet zich niet uit het veld slaan en begon te gil len. De dader vluchtte daarop door de open staande achterdeur naar buiten zon der iets mee te kunnen nemen. Op het hulpgeroep van de vrouw ontwaakte het hele huis waarin die nacht twaalf volwas sen personen verbleven: het gezin met acht kinderen, en twee gasten. De land bouwer. die met zijn vrouw het dichts' bfj de keuken sliep was binnen een mi nuut bij zijn vrouw- Hij belde de politie en een dokter op, die beide spoedig arri veerden. De politiemannen van de Adm. de Ruyterweg o.l.v. hoofdinspecteur Kamp, stelden een onderzoek in. Het bleek, dat de man zich toegang tot de boerderij had versohaft door het inslaan van een ruitje in de achterdeur, die hij vervolgens zo kon openen. De rover moet van te voren van plan geweest zijn eventuele verstoor ders van zijn speurtocht door het huis neer te slaan, want de staaf ijzer hoorde volgens de bewoners niet op de boerderij thuis. Uit de voetsporen viel af te leiden, dat een tweede man buiten op de uitkijk had gestaan. Ook hij is ontkomen. Veel geld was er niet in huis, zodat men niet denkt, dat bekenden aan het werk zijn geweest. De boerderij van de heer Hogendam ligt in de Osdorperpolder, halverwege tussen Halfweg en Amsterdam. In de nabijheid staan een paar arbeidershuisjes. De buren bleken van de overval niets bemerkt te hebben. Wel vertelde een hunner, dat zijn hond omstreeks dezelfde tijd heftig had aangeslagen. Hij had er echter geen aandacht aan besteed, omdat het nood weer was. De opstelling van het voorlopig Ne derlands elftal, dat Woensdag 26 Octo ber in het Feijenoord-Stadion te Rotter dam tegen de Middlesex Wanderers aan treedt, is als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Steenbergen (SW) en Schijve- naar (EDO); midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord): voor: Lenstra (Heerenveen), Schaap ('t Gooi). Van Roessel (Longa), Timmer mans (ADO) en Clavan (ADO) Reserves: Saris (BW, Everse (Neptu- nus), Stoffelen (Ajax) en v. d. Tuyn (HDVS). De Middlesex Wanderers spelen in de volgende opstelling: Doel: Ivey (Romford); achter: Wallis (Leytonstone) en Gads den (Hayes); midden: Topp (Hendon), Stoker (King- stonians) en Fright (Bromley); voor: Lewis (Walthamstow). V. Ke"l- leher (Barnett), Phipps (Barnett). Raw- lings (Hayes) en Robb (Finchley). Reserve: Hockaday (Sutton). Met uitzondering van Ivey en Wallis zijn deze spelers allen internationals. Als scheidsrechter zal de heer K. L. v. d. Meer fungeren. Verschenen is het verslag over het tweede boekjaar nl 1948 van de N.V. Nederlandsch-Amerikaansche Autoban denfabriek Vredestein. In alle afdelin gen kon gedurende dit boekjaar met de productie een begin worden gemaakt. De dagproductie is geleidelijk opgelopen ot het voor 1948 geprojecteerde niveau. In Januari werd begonnen met de produc tie van binnenbanden; in Maart met die van personenwagen-buitenbanden en in October met de productie van truck-bui tenbanden- De opheffing van de distribu tie heeft een gunstige invloed gehad op de omzet in het laatste kwartaal van 1948- In 1949 heeft de productie zich aanmer kelijk kunnen ontwikkelen. Veel zorg wordt besteed aan de verbetering vsn kwaliteit Tengevolge van verzadiging van «ie markt is de verkoop in het begin van het jaar 1949 bü de verwachtingen ten achter gebleven. Gelukkig is sedert dien een verbetering ingetreden. Indien de verkoop zich op het thans bereikte peil handhaaft, zullen de resultaten van het thans lopende boekjaar bevredigend mo gen worden genoemd. Over 1948 werd een bruto resultaat be haald van 520.786. Na reservering van 44.547 voor belastingen resteert 476-239 welk bedrag geheel werd aangewend voor afschrijvingen op gebouwen, machines, installaties, goederen enz., alsmede op Met ingang van 1 November is benoemd tot burgemeester van Kattendijke (Z.) de heer A. Schipper. De heer Schipper, die op 8 Aug. 1914 is geboren, was tot dusver werkzaam als hoofdambtenaar ter ge meentesecretarie van Zierikzee. Tevens vervult hij de functie van gemeentesecre taris van Ouwerkerk. Tot burgemeester van Renesse (Z.) is met ingang van 1 November benoemd de heer mr. G. Lunsingh Tonckens, die thans hoofd van het bureau juridische zaken van het 4e militaire gewe9t te Groningen is. De heer Lunsingh Tonckens is op 25 Oct. 1907 geboren. c- Op dezelfde plaats is die dag een drietons legertruck op een mijn gereden, waarbij twee personen gewond werden. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat dit de enige ongevallen waren, die de laatste week m Uost-Java werden ge- mBlri. oprichtingskosten en kosten van inbe- drijfstelling, welke activa vóór afschrij ving 'n boekwaarde hadden van 5-433-203 waarvan oprichtingskosten 183.780 kosten van in bedrijfstelling 121.232. Op beide laatste posten werd resp. afgeschre ven 61.260 en 40.410. In aanmerking nemende, dat 1948 het eerste productiejaar is, meent de directie dat bovenstaande een redelijk resultaat mag worden genoemd- Op de balans komen kas- bank- en girorekeningen voor met 443.043 tegen vorig jaar 2.005.383. Vorderingen belo pen 523-903 (20-762) en voorraden 1.575.070 (365,437). Crediteuren parais- seren voor 1.198.981 (1.378-460) De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die op 10 dezer met drie vaartuigen (be stemd voor de kanaalwerken in Egypte) op sleeptouw van Vlissingen naar Port Said was vertrokken, heeft gisteravond, doordat bij vliegend stormweer de tros brak, in de golf van Biscaye 't landings vaartuig ..Ballah'' verloren. De „Rode Zee" is inmiddels uit Coruna vertrokken om assistentie te verlenen. (Van onze correspondent). Daar na de devaluatie van de gulden de vervoerkosten van duiven naar het buitenland aanmerkelijk verhoogd zul len worden, heeft men in het Zuiden, en met name in Brabant, het plan op gevat volgend jaar meer op het Noor den te gaan vliegen, met als verste plaats van lossing Roodeschool. Op de aanstaande bondsvergadering zal deze kwestie nader ter sprake worden gebracht. Het tetreft hier voornamelijk de vluchten in het begin en aan het einde van het seizoen. De vluchten mid den in het seizoen gaan over te grote afstanden. De duiven voor de grote vluchten uit het buitenland denkt men in samenwerking met de Ned. Postdui ven Organisatie gecombineerd te ver zenden per spoor of per vliegtuig. Naar Radio-Moskou meldt, hebben Po len, Tsjechoslowakije, Bulgarije en Hon garije besloten diplomatieke betrekkin gen met de Oost-Duitse regering aan te knopen. Een officieel woordvoerder van de Ne- irlandse strijdkrachten heeft gisteren f 'a'avia omtrent de algemene loe- and ju Oost-Java verklaard, dat er w?1 sprake is van een plotselinge op- hnif van <to guerilla-activiteit, zoals "uit.enlandse persberichten melden, «enswaar werd enkele dagen geleden toffer onderschept die was uitge- :aar<%d op het hoofdkwartier van de guerilla's in Oost-Java, waarin wordt Pgewekt de strijd te hervatten- Blijk- naar als gevolg van deze order zijn ®n'ge incidenten voorgekomen, doch ueze zjjn niet van die aard, dat van een algehele opleving kan worden ge sproken De woordvoerder somde de volgende incidenten op; Een Ned. post nabij Kraksaan werd °P 12 October beschoten. Er zijn geen gewonden. b- Op 15 October werd een mijn ge- worpen naar de can tine van de M- T. D- te Blitar .waarbij geen personen gewond werden, doch lichte schade werd aange richt. meid- d Op 12 October werd in Wlingli nabii Blifar de assistent van het dorpshoofd die deel uitmaakte van het republikein se schaduwbestuur, gearresteerd omdat zijn aanwezigheid onrust veroorzaakte De republikeinse commandant zond hier' na aan de Ned. troepencommandant een ultimatum, waarin gezegd werd. dat ten zij Vrijdagochtend zes uur de assisteml wedana in vrijheid gesteld zou ziin hil de order tot staken der viiandeliivha zou opzeggen en de plaato WiS^ zoü aanvallen. Het ultimatum werd van Ned zijde genegeerd, waarna tegen midder- Deze Ltoetoafuten "acht herllaa|d werd- gewonderi of doëen Veroorzaakten geen bolinggo^Aebben6M y?n Pasuran e" Pr0" infiltreerde republikeinse^epe.1?j.ef1'ge ge' arresteert „!fp"D11Keinse militairen ge- verstonnp'e d'6 de oorzaal< van de orde- mchoteng n Waren' Hierb« ward met nadruk nn a woordvoerder legde er de geen hnts° geen schietpartijen en fn dat ^KiSe,n Sturende de laatste week le d gemeld werden. De mees- geïnfiltreerde republikeinen werden gearresteerd in de plaatsen zelf. - T woordvoerder verzekerde verder, °a de plaatselijke Ned. commandanten nog steeds voortgaan met het zoeken van contact met de T.N.I.-commandanten De T. N. I. heeft zes Nederlandse ma riniers, die twee en een halve maand geleden gevangen genomen waren tij dens een vuurgevecht ten Noorden van Bodjonegoro, in vrijheid gesteld. Het overige deel van de patrouille was bij dit vuurgevecht gesneuveld. De nawerking van de devaluatie heeft ook thans voor wat de reflex op de weekstaatmutaties betreft een einde ge nomen. De jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank vertoont althans geen abnormale veschuivingen meer en de wijzigingen welke zijn opgetreden be horen dan ook alle tot de normaal plaats vindende mutaties. Het enige dat zeker niet gebuike- Ifjk is, is wel de zeer sterke terug vloeiing van chartaal geld naar de wclke ditmaal met ruim 32 millioen niet ver van de vermin dering der vorige week af bleef, zodat i?,™ ,U.,twee weken tijds voor ruim f millioen aan bankbiljetten uit het verkeer terugvloeiden. r^nZteILEeVOl5e heeft de bankbiljetten- ëotenAei enkele maanden niet rnmL U isagtepunt nl. van 2.943 daling" vberelkt- Overigens treedt de woi-i f tendens in het maatschappelijk mMdol h thans voor wat de chartale dd lc" betraft. de laatste tijd wel zeer duidelijk aan het licht. „Als m®n de huidige stand eens verge- w m 1 pei' vaQ het vorig jaar in i - overeenkomstige tijdsbestek, waar- Bb de omloop gemiddeld 3.040 millioen beliep dan blijkt dus de daling zo lang zamerhand een orde van grootte van ei" millioen te hebben bereikt. typerend is daarbij dit jaar wel ge weest, dat de vacantie-geldbehoefte dit jaar niet zo sterk is geweest als het vorige jaar, Het zijn dit jaar alleen de maanden Juli en Augustus geweest, in welke pe riode het bij het begin der maand .uit- Bezette geldvolume bij het naderen van nieuwe ultimo niet geheel bleek te zijn teruggevloeid. De lichte uitbreiding welke dientengevolge ontstond is echter inmiddels al weer ruim en breed inge haald, zodat de lijn, na een kleine bul £mg naar omhoog thans weer sterk naar beneden is gericht. Een van de oorzaken, die deze tenden ties in sterke mate beïnvloeden treedt ditmaal wel zeer duidelijk naar voren. Ir; de afgelopen week is nl. een bedrag van bijna f 45 millioen dat overigens reeds op de voorrekening Marshall-hulp, die onder de vriie saldi van anderen wordt geadministreerd, was geplaatst overgeboekt naar de speciale rekening, teneinde daar voorlopig als gesteriliseerd tegenwaardetegoed op de balans te pa- raisseren. De speciale rekening is dienteuge volge tot 421.1 millioen gestegen, ter wijl de vrije saldi van anderen met een ongeveer even hoog bedrag zijn ver minderd. Aangezien welhaast iedere week eer» flink bedrag aan de voorrekening wordt toegevoegd, zal men uit bet in ongeveer gelijke mate dalen van de vrije saldi van anderen, als de bij boeking op de speciale rekening beliep, kunnen afleiden, dat er van deze voorrekening ook nog een be drag rechtstreeks naar de schatkist is overgeheveld als zijnde de tegenwaarde van het z.g. leningsgedeelte der Mars- hall-hulp. Dit zou dan weer de stijging van het schatkisttegoed met ruim 29 millioen kunnen verklaren. Ook het tegoed der banken is flink ge stegen nl. met ruim 17 millioen. ter wijl de vrije saldi der vreemde circulatie banken met een ongeveer gelijk bedrag zijn afgenomen. Opmerkelijk is bfj deze min of meer grote geldruimte de stijging van de voorschotten aan de actiefzijde met f 2% millioen. Na de stijgingen der voorafgaande we ken is er ditmaal in de deviezenpositie een lichte daling ingetreden. Zo heeft de omzetting van een pondentegoed bij cor respondenten in het buitenland ten be drage van 21.6 millioen in ponden- schatkistpapier geleid tot een verminde ring van deze post en tot een stijging van het papier op het buitenland. Per saldo is er echter een daling van 2.G mill., terwijl ook de guldensvorderingen op vreemde circulatiebanken zijn ge daald nl. met 3.2 millioen. De passiefpost crediteuren vreemd geld is echter met 0.2 millioen gedaald De diverse rekeningen geven aan beida zijden een stijging te zien nl. actief met 6.7 millioen en passief met f 3.1 mil lioen. (in 1000) ACTIVA: 10/10 17/10 Wissels etc. in disconto 1 1 Voorsch. in rek.-cour. op onderpand 143.976 145.480 waarvan aan Indonesië 34.259 34.259 Goud 612.114 612.114 Zilver 9.727 9.875 Papier buitenland 332.787 351.990 Corr. buitenland370.759 349.136 Buitenl. betaalmiddelen 2.215 2.116 Vorder, in guldens op vr. circulatiebanken 308.397 305.200 Diverse rekeningen 173.082 179.816 PASSIVA: Bankbilj. in oml. (oude) Bankbiljetten in omloop (nieuwe) Bankass. in omloop Rek.-cour. saldi schatk. Rek.-c. schatk. bijz. rek. Geblokkeerde saldi Saldi banken in Nederl. Vrije saldi v. vr. circ. banken Andere vrije saldi Cred. v. geld Diverse rekeningen Circ. muntbiljetten 73.636 73.366 2.974.934 2.943.039 71 473.694 41 502.779 376.227 421.099 2.248 2.245 36.526 53.685 458.885 441.528 598.314 556.448 7.815 7.619 252.452 255.553 134.397 133.976 (Van onze correspondent) Circa 150.000 mensen uit alle delen van het land en ver daarbuiten overstroom den gisteren, de derde Dinsdag in Octo ber, het overigens rustige Drentse plaatsje Zuidlaren om deelgenoot te zijn van een eeuwenoude traditionele marktdag. Ruiters te paard kondigden des morgens zeer vroeg met hoorngeschal het begin van deze marktdag aan. Op en rond de Brink was de handel levendig. De paar- denaanvoer was iets minder dan vorig jaar evenals de aanvoer van koeien. De bewoners rond de Brink hadden voor deze dag al het huisraad aan de kant gezet en hun woningen ingericht tot café's en restaurants. Ook dit is traditie en wordt door het college van B. en W. telkenjare voor één dag toegestaan. Was de handel op de markt levendig, de belangstelling op de grote kermis was zeer groot en de handel in „Zuudloarder bollen" overweldigend! Er waren kopers gekomen uit Frankrijk, België, Italië. Spanje en Amerika. Zelfs was een Hollan der, een zekere Terburg, die in Amerika woont, speciaal voor deze traditie naar Zuidlaren gevlogen. Dit jaar voor het eerst heeft men te vens op deze dag een landbouwbeurs op gezet, waar aan de moderne landbouwer alles wordt aangeboden en gedemonstreerd ?p Sebied van de gemechaniseerde landbouw. 'T> si ij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3