Milliarden voor de atoom-energie Amerikaanse commissie experimenteert voor de industrie Verzoekschrift van oorlogs slachtoffers Hoog tempo aan de Ronde Tafel Militairen-deserteurs onrustig in Schoonhoven Colonnes mieren rukken op W eerbericht De „koude infiltraties" op Java O Om de vacante zetel in de Veiligheidsraad zLtr- Vlees weldra van de bon? De nieuwe bonnen Heffing op kaas DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bedrijfsleven royaal ingeschakeld voor vredeswerk mÊ Deugdelijke vergoeding gewenst Oosterse pressie veroorzaakt nieuwe deining De overstromingsramp in Guatemala Vertrek naar Indonesië was oorzaak Bedreiging van het Vaticaan Toestand blijft nog gespannen NDER DE LOUPE EngelandDenemarkenNoorwegen en Chili stemmen voor Praag (riste JAARGANG DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 No. 21061 In de Verenigde Staten is de „practical engineering" yan de atoom-energie thans bij de wet geregeld, de Atomic Energy Act. Deze regelt het gehele gebied van het onderzoek, maar tevens van de in dustriële exploitatie De genoemde Ato mic Energy Commission (AEC) heeft het toezicht op de uitvoering der wettelijke maatregelen en is alleen aan de presi dent verantwoording verschuldigd. Het is zoals gezegd geen groep ambtenaren, maar een uit burgers samengesteld lichaam, dat automatisch ten nauwste voeling met de practijk houdt. Vi°°r de atoomsplitsing waarop exploitatie der atoom-energie berust Hartford, dat nu plutonium maakt voor atoomhommen, r.ou er weinig anders uitzien als het plutonium vervaardigde voor vredesdoeleinden David Lilienthal de voorzitter der „Atomic Energy Commission" Ache$on over Indonesië In de oorlog werden tal van schepen op de Duitse binnenwateren door bomaanvallen vernield of beschadigd. Het grootste deel van deze schepen was niet in staat de terugreis te volbrengenThans worden zij naar de schrootwerven gebracht en wel over land op speciale vrachtwagens. Eén der weinige schepen, die gerepareerd kunnen worden op weg naar een scheepswerf te Würzburg. NU EN DAN BUIEN Ter bescherming van melkvoorziening AFGEROOMD WEDUWE MET WEESJES De minister-president van India, Pandit Nehru, die een bezoek aan de V. S. brengt, tijdens zijn intocht in New-York. DB KANTOREN zijn tijdelijk gevestigd ln het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten naifie van de „N.V. De Courant De Maasbode", Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J. KUUP®^® Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER OP. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. om-energie Is wat de Amerikanen roemen „Big Business". Voor de onder zoekingen ten behoeve van de eerste, practische resultaten zijn honderden mil- lioenen dollars nodig geweest. Enkele la boratoria annex fabrieken, waar het on derzoek geconcentreerd werd, kostten elk alleen al aan gebouwen en installaties ongeveer twintig millioen dollar. Tot 1947 werd door de Amerikaanse regering twee en een half milliard dollar beschik baar gesteld. Het budget voor 1947-48 be droeg meer dan vier milliard dollar. Zon der de oorlog zou men met de experimen ten inzake de atoom-energie lang zo ver niet zijn geweest. De eis, de atoombom als wapen te bezitten en de wedijver met Duitsland en Rusland heeft de Ameri kaanse regering tot het opzetten van een organisatie gebracht, waartoe de kop stukken van de „Big Business", dus van de, toch wel tot enige prestaties in staat zijnde, Amerikaanse industrie in afzien bare tijd de moed niet zouden hebben gehad. Door het grote risico, er aan verbon den, zou het onderzoek naar de moge lijkheden tot het omzetten van atoom energie in atoom-kracht, want hierom gaat het eigenlijk, misschien wel decen nia vertraagd zijn. Desondanks is heden ten dage de Amerikaanse industrie er in belangrijke mate en vooral practisch bij geïnteresseerd. Het Amerikaanse bedrijfs leven profiteert er in talrijke opzichten van, aangezien de orders tot het uitvoe ren van bepaalde werkzaamheden zelfs aan kleine zaken worden gegeven. Er be staat daardoor in het Amerikaanse be drijfsleven grote belangstelling voor de activiteit van de „Atomic Energy Com mission een staatsinstelling, die echter mede geleid wordt door speciaal daarvoor benoemde mensen uit de practijk en, voor wat het economisch-financiële aspect betreft, door een bekend bankier. Atoom-kracht is het woord, dat reeds in de naaste toekomst naar de mening der deskundigen een grote omwenteling in de industrie te weeg zal brengen. Ze vergelijken de beteugeling van de atoom energie met de overwinning van de pri mitieve mens op het vuur, dat deze aan zjch dienstbaar wist te maken. De pro ductie en het benutten van de atoom kracht luidt volgens hen een nieuwe pe lade in de geschiedenis van de mens heid in. benodigde grondstoffen als uranium, plutonium, grafiet, thorium etc., de pa tenten, de laboratoria, dit alles wordt door de AEC gecontroleerd. Zelfs de grootste concerns in de Ame rikaanse industrie hebben er van afge zien, op eigen gelegenheid inzake atoom energie te experimenteren. Zulks niet al leen, omdat het hier om door de rege ring angstvallig bewaarde en beschermde geheimen ging. Maar, zoals gezegd, de kosten waren te hoog. Zelfs de General Electric, deze kolos in de electro-tech- nische industrie, heeft zich niet aan de atoom-energie gewaagd, hetgeen niet wegneemt, dat ze momenteel een der grootste steunpilaren van de AEC is. Maar ze werkt in licentie en aldus bestaat er geen gevaar, dat de gevaarlijke kracht, welke de atoom-energie thans nog in de eerste plaats is, voor particuliere doel einden zou kunnen worden gebruikt. Bo vendien waakt de AEC door spreiding der orders er voor, dat de industrie door het maken van combinaties achter het geheim van de atoombom komt. De AEC heeft tot uitvoering van haar taak een twintigtal belangrijke persoon lijkheden tot haar beschikking, welke leiding geven aan ongeveer vijf duizend ondergeschikten, die elk hun taak in het complex van het „bedrijf" der atoom energie hebben. Nu de voornaamste labo ratoria en fabrieken gereed zijn, heeft de AEC genoeg aan een milliard dollar per jaar, om haar werkzaamheden voort te zetten. Dit milliard dollar komt in hoofdzaak reeds aan de Amerikaanse industrie ten goede, omdat het onderzoek nog steeds veel materiaal eist. Zo is het b.v. moge lijk, dat een kleine, onbekende fabriek van gereedschappen voor de AEC regel matig belangrijke opdrachten uitvoert. Hetzelfde geldt voor chemische fabrieken en instrumentenfabrieken. Ongeveer 90 pet. van de aan de AEC beschikbaar ge stelde gelden komt aan de Amerikaanse industrie ten goede, het mijnwezen inbe grepen. De General Electric krijgt dit jaar het leeuwenaandeel, n.l. 298 millioen dollar, maar verdeelt dit bedrag op haar beurt weder onder tal van andere bedrijven, het bouwbedrijf niet te vergeten. De „Carbide and Carbon Chemicals Corp." zag zich voor dit jaar/ 60 millioen dollar toegewezen, voor het uitvoeren van een aantal opdrachten Het is een chemisch concern. Andere concerns zijn Westing- house, Dupont de Nemours en Eastman- Kodak, wereldbekende namen. Maar toch werken deze grote concerns hier niet op eigen initiatief en risico. Immers, de Amerikaanse industrie heeft geen dollar in het enorme experiment van de atoom energie geïnvesteerd. De Advies- en Bemiddelingscentrale voor Oorlogsslachtoffers, waarin samenwerken: de Stichting Joods Maatschappelijk Werk, de Nederlands-Indische Bond van Ex- Krijgsgevangenen en Geinterneerdgn, Fe deratie van Stichtingen voor Oorlogs getroffenen, Landelijk Comité voor Rechts zekerheid, Stichting 1940-1945 en de Jood se Stichting voor Herstel, heeft tot de le den der Tweede Kamer een uitvoerig ver zoekschrift gezonden, waaruit blijkt, dat de oorlogsslachtoffers zelf, ook na de laatste toezeggingen van de minister van t inanciën nog geenszins bevredigd ziin Het verzoekschrift gaat uit van de soli dariteit, welke m de bezettingstijd bestond b« het overgrote deel van de ingezetenen des Rijks, waaruit volgt een nrinciniète gelijkheid van alle oorlogsgetroffenen en tevens een rechtszekerheid voor iede? lla van deze groep. Er wordt dan ook opgekomen tegen de beperkende bepalingen, welke het wets ontwerp bevat t.a.v. niet-Nederlanders die zich in de oorlogsjaren hier bevonden Zij, die in de moeilijke dagen der be zetting geestelijk geheel aan de zijde van (Van onze redacteur) In het kader van de Ronde Tafelcon ferentie zijn gisteren weer drukke com missoriale, maar ook informele bespre kingen gehouden. Men voelt, dat er tempo in wordt gebracht, en dat men er alles op zet. om vóór de streefdatum van eind October gereed te z|jn. Of dit gelukken zal? Er zijn optimisten en evenveel pessimisten; want van Ne- derlanuse zijde is men wel bereid de toe- jjoinstige Verenigde Staten van Indonesië zo breed mogelijk tegemoet te komén dat is tenslotte ook in ons eigen belang maar er zijn nog zeer dringende vraag stukken, welke m de lucht hangen; en men schijnt niet bereid onder druk van onverantwoordelijke krachten in de Re publiek concessies te doen. welke als een loodzware last op beide partners zullen drukken. Bovendien is men onaangenaam ver rast. dat van republikeinse zijde op Java door het verspreiden van sensationele ge ruchten een pressie wordt uitgeoefend, om als het ware liever vandaag dan morgen met het charter van de soevereiniteits overdracht uit de hoek te komen. Dinsdag hebben zowel de republikeinse als de Nederlandse autoriteiten hun best gedaan om de hoog opstuwende golven te bedwingen en te kalmeren- Men was er aardig in geslaagd. Maar Jav;a is met nieuwe zorgwekkende beschuldigingen ge komen. klaarblijkelijk om de republikein se delegatie zelf in het nauw te dringen. Welke nieuwe spanningen uit deze tac tiek kunnen voortkomen, valt moeilijk te overzien- Tot dusverre echter houdt men het hoofd koel, en dat ia zeker dé beste methode om tot een snel resultaat te komen. hJÜft r»Z^n sebruikelijke persconferentie ean Acheson, de Amerikaanse mi- dèeld datn A"ltenlandse zaken medege- Kocr,rniro„ wi wasmngton de berichten J0 ge"s welke de wapen stilstand in Indonesië geschonden en de strijd hervat zou zijn. Acheson zeide, dat van diplomatieke zijde een onderzoen werd ingesteld en dat het niet dienstig zou zijn in afwachting van de rapporten, zich over deze kwestie uit te spreken. Nederland stonden, behoren, volgens het verzoekschrift, ook wettelijk gelijkge steld, te worden ten aanzien van de ge leden oorlogsschade. Hetzelfde geldt voor de Joodse oorlogsslachtoffers. In verbana hiermede wordt een verruiming van het begrip oorlogsschade gevraagd, waardoor bv ook voor bewijsbare geldschadeti een' vergoeding zou kunnen worden ge- gMe"' betrekking tot de rechtszekerheid wordt sterk aangedrongen op een bui ten de partijen staande, buiten-ambt.- lijke beroeps-instantie. Het verzoekschrift dringt met aan op een integrale schadevergoeding hoewel een deugdelijke vergoeding vanzelfspre kend wel het meest wenselijk wordi geacht. Indien men ingewijden riag zal naar alle waarschijnlijkheid de vie distributie per 1 of per 15 November a.s. eindigen. Vooral uit bedrijfskringen op beëindiging van de distributie stern aangedrongen. Uitvoerige discussies zijn over dit punt in de laatste dagen me overheidsinstanties gevoerd. Men yer" wacht, dat binnenkort het definit eve standpunt van de regering zal wor e bekend gemaakt. Het aantal doden tengevolge van de overstromingen in Guatemala gestegen tot meer dan 4000 en de aan eigendommen bedraagt mee 50 millioen dollar. Dit werd medege deeld door senor Ismael Gonzalez Ave- valo, minister in Guatemala. 1 er aanvullend rapport neemt de ramp grotere afmetingen aan, zeide de mi nister. Ze wil hiertoe ook niet overgaan, blijk baar, omdat ze er niets voor voelt, geld te steken in. een instituut, dat tenslotte toch direct onder staatstoezicht staat. De Amerikaanse regering zou graag zien, dat naast haar milliarden ook de milliarden van het particuliere initiatief in de enor me onderneming gestoken worden. Maar het particuliere kapitaal is de mening toegedaan, dat de zaak zich nog teveel in het stadium van het vooronderzoek en experimenteren bevindt en te duur is, om door enkelingen bekostigd te worden. De er in gestoken gelden zouden niet bin nen afzienbare tijd terug te verdienen zijn. Dat kan de staat zich veroorloven zo redeneert men, maar niet de particu liere ondernemer. Die kan alleen risico aanvaarden voor projecten. welke hij overzien kan. Maar hoe staat het dan met de toepas sing van de atoom-energie in de vorm van atoom-kracht door de industrie? Er zijn voorlopig twee mogelijkheden. Ten eerste de productie van radioactieve isothopen, belangrijk voor de chemische industrie en speciaal ten aanzien van ge neesmiddelen. Ten tweede de productie van electrische stroom door turbines, die door atoomsplitsing gedreven worden en aldus atoom-energie opleveren. Reeds thans worden radio-actieve isothopen, welke een afvalproduct van -de atoom splitsing zijn, door de industrie vervaar digd en zelfs naar het buitenland geëx porteerd. Naar schatting vertegenwoor digde deze productie in het afgelopen jaar zowat 250.000 dollar. Nog maar een klein bedrag tegenover de-enorme uitgaven. Wat de atoom-kracht aangaat, de Wes- tinghouse Electrical Cy werkt in opdracht van de AEC aan de productie van een sftoom-drijfstof voor scheepsturbines. Voorts experimenteert men met het ver vaardigen van kunstmeststoffen langs de weg der atoom-splitsing. Hier is evenwel nog geen sprake van industriële massa productie. Het vreedzame gebruik van de atoom kracht staat dus nog aan het begin ener, overigens onbegrensde ontwikkeling. De Amerikaanse industrie, ofschoon hier on tegenzeggelijk baanbrcekster, staat voor grote moeilijkheden, speciaal inzake een der voornaamste grondstoffen, n.l. ura nium, waaruit weer het onmisbare plu tonium gemaakt moet worden. In de Verenigde Staten wordt slechts op één plaats en wel in de staat Colora do. uranium gevonden en dan nog van slechte kwaliteit. Het uranium-erts be vat er niet meer daq 20 pet. urahium, tegen de 60 pet. van dat van het uranium erts in de Congo en Tsjechoslowakije. Men begrijpt nu, waarom Sovjet-Rusland zich met zoveel ijver in het laatste land ge nesteld heeft Engeland betrekt het ura nium voor zijn atoomproeven uit de Congo. De Amerikaanse laboratoria en fabrie ken maken uit uranium het plutonium voor de atoombommen. Belangrijke koe" veelheden uranium brengen slechts e?n speldeknop plutonium op, dat door zijn geweldige, explosieve kracht de spil is, waarom bij de atoombom alles om draait: Alleen deze is tot dusver m>ar het schijnt dank zij de atopm^energie in serie ver vaardigd kunnen werden.. Toch blijft het een merkwaardig feit, dat de atoom-energie reeds onmiddellijk op de industrie inwerkt. Zeer vermoede lijk ook in Engeland en Rusland, waar eveneens op grote schaal proeven met de atoom-energie en atoom-kracht worden genomen. Rusland heeft beweerd, dat de daar plaats gevonden hebbende ontplof fingen niet door een atoombom waren veroorzaakt, maar het gevolg zijn geweest van atoomkrachten, welke ten behoeve van het uitvoeren van grote werken in beweging werden gebracht en een nau welijks te berekenen vooruitgang op de tot dusver gebruikte explosieve middelen betekenen. In de Verenigde Staten zijn de deskun digen het er over eens, dat de atoom energie geen geheim is en dus ook elders benut kan worden. De algemene begin selen er van zijn gemeengoed van de we tenschappelijke wereld. Alleen in de prac tische toepassing er van meent men in Amerika een belangrijke voorsprong te bezitten. Deze voorsprong zal in de Verenigde Staten de eerste stappen op de weg ener revolutie in de industrie sneller mogelijk maken dan elders. Technici van het Vaticaan zijn gisteren gealarmeerd om de strijd aan te binden tegen ontelbare witte mieren, die druk bezig zijn zich door muren en plafonds een weg te vreten naar het pauselijk ar chief. Twee colonnes van deze insecten zijn vanuit de wijk Monteverde, door de muren van het Vaticaan gedrongen. De spits van de eerste colonne ontdek te men in het vertrek van kardinaal An- gelo Mercati, de pauselijke bibliothecaris en archivaris. De mieren hadden reeds enkele boeken en documenten verslon den, «en staatsiegewaad van de kardinaal tot grijze poeder verwerkt en een zware eiken balk zozeer aangetast, dat hij op het punt stond het te begeven op een plaats, juist boven het bed van de kar dinaal. De tweede colonne werd ontdekt in de zes voet dikke muur van de Cortile dei Pallagallo (papegaaien-hof), „oprukkend" naar het geheime archief van het Vati caanse staatssecretariaat. Ofschoon het gezien de dikte van de muren moeilijk zal zijn de mieren te verdelgen, hoopte men dat de indringers spoedig vernietigd zullen zijn. De Zwitserse schildwachten bij de klokkenboog aan de zuidzijde van de St Pieter hebben intussen gerapporteerd, een nieuwe zwerm gezien te hebben. In het garnizoen te Schoonhoven werd gisterenmorgen aan een aantal militai ren medegedeeld, dat zü binnenkort naar Indonesië zullen vertrekken. Het betreft hier circa 180 jongemannen, die in hun vorige garnizoensplaats reeds inschepingsverlof genoten hebben, doch daarvan niet tijdig waren teruggekeerd en zich aldus" aan hun Inscheping had den onttrokken. Met grote nauwgezetheid zijn tijdens hun verblijf in het algemeen depot der Koninklijke Landmacht te Schoonhoven de oorzaken daarvan nagegaan en voor zover daarvoor geen geldige redenen aan wezig bleken, zullen deze militairen op normale wijze worden ingescheept om hun dienstplicht in Indonesië te vervui len. Door deze maatregel wordt voorko men dat deze militairen als deserteur voor de krijgsraad worden gebracht, hun zaak is derhalve geseponeerd. Gevange nisstraffen tot een totaal aantal jaren van enkele eeuwen worden hiermede voor komen. Ruiten werden ingedrukt De mededeling van hun a.s. vertrek heeft ecljter enige reactie gewekt. Een aantel hunner heeft zijn afkeer van dere uitzending geuit door het indrukken van ruiten en het maken van misbaar, waar door enige deining ook bij de andereu ontstond. De garnizoenscommandant, ko lonel J- W. Sluyter, begaf zich te mid den dezer mannen en heeft eens rustig met hen gesproken, waarna het resu.- taat was. dat allen zich weldra normaal gedropen en er niet de minste sprake van verzet meer was. Geruchten als zou getracht zijn de barak in brand te steken, dat er gewed zou zijn gepleegd of dergelijke worden met grote nadruk tegenges;heb De familieleden der betrokkenen ii ben d-d. 18 October een brief ontvalagen, waarin kennis gegeven wordt, d verwanten op normale wijze n nesië zullen vertrekken en voortJ? medegedeeld dat op Zondag 23 petober ge legenheid gegeven wordt tot een a scheidsbezoek. Mocht om principiële rede De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en in de kust gebieden tijdelijk harde Zuid-Wes telijke wind. Vrijdag 21 October: zon op 7.14 uur, onder 17.34 uur; maan op 6.29 uur, onder 17.17 uur. Voor het tijdvak van 23 Qotober^mS November zijn de volgende bonnen aa gewezen: Voedingsmiddelenkaarten 909. 361 Vlees- (A, B, D): 100 gram vlees. 362 Vlees (A, B): 300 gram vlees. 262 Vlees (D): 100 gram vlees. 264 Algemeen (A, B. D): 250 gram rijst. 366 Algemeen (A, B.): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 374 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten ZA, JZC' ZD' ZE' MF, MH 912. (Biizondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de ^Bovenstaande- bonnen kunnen reeds op Vriidae 21 October worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 344, 345, 348 349 350, 351. 353. 355, 356, 357, 358, 359'Algemeen kunnen worden vernietigd. ®e toestand in Oost-Java is niet ver anderd sinds gisteren. Nieuwe inciden ten werden in de afgelopen 24 uur niet gerapporteerd, hoewel „koude infiltra ties" doorgang vonden. Mogelijk zullen de laatste verklaringen van de sultan de toestand in de toekomst ongunstig beïnvloeden, doch op dit ogenblik wijst niets op een oplaaiïng van de guerilla- strijd. Aldus heeft de Nederlandse mi litaire woordvoerder in Batavia gister middag om 12 uur verklaard. Verder wees hij er op, dat de gebeur tenissen ten Zuiden van Cheribon en een incident ten Zuiden van Buitenzorg to nen, dat de toestand in Oost-Java niet alléén de aandacht vraagt. Aneta vernam, dat 30 km. ten Zuiden van Buitenzorg een Nederlandse pa trouille in vuurgevecht geraakte met strijdgroepen van de communistisch ge oriënteerde brigade Tjitarum van de 17 Augustus divisie. Hierbij werden 10 leden van deze strijdgroep gedood, 17 gevangen genomen en een groot aantal wapens, munitie en documenten door de Neder landers buitgemaakt. De Nederlanders leden hierbij geen verliezen. Volgens het politiek overzicht blijft de toestand gespannen. Hoewel mr. Wong- sonegoro als voorzitter van de republi keinse vertegenwoordiging in de centrale gemengde commissie nog gisteren uit Djogja is aangekomen, werd de vergade ring van de commissie op verzoek van de republiek uitgesteld „in verband met de late aankomst van de republikeinse ver tegenwoordiging", De vergadering werd bepaald op hedenmiddag 17 uur Van Nederlandse zijde wordt verwacht, dat de republikeinen alsnog zullen reageren op de aide-memoire, die de heer Lovink tij dens zijn tweede onderhoud met de sul tan heeft overhandigd en waarin wordt medegedeeld, dat overleg met Den Haag noodzakelijk is alvorens een beslissing op de ingrijpende voorstellen van de sultan mogelijk is. Op een vraag van de correspondent van Aneta te Djogja aan de waarnemen de republikeinse minister van voorlich ting, welke houding de republikeinse re- thans heeft aangenomen in ver band met de toestand in Oost-Java, ant woordde deze; „De regering heeft de nodige maatre gelen getroffen en zal niet toelaten, dat leden van haar strijdkrachten, alsmede de civiele ambtenaren in het bijzonder in Oost-Java worden achterna gejaagd en gevangen genomen om tenslotte ver nietigd te worden'1 Het Amerikaanse huis van afgevaar digden en de Senaat hebben Woensdag avond de toewijzing van 1.314 millioen dollar voor de bewapening van West- Europa en andere landt 1. in het kader van president Truman's militaire hulp program, definitief goedgekeurd. De wet gaat thans ter tekening naar president Truman. nen dit bezoek niet op Zondag kunnen worden gebracht, dan zijn daarvoor an dere dagen aangewezen. Spoedrekest ingediend De algemeen toegevoegde raadsman voor de behandeing van Indië-desertie- zaken bij de krijgsraad te velde te Rot terdam, dr. mr- W. Schuurmans Stek hoven arts-advocaat aldaar, heeft er n- tussen in een spoedrekest bij de minister van Oorlog op aangedrongen op deze maatregel terug te komen, het recht zijn loop te doen hebben en de berechting van de deserteurs niet op gewelddadige wijze te onderbreken. Met het ingaan van de wintermelkpe- riode zal een wijziging worden gebracht in de melkprijs voor de boer, welke pok In de prijsregelingen voor kaas en melk producten een wijziging noodzakelijk maakt. Het bedrijfschap voor zuivel be reidt deze regelingen voor, welke dan in de plaats kunnen treden van een thans door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening getroffen beschik king, die allereerst beoogt de consumptie- mei k voorziening te vergemakkelijken. De onderlinge prijsverhoudingen van melk- en zuivelproducten zijn de laatste tijd nl. zo gewijzigd, dat de consumptie- melkvoorziening in een bepaald gedeelte komèr'and tb moeilijkheden dreigt te De minister van Landbouw Visserij en oedselvoorziening acht het dan ook noodzakelijk tot herstel van de prijsverhouding op korte termijn een regeling ten uitvoer te brengen, welke de kaasfabrikanten en boerenkaaspro ducenten verplicht een heffing te beta- „<Ln->oa^ ?5 CCnt per ks voor door hen na 22 October 1949 te produceren kaas i; De- uttv°ering van deze heffingsrege ling is m handen gelegd van het bedrijf schap voor zuivel Het is geen gewoonte, dat geantwoord wordt op niet-ondertekende ingezonden stukken, maar voor een brief, welke aan onze loupe werd toevertrouwd, ofschoon bedoeld epistel geen betrekking had op een door ondergetekende aangesneden on derwerp Analyst schijnt overal goed voor te zijn willen wij een uitzondering maken, omdat een belangrijke zaak door misvatting wordt belicht uit een verkeer de hoek, zoals meer geschiedt. En daarom is het waarschijnlijk goed om het inge zonden stuk toch maar onder de Loupe te nemen. Onder de titel „De Kinderbijslag afge roomd" is dezer dagen in ons blad een be schouwing geplaatst, welke grotendeels was ontleend aan een artikel in „Het Ge zin". Daarin werd aan de hand van cij fers aangetoond, dat te veel van de kinder bijslag wordt afgeroomd door hiervan be lasting te heffen. Inzender komt daar tegen op zonder in tussen de juistheid van de cijfers te be twisten en zonder ook de argumenten te weerleggen. Schrijver beweert o.a„ dat „de kinderbijslag wel loon geacht wordt, als het om te halen is, maar wanneer er be lasting betaald moet worden, dan is het geen loon". Hier nu is inzender al direct abuis. In genoemd artikel werd juist be toogd, dat kinderbijslag geen loon is al wordt hij door sommige instanties aldus beschouwd; daar tegen gaat echter juist het verzet maar een tegemoetkoming aan de behoefte-factor; een beloning we gens bewezen diensten aan de gemeen schap; een sociaal recht. En nu gaat het niet aan om van een toe slag voor slechts een gedeeltelijke tege moetkoming aan de behoefte van de grote gezinnen, zoveel af te nemen, dat het be oogde doel met deze toeslag niet meer be reikt wordt. Met andere woorden: men mag met de ene hand niet terugnemen, wat met de andere gegeven is. Nu moge waar zijn, dat de rechterhand niet behoort te weten, wat de linker doet, zo zijn die woorden vast niet bedoeld, want in dit geval is de linkerhand van de fiscus al te „link". Het gehele schrijven van inzender ver raadt, dat hij met de sociale gronden van de kinderbijslagregeling niet goed op de hoogte is. Men billijke het echter, dat wij op deze na jaren „uitgevochten" kwestie in kort bestek niet breed kunnen ingaan. Hij schaffe zich daarover wat lectuur aan en bestudere deze. Hopenlijk komt hij dan tot beter Inzicht. Trouwens, een rustig kennisnemen van bedoeld artikel „Kinder bijslag afgeroomd" kan al heel wat mis vattingen wegnemen. De schoen wringt deze „middenstander" zo luidt de ondertekening waarschijn lijk bij het niet-toekennen van een kinder bijslag aan zelfstandigen. Doch waar het ééi» ontbreekt, behoeft het andere toch niet per se onredelijk te zijn. Wat de zaak zelf betreft, in ons blad is reeds lang geleden en met nadruk de kin derbijslag voor zelfstandigen bepleit. Dat deze er nog niet is, kan moeilijk onze schuld genoemd worden. En het ontbreken hiervan mag voor ons evenmin reden zijn om de rechtsgrond van de bestaande kin derbijslagregeling aan te tasten. Exclamaties als „dat iemand, die hon derd gulden verdient, zelf wel voor zijn kinderen kan zorgen en' het geen ander behoeft te laten doen" snijden o.i. geen hout. De vraag, of ook Ministers en Kamer leden kinderbijslag krijgen, zou overbodig zijn, als de schrijver op de hoogte was. Immers, alleen personen in loondienst ontvangen kinderbijslag. Inzender moet ook niet denken, dat een Kamerlid of Mi nister van zijn vergoeding rijk zal wor den. Als er rekening zou worden gehou den bij een Minister met het aantal kin deren, zou zulks heus zo gek nog niet zijn. Wij hebben inzender, die niet onder tekende, o.i. meer dan het volle pond ge geven in de hoop, dat een en ander zijn beperkte kijk op de zaak wat verruimen zal. Het valt natuurlijk niemand kwalijk te nemen, als hij eens abuis is en met de beste bedoelingen er naast is. Het is ten slotte altjjd flink, wanneer men zijn me ning niet onder stoelen en banken steekt. Besluiten wij met de wens, dat ook „mid denstander" spoedig zal kunnen profiteren van een kinderbijslagregeling voor zelf standigen en dat dan die kinderbijslag nieit door de fiscus zal worden afgeroomd. ANALYST. Heden wordt in de algemene ver gadering der V. N. te Flushing Meadow een verhit debat verwacht over de be noeming van een niet-permanent lid van de Veiligheidsraad. Joegoslavië en Tsjechoslowakije zijn de twee candi- daten voor de vrijkomende zetel van de Oekraïne. Zoals in een deel onzer edities van gisteren werd gemeld, zal Engeland stemmen vóór Tsjechoslowakije en te gen Joegoslavië. Ook Denemarken, Noorwegen en Chili hebben reeds te kennen gegeven, dat hun stem naar de Tsjechoslowaakse volksrepubliek gaat. Zweden en Frankrijk zullen echter de candidatuur van Joegoslavië steunen. De Britse mededeling ging vergezeld van een ernstige afkeuring van de Rus sische poging om druk uit te oefenen voor de verkiezing van Tsjechoslowakije. Ge doeld werd op de verklaring van Vysjinsky, volgens welke de sovjet-unie zich zal verzetten tegen het Joegoslavi sche lidmaatschap van de Veiligheids raad. Gezegd werd, dat deze verklaring „een zeer slechte indruk" had gemaakt. „Engeland steunt de candidatuur van Tsjechoslowakije in overeenkomst met artikel 23 van het handvest, waarin vast gelegd wordt, dat de niet-permanente le den van de Veiligheidsraad volgens een In verband met onze „Gongslag" van gisteravond merkt men ons van bevoegde zijde op, dat ingevolge de kinderbijslag voor rentetrekkers de weduwe, wanneer zij rente krijgt krachtens de invaliditeits wet, ook bijslag geniet voor de kinderen tot 16 jaar. Zelfs bij hertrouwen behoudt de moeder dat recht. De nieuwe vader komt dan niet in aanmerking. gelijkmatige geografische verdeling ge kozen dienen te worden", aldus een Brit se woordvoerder „De opvatting van Vys jinsky, dat de verkiezing van Joegoslavië onwettig en onrechtvaardig zou zijn, had echter geen grond. De sovjet-unie poogde druk op een individuele stemming uit te oefenen en zulks heeft een ongunstige reactie verwekt". Ten aanzien van de Britse steun aan Tsjechoslowakije voor het lidmaatschap van de Veiligheidsraad zeide Acheson: „Men kan er verschillend over denken. 1 Dit is geen kwestie van wereldschokkend j belang". HENK VAN* DER MAZE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1