Donderdag 20 October 1949 Zorgen om Britse defensie en sociale zaken R Brieven uit Fatima „Helpt mee de pieken onder de duim te houden Voor een millioen aan valse honderdjes HAASAZIJN De nacht 24e October r SPECULATIE OP ONGEZONDE BELANGSTELLING? lichtprocessie pagina 2 Als sij niet bespaard blijven voor besparing crisis dreigt Matthew Fox in Indonesië ADIO programma Nieuwe K.L.M.-lijn op NIEUWE LOTGEVALLEN ft Advocaat en candidaat-notaris in 't complot NATIQNALE KLEDERDRACH TEN AANGEBODEN AAN PRINSES WILHELMINA Hij zoif. onder andere naam in Batavia zijn aangekomen SLACHTOFFER VAN ONT- PLOFFING HETELUCHT- MOTOR BEGRAVEN Gesneuveld in de strijd voor technische vooruitgang SCHREIEDER WIL NOG VERDIENEN aan het Nederlandse volk „DE SLANGENKUIL" Jt van Henri de Greeve EN GUN KLAARTJE KILO- WATT EENS RUST Duitsland mm n door MARIE-LOUISE CAVFAT ï/rnftT V°,°r 80ed °P San2' In Char* Voetbal in Engeland (Telefonisch van onze Londense correspondent) De hooggeplaatste ministers, die het comité voor economische politiek van het Britse kabinet uitmaken, zfjn vol gens de politieke medewerker van de „Daily Express", in botsing gekomen over belangrijke punten inzake bezuini ging en er heeft gisteren grote be drijvigheid in Whitehall geheerst, waar men de geschillen poogde te overbrug gen. Enige ministers zouden zelfs hun verzet tegen de plannen zo ver door gevoerd hebben, dat op het punt gestaan moeten hebben hun ontslag aan te bieden, indien verminderingen in gevoerd werden In de verdedigings- en in de sociale diensten. Een groep heeft naar de „Daily Ex press" meent te weten, er op aangedron gen, dat de bezuinigingen geheel en aj ten'koste zullen komen van de verdedi- gingsid-epartementen en dat daarentegen de sociale diensten zullen worden vrij gesteld. Maar hiertegen verzetten weer de hoofden van de verdedigingsdepartemen ten zich met hand en tand en zij wor den gesteund door de technische chefs dier departementen. Zij hebben ook de steun van Ernest Bevin, de minister van buitenlandse zaken. Wanneer, zoais vele labour-parlements- ledan wensen, de defensiediensten tot het laagst mogelijke minimum zouden worden teruggebracht dan zou er alle mogelijk heid bestaan, dat zowel Bevin ais Alexan der de verdedigingsminister, die de co ordinatie van' de drie verdedigingsdepar- tementen heeft, zouden overwegen- of zij al dan niet onder zulke omstandigbe den in het kabinet zouden blijven. In het Lagerhuis werd er bij Alexandei sterk op aangedrongen, dat hij een ra ming zou geven van de verhoging de1, defensiekosten, als gevolg van devaluatie. Dit verlangen werd niet alleen van da zijde der oppositie, maar ook door so cialisten nadrukkelijk te kennen gege ven. De oorspronkelijke uitgaven voor verdediging in de thans lopende begroting bedroegen 759.863 000. Algemeen neemt men aan; dat de cijfers thans, ook in ver band met de devaluatie, tot 1000 mil lioen gestegen moeten zijn. Men twijfelt er niet aan, dat Attlee het mogelijke doet om middelen te vin den tot verlaging van dit astronomische cijfer, zonder dat hierdoor de vitale ver plichtingen der rijksverdediging worden aangetast. Verlaging van de conscriptieperiode tot een jaar, verhoging van de leeftijd van oproeping, waardoor de volgende lichtin gen feitelijk 12 maanden zou worden uit gesteld, zijn middelen, waardoor bespa ringen kunnen worden Ingevoerd en welke overwogen worden. De hoofden van de verdedigingsdepar tementen en Isaacs, de minister van ar beid, werden gisteravond door Attlee naar Downingstreet geroepen om een bijeen- ^„„ebroken en leeg geroofd. l.nwvxS Uil lI>n« Uai AAVn'ltA S/rtAf Gistermiddag werd aan H. K. H. Prin ses Wilhelmlna in het Nederlandse Open luchtmuseum te Arnhem een collectie nationale klederdrachten aangeboden ter vervanging van de tijdens de oorlogs jaren verlóren gegane collectie, die haa- iu 1898 'ten geschenke was gegeven. De collectie bestaat thans uit 80 cos- tuums uit alle streken van het land. Die van 1898 bestond uit 250 costuums, zo dat een en ander thans nog niet volle dig is. Gedurende de oorlog waren de cos tuums, naar men dacht veilig geborgen op het kasteel „Doornenburg'in de Bejuwe, Helaas juist in deze streek werd verwoed gevochten, met het gevolg dat alias verloren ging. De gouden en zilveren sieraden, bij de costuums behorend, waren in een safe Arnhem opgeborgen, maar die werd komst bij te wonen van het comité voor economische politiek. Het feit, dat Isaacs aan de besprekingen deelnam, wijst er op, dat de eonscriptiekwestie besproken werd. Tot de andere ministers behoorden Cripps, Bevin, Morrison en Dalton, bene vens natuurlijk de ministers van de ver- digingsdepartementen en de chefs van de staven van land-, lucht- en zeemacht. Onder de aangenomen naam „Marks" is Matthew Fox met de „Oranje" in Ba tavia aangekomen, aldus meldt het fe derale blad „Arta Indonesia". De correspondent van Aneta ontdekte dat met deze boot aankwamen M- Lury en Cecil Marks, resp. beheer der en inspecteur van de Oosterse af deling en toekomstig beheerder der af deling Batavia van de Universal Inter national Films Incorporated. Lury'zeide: „Ofschoon er enig verband moge bestaan tussen Fox en Universal, bestaat er geen zakelijke betrekking. Ons werk hier is de distributie van films en geen vertegenwoordiger van de Uni versal mengt zich in andere aangelegen heden"- Marks verklaarde aan Aneta, dat hij niets van de aangelegenheid Fox wist, hij toonde zijn paspoort, dat afge stempeld was in Sydney. Velen uit leidinggevende kringen zo wel van Philips, de NSF als van Werk spoor waren gistermiddag naar de Nieu we Algemene Begraafplaats aan de Bos- drift te Hilversum gekomen om de laat ste eer te bewijzen aan ir. H. Meier Mattern, die Vrijdag j-1. te Delft bij een ontploffing van een heteluchtmotor om het leven kwam. Nadat het stoffelijk overschot naar de groeve was gedragen, gevolgd door zeer velen en gesierd met talloze bloemstuk ken, voerde als eerste spreker het woord de vice-voorzitter van de raad van be heer der N, V- Philips, ir. F, Phiiips, die zeide, dat ir. Meier Mattern was gesneu veld op de frontlijn van de strijd voor de technische vooruitgang. Ir. M. Damme, president-directeur de N. V. Werkspoor, noemde dit plotse ing verscheiden een groot verlies. De overledene was een uitzonderlijk knap Ingenieur, die zijn kennis fundeerde op solide wetenschappelijke basis en van wie nog veel mocht worden verwacht Fr. W. van Zoest, sprekend namens de directie der N. V, Thermomotor, rele veerde, dat dit rampzalig ongeluk ge schiedde nu men juist in een beslissend hoopgevend stadium op het gebied van de ontwikkeling van de hetelucht motor was gekomen. Dat dit werk zal worden voortgezet, daarvan getuigde na paens de naaste technische medewerker.! van de overledene ir H. van Suchtelen. waarna tenslotte een zoon een dank woord sprak. Nadat de Prinses in de Za'anse pronk kamer had plaats genomen trokken de landgenoten, die de verworven costuums droegen, aan haar voorbij. Men had zich in groepen provinciegewijs verzameld. Cruys Voorbergh gaf aan Prinses Wil helmlna de gewenste toelichting, Bij het verlaten van dit gebouw werd haar een album met allerlei foto's van het openluchtmuseum ten geschenke aungeboden. De Ned. Boekverkopersbond heeft aan ai zijn leden een circulaire gezonden naar aanleiding van het feit, dat binnen kort onder de titel „Het Englandspiel" een boek zal verschijnen van Joseph Schreieder. In deze circulaire wordt de boekhandelaren mededeling gedaan van het bestuurbeslult de leden te adviseren het boek niet te etaleren of op welke andere wijze ook te pousseren, omdat de bond van mening is, dat de fled. boek verkopers er niet aan dienen mede te werken Schreieder geld te laten verdie nen aan het Nederlandse volk, waarte gen hij zoveel kwaad hoeft uitgericht, Blijkens een mededeling van de uit geefster heeft Schreieder het honorarium bestemd voor het betalen van zijn in Ne derland ontstane verplichtingen. „Wij wensen Schreieder niet in bescherming te nemen, zegt zij, hij heeft gewerkt tegen ons land en zijn bondgenoten. Maar ieder, die dat wil kan nu kennis nemen van het geen een der twee ontwerpers van het Englandspiel daarover mededeelt". De Britse onderminister van buiten lands^ zaken, Mayhew, heeft in het la gerhuis verklaard, dat de „luchtbrug" naar Berlijn Engeland 10.250.000 pond sterling gekost heeft. Slechts Aaatole Litvak's onper soonlijke regie maakte de film vertoonbaar In de Middeleeuwen nam men algemeen aan, dat een belevenis, die een normaal mens uitzinnig kon maken, omgekeerd in staat moest zijn. een geesteszieke terug te brengen tot de normaliteit. Op dit wonderlijke principe berustte de des tijds toegepaste en voor onze begrippen nogal barbaarse therapie voor krank zinnigen, waarbij dezen in een slangen kuil moesten afdalen in de verwachting, dat de schok en de angst voldoende zou den zijn, om de gestoorde geestesvermo- gens te herstellen. Niet zonder bedoeling heeft Mary Jane Ward het boek. dat haar eigen ervaringen in een Amerikaans krankzinnigengesticht bevat, „The Snake Pit" genoemd. In het Rockland State Hospital, waar zij werd verpleegd voor een ongevaarlijke zenuw inzinking, vond zij voldoende overeen komst met de middeleeuwse slangenkuilen om zich gerechtigd te voelen met een sen sationele titel de gemoederen in Amerika in beroering te brengen. Voor de sceptici, die in Mary Jane W-"d's boek een aangrijpende roman za gen, waarvan de authenticiteit echter kon worden betwist, verscheen kort na de verschijning van „The Snake Pit" een reportage van de New Yorkse journalist Albert Deutsch over een rondgang door de voornaamste krankzinnigengestichten van Amerika- „The Shame of the States" (De schande van de V-S-) noemde Deutsch zijn verslag, dat nuchter is. maar in zijn aanklacht niet minder beschamend voor een moderne samenleving dan Miss Ward's roman. Aldus kreeg „The Snake Pit" een za kelijke ondersteuning, waardoor niemand meer in het onzekere behoefde te zijn over de algemene toestand in de krank zinnigengestichten van Amerika. Werd de 20th Century Fox, toen ze de best-seller van Mary Ward ging verfil men, gedreven door idealistische motie- ven, heeft ook zi. ngeneeslijki Alles loopt, VRIJDAG 21 OCTOBER. HILVERSUM II (II* M') 7.00—24.00 NCRV. 7.00 en «00 Nieuw» en gram.; 9,15 V. d zieken; 9.30 Waterst,#.35 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; H.« Piano; 11,43 Gram 12.00 Sextet; 12.33 Trio; 13.00 Nieuws 13.15 Promenade-ork.; 13.45 Gram.; 14.15 Hoor spel; 15.00 Strijkkwartet; 15.30 Gram.; 15.40 Voordracht; 18.00 Omroepork.; 18.40 Voor dracht: 17.00 Gram.; 17.15 Cello en piano; 17.45 Friese ultz.; 18.00 Pianoduo; 18.15 Causerie. 18.30 Gemengd koor; 18.45 Causerie; 19.00 Nieuws: 19.15 Regeringsultz.19-30 Radio krant: 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 12.15 strijk- ork.; 20.45 Gram.; 20.55 Hoorspel; 21.45 Radio Philh. Ork.: 22.45 Avondoverdenking; 22-00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM I (301. 5 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.7.30 Gram.: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 v. d. vrouw; 9,00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Gram.; 10.30 V. d. vrouw; 10.45 Gram.; 11.1 Voordracht; 11.30 Accordeonork 12.00 orgel en zang; 12.33 Sport; 13.45 Gram., 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.45 Gram.. 14.00 V. d. vrouw: 14.20 Sollstenconc.: 15.00 Boekbespr.; 15.20 Gram.; I6.00 Film; 18.30 V. d. jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Causerie over muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Orgel en zang; 19.30 Causerie; 20.00 Nws; 20.05 Plano; 20.30 Causerie; 20.55 Boekbespr., 21.00 Verzoekprogr.21.30 Voordracht; 21.50 Buitenl. overz.; 22.05 lichte muziek; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. RADIO DISTRIBUTIE III: 7-00 VI- Br.; nws. 7-05 gram. 7.30 kron- 740 gym 7 50 gram- 8-00 nws 8.05 Conc- 9 00 nws" 9-05 lichte muz. 10.00 Eng. L.P.: Harold Smart (org). 10-30 Eng- H.S-; Tommy Smith en ork- 11-00 Eng L-FV BBC Welsh Orch- 11-30 voordr. 11-45 „Mrs- Dale's Diary". 12.00 VI- Br-: gram 12.30 weerber- 12-32 gram. 13-00 nws- 13.15 orgelspel en zang. 14-00 oude muz- 14.45 schoolradio (Van onze verslaggever) In de komende wintermaanden zullen de eleetrische centrales in het gehele land zich weer voor grote moeilijkheden geplaatst zien bjj de levering van stroom gedurende de z.g. „piek-uren", dat zijn de uren van 7 tot 9 des morgens en van 4 tot 6 des middags. Een drastische be perking van het stroomverbruik tijdens deze uren is noodzakelijk gebleken. Een symptoom van de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen, openbaarde zich reeds Woensdagavond in Amsterdam en het Gooi bij de storing, die in het krachtstation optrad en waardoor een uur lang vele steden zonder electrici- teit zaten- Dergelijke storingen moeten worden voorkomen en daaraan zal de gehele be volking moeten medewerken. Onder het motto: „Helpt mede de pieken onder de duim te houden", zal men trachten geheel Nederland op te wekken vooral in de piekuren zo weinig mogelijk stroom te gebruiken. Deze algemene bestrijding van een te groot electrieiteits-verbruik heeft vele fa cetten, Allereerst heeft men de industrie gewonnen voor een bezuiniging. De huis gezinnen zullen een dezer dagen in hun brievenbus een klein pamfletje vinden, dat hun dringend vraagt „Klaartje Kilo watt" twee maal per dag wat rust., te schenken. Een laatste beperking, die te vens een psychologisch effect op de bur gerij zal hebben, is een beperking van de etalage-verlichting. Zoals bekend, heeft de regering een j verbod van stroomverbruik voor etalage verlichting uitgevaardigd tijdens de piek uren (Zaterdag alleen des ochtends) in November, December en Januari. Van dit verbod kan ontheffing worden verleend, indien de winkelier ztch schriftelijk ver. bindt ln winkel en etalage tijdens de piekuren niet meer dan de helft van het vorig jaar gebruikte aantal lampen te ontsteken- Deze maatregel geldt voor het gehele land, uitgezonderd Friesland, dat voldoende centrale-capaciteit heeft. Ter vergemakkelijking van de contróle zal iedere winkelier in zijn winkel een ver klaring moeten ophangen, dat-hij zich on der toezicht heeft gesteld van de plaatse lijke commissies inzake de etalage-ver lichting afdelingen van de Landelijke Commissie. Tevens gaat de winkelier een verbintenis aan met het Energie Bedrijf, of P.E.N. dat hij zich niet aan de maat regelen zal onttrekken. In Amsterdam, waar 15 tot 17-000 winkeliers bij deze re geling betrokken zijn, zuilen de formulie ren verkrijgbaar zijn bij het G.E.B. Ka tr.er van Koophandel en distributiekan toor Amstel 1. In de provincie Noord- Holland met 15.000 aangesloten winkeliers zijn de gemeente-besturen ingeschakeld voor de verdeling van deze paperassen. Indien een winkelier zich niet wil binden, za) hij in het geheel geen verlichting mo gen ontsteken de bedoeling gehad, de vinger op een zieke plek in de samen leving te leggen of begon zij slechts een veilige speculatie op het succes van het boek en op de sensationele inhoud ervan? Hoe dan ook, men zal het er wel over eens zijn, dat het behandelen van een onderwerp als dat van „De Slangenkuil" ln de bioscopen slechts kan zijn gemoti veerd als daarmee grote, algemene be langen zijn gediend. De intrige van „De Slangenkuil" speelt zich af in 'n krankzinnigengesticht, waar, door gebrek aan geschoold personeel en medisch toezicht, chaotische toestanden zijn gaan heersen. De hoofdpersoon (in de film. gespeeld door Olivia de Haviland). 'n „licht geval", wordt in deze omstandig heden geheel verkeerd behandeld, vervalt van d# ene crisis ln de andere en belandt tenslotte zelfs in de afdeling van de ke patiënten, de „slangenkuil" althans voor de hoofdpersoon nog goed'af, maar als zij tenslotte genezen de Inrichting verlaat, heeft men geen en kele zekerheid, dat er voor de andere verpleegden een enigszins menswaardig bestaan zal beginnen- Men zal zich moeilijk een hachelijker onderwerp kunnen voorstellen om in de bioscoopzaal te behandelen. En het is al leen te danken aan de weinig persoonlijke manier, waarop de regisseur An-atole Lit vak zijn film heeft gemaakt, dat het eind, resultaat, zij het met het nodige voor behoud, vertoonbaar werd voor een ge mengd bioscooppubliek. Slechts uit een enkel suggestief fragment valt op te ma ken van welk eén halluclnaire verschrik- king de film had kunnen worden, als Lit- vak de onvermoede mogelijkheden van 't filmmateriaal op dit gegeven had toege past. Nu laat hij vooral net accent vallen op de sentimentele kanten van het ver haal. waardoor, zoals gezegd, de film meer geschikt wordt voor openbare vertoning- Dit alles neemt niet weg, dat de tegen stand, die „The Snake Pit" van officiële zijde in Europa, daar zij geen enkel be lang dient (ieder land haast zich ten minste de film te laten voorafgaan door een mededeling, dat de beschreven toe standen niet slaan op zijn eigen krank zinnigenverpleging) begrijpelijk is. Want men ontkomt niet aan de indruk, dal hier met de ellende van geestelijk zie ken geappelleerd wordt aan een belang stelling met bedenkelijke inslag. En niet tevergeefs, zoals de toeloop in het buitenland naar doze film bewijst- G B- Zaterdagavond, 15 Oct. '49. Hooggeachte redactie, Het is nu Zaterdagavond. Zoals ik U reeds schreef kwamen wij hier Dinsdag avond aan, ongeveer half tien. U hebt werkelijk het onmogelijke van mij ge vraagd- Over de belevenissen sinds die Dinsdagavond tot nu toe zou ik zonder enige moeite een dik boek kunnen schrijven en de mij toegedachte ruimte in Uw krant zou nog niet eens groot genoeg zijn om de inhoudsopgave van dat boek te bevatten. De drukte is enorm. Woensdag stro men de duizenden binnen uit alle streken van Portugal- Gaandeweg dient elke ope ning tussen huizen als parkeerplaats- Men sjort allerlei vehikels op allerlei open plekken. Dalkommen zijn met auto's gevulde bergplaatsen- De auto's zijn niet te tellen. Luxe- en oud-roest staan broederlijk naast elkaar. In deze enorme met mensen gevulde ruimten vallen ze echter nauwelijks op- Want de grootste massa komt te voet of per ezel. Gaandeweg bezetten deze massa's de reusachtige terreinen achter en voor de Cova Daar installeren zij zi°h in tenten en tentjes, waarvan de meeste allesbe halve luxueus zijn- Maar het gaat er ge zellig en vreedzaam toe. Ze drommen bij elkaar onder de steeneiken en vor men daar de meest schilderachtige groepen, die men zich kan indenken. Zo belegeren zij op vreedzame wijze de Cova en als het avond geworden is knetteren en branden en vlammen de duizenden vuren en vuurtjes waarop zij hun koffie koken. Het is best te be grijpen, dat vele autoriteiten van grote hotels niets willen weten en ik hoop dat ze hier nooit gebouwd zullen wor den- Als ze er eenmaal zullen zijn, is het met Fatima oriherroepelijk gedaan. Daarenboven zorgen deze tienduizen den zelve voor de fourage, want hon derden en honderden primitieve tentjes en tafeltjes brengen de eenvoudige voe dingsmiddelen voor 'n paar excudo's aan de man. Onder leiding va» de on betaalbare altijd parate allemansvriend pater Limpens, Montfortaan, die Portu gees spreekt als zijn landstaal Neder lands, zijn wij doorgedrongen tot in de verste hoeken van deze ongevaarlijke rimboe, van dit wellicht grootste open- Huchthotel ter wereld- Denk niet dat U nu iets weet Of ook maar een greintje voorstelling hebt van dit fantastische schouwspel. Kom en zie. Ik zeg dit aan ledereen. Het is de moeite waard e-en heel jaar, desnoods een paar jaar krom te liggen om deze „levenservaring" Fatijna te ondergaan, niet zozeer en zeker niet alleen om deze ongelofelijk fantastische entourage, als wel om alles wat men hier geestelijk beleeft Een krantenartikel is niet de aangewezen gelegenheid om dieper in te gaan op deze geestelijke gezondheids kuur, die geen vezel van een menselijke ziel onaangeroerd laat- Ik kan dan nu ook niets anders doen dan trachten een beschrijving te geven van iets, dat zijn niet te tellen. Telkens als in een lied het „Ave" voorkomt, wuiven duizenden en duizenden handen met een zakdoek. Nooit zal ik dat vergeten. Mgr. Fesser* had direct na aankomst met ons in Fa tima, als 't ware beslag weten te leggen op het beeld tijdens de processie voor de Nederlanders. Uit hen werden de dra gers priesters en leken gekozen. Toen het beeld na een lange tocht, door guirlandes van onvergetelijke liederen, boven aan het kathedraalpiein was aan gekomen, stonden mannen en vrouwen te huilen als kinderen, toen onder het zingen van eindieioze „Ave's" heel da Cova stond te wuiven- Daarna begon om 1 uur een H. Mis, die tegelijkertijd de eerste H. Mis was van een jonge neomist. Dan gaat er bjj weerga zeer zeker nergens ter wereld de consecratie heel wat in je om. Da heeft. I eerste consecratie voor hem. Ik telde 26 jaar terug. Zes en twintig jaar pries- Woensdagmiddag was intussen een bidtocht georganiseerd naar de parochie van- Fatima, waar de kinderen van Fatima gedoopt waren en waar nu het graf is van Jacintha en Francesco. Het vandalisme van een goedbedoelde maar brutale devotie heeft het grafmonu mentje der twee kinderen lelijk ge sehonden. Pater Cuppen, een der on vermoeide leiders van onze bedevaart, hield daar een predikatie over het doopsel, die diepe indruk maakte- U moet U zo'n tocht naar Fatima heus niet voorstellen als een plezierreisje. De zon blakert, de weg wordt al gauw moeilijk begaianbaar, bezaaid als hij is met keien en keitjes. Deze weg wordt bid dend afgelegd Ja onze pelgrims vor men een waarachtig biddend leger. Onze pelgrimschaar bestaat ..lang niet alleen uit jonge mensen, er zijn mensen bij op leeftijd. Ik heb bejaarde dames deze zware tocht zien maken zonder uit te vallen. Woensdagavond dan begon het grote feest, dat geen menselijke fantasie zich kan voorstellen De massa's, niet met honderden te tellen, liggen, of liever zitten en knielen gestapeld tegen de geweldige hoge treden van de prachtige, op een heuvelrug gelegen kathedraal- Deze majestueuze, ranke toren beheerst heel de Cova- De ligging is volmaakt. Van de hoogste trede af begint over heel de breedte iets wat lijkt op een enorm zwart tapijt, dat afrolt in de Cova: de mensen op de treden. Soms denkt men aan milliarden bijen bijeen- Tot twaalf uur stijgt uit deze enorme massa uren lang het gebed als een he melbestorming naar boven in de einde loze ruimte van deze smetteloze ster renhemel, zacht als balsem- Dan begint de menigte te zingen met melodieën, die diep in het hart grijpen, omdat ze zo regelrecht uit het hart komen- De massa komt in beweging en gaat een lichtpro cessie beginnen over het oneindige veld met als middelpunt het kleine kapelletje. Twaalf uur! Het lichtspel staat stil. En de nachtelijke aanbidding in de ópen lucht begint. De lucht is vol meditatie en wijding. Dat duurt tot twee uur.'Maar om vijf uur beginnen overal alweer de H.H- Missen. De tienduizenden slapen buiten- 's Morgens komen weer andere tienduizenden- Intussen had om negen uur een wel heel bijzondere plechtigheid plaats- Twee pelgrims uit onze Nederlandse groep werden tot de gelukkigste mensen ter wereld gemaakt. Het waren twee Limburgers, die naar Fatima waren gereisd, o-a- pm daar hun huwelijk te sluiten. Daarna werden de Nederlandse priesters ontvangen door mgr José Al- ves da Silva, de bisschop. Wij hebben nauwelijks de tijd enige verfrissing te nemen, want tegen elf uur begint de grote processie met het beeld v/in Maria van Fatima. U kunt al enigs zins vermoeden wat dat hier betekent in Fatima zelf, waar geen enkel menselijk opzicht het geluk en zijn uiting remt- Heel de Cova is gevuld met duizenden, terschap! Het is verpletterend wat God doet aan een mens, als ieder ander mens. Toen betrad mgr. Pessers d:e kathe- draaltreden met het Allerheiligste om de zieken te zegenen. De stem van de voor bidder achter de microfoon bad, bad. bad met het geweld van een blinde, van een dov-e, van een lamme- En heel het veld bad mee met het te.mperament van een oplaaiend geloof. Vijf uur lang hebben we gestaan, geknield, op de treden van de kathedraal in fc gloeibrand van een onbarmhartige zon- Hooggeachte redactie, ik laat het aan Uw fantasie en aan d-ie van mijn lezers over, zich van dit alles een voorstelling te maken- lk mag geen misbruik maken van Uw ruimle. Als ik alle schilderach tigheden, treffende momenten, onver wachte gewaarwordingen zou beschrlj- *lan zou er 6011 bcsk nodig zjjn. De bedevaart, die door paters Montfor- tanen werkelijk op een uitstekende wij ze geleid wordt, had Vrijdag genomen als een uitgaansdag, om de door emotie doodvermoeide pelgrims te laten uitrus ten in een verrukkelijke autotocht over Batalha, Nazare, Alcobaga- Deze uitgaans dag bracht ons echter niet uit de stem ming. want wjj bezochten de kathedraal van Batalha, het strand en het Trappis tenklooster van Alcobaga- Als u deze monumenten kent, behoef ik ze niet te beschrijven; als u ze niet kent, behoef ik er niet aan te beginnen. De pen van prof. Van der Meer zou er toe in staat zijn. Het overtreft alles wat wij ooit in ons leven zagen- Het Trappistenklooster met zijn 999 kamers heeft zoveel bijzon derheden dat daarover alleen al een boeiend artikel te schrijven zou zijn- Vandaag hebben we weer een bidtocht gemaakt naar Aljustrel. paar spraken wij de moeder van Francèsco en Jacin tha- Schrijven kan zij niet. En zij teken de met mijn potlood in mijn blocnota een kruis- Wij spraken ook een zuster van Lucia, die het zonnewonder had ge- zien- ZU meende, dat de zon op de aarde ging vallen- Ik blader in mijn boekje- Beste redac tie, het is te veel- Laat ik er maar een punt achter zetten Ik hoop dat het vol gend jaar niet 30Ö, maar drieduizend Nederlanders naar Fatima zullt% gaan. Fatima is een wonder. Wie bekering nodig heeft, wordt hier binnenste bui ten gekeerd en ieder komt er als een ander mens vandaan- God zegene deze goede paters Montfor- tanen. Ik heb ze bewonderd- Eerlijk ge zegd: leider van zo'n bedevaart te zijn is een.... hondenbaantje. En pater Llmpehs, gezegend zij zijn naam duizend maal- Hij is een ezeltje strek-je en tafeltje-dek-je- Déze man heeft zich voor ons letterlijk doodge- sjouwd- Morgen, Zondag, beginnen wij de terugweg over Lourdes naar Nederland- En nu moet ik denken aan hen, die veer tien dagen gaan terug lopen, terwijl wij in comfortabele treinen reizen. Als wij thuis zijn, zijn zij nog dagenlang onder weg. HENRI DE GREEVE. Het ligt in de bedoeling van de KLM. binnenkort een nieuwe luchtlijn op Duits land te openen, waarbij gevlogen zal worden met Convair-machines. De route wordt Amsterdam-Dusseldorf-Neurenberg -München. Tot op heden waren de twee KLM- luchtlljnen op Duitsland: Amsterdam, Frankfort, München,Wenen, en Amster dam. Frankfort, München. De president van Oostenrijk, Karl Renner, heeft gisteren de leider der Volkspartij, aftredend kanselier Leo pold Flgl, gevraagd een nieuwe rege ring te vormen, zo werd officieel te Wenen medegedeeld. van ng. 15-30 Sydney Davey en ens. 16-00 NWDR: rk koor en sol. (fragm- opera's) omr.ork 15-00 Eng. L.P-." Louis Stevens en kwintet! 17-00 Kootwijk: Batavia. 18 00 Fr. Br.: v-d-sold- 18 30 VI- Br-: v.d sold- 19-00 nws. 19-30 gram. 19-50 Fr Br: her- en act. 20 00 gev. pr- 21-15 rustigegram muz. 21-30 pauze. 2135 VI- Br.: gram 22.00 nws. en kron- 2215 cabaret. 22.35 nws. 23 00 div. RADIODISTRIBPTIE IV.: 7.00 Eng. H-S-: nws., 7.15 Gram., 7.50 „Lift up your hearts", 7.55 weerber., 8,00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc. 9.00 Eng- L.P.: nws; 9-10 verz- pr., 10.00 div., 11.00 Eng. HS: v. d. scho len, 12.00 Eng. LP.: „Salute to Nelson", 12.20 BBC Schots ork., 13.15 Paul Fenoul het en z'n „Stargazers", 14.00 Fr. Br.: Causerie, 1415 Gr„ 15.00 Eng. HS, BBC Midi. Light Orch,. 15.45 critieken, 18.30 gram., 17.00 Fr. Br.: ber. en interv., 17.10 v. d. zieken, 17.450 Eng. LP. dansmuz., 18.00 Harry Groudson (org,), 18.15 Felix King en ork., 18.45 hoorsp., 19.00 Fr. Br.: uitz. t. e. v. Maurice Maeterlinck, 19.10 Fuga v. 18 violen, 19,15 omr. koren, 19.30 Eng. LP: Up the pole", 20.00 „Navy Mix ture" gevr. pr.. 20.30 Ignorance is bliss, 21.00 The plain man's guide to music. 22.00 nws, 22-15 Topic for to-night, 22.20 Panamania, 23.00 Chopin herd., (Solomon piano)- 23.20 Edmund Hoekridge m. or «ei 23.56 nws. 1 7. Toen de luitenant verdwenen was, ging Karei Kwiek eens even op een poef zitten. Hij vond het toch wel enigszins eigenaardig dat Kitty hem zo in aller ijl naar Bagdad had ontboden. Zou ze er zelf al zijn? Ze had natuurlijk een spoor ontdekt van de erfenis van oom Hendrik ofwel Henkie, die vlak voor de oorlog van 1914 in de Arabische woestijn op ontdekkingsreis was- De een of andere sultan had hem een schat gegeven, omdat hij diens enige dochter had gered uit de handen van een stelletje rovers. „Het kan", besloot Karei Kwiek zijn over peinzingen hardop, „soms raar lopen in het leven". „Dat is zo", antwoordde hem een zware stem en vóór hem stond met een grote revolver de heer Julius Caesar uit New-York. „Steek de handjes maar omhoog", sprak Julius, dreigend met zijn revolver heen en weer zwaaiend. „In teressante telegrammen ontvang jij, jon geman. Daar moet Julius meer van weten. Kom maar 'ns mee". En voordat Kareltje zich had kunnen verzetten was hij door Julius Caesar vooruit geduwd, de gang met de slapende schildwachten door, de straat op en een mooie nieuwe personen auto in. die daar al te wachten stond „Zo", zei Julius tevreden, „,nu gaan we een eindje rijden". Krefeld nog twee Belgen werden aange. Nu de zaak van de valse biljetten van honderd gulden geheel rond i». kan ein delijk een overzicht worden gegeven van het verïoop dezer affaire. Het was een van de grootste uit een lange reeks van jaren en het ging om niet minder dan een millioen gulden. Een en twintig arrestaties waren er nodig eer men de bron de drukker had. Het begon al spoedig na de oorlog. Eerst ging het nog maar om het namaken op betrekkelijk kleine schaal van distributie bescheiden, mqar toen dat niet meer winstgevend was, gingen de heren (Bel gen) maar ineens guldens maken. En om dat het ook wal moest opleveren, begon nen ze maar gelijk flink met bankjes van honderd! Een van de eerste aanwijzingen werd verkregen door de aanhouding ongeveer twee maanden gel-eden van een persoon m de Limburgse mijnstreek, die drie valse biljetten had uitgegeven. De rijks centrale van het ministerie van financiën (afd. falsificaties) nam het onderzoek naar de herkomst d-ezer biljetten ter hand. toen terzelfd-ertijd in 't Limburgse Zelfkantgebied onder Susterd-eel een Duitser werd gearresteerd, die twee valse biljetten wilde uitgeven. Het spoor van deze man leidde naar Gangelt bij Aken, waar vier personen werden gearresteerd. Enkele dagen later hield de rijkscentrale in Krefeld een andere Duitser aan, die zeventig valse bankbiljetten van honderd gulden onder zich had. Een nog betere indruk van de omvang van deze zwendel kreeg men, toen in éfATUURAZiJN Of Z'N BE S3 van flc 9). Nee mevrouw, zolang is het nog niet geleden. Jawelsedert de 25ste October, reken het maar na. Ja, u hebt gelijkik zal direct opbellen, beloofde Louise Het was prachtig weer en de heldere zonneschijn scheen Claire eindelijk uit haar lusteloosheid gewekt te hebben- Ze genoot van die frisse lucht na al die da gen van thuiszitten. Langzaam liep ze door de Avenue Foch naar het Bois de Boulogne. Een vruow in een beige trench coat met een rode hoed op liep haar voorbij- Precies Anna Smilowska, dacht Claire: Maar Anna Smilowska is dood. Plotseling ontwaakte een boosaardig gevoel van vredgde in haar hart- Dood. dacht ze: Nooit kan ze mij weer lastig vallen! De gebeurtenissen van de laatste we ken kwamen in haar herinnering terug- Op de vijfda October had zij een brief van Pierre ontvangen, een hartelijke brief vol liefde, waarmee zij zeer gelukkig geweest was- Die zelfde middag tegen drie uur had Louise haar een kaartje gebracht waarop de naam „Anna Smi lowska" gedrukt stond- Zij kende die naam niet, maar de bezoekster had er op gestaan te worden ontvangen- Anna Smi lowska was niet alleen- Zij was verge zeld door een man, die zij voorstelde als haar broer, Henryk SmiioWska. Wat wenst U?, had Claire gevraagd. Kan ik Duits met-U spreken? Ik weet, dat U die taal verstaat'en dan kan mijn broer ons gesprek volgen- Pools kent U zeker niet? Neen- Maar als U Duits wilt spre ken Zonder verdere inleiding viel toen de slag De bezoekster begon op beschuldi gende toon te spreken- Ik kom uit Marakesch- Ze zweeg een ogenblik, om de uit- werking van die woorden te bestuderen. Claire verroerde zich niet. Ze voelde, dat een catastrophe haar bedreigde- Ik heb daar uw man gesproken en tot mijn spijt moet ik U iets onaange naams mededelen, vervolgde de vrouw- Claire antwoordde nog niet en de be zoekster ging voort: Ik leende hem geld en hij gaf me een cheque, die in Parijs betaalbaar was- Claire was bleek geworden, maar ze wilde haar ontroering niet tegenover haar bezoekers laten blijken en rust:'; antwoordde ze: Ik begrijp u niet. waarom u me dat mee komt delen. Daar heb ik foch niet» mee te ma ken!, viel Claire uit. Toen had Anna Smilowska de aanval geopend. Zonder een sou sta ik nu, omdat uw man me m'n geld afhandig maakte en me -een ongedekte cheque gaf- Een Spaans officier in Tanger heeft me het geld voor de terugreis geleend- Mijn ba gage heb ik in Bordeaux moeten achter laten Als mijn broer me niet geholpen had, zou ik nu op straat staan! Uw man heeft zich als eon ploert gedragen! Ik verbied u mijn man in mijn wo ning en in mijn tegenwoordigheid uit te schelden!, zei Clairë bevend van woede- Ze verdedigt die onbetrouwbare kerel ook nog!, wendde Anna zich tot haar broer: Weet U wat een ongedekte chèque betekent? Dat is misbruik van vertrouwen, oplichterij! Ik kan hem aanklagen! Dat zult U niet wagen Dat zal ik Wel doen! Ik klaag hem aan wegens bedrog! Claire stond op het punt, de bezoekers te verzoeken, de woning te verlaten, maar zij bedwong zich. en zei rustig: Be drog? Hoe komt U er bij? Mijn man ls reeds drie maanden in Marokko. Hij zal vergeten hebben, z'n bankrekening te controleren. Ik ben er zeker van, dat'die chèque te zijner tijd uitbetaald zal wor- Waarom betaalt u hem niet?, stélde de broer voor: Dan is alles in orde- Ik? Moet ik die chèque van uw Hennyk Smilowska, die tot nu toe /.aster betalen? gezwegen had, zei: De chèque is niet i Smilowska lachte boosaardig- uitbetaald. Waarom niet? Wij geven u twee ■dagen bedenktijd. Als de chèque dan nog niet betaald is, dienen Wij een aanklacht in! Dat is chantage! Chantage? Ik moet toch leven-?, antwoordde Anna- Claire kon zich niet langer inhouden. Ze belde. Ik ben er van overtuigd, dat mijn man de chèque betalen zal. U behoeft geen schandaal te maken. Wij geven u twee dagen bedenktijd, herhaalde de broer: Hier hebt u mijn adres. Ik woon Rue Raynouard 143. pen sion Beauchamps Over twee dagen kom lk terug. Ik zal. U niet ontvangen! Toen de bezoekers verdwenen waren, verloor Claire haar zelfbeheersing- Wat had Pierre gedaan? De angst voor het schandaal beet zich in haar vast. Wat moest zij doen? Betalen? Zij zou het misschien gedaan hebben, als zij het geld ervoor gehad had, maar ze zat zetf krap en wie weet, voor welk bedrag de chèque was uitgeschreven- Pierre's be drog deed haar pijn- Ze wilde hem schrij ven, de leugens die in zijn brief die zij dezelfde morgen ontvangen had verwij ten. Eerst laat in de nacht kwam zij er toe, een brief te schrijven. Dagen verliepen. Anna Smilowska bom bardeerde haar met brieven, die alle in de papiermand terecht kwamen, maar Clalre begreep, dat ze daarmede niet van die onverkwikkelijke historie af was, Tien dagen na het bezoek diende Anna haar aanklacht in. Toen kwam die verschrikke lijke dag, de 24ste October. Ze had een bevel van de rechter ge kregen, op die dag in het Palais de Jus 'ice te verschijnen, wegens een aanklacht van bedrog, een ongedekte chèque Een ogenblik had zij op het punt ge staan, de waarheid te zeggen, maar zij hield van Pierre, ondanks alles. Ze voel de haat tegen de vrouw, die schuld van alles was Een stroom van verontwaardig- de woorden brak van haar lippen, ze ver gat zichzelf, ze hoorde niet. hoe de rech- ter haar aanmaande, zich te matigen- Als in een droom verliet zij het ge- bouw en liep doelloos langs de Seijie oever. Plotseling schoot haar bet adres, dat Anna Smilowska haar gegeven had, in gedachten: pension Beauchamps. zou zij erheen gaan? Wat nad zij nog met die vrouw te bespreken? Pierre had geen teken van leven gegeven op haar brief Pension Beauchamps. Vóór ze zich be. wust was wat ze deed, had zij eén taxi aangeroepen. Mademoiselle Smilowska is niet thuis madame -zei de concierge: Wilt u een boodschap achterlaten? Neen- Ik kom nog wel eens terug. Ze ging tevoet naar huis. Naar huis? Wat moest ze daar doen? Alleen zijn met haar kwellende gedach ten? Het was beter, nog eens naar hef pension te gaan. Ze moest het uitvechten met die vrouw: ze moest haar tot zwijgen brengenM'n hemel wat haatte zij da' mens! (Wordt vervolgd.) i™,j ocigeo -vt.iuvü aange. houden, die 150 valse biljetten hadder. n, dn, ander was voor de rijkscentrale aanleiding om de drukkerij i-n België te zoeken. Dit leverde aanvankelijk niet veel op. tot de reeds gemelde opmerkzaamheid van een winkeljuffrouw in een Haagse herenmodezaak het onderzoek in nieuwe banen leidde. De daarbij betrokken Belg M werd aangehouden. Hij gaf voor de biljetten in het buitenland te hebben ge kocht. Ter camouflage had de man twee echte bankbiljetten bij zich. Toen hij in Utrecht werd geconfronteerd met enkele personen, die eveneens valse biljetten hadden ontvangen, werd hij ontmaskerd als degene, die op verschillende plaatsen de valse biljetten uitgaf. Toen bleek ook, dat deze M. samenwerkte met de Bel gische ex-zwemkampioen B. en de Belg D., eveneens uit Luik. Deze laatste distribueerde de valse biljetten aan ge noemde M. en D. D. wist met B. naar België te ontsnap pen. nadat hjj in Eysden de nog aan wezige bankbiljetten bij een oom van B., een zekere L B. had verborgen. B- heeft iii Luik direct groot alarm gemaakt voor de bende, met het gevolg, dat het onderzoek dreigde spaak te lo pen. Wel werden B- en ln Luik gear resteerd en konden de resten van 375 valse biljetten in de tuin van L. B. lp Eysden worden opgespoord. De papieren waren eerst Ingemetseld in de muur van een schuur. De Luikse politiek vooral heeft toen nle stilgezeten. Een zwager van B. werd in Luik ook aangehouden en toen men daar in een zak kapok een bundel met 622 valse biljetten vond, kwam „on Blnssel werden nog drie perso- ti eerd' die de vervalsingsaffai re nnancierden, n-l. een industrieel, diens vriend en een candidaat-notaris, welke laatste de tekorten in zijn kas trachtte te dekken met de voordelen uit de verval singen. In Luik werd daarna nog een ex- advocaat. zekere R-. aangehouden en dank zij de loslippigheid van 'n barhouder werd te Charleroi tenslotte de identiteit van de tot nog toc onbekende drukker onthuld. In Luik had men intussen ook nog een Belg A. en de kermisreiziger De K. aan gehouden. Zodoende vond men tenslotte het adres van de drukker, zekere De P-, in Luik. Deze moest bij een huiszoeking in zijn woning onder zijn bed worden uitgehaald. Van de tienduizend gedrukte biljetten had genoemde De K. er achtduizend di rect ontvangen van de drukker, en die voor verder verspreiding aan de „sub agenten" in Belgie en Nederland doorge- gven. Verreweg de meeste van deze bil jetten zijn vernietigd of in beslag geno men, maar de mogelijkheid blijft, dat er hier en daar in Nederland nog een enkel vals biljet rondzwerft. De medewerking van het publiek word verzocht om, in dien zo'n vals biljet wordt ontvangen, ds pnlitie-auforiteiten hiervan in kennis te «tellen. Gisteren ls te Dublin de wedstrijd ge speeld tussen de league-elftallen van Ier land en Schotland. De Schotten wonnen met 1-0. Op Highbury te Londen speelden de league-kampioen Portsmouth en de Cup- winnaars Wolverhampton Wanderers een liefd digheidswedstrijd. De uitslag was 1-1-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2