Rusland bulderde tevergeefs Joego-Slavië lid van de raad SCHIEDAM IN OPSPRAAK W eerbericht Chauffeur zat anderhalf jaar onschuldig gevangen ienstplichtigen, die niet naar Indonesië wilden Besparingen op olie-invoer RIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Schelde-Rijn-ver- binding Radio-omroep zal zwijgen Eyskens devaluatie- politiek Jubileum mgr. Janssens Justitie vertrouwde te veel op kundigheid van grapholoog Zondag 6 November: autorijden Waarom zij toch worden uitgezonden door uitbreiding van raffinaderijen VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 giste JAARGANG Nadere bestudering Oostelijke oplossing ALTIJD WEER.... HET GELD Ter besparing van electriciteit Met 119 tegen 66 stemmen goedgekeurd Majoor Walter I. Beadle heeft op het vliegveld van Frankfort, vanivaar de luchtbrug naar Berlijn begon, aan een 160-tal arbeiders oorkonden uitgereikt. De arbeiders hadden zi£h door hun onvermoeid werken aan de luchtbrug onderscheiden. standigheden kennende, had doek vem*se rosentet eens in de mo- NU EN DAN BUIEN DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Belgische minister van openbare werken. Buisseret, heelt gisteren de in specteur-generaal honoraire voor open bare werken, Bonnet, ontvangen en met hem de vraagstukken besproken van de verbinding te water tussen de Belgische waterweger en de Rijn. De minister heeft de heer Bonnet opgedragen dit vraag stuk te bestuderen zonder echter afbreuk te doen aan de taak, die werd toever trouwd aan de zojuist te Luxemburg ge vormde gemengde Nederlands-Belgische commissie. De heer Bonnet zal in het bijzonder de technische zijde en de eco nomische aspecten moeten bestuderen van een verbinding te water tussen het ge deelte van het Albertkanaal, dat zich op het pebied van de provincie Luik bevindt en het gebied van Rijnland-Westfalen. Tijdens het onderhoud kwamen ook de bezwaren ter sprake, die voor 1830 de Nederlandse regering had, ten aanzien van het totstandbrengen van een ver binding tussen Antwerpen en het indus trie-bekken van de Moezel en Zwitser land. De heer Bonnet zal onmiddellijk met zijn werkzaamheden beginnen. Be sloten werd de duur van zijn opdracht op 14 maanden vast te stellen. Sedert het begin van dit jaar staat er op de lijst van dodelijke sportongelukken een serie van tien apart. Apart, omdat het tien gevallen van boksers betreft, en om dat velen iets tegen boksen hebben. Er zijn een paar weken geleden 27 mensen gedood bij autoraces in Tsjechoslowakije. Maar voor de publieke opinie weegt de dood van 10 boksers veel zwaarder. Wij vinden beide gevallen even erg, alleen zien wij in de boks-tragedies een exces van iets dat in wezen goed kan zijn, terwijl de do den van de autoraces een onvermijdelijk gevolg zijn van iets dat op zich al een exces is. Wanneer de mens voor zijn sport de techniek te hulp gaat roepen in die mate, dat de kracht van de techniek die van de mens overtreft en zelfs overheerst zoals in autoraces kan o.i. van sport geen sprake meer zijn, omdat sport voor alles gebaseerd is op de eigen-menselijke krachten. Maar nu komt het in de bokssport voor, dat ook de werking van die menselijke kracht excessen veroorzaakt, omdat zij niet beheerst en zelfs onjuist aangewend wordt. Dan komen we tot de trieste lijst van 10 boksers, die sedert het begin van dit jaar aan hersenbloeding na een partij zijn overleden, en waarover de „Osserva- tore Romano", het dagblad van het Vati- caan, het volgende zegt: Deze tragische voorvallen geven een duidelijke karakteristiek van de bruutste „sport", die ooit uitgedacht én toegepast werd: bruut zowel innerlijk als uiterlijk. De bokssport houdt in, dat de ene mens gedwongen wordt de ander neer te slaan om zelf niet neergeslagen te worden. Dit gebeurt dan om een massa te doen genie ten van een schouwspel vol wreedheid, waarna de „overlevende" gladiator wordt toegejuicht, terwijl de verslagene op de grond te krimpen ligt. De „Osservatore" vervolgt dan: Een en ander leidt tot verafgoding van het brute geweld. En de conclusie luidt: Hoe is het mogelijk, dat in landen waar hanengevech ten en vivisectie op dieren verboden resp. streng gebonden zijn, dergelijke menselijke vechtpartijen tegen betaling geduld wor den? Wij zfjn het geheel met de „Osservatore" eens, dat het z.g. „prijsvechten" vol is van excessen. Maar wij spraken onlangs ook de geestelijk adviseur van een der diocesane sportbonden, die de beoefenaars van de bokssport een mogelijkheid wil bie den tot aansluiting bij de N.K.S. En wij weten ook van een der hoogste kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders in een onzer buurlanden, dat hij het boksen „een schone stiel" heeft genoemd. In katholieke kringen komt men er thans aan toe, om waarde toe te kennen aan het boksen als zelfverdediging en lichaams ontwikkeling. maar let wel: zonder geld, zonder publiek, alleen maar de jongens en hun leraar onder elkaar, met als zuiver gehouden intentie: de sport. Het kan o.i. ook geen kwaad, om via berichten, mits wars van alle sensatie, over de „publieke" bokssport, de aandacht op de bokssport als zelfverdediging levendig te houden. Men moet dit standpunt kennen om te weten, dat de „Osservatore" ageert en terecht tegen de excessen van het „vechten.... om het geld". SUPPORTER. Naar wjj vernemen, zal de radio- omroep van 15 November tot 15 Januari zjjn steentje bijdragen tot de bezuiniging op het electriciteitsverbruik. Gedurende die periode zullen 's mor gens van 7.30 tot 8.30 en 's middags van 16.30 tot 17.30 uur over Hilversum I en II geen uitzendingen geschieden. Een uitzondering hierop vormen de Zaterdag middag en de Zondag. De Belgische kamer eindigde gisteren het van socialistische en communistische zijde uitgelokt debat over de devaluatie Geen ogenblik hebben de interpellanten hun critiek boven het peil van de banale meetingtoon kunnen brengen. Al hun be weringen werden door de regering zo afdoende weerlegd, dat het échec der oppositie voortdurend voor de roden zelf voelbaar was. Met 119 stemmen (C.V.P. en libe ralen) tegen 66 (communisten en socia listen) werd een motie van vertrouwen in de regering goedgekeurd. gen voor Moskou, waarmede hij de prin cipiële houding van de C. D. U. in Oost- Duitsland reeds grondig in discrediet heeft weten te brengen en het vertrou wen van het christelijk volksdeel voor een groot deel heeft verspeeld. Herin neren wij in dit verband slechts aan de verklaringen van Nuschke nog in Sep tember van dit jaar Toen noemde hij een hernieuwd uitstel der lang beloofde algemene verkiezingen in de Oostelijke zóne van Duitsland „volstrekt onaan vaardbaar" en verzekerde, dat hij liever zou willen aftreden dan zich bij een der gelijke „verkrachting der democratie" te zullen neerleggen. Nog geen maand later bleken de verkiezingen inderdaad weer uitgesteld te zijn. Otto Nuschke evenwel was niet afgetreden, maar ge tuigde openlijk van zijn „diepgevoelde dankbaarheid jegens de edelmoedige Sojet-Unie". Hij ging zelfs zo ver, dat nij voor de C. D. U. de medeverantwoor delijkheid voor de verwezenlijking van de volksdemocratische republiek zonder nieuwe verkiezingen opeiste: Voorlopig mag Nuschke in de „Vrije Sovjet-Duitse regering" de vijfde plaats innemen. Dezer dagen meldden we, dat mgr. F. Janssens 25 jaar geleden op 28 October 1924 tot abt werd gewijd van het Cistercienserklooster te Versailles. Mgr. zal die dag zijn zilveren jubilé vieren in het Cistercienserklooster „Mariënkroon" te Nieuwkuyk-Vlijmen. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer en hier en daar met hagel. Iets kouder, voornamelijk des nachts in het binnenland. Matige, in de kustge bieden tijdelijke krachtige wind tussen Zuid-West en West. Zaterdag 22 October: Zon op 7.16, onder 17.32; maan op 8.04, onder 17.33. raai, dat de rechtbank „op ogenschijnlijk goede gronden de verdachte had veroor deeld". Hij requireerde uiteraard vrij spraak. De rechtbank construeerde de bewijs voering destijds voornamelijk op de ambtsedige verklaringen van de bekende politie-deskundige en grapholoog dr. C. J. van Ledden Huisebosch, die met grote stelligheid beweerde het handschrift op het vervalste pakket als dat var M te herkennen Bovendien had deze grapho loog ontdekt dat er zich in het lakzegel Tijdens het vervoer per auto van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam naar het Centraal Station aldaar en vandaar oer trein naar Axel is in December 194S °P mysterieuze wijze een pakje met 80.000 gulden vervangen door een, waarin slechts Waardeloze papieren zaten. De verdenking viel op de chauffeur van de bestelauto en hoewel twee leden van het bankpersoneel, die in de auto waren meegereden, verklaarden, dat de man niet schuldig kón zijn, werd hij na een voor-I onderzoek van 11 maanden op 6 Novem ber 1947 veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Vrienden van de veroordeelde, de 35- jarige A. Mulder uit Amsterdam, waren echter overtuigd van zijn onschuld, evenals de directie van ue Amsterdam sche Bank. die hem tot zijn veroordeling loe zijn salaris uitbetaalden. Een collega van M., nart tenslotte een Particulier detective lr de arm en deze bracht na zeven maanden speurders- werk aan het licht, dat ren der andere inzittenden van de bestelwagen de ware schuldige moest zijn en M. onschuldig was. De ware schuldige, wekere V.. stond later met zijn vrouw en schoonvader terecht Hij en zijn schoonvader werden tot 3 jaar veroordeeld, zijn echtgenote tot 2 jaar. M„ die onmiddellijk na zijn veroor deling in November hoger beroep had aangetekend, werd op 21 Juli '48 door de proc.-generaal bij het Amsterdams ge rechtshof in vrijheid gesteld. Zijn zaak was toen echter nog niei door het hof behandeld Dit gebeurde gisteren. In zijn requisitoir zei d* proc.-gene- De minister van Verkeer en Water staat heeft voor Zondag 6 November het Zondagsrijverbod opgeheven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1