V* eerbericht VERKOMMERDE STEDEN" Wetsontwerp Materiële oorlogs schade hoogst onvoldoende geacht Gongs Bisschoppen doen een concessie Priestereed en salarisopslag Londen-Tripolis v.v. in 6V2 uur „Siba]aF" vertrok met oorlogsdreiging en levensstandaard emigranten Kamer dringt aan op integrale vergoeding Honderden zoeken geluk in Afrika DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mr. Oud bepleit bijzondere voorschriften voor herbouw van stadskernen Op partij morphine beslag gelegd LAGEN Twijfel over resultaat van goede wil P.v.d.A. tot grote offers bereid Schoonhoven in de Kamer Spoorwegarbeider in benzinedamp gestikt Voor Radio Vaticana Sovjet-goochelaars met „Liebesgaben" Extra vleesbon aangewezen Schip komt terug met soldaten iCUtc JAARGANG WOENSDAG 26 OCTOBER 1949 No. (Zitting van Dinsdag 25 October). „Het is na dit alles duidelijk, dat de opzet van dit wetsontwerp onze instemming zeker niet heeft. Het zal ook duidelijk zijn, dat bij de uitwerking, die het wetsontwerp aan zijn onjuiste opzet geeft, de neiging van al mijn politieke vrienden en van mij groot is om medewerking aan het wetsontwerp, zoals het voor ons ligt, te weigeren. Wij willen evenwel en dit zeg ik ook namens mijn fractie het uiterste beproeven om alsnog een enigermate redelijke verwezenlijking van onze inzichten te verkrijgen, voorzover dat bij deze onjuiste opzet mogelijk is. Hierbij weegt voor ons ook zwaar de overweging dat verwer ping van het wetsontwerp in de eerste plaats weer de oorlogs slachtoffers treft, al moet ik er nadrukkelijk aan toevoegen, dat ook deze overweging haar grenzen heeft." NOG STORMACHTIG WEER W Bossche handelaar in arrest Dat een aalmoezenier in Indonesië een grote parochie heeft, werd bewezen in Surabaja, waar de aalmoezenier van 3—5 R.I., majoor Th. Fritschy M.S.F., met zijn jeep de 100.000 km. vol maakte. Natuurlijk was dit aanleiding voor enige feestelijkheid, waaraan ook de chauffeur van de pater, Mijndert Buurman uit Maassluis, deelnam. Er waren ook autoriteiten aanwezig, die uiting gaven aan hun waardering voor de prestaties van de pater. „HAVILAND COMET" HAALDE SNELHEID VAN 805 K.M. P.U. Een viermotorige „Haviland Comet", het snelle Britse lijn- vliegtuig met straalaandrijving, is gisteren van Londen naar Tri polis en terug gevlogen in de tijd van zes uur en 36 minuten, d.i. minder d« de helft van de ge wone vliegduur. De afstand Lon denTripolis v.v. bedraagt onge veer 4800 km en gevlogen werd met een gemiddelde snelheid van 740 km per uur. Tussen Tunis en Marseille legde het vliegtuig zelfs 850 km pëA uur af. LIEFHEBBERS VAN BLAREN Geen rechtsgrond voor schadevergoeding De oudste passagiers, die met de Sibajak naar Zuid-Afrika gingen, Srfhebben'ISiine "nzffd-zSrita het echtpaar Geerdes, en de jongste passagier Nickie Hagemeier, zes en daaraan hadden ze ook meestal het maanden oud, maken kennis met qezaqvoerder J. Schnetler. voor tie overtocht te danken Rusland weldoener met West-Duitse aardappelen Grote belangsteling toonden de Londenaren, toen Attlee Maandag in het Lagerhuis zijn versoberingsplan ontvouwde. DE KAJMTOREtN zijn tijdelijk gevestigd in het Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71» Schiedam, telefoon 67387. - Gironummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J- KUIJEHRS Hoofdredactie: Prof. Algemeen «-«"larteiir: H- A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij d« administratie of bij de erkende aivertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. deze stof vond de minister een direct deskundig advies blijkbaar hoogst nood zakelijk. De ingewikkeldheid der stof werd nog duidelijker gedemonstreerd door de heer IJsselmuiden (KVP), die vertelde van een oud moedertje, dat bij hem op bezoek kwam om te vragen, hoe het nu stond met de vergoeding voor de gereedschappen (beroepsuitrusting) van haar man. Moest ik die vrouw nu antwoorden, aldus de heer IJsselmuiden, dat de aanvullende Dit zeide de heer IJsselmuiden (KVP) aan het einde van zijn rede by de be handeling van het wetsontwerp mate riële oorlogsschade, welks behandeling gistermiddag in de Tweede Kamer een aanvang nam en hij voegde er nog aan toe, een hernieuwd contact met de mi nister dringend nódig te achten, waarbij vooral zeer bijzondere aandacht zou moeten worden gewijd aan vier hoofd punten: de omvang van de werkings sfeer van art. 8, de waarborgen ten be hoeve van hen, die vallen onder art. 71, de vergoeding voor de bedrjjfsuitrus- tingen en de instelling van een onaf hankelijke beroepsinstantie. Hij overwoog bij de beëindiging van, de algemene beraadslaging eventueel een uitspraak van de Kamer dienaan gaande uit te lokken. Dit slot van een redevoering van een Uur tekent wel het sterkst de mening, Welke de Kamer uitte over dit wetsont werp, dat door alle sprekers zo zondering hoogst onvoldoende werd ge- Van de heer Van der heuvel (AR) als eerste spreker tot aan de laatste stelde men zich op het standpunt der integrale vergoeding, de heer Van der Feltz (CH) zelfs zo sterk, dat hij zonder deze het ontwerp onaanvaardbaar zeide te achten. Verder gingen de bezwaren het sterkst tegen de artikelen 8, 71 en 72, dus over de regeling voor de kleinere woningen en de bedriiispanden, de credietregeling met waarh"eStellie bijdrage en de afkoopsom, de m fi?311 n°S kwam de kwestie van He ahkelijke beroepsinstantie, debat Werd> zoals gezegd, een geharnast 1 v(aaraan de minister van Financiën e handen vol zal hebben, maar een begrijpelijk geharnast was, ge- *ienJï®t f6it, dat èn de A.R., èn de C.H., de kvr èn de WD zich in hun resp. programs voor volledige vergoeding had den uitgesproken. Het stugge verzet van de minister bij het laatste overleg met de Kamercommis- .^eer IJsselmuiden noemde het zelfs koppig verzet noopte echter wel tot een zo scherp mogelijke formulering om tenminste te trachten het wetsontwerp alsnog belangrijk verbeterd te krijgen, wat met een man als minister Lieftinck een heel karwei zal zijn, tenminste als dit belangrijke bedragen zou gaan kosten Hij liet zich tenminste in de Kamer be halve door de ministers Van Schaik m In t Veld ook nog wat slechts bij hoge uitzondering gebeurt - seconderen door twee van zijn naaste medewerkers bii het ontwerpen van deze wet, namelijk de heren drs Van Raalte en dr. Van Meer wijk, die nu bij de behandeling van dit wetsontwerp een plaatsje hadden gekre gen in de vergaderzaal zelf vlak achter de minister. Bij de ingewikkeldheid van De verwachting geldig van heden avond tot morgenavond luidt: Vannacht aan de kust tijdelijk nog zware storm, in het binnenland stormachtige wind tussen West en Noord. Morgen overdag langzaam afnemen van de storm. Wisselend bewolkt met enkele buien. Belang rijk kouder dan vandaag. Donderdag 27 October: Zon op 7.25 uur, onder 17-22 uur; maan op 14 34 uur, onder 21-25 uur. bijdrage wordt vastgesteld op de uitkomst van de formule; basisbedrag x kernfac tor x beschadigingsfactor X prijsstij- gingscoëefficiënt? De bevolking begrijpt dit niet en aanvaardt het daarom ook niet. Als ik, zo zeide de heer IJsselmuiden, na maanden met dit ontwerp bezig te zijn geweest morgen hierin examen zou moeten doen, zou ik zakken als een baksteen. In België en Frankrijk, zeide hij nog, is men nog wel niet zo ver als wij, maar daar gaat men tenminste uit van het standpunt: werkelijk herstel der schade. Hij ontwikkelde verder bezwaren tegen de afkoopsom, welke transactie de mi nister niet mocht doen, zo betoogde hij. In de handel is daarbij sprake van twee gelijkwaardige partijen, maar hier niet. Voorts ontwikkelde hij bezwaren tegen de eis van bewoning van kleinere pan den door eigenaar of naaste familie, daar het hier niet ging om de „eigen haard", maar om hej eigen kleine bezit. Voor de bedrijfspanden geldt daarbij, dat deze voor de huurder minstens van evenveel betekenis zij als voor de eigenaar. Hij brak tenslotte een lans voor de kleinere bedrijven, waarvoor men de schadever goeding niet te veel moest beperken en voor de, wat hij noemde, „verkommerde steden", wier centra nodig moeten wor den herbouwd. Hij vroeg de minister van Wederopbouw op de man af of met de regeling van dit wetsontwerp de herbouw van deze centra mogelijk zou zijn. Zelf meende hij van niet. Over die verkommerde steden sprak natuurlijk eveneens de heer Oud (VVD), die bijzondere voorschriften bepleitte voor de herbouw Ier stadskernen. Deze afge vaardigde hield een zeer duidelijke rede, zoals men dat van hem gewoon is, waarin hij de zaak scherp stelde door te zeggen, dat het er om gaat de grootste gemene deler, het zwaartepunt, te zoeken in de tegenstelling tussen sociale rechtvaardig heid en financieel-economische mogelijk heid. Hij bracht voorts nu reeds in het algemeen zijn amendement ter sprake, waarin hij voorstelt de uitgestelde bijdrage te veranderen in „bouwbewijzen" tegen een lagere rentevoet, maar zó, dat zij direct realiseerbaar zouden zijn. Een soort van assignaten dus. Hij gaf hier zelf de voor- en nadelen van aan en een der nadelen was wel de administratieve rompslomp, daar de rendabiliteit iedei; jaar zru moeten worden onderzocht. Ove rigens zal hierover bij de amendementen nog wel uitvoerig worden gesproken. De heer Van den Heuvel (AR) bestreed de opvatting, dat integrale vergoeding twee milliard meer zal vragen. Hij re kende de minister voor, dat bij uitstrek ken over een aantal jaren een integrale vergoeding mogelijk zou zijn met m lioen per jaar. Zijn hoofdbezwaren waren, dat er geen vervangingswaarde zou wor den vergoed ten aanzien van een groot deel der huizen en bedrijfspanden, dat er geen beroepsinstantie is, de bureau cratische opzet van de credietverlening en öe uitgestelde bijdrage en het niet ge slaagd zijn van het draagkracht-element in dit ontwerp. Dat al het belangrijke in deze wet aan de minister wordt overgelaten, was een ander bezwaar. Het werd een de legatie 'aan de minister geacht, welke de rechtszekerheid aantastte. Zo vroeg rit, heer v d. Feltz bij art. 100 precies vast te stelleen van welke bepalingen van deze wet de minister zou mogen afwt? ken. Zoals het artikel nu ,„f afwU- K. V. P. pleit voor slachtoffers De Bossche politie heeft in samenwer king met de Amsterdamse recherche en ambtenaren van hej internationale bureau tot bestrijding van de handel in verdo vende middelen uit Den Haag, ten huize van v. d. L. te Den Bosch Dinsdag een inval gedaan. Deze werd er nl. van ver dacht verdovende middelen onder zich te hebben en te verhandelen. Bij deze inval bleek het vermoeden maar al te juist. Er werd een hoeveelheid van 23.000 tabletten morphine in beslag genomen. De tabletten waren destijds uit een En gelse dump gestolen en v. d. L. had ze al die tijd bewaard, in afwachting van het gunstige moment om er-mee te gaan han delen. Ook werden by deze inval een brengun en een g.m.m. pistool ontdekt. De man werd ingesloten. lijk slechts een daad van solidariteit. Een strikt recht op schadevergoeding bestond er volgens hem niet en hij haal de dr. De Bruyn uit „De Linie" er bij. om hem te helpen betogen, dat dit een „overspannen begrip van eigendoms recht" inhield of minstens een over waardering van het eigendomsrecht, Ons eigen begrip alleen vormde het juiste begrip van eigendomsrecht en daaruit trok hij dan ook zeer beslist de conclusie, dat het absoluut verwerpe lijk was het nageslacht de last hiervan te laten dragen. De lasten hiervan kon den slechts door dit ges-acht gedragen worden. Het gehele betoog was overigens sterk afgestemd op de zorg voor de minder bedeelden, wat wel sterk tot uiting kwam in spr.'s mening, dat de huisraad schaderegeling het voornaamste moest worden geacht. Maar een uitbreiding van de schade regeling met gevolgen voor het nage slacht zou hem doen overwegen tegen het ontwerp te stemmen. Zo zat minister Lieftinck dan tussen twee vuren, waarvan er in elk geval één zal moeten worden gedoofd. Maar eerst nog betoogde de heer De Haas (KVP) tegen de opvatting van de heer Ten Hagen in, dat er wel degelijn een rechtsgrond voor vergoeding van schade aanwezig is. Dit stelde de stand punten des te scherper tegenover elkaar en wij moeten nu maar afwachten, welke van de beide vuren straks zal worden gedoofd. F Een bericht uit Praag, heeft bet Tsje- choslowaakse episcopaat aan de geeste lijkheid toegestaan, een eed van loyali teit aan het staatsregiem af te leggen, onder de door de bisschoppen bevolen reserve, dat aan de eedsformule wordt toegevoegd de beperking, dat de be loofde loyaliteit „niet in strijd komt met de wetten van God en van de Kerk en met de natuurlijke rechten van de mens". Aan de priesters zou ook zijn toege staan, de salarissen, welke de staat in gevolge de kerkwet aan de geestelijk heid toekent, te aanvaarden, hoewel de bisschoppen voor zichzelf iedere uit betaling van een dergelijk salaris wei geren. In de desbetreffende verklaring der Tsjechoslowaakse bisschoppen wordt vol gens A.P. nog gezegd; Indien de priesters de salarisverhoging aanvaarden, zou dit „niet ingaan tegen hun geweten en hun" priestereer". „Het is nodig U-te vrijwaren tegen mogelijke consequenties en U te behoudeh voor de geestelijke verzorging van de gelovigen", aldus de bisschoppen. „Het is eveneens noodzakelijk, dat gij uw salaris beschouwt als een rechtvaardige beloning voor het werk, dat gij verricht in het belang van het welzijn van het volk". „De salarisregeling werd getroffen, zon der dat met onze wensen rekening ge houden is. Indien gij derhalve de ver hoogde salarissen aanvaardt, weten wij, dat dit slechts gebeurt onder druk van de omstandigheden van buitenaf'# „Wij weten, dat er niets zal veranderen in uw houding, uw onbaatzuchtigheid op materieel gebied en uw onwankelbare trouw aan de Kerk waaraan gij vóór de invoering van deze wet zo spontaan uit drukking hebt gegeven". De bisschoppen gaven echter aan de priesters bevel, om bij het aanvaarden van het verhoogde salaris, de volgende verklaring aan hun kerkelijke overheden te do-en toekomen: ..Ik verklaar, dat ik het nieuwe salaris aanvaard, omdat dit voorgeschreven is bij een maatregel die wet is geworden- Bij de aanvaarding van dit salaris neem ik geen enkele verplichting op mi.i, die tegen mijn geweten als priester, of tegen de Kerkelijke wetten indruist- Ik geef nogmaals te kennen, dat ik de geestelijke belangen van de Kerk en de onbeperkte vrijheid bij de uitoefening van mijn priesterlijke arbeid hoger schat dan de materiële zekerheid van mijn bestaan". Kerkelijke woordvoerders hebben vroe ger reeds verklaard, dat meer dan 80 procent van de priesters van het land de regering hadden medegedeeld, dat zij lie ver naar de gevangenis zou-den gaan, dan de kerkwet te aanvaarden- Volgens A.P. is de bisschoppelijke ver klaring ondertekend door 11 bisschoppen, met aartsbisschop Joseph Matocha van Olomouc (Olmütz) aan het hoofd, en door een apostolisch vicaris. Echter niet door mgr. Beran, aartsbisschop van Praag. De tekst van de Ioyaliteits-eed, zo als de burgerlijke autoriteiten van de priesters zullen eisen (maar waaraan volgens bisschoppelijk bevel het boven [weergegeven voorbehoud moet worden toegevoegd) zal als volgt luiden: „Ik beloof bij God, dat ik loyaal zal zijn tegenover de Tsjechoslowaakse re publiek en haar volksdemocratische orde en dat ik niets zal doen, wat tegen haar belangen, veiligheid of integriteit zou indruisen. Ik zal als burger van de volksdemocratische republiek mijn plichten, voortvloeiende uit mijn po sitie, gewetensvol vervullen, en ik zal trachten naar vermogen de opbouwpo- gingen te steunen voor het bereiken van de welvaart van de Tsjechische en Slowaakse volken". Intussen is officieel te Praag medege deeld dat president Gottwald *Se minis ter van justitie, Cepicka, gemachtigd heeft- het nieuwe regeringsbureau voor kerkeiijke aangelegenheden te leiden. De benoeming van Cepicka tot hoofd van het departement voor kerkelijke za ken wordt te Praag uigelegd als een aan duiding, dat de regering zal streven de Katholieke staatsonderdanen met vaste hand aan te pakken, als de kerken 1 No vember onder staatscontrole zullen ko men. De mededeling deed de hoop ver minderen, dat de aangekondigde con cessies der bisschoppen de basis zouden kunnen vormen voor een overeenstem ming tussen Kerk en staat Cepicka is bekend om zijn gispingen van het Vaticaan en de Katholieke geestelijkheid in Tsjechoslowakije. Men acht het onwaarschijnlijk, dat hij toe voegingen aan de loyaliteitsverklaring zal dulden. De „Cornet" is een passagiersvliegtuig, dat ruimte b f it aan 36 personen plus een bemanning van 6 koppen. Men had op deze vlucht geen passagiers medegeno men, doch in het toestel ballast aange bracht, die in gewicht overeenkwam met dat van 36 mensen. Bovendien bevatte het vliegtuig een gebruikelijke hoeveelheid vracht en post. Bij aankomst op het door de zon geblakerde Castel Nebito-vlieg- veld van Tripolis, waren de vleugels ten gevolge van de grote snelheid van onder bedekt met een dikke laag ijs. De „Cornet" kan in haar benzinetanks 27.000 liter bergen, hetgeen voldoende is voor ongeveer 6V2 uur vliegen. Dit nieuwe type heeft pas op 27 Juli j.l. zijn eerste proefvlucht gemaakt. Of men tevreden is met het verbluffende resultaat van giste ren? Nauwelijks, want de bestuurder, ka pitein John Cummingham, verklaarde na de tocht, dat 740 km „slechts" de kruis snelheid was en 805 km niet de maximum snelheid. Hij rekende er op, dat de „Co- met", vóór zij in 1953 in gebruik wordt ge- Vraagstukken, die denkers tientallen jaren bezighouden voor ze tot de rijp heid der oplossing zijn genaderd, worden vaak in een handomdraaien door tram of straatpredikers weggewerkt en afge daan. Maar met een dergelijke politieke, sociale of culturele kwartjesvindery kan men kwalijk regeren en leiden. Een goed regeerder en een bekwaam leider dienen rekening te houden met vele factoren en in het bijzonder met de hoofddeugd der voorzichtigheid. De communisten prediken de dood van het kapitalisme en de machtsoverneming door de werknemers. Dat lijkt en lokt. Doch er moet geregeerd worden. Resul taat? Staats-almacht met terreur. Werk- systemen met mooie namen maar nog straffer dan die van het kapitalisme in zijn uitbuitingsvorm. De socialisten gaan ook nog ver in de staatsvergoding, maar zowel hier als in Engeland beginnen de gezichten bedenxe- lijker te staan. De opmerkingen van Engelands pre mier Attlee men heeft ze gisteravond kunnen lezen waren nu niet bepaald zachtzinnig. En de leden der labourpartij zelf? Er gaat angst komen over hen in gevolge het staatsmechanisme. Er is ge nationaliseerd. Er kwamen nieuwe lei ders, de werknemers werden ambtenaren meteen algehele gebondenheid aan de staat-almachtig. De weinige vrijbeid, die het kapitalisme nog liet. verdwijnt ge heel. De Engelsen gaan het ondervinden, de Russen weten niet anders meer. Tegenover het kapitalisme is de per soonlijkheid van de mens verdedigd, met het staatssocialisme gaat zij geheel ten onder. Overigens, er is geen vrijheid zonder gebondenheid. Elke vrijheid is immers in zich zelf beperkt. Doch die vrijheid in gebondenheid geldt voor elk terrein. Ook in het culturele leven. Eigenaardig is echter, dat bij een proeve tot voorzichtige inperking der mogelijke ongebondenheid al wat niet christen is, te hoop loopt. We zien het nu weer met de tentoon stelling in Schiedam en de nieuwe bioscoopwet. Het weglaten van een bepaald schilderij demonstreert volgens „Het Algemeen Dagblad" benepen fatsoens-opvattingen, die tot artistieke zonden hebben geleid. De Waarheid" spreekt over een ge schonden tentoonstelling en van zede lijkheids-apostelen, bang voor ergernis. Met de nieuwe bioscoopwet worden we volgens „Het Parool" weer eens gezellig aan geestelijke banden gelegd. Bij het buitenland vergeleken komen we vol gens het blad in een kostschoolsfeer. Genoemd orgaan opent en sluit zijn artikel met: „Wat een gezeur". Inderdaad, wat een gezeur. Er bestaat geen vrijheid zonder gevaar, voor nie mand. De Kerk wijst er bij elke ge legenheid opnieuw op. Maar de mens droomt van vrijheid. In het maatschappelijke wordt hij van ge deeltelijk gevangene een staatsslaaf, in het culturele dringt hij met zijn vrij heidsleus de zwakke medebroeder in een geestelijke afgrond. Voorkomen is evenwel beter dan het organiseren van humanistische reddings ploegen. Op elke wagen behoort een rem. Rem men van katholiek maaksel zijn de beste. Een historie van eeuwen is aanwezig om dat te bewijzen. Maar tja, er zijn telkens opnieuw eigen wijze mensen, die op de blaren willen zitten. - HENK VAN DER MAZE. wet artikel nu luidde' men haast even goed de gehele' kunnen schrappen en alleen artikel 100 handhaven. Overigens meende deze sor dat dit wetsontwerp te laat kwam twee jaar eerder zou het volk tot vele'offer» bereid zijn geweest. Een volkomen ander geluid liet de heer Ten Hagen (P.v.d.A.) horen, toen bij de principiële vraag beantwoordde, 0: hier gesproken kap werden van 'n recht op vergoeding. Hij stelde daartoe eerst de vraag of de schade veroorzaakt was door de daad van een vijand aan de individuele burger of aan de gemeen schap. En nu meende hij, dat er alleen een soort recht op schadevergoeding bestond krachtens de sociale plicht van °e gemeenschap, en dan was het feite- "De Partij van de Arbeid wenst een °lstrekt positieve houding aan te ne- ™en ten aanzien van de verdediging Van het Westen tegen de intense drei- 8mg uit het Oosten. Zij is bereid voor deze verdediging grote offers te bren- Ken, die onvermijdelijk de levensstan daard van het Nederlandse volk zullen verlagen. Dit standpunt kan de Partij Van de Arbeid echter alleen verdedigen wanneer zij er van overtuigd is, dat het Nederlandse volk iets terugkrijgt, dat de grootte van zijn offers recht vaardigt". Met deze woorden schetste de heer K. Norrink. voorzitter van de P. v. d. A. gisteravond op een bijeenkomst van de vereniging van marine-officieren in de t,aagse Dierentuin het standpunt van de g^tij van de Arbeid ten aanzien van de seWapende macht. -..^e heer Vorrink deeMe nog mee, dat standpunt gedeeld werd door de he.e Fa^tij. Het zou ook onveranderd blijven, "mien de Partij van de Arbeid uit de '«Sering zou treden. Is daar kans op?, zo werd er gevraagd. De heer Vorrink antwoordde hierop, dat de hoge kosten vnnr de landsverdediging een verlaging het welvaartspeil van het Nederland- Ia volk met zich zou brengen. Het is kuuut 70 zeide hij, dat de thans komen- aftJn eerlijk over alle Nederlanders de lasten eernjx p v d A kan niet Tm dat dividenden worden verhoogd dulden, dat dlvlQeii d j Mocht om industriëlen te Devuu dat gebeuren, dan zou de P. v. a. a. regering verlaten. Aan de heer Vermeer (P.v.d.A.) heeft de Tweede Kamer gisteren verlof ver leend tot het stellen van vragen aan de minister betreffende de uitzending van de militairen van het depót Schoonhoven naar Indonesië. De spreektijd bij deze interpellatie werd bepaald op 7% minuut. De- interpéllatie zou hedenmiddag wor den gehouden. uniform belieft te betitelen. Na zijn pensionnering waren ze in 1926 al naar Zuid-Afrika gegaan en zoals de oude baas, Chr. Geerdes genaamd, vertelde, dat zijn dagtaak er bestond in „zitten, lekker eten en drinken" In 1939 kwamen ze nog eens een kijkje nemen in het oude vaderland, niet veimoedende dat de oorlog hen hier zou overvallen en dat het tien jaren zou duren eer ze de kans kregen terug te keren. Ze hebben nu eerst in Utrecht en daarna op een der Amsterdamse grachten gewoond en in de hoofdstad had hij een „reuze-plezier" oehad: m'n ene buurman ontpopte zich als een N.S.B.-er en de andere deugde ook al niet". Nu reist hy met zijn vrouw naar Zastrom in de Oranje Vrijstaat. Daar woont een nicht. w\gr man lid is van het parlement en de vrouw heeft in Pretoria een zuster wonen. Daar zullen ze en passant ook ever» aangaan. „Och, kinderen hebben we niet waarom zouden we dan niet terugkeren naar het land. waar we het goed hebben gehad?" De Duitsers, die 's middags met een extra-trein aan de kade arriveerden, vormden een niet minder bont gezel schap. Er was een gravin Von Kaiserling by en ook twee „Freiherren", die zich nazaten noemen van de schrijfster Elisa beth von Maltzahn. Ook waren er tien '"uu s Om onderweg voorlichting te geven over het nieuwe land, bevonden zich twee boord werden nuingenomen door 200 vertegenwoordigers van het Zuid-Afri- Duitsers, 50 Engels en enige Zwitsers jjggnse departement van immigratie aan en Scandinaviers. boord; een van hen was de dochter van Hele gezinnen g gen het oude lan dg rnjnisj:er, mej. Una L. Dönges. verlaten er waren niet minder dan 300 Een merkwaardige tegenstelling was er Hoeveel Nederlanders naar Zuid-Afrika kinderen beneden 12 jaar aan boord og tussen deze Afrika-reiziseri en ge- willen wie zal het zeggen? Het enige dat terwijl bij andere weer de man ontbrak. zTnnen dIe nal Indonesiè vertrekkeri. met zekerheid bekend is, is het feit, dat omdat deze al reeds m Zuid-Afrika is Immer^ terwM deze laatsten zoveel moge tot gisteren 2000 gegadigden ongeveer op gevestigd en er een zodanige bestpans- - 'J1 deze laatste de wachtiyst stonden. En daarop prijkten mogelijkheid heeft gevonden dat hij nomen nog grotere snelheden zou berei ken. Ook Amerika heeft gisteren met een passagiersvliegtuig bijzondere prestaties geleverd. Met, een „Flying Eagle" van de „Pan- American-Airways" is de afstand New YorkLonden met 38 passagiers aan boord in 9 uur en 41 minuten afgelegd. Daarmee werd het bestaande record non- stopvlucht op deze afstand met 5 minu ten geslagen. Tijdens nachtelijke werkzaamheden aan de spoorwegversterking in het baanvak Gouda-Oudewater, ter hoogte van Heken dorp, is de 30-jarige spoorwegarbeider M. v. H. uit Reeuwijk door uitstromende olie- en benzinedampen van een licht- aggregaat gestikt. Van H. bevond zich al leen in de keet en was belast met de bediening van lichtaggregaat, dat daar in was opgesteld. Toen gistermorgen zijn collega's in de keet kwamen bleek hij te zijn overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. De Apostolische Delegatie te Batavia deelt mede, dat Katholiek Indonesië voor de nieuwe zender van Radio Vaticana een bedrag heeft bijeengebracht van bijna 18.000. Een Duitse spoorwegbeambte had dienst gedaan op een goederentrein, die van Maagdenburg naar Berlijn reed. In deze trein liep een aantal wagons met aardappelen, die door bemiddeling van het West-Duitse „Caritas-Verband" door de Westfaalse Katholieke boeren ter be schikking van de Oost-Duitse bevolking waren gesteld. De spoorwegbeambte had op deze goederentrein dienst gedaan tot het goederen-emplacement van het Ber- lijnse station „Schlesischer Bahnhof'. Hier eindigde zijn dienst en werd het transport door de Oost-Berlijnse autori teiten overgenomen. De beambte had echter zijn actetas bij ongeluk in de trein achtergelaten en keerde derhalve de volgende dag naar het goederenstatio.i terug, teneinde zijn eigendom af te halen. Wie schetst evenwel zijn verbazing, toen hij op de bewuste aardappelwagons grote rode transparanten ontwaarde met het opschrift: „Lebensmittelspende aus der Sovjet-Union I". Het slechte weer aan het einde van de vorige week, heeft een groter aanvoer van vee op de slachtmarkten veroorzaakt. Hierdoor is het mogelijk voor de lopende rantsoeneringsperiode (tot 6 November a.s.) een extra vleesbon aan te wyzen, nl. bon 365 „algemeen", die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. lijk hun huisraad meenemen, was dat Dij namen al geruime vrouw"ën"klnderen nu liet nakomen. dfvyrhlweval™ h°°gStenS blj °P hun vervoer naar hun Bijna alle denkbare beroepen waren L, J gevdl onder de emigranten vertegenwoordigd: ^er eindelijk de op handwerkslieden en landbouwers, maar douane-formaliteiten achter de rugwa ook een was-industrieel, een predikart. ren en iedereen aan boord was was de had de regering de Sibajak gecharterd een organist een musicus en een muziek- middag al een heel eind verstreken. Om van de Rotterdamsche Lloyd en toen dit criticus; voorts b.v. een kotteraar. een drie uur klonk het sein v 3or vertrek en gistermiddag de trossen losgooide, ving masseuse en een uitzetter. Ook zes weldra voer de Sibaja* de Waterweg ar voor een kleine duizend emigranten een circus- en twee variété-artisten waren Zeventien dagen duurLda reis waarop nieuwe levensperiode aan onde de tijdelijke bewoners van de he^ n%\°k Ondanks het feit echter, dat een 2000 Sibajak. van de meesten de tyd, want met verhoopte land van belofte ging het maar traag. Om er nu eens wat schot in te krijgen ook een was er te bunkeren. Dan gaat het in één ruk Het oudste echtpaar aan boord waren door naar Kaapstad, het nieuwe leven twee tachtig-jarigen. De man' is een ge- tegemoet. - - ".j« pensionneerd lid van de zgn. „zwarte Van Kaapstad gaat de Sibajak door baar niet tijdig de nodige visa kunnen bende", met welke lieftallige naam het naar Batavia om van daar met repatrië- krijgen. De overblijvende plaatsen aan publiek de treincontroleurs in hun zwarte rende militairen terug te keren. Nederlanders op de wachtlijst staan, zijn er maar een goede 700 met de Sibajak meegegaan. De overigen hadden blijk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1