Nederlandse boer heeft plichten maar ook rechten ABDüSIROOP Nederlandse koopvaardijvloot op vóór-oorlogs peil R De Tweede Kamer over het regeringsbeleid Bij explosie dodelijke zóne van twee kilometer in doorsnee arel wiek Derde man van de Euterpestraat De naeht 24e October IN IJLTEMPO DOOR DE LAATSTE PROBLEMEN Uit de sportwereld Minister Mansholt over regeringsbeleid inzake de landbouw De zweepslag van het extremisme ADIO De politieke situatie in ons land programma Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden burgemees ter van Den Haag De kracht der atoombom NIEUWE LOTGEVALLEN iivniaw* - Albers hoort levenslang tegen zich eisen R.K. Amateurtoneel houdt districtsdag WOENSDAG 26 OCTOBER 194$ PAGINA 2 DE MOEILIJKHEDEN BIJ HET ZUID-NED. TONEEL (Van onze redacteur). Het tempo, waarin de laatste dagen op de Ronde-Tafelconferentie wordt gewerkt, is verbazing-, maar ook enigermate bezorgdheidwek- kend. Zittingen tot diep in de nacht bewijzen, dat men in elk geval op de streefdatum, 1 November, geheel en al met de conferentie klaar wil zijn, zodat de Indonesische leiders reeds de volgende dag naar hun land zouden kunnen terugkeren. SAMENSTELLING ECHTER MINDER GUNSTIG NED. KATH BOND VOOR HET BEROEPSGOERENVER V OER OVER DE WEG OPGERICHT SCHEERMESJES-MANIAK OOK IN MAASTRICHT van ZWEEFVLIEG COMPETITIE TENNISRANGLIJST INTERN. WIELERRONDEN NIEUW WERELDRECORD KLEIN LIBRE de door MARIE-LOUISE C AU F AT 14)- - (Van onze correspondent) Hogere opbrengst, die nodig is om aan de toenemende behoefte aan voeding van het Nederlandse volk te kunnen voldoen terwijl het aandeel in de ex port .moet worden blijven geleverd, stampt men niet zo maar uit de grond- Hiervoor zijn grote vakkennis, grote toe. wijding en harde arbeid een eerste ver eiste. De Nederlandse boer is bereid deze plichten op zich te nemen, mits hem het recht op een behoorlijk be staan wordt gegeven. Met deze woorden gaf de minister van Landbouw, de heer S. Mansholt gisteren op de jaarvergadering van de Aartsdiocesane Boeren, en Tuinders- bond in ..Musis Sacrum" te Arnhem het kernpunt weer van zijn rede „Rech ten en plichten van de Nederlandse landbouw". De rede kon men tevens opvatten als een antwoord op enige kwesties, die voorzitter A. de Goey des ochtends aan de orde had gesteld. Onzekere toekomst In zijn openingsrede zeide deze laatste o.m-: De resultaten van het land- en tuinbouwbedrijf in 1948 waren zonder twijfel beter dan die in 1947. Het jaar 1948 was in alle opzichten een buitenge woon vruchtbaar jaar, dat sterk afstak bijvoorgaande jaren. Maar wat de toe komst betreft, leven wij in grote onze kerheid- Want, wat gaat er gebeuren met de Nederlandse landbouw m,et het kleine bedrijf in het bijzonder bij doorvoering van de Economische Unie, waarvan België en Luxemburg, die van maatregelen' op gebied van land. en tuin bouw weinig willen weten, deel uitmaken. Hoe zal de regeling zijn bij de afschaf fing van de vleesdistributie en welke ge volgen heeft de devaluatie voor de boe renstand? Groter wordt het gevoel van onzekerheid als men de maatregelen be schouwt, wejke thans reeds zijn geno men ten aanzien van de binnenlandse voedergranen -Spr. wees voorts op de moeilijkheden voor de landbouw ontslaan door het afkondigen van de prijsstop na de devaluatie. Ook de afzet van boter is een groot zorgenkind. Dat men uitzie, naar een andere bestemming van de melk ligt voor de hand. Het is verheugend, dat onze technische organisaties uitzien naar vervaardiging van andere producten uit melk, maar laat men dit niet op korte termijn willen bewerkstelligen. Spr. roemde de overheid voor de wijze, waar- op zij werkte aan het herstel van de wel- vaart van ons land. Uitvoerig ging spr. hierna in op he-- probleem van de jeugd, dat- hij samen vatte als volgt: Ligt de toekomst van onze jongeren in de industrie, in het vrije beroep of in emigratie? Wi. men ondanks alle moeilijkheden boer of tuin der blijven, dan zal voor velen de enige weg hiertoe zijn: emigratie. Tot slot schetste spreker het nut van de PBU en de nauwe samenwerking tussen het Landbouwschap en de standsorganisaties, die daarvoor noodzakelijk is- Minister Mansholt was van mening dat de bestaanszekerheid van de land bouwer niet door een enkele maatregel is te verwezenlijken. Stabiele prijzen noodzakelijk Hiervoor is o-a. uitgebreide voorlich ting nodig, alsmede een krachtige bevor dering van de grondverbetering. Ook is het noodzakelijk, dat de stabiliteit van de prijzen wordt verzekerd. Er dien voor te worden gewaakt, dat het vrije spel" van prijsontwikkeling niet ont- •wrichtend gaat werken. Uitvoerig ging de minister in op ae maatregelen, die in het belang van een stabiele prijsontwikkeling worden ge- nomen. De vleesprijs is vrijwel stabiel, als gevolg van het export-contract, da met Engeland ten aanzien van de leve ring van bacon is gesloten. Ten-aanzien van de melkprijs deelde oe minister mede. dat het onlangs versche nen melkrapport van het Landbouw Econ. Instituut mede heeft gediend tot het vaststellen van de basisprijs voor de boerenmelk van Nov. 1949 tot Nov. 1950- Vergeleken met het vorige geeft dit-rap- port een verlaging te zien van ongeveer een cent per liter, en wel als gevolg van de grotere productie. Mede op grond hiervan is de basisprijs voor de melk thans met 1 cent verlaagd. Wat de akkerbouwproducten betreft, deelde spr. mede, dat, hoewel de prijzen nog niet zijn vastgesteld, hier geen grote veranderingen zijn te verwachten- Minister Mansholt achtte het vraagstuk van de veevoedervoorziening zeer be langrijk. Naar zijn oordeel is de veevoe derdistributie noodzakelijk in het belang van de handhaving van de prijzen. Tenslotte ging spr. uitvoerig in op de ontwikkeling van de economische unie met Begië en Luxemburg. Op de onlangs gehouden ministerconferentie in Luxem burg is men een belangrijke stap vooruit gekomen. Was de Belgische regering tot dusverre huiverig voor kunstmatig in grijpen in de landbouw ter verzekering van een redelijk prijspeil, thans heeft spr. meer begrip voor deze opvatting ont moet- Men heeft nu erkend, dat de po sitie van de Belgische landbouw in het kader van de Benelux volkomen zal ver anderen. Te dien aanzien zal België van importland exportland moeten worden. Er zal worden nagegaan, in hoeverre het Ned. systeem van beheersing van de prijzen in Benelux-verband kan worden aangepast. Het zelfde zal geschieden met het in de Ned. landbouw toegepaste stel sel van heffingen en toeslagen bij de in- en uitvoer De Benelux-commissie voor landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft opdracht gekregen, voorstellen te doen omtrent de wijze waarop deze poli tiek in de drie landen van de tol-unie gezamenlijk kan worden toegepast. Hier bij is aan de landbouw in Luxemburg Bedenk, dat alt een onvol- doend verzorgde kinder- hot-st een zwakke borst en asthmatische aanleg kunnen overblijven. Neem geen risi co, bestrijd klnderhoest on middellijk met de heeriyk ver zachtende, slymopïossende: nog een speciaal beschermde plaats toe gedacht. Minister Mansholt achtte dit een grote vooruitgang en zijn hoop is gevestigd op een goed begrip, in brede Belgische krin# gen, van deze zaak, welke van gezamen lijke betekenis Is voor de Nederlandse en Belgische boer. Spr. eindigde met zijn waardering uit te spreken voor het werk van de land bouworganisaties- Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende voorzitter van de A B.T.B. de heer A. de Goey uit Montfoort met 217 van de 238 stemmen herkozen. De heer Fr. Drion jr. directeur van het Zuid-Hollands Toneel heeft medegedeeld, dat de besprekingen over een mogelijke fusie sinds Maart van dit jaar gevoerd met de hee Balledux, directeur van het Zuid-Nederland Toneel, niet hebben ge leid tot enig resultaat en dat dit overleg als afgesloten kan worden beschouwd- Gistermorgen diende voor de Haagse rechtbank, gepresideerd door mr- J. R. Thorbecke, de van-waarde-verklaring van het beslag op de bezittingen van het Zuid Nederlands Toneel, vvelke aanvrage verband houdt met een vordering, die een aantal ontslagen artisten op het Zuid- Nederlands Toneel meent te hebben. Op verzoek van de eisende partij besloot de rechtbank, de procedure van de van de van-waardeverklaring van het beslag aan te houden tot 18 April 1950. Men zal er, zo mogelijk, eer een dag af dan bij doen, want 1 November is nu een maal psychologisch een magische en fatale datum geworden, niet zozeer in Den Haag als wel ginds rond de evenaar. En voor de ontwikkeling op Java en Sumatra is men zowel in Nederlandse als in Indone sische kringen uiterst bezorgd, terwijl men anderzijds meent, dat als op de vast gestelde tijd het charter van de souve- reiniteitsoverdracht in de vorm waar in het is ontworpen kan worden ge publiceerd, een algemene kalmering zal Intreden. Men hoopt, en men verwacht ook, dat een voor Indonesië gunstig resultaat van de Haagse conferentie drs Moh. In een uitgebreid verslag over haar werkzaamheden in 1948 heeft de Ne- derlandsche Reedersvereeniging ook nu weer, haar relaas tot een vraagbaak gemaakt voor alles wat voor de beoor deling van Nederlands scheepvaartpo- sitle van enig belang mag heten. In het algemeen overzicht (Hoofdstuk II) waarbij natuurlijk het Marshall-plan en de fifty-fifty-clausule alsmede de Benelux de revue passeren, wordt o.a geconstateerd dat, de gezamenlijke ton nage van de Benelux per 1 Januari 1952 op 3,5 millioen B. R. T. geschat mag wor den- Op 1 Januari 1949 bedroeg de1 totale omvang der Nederlandse koopvaardijvloo' 1029 schepen metende tezamen 2.741.577 B. R. T- Vergeleken met de stand op I Januari 1948 betekende dit een toeneming van 95 schepen met 231.577 B. R. T. De totale bruto tonnage was hiermede gekomen op 96 pet. van de overeenkom stige tonnage per 1 September 1939. Ir DONDERDAG, 27 OCTOBER. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 KRO., 10.00 NCRV 1100 KRO., 16.00-24.00 NCRV.: 7.00 n£v-71 S Gram.; 7.45 Morgengebed en Lltur- kalender- 8.00 Nws.i 8.15 Gram.: 9.30 w^tcrctanrien 40 Schoolradio; 10.00 Gram.; hi 15 Morsend'ienst10.45 Gram.; 11.00 V. d. 10.15 Morgena J2_0Q Angelu9; 12 33 Lunchconc f SSffi-I vrouw^ló 454'Gram°mi6.00 Bijbellezing; 18.45 riïïï^-' wón V d jeugd; 17.30 Zigeunefkwin- S^wsoRiik óver zeel 18.00 Gram.; 18.15 Voor land- en Zinbouw: 18.30 Koor en piano; 19.00 Nws.; 19.15 Causerie over muM«. 2100 krant; 20.00 NWS.; 20.05 Gevar. progr;; 21.00 Familiecompetitie; 21.35 Gevar. p Gram.; 22.15 Buitenl. overzicht, 22.35_ Grarm, 22.43 Avondoverdenking; 23.00 Nws., 24.00 Kamerork. HILVERSUM I (301.5 M.) 7.00 AVR -, VPRO., 3.00—23.00 AVRO. 7.00 N Ochtendgym.; 7.30 Ochtendblad, 8.00 nws, 8.15 Ochtendblad; 8.40 Gram., 9-5a vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding, lo.ia Populaire muziek; 10.50 V. d. kinderen, Gram.: 11.45 Causerie over Indonesië, 12^ Dameskoor en orgel; 12.33 „In t spionne j 12.38 Hongaarse muziek; 13.00 Nws., Vraaggesprek;-13.25 Dansork.; 13.45 Gram., 14 00 V. d. vrouw; 14.30 Pianoconc.; 15.00 v. a. zieken; 16.00 Gevar. progr.; 17.00 Kaleidos- coop; 18.00 Nws.; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 V. d. kinderen19.05 Radio Volksmuziekschool; 19.35 Ronde Tafel conferentie: 19.45 R. V .D.; 20.00 NWS.; 20.05 Actual 20.15 Radio Philh. Ork.; 21.15 „Plak boek 1925"; 22.00 Populaire muziek; 22.20 Orkestconc.; 23.00 Nws.; 23.15 Klankbeeld over werkstudenten; 23.35—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III; 7.00 VI. Br.: nws; 7.05 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 nws; 8.05 conc.; 9.00 nws; 9.05 gram.; 10.00 Eng. L.P.: Harold Smart (org 10.30 Eng. H.S.: Roland Peachy en Mayfair Orch.: 11.00 Eng. L.P.: Kneale Kelley en strijkork.; 11.30 NWDR: gram.; 12.00 VI. Br.: koormuz.; 12.30 weerher.; 12.32 omr.ork.; 13.00 nws; 13.15 gram.; 14.00 gev. muz.; 14.45 schoolradio; 15.00 Eng. L.P.; David Java en ork.; 15.30 Troise en banjo ens.; 16.00 voordr.; 16.15 vocaal duo; 16.45 Eng. H.S.: gram.; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Br.: v. d. sold.; 18.30 VI. Br v d. sold.: 19.00 nws; 19.30 gev. muz.; 19.45 filmmuz.; 20.15 filmrevue; 20.30 Omr symph. ork.; 21.05 kunstkaleidoscoop; 21.20 Septet v. Beethoven; 22.00 nws; 22.15 gram.; 22.50 nws; 22.55 gram.; 23.00 div. .RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.; nws; 7.15 gram.; 7.50 „Lift up your hearts"; 7.55 weerber.; 8.00 Fr. Br.: nws; 8.10 conc.; 9.00 Eng. L.P.: nws; 9.10 verz.pr.; 10.00 div.; 11.00 Eng. H.S.: schooluitz.; 12.00 Eng. H.S.: Stanley Black en dansork.; 12.30 Eng L.P.: BBC Welsh Orch.; 13.15 Paul Fenoul- het en ork.; 14.00 causerie; 14.15 Poolse muziek; 15.00 Eng. H.S.: BBC Midi. Light Orch.; 15.45 NWDR: lichte muz.; 16.00 omr.ork. m. koor; 17.00 Fr. Br.: ber. en interv.; 17.10 v. d. zieken; 17.40 Eng. L.P.: Reggie Goff en de „Glee-girls"; 18.00 Reg. Porter-Brown (org.); 18.15 Bill Savill en ork.; 18.45 hoorsp.; 19.00 Fr. Br.: uitz. ter ere v. M. Maeterlinck; 19.10 casinopr.; 19.30 Eng. L.P:: „Up the Pole"; 20.00 „Briga doon"; 20.30 „Ignorance is bliss"; 21.00 „The plain man's guide to Music"; 22.00 nws: 22.15 „Topic for to-night"; 22.20 ,,Pa- namania"; 23.00 voordr.; 23.15 bas en orgel; 23.56 nieuws. De verhoudingen tussen de politieke partfjen in ons land ziln scherper ge worden. Het „nieuwe bestand", aldus werd door de vorige minister-president de samenwerking genoemd tussen de twee grootste politieke partyen, is door dc K- V. P. losgelaten en de partyen zijn nu zeer los aan het kabinet-Drees verbonden welk kabinet uitsluitend zijn kracht vindt in de bekwaamheid van zijn leden en de redelijkheid van zijn voorstellen. Aldus „vele leden" der Tweede Kamer in het voorlopig verslag uitgebracht over de ryksbegroting voor 1950. Ze wijzen o.a. op de politieke oriën tatie van de staatssecretarissen bij hel ministerie van Oorlog en van Marine nadat aan de minister van Economische Zaken reeds een geestverwant als zoda nig was toegevoegd. De Partij van de Arbeid, aldus deze leden en het is meteen duidelijk wie er hier aan het woord zijn werd by al deze politieke benoemingen gepasseerd, hetgeen ook ge schiedde bjj vele burgemeestersbenoe mingen. Een ..uitzonderingstoestand" wordt dit genoemd en niet bevorderlijk geacht voor de politieke vrede. Deze leden zouden ook graag een beves tiging of ontkenning van de geruchten ontvangen of ook in Nederland de groot ste politieke partij, evenals dat in andere landen het geval is, streeft naar een par tijgroepering zonder de P.v.d-A., waarbij men onder dit streven verstaat: het los laten van de progressieve basis op econo misch, sociaal en Indonesisch gebied. De economische politiek vertoont, nog altijd volgens deze leden, niet meer de nood zakelijke eenheid. Andere leden waren daarentegen weer van mening, dat een kabinet op brede basis gehandhaafd dient te blijven. Nadere overweging wordt van verschil lende zijden gevraagd van het probleem betreffende het overleg tussen de regering en de Sta ten-Generaal- Men 'meent, dat verbetering bereikt zou kunnen worden door het inschakelen dcor commissies uit de Staten-Generaal bij te plegen inter nationaal overleg. Ook zou kunnen wor den overwogen of te dien aanzien ver anderingen in de nationale grondwet be horen te worden aangebracht. Het be langrijkste problêem wordt wel geacht de verhouding Nederland-Indonesië; de meeste leden wilden daarop echter thans niet ingaan in afwachting van de resul taten van de Ronde Tafel. Gezinspolitiek Vele leden slaan met enige beduchtheid de arbeid van het kabinet gade, voor zover het de gezinspolitiek betreft. Ge wezen werd op de uiterst trage gang van zaken met betrekking tot de kinderbij slag voor zelfstandigen. Veie leden misten in de Millioenennota enige mededeling over de te voeren loon- en prijspolitiek. Ook de devaluatie en haar gevolgen worden in het voorlopig verslag besproken; vooral wenste men nadere mededelingen over het tot stand- komen van het percentage der deva luatie. Is er overleg gepleegd met de an dere Beneluxlanden? De voorgestelde representatietoelagen der ministers en de toekenning van een dergelijke toelage aan de secretarissen generaal ontmoetten bij vele leden cri- tiek. tegenstelling met 1947 waren de sche pen die gedurende 1948 aan de vloot wer den toegevoegd voornamelijk uit nieuw bouw verkregen- Toch mag hieruit niet de conclusie worden getrokken, dat de Nederlandse koopvaardijvloot haar vóór oorlogse waarde heeft bereikt, daar uit de leeftijdsopbouw van de koopvaardij vloot blijkt, dat ruim 600.000 B. R. X. ouder is dan 20 jaar, terwijl ruim 300.000 B. R. T. uit „Liberty", „Empire" en „Ocean"-schepen bestaat. In aanbouw wa ren op 1 Januari 1949 in totaal 122 sche pen met pl.m. 298.000 B. R. T., waarvan 113 schepen met pl.m. 235 000 B. R. T. op Nederlandse werven. In welke mate de Nederlandse koop vaardijvloot in 1948 heeft bijgedragen in het Nederlandse deviezeninkomen, moge blijken uit het feit, dat de totale netto opbrengst aan deviezen, door middel van van het rederij-bedrijf in Nederland (ex clusief de kustvaart en de tankervloot van 't Shell-concern) verkregen, bedraagt ƒ405 millioen (v. j- 320 mill.). Dit cijier valt te splitsen in 210 millioen 165 millioen) aan deviezen-verdiensten en 195 millioen 155 mill.) aan devie- zenbesparingen- Scheepvaart-Luchtvaart Wat betreft de scheepvaart-luchtvaart combinatie vermeldt het verslag ten slot te dat ofschoon de in 1947 door de Mi nister van Verkeer en Waterstaat inge stelde commissie, welke tot taak kreeg een onderzoek te doen naar de mogelijk heden tot samenwerking tussen de lucht vaart en de scheepvaart, nog geen defi nitief verslag heeft uitgebracht, binnen kort echter een advies te verwachten is. met name betreffende de participatie van de scheepvaartmijen- in het passagiers vervoer door de lucht tussen Nederland en Indonesië. Op initiatief van enige vooraanstaande katholieke beroepsgoederenyervoerders is thans opgericht een landelijke katholieke vakorganisatie van beroepfegocderen ver voerders over de weg. Overwegingen zo wel van principiële als van vaktechnische aard .hebben hierbij voorgestaan, waar onder vooral de gewenste totstandkoming van een publiekrechtelijk orgaan en het openen van de mogelijkheid tot aansluiting bij de katholieke centrales van onderne mers-organisaties. Hatta in staat zal stellen de teugels van het bewind in handen te houden, en de goed-willende, maar door hun nationa lisme tot dwaasheden bereide jongeren in bedwang te krijgen. Dan zal Hatta het n0§ moeilijk genoeg hebben, want er zijn ook extremisten, die alleen op geweld en roof uit zijn. En men is in terzake kundige Nederlandse krin gen hier en ginds niet geheel zonder zorg, dat deze laatste groepen veel sterker zul len blijken te zijn dan de optimistische Indonesiërs suggereren. Toen enkele dagen na zijn aankomst in Nederland de republikeinse minister van voorlichting, mr Sjamsuddin, de Neder landse journalisten voor een meer intiem onderhoud ontving, verklaarde hij hun, dat men, op het ogenblik, dat hij naar Djogja zou terugkeren, zou kunnen zeg gen, dat de conferentie geslaagd of vol kom/ mislukt was. Maandagmiddag nu heeft hij op Schiphol het vliegtuig in Oos telijke richting genomen. Over een mis lukking geen woord, wel was hij uitermate opgewekt: „bij mijn aankomst was ik zeer pessimistisch, bij mijn vertrek kan ik niet anders dan optimistische geluiden laten horen". Maar acher de schermen bestaan nog problemen, die dringend op een oplossing wachten. Men ontkomt niet aan de in druk, dat er in „informele besprekingen" nog steeds hard wordt gevochten, vooral om Nieuw-Guinea. En met de minder heden gaat het heleniaal niet naar wens. Maar men is in de hoogste tijdnood ge raakt; en al zegt men, zelfs in Indonesi sche kringen in Den Haag, dat het accoord belangrijker is dan de tijd, in republikeinse extremistische kringen in de Republiek schijnt men er anders over te denken. En onder die zweepslag wordt men voort gedreven. (Van onze correspondent). Naar wy vernemen is te verwachten, dat binnenkort aan H. M. de Koningin zal worden voorgelegd de voordracht ter benoeming tot burgemeester van 's Gra- venhage van mr. P. w. J. H. Cort van der Linden, thans burgemeester van Groningen. De benoeming zou ingaan op I December a.s. Mr. Cort van der Linden werd op 19 Augustus 1893 geboren te Bussum. Hij doorliep het gymnasium te 's Gravenhage en studeerde hierna te Leiden in de rech ten. Van zijn derde iaar tot #Un benoe ming in October 1934 tot burgemeester van Groningen woonde hij in Den Haag. Men mag dus aannemen, dat hij de re sidentie door en door kent. Groningen verliest in mr. Cort van der Linden een bekwaam magistraat; met een onderbreking van 1942 tot 1945 is hij er sedert 1934 burgemeester. In 1942 dook hij onder in Maarn. Voor zijn benoeming tot burgemeester was mr. Cort van der Linden algemeen secretaris van het Ned. Verbond van Werkgevers te Den Haag. Ook is hij vele jaren Nederlands vertegenwoordiger geweest op Internationale Arbeidsconfe- renties, waarvan hij in 1933 vice-presi-, dent was. Hij was voorts lid van de Hoge Raad van Arbeid en toegevoegd lid van de Raad van Beheer van het Internatio naal Arbeidsbureau. In 1935 werd hij lid van het college van curatoren van de Groningse Universiteit. De heer Cort van der Linden behoort tot de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. Zijn vader was van 1897 tot 1901 minister van Justitie en minister president in het oorlogskabinet van 1913 1918, ook was hij enkele jaren hoog leraar in Groningen. Na Heerlen wordt nu ook Maastricht geplaagd of beter gezegd geteisterd door een persoon die als laffe vernieler er zijn werk van maakt de kleren van zijn me demensen met een scheermesje te ver nielen. Of de Heerlense maniak een na volger heeft gevonden of het terrein van zijn werkzaamheden naar Maastricht heeft verplaatst weet men nog niet. „De kans om een atoombom-explosie te overleven is groter, dan over het al gemeen wordt aangenomen", verklaart generaal-majoor Albert Bauer, die deel uitmaakt van de geneeskundige dienst van de Amerikaanse strijdkrachten, in een rapport, dat hy uitbracht voor het 12e in ternationale congres voor militaire me dici en apothekers in Mexico City. Bauer baseert deze conclusie op onderzoekingen van de atoom-explosies in de Japanse ste den Hlrosjima en Nagasaki cn op het eiland Bikini. In Bauer's exposé heet het: Wie zich op een afstand van zes kilometer van het centrum van de ontploffing bevindt is zo goed als zeker, dat hij geen letsel zal op lopen. Tussen 2% en één kilometer van het centrum van de explosie zijn 'e kan sen van leven en dood gelijk. Maar alles wat zich minder dan één kilometer be vindt van een ontploffende atoombom wordt verwoest. De dodelijke zone heefi dus een doorsnee van twee kilometer. Mens noch dier kan hieruit levend ont snappen. Generaal-piajoor Bauer maakt verder in zijn rapport nog onderscheid tussen atoombommen, die boven de begane grond exploderen en die onder water K "7 12- Maar voor ze in Amsterdam waren, waar ze even wilden kijken, of Kitty daar nog was, zouden ze nog veel moeten mee. maken. Het is tegenwoodig niet meer zo eenvoudig om zo maar op een bezemsteel door de lucht te vliegen. Zoiets valt erg op en er zijn altijd mensen, die zich mei dergelijke dingen gaan bemoeien. Dat on dervonden ook onze vrienden. Ze zullen een goed uurtje onderweg geweest zijn, toen een geronk van motoren hen voor spelde, dat er onraad op komst was- Karei Kwiek keek om en daar zag hij het al. De Zuid-Amerikaansche politiedienst was door burgers, die die ochtend toevallig vroeg waren opgestaan, omdat ze het erg druk hadden, gewaarschuwd, dat er drie rare mannen op bezemstelen door de lucht vlogen. Of dat zomaar mocht, vroegen die burgers. De hoofdcommissaris beloofde, dat hij de zaak persoonlijk zou gaan on derzoeken. Hij was met pog twee mannen en 'n piloot in 't vliegtuig!?, van de lucht politie gestapt en nu was hij het vliegende driemanschap vlak op de hielen gekomen. Karei, die achteraan vloog, hadden ze het eerst ingehaald. „Mijnheer," schreeuwde de commissaris, „waar moet U naar toe?" „Naar Kitty in Amsterdam," antwoordde Karei naar waarheid. Dit antwoord scheen de politiemannen enigszins te verbluffen. Na rijp en langdurig beraad besloten zij echter met de ondervraging verder ie gaan. „Wat wilt U in Amsterdam gaan doen, mijnheer? Blijft U liever hier; dat is toch veel gezelliger." „Nee," zei Karei, „ik vlieg verder. Ik moet in Bagdad een erfenis van 'n paar millioen op gaan halen. Hoeveel precies weet ik niet, maar oom Henkie zat er warmpjes by. Reken maar!" tot ontploffing worden gebracht- Of schoon de bovengrondse explosies het gevaarlijkst zijn, zijn de onderzeese ontploffingen niet minder te vrezen, omdat zij radio-actief „besmette" wol ken opspuiten ,die door de wind land waarts gedreven, grote streken onbe woonbaar kunnen maken. In Hirosjima en Nagasaki is slechts 15 percent van de getroffenen bezweken aan de geheimzinnige atoom-ziekten, die door rad o-actieve uitstraling waren veroorzaakt. De overgrote meerderheid stierf aan b.randwonden en andere kwetsuren, die werden veroorzaakt, doordat huizen eri gebouwen Instortten. De atoombom is zeker een verschrik kelijk wapen, maar burgers en militairen moeten er van overtuigd worden, dat een atoom-explosie net voor allen de dood betekent. De radio-actieve uitstra ling en de kracht zijn beide beperkt", aldus generaal-majoor Bauer. Zondag was het de laatste dag, waar op Nederlandse zweefvliegers de resul taten van hun vluchten konden indienen- voor de nationale zweefvlieg-competitie van de Kon. Ned. Verënigingvoor Luchtvaart. Meer dan 125 prestaties werden sinds 5 Maart genoteerd; daar bij waren 5 afstandsvluchten van meer dan 100 K.M. en 9 duurvluchten van lan ger dan 5 uur. Twee wisselprijzen van de K.N.V.VL. waren uitgeloofd, een voor de winnaar van de eigenlijke competitie, waarvoor alleen vluchten op Zaterdag en Zondag geldig waren, en een voor de „absoluut beste prestatie". De competitie werd gewonnen door C. R. M. Thijssens van de Eindhovense Aero Club, die o.a. door zijn doelvlucht ArnhemVenlo, van 82 K.M., een ge middelde van 256,3 punten wist te be halen. Tweede werd H. J. R. Selen van de Venlose Zweefvliegclub met 242,1 punten; W. Kruithof van de Vliegclub Teuge bezette de derde plaats met 240,6 punten. De beste prestatie in een vlucht werd geleverd door W. Kruithof van de Vlieg club Teuge, die van het vliegveld Teuge naar Wuust-Wezel bij Antfwerpen zweef de, een afstand van 140 K.M. E. H. Se- gers uit Venlo werd met een duur vlucht van 6 uur 33 min. tweede, C. R. M. Thijssens met een doelvlucht van 82 K.M. derda. Laatstgenoemde vlieger heeft tevens de langste zweefvlucht van het afgelopen seizoen op zijn naam. met 7 uur 8 min. Deze viel echter buiten de competitie. Zoals elk jaar na het onoverdekte ten- nisseizoen gebeurt, heeft de voorzitter van de Franse Tenmsbond, Pierre Gillou, zijn wereldranglijst voor amateurs samen gesteld. Voor de heren ziet deze lijst er als volgt uit: 1. Schroeder (Ver. St.), 2. Gonzales (Ver. St.), 3. Parker (Ver. St.), 4. Talbert (Ver. St.), 5. Sedgman (Austr.), 6. Drob- ny (Tsj- Slow.), 7- Sturgess (Zuid-Afrika), 8. Mulloy, (Ver. ->-.), 9. Brottiwich (Aus- tralie) De dameslijst van Gillou is de volgen de: 1. Margaret DupontOsborne (Ver. St.), 2. Louise Brough (Ver. St.), 3- Doris Hart (Ver. St 4. Patricia Todd (Ver. St.), 5. Betty Hilton (Gr. Br.), 6. Gertrude Moran (Ver. St.), 7. mevr. Perez (Ver. St.), 8. Shirley Fry (Ver. St.), 9. Betty Baker (Ver. St.), 10 mevr. WalkerSmith (Gr. Br.). Op het congres van de Internationale Wielerunie dat 27 November te Zurich wordt gehouden, zullen de volgende data van belangrijke ronden in het jaar 1950 ter goedkeuring worden voorgelegd: Ronde van Frankrijk 13 Juli6 Augus tus, Ronde van België 1621 Mei, Ron de van Luxemburg 14 Juni, Ronde van Italië 24 Mei12 Juni of tot 14 Juni. Ron de van Zwitserland 24 Juni1 Juli. De Engelsman Oliver heeft met zijn 596 cc Norton op het circuit van Montlhery 3 nieuwe wereldrecords gevestigd in de 600 cc zijspanklasse. Zijn gemiddelde snel heid over 50 kilometer bedroeg 100.9 mijl per uur, over 50 mijl 101.09 mijl per uur en over 100 kilometer 101.04 mijl. De records stonden op naam van een Frans renner met resp. 97.32, 97.78 en 93.47 mijl per uur. Uit de voorwedstrijd hebben zich voor het nationaal kampioenschap hoofdklasse klein biljart libre, dat van 24 tot en met 27 November te Apeldoorn zal worden gespeeld geklasseerd: C. Boendermaker, Alkmaar, F. Hanse, Zierikzee, J. v. Hin thum, Oss, H. E. Seheffer. Oss, J. Smit, Alkmaar, C. Sprenkeling, Schagen, F. Wessels Amsterdam en T. Wuyts, Rdam. zoals hij ter zitting op- Was 1st denn elne Sllbertanne- Aktlon?" had h« nieuwsgierig ge vraagd. En Lages, de beul van de Am sterdamse Euterpestraat, had eens schamper gelachen en dan de kleine bebrilde figuur, die voor hem stond, toegevoegd: „Kij zelf maar mee, dan ben je meteen goed op de hoogte". Dat had hij gedaan, de kleine, die „groot" zou worden daar, waar ge moord moest worden. Zijn naam was Walter Albers en hij wist het tot derde man van de hoofd stedelijke S. D. te brengen. Hy voerde het bevel ais Lages of Blumenthal af wezig waren. HU was de schrik van vele goede Nederlanders. Gisteren stond hy kleintjes voor het Amsterdams bUzonder gerechtshof en trachtte zUn wandaden netjes te ca moufleren „Albers was niet de kleine man bij de Sipo", zei mr. Louet Feisser in zijn requisitoir. Hij was niet zoals hij zich thans heeft afgeschilderd. Hij heeft wel degelijk een belangrijke bijdrage aan de Silbertanne-acties geleverd. De proc.- fiscaal wilde echter niet de hoogste s ra eisen en requireerde levenslang. Eerst in Maart '44 was de thans 44-ja- rige Albers naar Nede:rlanid g weffngs lnwijdde. Hoewel hij ze „ver- van Geef mij je koffer maar, die zai ik weer naar boven brengen. Louise keek hem woedend aan. Moet je me nog méér bespionneren? Hij schaamde zich een weinig. Beroep is nu eenmaal beroep. Ik heb je nergens toe gedwongen. Ze keek hem van boven tot beneden met een blik vol verachting aan. Zo, zei ze snijdend: Noem je dat een beroep! De hiusdeur sloeg voor zijn neus dicht. De volgende morgen beleefde madame Ohabrier het grootste moment in haar concierge-bestaan. De ochtendbladen die zij altijd even inkeek, voor zij ze naar de huurders bracht, brachten met vette kop pen het bericht: „De moord in de Rue Raynouard op gehelderd. Sterke aanwijzingen tegen een zekere madame Claire Roseray, woonachtig in de Rue Desrenaudes". Met trillende benen klom madame Cha- brier de trappen naar de vierde étage op Louise.Louise; Je mevrouw is ge. arresteerd! Hoe is dat toch mogelijk! O, heel handig, zei Louise ironisch- Vertel toch, wat je ervan weet! Louise had van de smartelijke ervaring van de vorige dag wel iets geleerd. Hot staat allemaal in de krant. Leest U het zelf maar, antwoordde ze. ,c,?1cierge zaS het meisje verwonderd aan. Wat zag ze eruit! Diepe kringen om de ogen, doodsbleek. Wat zie je eruit, kind. Nu, geen wonder ook, wat je hebt meegemaakt- Wanneer komt je meneer thuis? Hij wordt vandaag verwacht. Ook dat nog!, zuchtte de congierge. Hebt u daar de kranten, madame Chabrier? Jahet staat overal in. Hier, kijk maar, de „Matin", de „Petit Parisien".. Louise was doodsbang, dat haar naam ook in de krant zou staan. Haastig door liep ze de kolommen, maar nergens kwam ze haar naam tegen. Ze gaf de congierge de kranten terug. Neem ze maar weer mee. Het is beter, dat meneer ze met onverwachts ziet. Denk je dan. dat meneer op reis geen krant gekocht zal hebben?, vroeg de an der: Die weet al lang, wat er aan de hand is, als hij hier aankomt- Louise maakte een wanhopige bewe ging. Ze kon er toch niets meer aan ver anderen, Gisteren, in de eerste schrik, wilde ze weglopen: nu vond zij het beter te blijven. Wie weet kon zij meneer hel pen, misschien kwam alles nog terecht. Je bent helemaal in de war, Louise, begon de congierge een nieuwe poging om Louise uit te horen. Ik heb hoofdpijn en uw gevraag maakt me helemaal antwoordde 't meisje ongeduldig. Maar de congierge was niet uit haar goede humeur te bren gen. De fooi moest wel, heel groot ge weest zijn! Geen wonder kind, na al die emotie. Ik heb een prachtmiddel tegen hoofdpijn. Ik zal je een paar tabletten brengen, hoor! Dank u wel, madame Chabrier. De avondbladen kwaben met nog uit voeriger berichten. Ook de naam Louise Rabaud werd nu herhaaldelijk genoemd. Louise was de wanhoop nabij- Kwam meneer nu toch maar thuis! Hij kwam pas de volgende dag, s mor gens om acht uur. Zodra ze hem zag, begreep .Louise, dat hij alles wist. Hij zag er bleek en ver moeid uit. Hij keek haar koud aan- Ben je nog hier, in mijn huis? Er klonk zoveel verachting uit zijn stem, dat Louise in tranen uitbrak- Laat mij toch alles verklaren, snikte ze- Wat heb je nog te verklaren? Ik heb uit -de kranten al genoeg over je fraaie rol gehoord! Laat me vertellen, hoe alles gegaan is, dan zult u mij beter begrijpen, smeekte ze. Ze vertelde hem alles, wat er in de laatste weken gebeurd was- Het bezoek van Anna Smilowska en haar broer; de angst, die madame daarna getoond had; de nacht van 24 op 25 October, toen madame zo laat thuis gekomen was; haar vriendschap met Jean en de manier waarop deze misbruik gemaakt had van haar vertrouwen- Zo kon Pierre het gehele drama recon strueren, daar hij bovendien nog enkele feiten kende, waarvan Louise niets wist. Hij wist maar al te goed, wat. Anna Smilpwska was komen doen en hij be greep de angst en verslagenheid van zyn vrouw. Zou zij werkelijk?.---. Neen, he^ was niet mogelijk! Maar waar was ze die nacht geweest? Wat was er in die uren gebeurd? Waarom was zij zo Ia gekomen, te voet, bemodderd en met ge scheurde kleren? Wat zou Anna naai al lemaal verteld hebben? Zijn g-we-en knaagde, hij was per slot de oorzaak van alle ellende. Toen Louise zweeg, bemerkte Pierre, dat zij weende- Hij probeerde haar met zachte woorden te troosten. Aangezien Pierre huiszoeking vreesde, besteedde hij de gehele dag aan het doorzoeken van alle kasten en la- den opdat eventueel bezwarende ge schriften tijdig vernietigd konden wor den- Pierre vond .echter niets van belang. Rekeningen, kwitanties en dergeliike. Ten slotte vond hij achter in het bureau twee ongeopende brieven met het poststempel van de Place Chopin, Dit herinnerde hem aan Louises verklaringen. Hij sneed de brieven open. Zij waren in het Duits ge- schreven en luidden als volgt: „Geachte mevrouw Roseray. U hebt mijn verklaring bij ons bezoek schijnbaar niet voor ernst opgenomen De cheque is nog steeds niet uitbetaald. Wanneer ik de 15e October het geld niet heb. zal ik Uw man aanklagen. Anna Smilowska-" Dus het was chantage! Nu begreep Pier re het zwijgen van zijn vrouw, de laatste weken, dat hü in Marokko geweest was. Hij vergeleek de dataja, sedert begin October had hij geen brieven meer ont vangen. Claire had alles geweten. Zij was niet de persoon om afdoende tegen de brutale Anna Smilowska op te treden. Hij had de cheque uitgeschreven, maar was-i zo dom geweest niet na te gaan of er vol doende geld op zijn saldo was- Van oplich terij was geen sprake. Weer overdacht hij de mogelijkheid yan de moord, maar wederom kwam hij de overtuiging, dat deze niet Claire's werk kon zijn- Er waren natuurlijk de nodigb beweegredenen; Vrees voor sch^ana^aa angst, wraakgevoelensmaar Ui® je zachte Claire en moord?N SÏi-J De slag was met een stomp voo werp toegebracht, heette het m de kranten. Waar was dit werktuig gejdeven Wie was Henryk Smilowski? Had Anna wer kelijk een broer? Ze had hem er nooit over verteld. Waar kwam de kerel opeens vandaan? Zou niemand in het volle pension Beau. champs iets gehoord hebben. Hoe was dat mogelijk? Het venster aan de tuinzqde had opengestaan. Claire zou dus over een muur van bijna twee meter geklommen moeten zijn. om daarna door het raam binnen te komen. Daar volgde uit, dat ze dus volkomen van de situatie ter plaat se op de hoogte geweest moest zijn. Wan neer had ze echter gelegenheid gehad, de omgeving op te nemen? Louise had hem verzekerd, dat Claire sinds het be zoek van Anna en haar broer niet meei uit geweest was en vóór die tijd wist zij niets van het bestaan van de Poolse af- (Wordt vervolgd.) alschuwde" merkte. Het waren vele misdaden, die tijdens de behandeling van zijn zaak naar vo ren kwamen en ze brachten nog eens de beestachtigheid in herinnering, waartoe de bezetters in staat waren. Daar was de moord op de vier Amsterdammers, die in een woning, waarin Albers vroeger had gewoond, werden aangetroffen. Zij hadden inbrekerswerktuigen by zich. Wat moet ik met deze mannen doen, vroeg Albers aan Den Haag. Waarom zijn zij nog niet doodgeschoten? was het antwoord. Verdachte, bevreesd zijn supe rieuren onaangenaam te zijn, gaf snel het bevel tot de moord. Viebahn en Ruehl losten de schoten. Dat deden ze veel, het hoorde zo'n beetje bij hen. Maar Albers wilde ook dapper zijn en schoot ook en kele malen. Elk van zijn schoten kostte een Nederlander het leven. Zo viel tij dens een inval in diens huis te Blaricum ir H Hoekstra, een illegaal werker door zijn hand. Zo vielen andere Nederlan ders. Minutieus werd ter zitting elk punt van de tenlastelegging behandeld. Lages. Rühl en consorten verschenen nog eens als getuigen. Viermann trachtte het hof met valse verklaringen om de tuin te leiden, een poging, waarvan hij, nadat de president hem had terecht gezet, terug kwam. En van de verdachtenbank klonk zo nu en dan 'n zachte stem „Ja" of „Nem Herr Praesident...." Het Werkverband Katholiek Amateur toneel (WKA) organiseert ter opening van het seizoen op 27 November in de zaien van de_ Burcht te Leiden een dio cesane districtsuag. Voor deze bijeen komst zijn alle Katholieke amateur-to neelverenigingen uitgenodigd, ongeacht of zij al d&n niet bij het W.K-A- zijn aan gesloten. De dag begint met een H. Mis- Tijdens de bijeenkomst zal onder meer spreken de zeereerw. heer G- van der Poel, le raar aan het seminarie Hagevc.-ld en gees telijk adviseur van het landelijk W-K.A, Verder zal er een overzicht gegeven wor den van hetgeen reeds gedaan werd en zullen de voorgenomen plannen bespro ken worden. Er zal tevens een belangrij ke demonstratie worden gegleven van de fluorescentie (het zogenaamde zwarte licht) in verbaod met de toepassing daar van op het toneel- Een der leden van het W K A- zal een spel opvoeren. De vergaderden zullen gelegenheid krijgen tot het stellen van vragen, het doen van voorstellen en het kenbaar maken van wensen. Het voornaamste doel van deze dag ia echter alle Katholieke amateurtoneelge- zeischappen in kennis te brengen met het W-K-A- He Werkverband Katholiek Ama teur-toneel werd opgericht op uitdrukke lijke wens van het Nederlandse episco paat, dat gaarne allé Katholieke ama teurtoneelgezelschappen en lekenspelers in een groot verband verenigd wilde zien. In elk bisdom is een district v*n het W K.A- gevestigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2