LAATSTE BERICHTEN Tankschepen voeren in convooi in de wolken Een „GEURIGE" RECHTZAAK NEDERLANDSCHE BANK Geruchten rond Clementis Deken P. J. Hops van Hulst f Von Manstein Invoerrecht geschenk- zendingen naar Indonesië Kramer slaat Gonzales in vier sets PAGINA 3 Praagse minister van buitenl. zaken zou het oneens zijn met Moskou WOENSDAG 26 OCTOBER 1949 Vreemde beklaagde-rol IJZEREN HAMERS OP DEK VERBODEN YLAARDINGEN OUDE VROUW VERDRONKEN PROF. GIELEN UIT DE TWEEDE KAMER DE VIJFDE ISrzË WEEK.... NEERLANDS OUDSTE TWEELING HOEK VAN HOLLAND Boven: Steenzwam Boletus edulis). Onder: Peperzwam (Can tharellus cibarius). DE VLINDER EN DE VLIEGENDE VIS In betrouwbare kringen werd Dinsdag gezegd, dat ernstige meningsverschillen aan het licht zijn gekomen bij de Tsje- choslowaakse delegatie bij de V. N. De minister van buitenlandse zaken, Cle mentis, zou uiting hebben gegeven aan zijn ontevredenheid over de door Rus land gevoerde politiek ten opzichte van de nieuwe Oostduitse staat en hy zou op ondubbelzinnige wUze critiek heb ben geoefend op het door Stalin aan Pieck, de president van de nieuwe staat, gezonden telegram. Dit doende, heeft Clementis uiting ge geven aan de nationalistische gevoelens van de Tsjechoslowaken „die de Duit sers nog stgrk genoeg haten, om iedere sympathie te smoren voor het Duitse volk", waaraan Stalin zijn gelukwensen heeft gezonden en zijn medewerking heeft aangeboden", aldus werd gezegd. In welingelichte kringen te Lake Suc cess wordt er aan herinnerd, dat Clemen tis deel heeft uitgemaakt van de Tsje- choslowaakse communistische groep, wel ke in 1939 het DuitsRussisch pact niet goedkeurde en gezegd, dat men in Fe bruari 1948 te Parag geaarzeld heeft, Cle mentis tot minister van buitenlandse za ken te benoemen wegens zijn voormalige „nationalistische neiging". Toen werd de naam van Fierlinger genoemd en men zou thans opnieuw overwegen Clementis door Fierlinger te vervangen. (Van onze correspondent). In Teteringen by Breda, waar hij een familiebezoek aflegde, is gister avond tengevolge van een hartkwaal overleden de pastoor-deken van Hulst, de hoogeerw. heer P. J. Kops. Van daag zou de overledene in Breda een dekenvergadering hebben bezocht. Deken Rops werd op 19 December 1875 in Teteringen geboren en vierde op 22 Februari 1942 zijn 40-jarig priester feest. Vijf jaar later op 16 Februari her dacht hij onder grote belangstelling het feit, dat hij 25 jaar geleden als pastoor deken van Hulst werd geïnstalleerd. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau en ere-kanunnik van het kathedrale kapittel. Een brandweerauto, die zich in allerijl naar een steengroeve begaf ter redding van <ien mannen, die daar bedolven la gen, sloeg onderweg over de kop, waar door zes brandweerlieden gedood werden zo wordt uit Mexoco (stad) gemeld. Twee mannen werden bij de instorting in de steengroeve gedood, de andere acht ble ven ongedeerd. Erich Von Manstein heeft gisteren op de derde dag van zijn verklaringen in het te Hamburg tegen hem gevoerde proces wegens oorlogsmisdaden, een gedetail leerd overzicht gegeven van de Duitse veldtocht in Rusland tijdens de winter van 1942-1943. Hij voelt zich geenszins in de rol van beklaagde. De verantwoor delijkheid voor de debacle bij Stalingrad, waar het Duitse zesde leger werd vernie tigd, plaatste hij op de schouders van Hitier. Hij verklaarde, dat hij een doorbraak had willen forceren, om een einde te maken aan het lijden en mensenlevens te redden. Hitler stond er echter op, dat de Duit sers zich tot de laatste man zouden ver dedigen. Over tactische beslissingen had tussen hem en Hitier voortdurend onenig heid bestaan. Von Manstein had voor de verrichtin- De bondgenoten van Duitsland kwamen gen van het Duitse leger niets dan lof. er echter niet zo goed af. Volgens hem was het feit, dat de Italianen, Roemenen en Hongaren de Zuidelijke flank van het front hielden een uitnodiging tot een Russische aanval in die sector. De Hon garen verdwenen van het slagveld, de Roemenen werden overrompeld en de Italianen liepen weg, aldus Von Man stein. De in Indonesië bestaande vrijstelling van invoerrecht voor tabaksproducten in geschenkzendingen zal met ingang van 1 Januari a.s. enige beperking ondergaan. Van die datum af zal de vrijstelling gel den voor 200 sigaretten óf 50 sigaren óf y2 kg. gekorven tabak, óf kg- van deze tabaksproducten te zamen* KATH. ARBEIDERSBEWEGING De K.A.B. houtft Donderdag 27 October haar ledenvergadering in het R. K. Ver enigingsgebouw. De geest, adviseur zal spreken over „Beschouwend in werk zaamheid", de nieuwe actie der K.A.B. om Gods zegen te verkrijgen over het werk. Verder wordt het winterprogram- ma besproken. De bekende voordrachtkunstenaar Ben van Hest zal met ernst en luim de avond vullen. MARIA-HULDE Woensdagavond zal door de vrouwen en jongedames in de kerk een grootse hulde worden gebracht aan Maria, met processie, zang enz; Predikant is de be kende pater Lohuis O.F.M. DE NIEUWE SCHOLEN Na het bericht betreffende de toewij zing van 4 Finse scholen voor Openbaar en Bijzonder Onderwijs vernemen wij nog het volgende: Het overleg tussen het Vlaardingse ge meentebestuur en de betrokken instanties heeft er toe geleid, dat de gemeente een Finse school en een stenen school krijgt toegewezen. Het Hervormde Schoolbestuur heeft naast de toegewezen Finse school ook toestemming tot de bouw van een stenen school. De uitbreiding van de Prinses Juliana- school met vier lokalen en van de mr. J. Terpstra-school met twee lokalen is even eens toegestaan. PROPAGANDA-AVOND „HET MOBILISATÏEKRUIS". De propaganda-avond van de onlangs opgerichte afdeling van de Nationale Bond van Oud-Gedemobiliseerden en Oud-Strijders „Het Mobilisatiekruis", zal gehouden worden in de zaal Harmonie, op Donderdag 3 November a.s. des na middags te 8 uur. VOOR DE MISSIE De Zondag gehouden collecte voor de missie, onder de HH. Missen gehouden, heeft opgebracht ruim 800. van de Standard.Am. Petroleum Mij. tij dens de feestelijke lunch in Dordrecht. Ir. H. Buss, directeur van de Bataafsche Petroleum Mij., merkte op. dat bedrijven als de Bataafsche en de Shell zich meer moeten toeleggen op het maken van een eigen artikel en het transport overlaten aan de rederijen. Een woord van hulde aan het economisch beleid van de directeur van de N.V. Ver. Tankreederij, de heer Van Dijk, werd ge sproken door de president-commissaris van de N.V., mr. Giesler. Het is niet zo eenvoudig om het juiste aantal schepen te bouwen, want dat vereist een juiste kijk op de behoefte aan scheepsruimte. De uitbreiding van de vloot voor de binnentankvaart met deze nieuwe sche pen, die tezamen een kleine 2000 ton kun nen laden, is geen overbodige luxe. De drukte in de suikerbietencampagne is zo juist begonnen en de vraag naar scheeps ruimte om de melasse te vervoeren, groot. Maar niet iedere kapitein is zo geluk kig om op een zo goed uitgerust en in gericht schip te varen met centrale verwarming aan boord! als deze vyf van de V.T.R. Daarom konden wij dan ook zeer goed de rechtgeaarde trots van de kapitein van de „Vlist", het schip waar mee wij de -proefvaart maakten, begrijpen toen hij ons vroeg of hij even mocht pas seren om n collega, die juist voorbijging goededag te kunnen wuiven. Het stuur rad bleef even onbemand, maar geen windvlaag heeft ons uit de koers geslagen. Des avonds waren de schepen in Rot terdam te bezichtigen, waar o.m. de direc teur-generaal van het ministerie van Scheepvaart, mr. Oyevaar, van zijn be langstelling blijk gaf. (Van onze speciale verslaggever) Gisteren voeren in convooi vijf nieuwe motortankschepen aan de „Karei Door man", die momenteel in de Rotterdamse haven ligt, voorbij. Ogenschijnlijk was dat niets bijzonders, maar dat vijf nieuwe schepen tegelijk een proefvaart maken, is een uniek evenement in scheepvaartkrin gen. Dit convooi notedoppen langs de oor logsbodem maakte een proefvaart om in Dordrecht aan de vloot van de N.V. Ver- eenigde Tankreederij te worden toege voegd. Deze juweeltjes van de binnenvaart kun nen alle mogelijke ladingen vervoeren, benzine zowel als alle plantaardige en dierlijke oliën, vetten en melasse. Bij de uitrusting van de tankschepen, die ge bouwd zijn onder hoogste klasse Bureau Veritas voor de binnentankvaart en onder toezicht van de Scheepvaartinspectie, is speciaal gelet op de verscheidenheid der ladingen. Ook hier geldt als devies veilig heid voor alles. Een ijzeren hamer mag aan dek zelfs niet worden gezien, laat staan gebruikt, wegens gevaar voor von ken, die eventueel zouden kunnen ont staan als het ijzer met het dekmetaal in aanraking komt. Bij ontladen van benzine zou dat levensgevaarlijk zijn en geen verzekeringsmaatschappij is genegen een brandbare lading te verzekeren als niet alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Als er een hamer moet worden gebruikt, dan moet het metaal van koper zijn. Aan dek staan speciale schuimblus- apparaten opgesteld en bij de deuren van kapiteinsverblijf en kajuit hangen asbak ken als waarschuwende voorzorgsmaat regel om steeds opmerkzaam te maken op de regel, dat aan dek niet mag worden gerookt. Dat deze nieuwe schepen, up to date uitgerust, aan een gezelschap van 85 man, kopstukken uit de reders- en scheeps- bouwwereld, werden getoond, kan voor de voortgang van de techniek grote beteke nis hebben. Hierop wees ir, J. Beukers Gisterenmiddag heeft de Zaadamse po litie het lijk opgehaald van de 73-jarige mevr. S. Willemsen uit de Archangel- straat. Zij was Maandagavond een kleine wandeling gaan maken, doch keerde niet terug. Het lichaam werd gevonden in een slootje, dat langs de provinciale weg loopt. De vrouw leed aan toevallen Bij de Tweede Kamer is bericht inge komen van prof. dr. Jos. Gielen waarin hij met ingang van 15 November a.s- ont slag neemt als lid dezer Kamer. De vijfde dronken automobilist van deze week werd gisteravond door de Rotterdamse politie in de binnenstad ge grepen. Het was de 38-jarige autohande laar M. B- uit de Bosboomlaan te Schie dam. In het bureau Oostervantstraat werd hij ontnuchterd, de auto is in beslag ge nomen. Frans en Christien Hebers uit Ne- ■herweert hopen op 7 November a.s. elk 89 jaar te worden. Zij kunnen er zich op beroemen Neerlands oudste tweeling te zijn. Of ze nog altijd precies op elkaar lijken is ons niet bekend. Wel is een feit. dat zij beiden een uitstekende ge zondheid genieten. Houden zo, Frans en Christien! Pancho Gonzales, de amateur-tennis kampioen van de Ver. Staten 1949, werd in Madison Square Garden te New York door Jack Kramer in zijn eerste wedstrija als professional geslagen. Kramer, dit wereldkampioen der beroepsspelers is won met 64, 36, 63, 62, in 'n partij, die iets langer dan een uur duurde. De geweldige service van Gonzales, het wapen waarmee hij vele wedstrijden op zijn naam bracht, werd door de ge routineerde en uiterst tactisch spelende Kramer volkomen in bedwang gehouden. Kramer was gedurendev de gehele wed strijd onbetwist de sterkste, slechts ii ae tweede set werd hij even overspeeld toen de 21-jarige Californiër in een pe riode van zeer sterk aanvallend spel drie gardes achtereen in een minimum van tijd en met het verlies van slechts 1 punt won. Hoewel Gonzales verloor, heeft hij toch een zeer goede indruk achtergelaten, Men gelooft wel, dat hij binnenkort, wanneer hij zich eenmaal aan de spe ciale omstandigheden van het beroeps- tennis zal hebben aangepast, een geduch te tegenstander in de komende ontmoe tingen met Kramer zal blijken te zijn. Twee jaar geleden had ook Kramei zijn eerste prof-wedstrijd, op dezelfde baan tegen Robby Riggs, verloren, maar daarna waren een reeks van overwinnin gen gevolgd. Frank Parker, die eveneens zijn de buut als professional maakte, verlooi van de Ecuardoriaan Segura met 63, 6—4. KATH. MIDDENSTANDSVERENIGING OPGERICHT. Maandg 24 October is in Hoek van Holland opgericht een afdeling van de Kath. Middenstandsbond. De loodsdiensten Hoek van Holland en IJmuiden zijn deze ochtend respectie velijk te 4.50 uur en 5.20 uur gestaakt. De windkracht bedroeg 8. naar de schatkist werd overgebracht. Vandaar de stijging van het schatkist tegoed met ruim 28 millioen. De da ling van de Vrije Saldi dei Vreemde Circulatiebanken is vermoedelijk het ge volg geweest van eer. afboeking van trekkingsrechten, die normaal rond de 20e van iedere maand pleegt te geschie den, welk bedrag weer aan de Vrije Saldi van Anderen is ten goede geko men. Het is wellicht deze overboeking geweest waardoor de daling van de Vrije Saldi van Anderen, niettegenstaan de de beide bovengenoemde onttrekkin gen tot 16.5 millioen beperkt is geble ven. Een aanwijzing dat het verloop der mutaties wel zo ongeveer voor wat de achtergrond betreft moet hebben plaats gevonden, zou men kunnen vin den in de omstandigheid dat het tegoed der banken met bijna 11 millioen is gestegen, zodat dus de stijging van het schatkisttegoed ditmaal welhaast zeker niet het gevolg zal zijn geweest van schatkistpapieraankopen, in meerdere mate dan er reeds kwam te vervallen. Overigens wijst deze stijging van het tegoed der banken op de voorbereidende maatregelen, welke deze instellingen ten aanzien van de nieuwe maandwisse- ling, bezig zijn te treffen. Ook de lichte stijging der Voorschotten moet In dit verband worden bezien. Voorts trekt aan de actiefzijde de voortgaande stijging der Diverse Rekeningen, ditmaal met 5.9 millioen, de aandacht. In ongeveer één maand tijds is deze post me: bijna 30 millioen gestegen tot 185,7 millioen. De mutaties in de deviezen-positie zijn dit mal van beperkte omvang gebleven. Z> hebben de stijgingen van het Papier r het Buitenland en van het Tegoed bij Correspondenten tot een vermeerdering van bijna 10 millioen geleid. Daarte genover is echter de guldensvordering op Vreemde Circulatiebnken met 3.5 millioen verminderd, terwijl de daling van de passiefpost Crediteuren Vreemd Geld zich tot 0,5 millioen heeft be perkt. (in 1000) ACTIVA: 17/10 24/10 Wissels etc. in disconto Voorscht. in rek-cour. op onderpand 145.480 146.702 waarvan aan Indonesië 34.259 34.259 Goud 612.114 612.114 Zilver 9 875 10.015 Papier buitenland 351.990 353.506 Corr. buitenland 349.136 357.384 Buitenl. betaalmiddelen 2.116 2.034 Vorder, in guldens op vr. circulatiebanken 305.200 301.750 Diverse rekeningen 179.816 185.749 PASSIVA: Bankbilj. in oml. (oude) 73.366 72.814 Bankbiljetten in omloop (nieuwe) 2,943.039 2.938.219 Bankass. in omloop 41 98 Rek.-cour. saldi schatk. 502.779 531.000 Rek.-c. schatk. bijz. rek. 421.099 440.389 Geblokkeerde saldi 2.245 2.246 Saldi banken in Nederl. 53.685 64.586 Vrije saldi v. vr. circ. banken 441.528 419.078 Andere vrije saldi 556.448 539.934 Cred. v. geld 7.619 7.102 Diverse rekeningen 255.553 255.462 Circ. muntbiljetten 133.976 134.086

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3